SPORT. BURGERLIJKEN STAND. GOES. WALCHEREN. De verbinding tusschen Noord en Zuid-Beveland in de vorige eeuw. AGENDA. ■m de iepen reeds om den anderen gerooid en B. en W. meenen niet verder te kun nen gaan, omdat bij algeheele rooiïng het landelijk aspect ter plaatse zeer zal worden geschaad. Bovendien hebben adressanten met het euvel rekening kun nen houden, toen zij den grond in erf pacht overnamen, ook toen waren be doelde boomen reeds volwassen. B. en W. stellen voor den op 31 De cember afloopende huur van een deel van de zgn, Burgerweide, ter grootte van 15.100 m3, ten bate van P, Koole Pzn, te Koudekerke, met 4 jaar te verlengen, doch niet meer tegen 130, doch tegen 150 per jaar. Wijziging salarisverordening Gemeentepersoneel. B, en W. deelen den Raad mede, dat nog enkele opmerkingen over en be zwaren tegen de op 15 Febru,ari op nieuw vastgestelde salarisverordening voor het gemeentepersoneel van hoo- gerhand zijn ontvangen. Deze zijn door de leden van de Commsisie ad hoc, d e feitelijk reeds ontbonden w,as, alsnog met en W. op hun verzoek behan deld. Als gevolg der besprekingen werd een uitvoerig schrijven aan Ged. Staten gericht, en voor een commiss e uit hun midden nader toegelicht. Hei gevolg van een en ander is, dat met instemming van den min ster van binnenlandsche za ken de salarisverordening nog op een aantal punten zal moeten worden ge wijzigd. B. en W. zijn althans v,an mee ning, dat het geen zin heeft om zich te gen de gewenschte wijzig ngen die be halve een algemeene 2% pc,, verlaging voor alle bijfunctie's, enkele hergroe peeringen betreffen, te verzetten. Zij stellen mitsdien voor de verordening c, a. te wijzigen als v,an bovenaf gewensch wordt. Ten aanzien van de eventueele invoe ring van een kindertoelage een punt, dat wel in de saiariscommissie, maar nog niet in den Raad ter sprake kwam en waarover ook nog n ei de Commissie voor het Georganiseerd Overleg werd gehoord zullen B. en W. een afzonderlijk voorstel doen. Uit de verordening zijn gelicht de jaarwedden van het hoofd van den vee- en vleeschkeuringsdienst, en de andere ambtenaren van d en dienst, aangezien deze belooningen zijn geregeld in ge meenschappelijke raadsbeslui en mei Vlissingen. Ook de jaarwedde voor den gemeentegeneesheer buiten de gestich ten. tevens controleerend geneeskundi ge en schoolarts, stellen B. en W. voor uit deze verordening te lichten, aange zien ook voor deze jaarwedde een ge meenschappelijk besluit met Vlissingen zal moeten worden genomen, terz.ake waarvan B. en W. een afzonderlijk voor stel aanbieden. Van de voorgestelde wijzigingen noe men wij nog, dat de voor de werklieden vastges elde aanv,angsloonen voor elk jaar, dat de werkman jonger 's dan 23 jaar, 10 pet. lager gesteld worden dan het aanvangsloon van "de groep, waarin de werkman komt te behooren. Gemeenschappelijke regeling Schoolartsendienst. Ged, Staten hebben er in Januari '36 B, en W. opgewezen, dat de ongunstige financieele toestand der gemeente he noodzakelijk maakt met steeds grooter ernst ie streven naar verm ndering van uitgaven, teneinde zooveel en zoo spoe dig mogelijk te geraken tot aanpassing van het gemeentelijk budget aan de zoo zeer veranderde omstandigheden. Na gehouden besprekingen over de mogelij ke samenwerking tusschen de gemeen ten Middelburg en VI ssingen