Fa. R. A. PAPEGAAY In. ,aal w"k pr"zen- 1 ST. NICOLAAS-ETALAGE, BINNENLAND. HEDEN GEREED. ZEELAND. WEERBERICHT. MiEL IN NIJVERHEID. NUMMER 277. TWEE BLADEN. MAANDAG 23 NOVEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. OM DEN STEUN AAN DEN LANDBOUW. ÜDDELëURG. SOES. WALCHEREN. #tatrtnrfc*U MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes ea agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg ea Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCMICOUBANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I5 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Drs. J. C. v. d. Voorde te Wolfaaarts- dijk schrijft ons; Het vraagstuk van de landbouwsteun maatregelen staat sedert de depreciatie van den gulden, opnieuw in het middel punt van de belangstelling. Deze vraag is derhalve gewettigd: is de huidige landbouwprijspoljtiek ook thans nog, uit een oogpunt van alge meen belang, te verdedigen? Wil een antwoord op deze vraag eeni- gen zin hebben dan dienen wij het vraagstuk te bezien in het licht van de algemeene stroomingen, die zich de laat ste jaren in het economisch leven aftee- kenen. De vrije concurrentie, de vrije prijs vorming op de markt hebben nu eenmaal, of men het prettig vindt of niet, op verschillende gebieden van het eco nomisch leven afgedaan. Er heerschen thans prijsbepaling door de kartels en trusts, loonsbeïnvloeding door de vak- vereeniging, ed. De verklaring van dit verschijnsel op industrieel terrein ligt in de interne ver andering' van de grootindustrieele be drijven. Door toenemende mechanisatie n.L is het aandeel van het vaste kapi taal d.w.z. het kapitaal, dat gestoken is in gebouwen en machines relatief sterk gestegen. Het hooge bedrag aan vaste kosten, dat hiervan het gevolg is, beïnvloedt de bedrijfspolitiek. Hoe grooter nu de omzetten, hoe lager deze kosten per eenheid product. Hier door werd een prikkel geschapen om de productie zoo hoog mogelijk op te voe ren. Daar meer bedrijven in zoodanige omstandigheden verkeerden, ontstond 't gevaar van overvoerde markten. De prijsdaling, de hiervan het gevolg was vormde evenwel niet meer, gelijk voor heen, een rem op den productieomvang, integendeel: de drang naar verdeeling van meer genoemde kosten over een zoo! groot mogelijke omzet stimuleerde de bedrijven ju st tot nóg grootere produc tie. De markt dreigde op deze manier volkomen te worden ontwricht. En uit deze omstandigheden werd de drang naar aaneenslu ting, om gezamenlijk de markt te beheerschen, geboren. De ont wikkeling van de kartels en truste is hieruit te verklaren. Het vroegere indi- vidueele optreden van de ondernemin gen op de markt, werd hierdoor voor een groot deel uitgeschakeld of omge schakeld in een collectief optreden. Op het terrein van den arbeid zien wij een soortgelijke ontwikkeling nu vol trekken. Hier organiseerden de .arbei ders zich in de vakvereenigingen, die economsch gezien eveneens ten doel hadden de uitwassen van de vroegere vrije concurrentie te bestrijden. Ook'hier werd dus het individueele optreden op de markt uitgeschakeld. Door deze nieuwe vormen heeft het eoonomisch leven een verdeeld karak ter gekregen. Eenerzijds de bedrijfstak ken als landbouw en middenstand, waar, de. oude vrijheidsgedachte de bedrijfspo litiek beheerschte, anderzijds de gebon denheid (ordening) op vele andere ge bieden. In dezen toestand lag een eco nomische tegenstrijdigheid, die een evenwichtsverstoring tengevolge moest hebben. Deze verstoring kw,am tot uiting in de jaren 1930-'31, toen een ca- tastrophale prijsdaling van de groothan delsartikelen plaats vond. Door de bo vengenoemde gebondenheid w,as een al- geheele aanpassing aan de groothan- delsprijzen echter een volslagen onmo gelijkheid geworden. De politiek van de regeering om door prijscorrigeerende maatregelen den