ZEELAND. STATEN-GENERAAL. BURGERLIJKEN STAND. MARKTBERICHTEN. HEFFINGEN KRACHTENS T>E WARENWET. Provinciale Staten. GOES. ST. NICOLAAS TE GOES. Overweldigende belangstelling. WALCHEREN. RAAD VAN ST. LAURENS. Goes. Domburg, Koudekerke. Nw. en SL Joosland. ACENDA. MIDDELBURG. DO 3 Dec. Uitv. Ver. „Het Overschotje" voor de Werkl.; Schuttersh. 20 h. DO 3 Dec, Alg. Verg. Walch. Melkfede- r,atie St. Joris 13.30 h. VR 4 Dec, Ouderav. School A; Sch. Ver- werijstr. 20,00 h, VR 4 Dec. St. Nic. Kinderf. „Crescendo", St. Joris 20,00 h. DO 3 Dec VR 4 Dec BIOSCOPEN. ELECTRO, Midb. VR 4—DO 10 Dec.: CITY, Midb. VR 4—DO 10 Dec.: „De Gevangene van het haaxen- eiland" en „Zij kreeg een man", 20,00 h., ZO 15 h. matinée. Wo Cinéac-voorstell. 14,30 h, GRAND THEATER, Goes VR 4—Dl 8 Dec.: „De moord in de Wolken" en „In de Grafkelder der Pharao's", 20,00 h-, ZO 15,00 h. matinée. en heeft het Comité van Actie het noo dig gevonden, zich opnieuw met een vra genlijst tot de betrokken afdeelingen te richten. Aan de afdeelingsbesturen werd door de enquête-commissie de vraag voorge legd, of er naar hun oordeel in hun res sort bijzondere scholen zijn, die naar den maatstaf, aangelegd bij de opheffing der openbare scholen, eveneens voor ophef fing in aanmerking hadden dienen te komen. Voor 127 plaatsen in het land wordt door de afdeelingsbesturen deze vraag voor één of meer scholen zonder eenig voorbehoud bevestigend beant woord. De Enquête-Commissie voegt daar nog aan toe een lijst van 35 plaatsen met vermelding van de bijzondere scholen welke ressorteeren onder eenzelfde schoolbestuur, en die öf vlak naast el kaar staan, óf gevestigd zijn in één ge bouwen-complex. De Commissie heeft op deze gevallen slechts de aandacht willen vestigen met de bedoeling, dat de regeering of de Staatscommissie naar een en ander een onderzoek zouden gaan instellen, Het departement van sociale zaken deelt mede: Door het bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond is een dezer dagen een persbericht verstrekt, waarin me- dedeelingen voorkomen, klaarblijkelijk ontleend aan een correspondentie tus- schen het departement van handel, nij verheid en scheepvaart en de kamers van koophandel en fabrieken, De in dit persbericht vervatte mede- deeling, dat de administratieve uitvoe ring der heffingsregeling voor 1937 wordt opgeschort, totdat deze regeling aan een herziening zal zijn onderworpen, is juist Dit is evenwel niet anders dan een interne maatregel van administra tieven aard, die voor de betrokkenen niet direct van belang is. Over de rich ting waarin de herziening zich zal be wegen staat nog niets vast. Daarentegen is niet juist de mededee- ling, dat vermoedelijk op korten termijn een regeling zal worden getroffen voor de zaken van hen, die wel een heffing ingevolge de warenwet moeten betalen, doch waarvan de kamers van koophan del, onder de huidige omstandigheden, geen jaarlijksche bijdrage vorderen. De heffing der bijdragen gaat voorloopig op de gewone wijze door. Van opschorting van de heffing of van de verplichting lot betaling van het recht over 1936 is dusgeensprake. Het deel van het verslag van de ver gadering van de Provinciale Staten van Zeeland, betreffende het gebeurde na de rede van den Commissaris dei Koningin met betrekking tot de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard, moet eenigszins worden gerectificeerd. Van de persplaats af maakte het den indruk, dat behalve de S.D.A.P.-ers alle andere leden blijken van instemming ga ven. Alle leden zijn echter niet even goed te zien en daarom voldoen wij gaar ne aan het verzoek om mede te deelen, dat ook buiten de S.D.A.P.