GOESCHE COUBANT£»ü WAT? 'N FOTO CORNS.HENNING 'n Bron van ideeën WEERBERICHT. NUMMER 276. 21 NOVEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Een quaestie van Soevereiniteit. BINHENLAND. Ja, wat za! nu eigenlijk met St. Ni- colaas een welkom en blijvend GESCHENK zijn. Wei„ natuurlijk gemaakt bij MARKT - MIDDELBURG ZEELAND. MIDDELBURG. Hoofdpijn, Kiespijn. voor Uw St. Nicolaasgeschenk Witkam's Geschenkenhuis goes^ GOES. jiujuE.n. tio. DRIE BLADEN. aaiekuau rST"HSsif £1 «UVHTOBUK ïy^o. ttRö iHLAU. ï/ye JAAKÜAINÜ. #»rc>vmciHlc R MiDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal -Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43233 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I5 regels 2.10, elke r. m. 30 ct.Rubriek Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met Brieven" of Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Een van de tegenstellingen, die men tegenwoordig 'n courant en tijdschrift nog al eens tegenkomt, is die tusschen de leer van de Rechtssouvereiniteit en die van de Volkssouvereiniteit. Nu kan men daaramtrent geleerde en zwaarwichtige verhandelingen houden of schrijven en men kan daarbij zelfs, met ons, van oordeel zijn, dat het van belang is dat de knapste koppen in ons. land zich er mee bezig houden de fun damenten dezer leerstellingen zoo nauw- keurg mogelijk te bepalen en hun draag kracht te toetsen maar de praktijk spreekt hier toch soms korter en krach tiger, de voorbeelden trekken soms aan zienlijk beter of vlotter dan de leeringen wekken. Er is momenteel zulk een, leerrijke, quaestie te Middelburg, Vooralsnog en misschien wel voor immer, slechts een academische quaestie, maar daarom niet minder leerrijk, daardoor wellicht zelfs bijzonder geschikt voor behandeling in de abstracte sfeer, waar persoonlijke belangen de zaak niet vertroebelen. De zaak is, in 't kort, deze. De in meerderheid linksche.gemeente- raad onzer stad wilde wel voldoen aan een verzoek van belanghebbende win keliers om, ingevolge de Winkelslui- tingswet-1930, art. 9, punt 1, op grond van de aanwezigheid van „bijzondere omstandigheden", per gemeentelijke verordening zekere afwijking' van de be palingen dier Winkelsluitingswet toe te staan. Deze „bijzondere omstandighe den" in den zin dier wet zijn dan „dat te Middelburg het vreemdelingenver keer op Zondagen gedurende het zo merseizoen een belangrijken omvang heeft". Nu heeft zich veel rondom deze ver ordening afgespeeld, hetwelk hier groo- tendeels onbesproken kan blijven. Het hoofdpunt niet voor de prac- tijk, doch wel voor onze iets meer ab stracte beschouwing is nu echter dit. De sterke soc.-democratische fractie in den Middelburgschen Raad wilde wel medewerken tot het vaststellen der vo renbedoelde verordening, maar onder één beding: dat er op den'Zondag geen bedienend persone'el in de betrok ken winkels zou mogen zijn. 't Was en is het g'oed recht der soc.- democraten aldus te willen; wij zouden, ware het verwezenlijken dezer voor waarde mogelijk zonder in strijd met de wet en de praktijk van staats- en ge meenterecht te komen, er zelf ook wel iets voor gevoelen deze voorwaarde te stellen. Evenwel; hoe gaarne men het wel licht zou willen: het kan niet. De Mid delburgsche Raad heeft een waarlijk in genieuze poging gedaan om de klippen te omzeilen, maar ook hier geldt ten slotte het dura lex, sed lex, anders ge zegd, en voor dit geval: als de Winkel sluitingswet en het Winkelwerktijden besluit de zaak samen regelen, aldus dat, wanneer op grond der eerstgenoem de wet een winkel des Zondags open mag