Groene Kruis GcesÉnbons BUITENLAND. KERK IN mm. GEMENGD NIEUWS. SPORT. SPANJE. BALKAN. TSJECHO-SLOWAKUE. RUSLAND JAPAN. Reeds geruimsn tijd werd door de po- BEURS- EN WISSELKOERSEN. DE PAUS ERNSTIG ZIEK. Een Fransch blad, „Le Jour" publi ceert een bericht uit Rome, waarin wordt medegedeeld, dat de omgeving van den Paus ongerust is over zijn ge zondheidstoestand. Z. H. zou lijden aan aderverkalking en kan niet meer loopen en moet steeds gedragen worden OOK POLEN WENSCHT KOLONIëN! Binnen het kader van „koloniale da gen" zijn giser in geheel Polen indruk wekkende betoogingen gehouden ten gunste van kolon'ën voor Polen. Te Warschau heeft een groote open bare vergadering met algemeene stem men een resolutie aangenomen, waar in wordt verklaard, dat hei koloniale vraagstuk een der belangrijkste proble men is, die z'ch voor den Poolschen staat voordoen. Polen moet de grond stoffen hebben, welke noodzakelijk zijn voor de industrialiseering v,an het land. Polen moet afzetgeb'eden hebben om werkloozen in de bedrijven aan den ar beid te helpen en de steden te ontwik kelen. Polen moet overzeesche gebie den hebben om de maatschappelijke si tuatie in stad en lande te kunnen ge zond maken. Polen moet koloniën heb ben, d.aar alleen koloniën voldoening kunnen geven aan de oeconomische be- hoeften en de te dichte bevolk'ng van Polen. Tenslotte wordt in de resolutie verklaard dat iedere ac'tite der Pool- sche regeering op internationaal gebied ten gunste van koloniën voor Polen den hechten en eensgezinden steun van de geheele Poolsche natie zal vinden. DE STRIJD OM MADRID. De strijd rondom Madrid wordt ver woed voortgezet in alle sectoren, met inbegrip van het terrein tusschen Casa de Campo en het uiterste Noordelijke front. De opstandelingen trachten met inspanning van alle krachten de ver dediging te doorbreken, waartegen zij thans reeds bijna drie weken storm loo pen. In het Casa de Campo hebben sterke afdeelingen Marokkaansche le- gionnarissen een hevigen aanval gedaan op de eerste linies der regeeringstroe- pen, die hier gevormd worden door de internationale colonne. Er werd gedu rende verscheidene uren fel gestreden. De regeeringstroepen hielden echter verbeten in hun stellingen stand en wisten den aanvalschok zonder te wij ken te weerstaan. Ten slotte trokken de aanvallers, na zware verliezen te heb ben geleden, terug, waarbij zij achter volgd werden door de regeeringstroe pen, die op deze wijze hun stellingen konden verbeteren. In de universiteitstad staan de regee ringstroepen en opstandelingen nog steeds zeer dicht bij elkanaer, zoodat de artillerie deze zone niet meer be stookt. Ook hier duurt de moorddadige strijd zonder onderbreking voort- De operaties der strijdende troepen werd zeer belemmerd door hevigen re genval, die tenslotte in sneeuwval over ging. Dit heeft ook tengevolge dat de luchtmacht de laatste dagen niet aan de gevechten heeft deelgenomen. De hoofdstad wordt door de regee ringstroepen steeds meer in staat van verdediging gebracht. Zij hebben Ma drid als het ware tot een fort gemaakt. Burgerbevolking verlaat de hoofdstad. De burgerbevolking gaat, nu het ge bleken is dat bijna geen enkele wijk voor de bombardementen gespaard zal blijven, er toe over de stad te ver laten. Reeds zijn véle vrouwen en kin deren uit Madrid vertrokken. De ver- dedigingsraad bevordert deze evacuatie aangezien het meer vrijheid van hande len zal gevep voor de verdedigende re geeringstroepen. De erkenning van de regee ring Franco door Italië en Duitschland. De