LUX TOILET ZEEP AKKERTJES CACHETS) ZEELAND. DE GOUDEN RAT r Isfietm&Ho DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936. No. 281. KRONIEK van des DAG. Het anti-communistisch verbond. «DELBURG. (zennissen iets aparts 0e Wiarlnrjf, Zou het tusschen Duitschland en Ja pan gesloten verdrag tot bestrijding van het communisme werkelijk zoo onbaat zuchtig en zindelijk ideëel zijn als de tekst er van, mitsgaders de halve en heele officieele toelichtingen er op, ons willen laten gelooven? Het gaat volgens dezen tekst en deze toelichtingen louter om een verdediging van alle geestelijke en cultureele goederen, welke door de Komintern, de communistische in ternationale te Moskou gevestigd, worden belaagd, Duitschland en Ja pan zullen gezamenlijk alle maat regelen nemen, welke aan dit doel dienstbaar zijn te maken. En ze hopen, dat spoedig vele andere landen zich voor het lidmaatschap hunner vredelievende kongsi zullen aanmelden. Er is geen sprake van, dat ze een militair bondge nootschap zouden hebben gesloten en 'n gewelddadige afrekening met Sovjet- Rusland zouden beoogen. Met veel na druk is zoowel te Berlijn als te Tokio betoogd, dat de Russische regeering zich eigenlijk niets van de zaak hoeft aan te trekken; en daarom zelfs het recht mist, om te protesteeren. Zou ze dit wel doen, dan moet men bewezen achten, dat ze zich met de Komintern vereenzel vigt en dus mede schuldig staat aan de communis tische ophitser ij en over al in het buitenland. Is het niet handig? Buiten Japan en Duitschland gelooven weinigen, dat er naast het gepubliceerde niet een geheim verdrag bestaat, dat een veel grimmiger karakter heeft. Een der gelijke veronderstelling wordt in eerste instantie geboren uit het algemeen wan trouwen, dat ook heden ten dage nog aan het Macchiavellistische spel der di plomatie ten grondslag ligt. Eenmaal ge boren kan ze ruimschoots voedsel vin den om uit te groeien tot een zwaar ver moeden. Want: Hoe moet men zich de practische uit voering van het verdrag denken, indien er geen militante afspraken achter schuil zouden gaan? Willen Japan en Duitsch land de wereld op gezétte tijden met pu blicaties verrassen, waarin de boosaar dige praktijken der derde internationale aan de kaak worden gesteld? Is de be doeling geen andere dan het menschdom voortdurend te waarschuwen met over legging van naarstig verzameld bewijs materiaal, voor ondermijning der Wes- tersche (en Oostersche?) cultuur door de Komintern? Veel meer toch zullen Duitschland en Japan onmogelijk kunnen doen, als de gepubliceerde tekst hunner overeenkomst alles wat werd overeenge komen, inderdaad bevat. Maar dat is dan naïef weinig voor een politiek verdrag. De gevolgen van de DuitschJapan- sche samenwerking laten zich momen teel nog niet overzien. Er zal eerst eenige klaarheid moeten komen ten aan zien van de werkelijke beteekenis der zaak. Het blijft tenslotte denkbaar, dat de beide landen toch niet meer afspra ken dan ze laten voorkomen, Eu dat men misschien met een poging te doen heeft, om zekere andere landen (Engeland in de eerste plaats) te intimideeren, ten einde politieke voordeelen van de ge- intimideerden (b.v. Engelsche concessies voor Duitschland inzake de koloniale kwestie) los te krijgen. Tot dusver heeft Hitier niet veel anders dan voordeel ge had van zijn geharnaste buitenlandsche politiek. De ervaring leerde hem, dat 'n land, dat durft doortasten, heel veel kan riskeeren. Engeland is zoo wars van oor log, dat het reeds van alles over zijn kant liet gaan, ook als zijn prestige in bet gedrang kwam. Het moet aanlokke lijk zijn voor Hitier daarop nog verder te speculeeren. Wellicht kan dat, zonder dat er ongelukken gebeuren. Maar zon der gevaar lijkt het ons allerminst. 