RECHTSZAKEN. TO «''SS*1 CA' KUNST EN WETENSCHAP. DE ONGELUKKIGE KEIZERIN. GROOTER SNELHEDEN. Zooals gis eren reeds kort gemeld, stond als tweede verdachte m de z,aak van de gefingeerde inbraak op 7 Aug ten huize van P. en de mislukte in braak op 3 Aug. in de Arbeidsbeurs te recht de 42-jarige Aansterdamsche ma- ohin'st P. J-. Hans in voorarrest). Als voornaamste getuige trad nu P. op die verklaringen aflegde over de wijze waarop hij in contact was geko men met verdachte in Amsterdam. Verdachte ondervraagd, vertelde met Ainsterdamsch accent dat het eigenlijk niet zijn bedoel ng was geweest op de voorstellen van P. in te gaan. Het liep met de inbraak in de Arbeidsbeurs slecht, „We stonden beiden bij de brand kast, m,aar geen van ons wist e genlijk de weg met die tang aldus verdachte. Hij verklaarde verder dat get. P. de kast had willen medenemen naar huis, doch dat vond verd. „waanzin", de kast was veel te zwaar. Verdachte ontkende schuldig te zijn aan den diefstal ten hu'ze van zijn me de-ver dach'e P.; hij zeide bekend te staan onder den naam van „Piet de Bokser/1 De getuige Wendyk, huisvr. van P., zeide dat er tusschen verdachte en haar man een afspraak bestond, d,at ver dachte indien hij den d'efsal zou ple gen, een kwartje in het geldkistje zou laten liggen. Haar man P. daarover na der gehoord, zeide zich omtrent een dergelijke afspraak met verdachte wel wat te herinneren. Getu'ge Vos, wonende te Middelburg, meende verdachte en de médeverdach te Z, ,als daders te herkennen. Zij ont moette de mannen in de gang van P's woning. Deze Z., wonende te Nijmegen, thans in arrest, werd vervolgens als getuige gehoord. Hij zeide zich te herinneren dat verdachte J. de scheurtang aan P. gaf, Ook legde hij nog eenige verklar'n- gen af, over den aankoop van een boor, na daarvoor door den officier van jus titie te zijn ondervraagd. De officier van justit'e requisitoir ne mende, achtte het bewijs volkomen ge leverd. Er is wel niemand die gezien heeft dat verdachte zijn hand in het geldkistje ten hu'ze van P. stak, maar door de bijgebrachte getuigenverklarin gen is het naar de meening van het 0. M. wel bewezen. Uit een rij foto's wees getuige Vos de verdachte aan als de m,an die bij P. naar b'nnen was gegaan en Z. als de man die bij de deur was blijven staan. Even voor den diefsta had verdachte pas een langdurige stra: uitgezeten, tez,amen ongeveer 4% jaar. Diefstal met braak is zijn vak. Het is een man met een mentaliteit die be hoefte heeft aan gevaar. De officier eischte een gevangenisstraf van 3 jaar. De verdediger van verdachte mr. P. van Empel, advocaat te Middelburg, achtte verschillende feiten in strijd met de theorie die de officier van justitie in deze zaak huldigde. Volgens pl, speelde verdl. slechts een bijkomstige rol. Pleiter vond den eisch buitengewoon hoog en aanzienlijk hooger dan die te gen den hoofdverdachte in deze zaak. Hij achtte het wettig en overtuigend be wijs niet geleverd. Moch.t de rechtbank een andere meen:ng zijn toegedaan, dan roept pleiter clementie in. Als 3e verdachte had zich te verant woorden C, Z., 32 jaar, arbeider wonen de te Nijmegen, thans in voorarrest, aan wien ten laste was gelegd heling, en me deplichtigheid van diefstal ten huize van P. Verdachte ondervraagd, ontkende te Middelburg te zijn geweest. De get. (eerste verdachte) verklaarde hoe hi) in kennis was gekomen met „Piet de Bokser" door middel van verdachte. °P een vr.aag van den rechter, mr. Bloemers aan get. P, of hij in den tijd van 717 Augustus, toen hij vrij rond liep, nog met verdachte in contact is geweest, antwoordde get. dat inderdaad verd,achte Z. bij hem in huis is geweest. Hij heeft toen aan verdachte nog geld gegeven voor logies. Get. had nog tegen Ieder mensch beleeft den dag waarop zijn ziel sterft; men leeft verder, doch slechts li chamelijk. De woorden van het motto boven deze schets kwamen eens over de lip pen eener vrouw, bij wier geboorte (in hét midden der