erkenning door Italië en Duitsch land van de regeering Franco heeft er te Barcelona reeds toe geleid dat Duitsche en Italiaansche winkeliers geplunderc zijn. De regeering schijnt het voornemen te hebben tegen de erkenning bij den Volkenbond te protesteeren. Intusschen zijn de Duitsche en Itali aansche ambassadeurs Zondag te Sevil- la met feestelijk vertoon ontvangen. He denochtend zijn de ambassadeurs naar Burgos, de zetel der Franco-regeering vertrokken. Duikbootaanval op oorlogs schepen der regeering Maar de opstandelingen zouden niet over duikbooten beschikken! Het ministerie van luchtvaart en ma rine te Madrid deelde hedenochtenc mede: „Zondagochtend negen uur viel een aantal onderzeeërs,' welke naar wij ge- looven deel uitmaken van een vreemde vloot, aangezien de opstandelingen niet over deze schepen beschikken, de vaar tuigen van onze eskaders bij het binnen vallen van de haven van Carthagena aan. De kruiser „Cervantes" werd door een torpedo getroffen, waardoor het schip averij opliep. Andere torpedo's gingen langs den torpedoboot „Mendez Nunez" zonder schade te veroorzaken' Naar aanleiding van dit incident heeft de Duitsche regeering zich gehaast te verklaren dat zich op het oogenblik geen enkele Duitsche onderzeeër in de Mïddellandsche Zee ophoudt. Ook Italië heeft een dergelijke ver klaring' gepubliceerd. DUITSCHE GEZANT BELEEDIGT ZIJN RUSSISCHEN COLLEGA. Tijdens een bijeenkomst te Boekarest (Roemenië) waar verschillende leden van de society tegenwoordig waren, heeft zich tusschen den Duitschen gezant Von Fabritius en den Russischen gezant, Os- troffski, een incident voorgedaan, dat in politieke kringen sensatie heeft gewekt, aldus meldt de „Daily Telegraph". Toen Ostroffski op den Duitschen gezant toe kwam, om dezen de hand te drukken, keerde Fabritius zijn Russischen collega den rug toe. Later verklaarde hij: ik wil den vertegenwoordiger van een land, dat Duitschers vermoordt, geen hand geven. In diplomatieke kringen worden thans stappen ondernomen, om Fabritius te be wegen, zijn verontschuldigingen aan te bieden. Treinbotsing eischt vier dooden. Vanmorgen vroeg heeft zich te Brünn 'n treinbotsing voorgedaan tusschen een sneltrein en een goederentrein. Vier per sonen werden gedood en zeven gewond. EEN DUITSCH INGENIEUR TER DOOD VEROORDEELD. In een proces te Novo-Sibirsk (Sibe rië) waarbij negen personen, onder wie een Duiische mijnbouwkundige ingeni eur, Stickling, als verdacht van samen zwering tegen de ve ligheid van den staat, hebben terecht gestaan, zijn allen ter dood veroordeeld. Dit vonnis moet als definitief worden beschouwd. De eenige mogelijkhe d is, dat de veroordeelden gratie; zullen krij gen. Protest van Duitschen ambas sadeur. Direct na het uekend worden van het vonnis heeft de Duitsche ambassadeur te Moskou stappen gedaan bij de Sov- jet-regeerfng,, Hijl wees daarbij op de „ongeloofw.aardighe'd der tegen Stick ling ingebrachte beschuldiging" en eisch- te als eersten maatregel, dat tijdig zorg zal worden gedragen dat grat'e kan wor den verleend. De overstroomingsramp op Hondo. Domei meldt, dat volgens mededeel'ng van den minister van ibinnenlandsche zaken van de 1,600 personen, die door de overstroomigsramp in het mijngeb'ed Osaroezawa waren getroffen, er 935 ge red konden wqrden. Reeds zijn 279 lijken geborgen. Het aantal gewonden bedraagt 113, terwijl nog vermist worden 453 personen, die waarschijnlijk omgekomen zijn. DE WEERMACHT SLOKT BIJNA DE HELFT DER BEGROOTING OP. Uit Tokio wordt gemeld: Het ministe rie van