GOESCHE COUBANT£!2£ Spryno^ KERK EM SCHUIL BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. At C. van der Rest, Goes NUMMER 286. TWEE BLADEN. DONDERDAG 3 DECEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. ilDDELBURG. GOES. WALCHEREN. lIND-iEVELAND. Uw druivanhuur thuis ÜÖÖRD-BEVELAH9. ZEEGWSGH-VLAAMDEREH W.D. „4711" Het ideale Geschenk M DDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lagez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. ■-MM—IUB8IIII» ■mm Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I5 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. --23. DISCONTOVERLAGING VAN DE NEDERLANDSCHE BANK, De Nederlandsche Bank heeft met in gang van heden, vrij onverwacht, haar geld tarieven herzien en over de geheele linie met een half procent verlaagd. Het wisseldisconto is hiermede gekomen op 2 procent en de andere tarieven op 2% procent. PRINS BERNHARD BEZOEKT DE KUNSTIJSBAAN, Gisteravond heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht iian de Kunstijsbaan, te Amsterdam, waar hij den ijs- hockeywedstrijd van de Amster- damsche club, de Blue Six tegen het Berlijnsche zestal heeft bijgewoond. Een talrijk publiek had zich bij den in gang van de kunstijsbaan verzameld om den Prins te begroeten. Met den Prins, die met het W lhelmus werd ontvangen, namen o.a. op de eere-tribune plaats de waarnemend secretaris van den Prins, jhr. ir. W. Röell en Graaf zu Dohna, de Duitsche gezantsschapsattaché. Nadat Z. D. H. officieel welkom was geheeten begaf hij z'ch op het ijs, waar de beide teams ,aan hem werden voor gesteld. Alle spelers drukte hij de hand. Het program begon met een Weensche wals van Melitta Brunner, de wereld kampioene kunstrijden van de professio nals. Daarna kwam de Prins ten ijs, om den ingooi te doen. Hiermede was het spel aangevangen, dat door den Pr'ns, die zelf te Lausanne de ijshockeysport heeft beoefend, met intense belangstelling werd gevolgd. Hij zeide, niet te begrij pen, dat onze jongens na slechts twee j,aar oefenen zulk een spelpeil hadden bereikt. VLAAMSCH-NEDERLANDSCHE SAMENWERKING, In de Groep Vlaanderen van het A.N.V. In een te Brussel gehouden vergade ring, bijgewoond door het dagelijksch bestuur en een aanbal afgevaardigden van de afdeelingen Brussel, Kortrijk en Lokeren van het Algemeen Neder- landsch Verbond, is, onder voorzitter schap van mr, W. Thelen, een bespre king gehouden over den huidigen toe stand der Vlaamsch-Nederlandsche sa menwerking. De hu dïge factoren van po- litieken, economischen, socialen en moreelen aard, welke invloed hebben op de culfureele toenadering tusschen Noord en Zuid werden u'tvoerig, door verschillende sprekers, belicht. Besloten werd de werking van de Groep Vlaanderen A.N.V. met vernieuw de kracht voort te zetten en weldra een bijeenkomst te beleggen van alle intel- lectueelen die de actie van het A.NTV. genegen zijn. Met instemming werd kennis genomen van een voorstel van het bestuur der afdeeling Oost-Zeeuwsch-Vl,aanderen, te Terneuzen, tot het houden van een ver broederingsdag te Sint-Jansteen, bij Hulst, waar, in den zomer van 1937 „Reinaert de Vos", als openluchtspel, zou worden vertoond. Een 750-jarig ju bileumfeest van dit stuk en een Ver bondsdag te Gent kunnen daaraan wor den vastgeknoopt. (N.R.C.) HOE TE VLAGGEN? Het hoofdbestuur van „De Princevlag" meldt: Van verschillende zijden wordt ons gevraagd wat het standpunt der ver eeniging is inzake het vlaggen tijdens de bruidsdagen van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Naar de meening van ons hoofdbestuur moet, niet alleen door par ticulieren, maar ook door rijks- en ge