BINNENLAND. ZEELAND. KERK IN SCHOOL Cadeau Zorgen" NUMMER 279. TWEE BLADEN. WOENSDAG 2b NOVEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. En toch een Zedenzaak Aeschylos. KRABBENDIJKE. E. VAN DE VREDE. &8ES. Withuis Geschenkenhuis L'g;Jslr' VLISSINGEN. WaiOHEREN. ZUIB-BEVELAND. WEERBERICHT. NQORD-BEVELAND. 2EEUWSCH-VLAAMDEREN W.D. $tww<ri<sl£ MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg ea Goes 18 ct. p. j\r. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHECOUQANT£üü Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 15! regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. mk Den 24en October schreven wij-(„In zake den laster") over de onthullingen van ds. Van der Heide in zijn brochure- Ries; later volgde daarop de nog „ster kere" brochure van mr. Bouman. Beide auteurs zijn ons persoonlijk be kend; de eerste is een onbetwist nobel man, de tweede neef en opvolger van nu wijlen minister Van de Veg'te in diens Zwolsche advocatenpractijk een ad vocaat en procureur van goeden naam. Is het wonder wanneer twee zulke pa ladijnen zich voor mr. Ries opwerpen, en daarbij zulk zwaar geschut in het veld brengen, dat men een toenemende nei ging krijgt om aan te nemen, dat de zaak zal wezen, zooals zij schrijven? Ook wij hebben dien aldus gewekten indruk tot uitdrukking gebracht. Doch onder een reserve. Ten aanzien van de zekerheid, wat nu waar of onwaar zou zijn, schreven wij o.a.: ,Hier echter moeten wij voorloopig halt houden. En zelfs een vraagteeken zet ten. Niet, omdat wij toch nog wel een beetje in de schuld van mr. Ries zouden gelooven, Wij zijn te dezer opzichte vol komen blank, om de doodeenvoudige reden, dat wij niet over 't materiaal be schikken hetwelk ons de vorming van een eigen oordeel naar dezen of genen kant ook maar in de verste verte zou veroorloven! Wel moet dit gezegd worden: de be schuldigingen van ds. Van der Heide vin den wij zoo vreeselijk, zoo buitengewoon erg, dat wij haast niet gelooven, dat het "m o g e 1 ij k kan zijn, dat politie en justitie op zoo losse gronden ingre pen." Met andere woorden: ook hier zou slechts na hoor en wederhoor een oor deel te vormen zijn, en de brochures-Van der Heide en Bouman waren uiteraard, hoezeer er wellicht naar zakelijkheid ge streefd werd, niettemin onbetwistbaar een-zijdig, n.l. in zooverre zij immers slechts hetgeen ten voordeele van den ex-verdachte aan te voeren viel, in het licht stelden. En nu werd dat wel op zoodanige wijze gedaan, dat men sterk den indruk van betrouwbaarheid te eener zijde, van roekeloosheid te anderer zijde kreeg ,maarmen moest ook reke ning houden met de mogelijkheid dat als bv. officier van justitie en rechter-com- missaris óók eens brochures (konden, mochten en) gingen schrijven, er toch nog wel een heel ander licht op de zaak zou kunnen vallen! Het blijkt nu goed geweest te zijn, dat wij dit voorbehoud maakten. Want, gelijk uit het Kamerverslag el ders in dit blad uitvoeriger kan blijken, heeft de minister nu ook enkele van z ij n kaarten op tafel gelegd. En dat bleken voor mr. R. leelijke troeven te zijn. Volgens de mededeelingen van den minister van justitie in de Tweede Ka mer toch is er wel degelijk sprake van een zedenschandaal in Den Haag. „Minister Van Schaik heeft zoo ontleenen wij nog aan het Kamerover zicht van de Nieuwe Rotterd. Crt. na overleg met den ministerraad, een tipje van de sluier opgelicht, maar hetgeen hij heeft medegedeeld over de kringen, welke de thesaurier-generaal van finan ciën frequenteerde, over de vrienden, waarmede hij omgang had, over diverse van tegennatuurlijke ontucht verdachte of wegens homosexualiteit met minder jarigen veroordeelde kennissen van de zen hoofdambtenaar, heeft bij schier ieder van de aanwezigen den indruk ge vestigd, dat deze