GEMENGD NIEUWS. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 2 DECEMBER 1936. No. 285. WAAR IS DE BIERVLIETSCHE DRAAK GEBLEVEN? OP 's PRINSEN DAG DE PRINSENVLAG. PERSKRONIEK. Men schrijft ons, naar aanleiding van een vraag van een onzer lezers uit BlAlVlvóór de gunstige berichten binnen kwamen dat het oude, schilderachtige Stadhuisje van Biervliet, met zijn ha ring in top, behouden zal worden, ja, dat daar waarschijnlijk zelfs een mu seum of een Zeeuwsche oudheidskamer zal worden ingericht, verscheen in de „Middelburgsche Courant" van Zaterdag 5 September j.l, een klein stukje geti teld „Een Oostersche Draak op den io- ren van Biervliet"', en nu blijkt er zoo veel belangstelling te zijn voor dien draak dat men nieuwsgierig is naar diens verdere avonturen. Hoewel die natuurlijk nu niet meer tot de denis van wat thans Zeeuwsch Vlaan deren is behooren, zijn ze misschien toch merkwaardig om ze mede te deelen al is zeker 't grootste gedeelte „legen de". In het vorige artikeltje werd dus ver- teld dat oorspronkelijk die draak den toren bekroonde van den koepel van de St. Joris-kerk te Constantinopel (bt. Jo ris heeft immers volgens de legende den „draak" wien eiken dag een jongeling ol een meisje moest worden geofferd, gedood). Volgens een oude voorspelling zou nu de stad waarin die draak zijn vleugels uitbreidde, onneembaar zijn en niets dan voorspoed kennen. In 1202 dreigde de kerk in te storten en moest de draak naar beneden wor den gehaald. Terwijl men met 't herstel van den koepel bezig was, nam in April 1204 Boudewijn van Vlaanderen Con stantinopel in, en, om dat de Biervliete- naren zich bijzonder door hunne dapper heid onderscheiden hadden, verkregen ze dien kostbaren draak voor hun kerk. Inderdaad beleefde Biervliet een tijd perk van grooten bloei, daarom benijden Sluis, IJzendijke en vooral Brugge, Biervliet dit bezit en gedurende de troe belen van 1287 slaagden de Bruggelin gen er in den draad te vermeesteren, en daarna werd hij boven op de Sinte Ka- trijnekerk geplaatst. Sinds dien tijd was "t met den voorspoed van Biervliet gedaan. Maar, nauwelijks was de Sinte Kathrij- nekerk bekroond of een oude monnik voorspelde: „Brugge zal voorspoed ken nen tot 't oogenblik waarop de draak van Sint Joris, neus aan neus zal komen te staan met den haan van Sint Do naas". Eerst werd er gelachen om die zon derlinge, onmogelijke voorspelling, tot een snuggere burger van Brugge dit geheimzinnige orakel zoo trachtte te verklaren, dat ze, van verre „neus aan neus zouden komen te staan zoodra een der beide windwijzers zou zijn vastge roest aan zijn as. Het zou immers anders 'mogelijk zijn, en aan den ernst van de voorspelling van zoo'n heiligen monnik viel immers niet te twijfelen? En 't werd een wedstrijd wie zijn wind-wijzenden draak of haan 't beste zou onderhouden. Bijna honderd jaren waren verloopen. De Gentenaren, ontevreden over hun graaf Lodewijk van Maele, hadden Phi lips van Artevelde als ruwaard gekozen, tot groote vreugde van Brugge want 't gevolg van Lodewijk van Maele had zich in Brugge gevestigd en maakte er Zeker, zeker, onze Prinses trouwt binnenkort. Maar in ons recht is de man nog altijd het hoofd der echtver- eenig'ng en, dit feit gevoegd bij de schoone alliteratie van ons opschrift, mag ons toch wel doen zeggen dat voor Prins Bernhard de 7e Januari ook wel een beeije 's Prinsen Dag zal zijn, niet waar? (Maar in elk geval, en hoe zulks ook zij, de nu reeds Nederlander geworden Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld zal op 7 Januari a.s. door het huwelijk met onze Kroonprinses tot Prins der Neder landen worden. Dat wordt voor Neder land een groote feestdag. Een dag, w,aar op veel gevlagd