ZEELAND. De malversaties bij den Bijz. Vrijw. Landstorm. WALCHEREN. ZUIB-BEVEIAND. H00RD-BEVELAND. RUSLAND'S BELANGRIJKHEID. de practijk in andere landen. Thans wordt toch, dus betoogden zij, voor 184 zoodanige voorstellen de goedkeuring dezer Kamer gevraagd, terwijl daarne vens bij de andere Kamer nóg 126 aan hangig zijn. Neemt men in aanmerking, dat de meeste naturalisaties zich, gelet op het bepaalde bij de artikelen 5 en 6 van de wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap, uitstrekken tot een gezin en raamt men het aantal leden van zulk een gezin op vier, dan betee- kent aanvaarding van deze ontwerpen, dat het aantal Nederlanders aldus met 736 zal stijgen en dat dit getal nog met 504 staat te®worden verhoogd, zoodra ook de andere evenvermelde voorstel len effect zullen hebben verkregen. Ge schiedt dit laatste vóór het einde van het kalenderjaar hetgeen niet onmo gelijk moet worden geacht dan zul len in de eerste drie mahnden van dit zittingsjaar 310 naturalisaties zijn be werkstelligd en daarmede ongeveer dui zend vreemde elementen in het Neder- landsche staatsverband zijn opgenomen. Is men bij het secretariaat van de Nat. Landstormcommissie tij dig gewaarschuwd? Volgens een schrijven van Jhr, Van Bose wel. Men schrijft ons van welingelichte zijde: 3 Het lid der Tweede Kamer de heer Duymaer van Twist heeft naar aanlei ding van enkele persartikelen bij de be handeling van de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken verklaard dat de Nationale Landstormcommissie geen kennis droeg van de «malversaties die zich bij den B.V.L. in Zeeland zoovele jaren hebben voorgedaan. Hij verklaar de dit zelfs met klem. Al wat zich dus hier heeft voorgedaan, zóó zelfs dat in de Landstorm-afdeelin- gen het vestjeszakje van den heer P. G. L. spreekwoordelijke bekendheid heeft gekregen én dat men vrijwel in elke ge meente bekend was met zijn blanco kwitanties, al begreep men er niet overal de porteé van, kon jarenlang ge schieden buiten medeweten van de Nat. Landstormcommissie. Wij hebben hier en daar eens ge vraagd, of er nu toch nergens in Zee land een B.V.L.-afdeeling was, die Den Haag in het belang van het instituut zelf heeft gewaarschuwd. Wij kregen wel enkele vage mededeelingen te hoo- ren maar geen positieve verzekering, totdat wij in contact kwamen met den heer J. A. Mol, oud-secretaris van de B.V.L.-afdeeling te Kapelle (Z.B.) en met den burgemeester dier gemeente den heer Bierens. Hier verzekerde men ons dat men reeds in 1924 onaangenaamheden had met den heer P. G. L. die toen al zich bediende van blanco-kwitanties wel ke men weigerde te teekenen en herhaaldelijk verzocht de 0.50 per man per jaar waarop de afd. recht had ter bestrijding van vergader- en an dere onkosten te mogen behouden ten einde dit bedrag voor andere afdeelin- gen te gebruiken. Ook dit vertrouwde men niet. Voorzitter en secretaris der Kapel- sche afdeeling, resp. de heeren Bierens en Mol besloten, naar zij ons verklaar den, op kiesche en voorzichtige wijze zonder het instituut in opspraak te wil len brengen en met het doel den heer L. voorloopig nog zooveel mogelijk te sparen, den heer Jhr. E. van Bose, des tijds secretaris der vereeniging „Volks weerbaarheid" in den arm te nemen. Zij vroegen hem om raad. Zijn antwoord luidde; ,,'s Gr. 25-3-'24 Waarde Heer Mol. Uw vertrouwelijk schrijven kwam in mijn bezit. U vraagt mij om raad in deze oogenschijnlijk duistere zaak. Die kan niet anders luiden dan dat U mij mach tigt dus met terzijdestelling van het vertrouwelijk cachet mij, voorloopig onder de roos, met Uwen brief van 24 dezer te wenden tot den heer Boulogne op het bureau van den heer Duymaer van Twist. Met vriendelijken groet Uw. dw. E. van Bose". De heer Mol blijkt dus op 24 Maart 1924 geschreven te hebben waarop de heer Jhr. Van Bose reeds den anderen dag antwoordde. Tot wien hij zich zou wenden staat gelukkig zwart op wit te lezen. De heer Mol antwoordde per omgaan de de gevraagde