figuur allerminst re den heeft tot klagen over hardvochtige behandeling door minister Oud. Trou wens, het rapport van een reclassee- nngsambtenaar, waarop in de brochure van mr. Bouman een triomfantelijk be roep wordt gedaan, bleek allerminst vol ledig. Geen melding was gemaakt van een zeer bezwarend dagrapport der Haagsche politie van 21 Maart 1923, op grond waarvan moest worden aangeno men, dat mr, Ries op dat tijdstip reeds de afwijkingen vertoonde, waarvan de auteurs der brochures hem trachten vrij te pleiten. [Dit laatste is o.i. niet juist: de auteurs der brochures ontkennen of bepleiten te dezen opzichte niets anders ,dan dat mr. Ries zich nimmer aan laak- of strafbare handelingen schuldig gemaakt zou hebben. Dat is iets anders. Red.] Minister Van Schaik heeft een eer biedwaardige schuchterheid des geestes, heeft respectabele kieschheidsbezwaren moeten overwinnen voordat hij de me dedeelingen heeft gedaan, die in dit sta dium na de in en buiten de Kamer ge uite critiek inderdaad niet meer achter wege konden blijven." En dezelfde schrijver laat hieraan voorafgaan deze zinsneden: ,De dupliek van minister Van Schaik, waarop slechts ds. Van der Heide met enkele geeszïns overtuigende woorden heeft geantwoord, een dupliek, waarop luid applaus volgde, als wilde de groote meerderheid der Kamer te kennen ge ven, dat zij medeleefde met de ministers van justitie en financiën, die in en buiten de Kamer aan felle critiek hebben blootgestaan, heeft de zaak-Ries ineens uit onze Tweede Kamer weggebezemd." En.... zij „heeft deze beteekenis, dat de miskende martelaar Ries, de man, die zich niets te verwijten zou hebben, niets strafbaars en ook niets laakbaars, die het beklagenswaardig slachtoffer zou zijn van politie en justitie, bestaat voor de overgroote meerderheid der Kamer niet meer. Dit is wel een dramatische wending in deze zaak: feitelijke mededeelingen omtrent door mr. Ries bijgewoonde ho- mosexueele feesten, waarbij twee man nen onder den zang van Lohengrins Brautlied de kamer verlaten, en zoo nog 't een en ander meer.... dat doet de balans weer overslaan in de richting van wèl een zeden schandaal ook al kunnen bij de behandeling van dit schan daal door politie en justitie misslagen begaan zijn. Hoofdzaak voor ons is, dat de zaak nu rolt, en opgeklaard schijnt te zullen worden. Dat is ook het eenige werkelijke algemeene belang in dezen: het vertrou wen in de rechtszekerheid van den bur ger moet hersteld worden. Prins Bernhard woont oefeningen der luchtdoelarlillerie bij. Hedenmorgen te kwart voor negen is Prins Bernhard te Terschuur (Veluwe) aangekomen om tegenwoordig te zijn bij de oefeningen van de luchtdoelartillerïe, welke in de. omgeving van Barneve'd g'ehouden worden. Hij was vergezeld door zijn particulieren secretaris jhr. ir, W. G. Röell, De Prins werd opgewacht door den commandant van het veldleger jhr. W. Röell, generaal-majoor J. H Carstens, inspecteur van de artillerie, kolonel J. J. van Santen, chef van den staf van het hoofdkwartier van het veld leger en majoor S. C. van den Bergh toe gevoegd aan den inspecteur der artillerie voornoemd. Per auto van de defensie begaf de kleine stoet zich, begeleid door veld wachters op de motorfiets, door Barne veld naar een terrein gelegen nabij de hofstede „De Hul" onder Barneveld waar de Prins een stelling van de luchtdoel artillerie zou bezichtigen. Langs den weg, welke het gezelschap door Barneveld nam, stonden vele be langstellenden, die den Prins luide toe juichten. Nabij de hofstede „De Hul" was een klas schoolkinderen opgesteld, die het Wilhelmus zong. Prins Bernhard te Naarden. Prins Bernhard heeft gisteravond te Naarden in hotel „Het bosch van Bre- dius" de bijeenkomst bijgewoond van de club van jongere werkgevers, waarin vooraanstaande