Buitenland. gemengd nieuws. POCKETWARMER Gebr. KUNST »H- wolders, BELGIL NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D «fitoL .,m *!'en)1 rrdfn hooge getij zijn de dijken van de Durme Kf n? veiligheid worden ge- tusschen Zele en Wiesmunstcr op niet SPANJE. FRANKRIJK DUITSCHLAND. POLEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN, Markt - ZUID-AMERIKA. AFGELOOPEN. MIDDELBURG de jubilaris ontving, 's Avonds bracht het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" een serenade welke heel wat volk op de been bracht. SCHORE. De oudste inwoner, de heer G. Rosendaal, herdacht Dinsdag zijn 90en verjaardag. De krasse man placht nog den Goeschen marktdag te bezoeken, Welke reis (2 uur van hier) hij dan nog te voet aflegt, daar dit met de bus, hem zooals hij dit zegt, „te luuks is". De extr.a collecte tijdens de oogst- predikatie in de Ned, Herv. Kerk ge houden bracht ruim 130 op. Hoog watert WOLPHAARTSD1JK. Door den Noord Westerstorm liep het water in de Zand- kreek tot ongekende hoot.le op. Veel materiaal, dat gebruikt wordt om sui kerbieten in het schip te laden is weg gedreven en ligt tegen den Zu d-Vliet- polder. Ook kon de dienst niet de over zetboot des avonds om 7 uur niet wor den ui gevoerd, hetgeen in verband met den Dinsdag en het groote marktbezoek der Noord-Bevelanders veel ongerief veroorzaakte. WEMELDINGE. Op de beide weeg bruggen van de maatschappij „de Bon zijbrug" alhier zijn in totaal in het afge- Joopen seizoen ruim 3% millioen kg suikerbieten gewogen. Gevonden voorwerpen: een ,tuto- slinger; inlichtingen bij den gemeente veldwachter. op, zoodat een gedeelte van het Spui- plein en de Dorpsstraat blank kwam te staan. Het ergste had de zeewering van het hooge water te lijden. De toch al niet sterk duinenrei achter 3de Zandstraat en Scheldestraat is zoo afgeslagen dat men op een plaats zelfs grond heeit aangevoerd. Het water liep hier reeds over en vormde een plas achter de dui nen. Ook verderop zijn tal van zwakke ontkend dat Duitsche soldaten te Cadix zouden zijn aangekomen. Te Londen wijst men er op dat ook sterke contingenten Fransche vrijwilli gers van tijd tot tijd de Fransch-Spaan- sche grens zijn gepasseerd. Belasting op devaluatiewinst. De minister van financiën heeft een ólekkTn „Z1 A Y- a wetsontwerp ingediend, dat beoogt een plekken ontstaan dm bij een volgend belasting van 20 procent te heffen op H°P°t hi!dn ^at0r T ^n"e\ke*ren- de winsten, die tengevolge van de de- Hetbndpavi Joen ,.Suza> star|t thans vaLuatie zijn gemaakt, j slechts op enkele meters van den duin- rand verwijderd: een duin. dat ter olaat- Sé nog geen 2 meter hoog is. Enkele NISSE. Maandagavond vergaderde 't „Groene Kruis". Herkozen werd als seer. J. A. Ph. Bommeijé, als bijzittend lid J. de Kok en als bode J. Jansen. Het salaris van den bode werd voor HOOG WATER. KORTGENE, Gedurende den hoogen vloed van Dinsdagnacht s het zeewater in het dorp geloopen. De bewoners v,an den oprit naar de haven hoorden een suizend geluid. Het bleek, dat hel zee water met kracht in het dorp liep. De oprit naar de haven stond geheel blank. Zonder natte voe'en te krijgen, kon men daar net passeeren. Het water liep in snelle vaart den oprit af, en stroomde door de Kaaistraat en den Achlerweg. De winkel van den heer H. de Looff stond vol water, en ook het erf van de boerderij bewoond door den heer Jac. Verburg, stond blank. Mannen werden uit bed geroepen, 't Bleek dat de vloedplanken, welke den haveningang afslui en, niet goed sloten. Met balen zand werd de opening dicht gewerkt, zoodat