DE GOUDEN RAT Last van verstopping XRQMEK van den DAG. BINNENLAND. I TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 3» NOVEMBER 1936. No. 283. M.S.S - cachets de in. nmers ont- nneert irg, ad 74856. Bébé- trui- sokjesv man- bleu. Mbg. latsten sortee- voor- rbeest-* 5 et. Mbg. emon- ankpa- rugbe- an het g- half boven- en één te be- RAAT ngsche J. Do- .NSTIL elburg: 4.A.R- gangs- waard. serders orstel- a.s. Eischen van het Japansche leger Het Japansche ministerie van oorlog heeft dezer dagen in een oplaag van 300.000 exemplaren een pamflet onder het Japansche volk verspreid, waarin de geweldige militaire begrooting en de re organisatie van het rijk op de basis van „een totalen staat" wordt goedgepraat. Het pamflet ontkent, dat het leger een militaire dictatuur wenscht of een fas cistisch regime; het wenscht slechts een „staat van nationale defensie" waarbij alle bronnen van het land georganiseerd zijn voor eventueel gebruik in tijd van oorlog. Natuurlijk zal dat „een defensie ve oorlog" zijn. Intusschen wordt de term „nationale defensie" in den tekst van het pamflet gebruikt in den zin van „gevechtskracht". Eén van de alinea's bevat de mededeeling dat de bewape ning van- Japan verhoogd moet worden tot het peil van de Russische, en andere passages geven een voorstelling van de beproevingen die een natie, die in op komst is, moet ondergaan. Het is dui delijk dat de schrijver van het pamflet de gewapende macht ziet als 'n instru ment voor bevordering van de nationale welvaart, en gelooft dat Japan zich nu moet bewapenen om gereed te zijn voor de gevolgen die zouden voortvloeien uit het uitbreken van een oorlog in Europa. In een korte voorrede wordt over den toestand in Europa gezegd, dat daar oor log verwacht kan worden als gevolg van de spanning tusschen de naties met een „Volksfront" en de totalitaire staten. Rusland wordt dan natuurlijk aange wezen als de potentieele vijand van Ja pan, maar aan de toenemende militaire macht van China wordt ook aandacht besteed. Redevoeringen van Neurenberg worden aangehaald om aan te toonen dat de buitenlandsche politiek van Rus land er nog altijd op gericht is de bui tenwereld te „bolsjewiseeren". Een „communistisch complot" zou gesmeed worden tegen Duitschland en Japan; te gen dit laatstgenoemde land in het Ver re Oosten door „samenzwering met mo gendheden die belangen hebben in dat deel van de wereld om zoo het opdrin gen van Japan te belemmeren". Na Rus land er van beschuldigd te hebben dat het incidenten uitlokt, beschrijft 't pam flet de toeneming van de Russische en de Chineesche bewapening en legt uit waar om de Japansche daarbij ten achter is gebleven. De crisis schiep financieele moeilijkheden en verweekelijkte 't volk. Het leger was daarvan het slachtoffer. Maar nu, zoo gaat het pamflet voort, is het leger vastbesloten zijn bewapening weder op te voeren om „in evenwicht te komen met andere mogendheden, in het bijzonder Rusland, in verband met de Russische politiek in het verre Oosten, die er niet voor aarzelt geweld te ge bruiken". Sprekende over China, zegt het pam flet, dat er 2.000.000 Chineesche solda ten zijn, waarvan het grootste gedeelte in staat is deel te nemen aan een bui- tenlandschen oorlog. Verder zegt het, dat het Chineesche leger in een snel tempo wordt vervormd tot een doeltref fende vechtmachine. Met de hulp van de Vereenigde Staten en andere vreem de mogendheden is China bezig een ge weldige luchtmacht op te bouwen. Het land heeft thans 785 vliegtuigen, wat een geweldige toeneming is, vergeleken bij^ den tijd van het incident van Sjang hai, toen het land er nog maar 100 