^CACAO UiÜMtf van den DAG. KERK EN SCHOOL LEGER EN VLOOT. ZEELAND. Ha If elf - lf lookertijd. HOOKER'S TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 2 DECEMBER 1936. No. 285. WIJZIGING VAN 'T KIESRECHT EN DE BIOLOGISCHE OPBOUW VAN HET VOLK. MIDDELBURG. WALCHEREN. Naast de bekende bussen, thans ook verkrijgb. Blooker's Cacao in cartons van 1 ons ad 15 ct. Een onverstandig initiatief. De Spaansche regeering, de „wettige" dan, te Valencia huizend, heeft om een buitengewone zitting van den Volken bondsraad verzocht. Ze wil in die zitting haar hart laten luchten. Over het inter nationale aspect van den burgeroorlog. In het geding zullen dus komen: de hulp, welke Duitschland en Italië aan de op standelingen hebben verstrekt en waar schijnlijk nog verstrekken, mitsgaders de erkenning van de regeering-Franco door die beide landen. Volgens art. 11 van het Volkenbonds handvest heeft „elk Bondslid het recht, langs vriendschappelijken weg de aan dacht van Assemblée of Raad te vesti gen op elke omstandigheid, welke in vloed kan uitoefenen op de internationa le betrekkingen en den internationalen vrede of de goede verstandhouding tus- schen de volken, waarvan de vrede af hangt, bedreigt". Men kan er dus moei lijk aan ontkomen, een bijeenkomst van den Raad uit te schrijven. Een voorstel daartoe is bereids van het Volkenbonds secretariaat uitgegaan. Vermoedelijk wordt de zitting op 10 December a.s. ge opend") Frankrijk en Engeland zijn met het Spaansche initiatief allesbehalve in hun schik. De officieuze „men" te Londen en Parijs is van oordeel, dat de regeering van Valencia haar eigen zaak en den Volkenbond naar alle waarschijnlijkheid een ondienst gaat bewijzen. Wat kan de Raad er aan doen, dat Duitschland en Italië de Spaansche opstandelingen te hulp komen en de regeering-Franco hebben erkend? Van een eventueel pro test van Genève zullen Hitler en Mus solini zich niets aantrekken. Integen deel, de mogelijkheid bestaat, dat ze, ge prikkeld, de niet-inmengingsovereen- komst nog evidenter met voeten gaan treden, of haar zelfs zullen opzeggen. Vooral indien de heer Litwinof het in zijn hoofd mocht halen, om een hartig woordje over de zaak te berde te bren gen. Hij is daartoe zonder twijfel in staat. De gladde voorzichtigheid, welke eenige maanden geleden nog de buiten- landsche politiek der Sovjet-regeering kenmerkte, schijnt te loor gegaan. Den laatsten tijd heeft Moskou een paar maal op Hitleriaansche wijze van zich af ge beten. Wij herinneren aan de debatten in de niet-inmengingscommissie, waar de Russische gedelegeerde woorden in zijn mond nam, die eenige overeenkomst met scheldwoorden vertoonden. Een dergelij ke bolsjewistische ondernemingslust moet voor den Raad, en dus voor den Volkenbond in zijn geheel, eenigermate gevaarlijk zijn. Litwinof heeft allerminst het recht, om de Duitsche en Italiaansche regee ring de slinksche inbreuken op het niet- inmengingsaccoord voor de voeten te werpen. Rusland doet, maar dan ten gunste van het „wettige" Spaansche ge zag, precies hetzelfde. Het is feitelijk de taak der niet-inmengings-commissie om tegenover deze dingen hoorende doof en ziende blind te zijn, opdat geen interna tionale conflicten uit den Spaanschen burgeroorlog voortspruiten. Tot dusver re volbracht ze dat voortreffelijk. In den beginne profiteerden de opstandelingen er het meest van, nademaal de Russische hulpverleening aan de tegenpartij toen nog niet voldoende georganiseerd was. (De Sovjet-Unie ligt zoo ver weg.) Thans echter profiteeren beide partijen ver moedelijk wel zoo ongeveer