GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. HANDEL EN NIJVERHEID. BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. ADVERTENTIEN, HOQRD-BEVELAND. ENGELAND. De constitutioneele crisis. BELGIE. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. SPANJE. ITALIË. II MARKTBERICHTEN. Grote E. M. Jaarsma-Haard A. VAN R 0 0 N nigen, d e er in zooveel opzich en is. Ten laatste sprak de heer Jan al- hout uit naam van al de leden der Oer. gemeente. Spr. hoopte, dat God hem steeds zal bijstaan, hem wijsheid zal schenken, opda hij als een rechtgeaar de vader handelt voor zijn kinderen op maatschappelijk en kerkelijk gebied. De heer Bax dankt voor .al het ge- sprokene en zeide te hopen, dat God zijn zegen moge laten rusten op aller werk. Daarmede verklaarde spr. de Raadsvergadering voor gesloten, HOLÏÏEKENSKERKE. De collecte in deze gemeente gehouden voor het na- tioneel huwelijksgeschenk heeft 40 opgebracht. HOEDEKENSKERKE. Naar wij ver nemen zal het interieur der Ned. Herv. Kerk alhier, voor het vervolg electrisch verlicht worden. De in die kerk aanwezige kronen en armen (27 stuks) aan de wanden, die men van gietijzer waande, bleken n van vernis te zijn ontdaan geheel uit ko per te bestaan. Deze kronen en armen zullen nu van electrisch licht worden voorzien. KRUININGEN. Uitgenoodigd door de Dorpsvereeniging in samenwerking met de Ver. van Oud-leerlingen der land- en tuinbouwcurssen te Kruiningen, hield de heer H. Koning uit Glimmen (Gr.) in de Korenbeurs een lezing over kalkstikstof. Op zeer onderhoudende wijze, dik wijls vermengd met sappig Groningsch dialect, vertelde hij van vele interes sante practische proefnemingen. Vooral de secundairewerking qezer Istikstof- meststof n.l. de onkruidbestrijding werd door hem uitvoerig toegelicht. Met veel voorbeelden werd aangetoond hoe de goede werking voor een groot deel afhangt van het juiste tijdstip van aan wending. Na de pauze werd een serie lantaarn plaatjes vertoond en gaf spr. nog practi sche wenken voor het uitstrooien. Er werden door de aanwezigen vragen ge steld en naar aanleiding daarvan is be sloten proefvelden aan te leggen, ook met het doel de beweringen van spr. te controleeren. O.a. zal een proef geno men worden in een vuile boomgaard. Betwijfeld werd n.l. of deze met kalk- stifstof schoongehouden zal kunnen worden. KORTGENE, Tijdens het hooge water van Vrijdagavond zijn de havenperceelen ën de veerdam weer overstroomd. De passagiers die van en naar de veerboot v.an 6,35 kwamen en gingen moesten hun tocht met een paar natte voeten bekoopen. Vooral bij het veerhuis stond veel water. De dam heeft circa twee uur onder gestaan. Kind door vischotter aangevallen. Een typisch voorval heeft zich te Gramsbergen afgespeeld, waar een dochtertje van den landbouwer G. van der Haar uit de buurtschap Loozen, terwijl het zich langs het Almelosche kanaal naar huis begaf, 's aangevallen door een ongeveer een meter groote vischotter. Tot twee maal toe is het dier uit het w.ater opgedoken en heeft het, blijkbaar door hevigen honger ge kweld, het meisje aangegrepen, dat zich echter wist los te wringen en door het op een loopen zetten, veilig de ouder lijke woning te bereiken. Men zal nu trachten dezen kwaadaardigen otter te v.angen, daar gevreesd wordt, dat het dier ook andere kinderen zou kunnen aanvallen. DOODEN DAGBOEK VAN HET VERKEER. Zwolle: 1 doode. Gistermiddag reden op de Lichtmis den weg langs het Lichtmis-kanaal, de heeren Jansen en Kok, die familie in 't Sophia z:ekenhuis te Zwolle hadden be zocht op een tandem. Toen zij den weg wilden oversteken, gaven