84). naar hat Engelach van PAUL TRENT, „Dat is jammer, want hij heeft ook zijn goede zijden", zei Brockdorf met 'n zucht. „Ik verkeer ongeveer in de zelfde po sitie als jij, Brockdorf. Werkelijk ik zou hem graag helpen, maar ik kan natuur lijk niets doen". „Zou ik mijn woord breken, als ik hem hielp ontvluchten? Naar mijn mee ning, zou ik je daar geen moeilijkheden door bezorgen. Het zou misschien wel een opluchting voor jullie zijn, als je hem op die manier kon kwijt raken". „Neen. Het is een vernuftig idee, maar het gaat niet op, oude jongen. Het zou iets anders zijn, als ik gewoon Ralph Desbrook was, maar ik ben hier in de hoedanigheid van ambtenaar en daar valt niet aan te tornen, Het spijt mij", zei Ralph en eenige oogenblikken daar na ging zij naar beneden en liet de navi gatie aan Brockdorf over. Uit voorzorg' zond hij echter Fraser naar hem toe, die nog pas kort geleden uit den dienst gegaan was en volkomen op de hoogte was van de stuurmanskunst, zoodat de ze, zoo noodig, den kapitein kon ver-j Ontvanger registratie en domeinen. Bij beschikking van den min'ster van Financiën is de ontvanger der registra tie en domeinen mej. J, A. Engels ver- plaatst van het kantoor der registratie en domeinen te Emmen n,aar het kantoor der registratie no, 1 en successierechten REKENING EN BEGROOTING GODSHUIZEN. B. en W. stelden den Raad voor goedkeuring te hechten aan de rekening 1935 en de suppl. begrooting over dat jaar van de godshuizen, aanwijzende een nadeelig saldo van 43,270. De commissie van financiën deelt in haar rapport terzake mede, dat een ha- rer leden o.a. meent dat de boekwaar de der landerijen ad 73.936, gezien de exploitatie-opbrengst van 3340 en den omvang van het bezit 162 ha) te laag is vastgesteld. Ook zou dit lid het gewenscht achten, dat gelden, vrijgeko men door aflossing van obligaties der gemeente Middelburg niet meer besteed worden voor aankoop van ter beurse genoteerde effecten, doch op schuldbe kentenis aan de gemeente worden ge leend. Dit zal couponbelasting en pro visie voorkomen en koersrisico uitscha kelen, terwijl de gemeente leeningskos- ten zal ontgaan. Het bestuur der Godshuizen heeft kennis genomen van het rapport en deelt o.a. mede, dat de boekwaarde der landerijen voorheen voor een aanmerke lijk hooger bedrag stond vermeld. In 1933 zijn de landerijen opnieuw ge taxeerd en is de waardevermindering ad 30231 op de kapitaalrekening afge boekt. Bij deze hertaxatie werd als ge middelde prijs aangehouden een bedrag van 1250 per ha. Sindsdien is een perceel weiland voor bouwterrein ver kocht, en de opbrengst, die uiteraard verre boven het gemiddelde cijfer uit ging, werd ten gunste der kapitaalreke ning afgeboekt. Vandaar, dat de gemiddelde boek waarde per h.a. berekend, lager kwam. Dit betrekkelijk gering verschil geeft 't bestuur echter geen aanleiding thans wederom de boekwaarde te (ïerzien, omdat deze boekwaarde uiteraard op het exploitatie-cijfer van geen invloed is, terwijl al evenmin prijsbepaling bij even- tueelen verkoop daarmede samenhangt. Wanneer door aflossing van obligaties gelden vrijkomen, zal het bestuur, zoo van de zijde der gemeente daartoe de wensch wordt te kennen