zijn, en er op grond van het tweede ministerieële besluit ook personeel aan wezig mag' wezen, dan moet de lagere wetgever, i.q de gemeenteraad, hoe gaar ne hij hier ook zou willen optreden, zich volgens de Nederlandsche practijk niet temin onthouden van 't stellen van verder gaande, op die wet noch op dat besluit steunende, regelen ter zake. Zoo wil het publiek recht waaronder wij leven nu eenmaal. De ingenieuze constructie van onzen Raad waarvoor wij, ware zij mogelijk en toelaatbaar, alle waardeering gehad zouden hebben was nu, zonder be paaldelijk in de verordening regelen te stellen die van verder gaande strekking v/aren dan het Winkelwerktijdenbesluit gedoogt, te bepalen dat „onder nadere door B. en W| te stellen regelen", of althans woorden van die strekking, de ontheffing van het sluitingsgebod zou worden verleend. Dit was een vorm van „verboden delegatie aan B. en W,", van, huiselijker gezegd: B. en W. de kastan jes uit het vuur laten halen. Goed be doeld, zeker, maar: wanneer de Raad de bevoegdheid mist verder te gaan dan het Winkelwerktijdenbesluit ge doogt, dan missen B. en W. die be voegdheid al evenzeer. Die vlieger kon dus niet op gaan. Wat doet men met een vlieger, die duikelt? ■«au» Men hangt wat anders aan z n staart, j Dat nu is hier ook geschied. Want toen het ontwerp dezer veror- dening opnieuw in den Raad kwam en met de stemmen van links plus den r.k. aangenomen werd ging daaraan vooraf de verklaring der soc.-democra ten, dat zij zeer goede gronden hadden om aan te nemen, dat ook zónder wet telijke bepaling ter zake de winkeliers in quaestie er wel zorg voor zouden dragen, dat zij geen personeel des Zon- 1 dags zouden laten werken, en, zou zulks wèl geschieden, dan zou immers elk lid van de soc.-democratisch Raadsfractie het recht hebben, en een hunner zou stellig niet' aarzelen van dat recht ge bruik te maken, een initiatief-voorstel te doen om de verordening weer in te trekken. Op de laatste regels nu komt het aan: dat is, naar 't ons wil voorkomen, een typische vervanging van de Rechts souvereiniteit door de Volkssouvereini teit. Wat het eerste deel van den voor- laatsten zin betreft: aangenomen mag worden, dat de georganiseerde winkel stand zich te dezer zake met de betrok ken Raadsfractie in verbinding gesteld zal hebben, misschien zijn medewerking op dit punt toegezegd zal hebben. Uit stekend natuurlijk, wij zullen er geen woord tegen in brengen; integendeel zelfs, en, om alle misverstand hier na drukkelijk uit te sluiten, zullen wij ook aannemen dat de betrokken winkeliers zich, bij wijze van gentlemans agree ment, door dezen wensch fatsoenshalve gebonden zullen achten. Maar wel moeten wij ernstig waar schuwen tegen het dreigement, dat er op volgt: dat is heelemaal mis. De redeneering is natuurlijk deze: wij soc.-democraten kunnen, indien w ij op deze, en de meerderheid der rechterzijde op geheel ande ren grond tegen de verorden'ng zijn of weer worden i met deze meer derheid ter rechterzijde gezamenlijk h,aar weer den nek omdraaien. Recht of geen recht: de meerderheid heeft ge lijk, althans de macht. Dat nu is de volkssouvereiniteit 'n haar leelijkste aanzicht! De Rechtsovertuiging van het Ne derlandsche volk als geheel komt in onze hoogste wetgevende macht (Kroon, Ministers en Staten Generaal) tot uit drukking. Deze heeft nu ook de onder havige materie, elk naar zijn bevoegd heid, geheel geregeld. Deze heeft ook gezegd: onder bijzondere omstandighe den in casu: het belangrijke Middel burgsche vreemdel'ngenverkeer op den Zomerzondag kan een bepaalde af wijking