men van het binnen dringende water ,al gauw geen last meer had. Bewoners van de havenbuurt verklaar den, dat ze nog nooit zulk hoog wa'er gezien hadden, hoewel ze er toch al vele jaren wonen. Dinsdagmiddag was er nog meer wa ter, doch nu stroomde er niet zoo veel water binnen, al moest het zand er weer aan te pas komen. Op de haven dreef het materiaal rond van de bietcamp,agne. Er stond een boe renwagen met aardappels geladen mid den in het water. Het onderste' laaide zakken was druipnat, zoodat bij deze aardappels, als ze nog op gegeten kun nen worden, geen zouf gevoegd zal be hoeven te worden. Op het steiger stond een auto van 'n vlaskoopman midden in het water. La ter bleek, dat het water de kussens be dorven had, en dat de motor niet meei wilde draaien. De boden uit verschillende plaatsen van Noord-Beveland, die naar Goes ge weest waren, kwamen met zeer groo!e vertraging te Kortgene aan. Circa kwart over zes was de veer- dam droog. Het werd toen een drukte van belang. Reizigers, die 's m'ddags niet overgezet konden worden, kwamen met hun auto's ,aan. Ook waren vele ouders aanwezig om hun kinderen, die een bijzondere school te Wolphaarts- dijk bezoeken, af te komen halen. Met groote vertraging kwam de veer boot e'ndelijk aan. Ze bracht circa een honderd menschen mee, waaronder de bedoelde kipderen. De post h,ad ook groote vertraging, en kwam circa drie kwartier te laat. Ook op 't Wolphaarts dijksche Veer was het bui'engewoon druk. Hier stonden niet minder dan plm 30 auto's te wachten. 1937 vastgesteld op 25. Abnormaal hoog water, BRESKENS. De storm van Dinsdag die juist samenviel met springvloed is oorzaak geweest, dat een hoog water werd waargenomen zooals in geen ja ren het geval was geweest. Om 3 uur n.m. was voor Breskens het tijdstip voor hoog water, maar de krachtige winc dreef den vloed door tot lang na 3 uur Het gevolg was dat de haventerreinen geheel overstroomden. Enkele bieten lossers moesten per roeiboot uit hun hokje gehaald worden. Veel materiaal voor het lossen en laden van de bieten spoeld'e weg. Olievaten lagen overa verspreid. De provinciale boot moest te 2 u. 15 naar Vlissingen terug keeren, zonder te kunnen laden of lossen. Het water was n.l, te hoog, zoodat de boot niet onder de brug kon varen, terwijl van de oude ponton de brug grootendeels onder stond. Eerst te 5 uur kon de dienst weer normaal doorgang vinden. Door de rioleering die met de haven in verbinding staat spoot het zeewater ort" en Nieuwe Sluis hebben (even eens veel te lijden gehad. Als voorzorgsmaatregel, werden de balken en planken die de waterkeering vormen tusschen de „muurtjes", waar de rijksweg door heen gaat, Dinsdagavond gereed gelegd om indien noodig 's- nachts gebruikt te worden. Dit laatste is gelukkig niet noodig geweest, daar t dezen nacht niet zoo hoog is gekomen als den dag te voren. BRESKENS. In „Sumajo" werd Dins dagavond een voordracht- en cabaret avond gehouden door het bekende too- neelgezelschap „De Jonge Spelers", De heer F. J. JNotebaart, opende den avond en leidde met enkele woorden den spre ker, den heer Kruijthof in. Deze hield een rede over het Plan van den Arbeid. Hierna begon het optreden der „Jon ge Spelers". Een programma van zang, muziek voordracht en tooneel werd op bijzondere aardige en vlotte manier afgewerkt. Daar het juist dezer nacen 12 jaar geleden was, dat Herman Heijer- mans overleed, werd om hem te geden- cen een fragment uit „Allerzielen in- gelascht in het programma. Dit gedeelte was genomen uit het 2de bedrijf en stel de voor 't gesprek tusschen