had. Het geschrift gaat tenslotte over tot de bespreking van de uitbreiding van het Japansche leger. Het programma van 't leger eischt in de eerste plaats een zeer sterke luchtmacht, uitbreiding van de troepen in Mantsjoerije, uitbreiding van de militaire opleiding, en verdere ge makken wat betreft mobilisatie en voor- ziening van het leger en uitbreiding en verbetering van het strategisch materi aal. In verband gebracht met de pas ge sloten Duitsch-Japansche overeenkomst tot bestrijding van de Komintern, lijkt ons dit pamflet een belangrijke aandui ding van wat er in de naaste toekomst staat te gebeuren. De Duitschers zullen Japan helpen zoo is gezegd bij den opbouw van zijn weermacht. De Japan sche industrie en Japan's technische kwaliteiten schijnen ten deze voortdu rend te kort te hebben geschoten. De si tuatie wordt dan wel heel fraai, vooral voor ons Nederlanders. Onze oostelijke naburen, die zoo hoog plegen op te ge ven van het Germaansche ras, waartoe ook wij behooren, gaan een gekleurd (en dus volgens hun gedachtengang minder waardig) ras de middelen verschaffen tot verwezenlijking van imperialistische doeleinden, welke zich zonder twijfel tot ons Indië uitstrekken! HET VORSTELIJK PAAR TE EINDHOVEN. Prinses Juliana onthult het ra dio-monument, Prins Bernhard legt eersten steen voor sterre- kundig observatorium. De vorstelijke verloofden hebben Za terdag een officieel bezoek aan Eindho ven gebracht. Gedurende heel den tijd dat de Prinses en de Prins in Eindhoven vertoefden en deze tijd was helaas slechts kort deinde over alle straten een golf van spontane Brabantsche vreugde. Het doel van dit vorstelijk be zoek was de onthulling van een radio monument, dat is opgericht ter herinne ring aan de eerste radio-telefonische verbinding met Indië, waarbij H.M. de Koningin zich rechtstreeks tot de be volking van onze overzeesche gewesten richtte. Prinses Juliana verrichtte deze ont hulling en Prins Bernhard legde den eer sten steen van een astronomisch obser vatorium dat dr. A. Philips aan de af- deeling Eindhoven van de Nederland- sche vereeniging voor weer- en sterre- kunde heeft geschonken. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA, Een reddingboot „Prins Bern hard". Te 's-Gravenhage heeft zich een comi té gevormd dat zich ten doel stelt de Nederlandsche jeugd gelden bijeen te la ten brengen voor een motorstrandred- dingboot voor de Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding Mij. Aan deze boot zal dan den naam van „Prins Bernhard" j worden gegeven. Een speldje heeft men laten vervaardigen tegen een kostprijs van 2^> ct. De leerlingen der scholen moeten deze speldjes nu verkoopen voor 10 ct., zoodat dan 7 H per speldje ten bate van de reddingboot „Prins Bern- i hard" kan komen. Het verloofde paar en Indië, Aan de officieele instanties in Indië zal medewerking worden verzocht voor een beweging, die beoogt het jonggehuw de vorstelijk paar uit te noodigen voor een reis naar Ned.-Indië. Het ligt in de bedoeling dat voor dit doel een buiten huis zal worden aangeboden nabij Na- grek, om tot verblijf van de Prinses en den Prins te dienen. HET HUWELIJKSGESCHENK VAN DE NEDERLANDSCHE SCHOOLJEUGD. Men deelt ons mede: Het comité van de Nederlandsche schoolieu<*d is biina gereed met de voor bereidende werkzaamheden voor de groote inzameling op alle onderwijsin richtingen, die 15 December 's morgens om 10 uur over het geheele land zal ge houden worden. Binnen enkele dagen wordt aan alle onderwijs-inrichtingen een circulaire verzonden met een bijbehoorende plaat om de leerlingen op te wekken, hun bij drage voor dit geschenk te