land bouw, w.aar dus de oude vrijheidspoli- tiek nog volkomen in tact was geble ven, van den ondergang te redden, was een verstandig en alleszins, consequent overheidsingrijpen. De jongste maatregeiien in de midden- standsbedrijven die, omdat zij min der op de wereldmarkt aangewezen zijn, de evenwichtsverstoring ook pas latei- ondervonden zijn mede te beschouwen als een poging om in den ongezonden toestand, voor een groot deel veroor zaakt door de relatief groote vrijheid, die er in dezen bedrijfstak heerschte, verbetering te brengen, In het licht van deze nieuwe vormin gen in een overwegend deel dus van 't economisch leven is de landbouwprijspo- litiek der Nederlandsceh regeering dan ook ten volle gerechtvaardigd. Te meer nu, door de sterk ingekrompen mo gelijkheden op de buitenlandsche mark ten en rekening houdend met een ze kere ontspanning, die er den laatsten tijd in de wereld te constateeren valt, het bedrijfsleven sterk binnenlandsch georiënteerd is. En het algemeen be lang van dit ingrijpen wordt tenslotte gevonden in de groote beteeken's van den landbouw in onze economische sa menleving. Een andere vraag is, of de m a t e van prijssteun voor landbouwproducten hans niet verminderd kan worden? In een vorig artikel (29 Oct.) waarin wij den invloed van deze maatregelen waarover dit mogelijk was op de rentabiliteit van het landbouwbedrijf behandelden, kwamen wij tot weinig hoopvolle uitzichten. Bovendien levert het boekjaar 1935-'36 nog geen voldoen de financieele resultaten, die op een merkbaar herstel van het gemiddelde landbouwbedrijf wijzen. Gegevens van het Boekhoudbureau van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond die hoewel niet heelemaal representatief ons daar omtrent toch wel eenige aanwijzing ge ven wijzen op een daling van de netto winst per hectare voor de kleistreken Deze cijfers bedroegen voor O. Z. Vlaan-deren resp. 34.07 in 1934/'35 en 12.75 in 1935/'36. Voor het veekleige bied van West-Brabant resp. 42.77 en 9.59. Hoewel de overheid begrijpelij kerwijze geen oogstrisico's voor haar rekening kan nemen, is toch ook in den huidigen economischen toestand van het landbouwbedrijf geen enkele reden te vinden voor een vermindering van den landbouwprijssteun. HET HUWELIJKSGESCHENK VAN CURASAO. De bevolking -van het gebiedsdeel Curasao, dat uit zes eilanden bestaat, heeft voor het huwelijksgeschenk voor Prinses Juliana en Prins Bernhard reeds een bedrag van f 10,000 bijeengebracht. Zooals bekend, zal het gebiedsdeel Curasao aan het prinselijk paar een ta pijt aanbieden, voorstellende de zes eilanden in den rand geweven en als centrale figuur een West-Indië-vaar der. Chineesch huwelijksgeschenk voor de Prinses. Het Chineesche sub-comité te Bata via voor het aanbieden van een ge schenk bij het huwelijk van Prinses Ju liana en Prins Bernhard, heeft als ca deau twee kostbare Tay-tjoe-vazen, uit de Kwangsi-dynastie, aangekocht. Deze vazen zullen 25 November per „Poelau Roebia" naar Nederland worden gezon den om door tusschenkomst van dr, Meyer Ranneft aan het vorstelijk paar te worden aangeboden. NEDERLAND SLUIT ZICH AAN BIJ DE MONETAIRE AFSPRAKEN VAN 25 SEPTEMBER. De Nederlandsche regeering heeft de volgende verklaringen ljaten afleggen bij de regeeringen te Parijs, Londen en Washington. „De Nederlandsche regeering draagt kennis van de verklaringen, waarbij de regeeringen van Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten van Noord-Ameri ka haar voornemens te kennen hebben gegeven met betrekking tot haar mone taire beleid en stemt in met de alge meene beginselen, neergelegd in haar driezijdige verklaring van 25 Septem ber 1936". Aan het bovenstaande kan worden toegevoegd, dat het noodige verricht wordt om te geraken tot een technische samenwerking met de monetaire autori teiten in de genoemde