BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. SPORT. lUROL doet ze verdwijnen! RECHTSZAKEN. ïnr Vet wo r m p jes BELGIE. DUITSCHLAND. ENGELAND. SPANJE. BALKAN. ZUID-AFRIKA. RUSLAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Dl ZUID-AMERIKA. OPLICHTING DOOR MIDDEL VAN SPIRITISTISCHE SEANCES. De spionnagezaak te Breda. Zate Zie PROTESTEN TEGEN DE OPZEGGING DER SCHEEPVAARTBEPALINGEN. Frankrijk, Engeland, Tsjecho Slowa kije en Zuid Slavië hebben gisteren bij de Duitsche regeering geprotesteerd tegen de eenzijdige opzegging van de bepalingen van het verdrag van Versail les inzake de Duitsche waterwegen. In de nota der regeeringen wordt algemeen de door Duitschland gevolgde methode betreurd. VERLENGING VAN DEN MILITAIREN DIENSTTIJD. Men zal zich de opzienbarende rede herinneren, welke koning Leopold on langs in den ministerraad heeft gehou den over België's buitenlandsche poli tiek. De strekking daarvan was, dat Bel gië niet langer aan den leiband van Frankrijk wil loopen, doch evenals Nederland op eigen beenen wenscht te staan. In verband daarmee kreeg het reeds eenigen tijd eerder ingediende wetsontwerp tot verlenging van den militairen diensttijd nieuwe beteekenis. Een land, dat op eigen beenen wil staan, moet in 't bijzonder als het in een zoo gevaarlijke hoek ligt, als België een weermacht op de been houden, wel ke wat kan presteeren. Het voorstel van de regeering was den diensttijd voor diverse onderdeelen van het leger uit te breiden tot 18 maanden en verder de technische voorzieningen vooral met het oog op een permanente grensdek- king uit te breiden. Gisteren is het ontwerp in de Kamer behandeld. Er bestond niet veel oppo sitie tegen het principe van de voorstel len, wel echter tegen den al te strak- ken vorm. Daarover werden onderhan delingen met de regeering aangeknoopt, met het gevolg, dat een compromis tot stand kwam, bepalende, dat inplaats van 18 maanden de diensttijd voor een deel der lichting 17 maanden zal zijn. De nor male diensttijd bedraagt 12 maanden. De mannen, die 5 maanden langer zul len dienen hoopt men te recruteeren uit vrijwiligers. Melden zich niet ge noeg van dezulken aan, dan bezit de re geering het recht op eigen hand het con tingent aan te vullen. Met 137 tegen 43 stemmen is het al dus gewijzigde ontwerp aa^igenojmen. Tegen stemden de Vlaamsche nationalis ten en de communisten, evenals enkele Vlaamsche katholieken en socialisten. De rexisten stemden voor het ontwerp. DE RAMP VAN DE „ELSA". 10 Opvarenden verdronken. Het staat thans vast, dat 10 van de 12 leden der bemanning van het Duitsche stoomschip „Elsa", dat tijdens zwaren storm op de Noordzee nabij Borkum is vergaan, in de golven zijn omgekomen. GERUCHTEN OVER DEN KONING. Edward VIII zou een huwelijk met een Amerikaansche willen aangaan. De Engelsche pers maakt zich onge rust over zekere geruchten, die sinds eenigen tijd over koning Edward de rondte doen. De koning zou van plan zijn om met een Amerikaansche van ge boorte, mevr. Ernest Simpson, in het hu welijk te treden. Mevr. Simpson is twee maal gehuwd geweest en wordt be schouwd als een intieme vriendin van Edward VIII. De meeste Engelsche bla den zouden dit huwelijk blijkbaar niet graag z'en. Zoo schrijft de „Daily Tefegraph", dat er gevallen zijn, waarin de particuliere kwesties van den constitutioneelen vorst van publiek belang zijn. D.t is een van de lasten van het koningschap,' doch ook een van de voorrechten, want het maakt onmogelijk, dat hij, die de kroon draagt een daad kan stellen, w,aardoor hij op fatale wijze zijn verheven waar digheid zou omlaag halen. Het