financiën heeft, nadat de defen siediensten zich accoord hadden ver klaard met een vermindering hunner oorspronkelijke ramingen met ongeveer 200 millioen yen, de begrooting voor het volgende belastingjaar vastgesteld op 3 milliard yen, hetgeen een stijging beteekent van 730 millioen ten opzich te van het afgeloopen jaar, toen de be grooting 2.3 milliard beliep. (Een yen is 53 cent). Nog nimmer is een derge lijke groote stijging voorgekomen. De uitgaven voor de defensie worden ge raamd op 1.4 milliard, t.w. 720 millicen voor het leger en 680 millioen voor de vloot. Het totaal voor defensie bedraagt derhalve 46 pet. van de geheele begroo ting, en het is 250 millioen hooger dan de militaire uitgaven van dit jaar, ten beloope van 1.1 milliard. Bij de Ned. Herv. kerk teSchoon- d ij k e zijn herkozen tot ouderling de heer J. F. de Winde en tot diaken de heer Iz. Janzen. Ned. Herv. kerk. Cand. J. Batelaan, te Bodegraven is beroepen te Arnemuiden. Gekozen tot ouderling in de Geref kerk telerseke (vac. A. de Putter) de heer C, van Ve'zen;. tot diaken vac F. van den Boomgaard) de heer Schipper. Ds. G. J. de Nie te Brouwershaven is beroepen te Veendam (toez.) Geref. Gem. Beroepen te Ierseke, ds. H. Ligtenberg te Lisse. STAATSLOTERIJ. f 2000: 13560 f 1000: 20821 16386 11631 4087 f 400: 10065 f 200: 1©147 10308 7635 f 100:11241 9697 8084 7161 1197 ONTVANGEN BOEKEN. Luchtvaartalmanak, De luchtvaartalmanak voor 1937 die bij de uitgevers Van Holkema en Waren dorf te Amsterdam is verschenen heeft weer een rijken inhoud van aller lei feiten en gebeurtenissen en geeft antwoord op tal van vragen die op lucht vaartgebied gesteld kunnen worden Kortom het boek zal een gids voor velen zijn en op tal van vragen die zich voor doen met betrekking tot onze luchtvaart zal men in dezen almanak het antwoorc kunnen vinden Hij is voorts met vele il. lustraties verlucht, terwijl er ook weer een prijsvraag aan is verbonden. Uitgave Van Holkema en Warendorf's U. M. te Amsterdam. GRUWELIJK DRAMA TE MERKELBEEK. Bejaarde landbouwer en diens schoonzuster vermoord. Zondagavond heeft men in het Lim- burgsche dorpje Merkelbeek een gruwelijke ontdekking gedaan. In een afgelegen boerderij vond men de deerlijk verm'nkte lijken van den be jaarden landbouwer F. Buysers en diens schoonzuster D. Sender, De man ver toonde een afgesneden hals, terwijl de schedel van de vrouw was ingeslagen. Tegen zes uur hadden buren aan de deur van de boerderij geklopt om melk te halen, doch er werd niet opengedaan. Zij hebben toen onmiddellijk den rijks veldwachter gewaarschuwd, die op zijn beurt zich in verb'nding stelde met de marechaussee te Brunssum en de ge meentepolitie van Merkelbeek. Geza menlijk drong men toen de woning bin nen, waar men twee ouden menschen vermoord op den grond vond liggen. Be den w,aren ongeveer zeventig jaar. Een zestigjarige huishoudster, die zich in de boerderij bleek te bevinden, is on- m'ddellijk in arrest gesteld. Het was bekend, dat er ruzie was tusschen deze huishoudster en de twee andere bewo ners. De mogelijkheid acht men niet uitgesloten, dat de man en de vrouw uit wraak zijn gedood, doch het is ook mogelijk, dat h er van een roofmoord sprake is. Men heeft evenwel nog niet kunnen vaststellen of er eenig geld wordt vermist. Buysers en zijn schoon zuster, die zeer goed aangeschreven stonden, woonden reeds vele jaren sa men in de boerderii. Zooals te begrijpen is, heeft het gebeurde groote ontstelte nis gewekt in het rustige plaatsje, waar op het oogenblik ue kermis in vollen