*2* GOESCHE COURANT ^*2 CONFECTIE S. WIENER Co., HÉ BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 290. TWEE BLADEN. DINSDAG 8 DECEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. -iibdeirurg. ONZE PRIJZEN AANGEPAST AAN HET VERGEVORDERD SEIZOEN ZIE ETALAGES MIDDELBURG WEERBERICHT. GOES. WALCHEREN. MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regel* 2.10, elke r. m.\ 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. wm HET JACHT VAN HET PRINSELIJK PAAR. Onlangs heeft Prins Bernhard aan een tweetal jachtwerven 'n bezoek gebracht en heeft hij verschillende jachten bezich- t'gd in verband met het maken der plan nen voor het prinselijk jacht, dat als deel van het nationaal huwelijksge schenk aan Prinses Juliana en aan Prins Bernhard zal worden aangeboden. Het prinselijk paar wenscht als huwe lijksgeschenk geen zeiljacht en geen groot, voor zeevaart bestemd jacht, waarvan de gebruiksmogelijkheid slechts zeer beperkt is. De wensch is: een mo'orjacht, waar mede week-end-tochten en kleine reizen gemaakt kunnen worden door de b n- nenwateren van Nederland, t.w. de Zeeuwsche- en Zuid-Hollandsche stroo men, de Zuiderzee en Waddenzee, de groote rivieren, de kanalen in het Wes ten des lands en de groote kanalen en de meren van Friesland en Groningen. Het insluiten van kleinere kanalen van Overijssel en Drente zou den diepgang van het jacht te veel beperken, waar door het minder geschikt voor gebruik hi Zeeland en op de Zuiderzee en Wad- den zou worden. Bovendien zal het sch'p bij het vol brengen van bezoeken aan verschillen de deelen des lands aan de Prinses en Prinses een goede logeergelegenheid moeten verstrekken. Ook is een technische commissie in gesteld, onder wier leiding het jacht zal tot s'and komen. Aan eenige ontwerpers met groote reputatie op het geb ed van jachtbouw, is opdracht gegeven een plan te maken. De afmetingen van het schip worden: lengte ten hoog'ste 31 m., breedte ten hoogste 5,50 m. en diep gang in geheel geladen toestand ten hoogste 1,70 m. Het zal een dubbelschroef jacht wor den, gedreven door twee Diesel-moto ren, snelheid ongeveer 20 km. De mo toren moeten van den stuurstand uit be diend kunnen worden. Aldaar zullen ook een radio-telefonie-installatie komen en de voor de navigatie benoodigde hulp- m ddelen. Verder zal het vaartuig voor zien worden van elec'risch licht, koud en warm stroomend water, verwarming en een brandbluschleiding door het ge- heele schip. Eenige waterd'chte schot ten zullen het onderverdeelen. Verder zullen alle reddings- en beveiligingsmid delen aanwezig zijn. Vooris bev.atten de e schen een deksalon en een eetsalon, die eveneens aan dek ligt. Indien mo gelijk een werkkamertje. Achter de deksalon ligt het promenadedek, dat ge deeltelijk overdek,! zal zijn, waardoor verblijf aan dek zoowel bij mooi als bij minder mooi weer mogelijk is. Behalve de e gen vertrekken, zal het schip twee tweepersoonshutten bevatten, misschien nog een eenpersoonshut-kombuis, aan- rechtkamer met koelinrichting, verblij ven der bemanning, bergplaatsen, tanks voor water en brandstof enz. zullen de inwend'ge ruimte verder in beslag ne men. Dit zijn de hoofdzaken betreffende de indeeling, die echter nog niet geheel vaststaat. Binnenkort zullen de defin:- tieve plannen aan Prinses en Prins ter goedkeuring worden voorgelegd. De ont werpers van het jacht, zoowel als de thans nog onbekende bouwer, zullen zonder twijfel al hef mogelijke doen om dit te maken tot een sieraad van onze wateren, dat zal voldoen aan de ver tangens van hen voor w:'e het gebouwd werd en dat bevrediging geeft aan de duizenden, die medewerkten om den bouw van dit geschenk mogelijk te ma ken. ONZE DEFENSIE. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer nopens de begrooting van defensie deelt minister Colijn mede, dat de achterstand, welke de laatste jaren is ingetreden op het gebied van onze weermacht-voorzieningen maar niet even in een handomdraai valt in te halen. De vraag, hoe de regeering denkt te voorzien in het personeelstekort bij de Kon. Marine, kan worden beantwoorc door te wijzen op 't op volle kracht wer ken van alle opelidingen, terwijl boven dien 1 Mei 1937 een extra klasse var 100 jongelieden de opleiding voor ma troos te_ Vlissingen zal aanvangen. De minister onderneemt stappen om te komen tot instelling van een com missie, die tot taak zal hebben haar oor deel uit te spreken, omtrent de vraag, welke maatregelen zouden kunnen wor den genomen, om zooveel mogelijk te voorkomen, dat dienstplichtigen hun be trekking verliezen als gevolg van hun militaire verplichtingen, Een uitlating van den heer Van Duyl, dat de leiding van het Indische leger in groote meerderheid aan de zijde der Sl.S.B. zou staan, is in strijd met de waarheid. Het is den minister bekend, dat de Indische legercommandant heeft bepaald, dat alle van genoemde bewe ging uitgaande geschriften uit de kazer nes moeten worden g'eweerd. SOCIALE ZAKEN. De 40-urige werkweek. In de memorie van antwoord nopens de begrooting van sociale zaken, rich! minister Slingenberg zich tegen de ver- torting van den arbeidsduur van 48 toi 40 uur. Hij noemt haar „een iweesnij dend zwaard." Wanneer niet vaststaat, dat de week- oonen naar evenredigheid verminderd zullen worden, leidt d't middel vanzelf tot verhooging van de productiekosten. Bovendien houdt een verlaging van hel weekloon reeds de kiem in voor aan drang tot loonsverhooging. De m'nistei staat ten aanzien van dit middel dan ook vrij sceptisch. Toch heeft hij niet zonder meer een afwijzende houding aangenomen. Zoowel de directeur-gene raal van den arbe'd als de minister zeil, ïebben besprekingen gevoerd met de vertegenwoordigers van werkgevers éri arbeiders uit eenige bedrijven, waar 'n verkorting van den werktijd het minst bezwaarlijk scheen. Genoemd kunnen worden het lfthograf sch-, het cheiïii- grafisch- en het bouwbedrijf. Resul'aten zijn daarbij niet bereik!, vooral omdat de inzichten van werk gevers en arbeiders omtrent de beant woording van de vraag, in hoeverre de verkorting van den arbeidstijd zou moe ten samengaan aiet verlaging van hel weekloon, al te zeer uiteenliepen. Verdere invoering van de ar beidswet. Voor het personeel, belast met tr,ans- portarbeid per auto, zullen, nu de rij ijdwet haar beslag gekregen heeft, bin nen afzienbaren tijd arbeids- en rust- lijdbepalingen kunnen worden v.aslge steld. De minister heeft besloten, de invoe ng van de arbeidswet voor volwassen kantoorpersoneel te bevorderen. Hij ver trouwt, dat een regeling terzake in den loop van de eerste helf' van 1937 tol stand kan zijn gekomen. Ook vorml eenige beperking van den arbeidstijd ran het hotel-, café- en restaurantper- soneel een punt van ernstige overwe ging bij hem. De klacht, dat de kinderarbeid in land- en tuinbouw toeneemt, komt den minister gegrond voor. De voorberei ding van een wettelijke regeling, wel ke den kinderarbeid in den landbouw in loon dienst beperkt wil de minister in overweging nemen. Vrouwenarbeid en vervanging van oudere door jongere arbei ders. Zoowel in eenige inperking van het arbeidsterrein voor vrouwelijke arbeids krachten als in het remmen van de ver vanging van volwassen arbeiders door jeugdige personen ziet de minister met den