den Pastoor en Rita. Op een wijze zooals alleen be- roepsartisten dat kunnen werd de rol van Rita gespeeld. Overstroomingen. Tengevolge van den storm en het bracht. De hooge duinen tusschen ,het minder dan 22 j doorgebroken GROEDE. De inzameling van gelden voor het nationaal huwelijksgeschenk, ïeeft alhier opgebracht f 112, DE STRIJD OM MADRID. In den sector Pozuelo, ten Noord- Westen van Madrid is gisteren verbit terd gevochten. De opstandelingen trachtten zich meester te maken van het dorp Humero en den weg naar La Co- runa af te snijden. Dit gedeelte van het front wordt verdedigd door twee com pagnieën van de internationale brigade, die een moorddadig vuur openden, en bun loopgraven verlieten om, gesteund door twee tanks, een hevigen tegenaan val te ondernemen, die de opstandelin gen dwong, zich op hun uitgangsstellin gen terug te trekken. Bij dezen tegen aanval in den sector van Pozuelo en Aravaca werd de ziekenhuis-kliniek bij de universiteitswijk volkomen vernield. Een verbeten strijd woedde ook in den sector van Moncloa, waar de regee- ringstroepen eveneens de opstandelin gen terugdrongen. Te Villaverde, in het Zuiden van Madrid bezetten de regee- rmgstroepen een huis, waar de recht- schen zich verschanst hadden. Gebruiken de opstandelingen strijdgassen? Te Madrid wordt vernomen, dat uit projectielen, welke door de opstande lingen bij Humera en Pozuelo zijn afge schoten, grijze dampen opstegen. Solda ten van de regeeringstroepen moesten met gasvergiftiging worden geëvacueerd. De aard van 't gebruikte gas is nog niet bekend. Indrukken van een Britsch par lementslid. Tijdens de zitting van het Lagerhuis verklaarde James, een der Britsciie af gevaardigden,0 die een bezoek aan Span je brengen en die reeds is teruggekeerd, dat zonder een interventie de oorlog in Spanje een doodelijke strijd zal worden aangezien elk der beide partijen vast besloten is de andere uit te roeieu Beide partijen hebben ontvangen en ontvangen nog een enorme hoeveelheic steun uit het buitenland en het conflict is reeds een internationale burgeroorlog op Spaansch gebied geworden. James voegde hieraan nog toe, dat de z.g. in ternatic$iale colonne een prachtige strijdformatie is, welke Madrid op het laatste oogenblik heeft gered. De kwestie der Duitsche vrij willigers. Het bericht van de aankomst van Duitsche vrijwilligers te Cadix is giste ren door den Engelschen consul aldaar bevestigd. Alleen de schattingen over het aantal loopen uiteen, omdat de man nen niet in uniform gekleed zijn. Volgens zekere in gezaghebbende kringen te Londen ontvangen inlichtin gen zou het aantal Duitschers, dat in den loop der laatste dagen in Spanj aan land is gezet, geraamd kunnen wor den op 6000. Men schijnt geen enkele nadere bijzonderheid te hebben ten aan zien van de omstandigheden, waaronder zij aan land zijn gegaan, noch omtrent hun voornemens. In officieele Duitsche kringen wordt Vele huizen zijn overstroomd, terwijl uitgestrekte landerijen blank staan. DE WET OP DE VERPLICHTE ARBITRAGE AANGENOMEN. De Kamer heeft gisteravond het web ontwerp 'nzake verplichte arbitrage in arbeids-geschillen met 438 tegen 130 stemmen aangenomen. DE DOODSTRAF OP ECONOMISCHE MISDADEN. Onder voorzitterschap van Hitier ver gaderde gisteren het Rijkskabinet. Goed gekeurd werd o.a. een door den gevolg- machtigden leider van het vierjarige plan, generaal Goering, ingediende wet legen oeconomische sabotage, volgens welke wet een Duitsch staatsburger, die gewetenloos uit duidelijk eigenbelang of andere minderwaardige gronden, tegen de