in gelijke mate. Waartoe nu de zaak overhoop gehaald in den Volkenbondsraad? Zij kan de Spaansche regeering daar onmo gelijk bij spinnen. Frankrijk en Engeland hebben maar één doel: internationale conflicten te voorkomen. Of ze daarmee den ondergang der „wettige" Spaansche regeering in de hand werken, mogen ze min of meer betreuren. Ze hebben er geen risico voor over, om er wat aan te veranderen. Duitschland en Italië we ten zulks en durven daarom heel wat aan. De zitting van den Raad zal die brutaliteit alleen maar vermogen te sti- muleeren. Nadat dit geschreven was, werd ge meld, dat de zitting inderdaad tegen 10 December is uitgeschreven. Ned, Herv. Kerk. Cand. Ph. J. Greeven te Terneuzen is beroepen (toez.) te Kolham. (Gr.). Ds. P. G. v. d. Hooff is voornemens Zondag 6 Dec. a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk in H. V. te Zaandam, wegens vertrek naar Middelburg. Tot leeraar in vasten dienst aan de R.H.B.S, te M'b u r g is benoemd de heer G. Postma, onder gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag als leeraar aan de R.H.B.S. te Oostburg De heer Postma is leeraar in de schei kunde en natuurkunde en sedert 1931, te Oostburg werkzaam. Bij Kon. besluit is met ingang van 27 Nov. bevorderd tot hoofdofficier van den marinestoomvaartdienst 2e kl„ de officier van den marinestoomvaartdienst le kl, K. Bolk. Dokter W. W. de Regt schrijft ons: Dat het kiesrecht als zoodanig niet opbeperkt uitgeoefend kan worden, ac tief noch passief, is reeds min of meer vastgelegd in de huidige wetten. Dat het resultaat van deze beperking slechts zielig genoemd kan worden, is dagelijks te constateeeren voor een ieder, die een regelmatig lezer is van verslagen van vergaderingen van Kamer, gemeenteraad of welk ander onder het vigeerend regiem gekozen lichaam ook. Wanneer de gekozenen nu al dikwerf niet in staat geacht moeten worden te zijn hun functie eenigermate redelijk uit te oefenen, hoe moet het dan wel staan met diegenen, die kiezers zijn? Waarin de reden moet worden ge zocht, dat de kiezers over 't algemeen zoo geheel incompetent zijn is niet moei lijk te zeggen. Waaruit zijn deze kiezers gerecru- teerd? Het geheele volk zult U zeggen behalve dan de geïnterneer den in gestichten en gevangenissen en enkele anderen meer, en diegenen die nog niet den leeftijd des onderscheids hebben bereikt. Waaruit bestaat nu deze wettelijk kiesbevoegde massa? De eene, helft, ruw gerekend, bestaat uit vrouwen, die, en dat mag dan toch wel eens nadrukkelijk vastgesteld wor den, geen mannen zijn en mitsdien ook niet gelijk gesteld behooren te worden aan mannen. Alle pogingen om vrouwen gelijk te stellen met mannen zijn ver derfelijk. Ze zijn verderfelijk vooral voor de vrouw zelf. Er is geen behoefte aan de vrouwelijke kantoorbediende, arts, advocaat of wat dan ook. Er is wel behoefte aan de vrouw als huismoeder. In deze positie moet de vrouw gewaar deerd worden. De maatschappij dient zich niet te richten naar een uiterst beperkt aantal politiek bedrijvende vrouwen; deze groep verdient medeleven, desnoods medelijden, doch actief ingrijpen in het specifiek mannelijk besturen der maat schappij moet haar en dus ook de vrouw in het algemeen m.i. ontzegd worden. Zooals ook de man in het huisgezin, als onderdeel van het geheele volk be schouwd, sociaal gesproken de bestu rende functie vervult, zoo dienen de ge zamenlijke mannen of hun vertegen woordigers, de besturende functie in den staat te vervullen. Er blijft ons nu dus over de manne lijke helft. Er is geen enkele noodzaak te noemen dat elk