=2* GOESCHE COURANTE HELDER's™" ZEELAND. BINNENLAND. WEERBERICHT. BUITENLAND. KERK EN SCHOOL. NUMMER 289. TWEE BLADEN. MAANDAG 7 DECEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. ISDDELBURG, Leden van het Middelburgseh Ziekenfonds recepten voor een nieuwen bril willen geven. VLiSSINGEN. ZUID-BEVELAND. M00RD-BEVELAND. ZEEUWS6H-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH'VLAAÜDEREN O.D. ENGELAND. Vandaag een beslissing? is MIDDELBUBGSCHE COUBANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Ad^ertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen l7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Prinses Juliana en Prins Bernhard naar Berlijn. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Zaterdagavond om 6.51 uur met den nachttrein uit den Haag naar Berlijn vertrokken, teneinde een kort bezoek te brengen aan Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, die zooals gemeld, ongesteld is. URE VAN DANKZEGGING EN GEBED. Ter gelegenheid van het prin selijk huwelijk. Ter gelegenheid van het prinselijk hu welijk zullen, naar wij vernemen, al de kerkgenootschappen in Nederland hun leden samenroepen tot 'n ure van dank zegging en gebed, hetzij op den dag voor afgaande aan het huwelijk, hetzij op den trouwdag zelve. Reeds teruggekeerd. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn hedenmorgen omstreeks 10 uur met den nachttrein uit Berlijn in de residentie teruggekeerd. Op het eerste perron en buiten het gebouw van het sta'ion Staatsspoor Fe sfond vrij veel belangstelling van de zij de van het publiek. Vijf minuten over 10 reed de Mitropa- slaapwagen precies voor den ingang van de koninklijke wachtkamer. Het vorste lijk paar werd luide oegejuicht bij aan komst en ook toen de auto met den ko ninklijken standaard wegreed bracht men de Prinses en den Prins een harte- lijken groet. Prinses Juliana en Prins Bernhard be gaven zich naar het Paleis Noordeinde. DOORVOER NEDERLANDSCHE AARDAPPELEN OOOR FRANKRIJK. De directie van den landbouw deelt mede, dat doorvoer van Nederlandsche aardapelen door Frankrijk, b.v. naar Zwitserland, wederom is toegestaan, in dien deze in nieuwe zakken of kisten verpakt zijn. Doorvoer van los verladen aardappe len blijft verboden. Overlading aan de Fransche grens m,ag niet plaats hebben. De wagons moeten aan de Fransche grens verzegeld worden. Vrijdag jl. heeft de heer G. J. J. Both, directeur der N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam aan een lunch aangeboden aan de voor naamste leden van zijn staf, en aan een twintigtal der voornaamste Ford Dealers in Nederland mededeeling ge daan van zijn aftreden als directeur van bovengenoemde maatschappij. AMNESTIE VOOR GEVANGENEN Naar De Tijd uit goede bron verneemt snl bij gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D, H. Prins Bernhard aan een groot aantal ge detineerden in de Nederlandsche gevan genissen verminderng van str,af worden verleend. KERSTGAVE VOOR DE WERKLOOZEN. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat hij heeft besloten goed te keuren, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun steunuitkeering een Kerst- gave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag bedragen 25 van het bedrag, het welk de betrokkenen over de week van 1319 December a.s. aan uitkeering ontvangen. Aan de in deze week bij de werkver schaffing geplaatste arbeiders kan over die week geen Kerstgave worden toege kend. Met betrekking tot deze personen zal de minister nader doen berichten. Aan degenen, die uitkeering uit een werkloozenkas genieten, kan de Kerst gave worden uitgekeerd, indien en voor zoover zij aan de kasuitkeering plus eventueelen kastoeslag minder zouden ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, indien ze geen kasuitkeering ontvingen. DE HOOGE RAAD „JUBILEERT". De strafkamer van den Hoogen Raad vandaag de 40.000ste strafzaak, die u j ij aaQhangig is gemaakt, be handeld. Rapporteur in deze zaak was prof. mr. Taverne, die op dit feit de aan dacht vestigde. Dit aantal strafzaken, zeide mr. laverne, is bereikt in ongeveer honderd jaar. Over de eerste 20.000 za ken is 80 jaren gedaan, het tweede 20.000 tal werd m 20 jaren behandeld. De zaak, die tot dit „jubileum" aanlei ding heeft gegeven, was overigens van weinig belang en betrof een motorrijder die zonder achterlicht heeft gereden. Verkeersstremmingen, De K.N.A.C. meldt, dat de onder staande wegen tot nadere aankondiging afgesloten zijn voor alle verkeer: De weg PoortvlietScherpenisse en de weg ZuiddorpeKoewacht. DE KWEEKSCHOOL TE OOSTBURG. Het Oostburgsche en het Algemeen Zeeuwsche Comité voor het behoud van de Rijkskweekschool te Oostburg kwa men Zaterdag in hotel Zeeland te Vlis- srigen bijeen en namen een motie aan, behelsende o.a.: dat door het Oostburg sche comité, gesteund door het Alge meen Zeeuwsche Comité, herhaaldelijk in woord en geschrifte, bij den minister persoonlijk als in het openbaar, met de stukken en onwederlegbare cijfers is aangetoond, dat ook al stond hier geen nationaal belang op het spel, het welk, blijkens de velerlei uitlatingen in de Kamer, naar het oordeel der Kamer leden, al evenzeer als naar het oordeel der ondergeteekenden bepaald wél het geval is desalniettemin de Rijks kweekschool te Oostburg wel degelijk goede redenen van bestaan had, en nog heeft; dat het Oostburgsche Comité tot behoud dezer Rijkskweekschool aldaar, uit den aard der zaak, niet is ingegaan op de suggesties van Z. Exc. den minis ter van onderwijs.... „iets anders van hem te vragen, mits men maar niet aan zijn onwrikbaar besluit tot opheffing der kweekschool wilde tornen"na- demaal voorzegd comité zich immers juist geconstitueerd had teneinde voor het behoud van die z.i. nuttige en noo- dige inrichting van onderwijs in en voor Zeeuwsch-Vlaanderen in het krijt te tre den, en niet om deze school voor iets anders, hoe wenschelijk wellicht op zichzelf ook, te verkwanselen; dat, blijkens de Kamerverslagen in de dagbladen, onderscheidene Kamerleden, met zeer juist begrip van de situatie, op nationale gronden voor het behoud juist van deze school gepleit hebben, den minister hebben .aangespoord, zijner Excellenties halstarrigheid door eenige soepelneid te vervangen; dat de mede deelingen te dezer zake, blijkens de persverslagen door den minister in de Tweede Kamer gedaan, öf tendentieus, óf wel geheel bijzijden de waarheid zijn zoo is er te Oostburg, .al betreft het een Rijkskweekschool, allerminst spra ke van een opleidingsinrichting uitslui tend voor openbare onderwijzers, het geen kan blijken uit het feit, dat er als regel door één kapelaan en twee pro- test.antsche dominees godsdienstonder wijs werd gegeven en tenslotte dat het er niet op de eerste plaats om gaat, of er elders in Nederland nog wel vol doende onderwijzers gevonden zullen kunnen worden, om de scholen in Zeeuwsch-Vlaanderen van leerkrachten te voorzien, maar omgekeerd; of Zeeuwsch-Vlaamsche jonge Nederlan ders, die daartoe lust en ijver Hebben, nog in de toekomst in staat zullen zijn, onderwijzer te worden, hetwelk toch zeker 'n algemeen-nationaal zoowel als 'n streekbelang te achten is; op deze gron den verzoeken derhalve die beide co- mité's de leden v.an de Tweede Kamer der Staten-Generaal met aandrang, de te dezer zake voorgestelde motie tot behoud van deze Rijkskweekschool aan te nemen. DE GESTRANDE DEENSCHE SCHOENER GEBROKEN. Tengevolge van den N.W. storm