wettelijke bepalingen zijn vermogen naar het buitenland brengt of in het bui tenland laat staan, en daardoor het Duit sche oeconomische leven schade toe brengt, met den dood gestraft wordt. De positie van de Evangelische kerk. De verhouding tusschen den staat enl de evangelische kerk in Polen is thans] door een decreet van den president der I epublek geregeld. Volgens dit decreet! moet de staat tijdig op de hoogte wor-f den gesteld van voorgenomen beroe pen, op dat hij er zich van kan verge wissen, dat tegen den desbetreffenden predikant geen bedenkingen bestaan. De candidaten voor het predikants-1 ambt, die van Poolsche nat'onaliteitl moeten zijn, moeten buiten hun kerkbe-l ofte nog een eed van trouw aan den i'aat afleggen. Indien een geestelijke staatsgevaarlijke actie bedrijft, kan de aevoegde wojwode het consistorie ver- zoeken, den predikant te verwijderen. In "aatste ins'.ant'e beslist over dergelijke zaken de minister van eeredienst. De AMSTERDAM, 2 December. Het eerste getal is de vorige note* lng, daarop volgt de oificieeie notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 99%98. A^msterdam 19-J4-4 100 Zeeuws. Hyp B-i'A v>9% Cities Service Cy. P. 1958 5 53 M 52 n t.ei. uur^ens A 125 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 461 A De Schelde N.B. 4614 C Am. emelt en riel. 72%73 A Born. Sum. H.M. 182 A Houth. Alberts 94 C Union Pac. Rr. 9896% C Int. Nickel Cy, 47% Ned. 1000-4 l0O%—100% Indie 34 1C00-4 100%—100% Eng'eland 1960-90 4 87%—87% A Ko oniale Bnk. 68%—67%-68 A N.I. Hbk. 1000 138%—137% C Ned. H. M. 1000 169—168 A v. Berkels Pat. 51%50% C Calvé-Delit 82%80% A. Philips Gem. B. af. 266261 -62 C Unilever 157% e.d.154%-54, C Am. Car en Foundry 37%36%-37%, C Anaconda Cop. 37%35%-36. C Bethlehem S. 53%52%-51%, C Kennec Copper 44%43%-42% C U. States St. C. 57%—55%-%. C North Am. Cy. 24%24. A Kon. Petr. Mpij. 401—392%-94%. C Contin. Oil Cy. 28%—28-%. C kniips Petr, Comp. 34%34%. C Shell Union O.C. 2049%-%. C Tide Water Ass. Oil 15%15-14%. A Ned. Scheepv. U. 90%84. A H.V. Amsterdam 420%—417-.18%, A Java Cult. Mij. 170%—168-65. A N.I. Suiker U. 138-136-35. A Deli Batavia 233% BEURSTHERMOMETER WOENSDAG* ObLMarkt Unilever - Rubber H.V.A. - Philips - Schepen Koninkl. - Suiker Tabak - Markt Amerika (Wettig gedeponeerd C Deli Mij. 1000 295%—296-94. A Senembah 258255, C Baltimore en Oh o 16%16%, C Southern Pac. Cy. 31%30%, A Southern Rlw. 16%16. A Amst. Rubb. C. 273-268-69%. A Deli-Bat. Rubb. 164%163-62, A Hessa Rubber 176%174-76, A Serbadjadi S.R. 129%—128%-27%. WISSELKOERSEN. Amsterdam Officieel. Heden. Londen Berlijn Parijs Brussel New York Reismarken 9.02 73.96 8.57% 31.10% 1.83% 49% Gister, 9.01 74,— 8.57% 31,06% 1.83% 49% nieuwe regeling treedt 27 December in werking. PRESIDENT ROOSEVELT TREKT VAN LEER, Venijnige critiek op den Euro- peeschen „waanzin," De president der Vereenigde Staten, Roosevelt, heeft gister te Buenos Aires de hoofdstad van Argentinië de pan- Amerikaansche vredesconferentie ge opend met het uitspreken v,an een rede, waarin hij onder meer zeide: Ik geloof, dat de republieken der nieuwe wereld de oude wereld kunnen ïelpen bij het afwenden van d'e oorlogs catastrofe. Ik ben er van overtuigd, dat de gewone l'edeh overal in vrede wen- schen te leven, maar de leiders en de regeeringen nemen hun toevlucht tot den oorlog. Wij kunnen geen houding van defaitisme aannemen. De vrede kan slechts door een ijverig pogen verkre gen worden. Op u is de hoop van mill'oenen in min der gelukkige landen gevestigd. Aan gene zijde van den oceaan zien wij