vorige eeuw) alle goede feeën haar gaven schenen te hebben gebracht. Naar den geest en naar het lichaam schijnt zij boven velen bevoor recht en zoo hoogheid van maatschap pelijke orde het geluk kon verzekeren, zou haar leven in zonneglas zijn gekoes terd. Doch de werkelijkheid is anders. Niet het licht maar de schaduw ivan 'het menschelijk bestaan omhult haar al vroeg. Op ruim 16-jarigen leeftijd ge- 7 t Ooslenrijkschen keizer rans Jozef, is deze prinses uit het Beiersche Huis Wittelsbach de prooi Va-jJ .,.e,re teleurstellingen: noch de on middellijke omgeving met haar strenge étiquette, noch de beantwoording der tèerste behoeften van haar-hart, noch het contact met de wereld der hoven m haar frivolen gedachtengang en haar verdachte gezegd, ga nu maar gauw weg, want mijn huis word! door de po litie bijzonder in het oog gehouden. De get. Vos meende verdachte te her kennen als dengene die destijds bij de deur v,an P.'s won ng stond. De officier van jus itie aan het woord komende zeide, dat deze zaak wel is de moeilijkste van alle, zoowel wat be treft de bewijsconstructie als de waar- deer'ng der feiten. De heling van f 5 staal vast en is bewezen. Verdachte was een noodzakelijke verbinding in Amster dam. Het tweede feit is volgens de of ficier eveneens' bewezen. Verdachte heeft z'ch aan P. vastgeklampt. Hij wil de bij de inbraak tegenwoordig zijn en zijn „portie" hebben. Uitvoerig zette de officier verder uit een, dat deze verdachte de onsympa- th'ekste is, de siiekemste, die op den .achtergrond bleef. Was hij niet in de zaak gemengd geweest dan zou er niet in de Arbeidsbeurs en bij P. zijn inge broken. Van verdachte is gebleken dat hij een buitengewoon laaghartig en lal persoon is. Hij is volgens de offic er, ernstig medeschuldig aan alles. Eisch 1 j,aar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. De verdediger van verd., mr. P. van Empel, was van meening, dat indien ver dachte zoo laf was, ,als de officier zeide, hij het toch niet in zijn hoofd zou heb ben gehaald om enkele dagen na de in braak naar Middelburg te komen, ter wijl hij wist dat de politie oplettend was. Pleiter achtte absoluut niet bewezen, hetgeen aan verdachte is ten laste ge legd. Pl. vroeg ontslag van rechtsvervol ging voor het le feit, vrijspraak voor het overige, subsidiair clementie. De 4e verdachte in deze zaak was W. P. B., 26 jaar, te Hilversum, die zich te verantwoorden had wegens hel'ng van een geldsbedrag van f 35, welk geld door diefstal was verkregen en hij had aan genomen van verdachte F. Verdachte was niet verschenen. De officier eischte tegen dezen ver dachte een gevangenisstraf van 6 maan' den. DE INBRAAK EN DE VILLA VAN H. M. DE KONINGIN TE APELDOORN. Voor de Zutphensche rechtbank had den zich gisteren achtereenvolgens ,ach mannen te verantwoorden, die betrok ken waren bij de diefstal met braak ir de villa van H. M. de Koningin aar de Waldeck Pyrmontlaan, hoek Loo scheweg te Apeldoorn, in de maand Oc tober gepleegd. Verdachten hadden bi verschillende bezoeken aan de villf voorwerpen medegenomen. Deze gesto len voorwerpen stonden op de rech'- bank tentoongesteld. Daar waren twee bronzen paarden, een pendule-stel, eer spiegel, eenige kandelaars, een marme ren klok en nog een klokje, vloerkleed jes, overgordijnen enz. Het eerste verscheen W. J. F. B., mon teur te Apeldoorn voor de rechtbank Hem was ten laste gelegd twee bronzer paarden te hebbn weggenomen. Ver dachte bekende. Bij het verhoor vertel de hij dat de villadeur had opengestaan De off'cier van justitie meende dat de villa door de inbrekers geopend was Inbraak in een leegstaande villa vonc de officier een ernstig feit, en hij eisch te één jaar gevangenisstraf, W. R. P., bakker te Apeldoorn, dip met den vorigen verd. de bronzen p,aar den had weggenomen hoorde, anderhalf jaar tegen zie herschen, aangezien deze verd. als dengene werd beschouwd, die het plan op touw heeft gezet _E. van D., arbeider te Apeldoorn werd ten