zal worden. De vraag is maar: hoe? Rood wit blauw, of oranje-wijt-blauw? Wij hebben al weer enkele dingen ge zien, die ons het hart doen vasthouden. Met name het verfoeilijke indigo-blauwe, zoo goed ,als zwarte vlaggendoek, is al weer aan de markt. Daar moest nu eens straf op staan om dat te verkoopen! Men kan het weten: onze voorkeur gaat zeer bepaald uit naar warm-oranje, smetteloos wit en krachtig-helder blauw. Maar ook wie wat conservatiever is, wat strakker aan de traditie van den voor-laatsten tijd wil vasthouden, ge bruike toch in elk geval helder rood en helde r-blauw, en mèt oranje wim pel dan natuurlijk! De onvermoeibare strijder voor de oranje-wit-blauwe Prinsenvlag, ir. L, Jonker Czn., onzen lezers door zijn bij dragen over dit onderwerp in ons blad wel bekend, heeft, mede in verband met de prinselijke verloving in Neder land, een pamfletje geschreven: „Mis verstanden betreffende de Prinsenvlag", Het volgende is daaraan ontleend: goeden sier. Nog nooit had er zulk een groote weelde geheerscht, en, toen 't bijna honderdjarig vergulsel van den draak zwart begon te worden, besloot de vroedschap den draak naar beneden te doen halen en opnieuw blinkend te laten vergulden. Maar ook de Sint Do- naaskerk wilde niet onder doen, enke le dagen later moest ook de haan den toren verlaten en werd hij naar dezelf de werkplaats gebracht waar ook de draak op zijn verguldsel wachtte, Toen, den derden Mei 1382, maakten de Gen tenaren zich meester van Brugge en toen ook, te laat, herinnerde men zich de voorspelling van den ouden monnik. Philips van Artevelde voerde den draak met zich mede naar Gent, waar die boven op den toren van 't Belfort werd geplaatst, en de Gentenaren schreven den bloei van hun stad toe aan dien talisman. Die draak is een schoon voorbeeld van Byzantijnsch smeedwerk en in elk geval, afgescheiden van alle legenden, heeft hij een uiterst merk waardige geschiedenis, en is hij nauw verbonden met de geschiedenis van dit merkwaardige stadje Biervliet, waar, naar we hopen, naast de schoone kerk met dit prachtige, gave interieur en de nooit volprezen glasramen, nu ook spoe dig een tweede bezienswaardigheid zal komen: een Zeeuwsch .Vlaamsche oud heidskamer, die nu reeds de aandacht en de belangstelling van velen heeft: „Zegt dit voort", zouden we er aan wil len toevoegen. Quidam, VALSCHE LEUZEN, De Nederlander (c.h.) heeft de tegen stelling Communisme-Fascisme altijd als onwezenlijk v,an de hand gewezen. „Wij worden n et voor die keuze gesteld en kunnen er ook nimmer voor gesieid worden, omdat de beide richtingen in wezen geen tegenstelling vormen. Daar voor hebben zij te veel gemeen. Het is tegenwoordig echter mode aan de wereld deze tegenstell ng toch maar weer voor te houden. Vooral Duitschland en dus in Nederland ook de N, S. B, is hier sterk in. Men her- innere zich maar het laatste partijcon gres in Neurenberg, d,at één demonstra tie tegen den erfvijand, het communisme, bedoelde te zijn. Het is goed dat mr. Marchant in zijn werk „Een staatkundige epidemie" erop wijst, dat de thans zoo op den voorgrond geplaatste tegenstelling nog van vrij jongen datum is. Daartoe citeert hij een :'n de „Völki- sche Beobachter" van 14 November '25 afgedrukt schrijven van niemand minder dan dr. Göbbels aan een der Russische voormannen. Wij geven hier den inhoud in vertaling' grootendeels weer. Dr. Göbbels dan schreef het volgende: „Rusland is op dit oogenblik Russi- scher dan ooit. Wat gij bolsjewistisch in ternationalisme noemt, is pan-slavisme in den heldersten en echtsten vorm. Ik denk er niet aan in het koor van burgelijke leugenaars en onwetenden mede te zingen. Rusland en het Russi sche bolsjewisme st,aan niet voor de in eenstorting. Maar het Russ'sche systeem houdt zich niet staande omdat het bols jewistisch, marxistisch of internat onaal (n.s.) Toen ik, zodr,a de heuglijke tij ding van de verloving van onze Prinses mij bereikt had, mijn Oranje-Wit-Blauwe vlag uitstak, riep een voorbijfietsend .arbe'der mij iets toe over „fascisme," Blijkbaar hield hij mij, wegens die O. W/. B.