personen uit handel en nijverheid zitting hebben. De Prins volgde met aandacht de ge- dachtenwisseling over verschillende ac- tueele onderwerpen. NIEUWE VERSCHIJNING OP ONZE SPOORBANEN. Dieselmechanische wagens voor stille trajecten. Terwijl de Nederlandsche industrie nog pas begonnen is met de uitvoer'ng van. de groote order der Nederlandsche Spoorwegen, welke het gevolg was van het besluit tot electrificatie v.an de thans door Dieseltre nen bereden traiecten, vernemen wij thans, dat de N, S, een nieuwe opdracht aan „Werkspoor" heb ben verleend. Het verkeer met stoomtreinen op tra jecten, waar het reizigersverkeer minder druk is als voorbeeld wordt genoemd de lijn AlkmaarDen Helder heeft daar tot nu toe een onevenred'g kostba re accomodatie aan materiaal en bedie ning geëischt. Er werd een sterke be hoefte gevoeld aan zuiniger mater'aal op deze lijn-gedeelten. Om deze reden heeft de directie van de Ned. Spoorwegen thans besloten de proef te nemen met 'n nieuw type Diesel-mech.anischen spoor wagen en heeft zij aan Werkspoor order tea Niet de eed is de waarborg van den man, maar de man de waarborg van den eed. gegeven acht van deze wagens te maken Een n'euwe verschijning zal daarmede op onze spoorwegen haar intrede doen. Uiterlijk lijkt deze Diesel-mechanische spoorwagen het meest op de elecfrische s'roomlijnwagens, welke thans dienst doen op het baanvak RotterdamHoek van Holland. Hij heeft denzelfden ge- stroomlijnden neus en dezelfde groene kleur. Doch dit type kent geen tre ns tel len, zooals zijn Diesel-electrische fami lieleden, Elke trein zal slechts bestaan uit één enkelvoud gen spoorwagen, die met zijn ongewone lengte van 26,70 m de langste onder de Nederlandsche spoor wagentypen zal zijn. Elke wagen beva* een groote afdeeling derde klasse met 56 zitplaatsen en acht staanplaatsen en een afdeeling tweede klasse met 15 zit plaatsen en acht staanplaatsen. Het in wendige komt overeen met dat v.an den D'esel-electrischen trein, met dit ver schil, dat eeniga verbeteringen zijn aan gebracht, waartoe de ervaring met de oudere gestroomlijnde treinen heeft doen besluiten. De exploitatiekosten van dit materiaal zullen op stille trajecten belangrijk la ger zijn dan die van de stoomtreinen. De bediening is eenvoud'ger, het brand stofverbruik geringer en vooral het on derhoud is minder kostbaar. Door hun groofere aanzetsnelhe'd zijn de wagens geschikt voor de lijnen met veel stop plaatsen, terwijl zij per dag een veel grooter aant.al kilometers kunnen afleg gen dan stoomtreinen. Aangezien het in de bedoeling ligt de acht bestelde wagens 'n Oc'ober van het volgend jaar in gebruik te nemen, kan men de eerste proefritten in den volgenden zomer tegemoet zien. ONTHEFFING WINKELSLUITINGSWET. Naar wij vernemen heeft de minister van handel, nijverhe'd en scheepvaart in verband met het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard van "Dipp Biesterfeld, burgemees'er en wethouders van alle gemeenten gemachtigd, een a! dan n et voorwaardelijke ontheffing van de winkelsluitingswet te verleen en voor het tijdvak van 4 tot en met 7 Januari 1937. Herkozen tot ouderling' bij de Ned. Herv. kerk, te G r ij p s k e r k e, de heer P, Huisman, en tot diaken de heer J. Groeneberg. Gekozen tot ouderling bij de Ge- ref. kerk teOostkapellede heer D. Coppoolse in plaats van den heer B. Wattel Azn en tot diaken de heer G. de Visser Jz. in plaats van den heer W. Wondergem. De kwestie'ds. Van Empel en ds. Boer, De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft onlangs in een brochure, welke aan alle kerkeraden en kerk voogden toegezonden werd, op de aan vallen van het Orgaan van den Bond van Ned. predikanten uitvoerig geant woord, in welk antwoord ds. M. van Empel te Middelburg, voorzitter, en