meentegebouwen van het tijdstip van de ondertrouw af tot en met den dag van het huwelijk worden gevlagd, terwijl ge durende dien tijd doorloopend door elk een oranje dient te worden gedragen, en door de prince-vlag-leden het insigne. Tot een algemeene vlaggenhulde extra op te wekken zal wel onnoodig zijn. In elk geval zorge men dat los van de weersgesteldheid op den dag van on dertrouw en van het huwelijk geen huis, geen gebouw en geen schip zonder onze van oranje voorziene driekleur zij. Een kortelings gepubliceerde mededeeling OIptrent de juiste kleuren voor de rood- wit-blauwe en de oranje-wit-blauwe vlag had een stroom van aanvragen om kleu- renstaaltjes tot gevolg, uit alle deelen des ,ands, Nog steeds kan men staaltjes aanvragen. Toezending geschiedt koste loos door den secretaris van het hoofd bestuur, den heer H. K. van Minnen Hofsingel 18, te Vlaardingen. Uitbreiding der Engelsche Philips- fabrieken. Wij vernemen, dat de radio-appara- tenfabrieken van Philips te Mitcham, bij Londen, belangrijk zullen worden uitge breid. In de fabriek, welke tot de groot ste Engelsche radiofabrieken behoort, zijn thans ruim 3500 arbeiders werk zaam. Door de uitbreiding zullen hier binnenkort 4500 arbeiders werk vinden. Vergrooting van het instructievaartuig „Prinses Juliana," Naar wij vernemen zal het instructie- vaartuig „Prinses Juliana" van het on derwijsfonds voor de scheepvaart te Am sterdam belangrijk vergroot worden. De „Prinses Juliana" dient voor he houden van oefentochten met leerlin gen der zeevaart- en binnenvaartscho- len, wanneer deze de noodige theoret sche kennis hebben opgedaan. Het is gebleken, dat het instructie vaartuig voor het houden van oefeningen op de Noordzee, hoewel volkomen zee waardig, niet groot genoeg is. Derhalve werd tot vergrooting besloten, welke gepaard zal gaan met het toepassen van verbeteringen, welke sinds het in de vaart brengen van dit eerste in Neder land gebouwde schoolschip in de scheep vaart mogelijk zijn geworden. De „Prinses Juliana" is gister van Amsterdam naar Arnhem vertrokken, waar de verbouwing op de werf van de N.V. Arnhemsche stoomsleephelling Mij. zal geschieden. Het schip zal zes meter worden verlengd. Ook inwendig zal een verbouwing geschieden. Een electrische installatie en centrale verwarm'ng zal worden aangebracht. De verbouwing van de „Prinses Juli ana" zal omstreeks 1 Maart a.s. gereed zijn. Ook daarna zal het schip dienen zoowel voor de zeevaart als voor de binnenvaart. Het vogeltje zit te zingen ook op den zwiependen tak; het weet dat het vleugels heeft. De aan den grond geloopen Deensche schoener. De Deensche schoener, die gistermor gen bij den Spijkerplaat te Breskens aan den grond is geloopen, blijkt te zijn de „Fuglen" en niet de „Sigrid" zooals oor spronkelijk gemeld was. De redding boot uitVlissingen heeft geen hulp be hoeven te verleenen en is in den namid dag teruggekeerd. De „Fuglen" heeft beide ankers verspeeld. Hoewel de sleepbooten gistermiddag verbinding hebben kunnen krijgen, ver wacht men toch niet, dat het schip vlot zal komen. Een muzikale wandeling met Sint Nicolaas. Het bestuur van de muziekvereeniging „Crescendo" is voornemens, alvorens de kinderfeesten beginnen, een muzikale wandeling met Sint-Nicolaas te doen op Vrijdagavond 7 uur en wel langs de vol gende route: Seisdam, Houttuinen (hal te), Langeviele, Beddewijkstraat, Krom- meweele, Heerengracht (halte), Korte Heerengracht, Molenwater, hoek Noord- bolwerk (de laatste halte) om daarna terug te keeren via Molenwater, Korte Heerengracht, Laan naar Koningstraat, Bagijnhof, Bree, Hofplein, Noordstraat, Markt (rond), Burg, St. Joris