we- relddeelen, die versleurd worden door de oude haat en nieuw fanatisme. Wij hooren verkondigen, dat onrechtvaardig heden en ongelijkheden hersteld moeten worden met de wapenen en niet langs den weg van het verstand en vreedzame rechtvaardigheid. Wij hooren ook zeg gen, dat nieuwe markten slechts docr verovering verkregen kunnen worden. Wij lezen, dat het heilige" karakter der verdragen veracht wodrt. Wij weten, dal aan alle zijden sterke bewapeningen op rijzen en dat m'llioenen mannen en vrouwen aan de schepping daarvan me dewerken, Wij weten, dat de naties, die zich aan deze krankzinnigheden schuldig maken, den dag zullen beleven, waarop of haar vernietigingswapenen gekeerd zullen worden tegen haar buren of haar weinig soliede economie ineen zal stor ten, In beide gevallen zullen wij mede daarvan te lijden hebben, ook als wij niet in den oorlog betrokken worden. De dwaasheid van een grooten oorlog zou ons welzijn op duizend wijzen be dreigen. Ik heb vertrouwen, dat wij de oude wereld kunnen nelpen bij het voor komen van den oorlog. Het is onze eer ste plicht een oorlog tusschen de Ame- rikaanscbe staten zelf te verhinderen en het beste middel daartoe is de verster king van den constituHoneelen, demo- cratiscnen regeeringsvorm, opdat de de mocratische bestuursvorm in de geheele wereld gerechtvaardigd worde." DE STORM. Overstroomingen te Rotterdam De storm en het zeer hooge tij heeft op verschillende plaatsen in ons land veel schade aangericht. Te Rotterdam heeft het hooge water de kaden doen overloopen, zoodat verschillende kel ders en woningen in de lager gelegen deelen van de binnenstad onderliepen. Men moet een twintigtal jaren terug gaan om een dergelijken hoogen water stand te vinden. Op enkele punten o.a. op de Spaan- sche kade waren gaten in de bestrating geslagen. Ernstige schade te Zandvoort. Zandvoort is door het stormweer eveneens ernstig geteisterd, daar er voor duizenden guldens schade op het strand te herstellen vallen. Het beken de Noorderbad is 'wel zeer zwaar door het noodweer getroffen, daar het zwem bassin en het bootjesbassin op het punt van invallen staan. Vijf consumptieten ten, welke over het strand verspreid stonden, zijn eenvoudig weggevaagd, enkele van deze tenten bevatten veel inventaris. Te Oostvoorne. Te Oostvoorne is door den zwaren N. W, storm van de duinen nabij den Bou levard een gedeelte van ruim 20 meter weggeslagen. Dijkdoorbraak op Texel voorko men. De toestand van den dijk van den pol der „De Eendracht" op Texel was gis teravond zeer critiek. Hoe ernstig men de situatie achtte, bleek wel uit het feit, dat de boerderijen werden ontruimd. Den geheelen d,ag stelden gisteren de werkloozen van Texel dit zijn onge veer een honderd man pogingen in het werk, den dijk te behouden. In den dijk bevonden zich gaten van tien tot twaalf meter breedte. Het aantal groo te gaten bedraagt 28, terwijl ook nog verschillende kleinere open ngen in den dijk zijn geconstateerd. Sommigen zijn zoo diep, dat een deel van de kruin is weggezakt. Evenwel is het gelukt den dijk te be houden mede dank zij het feit dat de storm gisteravond in kracht afnam. Landbouwschuren vernield. In de gemeente Nieuw Leusen is gis ternacht een pas nieuw gebouwde groo te boerenschuur door den storm om gewaaid en terecht gekomen op een an dere schuur, die eveneens bezweek. Visschersschuit weggeslagen. Tijdens den storm is Maandagnacht de visschersboot „T. 58", eigendom van vis- scher T. Eeleman te De Cocksüorp (Texel) van de kettingen geslagen en weggedreven. Men vreest, dat het schip