ds. D. Boer, secretaris van den bond, ern stig over „hun onhoudbare en lichtvaar dige aantijgingen" berispt werden. In het jongste nummer van het Or gaan van den Bond heeft nu het gan- sche bestuur zich met de twee berispte predikanten solidair verklaard en dat in een breed stuk toegelicht. Het be stuur van den predikantenbond brengt tegen de synode in, dat zij kerkvoogden, zoo deze misdoen, niet ter verantwoor ding roept, echter wel de predikanten, leden van den bond; dat in het geval van ds. Van Empel en ds. Boer het on derzoek niet aan een onpartijdige com missie is opgedragen en de synode rech ter in eigen zaak werd; en ten slotte dat zij aan de beschuldigden niet de goede gelegenheid heeft geboden hun beschul digingen te bewijzen. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent Bedeeling Dorcas. De Zuid-Bevelandsche Dorcas bedeel de heden 27 vr. hemden, 10 m. hemden, 46 lakens, 21 dekens, 36 sloopen, 4 schorten, flanel benevens wollen onder goed. De laatste Toondag. De laatste Toondag is het druk in Goes geweest en ook enkele kermisex ploitanten deelden in d e drukte. Over 'iet algemeen hebben de vermakelijkhe den echter niet veel te doen gehad. Zelfs de „Vogelpik" kon geen liefhebbers trekken. Als een nachtkaars ging de laatste Toondag uit. De politie had het rustig. ii 1001 wenken voor aardige St. Nicolaas- geschenken in Alle geschenken in speciale St. Nico- laasverpakking. Verzending en bezorging door heel Nederland. (Ingez. Med.) WERKLOOSHEID TE VLISSINGEN. Het aantal ingeschreven werkloozen steeg van 739 tot 744, Van deze zijn er 104 te werk gesteld bij de werkloo zen. O. W.-SOUBURG. De Raad dezer gemeente komt Donderdagmiddag te 2 uur in vergadering bijeen ter behandeling van de begrootingen voor 1937. Op de agenda komen verder nog voor de capitulantenverordening waarover in een vorige vergadering reeds gesproken werd. Men meende toen dat Souburg wel ontheffing zou kunnen verkrijgen v.an deze verorden'ng. B. en W, deelen thans mede dat deze gemeente niet voor ontheffing in aanmerking komt, B. en W. stellen verder voor te be slui'en tot aansluiting bij het Borgste1- l'ngsfonds te Middelburg, met ingang van 1 Januari 1937. De kosten van aan sluiting bedr.agen 10 cent per inwoner als aandeel in het kapitaal en verder 2 cent per inwoner per jaar, WESTKAPELLE. Aan het raadsver- slag moet nog worden toegevoegd: dat ook ingekomen was 'n schrijven van de heeren L. Minderhoud Pz„ opperbrand- meester, L. Minderhoud Lz. en L. Min derhoud Jcz., brandmeesters, waarin zij den Raad ontslag vragen uit hun be trekkingen bij de brandweer. Op voor stel van den v o o r z. werd dit ontslag eervol verleend, onder dankbetuiging voor hun diensten aan de gemeente bij de brandweer bewezen. Op voorstel van den voorz. werd daarop besloten aan de brandweer een schrijven te richten met verzoek een aanbeveling te willen indienen van personen voor deze functies. DE FRANSCHE ZAAIQESTERS. YERSEKE Dinsdagavond vergaderde de vereeniging tot bevordering van de oestercultuur (Vebo). Voorzitter burge meester Gunning. De vergadering was goed bezocht ook van oesterkweekers buiten Yerseke o.a. van Bergen op Zoom en Wemeldinge. Doel was te protesteeren tegen den verkoop van de uitgezaaide Fransche oesters door de regeering op 30 Novem ber a.s. De vereeniging heeft bij de betrokken ministers schriftelijk en persoonlijk mei klem van argumenten den verkoop be streden en gevraagd deze oesters nog een jaar te laten liggen, opdat de zaad- val in 1937 bevredigend zal kunnen zijn. Het heeft echter niet mogen baten. Nu zal de regeering als concurrent optreden van de Zeeuwsche kweekers en zullen deze hun product zeer moeilijk kunnen gaan vei'koopen. Reeds nu ligt de plaat selijke handel bijna geheel stil, daar ge wacht wordt op het