-ers verschil lende leden zich van applaus onthielden. Zooals bekend is, staan de S.D.A.P.- ers geheel anders tegenover het Koning schap dan vroeger. In dit geval was dus van een demonstratie geen sprake. St. Nicolaas is gistermiddag' in onze gemeente gearriveerd. Rond de haven stonden duizenden kinderen en ouderen in dikke rijen, en toen de boot binnen voer klonken juichkreten op. De goede Sint wuifde allen vriendelijk toe. Op de Bierkade stapte St. Nicolaas aan wal, waar een middenstandsdepu tatie hem welkom heette, terwijl het muziekkorps feestelijke liederen speel de. Nadat ook de talrijke pakken met cadeaux uitgeladen waren trok men naar het stadhuis, waar de bisschop op het bordes door B. en W. verwelkomd werd. De Groote Markt was nu „zwart van het volk", dat den Sint hartelijk toejuichte. Nadat het gezelschap zich naar de Raadszaal begeven had sprak burge meester Van Dusseldorp St. Nicolaas op hartelijke wijze toe. Spr. zeide o.a. dat hij Maandag met Buitenlandsche Zaken getelefoneerd had, en hem gevraagd was, of St. Nico laas van Madrid of Franco kwam, Hij had geantwoord, dat men dat niet wist, maar als de bisschop van iemand kwam, dan zeker van Franco, want al zijn ca deaux stuurde hij steeds „franco". Ten slotte gewaagde spr. met waardeering voor den nijveren middenstand van Goes. St. Nicolaas betuigde zijn dank voor de feestelijke ontvangst, en zeide, dat ook hem bekend was, dat Goes een nijveren middenstand heeft. Verder informeerde hij belangstellend naar den toestand der gemeentelijke financiën. De burgemeester: Even groot als onze vreugde over Uw bezoek, St. Nicolaas, even klein is onze kas, en we houden ons voor Uw milddadigheid aanbevolen. St. Nicolaas overhandigde daarop on der deelnemende woorden een waren stroom van enveloppes gevuld met bankbiljetten voor de Markbestrating, een nieuwe rioleering, een nieuwe zwemgelegeriheid, voor plantsoenen, autotractie, enz. Zoo kwam op tafel een bedrag aan marken en kronen te liggen, dat eens millioenen guldens vertegenwoordigde. En dat onder alle aanwezigen groote vrooiijkheid heerschte laat zich begrij pen. De burgemeester, gemeentesecretaris en bode, werden ook nog met bijzondere cadeaux -vereerd en zegden hiervoor hartelijk dank. Gaarne beloofde men, gelijk St. Nicolaas gevraagd had, zoo veel mogelijk bij de Goesche midden standers te koopen. De burgemeester drukte er daarbij nog zijn spijt over uit, dat St. Nicolaas, als buitenlander, niet benoemd was tot lid van den Goeschen raad. St. Nicolaas (wiens stem aan die van één der raadsleden herinnerde) dacht, dat hierover mogelijk met het Departe ment van Binnenlandsche Zaken te pra ten was. (Gelach), Nadat nu, door de directie van Hotel Centraal, thee en sigaren gepresenteerd waren ving St. Nicolaas een triomf-tocht door Goes aan, waarbij hij velerlei ca deaux uitdeelde. Verder verzamelde zich vele kinderen en ouderen in het beursgebouw, waar eveneens surprises en waardebons uitgedeeld werden. De feestelijke tocht eindigde in Ho tel De Korenbeurs welker directie de eerewijn aan bood. Als geheel was het een vroolijke en feestelijke middag. De organisatoren hadden zich moeilijk een grootscher sla gen van dezen St. Nicolaas-ontvangst kunnen denken, ST. LAURENS, Woensdag vergader de de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester J. W. van 't Hoff. Afwezig de heer Hamelink, Ingekomen was bericht van Ged. Sta ten, dat bij Koninklijk besluit ontheffing is verleend inzake het in voorkomende gev,allen indienstnemen van capitulan- ten. Afwijzend werd beschikt op het ver zoek