=2* GOESCHE COUBANT^ ZEELAND. BUITENLAND. MEBBEMT. BINNENLAND. NUMMER 287. TWEE BLADEN. VRUDAG 4 DECEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. De moeilijkheden van den Engelschen Koning. ÜtiöELBURÊ. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. SPANJE. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. WESTKAPELLE. MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster. Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Men verwacht, dat Edward VIII zal aftreden. Het Engelsche volk maakt een ietwat dramatische episode door. Hoewel de geruchten over het particuliere leven van koning Edward reeds geruimen tijd rondwaarden, is de publieke behande ling van de affaire tamelijk onverwachts gekomen. De meeste Engelschen zullen gisteren groote oogen hebben opgezet, toen ze de kranten lazen. Van geruchten en praatjes mag nu met langer gesproken worden. Daar zijn feiten voor in de plaats getreden. N.l. deze, dat de koning den wensch te ken nen heeft gegeven met mevr, Simpson te trouwen en .dat de Engelsche regeering zich daartegen verzet. In groote trek ken heeft zich dit de laatste dagen ach ter de schermen als volgt afgespeeld: Minister-president Baldwin kreeg van Z. M. de vraag voorgelegd, of de regee ring bereid zou zijn in het Lagerhuis een wetsontwerp in te dienen, dat de ver- eischte toestemming voor het huwelijk bevatte. Baldwin heeft die vraag ont kennend beantwoord en vervolgens de kwestie voor discrete vermelding en bespreking in de pers vrij gegeven. Wat de Engelsche bladen er over schreven en nog schrijven, zal den koning hebben bewezen, dat de openbare meening in zijn land van de voorgenomen echtver bintenis niet wil weten. Men verwacht nu vrij algemeen, dat de koning zal aftreden. Een morgana tisch huwelijk (waarbij mevr. Simpson den status van koningin zou zijn ont houden en de kinderen, uit de echt ge sproten, geen rechten op den troon zouden hebben jware ook een moge lijkheid, doch daartegen verzetten de regeering en de openbare meening zich eveneens. Natuurlijk kan de koning ook op zijn voornemen, om mevr. Simpson te huwen, terugkomen. De kans daarop schijnt echter wel heel gering. Koning Edward kent mevr, Simpson, die 42 jaar is en Ameriïtaansche van geboorte, reeds geruimen tijd. Ze vergezelde hem o.a. op zijn reis in den zomer van dit jaar door de Middellandsche Zee. Mevr. Simpson is, zooals gister reeds gemeld, tweemaal gehuwd geweest. Beide malen werd het huwelijk ontbonden. De laat ste scheiding vond zeer onlangs plaats, blijkbaar onder invloed van wat thans allemaal in 't openbaar wordt behandeld. Aftreden onvermijdelijk? Vanochtend werd uit Londen ge meld: Ofschoon de door den koning geno men beslissing eerst Maandag a.s. in het Lagerhuis bekend zal worden gemaakt, meent men te weten, dat een aftreden, wanneer zich geen buitengewone om standigheden vootrdoen, onvermijdelijk is. Reuter meldt nog, dat een onderhoud tusschen Baldwin en den koning gister 50 minuten geduurd heeft. Van Bucking ham Palace is Baldwin naar het Lager huis gegaan. De hertogen van Glouces ter en Kent (de jongste broers van den koning) hebben in het begin van den avond een lang onderhoud gehad met den op een na oudsten broer van den koning, den hertog van York, (die ko ning wordt als Edward aftreedt) in diens woning. Later op den avond hebben Baldwin, Neville Chamberlain (minister van financiën) en anderen in het Lager huis een bespreking gevoerd met Te- water en Massey, de hooge commissa rissen van Zuid-Afrika en Canada. Om 10 uur gisteravond bracht de ko ning een bezoek aan zijn