landen, Zooals men weet behelst de afspraak tusschen Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk dat men zal probeeren een nieuwen devaluatie-wedloop te voorko men. Of dat lukt, moet natuurlijk wor den afgewacht. VRIJZ. DEM. BOND. Wijziging beginselverklaring. Zaterdag en Zondag heeft de V. D. B. zijn algemeene jaarvergadering te Am sterdam gehouden. Redevoeringen wer den o.a. uitgesproken door den voorz der partij, prof. Kranenburg en door mi' nister Oud, minister Slingenberg en het Tweede Kamerlid Joekes. De laatste betoogde, dat de bewering, dat het thans in de politiek gaat om de vraag: com munisme of fascisme (alias nationaal- socialisme) onjuist is. Het gaat om de vraag dictatuur of democratie. Spr. is er van overtuigd, dat het Nederland sche volk wars is van onderdruking en zijn democratie zal handhaven. Van het hoofdbestuur was een aantal Prijs nooit uw eigen werk, maar ONZE die U een ruime keuze biedt, is vanaf beg'nsel- voorstellen tot wijziging der verklaring verschenen. In de beginselverklaring stond tot nu toe, dat de regeering en de wetgeving Dehooren te steunen op de vrije, geor ganiseerde wilsuiting van alle meerder jarige Nederlanders. Besloten is hier voor in de plaats te stellen: van het Nederlandsche volk. Verder stelt de be ginselverklaring in haar gewijz'gden vorm vast, dat ter bereiking van dit doel de staatkundige opvoeding des volks moet worden bevorderd en het besef versterkt moet worden, dat ver draagzaamheid tegenover andersdenken den een onontbeerlijk element is voor een gezond staatkundig leven. De groo'st mogelijke openbaarheid van alle regee- ringsbeleid en on.beperkte verantwoor- delijkhe'd van de overheid tegenover de vertegenwoordigende lichamen blijven in de door het H. B. voorgestelde en door de vergadering goedgekeurde be ginselverklaring als wenschelijkheden gehandhaafd. Punt 2 is komen te lu'den: De waarborgen voor de geestelijke en persoonlijke vrijheid moeten worden gehandhaafd. Het. geestelijk leven van het volk verdient belangstelling en steun van de overheid, die de volksont- wikkel'ng heeft te bevorderen. Gewijzigd werd voorts de omschrijving van de leidende taak, die de overheid in het bedrijfsleven heeft te vervullen. Zij moet dit doen in het b ij zonder door georgani seerde samenwerking in het bedrijfsleven te be vorderen en zoo noodig, indien de werking van het vrije bedrijf het be lang schaadt of een rechtvaardige verdee ling van het arbeids product het vordert, den privaten ondernemings vorm terzijde te stellen. Allen, die in het bedrijfsleven werk zaam zijn, aldus verder de gewijzigde beg'nselverklaring, behooren belang te hebben bij de uitkomsten van de on derneming en medezeggenschap in de regeling der arbeidsvoorwaarden en in de organisatie van het bedrijf (d.i. het geheel der gelijksoortige ondernemin gen). Als laatste en derde punt is in de nieuwe beginselverklaring opgenomen: Het streven moet worden gericht op de ontwikkeling der internationale rechts organisatie, waarin, met uitbanning van den oorlog, de beslechting van geschil len langs vreedzamen weg en de hand having v,an de rechtsorde verzekerd is. Vervolgens werden vele door- het H. B, voorgestelde wijzigingen in het werk programma behandeld en door de ver gadering aanvaard. Onder de paragraaf betreffende de hoofdlijnen van de staats inrichting komt o.a. te staan: Handhaving van het grondwettelijk koningschap van Koningin Wilhelmina en haar nakomelingen, bij gebreke hier van beslissing over den regeerigsvorm door een volksstemming. Het punt: „Afschaffing van het advies van den R,aad van State over ontwerpen van wet, dat voorkwam in het oude werkprogram, komt in het n:euwe niet voor. Ook het punt, „nationale ontwape ning" vervalt. Het- punt betreffende de samenstelling van de volksvertegenwoor diging is zoo