van den Nederlandschen Bond tot bescherming van zuigelingen en kleu ters om de gemeente als lid te laten toe treden. Aan de Provinciale Zeeuwsche Schoon heidscommissie werd tot wederopzeg- gens een jaarlijksche bijdrage van f 5 verleend. Het verzoek v,an de K.N.A.C. om verlaging van de tarieven van de personeele belasting op motorrijtuigen werd afgewezen, omdat geen verhooging van die tarieven heeft plaats gelT,ad. Op het verzoek van de stichting Borg stellingsfonds voor de Zeeuwsche eilan den en Walcherens Plattelands Bouw- kring om bij te dragen in het kapitaal van genoemd fonds stelde de meerder heid van B, en W, voor niet in te gaan. De kosten voor de gemeente zullen een bedrag van ongeveer f 135 ineens en voortaan jaarlijks ongeveer f 27 vergen. Men was de meening toegedaan, dat voor credietwaardige personen ook wel op andere wijze een crediet van ten hoogste f 500 kan worden verkregen en dat het zelden zal voorkomen, dat een ingezetene van dit fonds zal profiteeren. De heer R i e m e n s stelde voor, wel tot het fonds toe te treden, omdat voor de middenstanders bijna niets wordt gedaan en dit fonds voor een deel in de plaats treedt van de opgeheven crisis comité's. Spr. acht het ook nog een vraag of slechts weinigen zullen worden geholpen. Wethouder Boon was eveneens voor toetreding, want het geldt hier 'n gemeenschappelijk belang. Wethouder Wondergem wees er op, dat in de gemeente veel landbou wers, doch weinig middenstanders zijn. De gestelde eischen om voor borgstelling in aanmerking te komen zijn zoo zwaar, dat als men daaraan voldoet, men wel over.al terecht kan. De heer Vader vond, dat de kleine gemeenten reeds genoeg doen voor de grootere en was tegen toetre ding. De V o o r z. betwijfelde, of dit wel een terrein is, dat door 3e Overheid moet worden betredén, het gaat wel ver uit boven de taak der gemeente. Hij was het met den heer Riemens niet eens, dat voor de middenstanders bijna niets wordt gedaan. Juist alle door het Rijk en de gemeenten in de laatste jaren ge troffen maatregelen zijn indirect ten goede gekomen aan den middenstand. Met 4 tegen 2 stemmen, die van de hee- ren Boon en Riemens wordt besloten niet toe te treden. De v o o r z. deelde mede, dat de heer H, A. de Boer, arts alhier, voor 1937 is aangewezen als deskundige, belast met de vaccinatie en doodschouw. Nu in de gemeente zelf een arts woonachtig is, hebben B. en W. gemeend er niet meer een uit een andere gemeente te jmoeten benoemen. De heer Abrahamse vroeg, of in de aannemingssom van het afbreken van de pastorie alle loonen zijn inbegrepen; of deze door de gemeente vooruit wor den betaald en of de aannemer, aan wien het werk als laagste inschrijver is gege ven, in staat is eventueele schade te dra gen. De v o o r z. had geen bezwaren om op de beide eerste vragen te antwoor den. In het bestek is bepaald, dat het loon van de werkverschaffing ad 1.60 door den aannemer moet worden be taald, doch dat ter voorkoming van een te groot risico voor dezen en schade voor de gemeente, de toeslag door de gemeen te wordt betaald. De loonen worden we kelijks door de gemeente verrekend. Spr. achtte de derde door den heer Abraham- se gestelde vraag niet erg kiesch, doch hij kon antwoorden, dat de aannemings som, zijnde 343, van dien aard is, dat gunning gerust kon plaats hebben en dat het werk een uitstekend verloop heeft. De heer Vader, hoewel geen bepaalde feiten kunnende aanwijzen, vestigde er de aandacht op, dat dames uit Middel burg soms in onze gemeente een inza meling houden. De v o o r z. zeide, dat hierop wordt gelet en de nieuwe politie