PUROL DE GOUDEN RAT Last met Uw stoelgang? S.S.-cachets KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE lODDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936. No. 280, Ruwe Huid Ruwe Handen] Ruwe Lippen MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEBWSCR-VLAANDEREN W.D. KERK EN SONOOL. Wat de Volkenbond zou kunnen zijn. Avenol, de secretaris-generaal van den Volkenbond, heeft dezer dagen ter ge legenheid van zijn benoeming tot doctor honoris causa in het burgerlijk recht door de universiteit van Oxford, een re de gehouden over de beteekenis van den Volkenbond. Als 'n der oorzaken van de tegenwoordige internationale moeilijk heden, welke het Geneefsche instituut op zijn politieke grondvesten doen wan kelen, noemde hij het velschil, dat er bestaat tusschen landen, welker regee- ringsvorm geen enkele critiek duldt en andere, waar rekening moet worden ge houden met de vrije meeningsuiting. Maar juist het feit, dat de publieke opinie in tal van staten een „geconcen treerd en exclus'ef karakter" aanneemt, maakt het optreden van een organisme als de Volkenbond, dat internationale samenwerking vooropstelt zoo noodig, om zekere stroomingen in de openbare meening, welke misschien tot een oorlog zouden leiden, van richting te doen ver anderen, Niet het handvest van den Bond moet gewijzigd worden, doch de voornaamste beginselen waarop het be rust, dienen opnieuw onder het oog te worden gezien. In dit verband noemde de secretaris-generaal de vermindering der bewapeningen, de eerbiediging van de territoriale onschendbaarheid, een nieuw onderzoek van de verdragen, die niet meer voor toepassing vatbaar zijn en tenslotte de verplichtingen der Vol kenbondsleden ten aanzien van een ge wapend conflict. Avenol acht het moge lijk, van den Bond een brandpunt te ma ken der collectieve openbare meening' tot het eerbiedigen van aangegane ver plichtingen, indien de te Genève ver tegenwoordigde landen en met name de groote mogendheden, welke als gidsen kunnen dienen, het bewijs leveren van moed en vastberadenheid, 't Staat vol gens hem aan die groote mogendheden, een vrede te maken, noch berustend op een hardnekkigen wil tot immobilisatie der wereld, noch op een régime van kracht en intimidatie. Er zit zonder den minsten twijfel veel waars en misschien practisch uitvoer baars in deze gedachte. Maar stelt Ave nol de macht der groote mogendheden S'et fe zeer voorop, daarmede tegemoet komend aan de bezwaren van sommige niet-leden, wien het een doorn in het oog is, dat de kleine landen in staat zijn, door tijdig overleg en eensgezindheid 't overwicht van de „gros bonnets" tot ze kere hoogte te breken, zooals in de ge schiedenis van den Bond, nog niet lang geleden, wel is gebeurd? Terecht heeft onze minister de Graeff in zijn memorie van antwoord nopens de begrooting van buitenlandsche zaken dezer dagen doen uitkomen dat juist bij de kleineren, ge lijk de Scandinavische landen en Neder land, de internationale rechtsgedachte den gunstigsten voedingsbodem heeft ge vonden. Inderdaad za! het zonder de hulp en den vasten wil der machtige sta. ten niet mogelijk zijn, een internationa len vrede, op recht en billijkheid ge grondvest, tot stand te brengen, maar bij het bereiden-van den weg daartoe zullen o.i. de steun, de eerlijke mede werking van alle landen onontbeerlijk blijken. Jammer genoeg zijn we van de ver wezenlijking dezer sehoone idealen nog ver verwijderd, zoolang de ook door on zen minister noodzakelijk genoemde uni versaliteit van den Bond tot de moeilijk in feiten om