-vlag, voor een fascist".... Het is dringend nodig, dat eens op dit ern stig misverstand gewezen worde. Voor standers van de O. W. B.-vlag vindt men zowel onder de Antirevolutionnai ren als onder de Liberalen, onder de R,-Katholieken zowel als onder de Christelijk-Historischen en de Nationaal- Herstellers. Omgekeerd is het mij be kend, dat onder de Nationaal-Sociaiisten ook voorstanders van behoud van de Rood-Wit-Bl,auwe vlag voorkomen. Het voeren van de O, W. B.-vlag betekent dus geenszins, dat men to't de fascisti sche groepen behoort, al maken deze ook van die vl,ag gebruik. Laat ons toch van het tegenwoordige vlaggenvraagstuk geen politiek vraag stuk gaan m,aken!" „Alle partijen, die oprecht het belang van ons Vaderland en van ons Volk in zijn geheel voorstaan, zij het te goeder trouw naar hun eigen inzichten, hebben het recht de O, W, B.-vlag te voeren. En geen partij behoeft 'tegen die vlag bezwaar te hebben, zélfs die niet, waar van men wel eens het tegendeel hoort beweren. De Katholieken niet, omdat zij zelf in he,t begin van onze vrijheidskamp onder die vlag die men m.i. ten on rechte soms voor de geuzenvlag houdt eendrachtig mèt de Protestanten sa men gestreden hebben tegen de Spaan se onderdrukking. Al mocht, een enkele maal op een bepaalde vergadering het O, W, B. zijn voorgesteld als een spe ciaal Protestantse vlag, historisch is blijkens de voorgaande regels een der gelijke bewering niet vol te houden. Was niet de Prins, naar wien de O, W. B, vlag genoemd is, steeds en voorstan der van volkomen gelijke rechten voor is, maar omdat het nationaal, omdat het Russisch is; Geen enkele tsaar heeft het Russische volk zoo diep begrepen in zijn harts tochten en in zijn nationale instincten als Lenin, Hij gaf den Russischen boer dat, wat deze z ch altijd van het bolsje wisme had voorgesteld: vrijheid en eigendom De Duitsche commiunist ziet in Rus land de kiem voor den bolsjewistischen wereldstaat, terwijl het in werkelijkheid slechts de kiem is voor een nieuwen nationalen opbouw van de staten van Europa. Gij en ik, wij strijden tegen elkaar zonder dat wij werkelijk vijanden zijn. Daarbij1 verspillen wij onze krachten en bereiken wij ons doel nooit. Misschien zal de nood ons ten slotte tezamen bren gen, Misschien!.... Wij, jonge mannen, gij en ik, wij zijn de dragers van het toe komstige lot van generiaties. Laten wij d,at nooit vergeten. Dr. Göbbels." Aldus schreef dr. Göbbels, thans Duitsch minister, in het blad van zijn partij in het jaar 1925. Wij weten nu eens en voor altijd wa* leuzen als „Communisme of Fase sme", „Mussert of Moskou" waard zijn, SMOKKELHISTORIES. De ondeugende Sint. Men schrijft aan de N.R.C.: Steeds weer verzinnen de smokkelaars iets nieuws om de waakzaamheid van kommiezen en marechaussee te verschal ken. Dikwijls lukt dit inderdaad, doch vaak ook zijn de rijksambtenaren de smokkelaars te slim af. Dit bleek o.a. nog Zondag aan de Ne- derlandsch-Belgische grens te Esschen. Te Esschen werd dien dag het St. Ni- colaasfeest gevierd, waarbij St. Nicolaas en Zwarte Piet hun glorieusen intocht deden. Nadt de goedheilig man door Es schen een rondrit had gemaakt, kondig de hij het plan aan ook een bezoek te gaan brengen aan het aan de andere zijde van de grens op Nederlandsch grondge bied gelegen Nispen. Omstuwd door een groote menigte, begaf