mensch op dezelfde rechten aan spraak zou kunnen doen gelden zonder dezelfde plichten te hebben. Om hier even langer bij stil te staan. Vergelijken we b.v. eens den plicht van den minister met den plicht van den arbeider. Zonder het een beter of mooier of hooger te noemen dan het ander is het toch wel duidelijk, dat het onmoge lijk is het werk van den minister op te dragen aan den arbeider. Wat zijn nu de redenen dat dit niet mogelijk is? Moet de reden gezocht worden in hun verstand? Ten deele waarschijnlijk wel, doch dit is niet eenvoudig na te gaan. In hun wil? Hiervan kunnen we zeg gen: zeker wel. De bewijzen zijn er te over, dat iemand met een krachtigen wil en een goed verstand het tot de hoogste positie kan brengen. Is het dan ook niet juist, dat deze wil, die in elk ander opzicht blijkbaar ge waardeerd wordt als te zijn van groo- ter waarde dan de minder krachtige wil en het mindere verstand, ook in de Kieswet anders gewaardeerd dient te worden? Het verschil in waardeering, dat in de vrije maatschappij door de verwor ven plaats tot uiting komt, dient ook in den regeeringsopbouw tot uiting te komen. Het is slechts een pseudorecht- vaardige verdeeling van zeggenschap, zooals die thans bestaat. Onder invloed van een valsche sentimentaliteit en on juiste leuzen tot stand gekomen, is het thans de tijd om aan dergelijke ongefun deerde, beter gezegd slecht gefundeerde, wetten een einde te maken en deze te vervangen door wetten die rekening houden met den biologischen opbouw van de maatschappij. Ar Deze biologische opbouw leert ons dagelijks in elk opzicht het verschil kennen tusschen 2 menschen. Of we nu het oog richten op de zuiver physische verschillen in kleur van de huid of kleur van het haar, gewicht of lengte, of dat we nemen de verschillen in intellect, wilskracht, verstand, eerlijkheid, be trouwbaarheid, steeds doen zich enorme verschillen voor die, procentueel uitge drukt, zeker wel tot nabij of op honderd procenten zullen zijn te waardeeren. De tegenwerping, dat deze verschillen slechts bestaan in het ziekelijke, moet direct verworpen worden, daar de hier bedoelde verschillen allen vallen tus- schen de normale variatiegrenzen. Hoe komt het, dat er zulk een gewel dige divergentie is in de waardeering van de verschillen op physisch gebied en die op psychisch terrein? Een zeer belangrijke reden is gelegen in het feit, dat de verschillen op phy sisch gebied een ieder direct duideiijk zijn en dat iedereen in staat is deze wil lekeurig te controleeren. Nemen we als voorbeeld lengte of gewicht of kleur. Dat iemand 100 kilogram weegt, maakt op ieder wien het verteld wordt den zelfden indruk van zeer zwaar te zijn, en zoo is 't met lengte en met kleur hetzelf de. Stellen we hier tegenover de verschil len in psychisch opzicht. Dan komen we weldra tot de ontdekking hier met on weegbare grootheden te doen te hebben, die bovendien nog verschillen naar ge lang van de persoon die de waarneming doet. Het maakt toch een zeer g'root ver schil hoe, om weer eep voorbeeld te noemen, de dokter een patient ziet en de verzekeringsmaatschappij; de eene ziet den zieke, de andere den man die tracht zooveel .mogelijk voordeel te slaan uit het feit van zijn verzekerd zijn. Is dit voorbeeld al wel zeer ingewik keld er zijn er honderden meer te noemen, ingewikkelder en eenvoudiger, die ons duidelijk maken dat de beoor deeling van de psychische kwaliteiten van de menschen uiterst subjectief is. De groote moeilijkheid is nu den kie zers een beteren maatstaf aan te leggen naar gelang van hun psychische