offeren. Voor het ontwerp van plaat was een vraag gezonden aan de Haagsche inrich tingen voor voortgezet onderwijs, om de leerlingen daarvan in de gelegenheid te stellen een ontwerp in te sturen. Niet minder dan 38 ontwerpen kwamen in, waaronder zeer verdienstelijke en origi- neele. Tenslotte is de keuze gevallen op het ontwerp van den leerling Willy Hof man van het vrijz, chr. lyceum, zoowel wegens de voortreffelijke kwaliteiten van het teekenwerk als de wijze, waar op hij de idee van het comité heeft weer gegeven: „een dag, een uur, een daad". Aan H.M. de Koningin, Prinses Juli ana en Prins Bernhard zullen afdrukken worden aangeboden. NATIONALE VEILIGHEID. Een nationaal fonds ter oplei ding van reserve-vliegers? In de handelsbeurs te Utrecht werd Zaterdagmiddag een openbare vergade ring gehouden van de vereeniging voor nationale veiligheid. De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door generaal Snijders. Prof. dr. J. E. de Quay, voorzitter der vereeniging, heétte de aanwezigen wel kom en gaf daarna een uiteenzetting van het doel en de werkwijze dér vereeni ging', die in het zuiden des lands is ont staan, doch direct uitbreiding met het centrum en het noorden van het land zocht en die, van den eersten dag af, zuiver nationaal was. Het ging haar om de zelfstandigheid van Nederland, om de versterking van onze preventieve weer kracht, om Nederland zoo mogelijk bui ten een oorlog te houden. Men streefde in de vereeniging er naar eerlijke, objectieve, voorlichting te geven aan iedereen, niet door te schreeu wen, ook niet door te fluisteren.... doch door een duidelijke taal te spre ken. §De actie der vereeniging is niet met, 'noch t e g e n de regëering, zij is ge richt tot het Nederlandsche Volk. Het is thans ruimende wind, zoo be sloot spr. De zich steeds verergerende wereldtoestanden maken ondanks ons oprecht verlangen naar vrede een verder achterblijven onverant woord. Er zullen materieele offers van ons volk worden gevraagd en de ver eeniging zal niet ophouden naast haar voorlichting ook hierop met nadruk te wijzen. Luitenant-generaal M. Raaymaakers, inspecteur der militaire luchtvaart, hield vervolgens een inleiding over de mili 86). naar h«t EngeUch van PAUL TRENT. ant. te G. „Ja, het is heel erg. De storm schijnt nog toe te nemen. Ik had gedacht dat het wat minder zou worden. Als het nog' harder gaat waaien, gaat het mis Taylor verscheen met een boodschap van Carruthers, waarin deze mededeel de, dat hij hen zoo dicht mogelijk bleef volgen en vroeg waarheen zij van plan waren te gaan. Hij raadde hen aan naar Cherbourg te gaan. Ralph liet hierop antwoorden, dat Cherbourg inderdaad hun einddoel was. Daarna liet hij zich op de rustbank neervallen en sloot zijn oogen, want hij was lichamelijk volko men uitgeput. Jane ging naast hem zit ten en vertelde hem met rustige stem van haar onderhoud met Grafton On danks zijn moeheid kwam Ralph over- eind en nam haar in zijn armen „Oh! lie veling de hemel zij'gedankt, dat hi, je vnjwilhg van je belofte ontsla gen heeft. Natuurlijk zou hij nooit heb ben kunnen eischen, dat je je er aan zou (Ingez. Med.) houden, maar ik weet, hoe je je gevoeld zou hebben, als hij dit niet gedaan had". „En Ralph je houdt toch niet minder van mij, na wat ik gedaan heb?" „Lieveling, ik houd er des te meer om van je. En...." Mlaar Jane onderbrak hem. „Liefste, je bent erg moe. Zullen we hier later verder over praten? Kom, ga op de bank liggen, dan kun je wat uit rusten". Desbrook liet zich overhalen en Jane ging naast hem zitten, terwijl zij hem zachtjes over zijn haar streelde en het duurde niet lang' of hij