JIJ *2* GOESCHE COUBANTA212Ü HENNING UW ST. NIC,-GESCHENKEN Hollaers-Verberkt MORGENMIDDAG KEES HELDER DRDE BLADEN. VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Telegram-adres Waarheid VOOR NAAR MARKT 6 - MIDDELBURG KUNST EN WETENSCHAP. BINNENLAND. met de kinderen naar een foto laten maken voor VADER'S ST. NICOLAAS WEERBERICHT. Tot en met Donderdag werkelijk mooie foto Lange Delft 34 - M'hurg ZEELAND. MIDDELBURG. 2IÜD-BEVELAMD. NUMMER 281. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- Jchap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster. Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I5 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Het is een bekend en waar gezegde, dat alle overdrijving schaadt. Alle goeds kan door overdrijving ad absurdum ge voerd worden. Hoeveel te meer geldt dit dan wel van het slechts schijnbaar goede Nederland is tegenwoordig een dag blad rijker geworden. Rijker in getal, welteverstaan naar cultureelen maat staf gemeten is de uitdrukking „rijker geworcen" vooralsnog niet doeureltend. Dit blad, met groot rumoer aangekon digd, wil tegenover het geschrijt der „knechten- en leugenpers" nu eens de waarheid en niets anders stellen. Ten einde dit voor een ieder buiten kijf te stellen, koos het zelfs als telegram adres Waarheid' Belachelijk en bespottelijk, zal men zeggen. Och, 't is als met de communis ten van weleer: ons is niets te dol Ter kenschetsing eenige aanhalingen. D.w.z.: niet uit, maar tenaanzien van het „Nazi-onale Dagblad". Aan het tweede Kameroverzicht van de N.R.C. van hedenochtend ontleenen wij het volgende: „Het aantal op de perstribune arbei dende journalisten is met één ervmin- derd, De vertegenwoordiger van het jongste dagblad, het nationaal-socialisti- sche „Nationale Dagblad" heeft naar het oordeel der huishoudelijke commissie [uit de de Tweede Kamer wel teverstaan Red. M, Crt.] zoo grof en beleedigend over onze Ka merleden geschreven en is, ondanks ontvangen waarschuwing, op zoo stui tende wijze op dezen verkeerden weg voortgegaan, dat de vergunning tot het bijwonen van de vergaderingen is inge trokken. In dit opzicht heeft „Het Na tionale Dagblad' de communistische „Tribune" overtroefd, die ver geleken bij eerstgenoemde krant binnen de perken schijnt te blijven. Zoo is alles op dit ondermaansche be trekkelijk. Intusschen is het maar ge lukkig, dat gevallen als het onderhavige zich vrijwel nooit voordoen". Evenwel: hier is nog verschil van op vatting en waardeering mogelijk: wat een normaal mensok grof-onbeschoft .vindt, kan een zwarthemd misschien nog wel alszuivere waarheid zien. Heel wat fraaier is dit al: In Arnhem werden naar wij even eens in de N.R.C. lezen al gèruimen tijd op steeds meer ergernis wekkende wijze straten etc. bekliederd en beklod- derd, eerst met kalk of verf, toen met koolteer. „Zondagnacht, zoo vervolgt dat be richt, waren de mannen ook weer bezig geweest en was o.a. de viaduct bij het landgoed ^Mariendaal" zoodanig met teer besmeurd, dat de spoorwegen ge noodzaakt zullen zijn, de muren geheel te laten overschilderen. De commissaris van politie liet toen een van de voormannen van de N?S.B. bij zich komen, n.l. de heer W. B., ijzer handelaar te Arnhem, die ontken- d e, dat een en ander op zijn gezag was geschied en verklaarde, dath ij alles zou doen om er een ein de aan te maken. Spoedig bleek echter, dat de N.S.B.