GOESCHE COUBANT£Ui2 Groene Kruis KcEslkcrbons KERK EN SCHOOL BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 280. TWEE BLADEN. DONDERDAG EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. HET ZEEUWSCHE STANDBEELD VOOR KONINGIN EMMA. ¥L!S$!NGEH. w&lchereh. IU1S-BEVELAND. 26 NOVEMBER 1936. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.30 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandscbe Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—5 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 7 5 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. 't Ontwerp op ware grootte in klei gereed Een onderhoud met den beeldhouwer Hoe een beeld tot stand komt. Men heeft destijds een afbeel ding van het middelste gedeelte van het standbeeld voor Koningin Emma, het welk Zeeland in zijn hoofdstad zal doen plaatsen, in ons blad gezien. Bij een kunsthandel te Middelburg was ook een maquette er van opgesteld. Dezer dagen kwam ons ter oore, dat een deputatie bestaande uit de heeren C, S. Sixma baron van Heemstra (part. sercetaris van H. M. de Koningin) met jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford en den heer M. Fernhout uit Middelburg een bezoek aan het atelier van den beeld houwer te Delft had gebracht, teneinde daar het in klei gereed gekomen ont werp voor het middengedeelte op ware afmeting (154 X levensgroot) in oogen- schouw te nemen. Naar wij vernamen waren allen, inbegrepen dr. J. Kalf van Monumentenzorg, die ook aanwezig was, zeer ingenomen met dezen opzet; met name de gelijkenis van H. M. de Koningin-Moeder werd sprekend ge acht. Een en ander was ook ons aanleiding den beeldhouwer, den heer H. J. Etienne eens in zijn atelier te gaan op zoeken teneinde een indruk van den voortgang van het werk te krijgen. De geheele figuur van de Koningin- Moeder is ten voeten uit gereed nu, met het deel van de bank, waarop zij zit. Doordat in dit ontwerp op ware grootte uit den aard der zaak reeds aan zienlijk meer gedetailleerd kon worden dan in de maquette, spreekt de figuur van Koningin Emma thans veel meer tot ons, en inderdaad zoover wij H. M'. eigener aanschouwing en uit velerlei afbeelding kennen, is de gelijkenis tref fend; de gelaatsuitdrukking is de vrien delijke en zachtmoedige eener lieve grootmoeder; de geheele houding is even onmiskenbaar vorstelijk als gra cieus-natuurlijk. Voor detailleering van het costuum is de beeldhouwer ten paleize aan 't Korte Voorhout geweest, teneinde daar de juiste gegevens en inlichtingen te erlan gen. Zooals men weet draagt het beeld van H. M. op zichzelf geenerlei koninklijke emblemen; de Koningin-Moeder draagt op het hoofd slechts een weduwenkapje, in de linkerhand een waaier. De rech terhand rust op een soort balustrade een eenvoudig rechthoekig steenen vlak waar op de buitenkant in strakke contouren een symbolieke oranjeboom wordt gebeiteld met rechts het Neder landscbe Rijkswapen met koningskroon, links het oude wapen der Oranjes. Deze drie-eenheid duidt in algemeenen zin op de betrekking Nederland-Oranje; aan het rechterzijvlak van de bank, waarop H. M. gezeten is, wordt evenwel Harer Majesteits persoonlijk wapen, dat van Waldeck-Pyrmont, evenwel gedekt met den koningskroon, gebeiteld, met de spreuk „Palma sub pondere crescit": Onder de verdrukking groeit de boom toch. Aan de heraldieke juistheid dezer wa pens, aldus de beeldhouwer, wordt de grootste zorg besteed; voortdurend pleeg hij daaromtrent overleg met het bureau van den Hoogen Raad van Adel. Het is misschien niet onaardig er hier eens iets meer van te vertellen hoe zulk een beeld tot stand komt. In een maquette op 1/20, Vi0 of 1/s wa re grootte, eerst in klei geboetseerd en daarna in gips afgegoten, drukt de beeldhouwer voor zichzelf en voor anderen den algemeenen vorm, den opzet en de massaverhoudingen