II ELIXER £CHTa KRONIEK van den DAB. KERK EN SCHOOL. DE GOUDEN RAT BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE OOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 7 DECEMBER 1936. No. 289. De Fransche communisten kiezen eieren voor hun geld. Ned. Herv. Kerk, DE FUNCTIE VAN PRINS BERNHARD BIJ DE KONINKLIJKE WEERMACHT. EEN WANDELSABEL VOOR PRINS BERNHARD. GEEN MONETAIRE STABILISATIE MOGELIJK ZONDER OPHEFFING DER TOLMUREN. Verklaring van dr, Colijn. DE OPENING VAN DE NIEUWE MOERDIJKBURG. (Ingez. Med.) VERLAGING INVOERPRIJSVERSCHIL VISCH- EN DIERMEEL. Geen vlucht van de K.L.M. naar Abessynië» Het werkende land. Minister Oud 50 jaar. AUTOBUSDIENST RILLAND BATH- GOES ENZ. MIDDELBURG. Sint Nicolassfeest, j. IN UW BORREL WALCHEREN. Tegen veler verwachting in is het Fransche kabinet Zaterdagmiddag door het oog van den naald der buitenland- sche politiek gekropen. De communisten hadden aangekondigd, dat ze hun steun aan de regeering van Blum zouden op zeggen, indien deze nog langer de niet- inmengings-tragi-comedie zou voortzet ten. De communisten zijn van meening, dat de Spaansche opstandelingen nog steeds het meeste profijt trekken van de internationale non-interventie-over- eenkomst. Men kan daarover redetwis ten, nademaal de Russen de laatste maanden met» zichtbaar resultaat de „wettige" Spaansche regeering te hulp zijn gekomen. Maar dat heeft in het on derhevige verband geen zin. De commu nisten verwachten, dat wanneer de over eenkomst werd opgezegd, de situatie zich ten nadeele van de opstandelingen zou wijzigen. En daarom probeeren ze sinds eenigen tijd de Fransche regeering deze opvatting op te dringen. Misschien denken Blum c.s. er allang precies een der over. Maar Blum c.s. doen alsof ze er anders over denken. Het behoud van den internationalen vrede weegt voor hen 't zwaarst. Alleen daarvoor immers is de niet-inmengings-overeenkomst tot stand gebracht. Wat voor gevolgen ze voor Spanje zal hebben, daarover breken Blum c.s. zich het hoofd niet. De communisten zijn tenslotte zoover gegaan, dat ze de regeering dreigden haar hun steun te zullen ontnemen. Zoo als men weet, zitten er geen communis ten in het kabinet; alleen socialisten en burgerlijke radicalen. Maar zonder den steun der communistische fractie zou 't geen parlementaire meerderheid hebben. Blum antwoordde dan ook op het drei gement, dat hij zou aftreden, als de com munisten werkelijk het been strak hiel den. Hij wil geen andere combinatie dan die van het Volksfront, hoewel het denk baar is, dat hij op het stuk der buiten- landsche politiek den steun van andere fracties kan krijgen. Zaterdagmiddag nu moest de teerling worden geworpen. De debatten in de Kamer over de buitenlandsche politiek, welke Vrijdag waren begonnen, liepen toen ten einde. De laatste spreker was minister-president Blum, Hij betoogde voor de zooveelste maal, dat de Fran sche regeering er niet aan dacht, den in ternationalen vrede om wat er in Spanje gebeurt, in de waagschaal te stellen. Daarom dient de niet-inmengings-over- eenkomst in stand te blijven. Zij moge onvolmaakt zijn, in de praktijk heeft ze een geduchte dam tegen de gevaren, welke Europa van het Iberisch schier eiland uit bedreigen, opgeworpen. Hierop werd overgegaan tot stemming over een motie van goedkeuring der buitenlandsche politiek der regeering. De communisten begrepen, dat, als ze zouden tegenstemmen, het kabinet zou aftreden. Na hetgeen ze verkondigd hadden, was het echter onmogelijk voor hen, om voor te stemmen. Wilden ze dus een crisis voorkomen (en op een crisis zijn ze niet gebrand, aangezien ze dan uit de voordeelige