moeder, ko ningin Mary. In parlementaire kringen te Londen stelt men de kwestie aldus: De koning moet Kiezen tusschen zijn troon en zijn particulier leven. Allen zijn van mee- ning, dat de crisis een snelle oplossing noodzakelijk maakt, zoowel om binnen landsche redenen als om in het buiten land geen opvattingen te doen ontstaan aangaande organische zwakte van het regime. Men hoopt, dat de koning zal wijken voor de argumenten van Bald win, maar de atmosfeer is vrij pessimis tisch. Mrs. Simpson ongesteld? Naar verluidt is mrs. Simpson tenge volge van de opwinding van gisteren on gesteld geworden. Havas deelt mede, dat zij Londen heeft verlaten en op het oogenblik ver moedelijk bij vrienden in Surrey ver toeft. Nog enkele perstemmen, In een hoofdartikel schrijft de „Ti mes"'dat er geen misverstand moet be staan inzake den aard van het verzet tegen een huwelijk, zooals de koning zou overwegen. In andere landen is be weerd en dat is hier herhaald, dat de oorzaak ligt in een ouderwetschen, con- ventioneelen afkeer van een huwelijk van den koning met een niet-adellijke of Amerikaansche. Niets is verder van de waarheid. Indien Z, M. zoo gelukkig zou zijn de genegenheid van een van zijn onderdanen voor zich te winnen zou het geheele volk in zijn geluk deelen. En Amerika heeft vele dochters, die hij met gelijke vreugde zou kunnen huwen. E r is slechts één tegenwer ping maar deze is over weldigend, deze is, dat de dame in kwestie nog twee gescheiden echtge- nooten in leven heeft. De „Morning Post" schrijft in een hoofdartikel, dat er op het oogenblik geen constitutioneele moeilijkheid is, er is eenige ontspanning ingetreden, hoe wel de toestand nog angstwekkend is en zonder eenig modern precedent of pa rallel. Men kan moeilijk gelooven, dat een monarch, die zulk een plaats in de fiarten van zijn volk wist te veroveren, gemakkelijk een dergelijk bezit zou prijsgeven en niet ten koste van groote persoonlijke offers trouw zou blijven aan dat, wat beschouwd kan worden aU zijn hoogste en heiligste plicht. De „Daily Telegraph" is van oordeel dat de hoogste belangen, welke bij de ze crisis betrokken zijn, grooter zijn dan die van de kroon zelf of van haar hui- digen drager. De toejuichingen, waarme de Baldwin gisteren in het Lagerhuis werd ontvangen, toonden, dat de hou ding van het kabinet de steun heeft van alle politieke partijen. De „News Chronicle" komt nogmaals terug op het voorstel dat gisteren reeds werd gedaan, dat de koning mevrouw Simpson zou trouwen in zijn kwaliteit van hertog van Cornwall, zoodat zijn gemalin hertogin zou worden. Het par lement zou dan een wet kunnen aan nemen, waarbij de kinderen uit dit hu welijk van de kroon zouden worden uit gesloten. Het blad verwacht, dat een dergelijke oplossing door het Britsche volk met vreugde zou worden ontvan gen. HET HUWELIJKSGESCHENK VAN DE NEDERLANDSCHE SCHOOL JEUGD. Men deelt ons mede: Donderdag heeft het comité voor de Nederlandsche schooljeugd aan den meer dan 9300 onderwijsinrichtingen in ons land de circulaires met bijbehoorende platen gezonden. Natuurlijk zullen hier bij enkele scholen zijn overgeslagen, of zal de circulaire op een of andere on verklaarbare wijze in hte ongerede ge raken. Scholen, die Zaterdag nog niets hebben ontvangen, zullen goed doen daarvan even bericht te zenden aan het secretariaat van het comité: Van Lumey- straat 12, Den Haag, waarna omgaand een exemplaar wordt toegezonden. Zooals bekend, wordt de inzameling onder de schooljeugd over het geheele land op 15 Dec, des morgens te 10 uur gehouden. Natuurlijk zullen de avond