zij daarbij geen teeken van richting verandering. De beide mannen werden door een juist passeerende auto gegrepen. Kok werd op slag gedood. Jansen bekwam een ge broken been en inwend ge kneuzingen. Hi, werd naar het Sophia ziekenhuis te Zwolle overgebracht. EEN VROUWEN WOORD. In „de Middelburger" stelt dokter De Regt in zijn biologisch kies-stelsel alle vrouwen buiten gevecht. „Huisvrouw en moeder worden isjullie plicht!" Maar. hebt u dat woord ook tot de mannen ge richt? Want zonder huwelijk, komt dat niet terecht. M. L. PI.—BI. Oesterverz«nding November 1936. Nederland 1935 Duitschland België Engeland Frankrijk Andere landen 1936 207.861 127.615 627.599 355.050 11.950 44.150 223.837 196.470 548.451 32.900 25.800 34.395 1.374.225 -1,061.863 DE SAMENWERKING TUSSCHEN FRANKRIJK EN ENGELAND. Belangrijke verklaring van Delbos. De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Delbos, heeft gisteren in de Kamer verklaard, dat alle strijdkrach ten van Frankrijk, te land, ter zee en in de lucht, onmiddellijk onge vraagd gebruikt zouden worden voor de verdedi- g in g van Engeland en Bel- g i e, indien deze landen door een der de mogendheid mochten worden aange vallen. Men zal zich herinneren, dat Eden, de Engelsche minister van buitenland- sche zaken, onlangs een pertinente ver klaring van dezelfde strekking ten aan zien van Frankrijk en België aflegde. De onderzekerheid duurt voort. In de cons itutioneele cris s in Enge land, ontstaan doordat de regeering zich verzet tegen de huwelijksplannen van koning Edward was vanmorgen nog geen wijziging gekomen. Althans naar het u terlijk niet. Wel schijnt zich een ver- andeirng te-voltrekken in het oordeel v.an de openbare meening. Zooals men weet, was het aanvankelijk alleen de li berale „News Chronicle", die zich u't- sprak voor een compromis in den vorm van een morganatisch huwelijk (w.aar- door mevr. Simpson geen koning'n zou worden en haar kinderen geen rechten op den troon zouden krijgen). Thans zijn er reeds een vijftal andere groote bla den, die dezelfde meening verkondigen. Zoo dreigen twee kampen te ontstaan: in het eene w'l men, dat öf de koniug aftreedt, öf mevr. Simpson laat schieten, in het andere een morganatisch huwe lijk. Belangrijke verklaring van Baldwin. De regeering zal in de laatste oplos sing vermoedelijk echter nooit toestem men. Gis'ermiddag legde minister-pre sident Baldw n in het. Lagerhuis een ver klaring af welke daaromtrent nauwelijks twijfel laat. „Sommige persorganen heb ben, zeide hij, het denkbeeld geopperd, dat, indien de koning mocht besluiten te (rouwen, zijn gemalin niet noodzakelij kerwijze koningin zou behoeven te wor den. Deze denkbeelden missen elke constitutioneele basis. Onze wet kent niet zooiets als een morganatisch hu welijk. Het eenige middel d,at het mo gelijk zou maken een dergelijk gevolg te vermijden, zou zijn een wetgeving voor een speciaal geval. D e r e- geering is niet bereit een dergel ij ke wet in te dienen. Bovendien zijn deze kwesties van ge meenschappelijk belang voor het gehee le gemeenebest, en een zoodanige verati- dering zou n et zonder de goedkeuring van ,alle dominions tot stand gebracht kunnen worden. Na een door mij inge steld onderzoek, ben ik tot de overtui ging gekomen, dat een derge- lijke toestemming niet zou worden verleend. Demonstratie ten gunste van den koning. Ongeveer 300 jongelieden zijn gister avond door Whitehall getrokken en heb ben bij den ingang van Downingstreet 't volksl'ed aangeheven, terwijl eveneens geroepen werd: „Wij wenschen onzen koning." Mevr, Simpson in