gegeven, gaar ne bereid zijn deze op schuldbekente nis aan de gemeente leeningen te ver strekken, voor zoover daartegen van de zijde van Ged. Staten geen bezwaar wordt gemaakt. Begrooting 1937, B. en W. adviseeren goedkeuring te hechten aan de begrooting der Gods huizen voor 1936, geraamd wordt 'n nadeelig saldo van 49.841. hetwelk ten laste van de gemeente zal komen. Tjer toelichting van dat nadeelig saldo merken B. en W. op, dat voor 1936 een tekort werd geraamd van 52.634, zijn de f 2793 meer dan voor 1937, Boven dien is als buitengewone uitgaaf in de begrooting voor 1937 opgenomen eene som van 9000 te betalen aan den Pensioenraad als eerste van 5 jaarlijk- lijksche termijnen wegens achterstal lige pensioensbijdragen. Feitelijk be draagt dus het nadeelig saldo, dat voor 1937 is geraamd 11793 minder dan voor 1936 werd begroot. De Commissie van financien merkt op, dat een lid meent, dat de vergelij king, die B. en W. maken met de be grooting 1936 weliswaar gunstig uit valt, doch vergelijkt men echter met de rekening 1935, dan is het aspect min der gunstig, dan is nl. het gunstig ver schil slechts 2428, als men nl. even als B. en W. döen, de 9000 voor ach terstallige pensioensbijdragen buiten be schouwing laat. De cmomissie vraagt tot welk bedrag het af te breken gedeelte van het gast huis op ultimo 1936 nog in de boeken zal voorkomen? Het komt gewenscht voor dit bedrag voortaan afzonderlijk te administreeren. Verder vraagt de com missie of er ten laste der Godshuizen te allen tijden aflosbare leeningen loo- pen, die hooger rente eischen dan het netto-rendement 3 inschrijvingen grootboek N. W. S.? Zoo ja dan ware aflossing van die leeningen te overwe gen uit een deel dezer inschrijvingen, die daartoe verkocht konden worden, omdat de 3 N. W. S. thans zeer hoog noteert. De uitgaven voor electrisch licht zijn geraamd op 4900 tegenover een uitgaaf in 1935 van 4805. De com missie vraagt of men geen gebruik maakt van de voordeeliger tarieven van het G. E. B. in 1936 ingevoerd. Verder of de gascokes van de gasfabriek te Middelburg worden betrokken. Ook op deze vragen heeft het be stuur der Godshuizen van antwoord ge diend. Het wijst er op, dat de rekening 1935 voor het bestuur, met de bekende cijfers van het loopende jaar, de basis vormde voor de ramingen voor 1937. Dat vergelijking met de rekening van 1935 geen frappante verschillen te zien geeft, mag geen verwondering baren. Het af te breken gedeelte van het Gasthuis zal per 31 December 1936 nog in de boeken voorkomen tot een bedrag van 69954. Het ligt in de bedoeling van het bestuur dit bedrag op een af zonderlijke afschrijvings-rekening le verantwoorden, te beginnen met 1937, Ten laste van de Godshuizen loopen nog geldleeningen bij het familiefonds-Hur- gronje aangegaan, tegen hooger rente dan het netto-rendement der 3 in schrijvingen grootbboek N. W. S. be draagt. Inderdaad is aflossing dier lee- ingen uit opbrengst van verkoop der inschrijvingen voordeelig te achten er, het bestuur zal overwegen of het daar toe kan geraken. Bij de raming der uitgaven voor electrisch licht, is met het nieuwe tarief van het G. E. B. geen re kening gehouden. Bij vaststelling der begrooting in Juli was het bedrag van het voordeelig verschil, dat daardoor zou worden opgeleverd, nog niet be kend. Het is echter wel de bedoeling van de voordeeliger tarieven gebruik te maken. De levering van gascokes voor de centrale verwarming werd, na proef