vakscholen- en cursussen op dien zelf den dag een ander uur bepalen, zooals dat voor iedere inrichting het best uit komt. Uit de stapels brieven is het comité gebleken, hoe deze actie allerwege de sympathie van de jeugd heeft. Buiten gewoon aardig was een enthousiast schrijven van de Nederlandsche school te Brussel, waar men reeds had bijgedra gen voor het geschenk, dat de Neder landsche kolonie zal aanbieden, maar waar men ook mee wilde doen aan het geschenk van de Nederlandsche school jeugd. Tenslotte nog iets over het aan te bieden geschenk zelf. Zooals men weet, ligt het in de bedoeling, dat als na tionaal huldeblijk het Paleis te Soestdijk op waardige wijze zal worden ingericht. Daar het geschenk van de schooljeugd een onderdeel zal zijn van het nationale cadeau, is, in overleg met den voorzit ter van het nationaal comité, mr. Trip, besloten, dat de inrichting van de bi bliotheek, tevens werkkamer van het Prinselijk paar, door de Nederlandsche schooljeugd zal verzorgd worden. Evenals de sterrenschittert een mensch slechts op eenigen afstand. Besmettelijke ziekten. In de week van 22 tot en met 28 No vember 1936 kwamen in onze provincie 4 gevallen van roodvonk voor te Sluis. Verboden muziek. Tegen den caféhouder M. S. alhier is procesverbaal opgemaakt wegens over treding van art, 56a van de drankwet, namelijk het doen maken van muziek in zijn inrichting, waarvoor een drankver gunning is verleend, zonder voor die muziek vergunning te hebben. Deze vergunning moet iedere maand opnieuw worden aangevraagd. Rijwielen teruggevonden. De twee rijwielen, die te Goes tijdens de toondagen ontvreemd werden, zijn teruggevonden in een sloot in den Wil- helminapolder. Zij waren echter ontdaan van tal van onderdeelen, als lampen, dynamo's enz. Overtreding Arbeidswet. M. van M., J. P. van S., H. A. F. H., D. K. en J. W. alhier, werden allen be keurd wegens overtreding van de ar beidswet. Goed afgeloopen. Door het schrikken van het paard voor een autobus, kwam de wagen van de Gebr. C. alhier, bij den Opril naar Wolf aartsdijk, in de sloo't terecht. Het ongeval liep echter zeer goed af. De in zittenden bleven ongedeerd en ook aan de kruidenierswaren was weinig schade toegebracht, Alleen de wagen was zoo danig vernield, dat daarmede de reis niet kon worden voortgezet. Onderhoud met St. Nicolaas. Bij een persoonlijk onderhoud, dat de goede Sint ons Woensdag toestond, ter gelegenheid van zijn bezoek aan Goes, sprak zijne Eminentie zijn hooge waar deering uit over onze ragoutbroodjes, waarvan, naar Z. Edele ons meedeelde, de roep zelfs tot in Spanje is doorge drongen. De Bisschop aarzelde niet om deze broodjes te roemen als het beste wat de binnen-- en buxtenlandsche keuken tij dens zijn lange loopbaan ooit heelt op geleverd, en gaf ons desgevraagd gaarne toestemming om dit"' onderhoud te pu- bliceeren. Voor Ragout-broodjes, warm uit den oven: Bakkerij Van Melle, Telef. 114. (Adv.) ARNEMUIDEN. Naar we vernemen zal in deze gemeente in verband met het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard, op Vrijdag 8 Jan. feest gevierd worden, terwijl den daaropvolgenden Zaterdag des middags de schoolkinderen getracteerd zullen worden. BORSSELE. Donderdagavond had al hier een botsing plaats tusschen een vrachtauto van den heer C. Schikker, door hem zelf bestuurd, en een perso nen-auto van den heer Hayer uit Tho- len, waarin behalve deze heer ook diens zoon zat, die chauffeerde. Door de ge ringe snelheid der wagens liep het on geval af met een betrekkelijk geringe beschadiging van den personen-wagen. De ontboden