te zetten vrome wenschen blijft behooren. De betoogen over het goede werk, dat de Volkenbond zou kannen verrichten, indien hij werd ge dragen dooi het vertrouwen, de geest- drifl_ der wereld, staan j schrille tegen- stell fig met ae gebeurtenissen, waarvan we dagelijks moeten gewagen. Doos 30 cent. Bij Apoth.en Drogist (Ingez. Med.f 83). naar het Engelsch vaa PAUL TRENT. at geef ik toe, maar in dit geval zijn de omstandigheden zeer bijzonder, internationale belangen gaan boven die van Scotland-Yard", zei sir Charles op ernstigen toon, „Ik weet zeker dat Graves dat ook wel inziet. Zijn beroeps-trots was alleen maar gekwetst" riep Desbrook lachend uit. Sir Charles deelde hierop Desbrook mee, dat er, met het oog op h%t feit, dat de Shrike de Emerald zou blijven vol gen, besloten was, dat hij en Graves niet op het jacht zouden blijven, ^„Maar sir Charles, zou het niet beter zijn, dat ik op het jacht bleef, tot dat wij Grafton uitgeleverd hebben?" vroeg Graves gretig. De beide andere mannen lachten, want zij begrepen heel goed door welk motief hij gtedreven werd. Hij stelde op zeer menschelijke wijze belang in het drama, Jaarlijksche feestavond der C.J.M.V. De Christelijke Jonge mannenvereeni- ging Rom 1: 16a, hieid gisteravond in de geheel bezette Schuttershofzaal haai jaarlijkschen feestavond. Door plotselinge ontstentenis van den voorzitter der commissie van bijstand den heer G. Berghuijs, heeft de heer C P. de Jongh, alle aanwezigen welkom geheeten. Het tamboers- en pijperkorps „Juliana" onder leiding van den heer Iz. de Lange, liet een marsch en een marsch-potpour- ri op uitstekende wijze hooren. Het kamerorkest „Musica" onder lei ding van den heer A. Galatz kwam ver volgens op het tooneel en speelde een marsch en een operanummer, gevolgd door twee coupletten van het Lippische Volkslied, dat staande werd aangehoord en door enkele aanwezigen medegezon- g'en. Ook dit ensemble mocht zich in een welverdiend succes verheugen. Hierna nam de heer P. Danielse plaats aan de piano en speelde verschillende vaderlandsche liederen, waarvan de tekst in de zaal werd verkocht en die werden mee gezongen. Het was een goe de repetitie voor de komende feesten Vervolgens ging men van de muziek en den zang naar het tooneelspel over. Op gevoerd werd „Vlammende Vleugels" 'n vier-acter. Het stuk, dat ons brengt in het vliegersleven, ons doet zien goede en slechte karakters ook onder de avia- teurs, is door een 10-tal jonge mannen en een jongen, op zeer verdienstelijke wijze vertolkt. De heer De Jongh heeft aan het slot van den avond allen, die medewerkten aan het welslagen hartelijk dank ge bracht. Het was laat, toen de bijeenkomst met samenzang besloten werd. De minister van staat, minister van Defensie a.i. heeft M. Everaard en J. Swart, beiden van de lichting 1937, voor goed vrijgesteld van dienstplicht wegens opleiding tot een geestelijk ambt. De minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen, wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewe- tensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen enz, alhier f 200. RAAD VAN AAGTEKERKE. AAGTEKERKE. In de Dinsdagmiddag onder voorzitterschap van btïrgemeester J. Bosselaar gehouden vergadering van den Raad waren alle leden aanwezig. Een verzoek om subsidie van de Prov. Schoonheidscommissie werd afgewezen. Hetzelfde geschiedde met een verzoek van de stichting Borgstellingsfonds voor de Zeeuwsche Eilanden na een toelichting van den V o o r z, waar bij hij ook mededeeling deed van een soortgelijk adres van Walcherens