constel latie, Is er nu een weg waarlangs we de psychische waarden, of althans een deel van die waarden, kunnen waardeeren in physische grootheden, of min of meer daaraan verwante waarden? De voorbeelden dienen m.i. gehaald te worden uit de vrije maatschappij, die inderdaad in den loop der tijden er steeds beter in geslaag'd is de beste van de minder goed individuen te scheiden. Er blijven natuurlijk vergissingen moge lijk, Ook is de maatschap p e 1 ij k e waardeering van de verschillende moge lijkheden van een mensch niet gelijk aan de z e d e 1 ij k e beoordeeling, doch hoe meer de maatschappij zich ten goede zal ontwikkelen (en deze hoop moeten wij toch steeds koesteren) hoe meer zal het verschil verdwijnen. Het is nu juist een blik te slaan naar het land aan den overkant van de Noord zee, waar vaak opmerkelijk juist ge voelde toestanden ons de oogen kunnen openen. In de Britsche volksvertegen woordiging zitten o.a: vertegenwoordi gers der universiteiten, als zoodanig. Doorbordurend op den gedachtengang waaruit dezen toestand ontstond, is er toch wel een oplossing te vinden. Al mag zeker niet elke hoogleeraar verstand hebben van regeeren, toch zullen allen een belangrijke eigenschap bezitten n.l. kritische zin. Het is alleen maar als voorbeeld bedoeld. De sociale waardeering die in de maatschappij een hoofdrol speelt is het inkomen of het verworven vermogen. Ik hoor al de tegenwerping van geluk hebben enz. Inderdaad zal iemand wel eens wat meer geluk hebben dan een ander, doch met geluk en zonder goede of beste eigenschappen keert ook het geluk dezen iemand dan toch weldra weer den rug toe. En het gaat niet om den enkeling, doch om de grootste hoe veelheid personen die getoond hebben betere maatschappelijke eigenschappen dan anderen te bezitten en die zoo doende tot posities zijn geroepen welke boven die van anderen uit gaan. In deze twee voorafgaande voorbeel den den hoogleeraar en den zaken man die goed verdient zie ik de kiem van een mogelijkheid om tot een traps gewijze waardeering van de waarde van den kiezer te komen. Wagen we eens een poging. Uitgesloten van het actief kiesrecht dienen te worden al diegenen die het tot nu toe waren en daarbij gevoegd: 1. alle analphabeten; 2. allen die een nader bij de wet te om schrijven vonnis achter den rug hebben; 3. allen die gepensioneerd zijn na be paalden leeftijd, b.v. 65 jaar, hierbij gerekend allen die rentenieren etc., op kosten van de gemeenschap on derhouden worden, etc. 4. alle lichamelijke gebrekkigen, die niet in staat zijn zelfstandig in hun onderhoud te voorzien; 5. allen die verpleegd zijn in zieken huizen, inrichtingen, etc. 6. en wellicht nog andere nader te pre ciseeren kleinere groepen. Dit wat de uitsluiting van het kies recht betreft. De positieve waardeering is een veel moeilijker iets. Beginnen we met den laagst waar deerbaren maatstaf 1 te noemen en als hoogste aantal te verwerven punten 100, dan zijn er veie mogelijkheden. Verdeelen we, om te beginnen, die 100 nog eens in 2 deelen nl. 50 voor geleverde prestaties in zuiver geestelijk opzicht b.v. examens en 50 voor het in komen. Met dit laatste bedoel ik, dat de man met het hoogste inkomen 50 kan halen en de man met het beste verstand b.v. een hoogleeraar, een president van een gerechtshof etc., eveneens 50. Met deze methode is er een kans, dat de verdeeling van de toe te kennen stemmenaantallen aan de verschillende individuen rechtvaardiger zal worden. Ik ben mij er zeer wel van bewust, dat elke menschelijke verdeeling onvol maakt is en ik hoop dat de kritiek op mijn denkbeeld overvloedig zal zijn. |Maar dan in beknopten vorm s.v.p.! Red. M. C.j Waardeeringsschaal (voorbeelden) lagere school 1 ulo 2 mulo 3 H.B.S.