verordening den weg aanwijst om een dergelijk euvel tegen te gaan. De loontoeslagregeling werd gewijzigd, waardoor is bepaald, dat de arbeidstijd gelijk dient te zijn aan den normalen ar beidstijd in het land- en tuinbouwbedrijf, terwijl overwerk afzonderlijk moet wor den betaald. Voorts werd bepaald, dat deze regeling voortaan 16 November in werking zal treden, behalve voor dor- schen van graan, hiervoor geldt de da tum van 1 November. De verordening op den Vee- en Vleeschkeuringsdienst werd overeen komstig het van de centrale gemeente ontvangen concept gewijzigd. BEGROOTING WERKLOOSHEIDS- SUBSIDIEFONDS AANGENOMEN. Bij den aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer was gisteren middag allereerst aan de orde de stem ming voor de begrooting van het werk- loosheidssubsidiefonds voor 1937. De heer W ij n k o o p (comm.) ver klaarde dat, nu de minister de crisis diensten voor de gemeenten weder in stelt, hij tegen zal stemmen. Art. 8 der begrooting werd z.h.s. aangenomen, met aanteekening dat de communisten tegen zijn. De begrooting zelve werd evenzoo aangenomen. Grenswijziging Kapelle en Schore. Vervolgens werden verschillende on derwerpen behandeld en z.h.s. aange nomen, o.a. het wetsontwerp inzake wijziging van de grens tusschen de ge meenten Kapelle en Schore. BEGROOTING VAN ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Voortgezet werd de behandeling van de begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De minister van onderwijs, k. en w. de heer Slotemaker de Bruï- n e, verklaarde te druk met andere on derwerpen bezig te zijn om het ontwerp van zijn voorganger inzake erkenning van den architecttitel thans verder ter hand te nemen. Spr. dankte die leden welke spr.'s ar beid hebben geprezen. Spr. zal gelukkig zijn ais hij de concentratie tot een goed einde mag brengen, nu de staatscommis sie tot resultaat is gekomen. Wat de spelling-quaestie betreft, dit vraagstuk heeft altijd in ons volk ge leefd. Reeds in 1804 deed Siegenbeek zijn werk, in 1863 volgden de Vries en Te Winkel. Toen waren er gelijksoorti ge klachten en argumenten als nu. Mr. Terpstra en mr. Marchant hebben ook allerlei moeilijkheden ontmoet en trach ten te overwinnen. Als men ook nu niet volledig geslaagd is, moet men dit niet al te tragisch nemen. Bij een taal die groeit en niet verstart, is een zekere onbelijndheid geboden. Men kan wen- schen dat er een wettelijke regeling komt, doch spr. zou niet weten, hoe dat mogelijk is. Nu is er dus een algemeene maatregel van bestuur. Men mag den minister niet verwijten, een chaos te hebben veroorzaakt. Er bestaat in Ne derland bv. geen spelling-Terpstra of anderzins. Er is maar één spelling, die van De Vries en Te Winkel, gewijzigd, in 1936. Een woordenlijst is evenzeer noodig als vroeger. Spr, kwam er tegen op, dat de bijbelspellingen ten deze een bezwaar zouden zijn. Wat België betreft, spreker is niet zonder hoop, dat ook daar de door spr. gewenschte eenheid van handelen verkregen wordt. Bij veel gebrek aan gevoel voor taal is zekere leiding toch noodzakelijk. Het is niet zoo eenvoudig, te gaan tusschen slaafsche gebondenheid en bandelooze willekeur, en nog minder, dat te formu leeren en toe te passen. Bij het schrij ven cnzer taal hebben we mogelijk niets te maken met de taal van eeuwen her, maar eenige historische onderbouw is toch noodig. Losheid kan niet worden geduld. Er moet leiding gegeven worden. Het kind moet worden gewend aan or de, ook in de taal. Wat het aandringen op bezuiniging betreft, alsook op herstel ervan, dit is te gemakkelijker naarmate men verder van de