rijksveldwachter maakte proces-verbaal op, Hij constateerde, dat de botsing vermoedelijk het gevolg was van het nemen van de linksche bocht door den bestuurder van den vrachtauto. ELLEWOUTSDIJK, Onder leiding van den burgemeester werd Woensdag avond in het M. J. van Hattum-huis een comité samengesteld, tot feestelijke vie ring van het prinselijk Huwelijk. In het comité namen zitting de heeren: D. Zoe ter, (wethouder), voorzitter; H. J. Pauw (hoofd der school) secretaris; S. A. de Regt, (waterbouwkundige) penningmees ter; P. A. M. Overbeeke, Janus Smal- legange, A. A. Geense, E. C. Priester, P. Maat Jaczn., en P. Spruijt jr., terwijl de burgemeester het eere-voorzitterschap aanvaardde. Met het oog op het jaarge tijde waarin het huwelijk gesloten wordt, zijn de festiviteiten uitgesteld tot 30 April a.s. Die zware verkoudheid Neem tijdig Kinine Poeder pillen A F L U K I N 's morgens twee en'savonds /cw» twee. ffji, i I, nI,,, w Verkrijgt», bij Apoth. en Drag, a 50 ets per buisje (Ingez. Med.) KAPELLE. Gistermiddag had in de nabijheid van hef hotel de Zwaan te Ka- pelle, een botsing plaats tusschen een vrachtauto en een personenauto komen de uit Utrecht. De plaatselijke politie was spoedig aanwezig, na onderzoek volgde procesverbaal. De materieele schade was groot. Herhaalde malen ko men hier botsingen voor, hoewel een verkeersspiegel aanwezig is. OOK POLEN BETREURT DE OPZEGGING DER SCHEEPVAART BEPALINGEN. De Poolsche onderstaatssecretaris van bxdfenlaridsche zaken heeft dei: Duitschen zaakgelastigde te Warschau hel antwoord der Poolsche regeering op de nota betreffende opzegging der scheepvaartbepalingen van het verdrag' van Versailles overhandigd. De Pool sche regeering betreurt blijkens den in houd van het antwoord, dat de Duitsche regeering den weg van eenzijdige opzeg ging van een internationale overeen komst heeft gevolgd, en verklaart, dat zij van meening is, dat de Duitsche nota de mogelijkheid opent voor onderhande lingen ten aanzien van het régime voor de Duitsche waterwegen. DE STRIJD OM MADRID. Na 48 uren feilen strijd in de sectoren van het Madrileensche front is het gis teren kalmer geworden. Nergens is wij ziging in de stellingen getreden. De mi litie-troepen hebben in den sector van Moncloa een vijftigtal lijken van Marok kanen, die gisteren gevallen zijn, gebor gen. Een krachtige rechtsche verken- nings-afdeeling, die op den linkervleugel van de regeeringstroepen in den sector Villa Verde trachtte door te glippen, is door de regeeringstroepen aangevallen en heeft zware verliezen geleden, In het Noordwesten van de hoofdstad hebben de regeeringstroepen een poging van de rechtschen om in de richting van den weg naar La Coruna op te trekken, ver ijdeld. De luchtmacht legde gisteren groote bedrijvigheid aan den dag. De opstan delingen trachtten over Madrid te vlie gen, doch zij werden door de regeerings troepen op de vlucht gejaagd. De lucht strijdkrachten der opstandelingen heb ben de wijk Cuatro Caminos krachtig ge bombardeerd evenrfls de omgeving van de universiteitswijk. De Duitsche vrijwilligers. Generaal Queipo de Llano heeft giste ren voor den radiozender van Sevilla de geruchten omtrent het ontschepen van Duitschers te Cadix besproken. Hij vroeg waarom de Europeesche landen niet aan de zijde der opstandelingen konden strij den, waar duizenden bandieten uit de Sovjet-Unie aan de zijde der regeering streden. Matrozen der opstandelingen geven zich over. Naar wordt medegedeeld, heeft een aantal matrozen der bemanning van het oorlogschip der opstandelingen „Uad- ker" zich te Valencia