alwaar het Sint-Nicolaas feest plaats zal hebben. De verkeersveiligheid. Een maand is spoedig om en zoo kun nen wij reeds weer herinneren aan het morgenavond van 8 tot 10 uur geopend zijn van het verkeerslokaal in het voor malig schoolgebouw aan de Langedelt, Een aparte vermelding is het zeker waard, dat ieder bezoeker morgen een boekje krijgt uitgegeven door den A, N. W.B, en waarin alle nieuwe verkeers regelen en nieuwe verkeersborden enz. zijn vermeld. Ieder weggebruiker kan daaruit veel leeren. De Vereeniging voor Veilig Verkeer zit niet stil. Volgende week zal een licht- en rem- week voor wielrijders worden gehouden, waarop wij Zaterdag nog nader terug komen. Dinsdagavond hield de afd. Middel burg van de onderofficiers-vereeniging „Ons Belang haar eersten cursusavond in dit winterseizoen in de bovenzaal van 't café „De Eendracht" alhier. Onder de vele aanwezigen waren ook verschillen de onderofficieren van de afdeeling Vlis singen met hunne dames. Spreker van dezen avond was de heer J. Bok, gepen- sionneerd adj. o. o.-adm., oud-voorzitter van de afdeeling Den Haag, zijn onder werp was: „Een reis naar Noord-Ameri- ka". Het werd met lichtbeelden toege licht. De collecte voor het „Fonds van bijzondere Nooden" heeft deze week f 49 opgebracht. ARNEMUIDEN. Gedurende de bieten campagne zijn aan de haven aangevoerd voor Dinteloord 1.720.405 en voor de Centrale 2,214,240 kg suikerbieten of totaal 3.934.645 kg. Vorig jaar waren in totaal aangevoerd 3.875.916 kg, O. EN W. SOUBURG. Gedurende de bietencampagne werden ,aan de los plaats alhier aangevoerd 2.417,700 kg suikerbieten. De gevolgen van den storm. WESTKAPELLE. De laa'ste stormen hebben ook aan den dijk alhier, voova in het Noorden op verschillende plaat sen schade toegebracht. Doordat het water zeer hoog stond, tot aan den kruin van den dijk, wat sinds de November stormen in 1928 n!et is gebeurd, zijn uit de glooiing massa's bazaltsteenen losgewoeld, zoodat tamelijk groote ga ten ontstonden. Dinsdagavond zijn van uur tot 12 uur middernacht van de 8 "pioegen uit elke ploeg 5 dijkwerkers aan het werk geweest om hier en daar de toegebrachte schade voorloopig te her stellen, terwijl Woensdag uit elke ploeg plm. 20-tal dijkwerkers opgeroepen wa ren tot herstel. Ook het duin langs het s'rand naar Zoutelande is door den golfslag zoodanig beschadigd, dat het nu van den top tot aan den voet een loodrecht wand ver toont, terwijl de aangeplante helm zoo goed als verdwenen is. Grenswijziging Kapelle-Schore. De Tweede Kamer heeft gisteren z.h.s. goedgekeurd het wetsontwerp in zake wijziging van de g'rens tusschen de gemeenten Kapelle en Schore, RAAD VAN BAARLAND. De bouwkundige opzichter eervol ontslagen. BAARLAND. Woensdagmiddag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester Ermerins. Afwezig J. de Rijk. De V o o r z. deelde mede, dat mej Mol van Stavenisse haar benoeming tot onderwijzeres heeft aangenomen en dat mej. Van Noort hier tijdelijk blijft tot mej. Mol komt. Tot het borgstellingsfonds Zeeuwsche eilanden zal deze gemeente niet toetre den. Vervolgens werden herbenoemd in de commissie tot wering van schoolverzuim I. de Leeuw, H. Minnaard, J. de Jonge en P. van Wingen en benoemd: H. Schout Hz. Hierna ging de vergadering over in geheime zitting tot bespreking van het voorgestelde ontslag van den opzichter J. A. Hoogvliet. Na eenigen tijd werd de bouwkundige binnen geroepen om zich te verdedigen. Na de heropening' deelde de v o o r z me de, dat aan den heer J. A. Hoogvliet eervol ontslag was verleend als bouw kundig opzichter. Tot controleur steunverleening werd benoemd de heer G. de Mol. SCHIP