en den daarmede gepaard gaande hevig'en golf slag is de Deensche driemast-zeilschoe- ner „Füglen" die in het begin van de vorige week op de Spijkerplaat in de Westerschelde omhoog gevaren was, in den loop van Zondagavond gebroken, en daarna door de bemanning verlaten. Toen de vloed kwam opzetten raakte de ,„Füglen" die bij eb droog zit, steeds meer onder water. De golven beukten onophoudelijk tegen het schip, en dat ten laatste brak. De toestand werd onhoudbaar voor de 7 opvarenden. Zij besloten dan ook het schip te verlaten, en over te gaan op de te Vlissingen thuis behoorende zeesleep boot „Goliath", die met de berging be last was, en in de na6ijheid vertoefde. Met de roeiboot zijn zij toen naar de „Goliath" geroeid en daar aan boord genomen. De „Goliath" is inmiddels naar Vlis singen opgestoomd. 's Middags had de kapitein reeds pogingen in het werk ge steld, om met zeilvermogen op eigen kracht in diep water te raken, Toen is echter de mast gebroken, waarmede de misère voor de opvarenden begon. Liefde en ernst moeten het paar oogen zijn, dat over onze kinderen zal waken. Jeremias Gotthelf. HET COLLECTIEVE ARBEIDS CONTRACT IN DEN LANDBOUW. De Chr. Landarbeidershond wil een devaluatie-clausule. Onder voorzitterschap van den heer P. Luikenaar te Wolf aartsdijk vergader den Zaterdagmiddag te Goes de bestu ren van alle 23 Zuid-Bevelandsche af- deelingen van den Ned. Chr. Landarbei dersbond. Medegedeeld werd dat het bestuur afwijzend had beschikt op een voorstel van de afdeelingen om de le den van het dag. bestuur eenige vergoe ding toe te kennen voor hun arbeid. Dit werk zal uit liefde tot de organisatie verricht blijven. Nadat was medegedeeld dat op 26 Januari a.s. een groote districtspropa gandavergadering zal worden gehouden, kwam in bespreking de eventueele op zegging van de met 1 Jan. a.s. in zeven gemeenten afloopende contracten. Na toelichting van den hoofdbestuurder, den heer Vingerling, verklaarde de ver gadering zich bereid de bedoelde con tracten niet op te zeggen, mits in het contract de bepaling wordt opgenomen, dat beide partijen het recht hebben tij dens den duur van het contract het loon in bespreking te brengen als zich groote schommelingen in de indexcijfers voor doen of dè toestand van het bedrijf be langrijke wijziging ondergaat. Kunnen beide partijen niet tot overeenstemming komen dan wordt in zulk een geval de kwestie voorgelegd aan een scheidsge recht. Hierna sprak de heer J. de Groot te Hoedekenskerke ove,": „Wat is onze plicht?" De politie hield op een volksloge ment zekeren P. F. W. aan, die nog 2 boete moest betalen of een dag hechte nis ondergaan. De man koos het laatste en is hedenmorgen aan de justitie voor geleid. Op het politiebureau is een dames rijwiel gedeponeerd en bij particulieren een paar heerenrijwielen. Van deze kar retjes zijn de eigenares en de eigenaars onbekend; er kunnen op het bureau in lichtingen over worden verkregen. Werkverschaffing aan Zeeuwsche Blinden. Dezer dagen is de jaarvergader ng der vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche Blinden, gevestigd te Mid delburg, gehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dai het aan tal geplaatste loten minder heeft be dragen dan verleden jaar, terwijl ook het aantal contribuanten der vereeni ging door verschillende oorzaken is te- ruggeloopen. Ofschoon behaalde resulta ten, gelet op de tijdsomstandigheden, tot tevredenheid stemmen, moge het be stuur toch op allen, die belang stellen in het werk der vereeniging, een be roep doen, ten einde te bereiken, dat het komende jaar weder een stijgende lijn zal te zien geven. Coöperatie De Broederband. Aan het jaarverslag van de Coöpe ratieve Verbruiksvereeniging „De