machtiging gaarne te verleenen. Op 5 April 1924 ontving hij het volgende schrijven: ,,'s Gravenhage 5 April '24 Geachte Heer Mol. De U bekende zaak heb ik besproken met dehee- ren Boulogne en den ad ministrateur van het in stituut. (Spatieering van ons). Er zal een onderzoek worden inge steld ofschoon men ten opzichte van den heer L. niet aan fraude kon gelooven. ïntusschen werd mij verzocht U ie '•s schrijven dat men U zeer erkentelijk is voor de mededeeling en de wijze waar op deze aangelegenheid door U behan deld is. Met de meeste achting, de secretaris E. van Bose". Deze brieven zijn eigenhandig door jhr. Van Bose geschreven en voor ieder jelangstellende te lezen bij den heer J. A. Mol te Kapelle. Men kan dit nu toch „geen lichtvaar dig geschrijf" of „oncontroleerbare me dedeelingen van derden" noemen. De zaak is nu uitstekend te controïeeren. Hier staat zwart op wit met wien jhr. Van Bose, een oprecht en a'om geacht vaderlander, reeds in 1924 deze kwestie toen ze wellicht nog maar kort bestond, heeft besproken. Van 'n „aantijging, waar voor alle grond ontbreekt" is nu geen sprake meer, waarom ook de justit.e, naar wij vernemen, van deze brieven kennis heeft genomen. Er zal een onderzoek worden inge steld, zoo heet het in den tweeden brief. Dit klopt met de positieve mededeeling van den burgemeester van Kapelle en den heer Mol voornoemd, dat de heer L. eenige weken later op Kapelle is ge komen om zijn groote ontstemming' te luchten over „de smerige streek" die men had uitgehaald door naar Den Haag te schrijven. Opmerkelijk is wel dat de heer L. la ter te Kapelle niet meer met blanco kwitanties heeft gewerkt. Wel zijn te Vlissingen kwitanties gevonden ten na me van menschen die in deze gemeente nooit hebben bestaan. Waar we vollen nadruk op leggen is dat volgens den tweeden brief deze zaak reeds in 1924 met twee personen is be sproken. En toch kon de fraude nog twaalf jaar doorgaan, en heeft er aan de controle blijkens de massa feiten die aan het licht is gekomen, ontzaglijk veel ontbroken. Het lig't allerminst in de bedoeling te beweren dat de heer Duymaer van Twist persoonlijk en de Nat. Landstorm commissie in haar geheel iets van de be spreking van 1924 hebben afgeweten. Maar twee personen, betrokken bij het secretariaat der commissie blijkens de zen brief dan toch wel In hoeverre hier een verzuim is gepleegd door deze we tenschap tot twee personen te beper ken, staat aan anderen te beoordeelen. Een woord van hulde mag zeker niet ontbreken aan het adres van de heeren uit Kapelle die reeds in 1924 op kiesche wijze hebben gewaarschuwd. Het is al leen maar te betreuren dat hun poging om het kwaad in zijn begin te stuiten, niet is geslaagd. TRAMWEGEN IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Aan het voorloopig verslag der Eer- te Kamer over het ontwerp van wet tot vermindering van de vordering op de Zeeuwsch-Vlaamschie tramwegmaat schappij, gevestigd te Terneuzen, ont- leenen wij het volgende: Bij het afdeelingsonderzoek van dit wetsontwerp werd de opmerking ge maakt dat zich thans wreekt het niet gevolg geven aan de reeds verscheide ne jaren geleden o.m. in de Eerste Ka mer verdedigde gedachte om met de meeste kracht een concentratie te be vorderen van de tramwegondernemin gen in Nederland, ongeveer zestig in getal, welke reeds destijds een kommer vol bestaan leidden. Vele leden stelden de vraag, of niet alsnog in sterkere mate tot beyordering der concentratie op dit gebied kan wor den overgegaan. Zij vroegen zich af, of b.v. de fusie van alle tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen niet als verplich ting tegenover de van staatswege gebo den hulp kan worden opgelegd. Is het juist, zoo werd gevraagd, dat geen gevolg is gegeven aan den aan drang van de zijde van de Provinciale Staten van Zeeland geoefend, om een boekenonderzoek in te stellen? Eenige leden verzochten te mogen vernemen, of de regeering redelijke ver wachtingen heeft, dat, na eene