om te ge raken tot een besparing van de kos en op het terrein van de volksgezondheid, hebben Ged. Staten als hun zienswijze te kennen gegeven, d,at die besparing kan plaats hebben op 3 punten en wet a. den ontsmettingsdienst; b. de afzon dering, verpleging enz. van besmettelij ke zieken; c. den schoolartsendienst. Nopens punt a. is de gedachtenwisseling met Ged. Staten op dd oogenblik nog niet geëindigd en B. en W. vertrouwen dat de door hen ingebrachte bedenkin gen door Ged. Staien zullen worden ge deeld, Voorts meldden Ged. Staten naar aanleiding van gerezen bezwaren en in overeenstemming met het oordeel der Commissie-Frederiks, die terzake reeds eerder een woordje had medegesproken, niet verder te zullen aandringen op samenwerking ten aanzien van punt b. Aldus restte nog de behandeling van punt c., den schoolartsendienst. Zooals ook reeds bij het iniusschen besluit ge worden voorstel aan den Raad van Vlissingen is gebleken, ligt het in de bedoel ng, d,at arts J. Broekhuijsen in gaande 1 Januari 1937 ook te Vlissin gen als schoolarts zal optreden. De sa menwerking brengt aan Middelburg voor 1937 een financieel voordeel van f 366, voor 1938 en volgende jaren f 579 en na afloop van het aan arts Smitt door Vl'ssingen te verleenen wachtgeld f 1509 per jaar. A.R. Kiesvereeniging, GOES. Maandagavond hield de A.R. Kiesvereeniging alhier haar 71ste jaar vergadering. De voorzitter, de heer R. Zuidema, sprak een openingswoord en deelde mede, dat de vereeniging bij de a.s. verkiezing een krachtige actie hoopt te ontwikkelen. Reeds hebben twee Ka merleden toezegging gedaan, dat ze een spreekbeurt zullen vervullen, terwijl ver der geregeld propaganda-lectuur zal worden verspreid. De secretaris, de heer mr. Krane, bracht het jaarverslag uit. De vereeni ging telt thans 131 leden. De penning meester, de heer M. Arnoldi, kon een batig saldo boeken. Nadat een serie lichtbeelden (carica- turen uit het pas verschenen boekje over dr. Colijn) was vertoond, sprak dr. K. Huizenga uit Middelburg het slotwoord KOUDEKERKE. De in deze gemeen te gevestigde afdeeling van „Patrimo nium" kw,am in jaarvergadering bijeen, onder leid'ng van den heer J. de Kam. Het verslag van den secretaris gewaag de van een langzame toename v,an het ledental. Vooral werkgevers kunnen nog in grooter aantal als lid toetreden. Blij kens het verslag v,an den penningmees ter sluit het boekjaar 1935'36 met een flink batig saldo. De aftredende be stuursleden J. de Kam en A, Maas wer den herbenoemd. De heer J. C. Ru ten- beek las een stuk proza voor, terwijl ds A. C. Heij een propagandarede hield. KLEEDINGSTUKKEN, DIE GESTOOMD ZOUDEN WORDEN. Maar niet terugkwamen. KOUDEKERKE. Eenige maanden ge leden zijn door een twee'al personen kleedingstukken opgehaald bij eenige bewoners van den Nieuwen Vlissing schen weg, om deze te laten stoomen. In verband met het feit, dat genoemde personen nies van zich lieten hooren, werd aangifte gedaan bij de politie, van vermoedelijke verduistering. Het geluk te den gemeente-veldwachter de namen van be de verdach+en op te sporen, waarna ze door den burgemeester in het Algemeen Politieblad werden gesigna leerd. Dezer dagen werd de eene ver dachte, een zekere B., thans woonachtig te Brugge in België, door den offic'er van justitie te Almelo op transport ge steld en