gang is. Nadere bijzonderheden Nader wordt gemeld.' Sedert jaren hebben de twee gebroe ders Buysers op hun boerderij gewerkt, welke vrij eenzaam en verlaten ligt tus schen de weilanden. Bij den dood van een der gebroeders heeft diens vrouw, 3. Sender zich in Lutterade gevestigd, doch de vrouw kon de boerderij met vergeten en meermalen bezocht zij haar vroeger woonhuis, waar zij een groot gedeelte van haar leven had doorge bracht. Gisteren ging zij ook weer op bezoek, nadat zij in de kerk van de paters Car melieten de H. Mis had bijgewoond. Bij het binnentreden van de boerenhoeve moet de vrouw zijn gedood. De overgebleven Frans Buysers had sinds eenige jaren een huishoudster, die in de omgeving niet gunstig bekend stond. Verschillende geheimzinnige in braken waren in de boerenhoeve ge pleegd, waarvan de huishoudster werd verdacht. Fr. Buysers whs van verschil lende kanten voor deze vrouw gewaar schuwd, doch hij hechtte geen geloof aan de praatjes. De verhouding tusschen de schoonzuster en de huishoudster was slecht. De ontdekking van den moord heeft zich als volgt toegedragen: Zondagmiddag om vijf uur is de huis houdster bij een broer van de vermoor de vrouw komen vertellen, dat zij Fr. Buysers vermoord had gevonden. De man snelde naar de boerderij, waar hij Buyse.rs met een afgesneden hals in bed vond. „Waar is Dina?" informeerde .hij. „Die heb ik vanmorgen nog niet ge zien", luidde het antwoord van de huis houdster. Met bang voorgevoel doorzocht de man op deze mededeeling de hoeve en in een der kamers ontdekte hij het lijk van vrouw Sender. Zij had de kleeren nog aan, waarmede zij ter kerke was gegaan. Haar hoofd was met een zwaar voorwerp ingeslagen en bovendien ver toonden zich wonden aan hals en han den. De huishoudster gaf als verkla ring op, dat tusschen acht en negen uur 's morgens een man het huis was bin nengedrongen, die bij het zien van de huishoudster, haar naar boven had ge jaagd. De man zou den tweevoudigen moord hebben gepleegd. De moordenaar zou tot in den namiddag in de woning zijn gebleven, waardoor de huishoud ster zooals zij verklaarde niet eerder naar beneden had kunnen ko men. Uit latere mededeelingen is ge bleken, dat een schoonzoon van de ver moorde vrouw te ongeveer twee uur aan de deur van de boerderij is geweest. Op diens kloppen en tikken had de man geen gehoor gekregen. Hij kon het niet met zekerheid zeggen, maar hij meende dat iemand hem van achter de gordij nen had aangekeken. Vast schijnt te staan dat er geen be langrijk bedrag aan geld aanwezig is geweest. Zestien koeien verbrand, In den afgeloopen nacht is te B a- rendrecht brand uitgebroken in de boerderij, bewoond door den land bouwer J. A, Vrijlandt. Deze boerderij was de grootste van Barendrecht. De brandweer, die kort na het uit breken van den brand aanwezig was kon niet verhinderen, dat de geheele boerderij afbrandde. De woning wist zij echter met zeer veel moeite te behouden Zestien koeien kwamen in de vlammen om, terwijl de geheele oogst met onge veer 600 hl aardappelen, verloren g'ing De oorzaak is onbekend. Geheime zender in beslag genomen. AMSTERDAM, 23 November. is de vorige nolee de officieele notee- -99% Het eerste getal :ngt daarop volgt mg van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 100% Amsterdam 1934-4% 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 99%99% Cities Service Cy. P. 1958 5 53%—52% A Pref. Jurgens A 124—123% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 470 A De Schelde N.B. 46%47 C Am. Smelt en Ref. 