-gymnasium 10 candidaatsexamen 15 doctoraalexamen 20 mr„ arts, ir. 20 leeraar 25 directeur gymnasium 30 Alle willekeurige ambten en beroepen zijn in te vullen en te waardeeren. De ambtenaren-salarisregeling zou een ver gelijkingsobject kunnen vormen. Voor de inkomens en vermogens stelle men een dergelijke schaal op. Een ieder zou op deze manier naar de twee maatstaven: inkomen en capaci teiten, beoordeeld kunnen worden. De gesjeesde student die later op ander ge bied slaagt, vindt evenals de eenvoudige arbeider die na harde zelfstudie onder wijzer is geworden een passende waar deering. De waardeering zal tevens een reden zijn voor de meesten om hun punten- aantal zoo hoog mogelijk op te voeren. Middelburg December --'1936. Eervol ontslag verleend. B. en W. hebben op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan den heer J. W. H. L. van Karssen, adjunct-commies eerste klasse ter gemeentesecretarie, zulks met ingang van 3 Febr. 1937, den dag waarop de heer Van Karssen 65 jaar hoopt te worden. Ook de functie van secretaris dei- brandweer zal de heer Van Karssen met dien datum neerleggen. Tot griffier bij het kantongerecht te Middelburg is benoemd, mr. A. Tiele- man, wnd.-griffier bij de rechtbank en het .kantongerecht te Zwolle. (Reeds gemeld in een deel van ons vorig nummer). A.N.W.B.-insignes voor chauffeurs. In de alhier gehouden vergadering der afdeel ng Zeeland van den A. N. V. B. is aan een tweetal chauffeurs, in dienst van leden van den A. N. W. B., het in signe met diploma uitgereikt, dat de Bond besch kbaar stelt voor chauffeurs, die gedurende 1234 j,aar of langer onaf gebroken in dienst zijn geweest bij den zelfden patroon. Het zijn A. Wöndergem, in dienst van dr. v, d. Harst te Koude- kerke en A. Geertse, in dienst van den heer R, M. Wichers W erdrma te Dom burg. Dat zoowel de werknemers als de werkgevers dit onderscheidingsteeken op prijs stellen, is duidelijk gebleken. In alle provincies waar de uitreiking ge schiedde, waren mees',al ook de patroons daarbij tegenwoordig, die van hun w£|r- deering voor de instelling van dit insig ne blijk gaven. Een zoo langdurig dienst verband is het beste bewijs, dat de chauffeurs die de onderscheid ng ont vangen, door hun onafgebroken dienst b:ij denzelfden patroon, hun betrouw baarheid in het verkeer op den wet! hebben getoond, waardoor de veiligheid van het verkeer wordt ged'end en bij de uitreiking van het insigne werd daarop ook gewezen en werd tevens in het licht gesleld, dat, zoo goed als net voor den chauffeur een voorrecht is een goeden d'enst te hebben, het ook voor den werkgever van belang is, dat hij een chauffeur heeft, aan wien hij vol vertrouwen de zorg voor de veilig heid van zich en van zijn gezin en hel goede onderhoud van zijn wagen kan overlaten, DE STORMVLOED. DOMBURG. De inkt is nauwelijks droog, waarmee we schreven over aan wassen en afnemen van strand en duin, of storm en springvloed kwamen in ver- eenigde kracht zelfs die plekken teiste ren, die zoo langzamerhand een roep vah veiligheid hadden verworven. In den nacht en in den middag van Dinsdag stond er meer water onder den wal dan hier sedert jaren was gezien. Groote stukken aangewassen duin zijn weer vlak verslepen; het reeds lang onder zand en helm bedolven betonwerk voor het Strandhotel is weder zichtbaar geworden. Op het strand vóór Westhove voelde zich een tiental strandhuisje, melt of zonder