viel in een diepen slaap. Eenmaal helde het jacht zoo erg, dat hij van de rustbank afgeworpen zou zijn, als Jane hem niet tegengehouden had. Hij bewoog zich slaperig, maar viel bijna dadelijk weer in slaap. Jane was niet veel slaap te kort ge komen en zij bleef rustig zitten waken bij den man, dien zij lief had. Een paar uren verstreken toen plotseling het schip hevig trilde, waardoor Ralph wakker schrok, „Wat was dat?" vroeg hij scherp. „Ik moet naar boven", zei hij en haatsite zich weg. Het kostte hem de grootste moeite om van de kajuitstrap naar de brug te ko men, want nu maakte het schip, op ge vaarlijke wijze, slagzij. Toen hij de brug bereikte, zag hij Brockdorf en Fraser zich aan de railing vast klemmen, want de storm woedde hevig. „Wat is er g'ebeurd?" riep hij, doch zijn stem was nauwelijks hoorbaar boven den wind. „Ik weet 't niet zeker", schreeuwde Brockdorf terug, maar ik ben bang, dat wij het roer verloren hebben en de tur bines werden hoe langer hoe slechter". In de verte klonk het gerommel van den donder, gevolgd door bliksemflitsen en het schouwspel werd steeds indruk wekkender. Het jacht zwoegde langzaam verder. Het werd zoo donker, dat het' scheen of de nacht reeds gevallen was, terwijl de bliksemflitsen steeds feller het luchtruim doorkliefden. Het was nu niet meer mogelijk om de naaste omge ving te verkennen zij hadden angstig1 uitgekeken naar Jersey, want het was hun bedoeling geweest, voordat het roer brak, om tusschen Jersey en Guernsey door te varen, op hun weg naar Cher bourg. „Dit staat mij niet aan", riep Desbrook taire luchtvaart. De inleider merkte ó.a. op, dat de luchtmacht in twee hoofdgroepen is in te deelen, n.l. a. de diensten die noodig zijn om te maken, dat de landmacht beter zijn diensten kan verrichten en dat die der tegenpartij daarin belemmerd wordt (men noem) dit de legervliegdiensten); b. die organen die dienen voor het voeren van den luchtoorlog. Spr. ge looft niet, dat steden daarbij het doel wit zullen zijn. Dat zou z.i. te veel ma teriaal vergen, dat beter en liever be waard zal worden voor de militare ob jecten. Uitvoerig maar met een vaagheid die het gesprokene veel van z'n waarde ont nam omschreef spr. de werkwijze en de inrichting van onderdeelen van het luchtwapen. Van groot belang is daar bij zoo besloot de spr, dat in oor logstijd beschikt kan worden over zoo veel en zoo goed mogelijk aanvullend personeel, niet alleen over enthousiaste menschen, maar ook over menschen die in vredestijd althans een halve militaire vliegeropleiding hebben genoten. On; volk beschikt over veel eigenschappen, die het tot vliegen geschikt maakt, Prof. De Quay heeft daarna het slot woord gesproken, waarin hij ze de, dat de vereeniging in het komende jaar 'n beroep Wil doen op de offervaar digheid van het geheele volk. Generaal" Raaymakers heeft er in zijn rede op gewezen, dat bij oorlogsgevaar th,ans elk land een groote behoefte heeft aan personen, die in korten tijd tot be kwame oorlogsvliegers kunnen worden opgeleid, Vele jongelieden zijn in ons land met zijn vliegbekwame menschen aanwezig, die geen opleidifng kunnen bekostigen en er zoodoende nooit toe komen. Toch stampt men den oorlogs vlieger niet uit den grnd, als plotseling de nood aan den man komt, integendeel: een langdurige en systematische oplei ding moet voorafgaan. Het gaat hier om den opbouw van een potentieele lucht verdediging. Het is ons doel nu, zoo vervolgde spr., door een geldinzameling in de toekomst de opleiding tot vliegenier van vele jon gens, over het geheele land verdeeld, mogelijk te maken. De minister-presi dent dr. H. Colijn heeft