politieke positie, die ze nu innemen, verdreven zouden wor den) dan zouden ze een tusschen-weg moeten bewandelen: zich van stemming onthouden. Het zal hun moeite gekost hebben, daartoe te besluiten, doch de vastberaden houding van Blum liet hun ditmaal geen keus. Eenigszins morrend legden ze zich bij de zaak neer. De mo tie verwierf zoodoende een flinke meer derheid: 350 stemmen werden er voor, 171 er tegen uitgebracht. Het kabinet was gered Herbenoemd tot ouderling der Ned. Herv. Gem. te Cadzand de heer W. Tittman en tot diaken de heer Jac. Dat- thijn, Ds, J. Bies te Poortvliet is beroepen te Nieuwe Tonge. 92). naar hat Engelach vaa PAUL TRENT. „Wacht even", zei Desbrook T:n riep Jane bij zich, aan wie hij herhaalde wat de dokter gezegd had. „Ik dacht, dat jij het hem misschien liever wilde vertellen. Hij hoort het waarschijnlijk liever van jou, Wat vind je er van? Het is natuurlijk heroerd, om dat te moeten vertellen, maar...." „Ik zal het hem vertellen", zei Jane, terwijl haar gezichtje heel bleek werd. Doch zij bleef volkomen kalm. Zij begaf zich naar zijn bed en ging naast hem zitten. Grafton's blik ont moette de hare en de uitdrukking van zijn oog'en was die van een gewond dier. „Ik weet wel wat je te zeggen hebt", zei hij, met moeite sprekend. „De kan sen staan één tegen duizend in geval van een operatie". „Wat wilt u dat er gebeurt?" ,,'Het heeft geen nut om te opereeren, Ik zou de operatie toch niet doorstaan. Ik weet. Zeg hem mij een morphine- injectie te geven en dan moet je mij een Teneinde tegenstrijdige berichten over de benoeming van Prins Bernhard bij de diverse onderdeelen van de koninklijke weermacht recht te zetten, kan worden medegedeeld, dat Z.D.H. bij geen enkel wapen, troep of ander legerdeel in het bijzonder is ingedeeld, doch dat hem vermoedelijk door H.M. de Koningin de bevoegdheid gegeven zal worden tot 't dragen van die uniformen en aan zijn rang verbonden onderscheidingsteeke nen, waartoe aanleiding zal zijn. In dit verband kan worden gemeld, dat het thans wel vast staat, dat de Prins op den huwelijksdag de blauwe huzaren-uniform zal dragen. Naar wij vernemen heeft de comman dant van het veldleger namens het veld leger aan Prins Bernhard een speciaal te vervaardigen wandelsabel aangebo den en is dit geschenk door Z.D.H. aan vaard. P. G. Martin van het Parijsche blad de Temps, heeft minister-president dr, Colijn geïnterviewd. Dr. Colijn had als zijn oordeel te kennen gegeven, dat geen werkelijke monetaire stabilisatie mogelijk is, zoolang geen ware demobi lisatie op douanegebied heeft plaatsge vonden. Nederland, dat de laagste dou anetarieven ter wereld heeft, is bereid tot opheffing der contingenten voor alle landen, die het wederkeerige voordee- len verzekeren. In dit opzicht wees dr. Colijn op het groote belang van verdragen, zooals van Ouchy, dat met België en Luxemburg gesloten is. Het verdrag van Ouchy is weliswaar gestrand op de tegenkanting van Engeland, dat een strikte toepas sing wenscht van de „clausule van „meestbegunstige natie", doch, door een te enge opvatting van deze clausule prijs te geven, door den geest van Ouchy te doen herleven, en door het sluiten van bilaterale handelsverdragen tusschen bepaalde landen, openstaande voor andere landen, te bevorderen, zou men de kwestie der internationale ont spanning' op economische gebied zonder twijfel op het terrein der practische verwezenlijking brengen. Men zou er in elk geval gemakkelijker komen, dan door zijn hoop te vestigen op hypothe tische wereldconferenties, De minister van waterstaat maakt be kend, dat in verband met de openstelling van de vaste