betere Fransche product, en wat verkocht wordt, gaat 2025 lager. De handelaars hebben absoluut geen behoefte aan oesters, die zijn nog vol doende verkrijgbaar. Een poging om alle een verklaring te laten onderteekenen dat ze niet koopen zullen, mislukte daar Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit O. rich tingen, nevelig tot zwaar bewolkt, wei nig of geen neerslag, temperatuur om 't vriespunt tot lichte vorst, Wo 25 Nov, Zon op: 7 h 40; onder: 15 h 54, Licht op: 16 h 25. Maan op: 13 h 45; onder: 3 h 13. V.M,: 28 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwater Wo. 25 9.56 22.34 3.53 16.33 Do. 26 10.51 23.22 4.56 17.33 Vr. 27 11.40 5.48 18.23 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Hoogwater. Laagwater, Wo. 25 11.42 5.00 17.30 Do. 26 0.20 12.42 6.03 18.29 Vr. 27 1.14 13.35 6.55 19.17 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij het onderlinge vertrouwen niet groot gepoeg is. De vergadering wilde de regeering geen eischen stellen of de wet voor schrijven, maar eerbiedig en dringend verzoeken om den verkoop uit te stellen tot Januari 1937. Enkele leden meenden dat de regee ring ongerust is dat de Fransche oesters niet tegen vorst kunnen en dat ze daar om zoo spoedig wil verkoopen. Dan is ze van de risico af. De voorzitter meen de dat dit dan toch een verkeerd stand punt is. Ook is hem ter oore gekomen dat de regeering niet tot eiken prijs wil verkoopen en daarom minimumprijzen zal vaststellen. De vergadering nam ten slotte een voorstel van een der leden aan om aan de betrokken ministers (Oud en Deckers) en aan den minister-president dr. Colijn een telegram te zenden met het eerbiedige verzoek den verkoop uit te stellen tot na Nieuwjaar. COLIJNSPLAAT. Maandagavond hield de ijsclub „Ons Genoegen" een al gemeene vergadering o. 1. van den heer L. H. Kievit. De rekening van den pen ningmeester gkf aan als inkomsten 551 en als uitgaven 117. De aftre dende bestuursleden, de heeren J, Ha ringman, J. Snoep en Jacs de Pree wer den herkozen. Bij de rondvraag zegde de heer M. H. Kievit, dat de feesten ter eere van het huwelijk van Prinses Juli ana wel eens konden vallen op een dag, dat er ijs is. Hij stelde voor, dat het be stuur van de ijsclub met de feestcom missie zou bespreken om in dat geval erikele volksspelen op het ijs te hou den. Dit voorstel werd verworpen. De v o o r z. deelde mede, dat het be stuur van plan was de palen voor de electrische verlichting van de baan langs de baan te plaatsen en niet meer in het ijs. Algemeen achtte men dit een flinke verbetering. Ook deelde de voorzitter nog mede dat in 1938 de club haar 50- jarig bestaan kan herdenken. Mocht de club er dan financieel nog zoo goed voorstaan, dan zou dit heugelijk feit best eenigszins feestelijk geviprd kun nen worden. BIERVLIET. Tot uitvoerder bij de werken der Ned. Heide Maatschappij' te Biervliet is aangesteld de heer A. van Nijnatten te Rucphen. Zondag de winkels geopend, OOSTBURG, In verband met het op komst zijnde St, Nicolaasfeest, mogen alhier de winkels Zondag a.s. geopend zijn. De Raad plaatst zich ten deze op een zeer breed standpunt, OOSTBURG. In de Beurs te Oostburg werd Dinsdag de film vertoond van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld, eerst voor de leerlingen der lagere scholen, vervolgens voor de leden der Vereeniging Ceres" en genoodig- den en ten slotte voor de leerlingen der hoogere onderwijsinrichtingen. De film viel v/el zeer in den smaak, maar werd naar veler oordeel te snel afgedraaid. RAAD VAN IJZENDIJKE. IJZENDIJKE, Dezer dagen vergaderde de Raad. Onder de ingekomen stukken is een verzoek van F. Carpreau en 11 anderen tot het aanbrengen van straat verlichting op den Schoondijkschen weg.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1