eventu- eele saneering, de exploitatie-uitkomst, na toekenning van een matig dividend, nog een overschot zal laten tot aflossing .van vorderingen (en/of inkoop van obli- gatiën). Sommige leden vreesden, dat, al zou in den staat van de ZeeuwschVlaam- sche Tramweg-Maatschappij thans ver betering worden gebracht, waarborg voor een goede toekomstige exploitatie toch niet zal zijn te verkrijgen. Eenige leden, van gelijk gevoelen, meenden, dat het aanbeveling zou verdienen, deze ex ploitatie in handen te geven van de Ne- derlandsche Spoorwegen. RAAD VAN WESTKAPELLE. De plannen inzake rioleering. Begrooting goedgekeurd WESTKAPELLE. Maandag vergader de de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. de Casembrool, voltallig. Het nieuw gekozen raadskd, de beer J. Lous, werd beëedigd en nam zitting. Naar aanleiding v,an de vraag in de vorige vergadering door den heer J. Polderman gedaan, betreffende de verharding van Thijsweg e.a,, deelde de V o o r z. mede, dat nog niet be kend is, wanneer met de uitvoering v,an de verharding dier wegen begonnen kan worden. Naar aanleiding van een schrijven aan den Raad door Kr, Verhuist, J. Minder- houd en K. Lievense, wat betreft beta ling van vroongeld voor resp. 2 paarden, I koe en 2 koeien, werd besloten, dat het vroongeld zal zijn voor de beide eerstgenoemde beweiders 2/3 van de eerste helft weitijd en voor laatstge noemde 2/3 van de tweede helft. Van den m n. van Soc. Zaken was een schrijven ingekomen, dat voor extra winterhulp aan werkloozen uitgedeeld kan worden f 211, Van den Walcherschen Plattelands- Bouwkring was 'n verzoek ingekomen tot deelneming in 'n op te richten borg- sl.ellingsfonds voor kleine middenstan ders. B, en W, stelden voor daar niel op in te gaan, aangez en zij van meening waren, dat 't in deze gemeente niet noo- dig is, waartoe met alg. st. besloten werd. Van M. Willemse was een verzoek ingekomen om zijn patates-fr tes kraam open te mogen houden in de week !ot 10 uur 's avonds, en alzoo gelijkgesteld te worden met de caféhouders, wat het fliluilingsuur betreft; en 's Za erdags tot II uur. Thans geldt voor adressant het sluitingsuur als voor de winkel ers. üp voorstel van B. en W. werd beslo- len het verzoek niet in te willigen. Daarna kwam behandeling het reeds in vorige vergadering geopperde plan fot. een algeheele rioleering in de ge meente. De V o o r z gaf daarbij een breedvoerige u teenzetting van de ei- schen, waaraan moet worden voldaan. Alvorens daaraan geheel, of zoo noodig gedeeltelijk te kunnen voldoen, zal men, met het oog op de uitgaven, alsnog eerst moeten aankloppen bij het Werk fonds. De heeren K. Minderhoud en W. Huibregtse lichtten daarna nader toe, welke perceelen allereerst in aanmerk ng zouden komen. Bij de ver dere bespreking, wat betreft heffing van een rioleering-belasting, merkte de heer II. C ij s o u w op, dat reeds velen op eigen kosten een rioleer'ng voor hun perceel hebben uitgevoerd, zoodat deze z.i. onbillijk zouden behandeld worden, door hen nog eens deze belas'ing te doen betalen, tenzij zij terugbetaald kre gen, wat ze reeds voor eigen reke ning uitgegeven hebben, waarmede de V o o r z. ins'emde. De heer L. Minderhoud vroeg nog, hoe de toestand in de ge meente was bij de laatste stortregens, waarop de V o o r z. antwoordde geen klachten vernomen te hebben. Besloten werd, na ingewonnen advies bij het Werkfonds, wat betreft toekenning van financieelen steun, een degelijk plan te laten opmaken. Bij de behandel'ng van de gemeenle begrooting 1937 meende de heer H. C ij s o u w, dat groote soberheid is betracht in verband met den economi- schen toestand. Krachtens zijn beginsel moest spr. daarbij zijn standpunt uiteen zetten, wat betreft de Zondagshe/.iging in de gemeente. Uit dat oogpunt moesi hij het afkeuren, dat o.a. op Zondag ge voetbald wordt, de café's open blijven enz. Ook merkte spr, op, dat het meer malen gebeurt, dat men lastig gevallen wordt bij de Zondagavond-godsdienst