van de Winkelsluitingswet wor den toegelaten. Op grond van de on betwijfelbare aanwezigheid dezer Tiijzon- dere omstandigheden en louter op dezen grond heeft de Raad nu, overeenkomstig de wet, een verordening met zoodanige afwijking vastgesteld. Nu is het volslagen in strijd met de leer der Rechtssouvereiniteit, dat men op gronden, geheel buiten deze of eeni- ge andere wet of besluit gelegen, dus, publiekrechtelijk gesproken dan, louter op willekeurigen grond, zou willen trachten met eenige andere par tijen of fracties een vluchtige alliantie te vormen, teneinde de verordening weer om hals te brengen. Geschiedde zulks, een winkelier die zich alsdan be klaagde, zou kunnen zeggen: ik deed niets, hetwelk met wet, besluit of~ver- ordening in strijd was, en niettemin wordt zij ingetrokken omdat of doordal ik iets wettel ij k volkomen geoorloofds deed. Ziet, dat is nu juist, wat in den Rechtsstaat nimmer kan of mag. Het Recht moet souvere'n zijn, niet deze of gene meerderheid! DOODEN DAGBOEK VAN HET VERKEER, Arnhem: 1 doode. Gistermiddag is de heer J. M. van der V. uit Oosterbeek met zijn motorfiets op den Amsterdamschen weg te Arnhem waarschijnlijk door het nemen van een te grooten draai, door een auto aange reden. Hij kwam om 't leven. Amtssrdam: 1 doode. Gistermiddag is op den Amstelveen- scheweg te Amsterdam een 36-jarige motorrijder tegen een uit een zijpad ko menden handkar gebotst, De man ver loor zijn stuur en smakte tegen den weg. en overleed na korten tijd. Ondankbaarheid bestaat slechts voor hen, die zich hiXn weldaden herinne ren. HET PRINSELIJK PAAR BEZOEKT HET PALEIS SOE5TBIJK. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben gistermiddag wederom een be zoek aan het paleis Soestdijk gebracht. Omstreeks drie uur arriveerde Prin ses Juliana, vergezeld van haar hofda me, jkvr. De Brauw, in een zwarte li mousine, waarop de prinselijke standaard wapperde, op het paleis Soestdijk. Eenige minuten later kwam ook Prins BernhaJ:d in zijn bekende grijze Ford, welke hij zelf bestuurde, in gezelschap van ir. J. de Leuveling Tjeenk, architect te Amsterdam, bij het paleis aan, waar hij door zijn verloofde werd verwelkomd. Het doel van de komst gold ditmaal een bespreking met architect Tjeenk van het door hem ontworpen plan tot verbetering van een gedeelte van het paleis. Onder voorlichting van ir. Tjeenk werd een rondgang door het paleis ge maakt, waarbij de toekomstige bewo ners zich tevens op de hoogte stelden van de reeds aangebrachte verbeterin gen. Het door ir. De Bie Leuveling Tjeenk ontworpen plan zal ter goedkeuring aan H. M. de Koningin worden voorgelegd. Het uitleggen van den looper en het openen van de blinden had zooals ge woonlijk ook nu veel pubiiek getrokken, dat de hooge gasten zoowel bij aan komst als vertrek hartelijk toejuichte. Omstreeks half vijf vertrokken de Prinses en de Prins in de twoseater van Z.D.H. naar Het Loo. Onverwacht bezoek aan Zeist. Op hun terugreis brachten Prins Bernhard en Prinses Juliana een on verwacht bezoek aan Zeist teneinde een visite te maken bij de familie van jhr. mr. F. v. d. Poll, waar de Prinses ver scheidene malen een kort bezoek af legde en den laatsten tijd ook freule Van de Poll verblijft, die voorheen hof dame was bij wijlen Koningin Emma, Al was het hooge bezoek slechts aan enkelen bekend, toch verspreidde het nieuws zich spoedig door Zeist met als gevolg, dat al gauw wel een driedui zend menschen aanwezig waren om het prinselijk paar te kunnen zien, bij hun aankomst voor huize „Beek en Royen" aan de Dorpsstraat. Toen tenslotte