Hoogen Raad van Arbeid, een taak weggelegd voor de regeering op het ge- b'ed van een betere verdeeling van den beschikbaren arbeid. Deze materie zal naar de minister zich voorstelt, binnen kort in een wetsvoorstel belichaamd worden. Blikgroenten en bak- en braadvet voor behoeftigen. Naar minister Slingenberg in de me morie van antwoord inzake de begroo ting van sociale zaken meedeelt, zal met de distributie van bussen groenten (an dijvie, sperzieboonen, princessenboonen, Duitsche boonen, isnijboonen, stoofsla) vermoedelijk nog deze maand een aan vang kunnen worden gemaakt. Zoodra de aanmaak van goedkoop bak- en braadvet zal zijn geregeld, zal dit product aan de reeds in distributie gebrachte levensmiddelen worden toe gevoegd. Dit zal, naar de minister ver trouwt, begin Januari kunnen plaats vinden. Naar „Ons Noorden" verneemt, heeft mr. H. P. Marchant, oud-minister van Onderwijs en oud-leider van de Vrijzinnig-Democratische Bond, zich thans aangemeld als lid van de R.K Staatspartij. Welke opvoeding is de zegenrijkste? j Dien den mensch leert zichzelf op te voeden. Georg Scherer. Rijksverkeersinspectie. Naar wij vernemen is dezer dagen te verwachten de benoeming van den heer A. Meyer te H a 11 e m (Ov.) tot inspec teur bij de rijksverkeersinspectie, dis trict Middelburg. De heer Meyer is 16 Mei 1898 te Kam pen geboren en thans directeur van de N.V. Cementwarenfabriek „De Hezen- berg" te Hattem. Hij is militie-officier bij de bereden artillerie; oud-wethouder en thans nog Raadslid te Hattem. Op poli tiek terrein is de heer Meyer de liberale beginselen toegedaan. Hij bewoog zich op velerlei terrein en was voorzitter van menige vereeniging. Medioburgum. Gisteravond hield Medioburgum met belangstellende niet-leden een vergade ring om te komen, tot de oprichting van een afdeeling folklore en dialectzang. De heer Chr. J. M'azure, voorzitter van Me dio begroette in het bijzonder de niet- leden en herinnerde er aan hoe Medio burgum aan den volksdans en folklore kwam. Spr. bracht naar voren hoe hij voor het eerst met wijlen Jan Morks met de Zeeuwen naar Amsterdam trok voor de groote costuumfeesten in sa menwerking met den kunstschilder Mol- kenboer. Daar ondervond de Zeeuwsche groep bijzondere waardeering, vooral ook van de leden van het koninklijk Huis. Men is verder op dezen weg voort gegaan, zonder er een broodwinning van te maken, zooals elders wel gebeurt. Spr. mocht ook nu weer veel belang stelling voor dit werk ondervinden. De heer S. Sanders, de leider van de afdeeling' zang en muziek, deelde mede, dat onder toezicht van de dialect-ver- eeniging zal worden gewerkt Vooral specifiek Walchersche gedichten en ver zen zijn reeds toegezonden. De aanwezigen besloten tot oprichting der afdeeling over te gaan. Naast den dialectzang, zal ook gewone zang wor den beoefend om die in dienst te stellen van de uit te voeren rhythmische com posities. Zoodoende zal men in de toe komst opvoeringen kunnen geven van gebaar, plastiek, zang en orkest, die een geheel vormen tot uitbeelden van een gedachte of compositie. Het is geenszins de bedoeling een zangvereeniging te stichten, die zijn er genoeg in Middel burg. Het gaat er ook niet om afbreuk te doen aan de bestaande zangvereeni- .gingen, maar wel om iets nieuws te scheppen, dat in Nederland althans nog piet bestaat. Voor de huwelijksfeesten. Er mogen dan vele buurtcommissies Zijn opgericht, die gelden bijeen verza melen en daarvan bijna allen, haar deel aan „Uit het VolkVoor het Volk" en de Oranjevereeniging afdragen, toch blijven er nog verschillende straten, waar geen buurtcommissie is en waar toch wel