laste gelegd dat hij een hang klok, een stel overgordijnen, een brood trommel, een spiegel en een vloerkleed had weggenomen. Tegen dezen verd., die al een aanta' veroordeelingen ten zijnen laste had werd twee jaar gevangenisstraf gëëiscli H. v,an der M., grondwerker te Apel doorn en A. van V„ zwervend, hadden een pendule-stel, eenige kandelaars, een ïnkstel en twee crapeau's gestolen. Te gen H. van der M. eischte de officier anderhalf jaar, tegen A. v,an V., die nog nooit veroordeeld was, tien maanden gevangenisstraf. H. B., chauffeur te Apeldoorn, die 'n materialistische eischen konden haar bevredigen. Zij was spoedig en bleef haar leven lang een zoekende, een een zame, een ongelukkige en wanneer het lot haar met zware slagen slaat en een gruwelijke dood haar haar oudsten zoon ontneemt, spreekt zij de droevige woor den: „Ieder mensch beleeft den dag, waar op zijn ziel sterft; men leeft verder, doch slechts lichamelijk". Kort waren de zorgelooze en de blij de episoden in dit leven. Haar jonge jeugd staat in de koestering van het gelukkige familieleven te Possenhoven aan het meer van Starnberg. Prinses Elisabeth, jongste dochter van hertog Maximiliaan Jozef van Beieren, is haars vaders lieveling. Haar eerste op voeding is vol opgewektheid. Zij be weegt zich niet in enge cirkels van ze de, mode, étiquette. Zij kon doen „als iedereen" in de gbede jntellectueele, voorname kringen van Beiereh. Haar vader had ten opzichte van „Sisi", zoo als hij haar noemde, ruime, gezonde denkbeelden bij de keuze van haar op voeders en bij de keuze van de stof van haar onderricht. Het is mogelijk, dat hij haar onvoldoende' de Wetenschap klokje,' twee vloerkleeden en een hoe- veelhe'd antraciet h,ad gestolen, en evenals de vorige verdachten, bekende, hoorde één jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. W. W., steenhouwer te Apeldoorn had van verd. E. v,an D. het van den diefstal afkomstige karpet, een marme ren klok en en aantal lakens gekocht. Verd. zeide dat hij niet w'st, dat de goederen van diefstal afkomstig waren. De officier van justitie meende ech ter dat de opze telijke hel'ng bewezen was en hij eischte tegen verd. acht maanden gevangenisstraf, J. W., eveneens steenhouwer te Apel doorn die zich ook wegens heling moest verantwoorden, zou van E. van D. een karpet als geschenk hebben aangeno men De officier achtte ook hier de hel'ng bewezen en eischt zes maanden gevan genisstraf. i Tenslotte had M. van W., arbeider te Apeldoorn, zich te veranfwoorden. Hij had verschillende voorwerpen gestolen voorwerpen 'n bewaring genomen. Voor hem luidde de eisch vijf maan den. De verdediger vroeg voor dezen ver dachte onmiddellijke invrijheidstelling, daar deze man de dupe van zijn goed heid was geworden. Hij had nl. de goederen opgeslagen, zonder te weten dat deze van d'efstal afkomstig waren La'er toen hij hoorde, dat de goederen gestolen waren, heeft hij onmiddellijk aangifte bij de politie gedaan. De recht bank willigde het verzoek v,an den ver dediger in en stelde den man onm'ddel- in vrijheid. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. HET RIJKSARCHIEF IN ZEELAND. Aan het verslag van den Rijksarchi varis in Zeeland over het kalenderjaar 1935 is het volgende ontleend: Den lsten Februari zond de districts- bouwkundige mij een drietal strookjes perkament en eenige papieren stukken, alle bedekt met schrift uit den aanvang der 15de eeuw. Bij het verwijderen van behangsel van een muur tusschen twee vertrekken der Middelburgsche Abdij in het gedeelte, thans in gebruik bij den Commissaris der Koningin in Zeeland, was op manshoogte een spleet te voor schijn gekomen, waarin zich met wat puin de bescheiden bevonden. Door de goede zorgen van de heeren Quarles van Ufford en den heer Barentsen wa ren zij aan vernietiging ontkomen. Over deze vonds is o.a. een voorloo- pige mededeeling in de algemeene ver gadering van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen op den