blad is overtuigd, dat de koning overeenkomst' zijn plicht z,al kiezen. De „Morning Post" vraagt een offici eele ontkenning van de geruchten en praatjes. Het blad verwerpt deze praat jes met afschuw. Dc"„Da'ly Mail" is van oordeel, dat hier sprake is van een constitutioneele crisis van de eerste grootte. De kwestie is verschrikkelijk delicaat. Een oplossing moet worden gevonden. Aftreden zou echter het hart van millioenen getrou we onderdanen met groote droefheid vervullen. De „News Chronicle" (lib.) daar<#.ite- gen meent, dat de groote vraag is, of mevr. Simpson over de kwaliteiten be schikt, welke noodig zijn voor een ko ningin van Engeland en of de koning dan wel het kabinet als woordvoerder van de openbare meening hierover moet be slissen. De koning, zoo goed als ieder een, kan beslissen met wie hij een ver bintenis voor het leven wil aangaan. Hij had in het huwelijk kunnen treden zoo trouwplannen van den koning van Enge land in ophoop zijn. In verband hierme de schrijft, de „Excelsior" dat vannacht in geloofwaardige Britsche kringen te Parijs werd vernomen, dat mrs. Simpson heden Engeland zou verlaten om naar Frankrijk te komen. Tevens verluidde, dat de koning haar zou vergezellen. Invloed op de Londensche ei-ectenmarkt. De opzienbarende geruchten rond den Britschen troon hebben een gedrukte stemming op de Londensche effecten- markt teweeg gebracht. De openingskoersen van hedenmor gen waren algemeen op lager peil. DE STRIJD OM MADRID. De opstandelingen aan het front van Viadrid hebben gisteren weer een hef- tigen aanval gedaan in den sector Po- zuelo, een dorpje ten Noord Westen van Viadrid, nabij de rivier de Manzanares gelegen Na hevige gevechten, waarbij een groot aantal strijders sneuvelde, slaagden de opstandelingen er in het dorpsplein van Pozuelo te bezetten. De regeeringstroepen ondernamen echter een tegenaanval en zij wisten den vijand uit het centrum van het dorp te verdrij ven. In de overig'e sectoren vonden kleine schermutselingen plaats, o.a. te Villa- vorde en Carabanchel. In laatstgenoem den sector melden de opstandelingen dat zij 9 Russische tanks hebben meester ge- ma ak t. Madrid opnieuw gebombardeerd. Gisteren zijn de wijken in het N. en M.W. van Madrid opnieuw gebombar deerd. Men telde een veertigtal buitengewoon zware ontploffingen, die de geheele stad deden trillen. Dit bombardement duurde nauwelijks een kwartier. Er zijn talrijke slachtoffers gevallen, terwijl de aange' richte schade aanzienlijk is. Rechtsche vliegtuigen hebben even eens de versterkingen van de regeering in de universiteïtswijk gebombardeerd. Den geheelen dag bombardeerde de luchtmacht der opstandelingen Madrid Groote rookkolommen stijgen op, op verscheidene plaatsen is brand uitge broken. Nieuwe troepentransporten. 0 Een opstandelingen troepentransport geëscorteerd door den kruiser Canarias en komende uit Ceuta heeft te Algeciras 700 Marokkanen aan land gezet, terwijl tevens een groote hoeveelheid munitie gelost werd. Zes gewapende kleine oor logschepen patrouilleeren in de straat van Gibraltar, twee andere liggen voor anker te Algeciras en bewaken een Spaansch stoomschip, de „Arnabal Mendi", dat levensmiddelen voor een waarde van vijf millioen pesetas aan boord heeft, bestemd is voor Valencia. Het schip is Zondag Gibraltar binnen gevlucht. De opstandelingen gebruiken strijdgas. Dr. Fraenkel, de geneesheer van de internationale brigade, vergezeld van Stern en Regler, de commissarissen van de 11e en 12e brigade, heeft nieuwe bij zonderheden medegedeeld over de gas wolken, welke verspreid worden door projectielen, welke