de Sint zich op weg. Bij het pas- seeren van de grens noodigde de Neder- landsche douane St. Nicolaas en zijn knecht uit zich in het grenskantoor een oogenblik te verpoozen, niet om, zooals bij zulke gelegenheden gebruikelijk is, een verversching te gebruiken, doch om de kleeding van het tweetal aan een na der onderzoek te onderwerpen, evenals den zak met geschenken voor de Nispen- sche kindertjes. Daarbij bleek, dat de goede Sint wel heel zonderlinge geschenken mede naar Nispen wilde nemen. Onder 't bisschop pelijk kleed en in den geschenkenzak van Zwarte Piet toch vonden de grens- ambtenaren.1500 boekjes sigaretten papier. Vanzelfsprekend werden deze door de kommiezen voor goeden buit verklaard, evenals de bij den frauduleuzen invoer gebezigde vervoermiddelen, welke in dit geval uit twee paarden bestonden. Te voet en met een proces-verbaal in den za'; dropen de Sint en zijn knecht daar op naar België af. Het spookt Een andere vermakelijke smokkelhis- torie speelde zich eenige dagen geleden te Oudenbosch af. Katholieken en Protestanten en een voorbeeld v,an verdraagzaamheid? Ook de Sociaal-Democraten behoeven geen bezwaar tegen wederinvoer van de oorspronkelijke kleuren te hebben, wanneer zij gelijk sommige publica ties ui't hun kringen doen hopen eindelijk g,aan 'nzien, dat zij naast par tijleden toch ook nog Nederlanders zijn en dat niemand er minder door wordt, wanneer hij eerbied toont voor het eeuwenoude Huis van Oranje, Want is er schoner voorbeeld van sociaal-den ken in de geschiedenis bekend, dan juist die Prins, naar wien de O. W, B.-vlag terecht de naam „Prinsenvlag" gekre gen heeft? Was hij daarin zijn tijd niet vér vooruit? Wjas hij n'et steeds de be schermer van de zwakken en verdruk ten? Stamt niet van hem dat in zijn eenvoud zo treffende woord: „so laet ons dan t'samen met eendrachtigen her- te ende wille de bescherminghe van dit goede volck aengrijpen?" Inderdaad, de vlag, die naar dezen grootvorst der Oranjes genoemd is en die na drie eeuwen nog altijd blijkt te leven in het hart van ons Volk, is de ware, de echte Nederlandse Vlag! Tol die vlag, die ingesteld is door de volks wil zélf „ter ere van en uit liefde voor Prins Willem I", behoren wij terug te keren op zuiver historische gronden met uitschakeling van alle andere mo tieven. Want er is in 1795 onrecht ge schied aan die vlag en daarmede aan het Hu's van Oranje en d,at onrecht, dat helaas in 1813 bestendigd is, moet nog altijd goedgemaakt worden! Aan het Huis van Oranje behoort de symbolische ereplaats teruggegeven '.e worden, die het door de volkswil zélf oorspronkelijk in onze vlag verkregen heeft, maar welke de zg, „Patriotten" het in 1795 weer ontnomen hebben!" Bovendien herkrijgen wij dan het voordeel, weer kleuren te voeren, die ons onderscheiden van alle andere vol keren en bij mogelijke conflicten een Daar kwamen op een avond eenige boerenmeisjes verschrikt thuis met de mededeeling, dat zij op weg naar huis een wit spook (spoken schijnen zich bij voorkeur in het wit te kleeden) waren tegengekomen, dat een revolverschot had gelost. Ten dên volgenden avond weer eenige andere personen beweerden het spook te hebben gezien en een revolverschot te hebben gehoord, verspreidde het ge rucht daarvan zich als een loopend vuur tje door het anders zoo rustige dorp. Geheele troepen menschen begaven zich de volgende avonden naar de plaats waar het spook zich vertoond had, ter wijl ook de marechaussee daarvoor een alleszins begrijpelijke belangstelling ver toonde. En inderdaad vertoonde zich telkens in de verte even een witte verschijning om onder het lossen van een revolver schot in de lucht, plotseling en spoorloos te verdwijnen. Men piekerde en