nemingen, opgedragen aan de Z.E.G.A. M. te Vlissingen. Verschuiving van den Marktdag, B. en W. wijzen er op, dat het de wensch der regeering is, dat de 7e Jan. 1937 den dag, op welken het huwelijk tusschen Prinses Juliana en Prins Bern- hard zal worden voltrokken, als een nat. feestdag wordt gevierd. Zonder nadere desbetreffende regeling zou op dien 7en Jan., als zijnde een Donderdag, de ge wone weekmarkt moeten worden gehou den. De bepalingen der desbetreffende verordening op het Marktwezen laten namelijk voor een geval als het onder havige geen uitzondering toe, Intusschen komt het B. en W. gelet op het voren staande en omdat op 7, 8 en 9 te Mid delburg verschillende openbare feeste lijkheden zullen plaats hebben, dienstig voor om den Raad voor te stellen de weekmarkt van Donderdag 7 Jan. te ver schuiven naar Woensdag 6 Jan. Rooien van boomen. B. en W. stellen voor wegens aange tast zijnde door iepenziekte, wegens be schadigd, ingerot of dood zijnde te rooi en 85 iepen, een tronkboom, een berk 2 linden, een esch, 2 kastanjes en eenige struiken, verdeeld over verschil lende deelen der stad, IJk en herijk. Ged. Staten van Zeeland hebben al data, waarop ijk en herijk van maten en gewichten zullen plaais vinden voor 1937 vastgesteld: Te Goes voor Goes, Kattendijke en Kloetinge 5, 6, 11, 12, 13, 18, 19, 20, 21, 22, 25 en 26 Januari; te Rilland-B.ath 27 en 28 Januari; te Krabbendijke 1, 2 en 3 Februari; ie Waarde 4 en 5 Febru ari; te Kru'ningen 15 en 16 Februari; le Ierseke 17, 18, 19 en 22 Februari; te Wemeldinge 23, 24 en 25 Februari; te Kapelle 1, 2, 3 en 4 Maart; te Wol- phaartsdijk 15 en 16 Maart; te Hein- 'kenszand 22 Maar'; te 's-Heerenhoek 23 Maart; te Borsselen 24 Maart; ie Ovezande voor Ovezande en Nisse 25 Maart; te Ellewoutsdijk en Driewegen 31 Maar*, te Baarland: voor Baarland en Oudelande 1 en 2 Apr'l; te Hoede- kenskerke 12 April; te 's-Gravenpolder: voor 's-Gravenpolder en 's-Heer Abts- kerke 13 April; te Hansweert: voor Hansweert en Schore 14 en 15 April te Kloosterzande voor Hontenisse en Ossenisse 20, 21 en 22 April; te Graauw en Langendam 23 Apr 1; 'e Hulst voor Hulst, St. Jansteen en Clinge 26, 27, 28, 29 en 30 April en 1 Mei; te Rapenburg voor Hengstdijk, Boschkapelle en Stop MSiSiiiÉl •s Verras ze met de frisse, fleurige lux Toilet Zeep in feestkleed! 4 stukken Lux Tpilet Zeep, sierlijk verpakt met een keurig shantung zakdoekje gratis er bij! En dit alles voor slechts 50 ets. Vraag Uw winkelier om de feestvérpakking van lts 103- b vangen. Toen ging hij op zoek naar Jane, die hij nauwelijks gezien had gedurende de laatste uren. Hij vond haar met Peggy zitten praten, die erg zenuwachtig leek. „Is de torpedo-jager vertrokken?" vroeg zij. „Zij is net weg, maar ze zal nog wel vlak bij zijn. Wilt u mee naar boven om te zien wat er gebeurt? Ik vrees dat de zee een beetje onstuimig wordt, maar de torpedo-jager heeft zijn zoeklichten op ons gericht. „Ik wil graag mee gaan kijken", ant woordde Peggy snel en zij begaven zich met hun drieën aan dek. Er was nog maar weinig te zien van de Shrike, behalve het felle licht der zoeklichten. Hun gestalten waren hel verlicht toen zij op het dek stonden en Ralph glimlachte medelijdend, want hij vermoedde, dat Carruther's kijker op hen gericht bleef. Jane drukte Ralph's arm en trok hem terzijde. „Ik maak mij eigenlijk bezorgd over mr. Grafton, opgesloten in dat afschu welijk hol". „De man heeft die gevangenis zelf ge maakt; waar maak