Platte- lands-bouwkring. In verband met een circulaire van Ged. Staten werd een n:euwe wijze vm verhaal van besmettelijke-ziekf engelden besproken, de vaststelling der betrekke lijke verordening is echter aangehouden. Voor tractatie der schoolkinderen ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H, Prinses Juliana werd op voorstel van B. en W. een bedrag van f 100 be schikbaar gesteld. Van enkele arbeiders was een ver zoek ingekomen om de wachtdagen die in deze gemeente gelden, terug te bren gen van 12 op 4 en om hen die de wacht dagen reeds doorgemaakt hebben scha deloos te stellen. De heer Kodde achtte een wacht tijd van twee weken, vooral voor hen die des zomers n'et geregeld werk heb ben gehad wel lang. Andere sprekers waren het hier gedeeltelijk mee eens. Na eenige discussie werd echter be waarin hij ook een rol gespeeld had en hij wenschte er ook het laatste bedrijf van mee te maken. „Wat zeg jij ervan, Desbrook? Eigen lijk heeft de Hoofd-Inspecteur op het oogenblik vacantie. Ik vind het dus wel goed, dat hij bij u blijft". „Ik vind het een uitstekend idee. We zullen het nog wel niet zoo gemakkelijk hebben, zoolang wij Grafton's beman ning nog niet kwijt zijn. Eigenlijk kun nen wij Graves' hulp nog best gebrui ken". „Dan moet hij natuurlijk blijven. Ik moet je nog even jets zeggen voordat ik naar de Shrike ga", zei sir Charles, ter wijl hij zijn arm door dien van Desbrook stak en hem meetrok. Graves verdween vol vreugde in de kajuit. „Er is nog iets wat mij hindert, Het heeft niets met politiek te maken en is van zeer persoonlijken aard. Er wordt een klein drama opgevoerd en 't is mis schien beter, dat je met den toestand op de hoogte bent. Weet je dat miss Peg gy Fayrfield een huwelijk gesloten heeft met den Groothertog?" „Neen, daar had ik niet het flauwste idee van", riep Ralph, ten zeerste ver baasd. „Nrtuurlijk heb ik mij wel afge vraagd ws .rom zij met u mee kwam in sloten den wachttijd niet ie verkorten en de werkverschaffing weer op de zelfde wijze als het vor g jaar, te rege len. B. en W. legden de rekening van de verharding van den Koekoeksweg én het Koekoekswegeling over, waarbij uit voerig van gedachten werd gewisseld over de verschillende posten d e op deze rekening voorkwamen. De heer P. de Visser stelde voor enkele posten niet voor rekening van de Baatbelasting te brengen daar zij z.i. ten laste van de gemeente moes ten worden gebracht ierwijl de V o o r z en enkele andere sprekers van een an dere meen'ng waren. Tenslotte werd een voorstel van den heer P. de Vis ser om een bedrag van f 124 op de rekening in mindering te brengen aange nomen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Moens, L. de Visser en Kod de en aftrek van een tweetal .andere posten afgestemd. Bij de rondvraag vroeg de heer Kod de of de putten 'n den Roosjesweg zijn gemaakt waarop de V o o r z, beves tigend antwoordde. De heer Kodde bracht daarna evenals de heeren Wisse en W de Visser eenige werkverschaf fingsobjecten ter sprake. De heer L, de Visser achtte het gewenscht, dat het houtgewas aan den weg naar Oostkapelle om de 4 jaar werd gekapt. De heer Wisse vroeg of op he dorp n'et een lantaarn kon worden bij geplaatst hetgeen echter met het oog op de kosten bezwaren ontmoet. Ten slotte vroeg de heer L. de Visser nog den Zandweg in orde te laten ma ken, hetgeen de Vo o r z. toezegde. DOMBURG. De Vereeniging „Dom- burgsch Handelsbelang" houdt van Woensdag 25 tot en met Zaterdag 5 Dec. de tweede Domburgsche 10-daagsche. De winkeliers-leden van de vereeniging