- ers op dezelfde wijze voortgingen. Toen is de politie krachtig opgetreden en zij slaagde er spoedig in, twee auto's aan te houden, waarop nog sporen van kool- teer werden gevonden met het gevolg, dat acht personen, die aan het werk hadden deelgenomen, konden woeden gearressteerd. Uit de bekentenis van deze personen bleek, dat de heer B. niet alleen vol komen op de hoogte was, doch zelfs het initiatief had genomen, zoodat ook tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt." De redactie van het blad, dat als te legram-adres „Waarheid" koos, zal dit bericht ook wel lezen. Zal zij het, om der waarheid wille, overnemen Men herinnert zich, dat in November 1935 de N.S.B. geprobeerd heeft vasten voet in het Avro-bestuur te krijgen. De „Telegraaf" heeft in zijn avondblad van 28 Nov, 1935 een artikel opgenomen, re sultaat van een hoor en wederhoor van Avrobestuur en N.S.B.-leiding. Volgens dat artikel in „De Telegraaf" verklaart de leiding van de N.S.B. met den meesten nadruk, dat zij g e heel buiten den strijdom de Avro staat".„Niet de leiding van de N.S.B. voert de verkiezingscampagne tegen het huidige Avro-bestuur, maar deze actie gaat uit van individueele N.S.B.-aanhangers". Aldus de verklaring aan de redactie van „De Telegraafgegeven. In de tweede [authentieke] brochure Wessels, thans onder den titel „Ik be schuldig", uitgegeven, vindt men over vloedige, allemaal n facsimile afgedruk te bewijzen, dat deze bewering van de N. S, B. een pertinente leugen is: de geheele Avro-overrompelingscam- pagne is door afd. ill vai het Hootdkwar- t er der N, S. B, ontworpen en gediri geerd de brief van 16 Nov. 19o5 nr. 6902 moest ,,n,a gebruik vernietigd wor den" en de opwekkingsbrieven van N. S. B.-ers om op N. S. B.-candidaten voor het Avrobestuur te stemmen „mogen onder geen bed ng op N. S. B.-papier ge schreven worden" Dit laatste om. ...de waarheid aan het licht te doen treden of om haar onder een sluier te bedekken?' Wij herinneren verder nog aan Mus serts „Es 1st nicht wahr" op Anton Brouwers weergave van een part cplier gesprek in „De Groene", waarbij de waarschijnlijkheid wie van de 'twee waarheid sprak zeker niet ,uan Mus serts kant lag. En besluiten met het oor deel van de „Haagsche Post" aan te ha len omtrent het dagblad met telegram adres „Waarheid',' „Welnu, aldus de H. P. er is in Nederland geen eenzijdiger blad "dan jdit nieuwe. We laten de enormiteiten, die al dadelijk werden gedebiteerd, niet zwaar wegen: in de parlementaire ru briek worden de meest stuntelige fou ten gemaakt, die een H.B.S.-scholier moesten doen schateren. Boven „Voor loop ge Verslagen" zette het blad: „Ver gadering ±weede rvamer". Het liet ue wetson werpen betreffende het huwelijk der Prinses indienen en t e g e 1 ij k aannemen, en schreef boven dat bericht: „Welkom, Prins!" Zoo zouden wij vele staaltjes kunnen noemen. Maar het erge s, dat deze apostelen der nieuwe en zuivere voorlied ing, deze discipelen der kuische waarheid, alle vergaderingen tegen hun beweging negeer en. En zoo zien we ous dezen toestand, dat de oneern/ite, bedriegelijke, mislei dende Nederlandsche pers met roerende hondentrouw haar natuurlijke taak, alle vergaderingen der N, S. B. te verslaan, voortzet, vaak zelfs met groote uitvoe righe d, doch dat het blad, opgericht om de zuivere en waarheidlievende voor lichting van het Nederlandsche volk te dienen, alle vergaderingen van tegen standers doodzwijgt. Dit feit leggen wij aan ons volk voor. Het moge er zelve over ooraeelen. De waarh id komt." Maar wanneer?" Het is ons bekend, dat er in de N, S, B, naast ontevredenen en tal van min der wenschelijke elementen ook "heel veel bona f de Nederlanders zitten, die mcenen hun volk