spr. gemachtigd mede te deelen, d,at een zoodanige hulp op het gebied van den luchtvaartdienst de sympathie heeft der regeering. De vereeniging voor nationale veilig heid overweegt thans ernstig tot een in zameling van geld over te gaan, tot stichting van een luchtbescherm ngs- fonds, waaruit in de toekomst de op leiding van verscheidene jongelui tot vliegenier kan worden bekostigd. De in zameling zou in de eerste helft van 1937 v/orden gehouden. De giften zullen allereerst het karak ter moeten dragen van een spontanea uitroep van het Nederlandsche Volk: „Wij willen wat geven zelfs nu, ui: on zen nood, als het er om gaat om met Gods hulp de groote waarden van ons eigen volksbestaan te handhaven." De herhalingsoefeningen in 1937. Voor herhalingsoefeningen zullen in 1937 voor den tijd van 17 dagen (onder officieren 24 dagen) onder de wapenen moeten komen de lichtingen 1931 en 1933 van de regimenten infanterie (hier onder begrepen het regiment grenadiers en het regiment jagers), het regiment wielrijders, de regimenten huzaren (met uitzondering van de postduivenverzor- gers en van de paardenverzorgers, die de eerste oefening hebben vervuld bij het remontedepot), de regimenten veld artillerie, het korps rijdende artillerie, het regiment motorartillerie, het regi ment kustartillerie, het korps luchtdoel artillerie, het regiment genietroepen, de school compagnie pontonniers, voor zoover betreft de dienstplichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening be hoorden tot de eerste en de tweede ploeg, de schoolcompagnie torpedisten, het korps motordienst en de compagnie intendancetroepen. Verder: de lichtingen 1930 en 1932 van de schoolcompagnie pontonniers,, voor zoover betreft de tegen Fraser. „Brockdorff en ik kunnen het hier wel klaar spelen. Ga jij naar be neden, naar de machinekamer en kijk wat er precies gebeurd is. Ik denk niet dat je zult kunnen helpen; het is onmo gelijk om met zoo'n storm herstellingen aan te brengen, maar ik wil graag weten wat er aan de hand is, Daarna moet je voor de passagiers gaan zorgen. Geef ze de reddinggordels en laten zij ze maar omdoen", zei Ralph. Bill kwam van de brug af, maar het was niet gemakkelijk om de trap naar de machinekamer te bereiken en een paar maal vreesde hij door de golven overboord geslagen te worden. Ten slot te bereikte hij toch de plaats zijner be stemming en vond de machinist naast de turbines staan. Men deelde hem mede, dat het roer den dienst weigerde en dat het jacht nog slechts bestuurbaar was door middel van de dubbele schroef. Dit werd echter hote langer hoe moeilijker, daar de turbines steeds minder kracht begonnen te ontwikkelen. Na een kort gesprek begreep Bill, dat zijn blijven geen nut had, dus maakte hij zich gereed om weer aan dek te gaan,, toen men hem vertelde, dat men van de machinekamer naar-de salon kon komen, Om gezond Ie blijven, moet men geregeld dagelijks normale stoelgang hebben en all dat hapert, heeft dat dadelijk nare gevolgen. Uw eetlust vermindert, Gij hebt geen nut van Uw voedsel, Gij gaat er slecht uitzien, maar erger nog, in Uw lichaam hoopen zich slechte stoffen op, die Uw gestel ongun stig beïnvloeden. Wees daarom verstandig en grijp direct ia. Maak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten stoffen die onmiddellijk zacht maar zeker Uw ingewanden bevrijden van de in ontbinding overgegane spijsresten. Zuiveren Uw bloed, verbeteren Üw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er éénl Wilt Gij snel Schoon Schip maken, dan twéél 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gij proeft niets, F«r koker ven 12 «luk» 60 