de grijze two-seater bestuurd door Prins Bernhard kwam aanrijden, was er geen houden meer aan. Ook door handreiking konden de agenten de opdringende me nigte niet langer tegenhouden, zoodat de kleine auto, die dank zij de groote stuurmanskunst van den Prins nog net kon voorrijden, in een oogwenk door het publiek was ingesloten. Terwijl de Prinses en de Prins bin nenshuis waren, gelukte het zij het met moeite, een open ruimte vrij te maken, maar het publiek groeide geregeld aan en gaf door het zingen van het Wilhel mus duidelijk blijk van zijn geestdriftige belangstelling. Het verkeer moest dan ook stop gezet worden, daar van ver plaatsing der menigte geen sprake meer was. Nauwelijks had de politie haar doel bereikt, of het bezoek aan „Beek en Royen" was weer beëindigd en opnieuw verbrak de menigte in haar geweldig enthousiasme de niet vol te houden af zetting. Men drong en werd gedrongen tot rond de auto, die', nolens volens eenige krassen opliep terwijl het num merbord werd verbogen en een flard van een regenjas aan een treeplank hing. De politie deed het mogelijke, maar kon geen resultaat meer bereiken, wat te betreuren was, omdat nu maar weinigen de Prinses en den Prins heb ben gezien, die glimlachend het gewel dig enthousiasme hebben aanschouwd, alvorens weer weg te rijden. DE ZUIVEL-EXPORT NAAR GRIEKENLAND STOPGEZET, Het Tweede Kamerl'd, de heer Lo- vink heeft aan den minister van hande nijverheid en scheepvaart de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1, Is het den minister bekend dat de export van melkproducten uit ons Ianc naar Griekenland sedert eenige maan den is stopgezet, aangezien dit lanc deze producten alleen wenscht in te voeren uit landen, waarmede het of een act'eve handelsbalans of een compensa- (Ingez. Med.) tie overeenkomst heeft, en dat de leve ring van deze producten thans o.a. door Denemarken geschiedt? 2. Is de minister niet van oordeel, d,at, gezien de steeds kie ner wordende uit- voermogelijkheden van zuivel- en melk producten, alles in het werk gesteld moet worden, dit afzetgebied voor Nederland te behouden? 3, Is de minister bere'd mede te dee- len welke stappen ter zake reeds zijn gedaan, of nog gedaan zullen worden, teneinde tot een spoedige overeenkomst met Griekenland te genaken: Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke wind ust O. tot Z. rich tingen, licht tot half bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, tempera tuur om het vriespunt overdag. Za. 21 Nov. Zon op: 7 h 33; onder 15 h 59. Licht op: 16 h 29. Maan op: 14 h 06; onder 23 h 08, Zo, 22 Nov. Zon op: 7 h 35; onder 15 h 57; Licht op: 16 h 27. Maan op: 24 h 46, E.K. 22 Nov, Hoog- en KUNSTAVOND. Ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. De kunstavond die door het Emma- bloemcomité georganiseerd is ten bate van de Vereeniging tot bestrijding van de tbc te Middelburg, heeft gister vele belangstellenden in den Schouwburg doen samenkomen. De heer L. Onderdijk sprak :n zijn openingswoord daar zijn blijdschap over uit en heette speciaal burgemeester Fernhout welkom. De avond is belegd, aldus spr. om de k.as van de Vereeniging weer eenigszins te verstev'gen, die het in deze tijden hard te verduren heeft. Dat men zich niet eerder op deze wijze tot het publiek gewend heeft, geeft eenige reden tot zelfverwijt, doch een herhaling van een avond als dezen is mogelijk, omdat er van alle kanten zooveel belangelooze medewerking is, waarvoor spr. dank bracht. Burgemeester Fernhout het woord verkrijgende, zeide dat het hem moeilijk gevallen zou zijn te weigeren