lOden April gedaan. Na uitvoerige correspondentie met verschillende leden van de familie Snouck Hurgronje heeft de opsteller van het verslag het archief dier familie op de gebruikelijke voorwaarden voor ten minste 25 jaar in bewaring geno men. Reeds eerder verwierf het Rijks archief een gedeelte van het familie-ar chief in eigendom. Het wordt op hoogst wenschelijke wijze aangevuld door de nieuwe aanwinst. De heer J. W. Sprenger te Breda schonk het niet onbelangrijke archief der heerlijkheid Buttinge op Walcheren Deze waardevolle schenking kwam op verblijdende wijze tegemoet aan zijn streven de nog bewaarde Zeeuwsche heerlijkheidsarchieven zooveel mogelijk in het Rijksarchief te verzamelen. Het oud-archief der heerlijkheid Bres- kens werd aangevuld met een groot aantal stukken, dateerend van vóór het jaar 1813. Een groot aantal ambtelijke inlichtin gen en rapporten van het Rijksarchief betroffen tal van onderwerpen. Van de bemoeiingen van den Rijks archivaris met gemeente-, waterschaps- en andere archieven in de provincie vermelden wij, dat de archieven der vol gende gemeenten werden bezocht of per brief behandeld: Baarland, Borsselen, van het regeeren, de kennis van vorstin zijn liet bijbrengen, maar wie kon ook vermoeden* dat zijn lieveling eenmaal keizerin van Oostenrijk en koningin van Hongarije zou worden! In zijn wellicht min of meer democratisch geneigden geest waren andere plannen voor zijn kind gerijpt. Voor de krachtige, fris- sche, sportieve ontwikkeling van zijn mooie dochtertje gevoelde hij meer dan voor eene opvoeding, die de bestijging van een troon gemakkelijk zou maken. De oudere zuster Helene is bestemd de bruid te worden van den Oostenrijk- schen keizer, die over het kleine her togdom den glans zal doen uitstralen van eene verbintenis met de dubbel monarchie. Maar er komt iets tusschen. De jonge keizer voelt zich niet tot zijn bruid aangetrokken. Hij aarzelt, stelt het huwelijk uit. Dan, door een toeval, ziet hij de zuster, de 16-jarige Elisabeth hij wordt verliefd op haar, wil geen andere dan haar en biedt haar de plaats op- den troon van Oostenrijk aan zijne zijde. Helene de versmade, die tiaar den achtergrond verdwijnt, zal schadeloos gesteld worden door 'n verbintenis met den vorst van Thürn undTaxis. Het huwelijk van Elisabeth met keizer Driewegen, Ellewoutsdijk, Goes, Hein- kenszand, Hoedekenskerke, Hulst, Kloe- tinge, Nisse, Oudelande, Ovezande, Schoond^jke, 's-Gi'avenpolder, s-Heer Abtskerke, 's Heer-Arendskerke, Sint- Kruis, Tholen en Veere. Ook talrijke polderarchieven hadden zijn aandacht. Als gevolg van het terugbrengen van een gedeelte van het oud-archief der gemeente Veere naar het stadhuis al daar en het scheppen eener functie van archivaris dier gemeente tegen het eind van 1934 zag de heer De Brakke zich voor 1935 een dubbel arbeidsveld aan gewezen. De bewaarplaats te Veere bleek niet vochtvrij te zijn. Op advies van den heer Bode, specialiteit in vochtbestrij- ding bij de Monumentencommissie, wer den in de muren syphons volgens het systeem Knapen afgebracht. Boven dien zijn bakken met ongebluschte kalk en andere maatregelen aangewend. De voornaamste spoorlijnen zullen worden versterkt ten einde een snelheid van 125 km toe te laten, Werkzaamhe den, die in 1938 gereed moeten zijn. (Van onzen n-r edacteur) In 1938 zal op verschillende hoofdlij nen der Nederlandsche spoorwegen de snelheid tot een maximum van 120 kilo meter per uur worden opgevoerd. Dat wil zeggen, dat dan de treinen, die er nu nog niet harder dan 100 kilometer per uur mogen rijden, waarop de dienst regeling thans ook is ingericht, de rei zigers in aanzienlijk korteren tijd op de plaats hunner bestemming zullen bren gen. Dit vereischt in de eerste plaats belangrijke werkzaamheden aan de daarvoor in aanmerking komende spoorbanen, waarmede de dienst van weg en werken reeds is begonnen. De chef van dezen dienst, ir. C. H. J. Driessen, heeft ons op ons verzoek het een en ander