zocht, wat deze spookhistorie te beteekenen had, tot plotseling de opperwachtmeester der marechaussee een lumineus idee kreeg en zich afvroeg of 't revolverschot soms een of ander signaal kon beteekenen. Den volgenden avond schitterde de marechaussee dan ook op de plaats, waar het spookte, door afwezigheid, doch wel was een grensweg aan de andere zijde van het dorp zorgvuldig en ongemerkt afgezet. De dorpsbevolking echter was, als vo rige avonden, weer uitgeloopen, om het spook te zien. Dit vertoonde zich even op grooten afstand, loste 't schot en. een kwartier later hadden de marechaus see aan de andere zijde van het dorp zes smokkelaars met hun vrachten inge rekend. Sindsdien spookt het te Oudenbosch niet meer. Onregelmatigheden bij groothandel in Pharmaceulische middelen te Rotterdam, Op aanwijzing van een buitenlandsche firma in pharmaceutische middelen heeft de politie te Rotterdam een aan tal personen kunnen arresteeren, die zich aan zeer ongewenschte praktijken schuldig maakten. Een magazijn-bediende van een groot handel te Rotterdam heeft gedurende geruimen tijd artikelen uit de voorra den weggenomen en deze tegen zeer lage prijzen aan verschillende firma's verkocht. Door concurrentie zucht ge dreven gingen eenig'e dezer firma's steeds lager met hun prijzen, hetgeen tenslotte de aandacht van de bonafide afnemers trok, die bij de Rotterdamsche en de buitenlandsche leveranciers gingen kla gen. Er werd toen een onderzoek inge steld, waarbij men tot de overtuiging kwam, dat de onregelmatigheden bij de Rotterdamsche grossiersfirma moesten 'gebeuren. Bij verder speuren kwam de heele zaak aan het licht. De magazijn bediende werd gearresteerd en na zijn bekentenis werden ook eenige zijner af nemers, verdacht van heling', in arrest gesteld. AMELAND HEEFT VAN DEN STORM TE LIJDEN. De Noordwester storm, samen vallen de met springtij, heeft gistermorgen op Amteiand hoogen vloed veroorzaakt, waardoor Ameland aan alle zijden stuk (ingez. Med.J beter waarborg geven tegen verwisse l ng met die van andere naties dan het R. W. B. Zeer te betreuren is het, dat nu som migen zelfs menen de O. W. B.-vlag niet te kunnen aanvaarden, omdat de N. S. B. die ook gebruikt. Die opvatting is m.i. geheel verkeerd! En het beste afweermiddel daartegen is: vlaggen met een zó overstelpend aantal O. W. B. vlagg'en, dat de weinige daar onder, die een bijzondere partij-bedoe ling mochten hebben, in de massa vol kome.n verloren gaan. Vrienden v,an het Oranje-Wit-Blauw, die taak wacht op U! Een tweede misverstand betreffende de O. W. B. vlag is, gelukkig aan het verdwijnen. Het heeft betrekking op de juiste tinten, waarin de kleuren gebruikt moeten worden en daarin is een duidelij ke verbetering te bespeuren. Hoe men aan die bleke, fletse tinten komt, is mij een raadsel. Die bleke, verlepte vlaggen werken afschrikwekkend wat betreft het gebruik van de kleuren O. W. B. Zij, die daarmede blijven vlaggen, doen aan de zaak van het O- W. B. veel kwaad! Er zijn kleurstoffen in de handel, waarmede zeer kleurecht oranje en blauw geverfd kunnen worden in zeer goede tinten. Het hangt slechts \an de fabrikanten van vlaggendoek af, of zij zorgen op de hoogte te zijn en of zij d e kleurstoffen ook willen toepassen. En hoe doen wij nu die lelijke, ver lepte vlaggen zo spoedig mogelijk ver dwijnen? Wel, door te zorgen voor een overstelpend aantal O.W.B. vlaggen in de goede tinten, zodat de bezitters van eerstgenoemde vlaggen zich voor de hunne gaan schamen! Vrienden van het Oranje-Wit-Blauw, voor de tweede maal: die t,aak wacht op U! Een derde misverstand betreffende de O. W, B. vlag is.... in de maak: het misverstand, dat die vlag alweer zijn ken grond aan de zee