bij de ministeries van marine en luchtvaart aangemeld. De volgende bijzonderheden, die door deze matrozen waren meegedeeld, werden vervolgens bekend gemaakt: Te Ceuta komen vaak groepen vreem delingen aan. De laatste, die uit 400 Duitschers bestond, begaf zich den 25en November aan boord van de „Cabora- so". Met den spionnagedienst ter zee zijn Italiaansche en Duitsche oorlogsschepen belast. Ook hebben de matrozen beves tigd, dat de schepen „Canarias", „Cer- vera" en „Canovas del Castillo" voeren onder bevel van Duitsche en Italiaansche officieren. Burgos waarschuwt Britsche regeering. De Britsche regeering is door de auto riteiten der opstandelingen te Burgos ge waarschuwd, dat zonder twijfel vóór 15 dezer overdag en des nachts aanvallen Verwachting tot morgenavond: Stormachtige tot krachtige, later al- nemende N.W. tot W.-wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring, regen- of hagelbuien, aanvankelijk kouder. Vr 4 Dec.: Zon op: 7 h 53; onder: 15 h 47. Licht op: 16 h 17. Maan op: 22 h 52; onder: 11 h 39. L.K.: 5 December. Hoog- Vr. Za. Zo. Vr. Za. Zo. en 4 5 6 te Vlissiageni Laagwater December, Hoogwater. Laagwater. 4.59 17.35 11.43 23.48 5.53 18.32 12.33 6.48 19.31 0.42 13.26 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; December. Hoogwater. Laagwater. 6.50 19.17 0.15 12.43 7.38 20.07 0.59 13.32 8.27 21.01 1.53 14.23 Wesikapelleis 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later (S r- springtij.) zullen plaats vinden op de Spaaxische kust tusschen Kaap San Antonio en Mar- bella, ten W. van Malaga. De bombarde menten zullen gericht zijn tegen sche pen, die verondersteld worden tot den vijand te behooren. In de Spaansche ter ritoriale wateren in dit gebied zijn mij nen gelegd. Generaal Franco verklaarde in een radio-rede, dat binnenkort in de Mid dellandsche Zee mijnen worden gelegd, om de havens, welke nog in handen van de regeering zijn te blokkeeren. Alle re- geeringsschepen, welke zich in de Spaansche wateren bevinden, zullen be schoten worden. Sneeuw. Een hevige sneeuwval in de Fransche Alpen heeft aanzienlijke schade aange richt, vooral in Savoie. Het geheele ge bied is verstoken van electrisch licht en telefoon. De schade bedraagt enkele millioenen francs. „Oorlogsemdexamen." 'Op de Duitsche middelbare scholen zal de laatste klas, de zg. „Oberprima' worden ,afgeschaft. De leerlingen, -die zoodoende een jaar eerder eindexamen doen en er door komen, zullen bij den arbeidsdienst worden ingelijfd. Deze maatregel wordt gemotiveerd met te verwijzen naar de ,,recru^nai-me jaren" en de noodzakelijkhe'd snel officieren voor de reserve op te leiden onder de jeugdige intellectueelen. In Duitsche schoolkringen wordt het thans ingestel de eindexamen ,,kriegs,abitur", oorlogs- e'ndexamen, genoemd. CONCENTRATIEKAMPEN HEROPEND. Het Havas-bureau heeft uit particulie re bron vernomen, dat het aantal ge vangenen, dat zonder voorafgaande ver oordeeling in de concentratiekampen is geïnterneerd, sedert eenigen tijd aan zienlijk is toegenomen. Het is zelfs noo- dig geweest om eenige gesloten kampen te heropenen. Dit zou o.a. het geval zijn met het bekende kamp Oraniënburg na bij Berlijn. Winsten van Krupp. De firma Krupp maakt bekend, dat de in het vorige jaar gemaakte winsten in staat zullen stellen den arbeiders een premie te verstrekken van 10 tot 50 mark en den bedienden van 10 tot 25 van hun maandsalaris. Deze premie zal in totaal 5 millioen mark kosten. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent P. LIEVENSR.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1