sent. Overal verkrijgbaar. (Ingez. Med.) dienstplichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening behoorden tot de derde ploeg; de lichting 1931 van de compag nieën geneeskundige troepen, met uit zondering van de ziekenverplegers, en de lichting '33 van de compagnieën genees kundige troepen. Wat het regiment kust.art'llerie aan gaat, komt van de lichting 1931 de le schoolcompagnie op 27 Mei in Den Hel der en de 2e schoolcompagnie op 20 Mei in Vlissingen; en van de lichting 1933 de le schoolcompagnie op 22. Juli in Den Helder en de 2e schoolcompagnie op 29 Juli in Vlissingen. De opbrengsten der P.T.T. De diensten der P.T.T. hebben over de eerste 9 maanden van 1936 opge bracht: ruim 51 millioen, d.i. 141.590 minder dan over hetzelfde tijdvak in 1935, maar ruim 1 millioen meer dan de begrooting was. Verlaging van bijzonder invoerrecht op benzine gevraagd. Het hoofdbestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft zich met een adres gewend tot den minister van fi nanciën, waarin gewezen wordt op de omstandigheid, dat de voornaamste ben zine-import maatschappijen in verband met de waardevermindering van den gulden, den detailprijs van benzine met een halve cent verhoogd hebben en wel met ingang van 26 October j.l. Adressant is van meening, dat een der gelijke prijsverhooging een aanzienlijke verzwaring van de lasten voor vele mid- denstandsbedrijven beteekent, vooral t. a. v. die bedrijven, waar de distributie- kosten een belangrijk deel van den kost prijs vormen. Het gevolg daarvan is, dat talrijke producten, waaronder de levens behoeften in het bijzonder, in prijs zul len stijgen. Instemmende met het streven der re geering, dat zooveel mogelijk- een stij ging van de dagelijksche kosten van le vensonderhoud moet worden vermeden, is adressant van oordeel, dat ook de ten gevolge van de waardevermindering van den gulden noodzakelijk geworden prijs stijging der benzine dient te worden ge compenseerd door een overeenkomstige verlaging van het bijzonder invoerrecht. Met klem dringt het hoofdbestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond er op aan, te bevorderen, dat dit bijzonder in voerrecht op benzine overeenkomstig de waardevermindering van den gulden wordt verlaagd. VERHOOGïNG LEDERPRIJS. Daar de huidenmarkt sinds enkele maanden een zeer aanzienlijke stijging heeft ondergaan, (van 1 Augustus 1936 af: ongeveer 50 hebben de zoolJeder- fabrikanten op 26 Nov amber 1936 te Tilburg in vergadering bijeen zich ge noodzaakt gezien, naast de door de de valuatie noodzakelijk plaats gehad heb bende prijsverhooging, thans de leder- prijzen als overgangsmaatregel wed ar met ten minste 10 te verhoogen. zonder buiten om te gaan. Men moest langs een heel nauw gangetje kruipen, dat slechts in geval van nood gebruikt werd. Toen hij de salon binnen trad, keek hij zoo opgewekt mogelijk en liep naar Jane toe, die met Peggy zat te praten en gaf haar een hartelijke kus. „Kom menschen, ik zal jullie eens een beetje gaan drillen", zei hij op luchtigen toon. „Ik veronderstel, dat jullie alle maal de reddingsgordel in de hutten hebt zien liggen. Jullie moeten ze nu onmid dellijk halen", riep hij opgewekt, doch op bevelenden toon. „Is het zoo erg?" fluisterde Jane hem toe, „Gauw maar. Ik heb niet veel tijd." De prinses stond langzaam op. „Is het heusch wel de moeite waard?" vroeg zij. „De moeite waard of niet, je moet doen wat je gezegd wordt. En gauw wat". De drie vrouwen verlieten de salon en de groothertog stond op. „U ook, mijnheer", riep Bill, die zag dat Graves al verdwenen was. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5