dezen avond in te leiden. De uitnood'ging had zijn warme sympathie omdat passiviteit tegenover de tbc-bestrijd'ng streng ver oordeelt moet worden. Deze volksziek te is in de laatste tientallen jaren in ons land aanmerkelijk gedaald en ook in Middelburg zijn er moedgevende ver schijnselen gez:en de vele tbc-vereeni- gingen, waaronder de Ver. tot bestrijding van de tbc een groote plaats inneemt. Men moet niet gering denken over de taak waarvoor zij zich geplaatst ziet. De hulp d e nu geboden wordt was drin gend noodig mede in verband met le verminderde subsidies. Spr, noemde eeni ge cijfers waaruit dit du'delijk bleek en pleitte voor een nauwere aaneensluiting van alle krachten want ook na dezen avond zal blijvende steun noodig zijn. Na deze inleidende woorden werd met het afwerken van het programma begonnen. Het gedeelte voor de pauze werd gevuld door zang van mevrouw S. M. LoeffKunst en dr. H, van der Kamp. Zij zongen op uitstekende wijze verschei den duetten, begeleid door mevrouw T. VerheycfenWind. Het hartelijk applaus dat na elk nummer opklaterde, bewees dat het gebodene ten zeerste in den smaak viel. De dames mochten een fraai bloemenhulde in ontvangst ne men, Door mejuffrouw Van der Harsl werd Wildenbruch's Heksenlied op uit stekende en indrukwekkende wijze ge declameerd. De weergave van dit ro mantische gedicht vereischte heel wat In de doodsche stilte waarin geluisterd werd, kwam de groote aandacht van de aanwezigen wel zéér tot uit'ng. Ook mejuffrouw Van der Harst kreeg bloe men. Het laatste gedeelte van den avond was in handen van den heer Chr. Ma- zure met zijn rhythmische dansen "door leden van Medioburgum, Het waren 'n viertal eomposit'es die reeds vaker wer- Za. Zo. Ma. Hoog- 21 22 23 en 8.00 9.03 Za. 21 Zo. 22 Ma. 23 Westkapelle is 23 min. vroeger; (S springtij.) Laagwater te November. Hoogwater. 5.20 17.59 6.21 19.06 7.30 20.23 Laagwater te November. Hoogwater. 7.05 19.34 20.35 21.49 28 min Veere 38 Vlissingen i Laagwater, 11.59 0.13 12.56 1.17 14.11 Wemeidinges Laagwater. 0.30 12.57 1.20 13.51 2.24 15.04 en Domburg min. later pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 centdoos 45 cent. Bij Uw drogist. (Ingez. Med.) den uitgevoerd, maar die opnieuw be vestigden daf het waarlijk schoone im mer nieuw blijft. De op Offenbach's mu ziek geïnspireerde „Orpheus in der Un- lerwelt" en „Dwingen en volgen" waren opvallend, omdat hierin de rhythmische d,ans en plastiek op zuivere en duidelij ke wijze geopenbaard werden. Het was heel laat toen het einde van den Kunstavond daar was, hetgeen ook zijn oorzaak vond in de lange pauze met gebak-verkoop en de Amerikaan- sche verkooping van vruchtenmanden en taarten, waarvan de opbrengst ook al (en goede kwam aan de kas der vereeni ging tot bestrijding der tbc. En dan heeft men er wel een half uurtje extra voor over. is de etalagehal van Nieuwste „Cadeausnufjes" ontdekt U er (Ingez, Med.) KERK EN VREDE. Donderdagavond hield de afdeeling Zuid- en Noord-Beveland, van de Ver- „Kerk en Vrede" een openbare getuige nisavond tegen den oorlog en oorlogs toerusting. Als spreker trad op ds. F. Don, Ned. Herv. pred. te Oostkapelle, met het onderwerp: „Om des gewetens- wille". Spreker wees er op, dat allerwege, als gold het de gewoonste zaak ter wereld, men zich voorbereidt op den komenden oorlog. Daartegen gaat ons getuigenis! De opvoering der bewapening en de oor logstoerusting noemt spr. misdadiger dan den oorlog zelf. Dit geldt ook den z.g. verdedigings-oorlog. De overheid heeft

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1