oefeningen. Spr. hoopte, dat met zijn bezwaren rekening gehouden mag wor den. Spr. wenschte daarna nog inlich tingen, betreffende den post 1000 ri- oleer-werken, waarna hij nog aanteeke- ning verzocht, gestemd te hebben tegen den post vrije verzekeringen, De heeren J. Polderman en L. Minderhoud gaven te Irennen met den vorigen spr. in te stemmen. De V o o r z. merkte op, met ach ting voor de beginselen der heeren, be treffende Zondagsheiliging, dat sluiting der café's op Zondag niet gewenscht is. Bij festiviteiten en op Christelijke feest dagen wordt Zaierdags 12 uur gesloten; terwijl ook op Zondag niet toegelaten wordt, dat in café's muziek gegeven wordt; wat betreft, het mogelijk storen van godsdienstoefening op Zondagavond, daarop zal zeker gelet worden. De Raac heeft zich destijds in meerderheid uitge sproken voor voetballen op Zondag. Wat betreft de geldleening van f 1000 deze is alleen noouig voor het materiaal Het uit te voeren werk geschiedt in werkverschaffing. Daarna gaf de Voorz. bij de behandeling der begrooting bij enkele posten toelichtingen. Voor de tbc-bestrijding is o.a, een post uitgetrokken van f 100; subsidie Burg, Armbest. f 1000. Bij den post werkverschaffing werden enkele werkobjecten in uifz'cht gesteld Daarop werd de begrooting m. a. st goedgekeurd. Zij sluit voor den gewo nen dienst met een eindcijfer van f 92150, onvoorzien f 400, Eindcijfer voor den kapitaaldienst f 5422. Tot lid van het Burg. Armbest. werd herbenoemd de heer H, Cijsouw. De verordening vleeschkeuringsdienst werd gewijzigd, zoodat thans verplicht Is, het afgekeurde vleesch te bewaren in 'lonnen of bussen. 1 Besloten werd tot het aangaan van 'n kasgeldleening tot een maximum van f 10,000, waarvan f 5000 tegen 4 pet. en 5000 in rekening-courant a 2 pet. bo ven disconto. Bij de rondvraag bracht de heer P. Huibregtse de klachten over van bewoners over het aanbrengen van de vuilnisbelt tot dicht bij hun woning. Bij de werkverschaffing zal dit in orde komen. De heer H, Cijsouw merkte op, dat, naar hem was medegedeeld, aan den gemeenteveldwachter nog geen ant woord is gezonden op zijn aanvraag tot liouwen. De V o o r z.. deelde mede, da den veldwachter namens B. en W. is gezegd, de vergunning niet te kunnen geven in verband met art. 22 van de bouwverordening. In de volgende vergadering zal, na ingewonnen adv es van den gemeente- bouwmees er, over deze zaak nader gesproken worden. WESTKAPELLE. In deze gemeente is alsnog wegens broederdienst vrijgesU van den militairen dienst M. A. Kooi man. DRIEWEGEN. De alhier gehouden in zameling van gelden, bestemd voor het Nationaal Huwelijksgeschenk heeft ruim f 22 opgebracht. IERSEKE. Woensdagavond vergadert de Raad. De agenda bestaat uit 18 pun ten maar levert weinig bijzonders op. De gewone werkzaamheden voor het eindigen van 't jaar zijn vele. Voor leden van 't B.A. bestuur worden wegens overlijden van den héér Jac. Willemsen en het periodiek aftreden van den heer M. Mol. Aanbevolen de heeren: M. Mol, Alex. J, Dijkwel, J. C. Cornelisse en A, Verschure Mzn. (Dam straat). YERSEKE. Zaterdag vergaderde de Visschersvereeniging. Leider der verga dering was de vice-voorz. de heer C. van Damme (daar de voorz. de heer Jeroen Vette heeft bedankt). Gekozen werd tot voorzitter de heer Jan Ph. Bom die juist een stem meer had dan de heer Joh. Padmos Jr. Na beëindiging van eenige huishoudelijke zaken werd besloten een verzoek te richten aan het Centraal Verkoopkantoor voor mosse len te Bergen op Zoom en daarin te vragen voor het brengen van mosselen naar Philippine een kleine vergoeding te geven. De meeste schippers brengen hun mosselen liever naar Antwerpen, daar krijgen ze 0.50 per ton voor. Daarom achten ze het billijk dat voor Philippine ook een kleine vergoeding werd gegeven, al was het maar 0.15 per ton. Dit verzoekschrift zal bij de zuster- vereenigingen te Bruinisse en Zierikzee circuleeren. Over de verdeeling van or ders bij de mosselkweekers gingen niet anders dan dankbare stemmen op. De verdeeling schijnt thans strikt eerlijk. KLOETINGE Donderdag om 5 uur vergadert de Raad dezer gemeente. Op de agenda komt o.a. voor: benoeming van een lid van het B.A. wegens aftre ding van M. Eversdijk, die niet voor een herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. De aanbeveling van het B.A. luidt: 1. W. N. van Liere, 2, A. Sinke Jzn, B| en W. stellen voor om aan de gym- nastiekvereeniging „Unitas" een sub sidie toe te kennen van f 20 's jaars van 1 Jan. 1937 af, Oer.