je je bezorgd over?" „Toch vind ik het akelig; ik kan er niets aan doen. Wou je liever dat ik hardvochtig van aard was?" „Ik zou niet willen dat je anders was dan je bent", riep hij hartstochtelijk. (Ingez. Med 1 „Laten wij naar beneden gaan en met hem praten. Dat kan toch geen kwaad" „Ik moet boven blijven. Het is waar, dat je broer op de brug is, maar ik heb het gevoel, dat ik een oogje in het zeil moet houden", „Ralph, zou je het erg vinden als ik alleen naar beneden ging? Ik kan maar niet vergeten, dat ik beloofd heb, om met hem te trouwen". „Nonsens!" riep hij lachend uit, maar zweeg toen hij zag', dat het haar ernst was. „Toe alsjeblieft, Ralph". „Vooruit dan maar. Maar waarschuw een van de matrozen voordat je de hut binnen gaat, hoewel ik niet denk, dat Grafton moeilijkheden zal veroorzaken". „Dank je, lieveling", antwoordde zij dankbaar en ging naar beneden. De sleutel van de hut stak aan den buitenkant in de deur, dus trad zij bin nen en draaide het licht aan. Zij drukte op de veer en het luik sprong open. Be neden brandde licht en Grafton, die had zitten lezen, keek vol verwachting op. Een glimlach verhelderde zijn gelaat toen hij Jane zag, „Dus mijn verloofde verwaardigt zich mij een bezoek te brengen" riep hij uit, terwijl hij zwakjes glimlachte. „Beschouwt u mij nog steeds als uw verloofde?" vroeg zij. „Wel ik geloof niet dat er iets ge beurd is waardoor er verandering in on ze verhoudingen gekomen is. Je hebt mij beloofd, plechtig beloold, met mij te trouwen, in de eerste haven diè wij aandeden. Is dat niet zoo?" „Ja", gaf zij zachtjes toe, „maar on der zekere voorwaarden. De veiligheid van mijn broer en Captain Desbrook". „En zijn die dan nu niet veilig?" „Ja, maar niet door uw toedoen". „Wel, laten we dan zeggen door toe doen van het noodlot. Is dat niet vol doende? Zij zijn in elk geval veilig en nu probeer je op deze manier terug te krabbelen", „Dit is niet eerlijk van u, mr. Grafton U weet, dat ik beloofd heb met u te trouwen, toen u mij dreigde met den dood van mijn verlooide en van mijn broer, mijn eenige bloedverwant. Wat kon ik anders doen, dan het u beloven? Maar ik deed het op voorwaarde, dat u daar iets tegenover zou stellen en dat heeft u niet gedaan. Maar als u mij neg aan mijn belofte wenscht te houden, kan ik: mij daar natuurlijk niet tegen verzet ten. Mr. Grafton wilt u mij niet van mijn belofte ontslaan?" „Mijn lieve Jane ja, ik heb het recht je Jane te noemen ik wou al leen maar wat plagen. Natuurlijk ontsla ik je van je belofte, Ik zeg niet, dat ik dat graag doe, want je bent de eenige vrouw, die ik ooit werkelijk lief gehad. CAKKEBS Op "AKKERTJES" komt nevenstaand merk voordan alleen kunt Ge zeker zijn een "AKKERTJE" te hebben gekregen. Overtuig U, dat men u geen waardelooze prullen in de hand stopt. Met een „AK KERTJE" waarop het merk AKKER ln ruit-vorm voorkomt, kunt Ge erop reke nen dat Uw hoofdpijn, kiespijn, zenuw pijn, influenza of griep dadelijk verdwijnt, zonder dat Ge maag-krampen krijgt. Dit AKKER-merk waarborgt echtheid. Nederlandsch Product-Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 52 ct. Zaltdoosje. 