verantwoordelijkheid afstaat. Spr. kan niets bindends doen voor het volgend kabinet. Er zijn zoovele vraag stukken, als de leerlingenschaal enz. Alsook dat zoovele „actedragers" als spr. dat woord mag gebruiken zonder emplooi rondloopen. Voorloopig dwingt de toestand tot wat niemand wenscht. Is men in het algemeen het eens over het nationaal karakter der openbare school, wat betreft het vraagstuk van den bijbel op de openbare school wilde spr. nog eenige opmerkingen maken. Sinds vele jaren is er voorgeschreven dat godsdienst-leeraren van verschillen de kerken het mogelijk maakt, na schooltijd van schoollokalen gebruik te maken. Met het vraagstuk hangt samen de moeilijke quaestie over de verhou ding van kerk en staat. Vooral als het gaat om de wenschen van den heer Ker sten over de beginselen der reformatie. Inzake het warme en sympathieke be toog van den heer Louwes moest spr. voorzichtig zijn. Uitermate delicaat is de zaak. Men moet haar objectief behandelen. Het gaat hier om wat anders dan va- derlandsche geschiedenis of aardrijks kunde, Kan bijbelsche geschiedenis vol komen objectief worden onderwezen? De minister kan niet meer doen dan er op aandringen dat de kerken gebruik maken van de gelegenheid om vrij bij belonderricht te geven in de lagere school. De heer T i 1 a n u s (c.h.) wenscht te zien bevorderd door de overheid, dat op de openbare of door haar gesubsidi eerde scholen de schrijfwijze wordt ge bruikt die zij heeft geregeld. Alsmede aanstelling van een taaladviseur om de orde op, dit terrein te handhaven. Spr. constateerde, dat van verschillende zij den er een leegte is gevoeld betreffende bijbel-onderwijs op de lagere school. De heer Z ij 1 s t r a (a.r.) zeide dat er van de geboden gelegenheid te wei nig gebruik wordt gemaakt. Spr. was tegen genoemd onderwijs als verplicht leervak. De heer K. terLaan (soc. dem.) deed uitkomen dat het niet gemakkelijk werd gemaakt, van de gelegenheid om bijbelonderwijs in de openbare school te geven, gebruik te maken. Spr. handhaaf de zijn standpunt in zake de spelling- quaestie. De minister verdedigde zijn ambtsvoorganger tegen een terloops ge uite opmerking van den heer K. ter Laan als zou die een vijand zijn geweest van de openbare school. Uit niets van de dossiers en stukken die spr. onder de oogen kreeg, is iets gebleken van in vloed van de innerlijke overtuiging van 's ministers ambtsvoorganger op den gang van zaken bij het onderwijs. Wordt er niet krachtig gestreefd naar een sluitend budget, dan zal op den duur op onderwijs en sociale voorzienin gen nog veel verder moeten worden in gegrepen dan tot nu toe geschied is. Wat de spelling b/etreft, herhaalde spr. dat het noodig is, zich aan orde en tucht te binden. De heer Ter Laan be streed spr. den vrede te hebben ver stoord die er bijna was. Ook kan spr. geen voorkeur geven aan een wet bo ven een algemeenen maatregel van be stuur. De wenk tot aanstelling van een taaladviseur is het overwegen waard. Bij afd, 1 van het begrootingshoofd- stuk (departement) wilden de heeren Coops (lib.) enTilanus (c.h.) de functie van directeur-generaal niet be stendigen. De heer Z ij 1 s t r a (a.r.) sloot zich hierbij ,aan. De minister die dagelijks den arbeid volgt, ziet geen enkele reden, den post niet te bestend'gen. Persoonlijk is spr. bereid, de gemaakte opmerkingen te overwegen. Bij afd. II (hooger onderwijs) wees mevr. De Vries Bruins (s.d.) op de moeilijkheden bij het tand heelkundig instituut te Utrecht. De heer Duymaer van Twist (a.r.) bepleitte instelling van een leerstoel in homoeopathie ,aan de universiteit te Utrecht. De heer