Broe derband" te Middelburg over het tijdvak 1 October 1935 tot 30 September 1936, ontleenen wij, dat voor de afdeeling bak kerij 7 en voor de afdeeling winkels 6 kan worden uitgekeerd. De minde re ontvangst van 1075 voor het kruide- niersbedrijf is het gevolg van het koo- pen van goedkoopere artikelen, want er is grooter hoeveelheid artikelen ver kocht dan het vorige jaar. De bakkerij boekte een vooruitgang van 3600, doch dit is een gevolg van den hoogeren broodprijs. Het bestuur stelt toch met genoegen vast, dat de omzet in deze afdeeling, die de laatste 2 jaren achter uitging, in dit boekjaar op peil is geble ven. Er traden 58 nieuwe leden toe en er vielen 78 leden af, zoodat er 1357 le den overbleven van de 1377 van 1 Oct. 1935. Het aantal leden, dat regelmatig afdraagt voor de verschillende brand stoffen van de kolen-afdeeling, bedraagt 325 en hun is totaal 8225 hl geleverd van verschillende soorten steenkolen. De totaal-omzeten waren afdeeling bakke rij 79.600, winkel Langeviele 87,231 en winkel Zacharias Jansenstraat 39.031, totaal 205.865. De winst was voor de bakkerij 9042 en voor de win kels 6172. Aan zieke leden is uitge- 1^, worden door het Fonds vrijgelaten waar zij hun Brengt ze bij HELDER, Lange Delft Middelburg. Laa st in pms. (Ingez. Med.) keerd van de afdeeling bakkerij 321, afdeeling winkels 442. Uit het overlij- densfonds resp. 410 en 128 Het uitgaande Amerikaansche stoomschip „Cranfort" heeft nabij Vlis singen een anker met ketting verloren. Het bergingsvaartuig „Phyllis Hudson" het welk hier in station ligt is derwaarts vertrokken om te trachten het anker te visschen. KAPELLE. F. W. heeft bij de politie alhier kennis gegeven, dat hij een hee renrijwiel had gevonden in een water leiding gelegen onder de gemeente Kat- tendijke. Bij onderzoek ter plaatse, waar het rijwiel was gevonden, werd nog een heerenrijwiel in die waterleiding gevonden. Beide rijwielen werden dooi de politie in beslag genomen. Ondertusschen was het de politie be kend geworden, dat eenigen tijd geleden te Goes twee heerenrijwielen waren ontvreemd. De twee gevonden rijwielen bleken de gestolene te zijn en zullen met vergunning van den officier van justitie te Middelburg, aan de rechtmatige eigenaars worden teruggegeven. KAPELLE. Gevonden een zoo goed als nieuwe kinder-gummilaklaars. In lichtingen bij den gemeenteveldwachter, KORTGENE. Zaterdagmiddag reed de heer C. v. d. V., afkomstig van Kam perland, met zijn auto den Oprit af hij de hofstede van den heer C, van Arent- hals, om in het zich daar bevindende wegje te komen. De auto geraakte ech ter in de sloot. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De auto, die vrij wel onbeschadigd was, is met een hijschtoestel op het droge gebracht. IJZENDIJKE. De opbrengst van de inzameling van gelden voor het natio naal huwelijksgeschenk bedroeg hier 243. Lijk van vermiste gevonden. Uit het Axelsch kanaal is opgehaald het lijk van den vermisten arbeider P. Hermans uit Westdorpe, die sedert 20 dagen spoorloos was verdwenen. Verwachting tot morgenavond: Matige tot zwakke N, wind, opklarend met weinig of geen neerslag, lichte vorst. Later waarschijnlijk weer toenemende krimpende wind, zwaar bewolkt tot be trokken, met kans op neerslag, zachter. Ma. 7 Dec.: Zon op: 7 h 57; onder: 15 h 46. Licht op: 16 h 16, Maan op: 1 h 10; onder: 12 h 27. N.M.: 13 December. ft Hoog- en Laagwater te Vlissingen i December. Hoogwater. Laagwater. Ma. 7 7.51 20.35 1.43 14.29 Di. 8 9.00 21.43 2.50 15.32 Wo, 9 10.06 22.42 3.55 16.34 Hoog- en Laagwater te Wemeldinget December. Hoogwater. Laagwater. Ma. 7 9.25 22.04 2.53 15.26 Di. 8 10.32 23.15 3.57 16.29 Wo. 9 11.41 5.03 17.31 Wsstkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (5 springtij.