GEZONKEN. HANSWEERT. Hedennacht ongeveer 12 uur is het Belgische sleepschip „Vre- denburg", schipper Pauwels, in de Bie- zelingsche Ham tegen den ankerketting van de ten anker liggende zeeboot „Black Gull" gevaren. Deze aanv,aring kwam zoo hard aan, dat het schip onmiddellijk zonk. Met groote moeite wist de schip per met zijn vrouw en k:nd van 7 maan den zich te redden. Ze zijn later te Hansweert aan w,al gebracht. Hei schip is geladen met kolen van Duitschland naar Gent en zit midden in het vaar water, Het zit c'rca 20 meter diep, dus niet gevaarlijk. KAPELLE. De Landbouwvereeniging kwam onder voorzitterschap van den hr. A. de Schipper in algemeene ledenver gadering bijeen in het hotel „De Zwaan". De voorz. deelde mee dat de aankoop kunstmeststoffen kan geschie den onder voorwaarde tweede helft Fe bruari '37 leveren. Aangekocht werden de navolgende producten: superfosphaat chilisalpeter. kalksalpeter, kalk amm. salpeter, zwavelzure ammoniak. Verder werd besloten tot aankoop voor tweede ••f* Druiven 95 ets. p. tl. Appel 55 ets", p. ft. Mij. „De Betuwe" Tiel. (Ingez. Med.) helft Febr. 1937 van kalizout, patentkai, kalk, thomasmeel, amm. super en A.S.F. korrels. De voorz. deele vervolgens mee dat 22 Jan. 1937 het 60 jaar geleden is dat de landbouwvereeniging werd opgericht. Het bestuur stelde voor tot eenigszins feestelijke herdenking. Aldus werd be sloten. Herkozen werden de aftredende be stuursleden D. Ganseman en W. Gijsel, eerstgenoemde heeft weder het secreta riaat op zich genomen. Door de leden werd tevredenheid 'be tuigt over de aangekochte kunstmest stoffen, daar dit wel de voordeeligste manier is geweest, vooral wat betreft de superfosphaat. Het bestuur zag gaarne dat de Kapel- sche auto-ondernemers voor het ver voer van kunstmeststoffen voor de le den in aanmerking kwamen, waarmee de vergadering accoord ging. KAPELLE. Daartoe vanwege de ver eeniging van Oudleerlingen van de Tuin- bouwcursussen uitgenoodigd trad in het lokaal Obadja voor een talrijk gehoor op de hr. S. K. Phaff met het onder werp: Wormstekigheid. De voorzitter de hr. W. Glas leidde den spr. in. Op de lezing volgde een leerzame bespreking. WEMELDINGE. De- rijkspolitie heeft alhier aangehouden den 25-jarigen G. J. de J., varensgezel, geboortig van Brui- nisse, die nog 3 maanden gevangenis straf moest ondergaan. De J. is op trans port gesteld. COLIJNSPLAAT. Dinsdagavond ver gaderde de feestcommissie onder leiding van den voorzitter J. Huisson. Besloien werd feest te vieren op Donderdag 14 Januari. Het programma voor dien dag werd als volgt samengesteld: 8 uur Reveille; 910 uur eventueel kerkdienst; 1012 uur schoolfees!; 12,45 2 uur optocht; 24 uur volksspelen; 67 uur prijsuitdeeling; 79 uur con cert door de beide muziekgezelschappen. BIERVLIET. Woensdagavond werd door de afd. van „De macht van het kleine" een propagand/a-avond gehouden in de nieuwe consistoriekamer door de Chr. Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Heemstede. Ds. Vrijlandt opende de bijeenkomst, waarna de heer Smit uit Heemstede een film vertoonde van de stichting, de ver pleging en het werk der verplegden, de propaganda enz. Sinds 1904 is te B'ervliet een afdeeling. De spr. sprak de hoop uit, dat het aantal contribuan ten a 2Vi ct. per week of 10 cent per maand moge vermeerderen tot steun van de suppletiekas, die het mogelijk maakt, dat ook de on- en minvermogen de kan verpleegd worden, wat vooral in onze moeilijke tijden van zoo groot belang is. BRESKENS. In verband met het fe't, dat des Zaterdags alhier geen school is, zal Sint Nicolaas onze gemeente op Vrijdag 4 Dec. bezoeken. Woensdagavond vergaderde