hebben een groote reclamecampagne ge organiseerd, Er wordt een legkaart ver spreid in 18 gedeelten (het aantal deel nemende winkeliers) en een lintenleng- teraadsel opgegeven. Eén prijs van f 20 en 3 van f 5 zijn beschikbaar voor de beste oplossers, benevens 18 extraprij- zen uit de étalages. GAPINGE. Dinsdagavond gaf de Chr. zangvereen'ging „Cresendo" in de Bijz. Lagere school haar jaarlijksche, goed bezochte uitvoering, onder leiding van den heer L. Suurmond uit Middelburg, en werd op zeer verdienstelijke wijze een 13-tal zangnummers ten gehoore gebracht. Een en ander vrel zeer in den smaak der aanwezigen, hetgeen bleek uit het langdurig applaus na elk num mer. Enkele moesten zelfs gebisseerd worden. Kind onder auto. O. EN W. SOUBURG. Woensdagmid dag is het ongeveer 7-jarig meisje van H. de R. alhier op het moment dat het van een draaiorgelwagen afsprong door een passeerenden auto gegrepen, waar bij een der bovenbeentjes werd verbrij zeld. HEINKENSZAND. De inzameling voor het nationaal huldeblijk bracht al hier op 94. HEINKENSZAND. Gisteravond gaf de Chr. Zangvereeniging „Ons Genoegen" alhier een concert in de Ned. Herv. Kerk o.l. van den heer Wolzak te Goes. Het Jecovltot levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en dro gisten a f 0.75 per flacon. (Ingez. Med.) de Shrike, maar ik verwachtte dit aller' minst. Het is toch zeker geen algemeen bekend feit?" „Neen, slechts een paar ingtewijden zijn er van op de hoogte. Maar ik ver zeker je dat het een feit is. Zij is een aardige vrouw en het spijt mij voor haar, maar ik wilde je vertellen, dat Carruthers, voor wien ik zoowel hoog achting als 'bewondering koester, ernstig verliefd op haar geworden is. Het is niet een type, dat zich gemakkelijk g'eeft en hij trekt zich den toestand erg aan. Natuurlijk is dit geval niets bijzonders, maar ik vermoed, dat Peggy zijn gevoe lens beantwoord. Ik heb een kleine rol in het drama gespeeld, waar ik niet erg trotsch op ben", zei sir Charles en gaf toen een verslag van de dronkemans scène, die alleen maar gespeeld was om Carruthers te desillusioneeren. „Men kan niet vooruit weten wat er zal gebeuren. Wat mij betreft ik kan mij den Groothertog niet goed voorstellen als een hartstochtelijk minnaar en ik ge loof zeker dat Peggy hem nooit werke lijk lief gehad heeft. Maar voor zoover ik weet is zij hem altijd trouw geweest. Zoo staan de zaken op het oogenblik. Ik heb het je verteld, opdat je haar mo programma werd zeer goed afgewerkt. Het kerkgebouw was tamelijk goed be zet. KAPELLE. Woensdagavond hield de Chr. Jongelingsvereeniging „Obadja" een propagandaavond welke zoo druk bezocht was, dat verschillende belang stellenden moesten terugkeeren. Voor zitter was de heer J. P. Kooman. Dr. J. De Schmidt sprak een inlei dend woord en bepaalde zijn gehoor bij het dienen van de wereld en het dienen van God. Een flink programma was op gesteld, er was hard gewerkt om iets goeds te geven en ijverig gestudeerd hetwelk bleek uit de voordrachten en samenspraken. Met genoegen werd alles gevolgd. WEMELDINGE. Woensdag had in de Ned, Herv. Kerk alhier de gedenkdienst plaats van het 50-jar'g bestaan van de Chr. Knapenvereeniging „Samuël". Als sprekers traden op de heer J. A. Dominicus, oud-leider met het onder werp „Wat was", ds, A. de Bruijn, voor zitter van de commiss'e van toezicht met het onderwerp: ,.,Wat is" en C. Tabak, alg, secretaris van het Ned. Jon gelingsverbond met „Wat wezen zal"; terwijl ds. P. Werges de samenkomst sloot met dankgebed en daarna liet zin gen Gez. 180 vers 