vastgesteld, dat de Vrijz. Dem. Bond zal sturen in de richting van eenkamerstelsel met facultatief volks referendum en van de bepaling v,an den kiesgerechtigden leeftijd op tenminste 25 jaar, Wijdmgsstond. Zondagmorgen werd een korte wij- dingstonde gehouden onder leiding van mevrouw Van den Broeckede Man uit Aardenburg, waaraan door verscheidene aanwezigen, ook door Kamerleden, werd deelgenomen. Tot leden van het hoofdbestuur in de vacatures J. C. Penning, J. W. Sprenger en A. Ekering zijn gekozen de heer J C. Mens te Ede, mevr. J. A. van der Molende Baan te Geldorp en de heer A. Bartels uit 's-Gravenhage. De dalende ontvangsten der spoorwegen- De geschatte ontvangsten der Neder landsche Spoorwegen (incl. die der ge ëxploiteerde spoor- en tramwegen) heb ben in October 7.882,300 (v. j 8,366,000) bedragen. De totale ontvangsten van 1 Januari af beliepen 79,252,142 (v.j. 85,935). BANKETBAKKER, Tal. 29 Middelburg. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke O. tot Z.O. wind, neve lig tot licht ol hall bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt. Ma. 23 Nov. Zon op: 7 h 37; onder: 15 h 56. Licht op: 16 h 26. Maan op: 13 h 05; onder: 12 h 27. V.M. 28 Nov. Hoog- en BOND VAN HARMONIE- EN FANFARE VEREENIGINGEN. Zaterdag werd in hotel „Centraal" te Goes de ledenvergadering gehouden van den Bond van Harmonie- en Fanfare- vereenigingen in Zeeland, onder voorzit terschap van den heer C, Flipse uit Wis- senkerke. Aanwezig waren afgevaardig den van 29 vereenigingen. De vergade ring koos tot nieuwe bestuursleden de heeren C. A. Blok te Kapelle en P. Me- liefste te N. en St. Joosland en herkoos den heer F. Laroes uit Middelburg. Het solisten-concours zal dit jaar weer te Goes worden gehouden. Als het noo dig mocht zijn op twee achtereenvolgen de Zaterdagen 'te spelen, zal in overwe ging worden genomen ook een dag te Middelburg bijeen te komen. Voor het jaarlijksch concours op twee den Pinksterdag waren twee gegadigden, n.l. „Euphonia" te Goes en „Vlijt en Vol harding" te Souburg, die in 1937 resp. 50 en 15 jaar bestaan. Voor beide pladtsen werden verschil lende motieven naar voren gebracht, voor Souburg o.a., dat men -reeds zoo vele jaren achtereen buiten Walcheren concoursen hield. Ten slotte werd bij stemming Souburg aangewezen. Voor deze gemeente is deze beslissing zeker van groote beteekenis. Het is toch algemeen bekend, dat de concoursen reeds alleen door de leden en supporters van de deelnemende gezelschappen heel wat drukte met zich brengen. Nu de Pinksterkermis is afgeschaft, is het voor 1937 zeker een goede plaats vervanging. DE „SCHOUWEN-DUIVELAND' OMHOOG GEVAREN. Vier tramwagens met uien over boord. Zondagmiddag is tengevolge van den mist de vrachtboot Schouwen-Duive- land der R. T, M. op den Wes elijiken dam van de tramhaven te Anna Jaco- bapolder geioopen en blijven zitten. Het schip kreeg tengevolge van het vallende water veel slagzij, nadat het eenigen tijd had omhoog gezeten is de deklading, bestaande uit een aantal wa gons geladen met uien over boord ge slagen. Een vijft,al wagons zijn in het water terecht gekomen, slechts één is blijven hangen. De geheele verschansing is daarbij weggeslagen, terwijl nog ande re belangrijke schade werd .aangericht. De bemanning, die het ongeluk had zien aankomen was tijdig van boord gegaan, zoodat geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. BONTE LACH-AVOND VAN ,,'T OVERSCHOTJE". Onder den naam Bonte lach-avond „Van alles wat" gaf ,,'t Overschotje" Zaterdagavond in het Schuttershof zijn eerste uitvoering in dit seizoen. Een naam, die verwachtingen schenkt maar ook verplichtingenI En ,,'t Over schotje" is die ten volle nagekomen. Het begon reeds bij het voorstellen der medewerkenden, heel toepasselijk „On ze Cineac genoemd. Hieraan was veel zorg besteed en