het personeel der 3 lagere scholen en de be waarschool op het gemeentehuis, ter bespreking van de kinderfeesten op 7 Januari a.s. Besloten werd den nationa- len feestdag te beginnen met zang door ,alle schoolkinderen op het Spuiplein. Met begeleiding der muziekvereeniging zal een programma van Nederlandscne liederen worden uitgevoerd. Des nam. wordt voor de kinderen der bewaar school en der 3 laagste klassen der lage re scholen een optocht georganiseerd, terwijl de grootere kinderen 's avonds een lamp'ontocht zullen vormen. Met ingang van 1 Jan. zal worden overgeplaatst naar het kantoor der di recte belastingen, enz. te Den Haag, de heer J. van de Putte, thans in gelijke betrekking op het kantoor te E e d e. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, later wellicht toe nemende W. tot Z.W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, later wellicht weer re gen en iets zachter. i i t Do. 3 Dec, Zon op: 7 h 52; onder: 15 h 48. Licht op: 16 h 18. Maan op: 21 h 39; onder: 11 h 19. L.K. 5 Dec. Hoog- en Laag water te Vlissingen; December. Hoogwater. Laagwat®r Do. 3 4.07 16.39 10.55 23.04 Vr. 4 4.59 17.35 11.43 23.48 Za. 5 5.53 18.32 12.33 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwater Do. 3 6.05 18.27 11.55 Vr. 4 6.50 19.17 0.15 12.43 Za. 5 7.38 20.07 0.59 13.32 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later (S springtij.) Verfrisschend, bekoorlijk en beschaafd. Een prachtsorteering bij (Ingez. Med.) RAAD VAN RETRANCHEMENT. RETRANCHEMENT. Dinsdag verga derde de Raad onder voorzi'terschap van burgemeester Leenhouts, voltallig. Besloten werd zich aan te sluiten bij de plannen van de schoonheidscommis sie, zulks ook in verband met het streek plan. Ter bestrijd'ng v,an de werkloos heid zal weer evenals vorige jaren, ge tracht worden de menschen werk te verschaffen in den Vorm van het leggen van een voetpad in de gemeente, een rijwielpad in de richting Belgische grens en het afgraven van de vestingwallen. De Raad was het erover eens. dat de werkloozen op de een of andere ma nier dienen geholpen te worden, terwijl deze werk objecten bovendien in het belang van de gemeente zouden zijn. RETRANCHEMENT. Op 5 December a.s. zal in de gemeente een St. Nicolaas- feest v/orden georganiseerd. Oinsireeks h.alf twee wordt de Sint verwacht, waar na deze na een bezoek te hebben ge bracht aan de o.l. school, een rondrit door de gemeente zal doen,, voorafge gaan door het muziekgezelschap „Ons Genoegen," SCHOONDIJKE. De opbrengst voor het nationaal huwelijksgeschenk alhier bedroeg 68. ZUIDZANDE. De alhier gehouden col lecte voor het nationaal huwelijksge schenk heeft f 76 opgebracht. Wegens toeneming van het aantal leerlingen is met 1 Jan. a.s. benoemd tot onderwijzeres aan de R.K School te Biervliet mej. Van Wezel uit Vlissingen, De school telt dan weder vier leer krachten. Herkozen tot ouderling en diaken in de Ned. Herv. kerk te W e m e 1- d i n g e, resp. de heeren Jac. Wabeke Az. en J. Slaafcweg. Tot kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk teArnemuiden (vacature C. Schroevers) is benoemd de heer A. de Meulmeester, voorheen notabel. Als no tabel werd in diens plaats benoemd de hèer M. J. Lagendijk. Als notabel werden herkozen de hee ren J, van de Ketterij en C. van de Ket terij. Ned. Herv. Kerk, Cand. J. Batelaar te Bodegraven heelt het beroep naar Stavenisse aangenomen en o, a. bedankt voor Arnemuiden. Ds. H. J. Jellema te Grijpskerke is be roepen te Tienhoven. Evang. Luth. Kerk, Ds. C. F. Nolte te Middelburg-Vlissin- gen heeft bedankt voor het beroep naar Weesp.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1