3 stuks 20 cL (Ingez. Med.) peldijk 4 en 5 Mei; te Zaamsfag 19 en 20 Mei; te Axel mede voor Koewacht 24, 25, 26, 27 en 28 Mei; te Zu ddorpe 1 Juni; te Westdorpe 2 en 3 Juni; te Sas van Gent, mede voor Philippine 14, 15, 16, 17 en 18 Juni; te Neuzen 21, 22, 23, 24, 25 en 26 Juni; te Sluiskil 28 Juni; te Hoek 29 en 30 Juni; te IJzendij- ke mede voor Waterlandkerkje 13 en 14 Juli; te B ervliet 15 en 16 Juli; te Hoofdplaat 19 Juli; te Schoondijke 20 en 21 Juli; te Oostburg 22, 23 en 24 Juli; te Aardenburg, mede voor Eede en St. Kruis 26, 27 en 28 Juli; te Sluis 29 en 30 Juli; te Breskens 1, 2 en 3 Sep tember; te Cadzand 13 September; ie Retr,anchement 14 September; te Zuid- zande 15 September, te Nieuwvliet 16 Sep ember en te Groede 17 en 18 Sep tember. Wachtgeld voor bijbetrekkingen. In vervolg op zijn opmerking in de vergadering van 21 October jl. heeft de heer v, d, Feltz thans als zijn wensch bekend gemaakt, dat alleen bijbetrek kingen, welke beloond worden met meer dan f 400 's j.aars, aanspraak geven op toekenning van wachtgeld, met dien verstande, dat thans fungeerende ambte naren voor alle door hen bekleede bij betrekkingen aanspraak op wachtgeld behouden volgens de bepalingen der nieuw vastgestelde regeling, In zijn toe lichting wijst de heer v. d. Feltz er o.a. op, dat het zijn bedoel ng is om te voor komen, dat voor allerlei werkzaamhe den, die dikwijls, vooral in Middelburg, ten onrechte als een bijbetrekking af zonderlijk worden bezoldigd, terwijl zij veel ju ster onder de hoofdbetrekking kunnen worden gebracht ook nog aan spraak op wachtgeld wordt gegeven. De heer v. d. Feltz houdt niet vast aan f 400 en zou zich bijv. met f 350 of f 450 ook kunnen vereenigen. B. en W. geven toe, dat de Raa^ ten allen tijde bevoegd is de aanspraak op wachtgeld te wijzigen zoo.als de heer v. d, Fepz wil. Het stellen van een grens bergt ech ter steeds een zekere willekeur 'n zich. Zoo ook hier, bijv. de schoonmaakster van school J en van de uloschool voor jongens genieten f 612 per jaar, die van school C f 403 en die van school A f 374. Laats+genoemde zou dus geen rech' op wachtgeld meer hebben. Daarom en ook om andere redenen adviseeren B. en W. het voorstel-van der Feltz te verwerpen. De Ballos methode toegepast bij de cursussen voor werkloozen. Het is te begrijpen, dat bij de ont wikkelingscursussen voor werkloozen zich zeer groote moeilijkheden voordoen die men op gewone inrichtingen van on derwijs niet of in veel minderen graad gevoelt. Daar is vooral het feit, dat men cur sisten krijgt, die onderling groote ver- heb. De meeste mannen zeggen dat zon der er iets van te meenen, maar dit is de zuivere waarheid. Geloof je me?" „Ja, ik geloof u", fluisterde zij. „Natuurlijk weet ik wel, dat ik dwaas gehandeld heb, maar ik ben de laatste jaren erg verwend en heb haast altijd gekreg'en, wat ik wilde hebben en ik verbeelde mij, dat het mij ditmaal ook weer zou lukken. Misschien is het maar beter zoo, want als alles anders geloo- pen was en ik had je aan je woord ge houden, dan zouden wij allebei dood ongelukkig geworden zijn. Liefde laat zich niet dwingen of verkoopen en ik probeerde de jouwe te dwingen en te koopen. Jane, ik hoop, dat je geen wrok jegens mij koestert. Ik heb verloren en ik zal niet lang meer in de gelegenheid zijn om nog meer fouten te begaan. Laat dit ons afsche.d zijn, want ik wil je liever niet weer zien. Ik zal waarschijnlijk in het holst van den nacht aan land gezet worden en dan zal niemand ooit meer iets van mij hooren. Nu ik jou toch ver loren heb, kan het mij niets schelen. Ik heb mijn leven gehad en er dikwijls van genoten. Vaarwel, lieve", zei hij en dwong zich zelf om opgewekt te spre ken, doch Jane wist dat hij leed, (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 9