van zijn ontwerp uit en meer niet. Komt het daarna tot uitvoering, dan wordt als re gel en als zeer wenschelijk tusschen' stadium het geheele beeld op ware grootte in klei geboetseerd. Er zijn zelfs onder vorige generaties „beeldhouwers" van rechtmatigen naam geweest, die niettemin hun eigen werkzaamheid aan het geboetseerde beeld geheel ten einde brachten; was (deze vormgeving vol tooid, dan moest een steenhouwer „uitvoerder"* genaamd het beeld maar nauwgezet in steen „nahakken", Dat was handwerk, zoo als de geleerde een boek schrijft, doch het den drukker laat drukken. Deze opvatting heeft, o.i. terecht, af gedaan. Een beeldhouwer, wil hij de mogelijkheden en innerlijke noodzake lijkheden van -zijn kunst tot volle uit drukking brengen, geheel uitbaten zooals onze Zuiderburen zouden zeggen moet zélf met klophamer en beitel in den steen kunnen werken. Hij mag eens, onder toezicht, het ruwe steenhouwers- werk dat er niet op aan komt aan een ander overlaten: het eigenlijke beeld uit de stof vrij te maken moet hij alleen en geheel zelf doen. Het beeld wordt dus op ware groote in klei geboetseerd. Dat is, vooral in den opzet, een heel prozaisch werk: een hoekijzer, een paar stalen lussen, een houten schotje, als „wapeningen" gelijk bij beton, en dan: klei, klei en nog eens klei.in vormelooze klompen en nog zonder den adem des levens. Maar dra komt er dan vorm in en voortdurend arbeidend in de stof breekt de geest er in door, krijgt de stof leven en bezieling. Toch gaat de beeldhouwer van dezen tijd ook hierin niet over een bepaalde grens. Ook dit klei-beeld op ware groot te is niet als vroeger het einddoel, waarna nog slechts de na-maak in mar mer of graniet of andere steen kwam. Slechts wanneer het beeld in brons ge goten zal worden, is de kleifiguur 't ein de van des beeldhouwers werk, maar bij 'n steenen beeld ligt in den steen pas z'n eindwerk. Met andere woorden: het kleibeeld dient wederom slechts tot nader-overwogen en fijner uitgebalan ceerd. ontwerp. Doch de uitvoering geschiedt, niet enkel materieel, doch ook wat den geest des kunstenaars be treft, in steen. Men zou het zoo kunnen zeggen: de boetseerder denkt en schept in klei, de beeldhouwer denkt en schept in steen. Klei is echter juist door zijn kneed baarheid, en nog om andere reden, als 't ontwerp klaar is, een mogelijk en, on gebakken (anders wordt het „terra cot- ta") een onhoudbaar materiaal. Daarom wordt het kleibeeld als regel, na vol tooiing „afgegoten in gips". Dat is net zooiets als valschemunterij, schoon hier niet met valsche bedoelingen. Heel het kleibeeld wordt dan van onder tot bo ven met een dikke laag gips bedekt, bij groote beelden als dit van de Ko ningin-Moeder, wordt dat gips zelfs met ijzeren staven gewapend gelijk beton. Is dit gips verhard, dan wordt de klei uit den vorm weggehaald, en daarna vult men hem opnieuw, eveneens met gips. Zoodra dit binnenste gips van den vorm door een laagje olie vrijgehouden verhard is, breekt men den buiten vorm weg en een volkomen natuurge trouwe reproductie van het oorspronke lijke klei-beeld is nu in het stevige, houdbare gips ontstaan. Door middel van een groote vernuf tige drie-dimensio,tiale passer en een systeem van enkele „vaste punten" wordt naar dit gipsmodel het uiteindelijke beeld in den steen gehouwen, of, beter gezegd, uit den steen vrij gemaakt. Pas in dezen laatsten arbeid kan de beeld houwer 't nog aanwezige restant van zijn vormgevenden drang volledig tot uit drukking brengen. Wat nu het Zeeuwsche monument be treft: men is thans bezig met het ver vaardigen van het afgietsel van het mid denstuk in gips. Middelerwijl is de na zorgvuldig overleg gekozen kalksteen besteld; zoodra deze zal zijn aangeko men en het gipsbeeld gereed staat, kan de beitel in den steen gezet worden, als eerste schrede