voorgeleid voor den burgemees ter te Koudekerke, die na verhoor hem 'n verzekerde bewaring stelde. De ge- meente-veldwach'er van 't Zand heeP de vermiste goederen in beslag geno men te Brugge. Ze zijn aan de recht hebbenden uitgereikt. Nadat procesver baal van vermoedelijke verduistering werd opgemaakt, is de ge,arres'eerde losgelaten. Men geve toch niet aan 'eder wille keurig persoon, waardevolle voorwer pen af. VEERE. Dezer dagen is vanwege de Nederd. Herv. gemeente Veere-Klevers- kerke een meisjesvereeniging opgericht. -VEERE. Woensdagmiddag vergadert de Raad dezer gemeente o.a. ter vast stelling van een nieuwe schoolheffing en de capi ulantenverordening. In het m'd- delpunt der belangstelling staat de brandweer-reorganisatie en de aankoop van een autobrandspuit. Het huis van dr. H. W. van Loon. VEERE. De kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente alhier heeft een royale schenk ng v,an dr. Hendrik Willem van Loon, vroeger woonachtig in Veere, ge kregen. De heer Van Loon heeft name lijk zijn huis aan de Kade, „De Houtuin" aan de kerk ten geschenke gegeven. Wij vernemen, dat „De Houtuin" thans voor twee jaar verhuurd is. De mogelijkheid zou niet u'tgesloten zijn, dat het kerk bestuur te zijner tijd z,al overwegen om van dit gebouw een vergaderlocaliteit te maken. VOETBAL. 3e klasse A- De stand in de derde klasse A is mo Axel Sluiskil Hoofdplaat Breskens Oostburg Hulst Terneuzen IJzendijke Biervliet 3e klasse B. In de derde klasse B is de Gesp. gew. gel. RCS 10 10 0 Eiland Boys 8 Zeeuws. Boys 9 Vlissingen li 8 Middelburg II 8 Gesp. gew. gel. vrl. dig. P- 10 10 0 0 50-9 20 8 5 1 2 20-14 11 8 4 2 2 16-11 10 8 4 1 3 15-14 9 9 3 0 6 21-22 6 7 3 0 4 15-21 6 II 8 2 1 5 23-28 5 7 1 2 4 10-30 4 7 0 1 6 9-28 J Zierikzee Burgh Zeeland'a II EMM Hansweert 9 9 9 7 8 Goesche Boys 9 6 5 4 3 3 3 2 2 0 0 1 2 3 4 2 1 3 0 2 0 stand: vrl. dig. p. 0 86-11 20 32-12 13 24-19 12 21-13 11 24-13 10 28-27 8 20-24 15-42 18-30 8-45 7-47 DAMMEN. Souburg IIMiddelburg II. Voor de competitie van den Zeeuw- schen Dambond werd gisteren een wed strijd gespeeld tusschen Souburg II en Middelburg II. Het resultaat was: L. KoddeP. v. Hemert 2(j; M. J. PluijmersP. de Gruyter afgebr.; L. M. BakkerJ. Bliek afgebr.; J. KashB. Verburg 02; F. v. EenennaamH. v. Eenennaam 11; J. JachtG. Overtveld 02; J. WalravenC. J. Traas 02; A. LandsheerJ. Freekenhorst 20; F. DixhoornG. Poortvliet 02; A. v, d. BroekeW. Imanse 11. Voorloopige uitslag Souburg II (eerst genoemde) 6 punten en Middelburg II 10 punten en twee afgebroken partijen. Het plan tot overbrugging' van „De Zandkreek" staat i.v.m. de den laatsten tijd door het college van Gedeputeerde Staten dezer provincie gehouden bespre kingen en getroffen voorbereidende werkzaamheden, meer dan ooit in het brandpunt der algemeene belangstelling. De bewoners van het eiland Noord- Beveland zien in, dat wil de brug tot standkomen en hun eiland uit zijn iso lement verlost worden, het thans, nu het brugplan in een zoo vergevorderd sta dium van voorbereiding verkeert, de juiste tijd is, waarom dan ook in de ra den van de gemeenten en in de ingelan denvergaderingen van bijna alle polders en waterschappen op Noord-Beveland tot onvoorwaardelijke medewerking aan het brugplan werd besloten. Dit valt, gezien het vele, dat het col- leg'e van Gedeputeerde