- RAAD VAN COLIJNSPLAAT. COLIJNSPLAAT. Maandag vergader de de Raad onder voorzitterschap van burgemeester Stüte. Afwezig was wet houder Dees. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen betreffende wijziging jaar wedden van burgemeesters, secretaris sen enz. De v o o r z. deelde mede, dat dit behelst de samenvoeging van de functies van secretaris en ontvanger in verband met de cumulatieaftrek. Het sa laris mag nu niet minder worden dan het vroeger was voor de hoogstbezoldig- de betrekking. De heer DePree vroeg hieromtrent nadere inlichtingen. Wethouder V a n D i s achtte het on mogelijk, dat het kan voorkomen, dat het salaris werkelijk minder kan wor den dan dat van de hoogstbezoldigde betrekking. Met algemeene stemmen werd besloten met het schrijven van Ged, Staten accoord te gaan, (wethou der V a n D i s hield zich buiten stem ming). Ingekomen was een verzoek van het Borgstellingsfonds voor de Zeeuwsche Eilanden om een bijdrage. Besloten werd afwijzend te beschikken. De heer J. van Dis werd herkozen tot lid van het B. A. Vastgesteld werden de verordeningen op de heffing en invordering van school geld. De minimumaanslag is thans 3 en de maximumaanslag 54 per kind per jaar. Hlét suppletoir kohier hondenbelas ting 1936 werd vastgesteld tot een be drag van 10. De heer D e Pree stelde voor 1000 aan de haven te laten verwer ken in plaats van dat bedrag op de re serve te plaatsen. Hij wees een gedeelte aan, waar verbetering hard noodig is. Wethouder Van Dis antwoordde, dat de gemeenteopzichter van oordeel is, dat verbetering nog niet dadelijk noodig is. De heeren Janse en DePree meenden, dat bij uitstel gevaar bestaat, dat het veel meer zal kosten. De heer Janse zeide nog, dat de werkloozen het grondwerk kunnen uitvoeren en dat werklooze bouwvakarbeiders eveneens te werk kunnen gesteld worden. Wet houder V a n D i s antwoordde, dat hij verplicht is te handelen volgens het ad vies van den gemeenteopzichter. De heer H a r t o g was tegen critiek op het werk van den gemeenteopzichter. De heeren Jansen en De Pree zei den dat 't ging om het algemeen belang. Zij meenden, dat zij toch wel hun mee- ning mochten openbaren, al was die ook niet zooals die van den gemeenteopzich ter. De voorz. beloofde nog deze week met den opzichter hierover te zullen spreken. Bij de rondvraag vroeg de v o 0 r z. aan den heer Janse naar de gegevens, die hij een vorige vergadering beloofd had aan B. en W. te willen verstrekken in zake kolentoesiag. De heer Janse beloofde spoedige toezending van de namen der kastrekkers. De heer 1/e P r e e vroeg, of de heer L. W. Leendertse werkelijk had be dankt als commandant van de brand weer en hoofd van den luchtbescher mingsdienst, De voor z. lichtte den heer De Pree daarover nader in. HOOFDZAAK EN BIJKOMSTIGHEDEN, Door A. G. C o o ij m a n s. Tegenstrijdige berichten. lederen zomer wordt het aantal toe risten, dat de Sovjet-Unie bezoekt, grooter. In 1937, wanneer de internati onale Landbouw-Tentoonstelling gehou den wordt waarvoor men reeds druk in de weer is zal dit aantal zich nog beduidend uitbreiden. Ook dit jaar waren er verscheidenen onder de toeristen, die hun indrukken in de pers publiceerden, welke indruk ken nogal uiteenliepen. Bij ons waren het vooral Marie Pos in „De Telegraaf" en Jan Sc'nilthuis in „De Opbouw' wier objectieve beschouwingen ruimschoots de aandacht trokken. Zij schilderden een land in opkomst, dat alsnog vele