1. Een zangkoor, spe- c'aal voor dezen avond samengesteld, en dat onder leiding stond van den heer H. Dekker Pz, zong afwisselend, toepasselijke liederen welke met groote aandacht werden aangehoord. Het was een genotvollen avond en in het kerk gebouw bleef geen plaats onbezet. Verdronken. HOEK. Dinsdag kwam bij de familie Klaassen alhier het droevige bericht bin nen, dat hun 27-jarigen zoon Dirk, va rensgezel, te Cardiff in Engeland door verdrinking om het leven is gekomen DE MOORD TE KLOOSTERZANDE. De politie heeft te Apeldoorn zekeren G. N., woonachtig te Enschedé, aange houden, als verdacht betrokken te zijn bij de inbraak met geweldpleging, welke onlangs te Kloosterzande heeft plaats gehad. Minister Slotemaker en de kweekschool te Oostburg. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer nopens de begrooting van Onder wijs deelt minister Slotemaker o.a. het volgende mede: Het is niet juist, dat door de ophef fing van de rijkskweekschool te Oost burg recruteering van onderwijzers uit Zeeuwsch-Vlaanderen onmogelijk wordt gemaakt. Combineering van onderwij zersopleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen met een R.H.B.S. acht de minister niet wenschelijk. Als Uw spijsvertering' niet goed werkt, dan) hoopen vergiften zich op in Uw lichaam, dan voelt Ge U ellendig, dan gaat Gij er grauw, groezelig uitzien, oud voor Uw tjjd}- 51 aak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten 'n bijzondere samenstelling, gé« heel afwekend van andere laxeer-middelen, Zij bevatten bovendien stoffen om Uw bloed, Uw lever en Uw ingewanden te reinigen. Werken langzaam en voorzichtig, schaden) Uw darmen niet en verbeteren Uw gestel, Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er éénl Wilt Gij snel en goed purgeeren, dan twéé! Eenmaal geprobeerd, dan zijt gij overtuigd, 't Is een vondst van Apotheker Dumont, Prettig innemen, want Gij proeft niets* Per koker van 12 stuks 60 ct. Overal verkrijgbaar^ (Ingez. Med.J1 *WeS3BSWB38: Te Amsterdam slaagde voor het examen apothekers-assistent mej. A. J. Dronkers te Middelburg. In de gisterenavond gehouden ver gadering van het kiescollege van de Ned. Herv. Gemeente te Middelburg werd tot ouderling gekozen de heer P, van Ooijen zulks in plaats van wijlen den heer C. Vogel en tot diaken de heer J. de Nood in de vacature ontstaan door het bedan ken van den heer P, I. Roth. Herkozen tot not,abel bij de Ned. Herv. Kerk te Vrouwenpolder de heer Wl Hekhuis. Bij de Ger. Kerk Kapelle-Biezelinge werd tot ouderling gekozen, vacature J. Balkenende, P. M. Keim, Tot diaken werd gekozen in de vacature H. Zegers, Jacs. Balkenende. Ned. Herv. Kerk. Ds. E. Snijdelaar te Schoondijke is be roepen te Ossendrecht. gelijk kunt helpen als de gelegenheid zich voerdoet. Het spijt mij bijzonder voor Carruthers, hij is zoo'n aardige kerel'». Vein de torpedo-jager af klonk een sein en sir Charles ging naar de loop plank, welke hij, na nog een enkel woord van waarschuwing, op liep en op de an dere boot overstapte. „Je kunt natuurlijk per radio voeling met ons houden. Ik denk dat wij wel dicht in de buurt zullen blijven", riep hij nog Zoodra hij voet aan boord van de Shrike had, werd de loopplank ingetrok ken en begaf Desbrook zich op de brug van de Emerald en seinde naar de ma chine-kamer: „Met volle kracht voor uit". Brockdorf voegde zich hij hem op de brug en gedurende eenigen tijd spra ken zij over technische bijzonderheden, betreffende de machines. De vroegere kapitein van het jacht was zelf naar be neden geweest en was van meening, dat