Staten heeft ge daan en wil doen om dit plan te doei slagen, toe te juichen. Maar het was echter niet de opzet van dit artikel en geenszins mijn bedoeling over de moge lijkheid van al of niet tot stand kom ing van de brug een oordeel uit te spreken dit mogen wij gerust aan het bestuur de zer provincie overlaten, doch het vond zijn oorzaak in het feit, dat ik dezer da gen in het archief der gemeente Kort- gene een stuk tegen kwam, dat laat zien hoe de verbinding tusschen Noord- en Zuid-Beveland ongeveer 100 jaar geleden was geregeld. Uit bedoeld stuk blijkt, dat er een aparte dienst was van Noord-, naar Zuid-Beveland en een van Zuid- naar Noord-Beveland, wat vermoedelijk zijn oorzaak vond in het feit, dat het veer- recht aan de Noord-Bevelandsche zijde was in handen van Ambachtsheeren van Cortgene en dat aan de overzijde in die van Ambachtsheeren van Wolfaartsdijk. Bedoeld stuk zal den belangstellen den lezer doen zien, ,dat toen reeds al was het voor ons gevoel met primi tieve middelen een zoo goed moge lijke overtocht werd verzekerd, waartoe diverse bepalingen inzake materiaal, personeel e.d., de veiligheid en belangen der passagiers moesten bevorderen. Het bedoeld stuk waarover hierboven wordt gesproken en hetwelk tot heden niet nader werd omschreven is gedag- teekend 10 Nov. 1837 en is een door Ambachtsheeren van Cortgene, eigena ren van het overzetveer aldaar, inge volge het reglement op de overzetveren in Zeeland, gearresteerd bij heeren sta ten der gemelde provincie den 6 Juli 1837, opgemaakt „Speciaal reglement voor het overzetveer van Cortgene op Wolfaartsdijk", 'goedgekeurd door Ge deputeerde Staten 7 Dec. 1838, In bedoeld reglement wordt bepaald, dat de dienst wordt uitgeoefend door een veerman, die /onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten het veer pacht en daartoe een borgstelling moet geven van 75 guldens, welke bij uitzondering door een personeele solidaire garantie van een door het plaatselijk bestuur (bur gemeester en wethouders) van Cortgene voor gegoed verklaarde persoon kan worden vervangen en door een knecht, aangesteld onder goedkeuring van Ge deputeerde Staten, Beiden, zoowel de veerman als de knecht moeten aan be paalde eischen, gesteld in het algemeen reglement voldoen. Deze eischen be troffen het bereikt hebbén van den 25- jarigen leeftijd, het zijn van goed burgerlijk gedrag en het bekend staan a^ kundig schipper of stuur man. De veiligheid van de passagiers werd door het stellen van deze eischen gewaarborgd. De dienst moest dagelijks worden waargenomen met twee roeibooten wel ke zichtbaar gemerkt moesten zijn: „Veerboot van Cortgene op Wolphaarts- dijk". De grootste dezer booten moest een inhoud hebben van tenminste 1H de kleinste van tenminste 1 ton. De grootste werd gemerkt No. 1 en mocht niet meer dan 9, de kleinste No. 2 mocht niet meer dan 6 passagiers tegelijk over zetten. Bij stormweer, dat werd geacht aanwe zig te zijn, wanneer de schepen tegen den wind varende geen zeil konden voeren of wanneer de zichtbare molens met niet anders dan twee gereefde zeilen maalden en bij ijsgang, die werd geacht aanwezig te zijn, wanneer het drijfijs in het Rak voor Cortgene, zich tenminste eens in de twaalf uren vastzette of een derde deel van het vaarwater aldaar be sloeg, mocht de boot No. 1 ten hoogste 