en hun vaderland op deze wijze te moeten dienen. Voor dezulken moet men, voorzoover zij trouw aan een beginsel zijn en zich daarvoor oprecht willen geven, eerbied hebben. Maar: er is meer noodig dan hondentrouw: men moet zón nuchtere verstand ook gebru'ken. Zonder voorin genomenheid. zonder zwarte of roode bewustzijnsvernauwing! En dan zal het den normalen Neder lander toch wel erg. moeilijk worden zijn steun te blijven geven aan een be doening die op zoo gespannen voet met de waarheid staat.... ondanks haar nazi-onale telegram-adres! (iDgez. Med.) Else Mauhs. Else Mauhs is, hoewel herstellende van haar langdurige ziekte, nog steeds niet in staat om op to treden. De voor stelling van „Ehsabeth, de vrouw zon der man" in den schouwburg te Middel burg, moest in verband hiermee, op nieuw van het prog'ramma worden ge schrapt. In plaats van „Elisabeth" zal nu worden opgevoerd (door het Rott. Hof- stad-tooneel) „Onschuldige meisjes", een stuk in drie bedrijven van Lillian Hell- mann. Het is eert diepstgaande en belang rijkste der exacte psychologische waarheden, dat de man in de kudde niet denkt, maar alleen voelt. HET HUWELIJK VAN DE PRINSES. De hertog van York zal met zijn gemalin en dochtertje de plech tigheid bijwonen. Naar de N.R.C. verneemt zal de her tog van York met zijn vrouw en hun oudste dochtertje Elisabeth voor het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard overkomen. PRINS BERNHARD IN DE TWEEDE KAMER Omstreeks kwart over drie gistermid dag arriveerde Prins Bernhard met jhr. Roëll aan het gebouw der Tweede Ka mer. Hij dan den wensch te kennen gege ven, een gedeelte van de zitting bij te wonen. Prins Bernhard volgde de debatten van de loge van den president uit, waar de griffier der Kamer hem de noodige in lichtingen vérstrekte, PRINS BERNHARD NEDERLANBSCH STAATSBURGER, Gister zijn uitgegeven: Staatsblad no, 1, wet van 24 Novem ber 1936, houdende goedkeuring van het huwelijk van Prinses Juliana. Staatsblad no. 2, wet van 24 Novem ber 1936, houdende naturalisatie van Prins Bernhard Leopold Frederik Ever- hard Julius Coert Karei Godfried Pieter van Lippe-Biesterfeld. Het Nationaal Jongeren Verbond heeft naar aanleiding van het feit, dat het Staatsblad van gisteravond de wet be vat, betrekking hebbende op de natura- lisat'e van Prins Bernhard, het volgende telegram aan Prins Bernhard gezonden „Het Nationaal Jongeren Verbond be groet uwe Doorluchtige Hoogheid als Ne derlandsch staatsburger eerbiediglijk." HET WERKENDE LAND, Radio-rede van minister Slin genberg. De minister van sociale zaken, inr Sl'ngenberg, heeft gisteravond een radio rede gehouden n,aar aanleiding van eeri dezer dagen verschenen boekwerk „Het werkende Land", dat geschreven is door mr. W. J. van Balen, en in levendigen en boeienden stijl alles behelst wat er in de laatste jaren 'n Nederland is ge schied, teneinde ,uan arbeiders werkge legenheid te verschaffen. Het boek demonstreert met foto's, ia- bellen, statistieken, welk een enorme ar beid er :s gepraesteerd, welke enorme kapitalen er van overheidswege voor di doel beschikbaar gesteld zijn. Het is tot stand gekomen met f'nancieelen en met daadwerkelijker! s*eun van de regeering Waarom is de regeering er toe over gegaan om de uitgave van dit boek te bevorderen? De reden hiervan, aldus de m'nister, is hierin gelegen, dat het de regeering ge bleken is, dat zoo weinig Nederlanders bekend zijn met den omvang van de door of met s'eun van de overhe'd geopende werkgelegenheid. Dikwijls wordt in ver gaderingen en in sommige persorganen de