brug voor gewoon verkeer over het Hollandsch diep bij Moerdijk de rijksweg DordrechtBreda op Zaler dag 12 Dec. a.s. van 9 uur des voorm tot 3 uur des nam. gesloten zal zijn voor het verkeer in beide richtingen, voor zoover het niet door de ter plaatse dienstdoende rijkspolitie zal worden toegelaten. Voorts maakt de minister van water staat bekend: le. Dat de vaste brug voor gewoon verkeer over het Hollandsch Diep bi) Moerdijk met Noordelijken en Zuidelij- lecovitol tenschappehjk de best Lr^vVSgbolTrbM a 0.75 P«',lac0 yc ding beloven. Ik weet dat ik ga sterven. Wil je mijn hand tot het einde toe vast houden?" vroeg hij, terwijl zijn stem steeds zwakker werd. Zij knikte, want zij voelde, dat zij zich niet goed zou kunnen houden, als zij nu sprak. Zij bracht de boodschap aan den dokter over die het spuitje klaar maak te en den zieke hiermee inspoot. Een diepe zucht ontsnapte Grafton en hij klemde Jane's hand steviger in de zijne. Zij zorgde er voor zich niet te bewegen en het wachten scheen oneindig lang te duren. Echter reeds na een half uur, ver slapte zijn greep en viel zijn arm op het bed terug Jane stond op en wendde zich tot den dokter, die bij het raam stond. „Ik geloof, dat hij dood is", fluisterde zij en na een kort onderzoek deelde hij haar mee, dat dit inderdaad het geval was. „Oh! Ralph, is het niet verschrikke lijk?" snikte zij. Er stonden een paar leunstoelen in de kamer en Ralph wist haar ertoe te be wegen wat rust te nemen en maakte het haar zoo gemakkelijk mogelijk. Peggy kwam naast haaf zitten en hield haar hand vast, Ralph vroeg den dokter om een slaap ken toegangsweg op Zaterdag 12 Dec. a.s. des nam. om 3 uur voor het open baar verkeer zal worden opengesteld. 2e. Dat met ingang van dien dag het rijksveer over het Hollandsch Diep zal worden stilgelegd, met dien verstande, dat de laatste veerpont zal varen dien dag' om 9 uur des voorm. van Zuid naar Noord. Naar van officieele zijde wordt mede gedeeld, is het invoerprijsverschil voor gedroogde visch, gedroogd vleesch en gedroogd bloed alsmede voor alle soor ten visch-, walvisch-, dier-, vleesch-, beender-, vleeschbeender- en bloedmeel met ingang van heden a.s. verlaagd van f 1,50 op f 0,75 per 100 kg. In overeenstemming hiermede is de ver goeding over genoemde producten, waar van ten genoegen van de Nederlandsche meelcentrale wordt aangetoond, dat zij verwerkt in of tot mengvoeders zijn uit gevoerd, eveneens verlaagd van f 1,50 op f 0,75 per 100 kg. Alle restitutiebedra gen zijn dienovereenkomstig verlaagd tot f 0,75 per 100 kg. Zooals men weet, voerde de K.L.M. onderhandelingen welke reeds in een ver gevorderd stadium verkeerden - over het uitvoeren van een vlucht naar Abessynië, met een Fransch gezelschap aan boord, dat den 17den Dec van Pa rijs zou vertrekken. Door een onverwachte, ernstige onge steldheid van den opdrachtgever heeft men, naar uit Den Haag althans gemeld wordt, dezer dagen echter besloten van de vlucht af te zien. Over 't .algemeen bestaat er een on- juisten, althans onvolledigen indruk van hetgeen de laatste jaren in ons land verricht is op het gebied van de werk verschaffing en werkverruiming. Van den financieelen en d,aadwerkelijken steun van overheidswege gedaan om de Nederlandsche arbeiders aan werk te helpen heeft men wel eens een verkeer de voorstell ng. Wanneer men het dezer dagen bij de uitgevers H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem versche nen en met medewerking van de regee ring uttgegeven boekwerk „Het wer kende l,and" zal hebben gelezen, zal men eerst recht begrijpen welk een om vangrijken en enormen arbeid geleverd is bij het