de opstandelingen op de universiteitswijk te Madrid heb ben geschoten. Hij zeide, dat 10 miliciens werden ge wond, zij vertoonden verstikkings-ver- schijnselen, het bindvlies trekt over de oogen, de slijmvliezen van de neus zijn aangetast en het gelaat vertoont een groenachtige kleur. „Wij gelooven, dat het gas dat werd gebruikt behoort tot de zoogenaamde „groen kruis" groep, doch we weten het niet zeker", aldus dr, Fraenkel. MISLUKTE OPSTAND IN GRIEKENLAND, De autoriteiten te Athene hebben een strenge censuur ingevoerd. Men zegt, dat een aantal oud-ministers gearre steerd en verbannen zijn. Zij zouden te zamen met officieren een complot heb ben gesmeed, om de regeering' omver te werpen. vertrouwen op zijn machtigen vriend, I Groot-Brittannië voor de bescherming I van zijn kusten. Zelf moet het echter del verdediging te land en in de lucht terl hand nemen, teneinde een invaller of een I vijand, die een luchtaanval pleegt, af tel slaan. Er bestaat een gevaar, omdat del Unie zich niet geheel kan losmaken van die landen, welke verkozen hebben op te trekken langs een voor de menschheid I zeer gevaarlijken weg. Blaffende honden bijten niet, voegde Snuts hieraan toe; nu en dan vallen zij echter kleine naties aan en slikken die op, zooals met Abessynië gebeurd is. Mislukte recordvlucht. De Engelsche vlieger Jim Mollison, I die in het begin van deze week met denl franschen vlieger Mof nier van Croydon I (Londen) w,as gestart voor een record-1 vlucht naar Kaapstad, geraakte gis. eren I op het laatste traject in slecht weer. Aangezien men van de vliegers nie'sl meer hoorde en zij al eenige uren ovcrl tijd waren begon men z ch in Kaapstadl ongerust te maken over het lot van Mol-1 lison en Molinier. Van alle zijden wer-| den nasporingen gedaan met het resul-| taat dat de vliegers hedenmorgen onge deerd zijn gevonden bij Wiedrift, 20 km| ten Zu'den van Bredasdorp. Vier woningen afgebrand. In den afgeloopen nacht is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in een blok van vier tuinderswoningen, ge naamd „Rozenstein" te Pieterbiersum gem. Barradeel (Fr.) Alle bewoners kon den in veiligheid worden gebracht. Een zieke vrouw moest naar buiten worden gedragen. Met een kruiwagen werd de ze vrouw naar de buren gebracht, bij wie zij is opgenomen. Dertien runderen] en een paard zijn in de vlammen omge komen. De vier woningen zijn totaal af- gebrand. Door zijn huishoudster vergiftigd. Te Malang is de gepensionneerde j Europeesche brigadier Hermeling door zijn inlandsche huishoudster vergiftigd I door middel van arsenicum dat zij hem in koekjes toediende. De huishoudster is gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. Door rangeertrein overreden en gedood. I Gistermiddag is te Geldermalsen na bij het station de 50-jarige B. Steenis bij het kolen zoeken langs de goederen wagens onder een rangeerenden trein gekomen. Zijn been werd afgereden. In zorgwekkenden toestand is de man naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd, waar hij na aankomst is overleden, DOODEN DAGBOEK VAN HET VERKEER. Soest: 1 doode. I De 62-jarige mevr. E, M. S.,-L., die dezer dagen te Soest door een auto werd overreden is in het ziekenhuis te Eemnes aan de bekomen verwondingen overleden. DE JEUGD EN DE LANDS VERDEDIGING. Uit Moskou wordt gemeld: De commu nistische jeugdbonden hebben 1,727,000 schutters en 60,000 scherpschutters en instructeurs opgeleid. Op het gebied der luchtafweerverdediging en de ver AMSTERDAM, 3 December. Het eerste getal is de vorige not.ee ■ing, daarop volgt de officieele ïiolee ing van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 9897% Amsterdam 1934-4% 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 99%99% Cities Service Cy. P. 1958 5 52%52% A Pref. Jurfens A 125123% A Ned. Gist, en Spiritusfabr. 