op den nog langen weg die tot de onthulling van dit mo nument zal voeren. Ter beoordeeling van de massawer king op de ontworpen plaats heeft de beeldhouwer nog 'n maquette van den Dam te Middelburg met omgeving ge maakt: straatwanden, plein, Graan- beurs, Dokkom en plantsoen, met daarin op juiste grootte het monument en des- zelfs entourage. De middelste boom aan den Graanbeurskant is geveld en door twee forsche boomen geflankeerd staat daar, iets naar achteren in het een wei nig oploopende grasveldje, dan het mo nument. De plaats lijkt goed gekozen. De dingen, die wij het liefst wen- -,chen, gebeuren niet, of als zij gebeu- en, dan is het niet in dien tijd en on- ler die omstandigheden, waarin zij >ns het meest welkom zouden zijn ge veest. Tot gemachtigden in het kiescolle ge der Ned. Herv. kerk te B i g g e- kerke zijn herkozen de heeren: J. Schout Jz., Anth. Janse en A. de Voogd en gekozen in de vacature-Musch de hr. L. Harpe Lz. DE KON. FAMILIE NAAR DE RESIDENTIE. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin om voor haar winterverblijf Maandag 30 November te 's Gravenhage aan te komen, vergezeld van de Prinses. WAARDEERING VOOR PRINS BERNHARD. Het voltallige personeel van het Pa- rijsche filiaal der i. G. Farben heeft bij de verloving de volgende boodschap van gelukwensch tot Prins Bernhard ge richt: Het bericht uwer verloving met H.K. H. Prinses Juliana heeft het heele per soneel ten zeerste verheugd. Wij allen zijn heel blij u onze best gemeende ge- lukwenschen aan te bieden. Immers heeft ieder hier de vriendelijkste herin nering aan uw grooten eenvoud en eer lijke hartelijkheid bewaard. Zoo heb ben wij met ongekunstelde blijschap in al onze groote bladen naast Prinses Ju liana den sympathieken glimlach en alle bonhomie teruggevonden, waarmee u al ler harten hebt weten te winnen en die daaraan twijfelen we niet, van u den meest beminden Prins van Nederland /.al maken. Gelieve dus uit naam van allen, die u nog eens hun medewerker willen noe men, de verzekering van nun zeer sym pathieke herinnering te aanvaarden. En mogen al hun gedachten, vereend, u de vreugde, het geluk en den voorspoed bezorgen, die uw welwillende optreden verdient. EEN OPZIENBARENDE „ONTHULLING." Nederlandsch-Indië zou in Duit- sche en Japansche belangensfe ren zip ingedeeld. De diplomatieke redacteur van een Engelsch blad, de „Even'ng Standard" beweert uit goede bron bijzonderheden te hebben vernomen over een geheim protocol, dat als annex zou zijn toege voegd aan het nieuwe Japansch-Duifsche vedr.ag. Dit protocol, zoo schrijft hij, verdee Nederlandsch Oost-Indië in Japansche en Duitsche belangensferen en regel I de kwestie van de eilanden in den Stil len Oceaan, die hebben toebehoord aan Duitschland en geplaa'st zijn onder J,a- pansch mandaat, Duitschland zou afz'en van alle rechten op de Marjannen, de Carolinen en de Marshall-eilanden, d w. z. op alle gebieden in den Stille:: Oceaan, d e gelegen zijn ten Noord-Wes ten van een lijn, die loopt door de Ju- va-, de Soenda-, de Banda- en de Ara foera-zee. Deze lijn moet dan ook de respectieve economische belangensferen van Japan en Dui'schland in Neder landsch Oost-Indië aangeven, waarbi Borneo en Celebes door het protocol als onder Japanschen invloed liggende er kend worden en Sumatra en Java onder Duitschland's invloed worden verklaard In hetzelfde artikel wordt er verdol den nadruk op gelegd, dat de door Ne derland gevoerde open-deur-politiek in Nederlandsch-Oosi' -Ind'ë alle vrijheid Iaat voor buitenlandsche pene+ratie. De „Evening Standard" maakt verder bekend, dat dr. Schacht, de Duitsche minister van economische zaken, een plan zou hebben opgesteld, waarin voor zien wordt in de economische penetra lie door middel van Duitsche firma's, dre te Amsterdam werken in overeenstem ining met het