verschaffen van werkgelegen- he'd aan de werklooze arbeiders. Het door mr, W. J. van Balen ge schreven boekwerk toont dit met cij fers, statistieken en niet minder met "n groote collectie foto-maferi,aal aan. De kapitalen d'e door de overheid voor allerlei werkverschaffingsobjecten zijn besteed, zijn enorm groot. De arbeid die verricht is bestaat uit wegen-, brug gen- en woningbouw, aanleg en verbe tering van kan,alen, ontginning, inpol dering, aanleg van zwteminr'chtingen, spoorweg- en electriciteitswerken, den bouw van boerderijen in Friesland en Drente etc, etc. Een groot aantal personen is op deze wijze in de gelegenheid geweest arbeid te verrichten. Ieder jaar is dit aantal grooter. De in dit boek voorko mende cijfers doen zien dat het aantal tewerkgestelden bij de van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffingen, welk aantal in 1928 bv. 2600 bedroeg in 1935 gestegen was tot 55,865. De werken die de eerstvolgende maanden van overheidswege zullen wor den uitgevoerd omvatten, met de gelden van de werkfondsen 'n kapitaal van on geveer f 450 millioen. Verder wordt in „Het werkende land" de aandacht ge vestigd op de werkkampen voor de jeugdige werkloozen en op den arbeid die voor de jeugd in het algemeen ge schapen wordt. Kortom, men zal in d l boek van al Hetgeen in ons land gedaan wordt om de gevolgen van de werk loosheid zoo klein mogelijk te doen zijn' veel kunnen lezen. Eerst dan zal men drankje, want hij begreep dat de beide meisjes slaap noodig hadden en dat zij niet uit zich zelf in slaap zouden val len. Zij dronken allebei gehoorzaam het sterke broomdrankje op en een kwar tiertje later zag Ralph tot zijn verlich ting, dat zij beiden rustig sliepen. Hij riep Bill en zij klommen op het dak. De zee was iets kalmer geworden, maar het zou nog niet veilig zijn om de motor-sloep uit te zetten. Vanaf de torpedo-jager werden seinen gegeven, doch Ralph noch Bill konden deze ver klaren, dus riepen zij een matroos, die onmiddellijk naar boven kwam. „Stel je met hen in verbinding'. Zeg hun dat de seinen niet begrepen zijn. Vraag hen optische telegrafie te gebrui ken". Dit gebeurde en het schip seinde nog maals een boodschap, die de matroos verklaarde. „De commandant wenscht te weten hoe het met miss Fayrflied is, Hij komt zoo gauw mogelijk". „Bericht de goede ontvangst van de boodschap, Er is geen antwoord", zei Ralph droogjes. „Vriend Carruthers is veel te voortvarend. Ik vrees, dat hij 'n beetje geduld zal moeten oefenen. En nu moeten wij eens aan de toekomst den-' zich een volledig beeld kunnen schep pen van de maatregelen die de regee ring voor de bestrijding van de werk loosheid heeft genomen en nog neemt. En d,at zijn er niet weinig. Zaterdag is de minister van financiën mr, P. J. Oud, 50 jaar geworden. Bij Ged. Staten is een verzoek inge komen van J. F. Ogier te Kruiningen om intrekking van de hem verleende vergunning voor een autobusdienst van RillandBath over Krabbendijke, Scho- re, Kapelle en Kloetinge naar Goes op werkdagen, van Waarde naar Luchten- burg op Dinsdagen en Donderdagen, en van Rilland-Bath naar de Noordbra- bantschZeeuwsche grens op Donder dagen. Ook zijn ingekomen verzoeken van L. Leendertse te Hansweert, Joh. Egge- been te Wolphaartsdijk en J, van Fraas- sen te Goes om vergunning voor een dienst Rilland BathGoes op werkda gen; van de N.V. Autobedrijf „Darvo" v. h. Gebr. De Rooij te Bergen-op-Zoom voor een dagelijkschen dienst van de provinciale grens naar Goes en van de drie eerst genoemden ook voor de diensten WaardeLuchtenburg en Ril land Bathprovinciale grens. Ged, Staten hebben o.a. overwogen, dat