Frankrijk, Mevr, Simpson, die de laatste maan den in Regent Park te Londen woonde is gister naar Frankrijk vertrokken. Ze zal zich voorloopig vermoedelijk ergens aan de Rivièra vestigen. Een gouver nante reisde haar na met een groot aan tal koffers. Onze Londensche correspondent meldt ons nog over het leven van mevr, Simpson: In 1916, toen zij twintig jaar oud was trouwde zij met een jongen luitenant van de Amerikaansche marine, Earl Wingfield Spencer, dit huwelijk werd in 1925 ontbonden. In Engeland hertrouwde zij in 1928 met den heer Ernest Aldrich Simpson, dit laatste huwelijk werd 27 October jl. ontbonden. Mevrouw Simpson ontmoette den ko ning voor het eerst in 1926, toen zij aan het hof werd voorgesteld. Twee jaar ge leden ontmoetten zij elkaar weer in Bi arritz, sindsdien werd mevrouw Simp son regelmatig in het gezelschap van koning Edward gezien: in 's konings landhuis fort Belvedère, op zijn Euro- peesche reizen, en aan boord van het jacht Nahlin. In „Court Circular's" were zij herhaaldelijk genoemd, zoo 27 Mei onder de gasten van Derby Day dinner in St. James Palace, ook kolonel Lind bergh was toen aanwezig. In de Amerikaansche society is me vrouw Simpson bekend als „Our Wal- ly", naar hfar meisjesnaam: Wallis Warfield, en daar is zij zeer gezien, daar zij afstamt van een oude Engelsche fa milie, de Warfield's kwamen naar Enge land met Willem de Veroveraar. In 1662 verliet de familie Engeland weer, en vestigde zich in Maryland. Van moeder's zijde stamt mevrouw Simpson af van een familie uit Virginia de Montagues. Gedurende de laatste weken schijnt de gezondheidstoestand van mevrouw Simpson niet zeer goed geweest te zijn Zij blijkt te hjden aan een nerveuse in digestie?, vermoedelijk een geVt-Ig van de vrijmoedigheid waarmede een deel van de Amerikaansche pers haar verle den de laatste - paar maanden heeft openbaar gemaakt. Militair wetsontwerp door den Senaat aangenomen. De Senaat heeft het militaire wetsont werp, dat reeds door de Kamer was goedgekeurd, aangenomen met 122 te gen 19 stemmen. Zes leden onthielden zich van stemming. Botsing tusschen twee militaire vlieg tuigen. In de nabijheid van het vliegveld te Wevelghem zijn twee militaire vliegtui gen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De beide bestuurders wer den gedood, D7 VETSCHAARSCHTE De kinderen moeten benken- nootjes rapen. Goering heeft de Duitsche jeugd op dracht gegeven op 5 en 6 December de bosschen in te gaan, om beukennootjes te rapen, waarvoor de oliefabrieken 25 mark, per 100 kg zullen betalen. Een desbetreffend officieus communiqué wijst er op, dat deze grootsche actie er toe zal bijdragen de voorziening van ta felolie te vergemakkelijken. DUITSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Bij Grand Bornand in Boven Savoye, is gistermiddag een Duitsch vliegtuig verongelukt. Het toestel, dat behoort aan de Duitsche luchtvaart Mij, de Luft- ïansa, was een groot transportvliegtuig, dat 20 plaatsen had. De machine geraak te in een sneeuwstorm. Een jonge man, die zich in een bergchalet bevond, zag ïoe het toestel trachtte den berg te pas- seeren, vervolgens tegen den top botste en langs de rotshelling een ravijn ingleed. Het toestel werd totaal verwrongen en men heeft geen enkele inzittende terug gevonden. Men veronderstelt, dat de be manning bestond uit een bestuurder, een marconist en een mecanicien. De sneeuw maakte het uiterst moeilijk het toestel te bereiken. Op de plaats, waar 't vlieg tuig het eerst den grond had geraakt, heeft men in het Spaansch gestelde vlug schriften gevonden, die eindigden met de leuze „leve Spanje", en voorts vijf pijlen vertoonden een aantal papieren, die ge vonden zijn in de overblijfselen van het vliegtuig, doen veronderstellen, dat het toestel uit Lissabon kwam en zich Via Gennève naar Stuttgart begaf. WEINIG STRIJD ROND MADRID. Er is Weinig nieuws te melden van het front rond Madrid. De niet talrijke afanvallen dér opstandelingen worden steeds door de regeeringstroepen afge slagen en omgekeerd loopen de aanval len dér militietroepen op de stellingen der opstandelingen steeds op niets uit Alleen eischen deze gevechten zeer ve le menschenlevens. Vooral in het N.W. deel van de hoofdstad sneuvelen eiken dag aan beide zijden eenige honderden manschappen. Aan dit deel van het front strijden aan de zijde van de regeering vele vreemdelingen die in internationale colonnes zijn ingedeeld. Incidenten bij de Finsche lega tie. De veiligheidspolitie te Madrid deelde gisteren mede, dat vanuit een huis, dat onder bescherming van de Finsche le gatie staat, op 1 Dec. een bom werd geworpen op passeerende militiemannen Toen Donderdagmorgen opnieuw een bom uit dit huis werd geworpen, waar-, door een kind ernstig werd gewond, be sloten de autoriteiten een huiszoeking te doen. De politiebeambten werden echter ontvangen met geweer- en pis toolschoten, en mitrailleurvuur. Nadat de huiszoeking was verricht, werden ruim 400 personen, waarvan de meesten tot de rechtsche partijen be hoorden, gearresteerd. Voorts werd een groote hoeveelheid materiaal, bestemd voor het vervaardi gen van bommen aangetroffen. De vluch telingen hadden een ware oorlogs-orga- nisatie gevormd. De Finsche gezant, heeft zich onmid dellijk ter beschikking van de veilig heidspolitie gesteld om de noodige in lichtingen te verstrekken. De leden van het diplomatieke corps zijn bijeengekomen, teneinde de feiten te onderzoeken. Besloten werd de Spaansche regeering te herinneren aan de principes van het asylrecht. Ander zijds werd vastgesteld dat de tegen woordige vertegenwoordiger van Finland te Madrid, niet de bevoegdheid had dit asylrecht toe te passen, in die mate, waarin hij dit gedaan heeft. Door be middeling van den ambassadeur van Chili werd een nota aan de regeering van Helsingfors gericht. De kwestie der Italiaansche vrijwilligers. Sedert eenige dagen doen te Rome geruchten de ronde betreffende aan werving van vrijwilligers voor Spanje. Het Italiaansche propagandaministerie verklaart van niets te weten, met uit zondering van het feit, dat in Noord- Italië een kantoor is ontdekt, waar men aanlokkelijke premies bood en verze kerde, dat in de gelederen der „na tionale troepen" zou worden gestreden De eenmaal aangeworven vrijwilligers werden dan naar het „republikeinsche" front getransporteerd. De pohtie heeft de organisatie, die hier achter stak ont dekt en talrijke arrestaties verricht. Grond van den negus onder boeren verdeeld. Te Errer bij Diredawa in Abessynië is een eers e proef genomen met de verdeeling van veroverden grond onder kolon sten. Een stuk grond, dat toebe hoort aan den Negus, is ter beschik king van een dertigtal gedemobiliseerde soldaten gesteld. EEN GESCHENK VOOR PRINS BERNHARD. De officieren van de cavalerie zullen aan Prins Bernhard van Lippe-Biester- feld bij zijn intrede in de weermacht als kap tein (ritmeester) een c,avalerie-sabel aanbieden. op andere punten in de stad aanwezig' zijn. Ook de; motorrijtuigen zullen aan 'r. controle worden onderworpen, welke keuringen evenals ten aanzien van rij wielen esch eden door de manschappen van de Rijksveldwacht, Kon. Maréchaus see en Gemeenie-Polit e. Indien aan de motorrijtuigen of rij wielen een of ander niet of niet meer aan de wettelijke voorschriften beant woordt, worden naam en adres van de bestuurders genoteerd en ontvangen zij een bewijs, dat zij een en ander kunnen aten wijzigen en na de verbetering deze, ïetzij Woensdag a.s., hetzij Zaterdag a.s, van 35 uur en 78 uur n.m. aan het lureau van Politie mogen toonen. DE TE WERKLOOSHEID MIDDELBURG. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden heden ingeschreven: geheel werkloos: 878 mannen en 22 vrouwen; gedeeltelijk werkloos 21 mannen en 3 vrouwen; niet werkloos: 2 mannen en 1 vrouw. Algemeen totaal vor ge week 907, bijgekomen 51, afgegaan 31, over 927. BIOSCOPEN. Grand-theater, Goes, De moord in de wolken. Een film, waarin veel en stout moedig gevlogen wordt, zazl voor de meeste bioscoopbezoekers een attractie blijven zoolang de vliegmachine nog geen even veilig voertuig is als wijlen de dili gence. We weten, dat dit nieuwste der voertuigen reeds een groote veiligheid biedt, dat er piloten zijn, die er mee kunnen „lezen en schrijven', maar toch.... het gevaar, en daarbij het grootste gevaar: de dood, blijven steeds dicht bij. Zoo is ook in deze film het vele vliegen, en de luchtacrobatiek, een groote aantrekkelijkheid, maar daar naast is er de spannende geschiedenis van een bus met een geheime springstof, die vervoerd moet worden, en waarvan eenige spionnen zich trachten meester te maken. Daar voorts nog een lieftal lige jongedame in deze geschiedenis een beslissende rol speelt, zijn er voldoen de factoren om de aandacht te boeien. En dat doet deze film tot het laatste beeld. In den grafkelder der Pharao's. Warner Oland is onzes inziens een van de grootste filmspelers. Telkens weer valt het op, met welke weinige en eenvoudige middelen hij dezen indruk weet te wekken. Zijn woorden en geba ren getuigen steeds van een groote rust en toch suggereeren ze veel. Zelfs zijn gang, als men hem weg ziet stappen boeit de aandacht. En daarbij komt uit den aard der zaak ook het feit, dat de bioscoopbezoeker weet, dat Warner Oland (als Charlie Chan) de grootste speurder der wereld is. Hij stapt er maar zoo kalmpjes langs, maar intus- schen ziet hij tallooze zaken, die den leek ontgaan. En langzaam maar zeker ontwart hij de moeilijkste en vreeselijk- ste vraagstukken. Ook in deze film, die speelt in Egypte bij de opening van een koningsgraf, komen we voor angsti ge raadselen te staan: Maar Charlie Chan weet er weer raad mee. REMMEN- EN LICHTWEEK VOOR WIELRIJDERS. Van 712 December a.s. zal er te Middelburg door de Vereeniging voor Veilig Verkeer met volledige medewer king van de Rijks- en Gemeentepolitie 'n remmen- en lichtweek voor wielrijders worden gehouden. De bedoeling van deze week is om de wielrijders te herinneren aan het ge vaar, dat hen bedreigt ,als het rijwie niet aan de gestelde eischen voldoet en als de verkeersregelen niet nauwkeurig in acht genomen worden. Het rijwiel brengt het er bij aanrijdin gen meestal slecht af, w,ant door zijn lichte constructie is het bij botsingen niet opgewassen tegen andere vervoer middelen als vrachtauto, personenauto en tram, m,aar zelfs tegen een handwa gen, delft het 't onderspit. In Nederland zijn er zooals men weet op acht personen drie wielrij ders. Meer dan de helft der bevolking staat dus dagelijks bloot aan de gev.a ren die den wielrijder bedreigen. De politie zal deze week in het bij r.onder letten op de uitrusting van hel rijwiel. Men werke mede uit eigen belang en uit eerbied voor het leven van mede menschen. De couranten hebben dagelijks haar „ongelukken-kroniek", maar