} Aan de Universiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen ge schiedenis de heer R. A. Kampman. Het kiescollege der Nederlandsch Hetv. Kerk teKruiningen heeft herkozen tot ouderling de heeren Mey- aard en Verbrugge en tot diaken de heer S. Vermeulen. Bij de Ned. Herv. Kerk te IJ z e n- d ij k e is gekozen tot ouderling de heer H. Giljam en herkozen als diaken de hr. A. de Meijer. Tot ouderling in de Ned. H. Kerk teW aterlandkerkjeis herko zen de heer R. de Jonge en tot diaken gekozen de heer W. Meesen in de plaats van den heer P. van Tatenhove die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Niet de heer J. Poppe, doch de hr. A. Bimmel is herkozen als ouderling bij de N.H. kerk te Oostkapelle. Ned. Herv. Kerk. Ds. H. J. Dijckmeester te Arnhem is beroepen te den Haag (19e pred.plaats l voor bijzondere doeleinden). WIJ BELEVEN HET BANKROET VAN DE EER. Een geharnaste rede van Huil. Zaterdag heeft Cordell Huil, de minis ter van buitenlandsche zaken der Ver- eengde Staten op de pan-Amerikaau- sche conference te Buenos Aires een redevoering gehouden, waarin hij een heftig'en aanval deed op de naties, die „de verdragen schenden en den oorlog voorbereiden." Den oorlog als midel tot beslecht ng van i(nternationale conflicten wijzen wij af, aldus Huil. Er bestaan andere middelen zooals verzoeningsconferenties en arbitrage. Vervolgens gaf Huil acht punten aan, welke den vrede in Noord en Zuid-Amerika zouden moeien waar borgen: a. Iedere regeering maakt propagan da voor de doctrine van dcu vrede; b. Op regelmatige tijden worden in ternationale conferenties gehouden ter ontwikkeling van het begrip van samen werking tusschen de volken; c. Om de Amerikaansche naties te beschermen tegen den oorlog zullen de regeeringen zich moeten houden aan de vredesaccoorden, waarbij zij zich heb ben aangesloten; d. Een gemeenschappelijke Ameri kaansche neu'ralite tspolitf/sk moet worden gevestigd; e. Men moet een liberale handelspo litiek volgen, die de afschaffing der tol- boomen medebrengt; f. Het belangrijke beginsel van inter nationale samenwerking moet aanvaard worden; g. Het internationale rfecht moet her steld i>n versterkt worden; h. Het respect voor de internationale aecooruen en verdragen, die de bas:s van de internationale s abiliteil vormen, moet hersteld worden. Huil besloot met de woorden: „De in ternationale overeenkomsten hebben haar kracht verloren. De wereld beleeft dit gevaarlijke verschijnsel: niet alleen het gewone recht, ook het recht van de moraal, de integriteit van de eer wor den met voeten getreden. W ij be leven een bankroet van de eer. Het is in het belang van de geheele wereld, dat een einde wordt gemaakt aan de practijk van het bre ken van verdragen door eenzijdige op legging." Te Londen verwachtte men, dat in den loop van vanmiddag of vanavond een beslissing zou vallen ten aanzien van de moeilijkheden, ontstaan door het verlangen van koning Edward, om mevr. Simpson te huwen. Het is in elk geval zeer wenschelijk, dat de crisis niet te lang meer duurt. De gemoederen van het Engelsclie volk zijn reeds tamelijk opgewonden. Steeds duidelijker teeke nen zich twee partijen af: de eene wil, dat de koning een morganatisch huwe lijk zal sluiten, de ander(e dat hij een keuze doet tusschen: aftreden of mevr. Simpson laten schieten. Gisteren heeft wederom een pr.er maal een ministerraad plaats gehad en miuister-president Baldwin beraadslaag de voor de zooveelste maal met deti ko ning en verschillende hoogwaardigneids- bekleeders. Voor zijn woning in Dow- ningstreet verzamelde zich een paar maal een volksmenigte, welke duidelijk

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1