meubeleering, erg veilig, vooral nadat de vorige stormvloeden ze onbe roerd hadden geladen. Die zorgeloosheid is hun thans noodlottig geworden. Geen twee planken zijn aaneen gebleven, als lucifersdoosjes werden ze tusschen aan- en terugrollende baren geradbraakt en in den heksenketel verder tot kleingoed vermalen. Een kist met kano verging het desgelijks. Natuurlijk stonden veel menschen dit krachtwerk der natuur (Ingez. Med.) belangstellend gade te slaan, zonder iets te vermogen tot beteugeling van die vernietiging. Na hetgeen we meldden aangaande de duinen van Oostkapelle zal men zich een denkbeeld kunnen vormen van het spel, dat de zee daar gespeeld heeft. VEERE, Hetgeen niet zoo vaak voor komt, namelijk dat men twee hooge vloeden na elkaar krijgt, is Dinsdag ge schied. Gedurende den nacht van Maan dag op Dinsdag heeft de stormwind den vloed zoo hoog opgezweept, dat 'het wa ter de haven overstroomde en tot de boomen op de kade stond. Dinsdagmid dag bij hoog water kwam deze vioed wederom en kwam het water zelfs tot de stoepen van enkele huizen, terwijl het water aan het einde der kade naar de lager gelegen Warwijkschestraat en Wagenaarstraat stroomde, zoodat men de vloedplanken moest uitzetten. Aan den.mond der Wijngaardstraat stond het water stil nadat zeer weinig reeds ook deze straat afgestroomd was. Allerwege zag men menschen klei tegen de kelder vallen opwerpen teneinde .te verhinde ren dat het zeewater de kelders zou in vloeien. Vele ratten werden door den vloed uit hun holen gedreven, hetgeen ten gevolge had, dat in een minimum van tijd wel een tiental dezer schadelijke dieren het tijdige met het eeuwige moes ten verwisselen. KOUDEKERKE. Zoowel op het dorp als op 't Zand, zal met het oog op het huwelijk van H. K. H. Pr'nses Juliana een feest worden georganiseerd. De da tum van he' feest op 't Zand is nog niet bekend, terwijl ook een afgerond pro gramma nog niet is opgemaakt. Op het dorp zal op 6 Januari des avondr een wijdingsdienst worden ge houden, wnar'n de plaatselijke predikan ten hopen voor te gaan. Het feest zal gehouden worden op Dinsdag 12 Januari, 's Morgens om 8 uur reveille, door twee trompetters te paard. In den voormiddag op twee plaatsen volksspelen. Na den middag z,al voor alle schoolgaande kin deren, begeleid door muziek een zang- hulde worden gebracht aan het gemeen tebestuur. Door het gemeentebestuur zal een blijvend aandenken worden u'l- gereikt, terwijl de Oranje-vereeniging de kinderen zal tracteeren. In de mid daguren z,al een kinderfilm vertoond worden, des avonds een Oranjefilm voor de volwassenen. Verder zal de muziek- vereeniging begeleid door een 130-tal jongens en meisjes den kleppermarsch van Morks ten gehoore brengen. Na de zang'hulde en den kleppermarsch zal een rondgang over het dorp worden gemaakt. Der. avonds na 7 uur, zang en muziek; om 9 uur een Hchtstoet en om 10 uur een schitterend vuurwerk, aan geboden door V.V.V, VEERE. De commissie, die zich ge vormd heeft met het doel ter gelegen heid van het huwelijk van Prinses Ju liana en Prins Bernhard een kinderfeest alhier te organiseeren, heeft voor dit doel een bedrag van bijna 220 ingeza meld. O. EN W. SOUBURG. De inzameling voor het Nationaal Huldeblijk heeft al hier opgebracht ruim 132. Alhier is proces-verbaal opge maakt tegen een jongen G. die bij avond een winkelruit van den bakker J. G. C. aan de Kanaalstraat heeft ver nield. Het aantal werkloozen is alhier gedurende November met 12 vermin derd. Er staan thans nog 202 ingeschre ven.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5