461 A De Schedle N.B. 46%47 C Am. Smelt en Ref, 73 A Born, Sum. H.M. 182179% A Houth. Alberts 94 C Union Pac. Rr. 96%97% C Int. Nickel Cy, 47%46 Ned. 1000-4 100%—100% O. Indie 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 87%—87% A Kolon'ale Bnk. 67%65%-66% A N.I. Hbk. 1000 137%—137 C Ned. H. M. 1000 168—167% A v. Berkels Pat. 50%50% C Calvé-Delft 80%80% A Philips Gem. B. .,afg. 262263%-66. C Unilever 154%153%-54%. C Am. Car en Foundry 3737%-38%. C Anaconda Cop. 35%36-%. C Bethlehem St. 5253%-%. C Kennec Copper 42%43-%. C U. States St. C. 55%—56%-% C North Am. Cy. 2424. A Kon. PetrA. Mpij. 393%—391%-94% C Con tin. 0 1. Cy. 28%28-%. C Philips Petr. Comp. 34%35. C Shell Union O.C. 19%—19%-%. C Tide Wa er Ass. Oil 14%14-15. A Ned. Scheepv, U. 8888%-88. A H.V. Amsterdam 417%420%-17. A Java Cult. Mij. 166%167%-65. A N.I. Suiker U. 135%136-35. A Deli Batav'a 233234%-35%, BEURSTHERMOMETER DONDERDAG - - Koninkl. - Obi.Markt- Unilever Philips Tabak 1Amerika Schepen Markt Rubber (Weii gedeponeerd C Deli Mij. 1000 295—295%-98. A Senembah 255258%-60. C Baltimore en Ohio 16%'16%. C Southern Pac. Cy. 30%30%-%. A Southern Rlw. 16 A Amst. Rubb. C. 268%268-69%. A Deli-Bat. Rubb. 162%—161 %-62%. A Hessa Rubber 175174-76. A Serbadjadi S.R. 128%-<127-28. WISSELKOERSEN. Amsterdam Officieel. Londen Berlijn Parijs Brussel New York Reismarken Heden. Gister. 9,01% 9,02 73,95 73,96 8,57% 8,57% 31,09 31,10% 1,83% 1,83% 49% 49% EIGEN CHOCOLADE LETTERS in eigen verpakking met een eigen cachet. M, PETERSE MIDDELBURG Patissier, Lange Delft. VOETBAL. DE PRINSES BIJ SPARTA—FEIJENOORD. Woensdagmiddag heeft te Rotterdam de jaarlijksche voetbalwedstrijd plaats gehad tusschen Sparta en Feijenoord ten bate v.an den bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis. Ook nu weer heeft Prinses Juliana, voorzitster van het Roode Kruis, den wedstrijd met haar tegenwoordigheid vereerd. Omstreeks twee uur arriveerde de Prinses bij het Spartakasteel, w,aar zij oa de begroeting tusschen een eere- w,acht van de elftallen van Sparta en Feijenoord, Roode Kruissold,aten en Sparta-juniores naar het officieele ge deelte van de overdekte tribune schreed, waar een versiering van groen en oranje was aangebracht. Het muziekkorps v,an de Rotterdam- sche harmonie kapel speelde het Wil helmus. Even later nam de wedstrijd een aanvang. Sparta behaalde een verrassende over winning op haar stadgenoote. Nadat de rust met blanken stand was ingegafen, kwam het einde met een 31 overwin ning voor Sparta. Na afloop hebben zich in het met groen en bloemen versierde clublokaal dediging tegen den chemischen oorlog v'an Sparta een groot aantal genoodig- worden 4,600,000 personen ingewijd. den en. de spelers vereenigd. De Prinses 54000 Jeudige personen bezoeken de ruiterscholen. Verder werden dit jaar 10,000 para chutisten opgeleid en 15000 zweefvlie gers, die de lessen gevolgd hebben, zon der hun beroepsbezigheden te onder breken. Ook de 167 luchtvaartscholen hebben dit jaar een aantal piloten opge leid, die eveneens de lessen gevolgd heb- lang hij nog prins van Wales was. Zijnben zonder dat zij hun werkzaamheden in vrouw zou geen koningin, doch prinses- "en steek behoefden te laten gemalin geweest zijn. De koning zou zon der twijfel bereid zijn toe te stemmen, in dien het parlement een wet zou aanne men, waarbij aan de kinderen, welke uit deze verbintenis kunnen voortspruiten, Blaffende