71%—70% C North Am, Cy. 23%23 A Born. Sum. H.M. 186%183 A Houth. Alberts 96%96 C Union Pac. Rr, 99%98% C Int. Nickel Cy. 47%46% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indie 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 88—87% A Koloniale Bnk. 84%84-82 A N.I. Hbk. 1000 140—138-% C Ned H, M. 1000 170—162 A v. Berkels Pat. 49%49 C Calvé-Delft 85%82 A Philips Gem. B. afg, 270268-60. C Unilever 161 158%-55%. C AM, Car en Foundry 36%37-36 C Anaconda Cop. 37%—37%-37. C Bethlehem St. 51%51%-51, C Kennec Copper 4544%-45%. C U. States St. C. 55%—55%-55. A Kon. Petr. Mpij. 395-387-79. C Contin. Oil Cy. 27%—27%-%. C Philips Petr. Comp. 3534%. C Shell Union O.C. 19%19%-18%. C Tide Water Ass. Oil 15%15%-15. A Ned. Scheepv. U. 90%—89%-87%. A H.V. Amsterdam 424%419-08, A Java Cult. Mij, 171%464-68. A N.I. Suiker U. 139%—140-35%. A Deli Batavia 240236-31. BEURSTHERMOMETER MAANDAG. -Obi.Marki- - Koniakl, - - Markt" - - Rubber - - K.V.A. - Suiker - Industrie - We Hi Tabak Konmkl. H.V.A. Unilever Philips Amerika Tabak Schepen gedeponeerd C Deli Mij. 1000 299%—298-93. A Senembah 262%259%-52. C B,alt more en Ohio 1616%. C Southern Pac. Cy, 31%30%-%. A Southern Rlw. 16%16. A Amst. Rubb. C. 275-271-65. A Deli-Bat. Rubb. 161%—163-58. A Hessa Rubber 176174-72%. A Serbadjadi S.R. 128%126%-23. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Londen Berlijn Parijs Brussel New York Reismarken .9.03% 74,30 8.59% 31.25 1.84% 49% Gister. 9.04 74,35% 8.60 31.25 1.84% Iitie te Enschede gezocht naar een geheimen zender, welke bij voor keur op Zondagmorgen muziek en poli- t eke redevoeringen van syndicalistische strekking uitzond. Gistermorgen is de politie in samen werking met een ambtenaar van de P. T, T. er in geslaagd, den zender op te sporen, terwijl deze in werking w,as. De zender, die in beslag is genomen, be vond zich in de won'ng van zekeren T. in de Papaverstraat te Enschede. Het opengekrabde puistje. De 24-jarige mej, C. G. te Bergen op Zoom krabde Zaterdagavond een puistje in haar g'elaat open. Toen zij pijn kreeg liet men den dokter komen, die bloed vergiftiging constateerde. Hulp mocht niet meer baten en de 24-jarige jonge vrouw overleed nog denzelfden avond, meldt de Maandagmorgen, Zij laat 4 kleine kinderen onverzorgd achter. Aanvaring. Zondagmiddag is tijdens een dikken mist de loodsboot No. 16 opgevaren te gen het nabij de Berghaven te Hoek van Holland voor anker gegane stoomschip „Willemsplein" thuis behoorende te Rotterdam. De „Willemsplein" bekwam een lek aan bakboordzijde. Het schip is tijdens hoog water aan den grond g'ezet, zoodat verwacht kan worden, dat het afsleepen geen gemakkelijk karwei zal zijn. De pompboot „Hoek van Holland" van L. Smit en Co. was Zondagavond laat nog bezig met het leegpompen van het schip. De bemanning welke geen enkel gevaar liep bleef aan boord. De ramp van de Sch. 168. Zaterdag heeft men den tijdens een der jongste stormen bij de Noorderpier te IJ m u i d e n gezonken Scheve- ningschen logger Sch. 168 gel'cht. Nadat men den gelichten logger in de Berghaven te IJmuiden had gebracht, en het dek ging opruimen, vond men onder een kluwen netwerk nog een lijk van een der opvarenden, Het bleek afkomstig te zijn van een der opvarenden van de Sch. 179, nl. van edn matroos L. Spaans wo nende te Scheveningen, Men had den ge heelen Zondag noodig om 't lijk te identi- ficeeren, doordat men natuurlijk in de veronderstelling was, dat het van een der opvarenden van de Sch. 168 was Een verlovingsring heeft tenslotte