Nederlandsche recht en die rubberplan'ages explo'teeren voor Du:tschland, terwijl in dit plan ook voorzien zou worden in het instellen van Duitsche kolonisatiecentra. Het blad schrijft tenslotte, dat de nationaal-socia listische propaganda zeer actief is onder de Nederlandsche bevolking in Indië teneinde haar voor te bereiden op een eventueele Duitsche overheersching. Naar aanleiding van het bericht van de „Evening Standard" wordt er van bevoegde zijde op gewezen, da' het Lon- densche blad deel U'tmaakt van de sen satie-pers van lord Beaverbrook, in Ne derland beter bekend door de „Da'ly Exoress", waarvan de „Evening Stand ard" de avond-uitgave is. Zooals men weet, voert lord Beaver- brook een imperiale politiek op e'gen hand, waarin stemming makende ge ruchten als deze passen. Meer dan gebruikeliijke reserve te genover d t soort berichten is in elk geval zeker geboden. De opschorting der vaccinatieplicht. Bij de Tweede Kamer is wederom een wetsontwerp ingediend tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie. Bij het buiten werking stellen van de vroeger in ons land geldende bepalingen betreffende den vaccinatieplicht was het de bedoeling dit tijdelijk te doen zijn zoolang het gevaar van encephalitis aanwezig geacht moest worden. Helaas is dit gevaar nog niet verdwenen. De minister heeft dan ook geen ande ren uitweg gezien dan nogmaals verlen ging van de bestaande opschorting van den vanccinatieplicht voor te stellen, In tegenstelling met de vorige voor stellen van deze strekking wenscht hij evenwel thans de opschorting voor niet langer dan één jaar voor te stellen, op dat in den loop van het volgend jaar een principieele behandeling van het vaccinatieprobleem aan de orde kan ko men. Derde haringcontract met Rusland, De reedersvereeniging voor dé Neder landsche haringvisscherij heeft heden 'n derde haringcontract met Rusland afge sloten. Dit contract betreft de levering van 8800 Schotsche tonnen haring'. Door tusschenkoms't van deze vereeniging is dus dit seizoen het zeer belangrijke totaal-kwantum van 78,800 Schotsche tonnen haring aan Rusland verkocht. DE NEDERLANDERS TE MADRID. Blijkens een heden door het departe ment van buitenlandsche zaken ontvan gen mededeeling uit Madrid, verkeeren alle z'ch daar ter stede bevindende Ne derlanders in goeden welstand. Duizenden en duizenden hebben baat gevonden bij het gebruik van: Behoort U misschien nog tot diegenen die Z|,niet kennen? (Ingez. Med.) SfMtUMffift. Ziet toe, waar Gij Uw rijwiel piaatsi. Gisteren had een wielrijdster, die een boodschap moest doen in den bakkers winkel van Zuidweg op de Pottenmarkt, haar karretje op dit nauwe straatdeel tegen het hek aangezet. Vermoedelijk is liet rijwiel uitgeslierd en daardoor aan gereden door de tram en deerlijk geha vend In verband hiermede herinneren wij er aan, dat de op 1 November jl. in wer king getreden nieuwe bepalingen o.a. voorschrijven, dat het niet alleen verbo den is te rijden op een wijze, waardoor Je vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht, maar ook om auto's, rijwielen enz. zoo te plaatsen dat de veiligheid van het verkeer in gevaar komt. Men lette dus goed op en mag zich niet verbazen als bij nalatigheid ier zake proces-verbaal wordt opgemaakt, Het Spaansche stoomschip „Chris tina", dat een dezer dagen door een deurwaarder te Vlissingen dan den ket ting werd gelegd, is Wbensdagavond nadat een cautiestelling had plaats ge vonden, vrij gelaten en vertrokken met bestemming naar Noorwegen. KOUDEKERKE. De Chr. zangvereeni- ging „Soli deo Gloria", directeur de hr S. Sanders gaf Woensdagavond een openbare u'tvoering in de Ned. Herv kerk. Ds. A. C. Heij opende de bijeen komst. Het programma bestond uit 19 zangnummers 3 voor piano en viool, 3 soli één duet. Op uitstekende wijze werd het uitgevoerd, Ds, Van