meening verkond gd, dat de Neder landsche regeering niet voldoende werk gelegenheid schept; dat er veel meer werklooze arbeiders aan het werk ge zet zouden kunnen worden, indien de regeering de koorden van de beurs maar zou willen ontsluiten, hiermede voor den niet ingewijde den schijn wekkende, als of er zoo weinig tot dit doel gebeurt In „Het werkende Land" nu wordt met voorbeelden, met cijfers en met af beeldingen gedemonstreerd, welke enorme kapi'alen van overheidswege voor dit doel besteed zijn, welk een om vangrijken arbeid 'n alle deelen des lands verricht geworden is, Zuiderzee werken, kanalenaanleg en -verbetering wegenbouw, overbrugging van onze groote riv'eren, woningbouw, electrici- teits- en spoorwegwerken, openbare werken van diversen aard, dit alles heef! groo'e aandacht gevraagd. Het boek heeft ten doel, om in dit oo zicht aan het Nederlandsche volk oh jecrieve voorlichHng te geven, waaruit elk en een iegelijk zijn conclusie kan trekken ten aanzien van de vraag, of de regeering ten deze haar plicht gedaan heeft. Van meer dan één zijde, nagenoeg van alle kanten, wordt de regeering ook aan gespoord, om thans !&fs%"al, in de naast (Ingez. Med.) toekomst, openbare werken op groote schaal uit te voeren, teneinde werkgele genheid te scheppen, werkloosheid ie bestrijden, In dit boek wordt aangege ven. welke droote werken thans in uit voering, nagenoeg in u ivoering, en in voorbereiding zijn, waaruit ien duidelijk ste blijkt, dat deze aansporing nét aan doovemansooren geuit wordt, ja, dat ze met belangstelling en ins emming wordt aangehoord, doch strikt genomen over bodig is. Teneinde eenig inzicht te geven om trent de beteekenis en den omvang van deze werken, die dus reeds op d t oogen- blik en in de eers'komende maanden zullen strekken tot effectieve vermeer dering van overheidswege, volgt een zeer globale specif'catie: Noord-Oostpol der f 164 millioen, kanaal Ams'erdam Boven Rijn f 60 millioen, andere kana len f 40 millioen, bruggen f 25 m'lli- oen, spoorwegwerken te Amsterdam, e Utrecht en van diversen aard f 70 mil lioen, verschillende kleinere werken f 22 m'llioen; totaal f 381 millioen. Daarboven komen nog de werkfond sen, waarvan het bekend is, dat er wel voor f 80 millioen een bestemming is ge geven, maar waarvan het ook hekend is, dat nog slechts 6 a 7 mill'oen tot uit voering kwam. Het restant, ongeveer f 70 millioen, kan gevoegd worden bij de in de allernaaste toekomst op het pro gramma staande werkverruim'ng. Er wordt ook een uiteenze'ting gege ven van al hetgeen in Nederland gedaan wordt om de gevolgen v,an de werkloos heid te lenigen. Er wordt in d't verhand gerelateerd, hoe de werkloosheidsverze kering haar nuttige 'aak heeft verricht: hoe de arbe'dsbemiddeling in ons lard zich een belangrijke pTaats heeft ver overd, hoe verder de Nederlandsche Werkloosheidsraad haar taak heeft ver vuld om voorts in het kort uiteen <e zet ten in welken omvang de geldelijke steunverleening de nooden der werkloo- zen verlicht heeft. Het spreekt wel van zelf, da' n dit kader ook wordt behandeld de arbeid voor de werklooze jeugd; foto's en be schrijvingen van de werkkampen voor de jongeren maken den lezer duidelüV hoe getracht wordt de jeugd aan nutti gen arbeid te helpen en hoe de jonge ren daarbij verzorgd worden, Ik meen, besloot de minister, het Ne derlandsche voïk d't boek ter lezing te mogen aanbevelen, opdat het zich een objectief en juist oordeel zal kunnen vormen van al datgene, wat opeenvol gende regeeringen in moeilijke tijden hebben gedaan tot bestrijding van de werkloosheid in Nederland, PAKKETPOST ST. NICOLAASFEEST. Ter bevordering van de goede over komst van postpakketten gedurende de a.s, St. Nicolaasdrukte wordt aan de af zenders aanbevolen: le. De pakkktten doelmatig en voor al stevig te verpakken. Verpakking in slappe kartonnen doozen of dunne hou ten kistjes is meestal niet voldoende. 