uitge wezen, van wie het lijk afkomstig was. Nederlandsch motorschip aan de Engelsche kust gezonken. Het te Groningen thuisbehoorend mo torschip „Schelde" is op weg naar Jer sey (Engeland) Zondag tijdens den dik ken mist op de Paternoster-Rotseiland jes geloopen. De boeg bleef onder wa ter. De opvarenden brachten de red dingboot uit; deze zonk, toen zij de kust bereikten. Een hotelhouder heeft de bemanning van het scheepje onder dak verleend. DOODEN DAGBOEK VAN HET VERKEER, Amsterdam: 1 doode. Zondagavond heeft een 25- j.arig meisje op het kruispunt Wetering schansSp'egelgracht te Amsterdam de onvoorzichtigheid begaan, van een rijdende tram te springen. Zij kwam te vallen en geraakte onder den bijwagen, met het noodlottig gevolg, d,at de wielen haar over het Échaam gingen en zij vrijwel op slag werd gedood. Eindhoven: 1 doode. In het St. Elisabethgasthuis te Eind hoven is Zaterdag overleden de 28-arige mevr. Tromp-Wurfbain, die op 8 Nov. j.l. te Moergestel bij een auto-ongeluk zwaar gewond werd. Bijna alle bewoners van de stad en ook uit de omstreken, gebruiken tegen woordig bij hoest en verkoudheid, uit sluitend: (Ingez. Med.) VOETBAL. Wedstrijduitslagen. Afd. I: Ajax—ADO 2—0; DFC—Xer xes 22; DHCExcelsior 53;a RCH Stormvogels 14; Blauw WitCVV 1 1. Afd. II: VSV—Haarlem 2—1; Sparta DWS 1—.2; HBS—Hermes DVS 3—3; Feijenoord—VUC 61; ZFCKFC 01. Afd. Ill: ZACEnsched. Boys 72; HeraclesWageningen 2—0; Go Ahead Tubantia 42; EnschedePEC 21. Afd. IV: NOAD—NAC 2—3; Juliana ■Eindhoven 00; PSVBW 43; RoermondBleijerheide 33; MVV LONGA 3—2. op A TSC—HERO 2—4; RBC—Zeelandia 6 1; De ZeeuwenMiddelburg 16; BredaVlissingen 41; GoesTerneu- zen .afgelast, 3e Klasse A. BreskensAxel 23; Terneuzen 2 Hulst 61; OostburgSluiskil 12; BiervlietHoofdplaat 00. 3e Klasse B. Zeelandia 2RCS 210; Vlissingen 2Middelburg 2 14; BurghEiland Boys 14; EMMZeeuwsche Boys 1-5. GoesTerneuzen, De wedstrijd GoesTerneuzen kon niet doorgaan wegens niet opkomen van Terneuzen, EMMZeeuwsche Boys (15). Op een eenigszins glibberig maar overigens goed bespeelbaar terrein brengt Zeeuwsche Boys den b,al aan het rollen. Na eenige wederzijdsche aanval len weet de linksbinnen M. de Pan voor de Zeeuwsche Boys de leiding te nemen (01), Door twee goede doel-- punten van den rechtsbuiten P. _Pol- fiet werd de stand nog voor de rusf tot 0.3 opgevoerd. Ook na de rust is Z. Boys overwegend in den aanval .waarvan eenige corners 't resultaat zijn, In deze per ode weet EMM ook eenige aanvallen op te zet ten, doch verder dan de backs kwamen ze gewoonlijk niet. Na 20 minuten spe- lens wist de rechtsbinnen W. v, d. Pan voor Zeeuwsche Boys de score te ver- hoogen (04), Nu schijnt EMM er alles op te willen zetten, in elk geval de eer te redden en inderdaad weten zij ook 'n mooi tegendoelpunt te maken (14) En kele minuten voor het einde brengt de linksbinnen M. de Pan de stand voor Z. Boys op (15). Daarna klonk het eindsignaal en heeft Z. Boys in een fair gespeelden wedstrijd weer 2 punten be machtigd en blijft hiermede RCS op den voet volgen. Noord-Nederland—Noord Duitschland 42* De te Leeuwarden gespeelde interna tionale wedstrijd tusschen de elftallen van Noord-Nederland en Noord-Duitsch- land heeft een mooie overwinning voor de Nederlanders opgeleverd. Met de rust had Noord-Nederland een 40 voor sprong. In de tweede helft maakten de Duitschers de beide tegenpunten. De Duitschers waren technisch beter dan de Nederlanders, maar de voorhoede was uiterst onproductief.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2