5, de boot No. 2 ten hoogste 3 personen vervoeren, terwijl dan de varende boot door beide schippers moest worden be diend, wat in gewone omstandigheden door één hunner mocht plaats hebben. De veerman of zijn knecht moest zich altijd voor overvaart gereed houden. Hij mocht wel personen op voorbij varende schepen op of aanzetten en de brieven malen (post) vervoeren, maar dit mocht de richtige uitoefening van den veer dienst niet vertragen. De afvaart te Cortg'ene vond in gewone omstandigheden plaats van een plankiel geplaatst aan den havendijk, bij nood zaak, dat was bij laag water of ijsgang, van de Pontedam (tegenwoordige Stei- gerdam), terwijl de aanlegplaats te Wol faartsdijk was aan den rijsberm tegen over het veerhuis, De overzetter (veer man of knecht) was verplicht de passa giers met hun bagage te Cortgene van den dijk in de boot en te Wolfaartsdijk ^.tf KLEIN BEDR4G PERMA4NO .V Wat beteekent dat kleine be drag per maand? Een veilige, gemakkelijke manier van sparen èn de zekerheid, dat Amstleven voor Uw gezin zal zorgen, wan neer U iets mocht overkomen. Is dat geen heerlijke zekerheid? U hebt een behoorlijke betrekking, maar, zooals duizenden anderen, bezit U geen kapitaal, waarvan Uw gezin zou kunnen bestaan, wanneer U hun mocht ontvallen. Dan is toch Amstleven DE op lossing. Want zelfs al gebeurt U 't ergste, enkele maanden na dat U deze verzekering sluit, dan ontvangt Uw gezin toch het ge- heele verzekerde kapitaal, hetzij ineens, dan wel in termijnen. Zeker, U bent gezond en sterk en dat zult U hopelijk ook blijven. Des te beter! Want in dat geva! ontvangt U op lateren leeftijd zelf het verzekerde kapitaal als basis voor een rustig bestaan zonder zorgen. 5^" Wij zullen ook voor U gaarne een plan uitwerken, dat geheel aangepast is aan Uw persoonlijke omstandigheden. Natuurlijk zon der eenige ver plichting) nmsTLEYEn N.V. AMSTERDAMSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING NIEUWE SPIEGELSTRAAT 1/ - AMSTERDAM (Ingez. Med.) uit de boot tot op xien dijk te helpen. Het overzetten van passagiers van Wolfaartsdijk naar Cortgene was hem ten strengste verboden, tenzij de veer man aldaar dit van hem verlangde of deze afwezig was. De veerman had zooals natuurlijk be grijpelijk is het recht een veer- en vrachtgeld te heffen. Hij was echter bij deze heffing geenszins vrij, want de ta rieven daarvoor moesten door de eigena ren van het veer, onder goedkeuring van Zijne Majesteit den Koning worden vast gesteld. Dit geschiedde bij een besluit van ambachtsheeren van Cortgene van 8 Nov. 1837, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 10 Ju'i 1839. Deze tarieven bedroegen: Voor personen f 0,25, echter met dien verstande, dat voor kinderen beneden 4 jaar geen en voor kinderen van 412 jaar een halve persoonsvracht verschul digd was; voor afzonderlijk pak- en zakgoed, d.w.z, goederen buiten de bagage van passagiers, die tot een zeker aantal kilo grammen vrij was, om, f 0,25 tot 75 kg, boven 75 tot 100 kg f 0,35 en boven 100 kg' f 0,05 voor elke 25 kg; voor vee, als schapen, kalveren en varkens begeleid wordende f 0,15 per stuk, jonger zijnde naar evenredigheid, doch nimmer minder dan f 0,25 per reis. Uit het bovenstaande blijkt, dat vee zonder geleide nimmer werd overgezet, terwijl ook paarden en koeien hierin niet werden