Kooten, die het slotwoord sprak, was zeker de tolk van alle aanwez'gen, toen hij directeur en zangkoor dankte voor het ten gehoore gebrachte. Hij spr,ak de hoop uit dat vele jonge menschen uit deze gemeente als lid zullen toetreden, opdat deze veel belovende vereeniging aan haar doel moge beantwoorden. MELISKEJUCE. Onder presidium van ds. Vreugdenhil vergaderde het comité lot plaatselijke viering van het prinselijk huwelijk op 7 Jan, a.s. De rondgang heeft opgebracht f 59. Besloten werd het feest te vieren op den dag van het huwelijk. Het volgende programma werd vastgesteld: van 8 8.30 uur klokgelui, 8,309 uur rondgang door het dorp, 911 uur feestvergade- ring in het kerkgebouw der Ger. Kerk, waarin een gemengd zangkoor en een Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke O. tot Z. wind, nevelig of betrokken, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt. Do 26 Nov. Zon op: 7 h 42; onder: 15 h 53. Licht op: 16 h 43. Maan op; 14 h 12; onder: 4 h 39, V. M.: 28 November. Hoog- en Laag water te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwa*«r. Do. 26 10.51 23.22 4.56 17.33 Vr. 27 11.40 5.48 18.23 Za. 28 0.07 12.25 6.37 19.11 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei November. Hoogwater. Laagwater. Do. 26 0.20 12.42 6.03 18.29 Vr. 27 1.14 13.35 6.55 19.17 Za. 28 2.06 14.26 7.41 20.04 Westkapelie is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij kinderkoor van de beide scholen, liede ren zullen zingen, terwijl ds, Vreugden hil, ds. Bakker en de hr. H. Jansen in 't kort over het Oranjehuis zullen spreken. Na den m'ddag zullen in alle drie de kerkgebouwen wijdingssamenkomsten plaats hebben. Alle schoolkinderen zul len gezamenlijk een schoolfeest vieren met subsidie van de gemeente, terwijl verder z,al getracht worden in den avond nog een gemeenschappelijke samenkomst te houden met eenige attract'es. Ook zal nog getracht worden een geldinzameling le houden, waarvan een belangrijk .aan tal gezinnen een verrassing kan ver strekt worden in i^atura. RITTHEM. De opbrengst voor het nationaal huwelijksgeschenk bedraagt in deze gemeente 52. VEERE. De inzameling ten bate der vereeniging Pro Rege heeft 4 opge bracht. VEERE. De heer W. de Wolf, gedu rende een reeks van jaren hoofd der Chr, school alhier, heeft wegens gezond heidsredenen, eervol ontslag als zooda nig aangevraagd, RAAD VAN IJERSEKE, Woensdagavond vergaderde de Raad voltallig' onder voorzitterschap van burgemeester Gunning. De v o o r z. deelde o.m. mede, dat B. en W. bij den aannemer der werken te Vlake heeft aangedrongen op tewerk stelling van werkioozen uit onze ge meente, waarop een gunstige beschik king is genomen. Als jaarlijksche bijdrage aan het nnd- denstandsborgstellingsfonds voor de Zeeuwsche Eilanden stelden B. en W. voor om per inwoner 2 ets te geven dus ongeveer 80 per jaar. Zoo'n fonds heeft in andere plaatsen en- streken heel goed gewerkt bv. in de Rijnstreek. Alleen zal a^an moreel hoog staande personen een borgstelling worden ge geven waardoor de stroppen zich tot een minimum beperken. De heer Bom vroeg of de oestercultuur (de oester- kweeker) ook kan geholpen worden? De voor z. meende van wel. De heer Cornelisse informeerde, of als kleine gemeenten niet mededoen het plan toch door gaat. Denkelijk wel, meent de v o o r z. De heer Ver boom vroeg naar het rentetype. Dat zal heel laag zijn. Het voorstel van B, en W. werd aan genomen met alg. stemmen. Het qapitulanten-reglement werd goedgekeurd. De heer Ossewaarde vroeg of men daar niet van af'kan. De V o o r z. meende dat zulks niet zal gaan. De gemeente moet daar aan deelnemen. Zoo k.an in 't vervolg voor havenmeester en dergelijke een oud-sergeant worden aangesteld. M.a.s. aangenomen. De post werkverschaffing en s'teun

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1