als verloren moet worden beschouwd. Ann boord was al het gereedschap, olie goed en de pap eren voor de visscherij van den heer Eeleman. Honderd schapen verdronken. Dinsdagmorgen zijn door het hooge water te Numansdorp ruim honderd schapen van den koopman Mo- risco verdronken. KRUIDENIER TE LEEK VERMOORD. Roof vermoedelijk de drijfveer. In den afgeloopen nacht heeft te Leek bij Groningen een afschuwelijke moord plaats gehad, waarvan de 65-ja- rige C. Reyntjes, kruidenier van beroep, slachtoffer is geworden. Nauwelijks is men in het Noorden des lands bekomen van den schrik welke de moord op den rustenden 74-jarigen landbouwer R. Zetsma in Opende, ge meente Grootegast, in den nacht van 24 op 25 Juli 1.1. gepleegd, heeft veroor zaakt, of stad en provincie worden op geen koude handen meer, dank zij de Prijs slechts f 1.95. (Ingez. Med,} nieuw opgeschrikt door een moord, wel ke wederom in het Westerkwartier, is geschied. De 65-jarige ongehuwde C. Reyntjes had een kruidenierswinkel in een pand gelegen vlak bij de sluis aan het kanaal de man, die gebrekkig is, woonde al leen. Overdag had hij Jiulp van een dienstmeisje, dat in Tolbert woont en na afloop van haar werkzaamheden, des avonds, naar haar woonplaats terug keert. Verder werd hij op den dag in zijn winkel geholpen door een 22-jarigen. neef, E. Reyntjes, die na afloop van het werk eveneens naar huis gaat -De neet van den heer R, woont in Leek, Een buurman van Reyntjes, zekere A. Bolk, is in het bezit van een sleutel van de huisdeur van Reyntjes. Hij komt iede- ren ochtend de koeien van R. melken. Ook hedenmorgen kwam hij, als altijd, om zeven uur het huis binnen. Hij vond daar zijn buurman nog te bed liggen, hetgeen hij van dezen niet gewoon was, daar Reyntjes meestal om zeven uur opstaat. Toen Bolk het ledikant naderde deed hij een vreeselijke ontdekking. Hij vond R. n.l. gebonden liggen met een kussen op het hoofd en een prop in den niond. Het was duidelijk dat geen leven meer aanwezig was. Onmiddellijk rende Bolk de deur uit en waarschuwde de politie. Ook de bu- gemeester van Leek en het parket van Groningen werden gewaarschuwd. De burgemeester was spoedig ter plaatse. Van den dader ontbreekt tot dusver elk spoor. Vast staat dat R. er warmpjes inzat en vaak de beschikking had over veel baar geld. Gisteren was aan Reyn tjes nog 200 gebracht. Of er iets ge stolen is kon nog niet worden vastge steld. Het vermoeden ligt evenwel voor de hand dat roof de drijfveer tot den raoord is geweest. Schippersvrouw door mast getroffen en omgekomen. Op den IJssel bij Zwolle is gis termorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl de schipper K.1 Gankema uit Groningen van de Rijnaak „Rival" uit Amsterdam de spoorbrug wilde passee ren en daartoe de mast h,ad ges! reken, is het schip door den sterKen golfslag dwars komen te liggen. Het begon dien tengevolge hevig te slingeren, waarbij de zware mast van de schraag :s geval len en juist terecht kw.am op de dertig jarige vrouw van den schipper- -De vrouw werd op slag gedood. Met groote moeite is het sch p later de Katerveer- sluizen binnengesleept. *ri' s-éiy ^4all<fJsi -S-tU "31?iti kilLn Geslaagd te 's Gravenhage voor *t machinisten-diploma A de heer J. Ta- zelaar, leerling van den machinisten cursus der Ambachtsschool te Middel- burg. Tot ouderlingen bij de Geref, K®** te Koudekerke werden gekozen r. Aarnoutse en M. Sanderse, in plaats van de aftr. J, Simon.se Sr. en E. Looise. Tot diaken L. Simonse Lz. in de plaats tfa» G. Dekker.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2