daarvan verteld. Het snelle rijden stelt zwaardere eischen aan den bovenbouw, omdat deze daarbij veel meer te verduren heeft. D.aarom is men thans dan ook begonnen met het aanbrengen van de noodige versterkin gen, ten einde deze banen geschikt te maken voor een snelheid van 125 km per uur, welke werkzaamheden nog wel eenigen tijd in beslag zullen nemen. Wat dit allemaal met zich meebrengt, heeft de heer Driessen ons welwillend uiteengezet. De bovenbouw. De voor deze verhoogde snelheden in aanmerking komende lijnen zijn de groote verkeersaders in ons land. Zij zullen straks alle met electrische of diesel-electrische tractie worden bere den. Dus in de eerste plaats de lijn Am sterdam-Rotterdam, dan de lijnen van het centrum naar Groningen, naar Maastricht en naar Oldenzaal, die in 1938 de diesel-electrische treinen zul len dragen naar het Noorden, het Zui den en het Oosten van ons land. Reeds zijn deze lijnen meerendeels voor zwaar vervoer ingericht, evenals de lijn Rot terdamBelgische grens, maar zij zul len nu nog verder wörden versterkt en speciaal voor grootere snelheden wor den geschikt gemaakt. Een gelukkige omstandigheid hierbij is, dat de technische samenstelling van den bovenbouw zeer goed is, ja zelfs volgens de verklaringen van buitenland- sche deskundigen een van de beste is, die er bestaat. Sedert 1912 heeft men deze in gebruik; zij is ontworpen door den toenmaligen ingenieur der N.C.S. ir. E. C. W. van Dijk, die thans lid is van de directie der Nederlandsche spoor wegen. Reeds 24 jaar lang heeft dit sy steem zijn deugdelijkheid bewezen en er is dus een basis, waarop men gemakke lijk voort kan bouwen. De zwaarte der spoorstaven en ide bevesffging der dwarsliggers is meerendeels voldoende en er zijn alleen nog enkele speciale maatregelen noodig. De nieuwe rails hebben een gewicht Frans Jozef is het scharnier, waarop haar leven draait. Een volledige wen ding, doch anders dan men mocht" ver wachten. Het is geen verandering ten goede, geen hooger trede van geluk, die zij er door bereikt. Integendeel. Een korte, zeer korte liefdesdroom is haar deel; de maanden van zijn duur zijn te tellen. Van prinses van Beieren, dochter van een liberaal denkend man, is zij de vrouw geworden van een monarch, aan wiens hof ijzeren tradities en vóór alles tradities, steeds weer tradi- dies heerschen. Daaraan moet ge hoorzaamd worden, ook al zegt het ge zond versland den jongen keizer, dat zijn lieftallige vrouw denkbeelden me debrengt, eene levensopvatting en óók eene opvatting van de regeerplichten heeft, die meer naar de eischen des tijds zijn dan die van het hof te Weenen. 't Was misschien mooi, maar 't was voor het Oostenrijk dier dagen onmogelijk Niet aan het nieuwe maar aan het oude is hij gebonden, moet hij gehoorza men. Hij moet. Hij ondergaat sterk den Invloed zijner moeder, Sophie van Bei- erën, die met kardinaal Rauscher zijn eerste twa,alf regeeringsjaren dominee- ren. Het is de periode van Frans Jo zef"s absolutisme, 'de tijd van 1848— van 46 kg per meter, terwijl de oudere van de Staatsspoorwegen 40 kg per meter wogen en die van de Hollandsche spoor 38 kg. Op enkele baanvakken van de bedoelde lijnen vindt men nog hier en daar een stukje met het oude pro fiel, doch deze afstanden zijn maar klein. Bij de Nederlandsche spoorwe gen zijn wel een 25-tal verschillende rails-profielen in gebruik, afkomstig van de onderscheidene maatschappijen, die thans één geheel vormen. Met behoud van het profiel van 46 kg per meter streeft men de laatste jaren naar het ge bruik van langere spoorstaven. De nor male lengte is thans nog 18 meter, doch meer en meer worden rail's van 24 me ter lengte toegepast, waar langzamer hand de groote lijnen geheel van zullen worden voorzien. Ballast en dwarsliggers De z.g. ballast, waar de rails met de dwarsliggers op rusten, bestaat hier te lande, zooals men weet, uit grint. Zij dient o.m. voor opneming en afvloeiing van het regenwater en voor