Vos (lib.) besprak even eens de moeilijkheden aan het tandheel kundig instituut, waar abnormaal vele candidaten worden afgewezen. Er moe ten 300 studenten zijn en er zijn er 550. Er komt geen verbetering voor er van rijkswege een tweede ople'dingsgelegen- heid in het leven is geroepen. De heer Van Dis (staatk. gr.) bepleitte eveneens spoedig onderzoek in zake de tandheelkundige ople'ding. De heer W ij n k o o p (comm.) be pleitte onderwijs in marxistische weten schap aan de universiteiten. De minister zeide dat een voorloopig rapport over de quaestie der opleiding van tandartsen spr.'s departe ment heeft bereikt. Spr, heeft het nog niet gelezen. Aan eiken kant der zaak welke naar voren wordt gebracht, wordt aandacht geschonken. De zaak wordt niet in den doofpot gestopt. De vergadering werd daarop verdaagd tot hedenmiddag. Bevallen: P. C. Polderman, geb, de Kam d., C. Meyer, geb. Hassink z., J. Siebenga, geb. Quakkelaar d. Overleden: C. P. Snoep vr. 63 j. (D.Z.) Over de maand Nov. Bevallen: A Maas-deVoogd z., M. C. Roelse-Provoost d„ J. F. van Keulen de Voogd d. Ondertrouwd: C. Harthoorn, 27 j. en W. Koole, 28 j.; W. Koole 24 j. en J. van der Wekken, 21 j. Getrouwd: J. J. Houtekamer, 34 j. en A. J. van Vlijmen, 25 j. Bevallen: L. S. Maas, geb. Davidse, z. T. Meijers geb, Verhage z. (V. C.) (Ingez. Med.) Over de maand Nov. Bevallen: M, C. de Kraker, geb. Meu- lenberg z., J. Joosse, geb. Corbijn z,, S. Jasperse, geb. Moens d., M'. Crucq, geb. Crucq d. Getrouwd: H. Janse jm. 29 j. met Ja. Mesu jd, 26 j., J. van Waarde 26 j. wedn. van L. Jakobsen en L. van Maldegem 32 j. Gedurende 4 maanden kwam hier geen overlijden voor, 1200 inwoners. Ritthenir Over de maand Nov. Bevallen: J. J. de Ru-Dronkers z. Ondertrouwd; A. J. van Stel 24 j. en P. Schout 25 j. Goes, 2 Dec. Veiling'svereeniging „Zuid-Beveland". Groentenveiling. Wit lof 79, idem He soort 5, Spruiten 5 9, idem He soort 35, Snijsla 3, Spinazie 11e soort 26, Wijnpeen 1-1,40, Zeeuw sche Blauwe Aardappelen 22,10, idem poters 0,601,10, Zeeuwsche Bonte Aardappelen 1,50, idem poters f 0,80, BI. Eigenheimers 22,10, Gele idem 1,40, Roodekool 11,70, Wittekool 0,80, Gele Savoyekool 1, Groene idem 11,40, Boerenkool 1,402, per 100 kg, Bloem kool 610, idem He en Ille soort 1,50 6, Breedblad Andijvie 0,701,40, Krul idem 0,501,10, per 100 stuks, Prei 3 6, idem He soort 13, Bloemen 2, per 100 bos, Hazen 1,95 per stuk. Kapelle, 2 Dec. Veilings vereeniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Kleine Veiling. Goudreinetten 1225, Bellefleuren 1023, Sterappels 1518, Cox Oranje Pippin 2433, Jonathan 12 26, Court Pendu 1016, Rembours Mortier 1216, Ermgaard 1324, Cam- pagnezoet 1118, Hollandsch zoet 10 15, Geldersch zoet 1618, Bijenkorf 12 15, Huismanszoet 1314, Zoete Rib- heüng 2022, Tuinzoet 18, Pomme d'Orange 12, Comtesse de Paris 1328, Joséphine de Malines 16, Beurré Alex. Lucas 18, Le Curé 18, Bezy van Scho- nauen 17, Wintersuikerij 1214, Gieser Wildeman 1018, Kleiperen 816, Si. Rémy 14, Roem van Vlaanderen 12, Winterlouwtjes 913, Mispels 10, Black Alicante 2542, Spruiten 410, Aju:n 0,601, Breekpeen 1, Koolrapen 0,50, Savoyekool 0,501,50, Roodekool 0,70 2,50, Knolselderij 2, Prei 35, Kip- eieren 5,10. Oostburg, 2 Dec, Avicultura: 84 kg boter aangevoerd; prijs f 1,01 tot f 1,55 per kg. van geadverteerde of te adverteeren ver gaderingen, voorstellingen, uitvoeringen ea andere bijeenkomsten. GOES. „Genadebrood" en „Wonderer of the Wasteland". 20,00 h., ZO 15 h. matinée, Wo aanv, 20,30 h. Elec. Drukkerij G, W, den Boer, M'burg

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6