tegen inwilliging van het verzoek van den heer Ogier geen bedenking be staat; dat aangezien aanvragen zijn in gekomen van een drietal in Zeeland ge vestigde adressanten, die, wat de wij ze betreft, waarop, naar verwacht mag worden, de dienst door hen zou wor den uitgeoefend, niet minder dan de N.V. „Darvi" voor een vergunning in aanmerking zouden komen en er geen aanleiding bestaat, aan de aanvrage van deze niet in Zeeland gevestigde aan vraagster boven die van de 3 in Zee land woonachtige adressanten de voor keur te geven, dat daarom aan het ver zoek der N.V. „Darvi" niet kan worden voldaan; dat Leendertse en van Fraas- seri reeds exploitant zijn van overigens behoorlijk rendeerende autobusdiensten, en wel Leendertse van de diensten HansweertGoes en Hansweertstati on KruiningenIerseke, de tweede van den dienst GoesMiddelburg, en dat tengevolge van het Kon. Besluit van 25 Maart 1935 Eggebeen zijn dagelijkschen dienst Oud-SabbingeWolphaarts- dijksche VeerOostkerkeGoes, moest staken en hij, die daardoor errstig wordt getroffen, zijn dienst steeds naar behooren heeft uitgeoefend en nog steeds geen nieuwe concessie heelt kunnen verwerven, dat er derhalve al leszins aanleiding bestaat hem de ver gunning te verleenen; dat er geen aan leiding' bestaat te voldoen aan het ver zoek van de directie der N. S. om den dienst te beperken tot het traject Ril land BathKruiningenSchore onde.r voorwaarde op 't station Kruiningen Ierseke, waar dagelijks 25 treinen stop pen, op den trein aansluiting te geven, omdat voor de betrokken streek een doorgaande busverbinding Rilland Bath Goes onmisbaar is geworden en blij vend onmisbaar moet worden geacht. Het slechte weder op Sint Nicolaas- dag zal de ouders, wier kinderen kaar ten hadden voor het MAR-kinderfeest, dat in St. Joris plaats had, bijzonder dankbaar hebben gestemd. Van de 2200 kaarten die zijn uitgereikt, waren er een kwart voor de eerste, een kwart voor de tweede voorstelling op dien middag bestemd, terwijl de overige in twee partijen Woensdagmiddag genoodigd zijn. Professor El Hassan heeft de kinderen een paar uur zeer aangenaam bezig ge- ken, Bill. Je weet, dat de Prinses aan boord van den torpedojager is, niet waar?" „Ja, dat weet ik, maar het interes seert mij niet in het minst", antwoordde Bill lachend. „Ben je zoo grondig genezen?" vroeg Ralph. „Inderdaad". Graves is ook gered; dus de eenige slachtoffers zijn, behalve een paar leden van de bemanning van de Emerald, de groothertog en 3e arme Grafton". „Het spijt mij heel erg, dat dit gebeurd is, niettegenstaande allen last dien hij ons bezorgd heeft. In mijn hart mocht ik hem toch wel". Toen Robin Carruthers op de brug van de Shrike de Emerald zag weg- stoomen, had hij het gevoel of hij een deel van zich zeif verloren had. Een man van zijn leeftijd, met een natuur als de zijne, die voor het eerst van zijn leven lief heeft, is geneigd dit zeer ernstig op te vatten. Hét deed hem niet alleen pijn, dat hij Peggy niet voorzich zelf kon winnen, maar het feit, dat zij zich nu in gezelschap van een anderen man be vond, maakte 't nog erger. Zijn collega's keken hem bevreemd aan, want zij her kenden nauwelijks hun commandant in dezen rusteloozen, ongeduldigen en €ah H COCKTAIL LIKEUR X VERMOUTH SHERRY CAIZ&Zn.VAH PEKELA-GRONINGEN (Ingez. Med.) houden met goochelen, poppenkast en niet minder met zijn buikspreken, enz. Er is volop gelachen, gezongen, in een woord pret gemaakt. In de pauze kwamen Sint en Zwarte Piet op het tooneel en sprak de goede Sint de kin deren toe, maakte handjes gevend een wandeling door de zaal en bij het ver trek kreeg elke kleine een