een 'rusti ge ligging. De beste ballast, zoo vertel de ons ir. Driessen, is steenslag, die veel in het buitenland wlordt toege past. Voor Nederland is dat te duur, om dat het allemaal geimporteerd moet worden. Daarom gebruikt men hier grint, dat ook uitstekend geschikt is en dat de spoorwegen betrekken uit een eigen grintbaggerij te Linne bij Roer mond, waar de Maas het in voorhisto rische tijden heeft afgezet. Om de spoorbanen nu nog wat sterker te ma ken, wordt bij de lasschen van de rails steenslag gebruikt, waardoor de zwak ste punten wat worden verstevigd. Een belangrijk werk is de vermeer dering van het aantal dwarsliggers. Meestal gebruikte men bij rails van 18 meter per rail 24 dwarsliggers. Dit aantal is voor de geëlectrificeerde lijnen al gebracht op 30 per rail. De nieuw te verzwaren lijnen zullen alle dit aantal krijgen, hetgeen op den duur het onder houd minder kostbaar maakt. De nieu we rails van 24 meter krijgen dan 40 dwarsliggers Bochten en wissels. Bochten en aftakkingen geven aan den rijdenden trein telkens een schok. Het ligt voor de hand, dat deze schok grooter wordt, naarmate men sneller gaat rijden. Daarom wordt er bij deze werkzaamheden tot het geschikt maken der groote lijnen voor grooter snelhe den naar gestreefd, dit alles zoo gelei delijk mogelijk te laten verloopen. Er bestaat een methode-Nalens, genoemd naar een Duitschen technicus, om de bogen een betere ligging te geven. Dit Systeem wordt nu over het heele net toegepast, in de eerste plaats wel bij de te versterken lijnen. Bij sommige bochten moet de snelheid worden verminderd. Wanneer deze nu 90 km per uur bedraagt en ze moet worden verminderd tot 70 km per uur, dan is dat niet zóó erg, dan wanneer zulk een vermindering moet geschieden van een snelheid uit van 120 km per uur. Dat zou te veel vertraging geven en de dienstregeling nadeelig beïnvloe den. Daarom wordt ernaar gestreefd, de bochten op de groote verkeerslijnen voor een snelheid van 125 km per uur geschikt te maken, in overeenstemming met de rechte stukken. In vele gevallen zal dat mogelijk zijn. Gelijksoortige werkzaamheden moe ten worden verricht op enkele emplace menten, waar wissels en aftakkingen een remmenden invloed uitoefenen. De sneltreinen zullen zoo min mogelijk on derweg stoppen en de tusschengelegen stations moeten zoo snel mogelijk kun nen worden vodrbijgereden. Ér zal daarom op sommige emplacementen nogal wat werk moeten worden verricht, om de lijn recht te maken. Deze werkzaamheden zullen evenwel tot het hoog noodige worden beperkt, omdat ze tamelijk kostbaar zijn. We kampen nog steeds met tekorten, zoo besloot ir. Driessen ons onderhoud, zoodat we zuinig moeten zijn! 1860; de tijd, waarin hij zijn zeven jaar jongere vrouw leert kennen. De schoon moeder wordt het schrikbeeld van haar leven. Tusschen haar en haar vorste- lijken echtgenoot rijst het op, zooals het tusschen haar en haar kinderen oprijst en overal, waar zij een eenigszins zelf standig bestaan, doortrokken van rui me denkbeelden, wil leiden. Niets ver mag zij meer op den keizer. Ontzet over de geesteloosheid, het gebrek ,aan eigen karakter bij haar gemaal; ontzet over het volkomen ontbreken van hoogere idealen, van ernstige belangstelling voor inderdaad belangrijke dingen, ontzet in haar frissche natuurlijkheid en oprecht heid over de verveling, de huichelarij, de kwaadsprekendheid van 't hof, ont zet over alle remmen en hindernissen, die het ceremonieel en de bureaucratie weten te stellen voor al haar goeden wil en haar beste gedachten, verlaat zij den voor haar hatelijken kring. Zij is nauwelijks twintig jaar oud, maar de drukkende last van haar leven v,an le digheid en uiterlijk apparaat is haar 'te zwaar. Zij neemt haar toevlucht tot de stilte, tot de eenzaamheid, tot de wijde ruimten ver v,an de keizerlijke omge ving. De zee zal Fa ar moeten genezen van haar verborgen leed, van haar diep-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7