heeft moeten af staan. De duinenrij aan de Noordkust, ter hoogte van het badpaviljoen „Steinvoor- te" te Nes, is weggeslagen tot op onge veer twee meter van dit gebouw, zoo dat bij een volgenden stormvloed het paviljoen door de zee dreigt te worden verzwolgen. De dijk van het waterschap Nes-Buren, welke het bij vorige stormen deerlijk moest ontgelden en welke men bezig was met alle kracht te herstellen, heeft, niettegenstaande de wind voor dezen dijk niet ongunstig stond, weder om eenige gaten gekregen. Ook de duinen aan de westkust van Ameland zijn opnieuw eenige meters weggeslagen. Biggen, lijdende aan varkenspest, frauduleus geslacht. De rijks- en gemeentepolitie, verge zeld van twee controleurs van den vleeschkeuringsdienst, heeft beslag ge legd op een partij vet en gehakt, welke in bedorven toestand op de slaapkamer van een 23-jar.gen werkloozen slagers knecht te Diemerbrug werd gevonden. De knecht bleek in de ouder lijke woning, een bovenhuis in Diemen, eenige biggen te hebben geslacht met de bedoeling het vleesch in Amsterdam aan afnemers te verkoopen. Een deel van het vleesch had hij reeds verkocht. Het gevonden gehakt werd in beslag genomen en overgebracht naar het abattoir te Amsterdam, waar kwam v,ast te staan, dat het afkomstig was van biggen, d.e varkenspest had den. Doordat een veldwachter in een vuilnisvat ,aival van geslachte biggen had gevonden, was de poltie op het spoor gekomen. Tegen den frauduleuzen slachter, die reeds eerdei eenzelfde overtred ng beging, is proces verbaal opgemaakt. Kantoorgebouw van het Joodsche werkkamp afgebrand. Door onbekende oorzaak is gister morgen, brand uitgebroken in het houten kantoorgebouw van het Joodsche werk kamp in den Wieringermeerpolder. Het houten kantoorgebouw is geheel in vlammen opgegaan. De geheele admini stratie van het werkkamp is mede ver brand. De schade wordt door verzeke ring gedekt. lijd gehad zou hebben en het gebruik er van zou afnemen, INu, w e als schrijver dezer regelen, in de feestelijke Uranje-dagen die achter ons liggen, enkele autoritten door een groot stuk van ons land heeft mogen meemaken en onpartijdig heeft rondge keken, weet wel beter! Er hing toen in ons land een aantal Oranje-Wit-Blau- we vlaggen u t, dat men enkele jaren geleden eenvoudig als onmogelijk be schouwd zou hebben. Vanwaar dan dit misverstand? Het heeft [naar de meening van ir. Jonker! Red.] een zonderlinge en droevige oorzaak, een ernst.ge oogziek te onder de verslaggevers, een zeer bij zondere kleurenblindheid. Er zijn mensen die menen, dat onze voorouders allen kleurenblind waren en geen oranje van rood konden onderschei den. Wanneer zij schreven, dat de vlag een oranje baan had, dan was dit vol gens bedoelde mensen feitelijk rood. .Maar, nu doet het verschijnsel zich in omgekeerde zin voor, zodat hier van erfelijkheid geen sprake kan zijn. Vlag gen, waarvan wij positief weten, dat ze O. W. B. zijn, worden door de zieke ver slaggevers als R. W. B. gezien; soms ko men daarbij nog hallucinaties van oranje wimpels, die er feitelijk niet of slechts sporadisch zijn. Zulk een afwijkende, tendentieuze verslaggeving moet een voud g onmogelijk worden! Vrienden van het Oranjè-Wit-Blauw, voor de derde maal: die laak wacht op U!" Tot zoover ir. Jonker, Zijn drie voor schriften: vlagt oranje-wit-blauw; vlagt in heldere kleuren; vlagt zóóveel dat eventueele verslaggevers van eventueele dagbladen die eventueel uit een (vol strekt verwerpelijke) vooringenomen heid het oranje-w t-blauw niet zouden willen zien, het wel moeten zien als ze niet voor Oost'ndisch-blind ver sleten willen worden, deze drie regelen onderschrijven we gaarne!

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 9