blijkbaar gaat hiervan niet altijd meer de noodige waarschuwing uit. Temidden van het drukke, jachtende leven even de waarschuwing: „Wielrij ders waakt voor Uw eigen veiligheid.' Voor het contröleeren van den juis ten stand van lantaarn en reflector is in overleg met de Ver. v. V. V. op de Ambachtsschool te Middelburg een toe stel vervaardigd. Het toestel zal Maandagavond van 4%5% u. nm. Op den Dam zijn gepos teerd en iedere wielrijder kan dan ter plaatse zijn verlichting e.d. laten keu ren. Op de andere dagen zal het telkens L, Veere. Van 130 Nov. Bevallen: P. Roeting geb. Haasdijk d. Getrouwd: J. Overman 55 j met M. Lans 24 j„ P. J. Maljers 19 j. met M. Willeboordse 18 j. 's-Heer Arendskerke. Bevallen: E. Smits geb. Huige z.; M. Goedegebure geb. Traas z.; M. Boudens geb. Meriheere z.; P. J. de Schipper geb, indenberg z.; J. v. Sabben geb. Jan- sens d.; W. J. van Vliet geb, IJzerman z.; A, de Jonge geb. M.artens z. Overleden: J. Otte 65 j. echtgen. M. Wiskerke; C. de Jager 64 j. echtgen. M. Wondergem. (D.Z.) Borssele. Bevallen: C. Dekker geb. Ro;t'er (D.Z.) Nisse. Bevallen: J. Beuns geb. Geel z.; A. v, d. Guchte geb. Meijaard d. (D.Z.) Ierseke. Van 28 Nov.5 Dec, Getrouwd: J. F. Dronkers 33 j. jm. en G. Loebeke 31 j. jd. Overleden: M. Filius 87 j. wed. M. Pe- kaar, L. Kole 68 j. echt. W. J. Harthoom, (I-C.) Kruiningen. Van 26 Nov.3 Dec. Ondertrouwd: A. Boone 25 j jm. en A. P. Kwaak 25 j. jd. (I-C.) Colijnsplaat, Ondertrouwd: J. M. Sturm 25 j. jm. en C. Moerman 26 f. jd. (N.B Waarde. Bevallen: J. de Bat geb. Vereijn d.;~ E. Krijnsen geb. Timmerman d.; C. Fraanje geb. Mol z.; J. A. v. d. Hart geb. Keselaar d.; J. Wondergem geb. d. Plasse d.; L. Goud geb. Meeuwsen z.; S. Blok geb. Oranje d. Overleden: G. v. Koeveringe 75 j. echtg. K. Kopmels. Wolphaartsdijk, Van 1 tot 30 November. Getrouwd: J. IJzerman jm. 28 j. en E. Paauwe jd. 23 j.; P. Paardekooper jm. 26 j. en M. Snoep jd. 30 j. Bev.allen: K. Kaboord geb, Huisson C. A. Dekker geb. Kloosterman d.; Overleden: T. v. d. Kreeke 63 j. echtg. M. Gelok. (D.Z.) Kats. Bevallen: P. Klassen geb. v. d. Weele zoon. (N.B.) Kortgene. Getrouwd: R. Moerman 26 j. m. en J. Wolse 25 j. jd. Overleden: M. Noordhoek 94 j. wedn. A. Heistek. (N.B.) IJzendijke. Over de maand Nov. Bevallen: A. C. Bogte geb. Geeraard d., S. P. Cornelis geb. Van Opdorp d.., G. J. iMollet geb, de Coninck d, R. S. de de Vilder geb. Lutaert z„ Ph. de Les- sine geb. Pauwels d., W. Tollenaar geb. Alewijnne d„ S. M. Pielaat geb. Roo- kus z. Overleden.' L. F, v, Meir 73 j. wed. A. B. Renterghem, A. M1. v. Waes 50 j. jd. (IJZ.) Goes, 4 Dec. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Groentenveiling. BL Druiven: Black Alicante B 31, Stek Doyenne du Cornice 10, Witlof 910, idem lie soort 57, Spruiten 46, idem lie soort 23, Roodekool 11,40, Gele Savoyekool 1, Groene idem 1,501,90, Boerenkool 0,701, Selderijknollen 2—- 3, Wijnpeen 11,50, Rammenas 1, Uien 0,80—1,30, Stekuien 0,60, Bonte Aard appelen 1,80, idem drielingen 0,700,80, Gele Eigenheimers 1,40, per 100 kg, Bloemkool 5Tl, idem He en Ille soort 26, iBreedblad Andijvie 0,60l.lp. Krul idem 0,601,20, per 100 stuks, Prei 14, Knolselderij 5, per 100 bos, Hazen 1,451,91, per stuk. Voorspoedig geboren: ANNEKE. Dochter van: CHR. DE BRUIN. A. DE BRUIN— KOOIJMAN. Middelburg, 5 December 1936. Heerengracht 92. met dubbele circulering, in prima staat, 40.Etna Fornuis, groen emaille, 13.50 Emenda Haard en Jaarsma, per stuk 15.- Kacbelmag,, Langeviele 62-64, Mbg. Driedelige Droogrekjes 30 cent.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 3