het was een goede ope ning van het uitstekend verzorgde pro gramma, dat niet minder dan 12 nummers bevatte, alle vlot afgewerkt en met een praatje van den conférencier en leider bij het publiek geïntroduceerd. Heel goed waren de liedjes: „Aanpas sen", „Vlieger" en „Meisje van het Rem brandplein". De beide jeugdige harmo nica-spelers hadden een uitbundig suc ces en kwamen er niet zonder toegift af. Van de vele schetsen willen wij spe ciaal noemen ,,'n Tooneeluitvoering in Klungeleuberg", een persiflage van het zwaar-dramatische tooneelspel uit vroe ger dagen, toen men in iedere acte liefst enkele moorden liet plegen. De interrup ties uit de zaal waren kostelijk, Het programma werd besloten met een ode aan het Hollandsche fruit, waar bij de girls het publiek er kennis mede Ma. 23 Di. 24 Wo. 25 Hoog- en Ma. 23 Di. 24 Wo. 25 Laagwater te November. Hoogwater. 7.30 20.23 8.46 21.34 9.56 22.34 Laagwater te November. Hoogwater, 9.03 21.49 10.20 23.05 11.42 Westkapelle is 28 min. 23 min. vroeger; Veere (S springtij j Vlissingens Laagwater 1.17 14.11 2.42 15.28 3.53 16.33 Wemeldinge; Laagwater 2.24 15.04 3.47 16.20 5.00 17.30 en Domburg 3§ min. later lieten maken, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. De geheel gevulde zaal heeft zich uit stekend geamuseerd, hetgeen zich uitte in daverende lachsalvo's. Bij het slot hadden de medewerkenden een zeer verdiende ovatie in ontvangst te nemen. Een speciale hulde komt toe aan den heer Heyliger, d e alle teksten had ge schreven en onder wiens leiding het ge heel was ingestudeerd. De muziek was van den heer Heeren. Een geanimeerd bal onder leiding van de Funny band besloot den avond, In het verslag over den Kunstavond* die Vrijdag in den Schouwburg gegeven werd ten voordeele van de Vereeniging tot bestrijding der t. b. c., is niet ver meld het Jesayes-ensemble. dat gezien het goede doel, ook zoo welwillend zijn medewerking verleende en zich op uit stekende wijze van deze taak heeft ge kweten. Voor de buurtcommissies. Wij herinneren de buurtcommissies nog eens met klem aan, dat zij beslist vóór 1 December aan de bedrijven moe ten opgeven als zij electriciteit voor ver lichting willen gebruiken; en wel met opgave van de sterkte en het aantal der lichtpunten, de plaats van aanbrengen en de naam van den installateur. Als men na 1 December opgeeft, zal zulk een aanvrage niet meer in behandeling ge nomen kunnen worden. De politie heeft Zaterdag proces verbaal opgemaakt tegen den melkslij- ter A. A„ die melk afleverde anders dan door kranen, wat in strijd is met art. 38 van het melkbesluit, Mr. C. de Witt Hamer, f Onze oud-stadgenoot mr. C. de Witt Hamer is Zaterdag in den ouderdom van 89 iaar te Amsterdam overleden. Mr. De Witt Hamer was van 1888 tot 1906 districts-schoolopziener te Goes. De regeering erkende de verdiensten van mr. De Witt Hamer door hem te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. MELISKERKE. Alhier is een Chr. jon gensclub opgericht. Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter: A. Janse Pz„ secretaris; P. Francke; penningmees ter: A. Komejan en alg. plaatsvervanger Jan Geertse. De club draagt den naam „Ken Hem in alle uwe wegen". Tot eere voorzitter is benoemd ds. W. J. J. Bak ker. BIERVLIET. Zaterdagavond werd on der leiding van den heer L. J. Goedbloed eeó uitvoering' gegeven door de zang- vereeniging „Excelsior". Na de zang nummers werd een tooneelstuk gegeven. „In 't gouden haantje" terwijl een ge zellig bal den avond besloot. „Thé Mu sical Boys" zorgden voor de muziek in de pauzes en tijdens het bal. Failliet verklaard. De rechtbank te Middelburg heeft he den failliet verklaard J. Daane Azn., schipper te Wemeldinge. Rechter commissaris mr, J. H. F. Bloemers; cura tor mr. Ph. R. Hugenholz.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1