te kortkomingen liet zien. In Frankrijk rapporteerden de schrijvers André Gidé em Roland Dorgeles een diepe teleur stelling en ontgoocheling. Waar de heer Schilthuis spreekt van „zeer vele soor ten brood van uitstekende kwaliteit, vleesch en talrijke vleeschwaren, visch, groenten in groote verscheidenheid, en vooral fruit, overal in ruime mate aan geboden en gekocht, zoodat men aller- mist den indruk krijgt, dat het levens- middelenvraagstuk in de steden van Rusland nog moeilijkheden baart", ver telt monsieur Gidé: „Het leven in Rus land heeft veel weg van een nachtmer rie, en het is er zeer moeilijk iets te eten te krijgen. Verder leeft men onder de voortdurende angst van verraad te worden beschuldigd". Ook Marie Pos legt nadruk op de gespannen atmosfeer, vooral in Mos kou, en de strenge bewaking der leiders, wanneer dezen in 't publiek verschij nen. Er kwam geen eind aan de contro leposten, die haar toegang naar een de monstratie op het Roode Plein bemoei lijkten, wat trouwens geeh wonder is, aangezien er den laatsten tijd niet min der dan 18.000 vrijwilligers uit de fa brieken de Moskousche militie bijstaan! De autocraten van het Kremlin schij nen wel angst te hebben, sedert de Zi- novjefKamenef-terechtstellingen. Misleidend. Wij zijn er van overtuigd, dat Mej. Pos het ons, die ruim tien jaren het Sov jet-régime persoonlijk meemaakten, niet kwalijk zal nemen, als wij vertellen, dat wij bij één incident in haar overigens zoo vlotte, interessante en onbevoor oordeelde reportage, even moesten glimlachen, temeer, omdat wij de trucs van de Veiligheidspolitie zoo goed heb ben leeren kennen. Het wil er bij ons niet in, dat het jonge meisje, het „Kom- somolka", die in vloeiend Duitsch een aanval op Hitler deed, zich „toevallig" bij mej. Pos voegde, toen de schrijfster het Lenin-mausoleum in oogenschouw nam. En toen deze jonge communiste haar vlammende tirade hield omtrent den haat tegen Hitler, die volgens haar het geheele Russische volk bezielde, en, ook weer volgens haar, de oorzaak was, waarom het balsemingsprocédé, dat Lenin voor zijn bewonderaars pre serveert, geheim gehouden wordt (opdat Hitier bij zijn dood daarvan niet profi- teeren zou), zal ook mej. Pos niet aan genomen hebben, dat de fanatieke anti- fasciste de gevoelens van meer dan een gering deel van haar medeburgers ver tolkte. Er zullen er echter onder de le zers van Marie Pos geweest zijn, die den indruk kregen, dat 170 millioen men schen in Sovjet-Rusland overkoken van haat tegen Hitler. In werkelijkheid ech ter heeft het meerendeel öf nog nooit van Hitier gehoord, öf staat volkomen onverschillig tegenover het fascisme, öf koestert zelfs een oprechte bewonde ring voor de Berlijnsche dictatuur, wel ke zij gaarne met het eigen merk zou willen ruilen. De „Heilige Lenin. Hetzelfde geldt voor het dwepen met het gebalsemde lijk van Lenin, dat 111 communistische kringen wordt opge schroefd tot een nieuw soort heiligen- vereering, maar dat zich bij de massa hoofdzakelijk als nieuwsgierigheid en sensatielust openbaart tengevolge van de geweldige reclame, die voor Lenin reeds jaren lang gemaakt wordt, een reclame, die hem bijna bovenmensche- lijke hoedanigheden toeschrijft. Lenin stierf juist bijtijds, om tot eer sten heilige van den communisjischen cultus verklaard te worden. Hij werd aan duis hunl Bi bebe aan,! lichl lichl brac bou- Bi c.q. penl •magj heefj nen] lantl wegl keeif naar richf eind' gen oveï ting<| niet| me en uit te Trol teer worl ren de in t| nera liefd praa deg kor H| uit welk Rusi steel bijktf telijl' blik! kig nog nog oude bou\ of ef lin ges* met dat zooll leidt delij le o: tatu ling', was, best men beoc tijde hede de aire milit niett vand slott nieu\ naan eigei gaat bijve wille wij wikk niet terzij en te zijn den hen gewc He dige oprei ring over volk alsof een 'n do werk jet-ar land's teurs werk ge door gr 00 een dige den fene De bijkc (zee bela

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6