zoolang er niet te veel van de turbines geeischt werd, zij het voorloopig nog wel zouden uithouden. „Ik kan niet zeggen, dat het weer mij erg aanstaat", merkte Brockdorf plotse ling op, „en de barometer is gedurende Heilandsgedachte en na tionaal socialisme, £en der zielsche om niet, met Bolland, van „zielige" te spreken! achtergronden van fascisme en nationaal socialisme is de heilandsgedachte, de heiland-achtige, zeker meer dan men schelijke vereering die men voor deü leider koestert, en die dan door een „knechtenpers" stelselmatig wordt aan gewakkerd. Wij zien dat in Italië, waar de koning volkomen bij den Duce in het niet zinkt; wij zien dat in Duitschland, waar kritiek op den Führer niet als ge wone majesteitsschennis maar bijna als heiligschennnis wordt beschouwd, en..... nu beginnen we met die dwaasheid hier te lande warempel ook al! „Het Nat onale Dagblad" al dus „De Vrijheid" laat evenmin als „Volk en Vaderland" eenig middel onbeproefd, dat ir. Mussert dieper in de dr.aa kolk van den hoogmoedswaanzin kan dompelen." Ten bewijze hiervan haalt „De Vr.", dan uit het nr. van 18 November de zes Nazi-onalen dagblads een artikel aan, waar'n herinnerd wordt aan den St. Elizabethsvloed van 18 Nov. 1421, waardoor Holl/indsch Diep en Bies- bosch ontstonden, als gevolg van een doorbraak van den Merwededijk bij Werkendam. En na wat geremijeer over dien vloed van meer dan 5 ecuwen ge leden vervolgt dat blad in godslasterlij ken waan en verblindheid aldus: Aan ons om de duiding van Gods wil in dat al te erkennen. Want werd Werkendam op den 18en van Slachtmaand 1421 door de St. Elisabethsvloed op onze Dietsche landschapsbodem dus het merkteeken van Dietsche gespleten heid, op den 11 en van Bloeimaand 1894, bijna vijf eeuwen later, .aan schouwde in datzelfde kleine Wer kendam de man het levenslicht, die eenmaal de vlag van de volksche heropstanding van de volksche her- eeniging zou planten in alle Diet sche gouwen. Deze man is Mussert! Waarlijk ligt hierin meer dan 'n simpel toeval. Voor wie de zin van ons volksverleden begrijpt, is dit 'n openbaring, die niet mag worden misverstaan. De heele cursiveering der laatste ali nea is van „Het Nationaal Dagblad," Commentaar aldus „De Vrijheid" schijnt geheel overbodig. Alleen deze vraag: is Mussert waarlijk zoo hoog- moedswaanz'nnig, dat hij d i slikt? Ons dunkt dit commentaar toch niet overbodig: of zekere heer Mussert de zen waanzin al dan niet slikt, mag ons koud laten.... maar als het Nederland- sche volk dit sl'ktdan zouden wij inderdaad zeggen, dat het tijd wordtf gezegd volk w,akker te schudden! de laatste paar uren hard-achteruit ge- gaan". „Dat is jammer, Je bent een betere weerprofeet dan ik. Eigenlijk reken ik erg op je hulp. Het is lang geleden se dert ik het commando gevoerd heb over een schip en ik vrees dat mijn stuur manskunst niet meer is, wat het geweest is". „Waar gaan wij naar toe?" „Carteret". „Dat ligt een paar mijl ten Zuiden van Cherbourg, is het niet?" „Ja. Het is jaren geleden dat ik daar geweest ben, maar ik ben er eens van uit Jersey naartoe gevaren. Het is een kleine haven en beantwoord volkomen aan ons doel". „Als we daar geweest zijn, gaan we zeker dadelijk naar Engeland terug", „Onze plannen staan nog niet geheel vast, maar ik vermoed wel, dat dat de bedoeling is". „Ik zou je graag iets vragen. Des brook, al roer ik het onderwerp ook eigenlijk liever niet aan. Het betreft Grafton. Bestaat er nog een kans op redding voor hem?" „Ik vrees van niet", (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5