honden bijten niet Te Standerton in Transvaal heeft ge neraal Smuts een redevoering uitgespro- het recht van opvolging wordt ontzegd." j ken, waarin hij o.m. zeide, dat hij niet geloofde, dat vandaag of morgen een oorlog uit zou breken, maar dat het dui delijk is, dat de naties hun huis in orde moeten brengen. Wat Zuid-Afrika aangaat, het moet Komen de koning en Simpson naar Parijs? Ook de Fransche pers bespreekt uit voerig de geruchten, welke omtrent de nam plaats aan de bestuurstafel. De Prinses heeft daarna aan de aanvoerders van Spart.a en Feijenoord een bronzen plaquette geschonken en de spelers, den scheidsrechter en de grensrechters met een bronzen medaille vereerd. Namens Sparta heeft vervolgens Jos, Cohen hef woord gevoerd, waarbij hij gelegenheid vond de Prinses geluk te wenschen met haar verloving en haar voor de toekomst het .allerbeste toe te wenschen. Tenslotte heeft dr. Verspijck namens de vrouwen van den bloedtransfusie dienst de Prinses een zilveren plaqu^fte aangeboden. ENGELAND—HONGARIJE_6—2 De zoo belangrijke landenwedstrijd tusschen Engeland en Hongarije, gister middag te Londen gespeeld, is geëin digd in een 62 overwinning voor de Engelschen. Deze cijfers toonen dus wel heel duidelijk aan, dat de superioriteit van het Engelsche voetbal, mits thuis- spniend, over continentale vertegen woordigende elftallen, momenteel nog heel groot is. Op volkomen regelmatige wijze werd de overwinning behaald. De 36.000 toeschouwers hebben niet temin kunnen genieten van fraai voet bal. De Hongaren pasten zich uitstekend aan het vrij modderige veld en den zwa ren bal aan. Hun samenspel was som wijlen perfect. De halflinie van Enge land was beslist sterker dan die van Hongarije en dit gaf wel den doorslag. De Hongaarsche doelverdediger Szabo, heeft schitterend werk verricht-. Na 25 min. spelen scoorde Drake het eerste doelpunt, doch direct na den aftrap maakten de Hongaren gelijk. Evenwel wist voor de rust de Engelsche midvoor Drake den stand op 31 te brengen. De tweede helft was nauwelijks 5 min. oud of de Hongaren verkleinden den achterstand (32). Doch reeds 2 min, later verdween een door Britton geno men vrije schop in het Hongaarsche doel. Engeland bleef sterker en 20 min. na de hervatting scoorde Drake het vijf de Engelsche doelpunt. Tenslotte bracht kort voor het einde Carter den eind stand op 62 voor Engeland. SchotlandWales 12. Te Dundee werd de wedstrijd tus schen Schotland en Wales gemeld welke eindigde in een 21 overwinning voor Wales. Met rust leidde Wales door een doelpunt van Glover. In de tweede heiit scoorden Walker voor Schotland en wederom Glover voor Wales. WIELRENNEN. N..W.U. stelt categorie „beginnelingen" in. Gisteren heeft te Amsterdam een bui tengewone algemeene vergadering van de N.W.U. plaats gehad waarin eenige wijzigingen in het wedstrijdreglement werden aangebracht. Er werd op gewe zen dat de meeste amateurs tegenwoor dig min of meer verkapte amateurs zijn, het is voldoende bekend, dat er mis schien slechts weinig renners zullen zijn, die voor de volle 100 procent als ama teur kunnen worden beschouwd. De moeilijkheid is, dat de meeste ren ners het amateurisme beschouwen als een periode van overgang naar het pro fessionalisme. Alleen de sport moet den amateur aantrekken. Om aan de zuivering van het amateurisme tegemoet te komen, stelde het hoofdbestuur van de N.W.U. thans voor een nieuwe ca tegorie in te stellen, n.l. die van den beginneling (junior). Deze beginnelingen met nationale licentie, kunnen tegen geldprijzen rijden. Na 21-jarigen leef tijd gaat de beginneling over naar