traktatie. O. EN W. SOUBURG. Te Vlissingen en hier werden den laatsten tijd bij her haling fietsen, die onbeheerd waren achtergelaten vermist, welke dan later werden teruggevonden in slooten, aan den kant van den weg of ergens anders. In samenwerking met de Vlissingsche politie is het der politie alhier gelukt eindelijk de daderessen op te sporen. De twee meisjes, K. en v. S., beiden 15 jaar oud en wonende alhier, bekenden in Vlissingen 9 en te Souburg 7 fietsen te hebben weggehaald en er als boven om schreven mede te hebben gehandeld. Een der meisjes ging daarbij zoo bru taal te werk, dat ze een rijwel wegnam uit een schuur achter een woning en er mede naar een rijwielhersteller in de buurt ging om daar te vragen, de lamp die zij niet aan het branden kon krijgen te willen nazien. Later werd het rijwiel weer weggeworpen. ZOUTELANDE. Vrijdagavond vierden de Meisjesvereenigingen Martha en Jong Martha gezamenlijk hun 17de en lste jaarfeest. De school was geheel gevuld, toen ds. Oosthoek het samenzijn opende. De ver- eenigingen telde 35 leden. Martha heeft 17 leden en Jong Martha 18. Er zijn in dit aar 95 kleedingstukken vervaar digd. De kerkeraad van de N. H. K. van Zoutelande en van de Geref. Kerk te Meliskerke, de jongelingsvereeniging, knapenvereeniging, vrouwenvereeniging en de „Nachtegaaltjes" van Zoutelande en 2 vereenigingen van buiten de ge meente feliciteerden <le Feestvierende vereenigingen. In de eerste pauze werden de klee dingstukken bezichtigd en in de tweede pauze werd op chocolade getracteerd. Het programma werd vlot afgewerkt. Een der hoofdnummers was wel het Oranjenuminer. Het podium was met oranje versierd en al de meisjes hadden zich met oranje getooid toen dit nummer aanving. Johanna Brik hield een inlei ding over Juliana van Stolburg, de stammoeder van het Oranjehuis. Het Wilhelmus werd door alle leden geza menlijk voorgedragen. Twee andere voordrachten sloten hierbij aan en hier voor waren prijzen beschikbaar gesteld. De lste prijs werd gewonnen door K. v. Sluys Md., de 'tweede prijs door P. Stroo, de derde door Mina Kerkhove en Leu Kleinepier. Hierna volgde een sa menzang van alle aanwezigen van een aantal verlovingsliederen van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Enthousiast werden de liederen gezongen. Een prachtig slot was de opvoering van: De Wereldbond, door de beide vereenigin gen, waarbij op duidelijke wijze het in signe verklaard werd en waarin bovenal uitkwam de eenheid over de geheele wereld van Jezus Christus. prikkelbaren man. Sir Charles sloeg hem met eenige be zorgdheid gade en overwoog ernstig, of het raadzaam zou zijn met hem over Pelffy te praten, maar meende dat dit 'n ongepastheid zou zijn. Toen de storm opstak, lag Carruthers in zijn kooi en trachtte den slaap te vat ten, want hij gevoelde zich lichamelijk en geestelijk geheel uitgeput. De storm werd een orkaan en hij werd naar de brug geroepen; zoolang hij zich op de brug bevond, bleef zijn kijker op het jacht gericht. De Shrike vorderde slechts langzaam, daar hij niet te dicht in de buurt van de Emerald wilde komen, met het oog op 't feit, dat haar machines defect waren. De duisternis viel en de golven werden huizenhoog en hij begon zich ernstig be zorgd te maken over de veiligheid van het jacht, waarop zich het eenige wezen op de wereld bevond, dat hij lief had. Er werd gebruik gemaakt van de zoeklich ten, maar er was niets te zien, totdat de luitenant een kreet uitte en recht voor zich uit wees, „Vuurpijlen, commandant. Een boot in moeilijkheden. Denkt u dat het het jacht is?" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5