personen wonen, die :ets wil len offeren voor de feesten. In die stra ten zal Donderdag en Vrijdag worden gecollecteerd voor de algemeene onkos ten der feesten. De gemeentebedrijven in 1935. N,aast ons ligt het pas nu verschenen jaarverslag van de gemeentebedrijven over 1935. Waar ook 1936 reeds haast weer verstreken is, meenen wij met en kele korte vermeldingen te kunnen vol staan. Het gasbedrijf boekte een verlies van f 5886, bij een raming van f 15,604. Het verl'es werd op de reserve-rekening afgeboekt. Verwerkt werden 3,687,817 kg steenkolen. Zij kosten tot de Loska- de f 7.54 en tot de fabriek 7.88 per 1000 kg. Geproduceerd zijn 1,819,020 m3 gas tegen 1,837,410 m3 in 1934; afgeleverd resp. 1,810,570 en 1,838,460; verkocht 1,711,323 en 1,740,632 m3; verlies resp. 5,94 en 5,32 pet. Geproduceerd werden 58112 hl cokes en bries of 15,76 hl. per 1000 kg steenkolen. Verkocht werden 37125 hl. Op 31 December 1935 waren 3600 meters geplaatst. Het waterleidingbedrijf sloot met een winst van f 13,626 bij een raming van f 8,679. Er 's 783,837 m3 water geleverd waarvan 289,535 m3 over watermeters Van de 783,837 m3 komt voor Vlissingen 150,612, Domburg 26,250 en Vrouwenpol- (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond; Matige tot krachtige, later afnemende Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met kans op regen, later op klarend, aanvankelijk veel zachter. Di 8 Dec. Zon op: 7 h 58; onder: 15 h I 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 2 h 19; j onder: 12 h 44. N.M.: 13 December. j Hoog- en Laag water te Vlissingen s December, Hoogwater. Laagwater. Di. 8 9.00 21.43 2.50 15.32 Wo. 9 10.06 22.42 3.55 16.34 Do. 10 11.01 23.30 4.55 17.32 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwater. Di. 8 10.32 23.15 3.57 16.29 Wo. 9 11.41 5.03 17.31 Do. 10 0.20 12.42 6.03 18.30 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. lat»- (S -- springtij der 1,423 m3; voor Middelburg blijïi 605,282 m3 tegen 617,109 m3 over 1934 of per aansluiting gemiddeld resp. 121,03 en 122,63 m3. Aangesloten waren op 31 December 4798 perceelen volgens abonnementsta rief en 203 met metertarief 'n totaal 5001 perceelen, waarvan 363 te Koude- kerke; 176 te St. Laurens; 74 te Seroos- kerke; 2 te Vrouwenpolder en 1 te Oostkapelle, dus te Middelburg 4385. Het electrisch bedrijf sloot met een winst van 74,070, tegen een ge raamde winst van 52,839. Aangekocht werden 2,020,600 kwu te gen 1,871,750 kwu in 1934. Het verbruik voor verl chting verminderde met 0,015 pet., dat voor krachtverbruik steeg met 19,52 pel. Verkocht werden 1,820,315 kwu tegen 1,687,404 in 1934, Het aantal aansluitingen bedroeg op 31 December 1935 4661, 1934, 4492; 1933, 4273; 1932, 4033;-1931 3802; 1930, 3530; 1929, 3176; 1928, 2901; 1927, 2675; en 1926 2499, In 10 jaar is er dus een vermeerdering met 86,9 pet. te constateeren. Het ondersteuningsfonds van den Marktkoopliedenbond. 't Bestuur van 't ondersteuningsfonds van den Middelburgschen Marktkooplie denbond weet elk jaar door het hou den van een verloting de kas te verster ken. Reeds een paar weken staat Don derdags op de markt een kraam met. een keur van prijzen. Zaterdag a.s. heeft in een feestelijke bijeenkomst in St. Jo ris de verloting der prijzen voor dit goede doel plaats. Jaarverslag „Ons Belang." Uit het jaarverslag van de Coöp. Ver- bruiksvereeniging „Ons Belang" blijkt, dat op de 11 dezer te houden ledenver gadering voorgesteld zal worden 6 pet, bakkerij- en brandstoffen en 3 pet. win keldividend uit te keeren. Het ledental beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Ook de omzet ging op elk gebied voor uit. De omzet bedroeg f 50896 (vorig jaar f 46161), het overschot f 2998 (vorig jaar f 2957). Op de agenda staat voorts: verkie zing van drie bestuursleden. De heer W. van Ginkel en mevr. Sturm zijn niet herkiesbaar. Verder zal het bestuur met voorstellen tot uitbreiding van het be drijf komen. Op den hoek van de Groote Markt en de Rijffelstraat had gisterenmiddag 'n aanrijding plaats tussehen den wielrijder J. A. de J. en een autobus, bestuurd door J. M. v. d. V. beiden alhier. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. 't Rijwiel is deerlijk gehavend en de po litie maakte proces-verbaal op. RAAD VAN ZOUTELANDE. ZOUTELANDE. Maandagmiddag ver gaderde de Raad voltallig onder voor zitterschap van burgemeester D. Kod de. Medegedeeld werd o.a. dat het dage lijksch bestuur van den Polder Walche ren aan de algemeene vergadering zal voorstellen om 20 subsidie te verlee nen in de kosten van de verharding van den Paulus- en Groeneweg tot 'n maxi mum van 1660; dat de privékamer in het Gemeentehuis electrisch zal worden verwarmd; dat blijkens verkregen in lichtingen de kosten van rioleering der gemeente met de noodige zuiveringsin stallatie op 20.000 worden geraamd en dat sterk ontraden wordt om zonder Ét* HTÜÜfl 'xoojneff ,Een snelwerkend en succesvol mid del bij aandoe ningen der adem halingsorganen, verkoudheden, ca tarrh, kinkhoest, bronchitis en griep. Onmiddellijk merkt U verlichting! Flacons fl.50 en 90 ct. (Ingez. Med.) een vast plan voor de geheele gemeente, een gedeelte der gemeente te rioleeren. Naar aanleiding van dit laatste zeide de heer V e r h a g e dat hij zou willen beginnen met die gedeelten der gemeen te te rioleeren, waar dit het meest noo- dig is. De heer D e W o 1 f achtte de uit gave te groot. De heer Kleinepier achtte rioleering echter noodzakelijk, gezien den toestand op verscheidene plaatsen in het dorp. Hij gaf in overwe ging de kosten van rioleering te dekken door een logeerbelasting van bijv. 50 cent per persoon, welke langer dan één week hier verblijven. De v o o r z. voelt meer voor een rioleeringsbelasting dan voor een logeerbelasting. Hij achtte voor alles noodig een goed doorgedacht plan. De mededeelingen werden voor ken nisgeving aangenomen. De Raad ging accoord met een ont werp jaarwedderegeling voor de combi natie secretaris-ontvanger, waardoor wordt tegengegaan, dat bv. een eventu- eele combinatie door de cumulatie-af trek minder salaris zou worden genoten, dan bij het vervullen van de betrekking van secretaris alleen. Op voorstel van B. en W. werden de verzoeken van het bestuur van het Borgstellingsfonds voor de Zeeuwsche eilanden en van Walcherens Plattelands Bouwkring om mede te werken door het geven van een bijdrage in eens van 0.10 per inwoner en verder een jaar- lijksche bijdrage voor 1936 van 0.02 per inwoner, afgewezen, omdat alleen middenstanders en niet landbouwers door dit fonds zullen worden geholpen. Op voorstel van B. en W. werd een nieuwe schoolgeldverordening vastge steld. Het schoolgeld zal voortaan bedra gen bij een totaal gedrag van de hoofd sommen der gemeentefondsbelasting en vermogensbelasting van 2 en meer, doch minder dan 8 per leerling en per jaar 3. Is het totaal bedrag van die hoofd sommen 8 of meer, dan bedraagt het schoolgeld per leerling en per jaar 3.60 benevens 0.60 voor elk geheel bedrag van 2, waarmede dat totaalbedrag de som van 8 te boven gaat, met dien verstande, dat geen hooger bedrag dan 60 per leerling en per jaar, verschul digd is. Indien het totaalbedrag van de hoofdsommen der ge'meentefondsbe-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1