genoemd. Men zal echter dadelijk begrijpen, dat het niet noemen van paarden en koeien moet voort vloeien uit het feit, dat het vervoer daarvan in de bovengenoemde booten niet mogelijk was. Hoe het overzetten dezer dieren dan wel geschiedde? Nu, heel eenvoudig. Het over te brengen dier werd naar den wa terkant geleid. De geleider nam in de overzetboot plaats, hield de kop van het dier vast en het dier zwom maar over. Of dit altijd en onder alle omstandig heden (zooals in den winter en bij storm weer) even gemakkelijk ging is mij niet bekend, maar ik vermoed, dat het thans toch zeker wel gemakkelijker gaat. De hierboven genoemde tarieven mochten in enkele gevallen worden ver dubbeld en wel bij stormweer of ijsgang of na zonsondergang, wat geacht werd te zijn gedurende de maanden Juni en Juli tusschen 10 en 3 uur, Mei en Augus tus tusschen 9 en 4 uur, April en Sep tember tusschen 8 en 5 uur, Maart en October tusschen 7 en 5% uur en Januari, Februari, November en Decem ber tusschen 6 en 6 uur. De veerman had echter de verplichting de passagiers vóór de afvaart van deze verhooging van het tarief in kennis te stellen en moest hen desgevorderd daar voor kwitantie verleenen. Wanneer de veerman de overtocht onmogelijk oor deelde, moeit hij dit, zoo de betrokken passagier dit wenschte voor het hoofd van het plaatselijk bestuur (burgemees ter) van Cortgene verklaren. Passagiers, die meenden klachten over de uitoefening van den veerdienst te hebben konden deze bij het hoofd van het plaatselijk bestuur (burgemeester) van Cortgene indienen. Dit kon ook ge schieden te Wolfaartsdijk door hen, die het eiland hadden verlaten en daarop niet of niet dadelijk terugkeerden. Moest een ingediende klacht gegrond worden geacht of mocht de veerman dit reglement hebben overtreden, dan werd hem voor de eerste maal door het hoofd van het p'aatselijk bestuur (burgemees ter) van Cortgene een berisping toege diend, terwijl hij bij herhaling door het plaatselijk bestuur (burgemeester en wethouders) van Cortgene kon worden geschorst of ontzet. Ook konden de ambachtsheeren zelf den betrokkene schorsen of ontzetten, wanneer het plaatselijk bestuur in ge breke bleef. Werd een dergelijke straf maatregel op den veerman toegepast, dan werd door ambachtsheeren gedu rende den pachttijd op kosten van den veerman in de uitoefening van den veer dienst voorzien. A, A. Schuit. Kortg'ene, November 1936. Vlissingen. Van 3 tot 7 December. Ondertrouwd: I. Roeting 25 j. en P. Alewijnse 30 j.C. Rab 39 j. en J. M. Zevenhuizen 43 j.; J. T. W,alon 23 j. en J. Baak 19 j. Bevallen: D. Jobse geb. de Nooijer z.; S. Tabak geb. de Ridder z.; S. Keersse- meeckers geb. Meerman d.J. A. P. Robbesom geb. Mouwen z. Overleden: C. J. H. Zeijger 87 j., wedn. van A. C. A. Frits. (V.C.) van geadverteerde of te adverteeren ver gaderingen, voorstellingen, uitvoeringen e» andere bijeenkomsten. MIDDELBURG. Dl 8 Dec. Alg Verg. Gr. Kruisver., Hotel „De Burg" 16,30 h. WO 9 Dec. M.A.R. Kinderfeest. WO 9 Dec. Lez. leerl. Scheepswerktuigk. N.S O (m. lichtb.), spr. de heer Voorthuizen, Ambachtssch. 20 h. WO 9 Dec, Verg. Uit 't V.Voor 't V., Oranje Ver. en Buurtcomm., „De Vergenoeging" 20,30 h. GOES. Dl 8 Dec WO 9 Dec Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M burg.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6