de categorie onafhankelijken. Direct heeft degene, die zich aan de wielersport wil wijden, dus de keuze tusschen nieuwe-- ling-amateur of beginneling-onafhanke lijke. huidonzuiverheden en puistjes Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Voor de vijfde kamer der Haagsche rechtbank werd heden voortgezet de op 8 October jl. geschorste zaak te- den verdachte G. W. A. van den B., zich noemend medium, die terecht moest staan wegens overtreding van art. 248 bis, W. van S. alsmede wegens op lichting door middel van spiritistische séances, tezamen met een jongeman. Aan verdachte we*rd ten iaste ge legd, dat hij, in samenwerking met bo venbedoelden jongeman, in 19351936 herhaalde malen verschillende in de dagvaarding genoemde personen heeft bewogen tot afgifte van geld voor en tree of vergoeding van onkosten, door listiglijk, bedriegelijk en valschelijk voor te geven, dat hij (alles in samenwerking met den jongeman) als zoogenaamd me dium in trance ging en dat daarbij ge stalten van overledenen verschenen, waarbij ook stemmen' „van de andere zijde" doorkwamen, boodschappen wer den overgebracht en zelfs cadeaux wer den overhandigd. Voordat met de behandeling der op lichtingszaak aangevangen werd, behan delde de rechtbank in een zitting met gesloten deuren een zedenzaak, waarbij de verdachte eveneens betrokken was. Na getuigenverhoor eischte de officier van justitie tegen verdachte Van den B. een jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Breda heeft vandaag uitspraak gedaan in een spionnagezaak, waarbij op 17 September jl. op het bu reau van den commandant van het eer ste genie-commandement militiare docu menten zijn gestolen. De 41-jarige in opdracht van den Duitschen geheimen dienst handelende Duitsche spion G. A H., had bij den 38- jarigen G. F. B., gedomicilieerd te Prin- cenhage, doch tijdelijk verblijvende te Amsterdam, er op aangedrongen, dat hij vriendschap zou sluiten met de huisbe waarders van het perceel, waar de genie- bureelen zijn gevestigd. Aldus geschiedde en bij een van zijn bezoeken zag B. kans de bureelen bin nen te dringen en er eenige geheime do cumenten weg te halen. Hij gaf dezen aan den Duitscher over, doch voor dat deze met de papieren de grens had be reikt, werd de diefstal ontdekt. B. werd onder verdenking den dief stal te hebben gepleegd, gearresteerd. Hij bekende, doch zeide op aanspo ring van H. te hebben gehandeld. De Duitscher werd daarop eveneens aan gehouden. Op 19 Nov, stonden beiden voor de rechtbank te Breda terecht. Op gronden aan het algemeen belang ontleend, werd de zaak met gesloten deuren behandeld. B., die een volledige bekentenis aflegde, hoorde twee jaar gevangenisstraf wegens diefstal tegen zich eischen. Hij ontkende de hem ten laste gelegde aansporing tot diefstal. H. had volgens hem de echtge- noote van den huisbewaarder hebben moeten aansporen om de documenten te ontvreemden. Tegen hem werd een jaar gevangenisstraf geeischt. Vandaag vleroordeelde de rechtbank B. tot een jaar gevangenisstraf met af trek van preventieve hechtenis, ter wijl de Duitscher H. van het hem ten laste gelegde werd vrijgesproken. (n.s loven| blad wedel Dol te dr woorf .land teger Dof kiesrf lijk vrou^ alle door de vr heeftl verlol voelt| voor die dat is eei| best dat moetl tie v| dat hij. vroUTj de geen j nieuv het ken waar| als die in be geest den, plaat; lijk niet Voc deelH de zie onzer betuig dank. Midde Sei| TELI D, J< Hand< boter| ST. Tafel Zoola zien, baar. lingsc Dam, bet kers, men Vam< Vam< werk gebr Groo BE La (Ingez. Med.)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2