2e. De pakketten en de adreskaarten van een duidelijk geheel gelijkluidend adres te voorzien en tevens een afschrift daarvan binnen in het pakket te leggen. 3e. De adressen bij voorkeur op de pakketten zelf te schrijven; indien dit niet mogelijk is, plakt men de adressen met goede kleefstof (in geen geval met lak) deugdelijk op de pakketten. 4e De label-adreskaarten voor de binnelandsche pakketten met kruise lings gebonden stuk touw deugdelijk aan de pakketten te bevestigen. 5e. Den naam en het adres van den af zender duidelijk op de adreskaart te ver melden, vermelding daarvan tevens op het pakket verdient aanbeveling'. Echter dient dit zoodanig te geschieden, dat geen verwarring kan ontstaan met het adres van den geadresseerde, 6e. Met de verzending niet te wachten tot 4 of 5 December, doch de pakketten reeds 2 of 3 December ter post te bezor- gen. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit Oprich tingen, nevelig tot zwaar bewolkt, wei nig of geen neerslag, temperatuur om 't vriespunt tot lichte vorst. 3 i Vr 27 Nov.: Zon op: 7 h 43; onder: 15 h 52. Licht op: 16 h 22. Maan op: 14 h 47; onder: 6 h 07. V.M.: 28 November. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwü^r Vr. 27 11.40 5.48 18.23 Za. 28 0.07 12.25 6.37 19.11 Zo. 29 0.56 13.13 7.30 19.56 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei November. Hoogwater. Laagwatvr Vr. 27 1.14 13.35 6.55 19.17 Za. 28 2.06 14.26 7.41 20.04 Zo. 29 3.00 15.18 8.33 20.51 gelegenheid tot het doen vervaardigen van een door Bekroond met vele hooge onderscheidingen (Ingez, Med.) Besmettelijke ziekten. In de week van 15 tot en met 21 No vember kwamen in onze provincie 5 ge vallen van roodvonk voor, nl. 4 te Sluis en één te Middelburg. Naar wij vernemen staan op het oogenblik in Tholen ongeveer 275,000 zoogenaamde regeeringsoesters in den put, en wel 15,000 van 110 kg; 70,000 van 92 kg; 90,000 van 82 kg en 100 A90 van 72 kg, welke aanstaanden Maandag publiek zullen worden verkocht te M.d- delburg. Er zijn de laatste dagen weder ver schillende personen verbaliseerd wegens het rijden met rijwielen zonder belasting plaatje of zonder bel. Betrapt is een jongen, die op de Markt van een der kramen een fleschje eau de cologne weg nam, de politie zal den jongen een reprimande toe dienen. AARDENBURG. Naar we vernemen is de tooneelvereeniging „Opgang" van de oud-leerlingen der RHBS en der Rijks Kweekschool te Oostburg, onder leiding van den heer E. P. van der Werff, voornemens om ter gelegenheid van het huwelijk van het Prinselijk paar, in en kele plaatsen van W. Z. VI., als onder deel van het feestprogramma op te voeren, het vaaerlandsche tooneels'uk „Willem van Oranje", behandelende episoden uit het beleg van Leiden. De opbrengst van de collecte ten behoeve van het huw ^schenk voor Prinses Juliana bedraagt f 141. KWADENEJAIMME. Hedenmorgen om streeks 8 uur ontstond, 'door kortslui ting in een auto brand'in de garage van den manufacturier F. te Kwadendamme. Dank zij het kranig optreden van de brandweer kon de schade worden be perkt tot de garag'e. De auto met den voorraad manufacturen verbrandde. Verzekering dekt de schade.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1