GOESCHE COU2ANT£i«g EIGENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 275. TWEE BLADEN. VRIJDAG 20 NOVEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. MIDDELBURG. ICSES. ZUID-BEVELAND. im NOORD-BEVELAND. SCHOUWEM-DOIVEURD. M1DDELBUBG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal - Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 15 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. 'N VLIEGTUIG VOOR ONZEN PRINS. Het „Utr. Dbl." verneemt, dat Prins Bernhard een uiterst modern geschenk zal worden aangeboden, n.l, een twee- motorig Koolhoven sporttoestel, uitge rust met Gipsy Six motoren. De machine wordt ontworpen door Koolhoven en de Prins schijnt met het cadeau zeer inge nomen te zijn. De Koningin zou, naar men vernomen heeft, geen bezwaren hebben. Alleen zijn Moeder, prinses Armgard, heeft er iets op tegen. De Prins heeft namelijk vroeger eens een ongeval gehad met een vliegtuig dat zeer goed afliep evenwel, maar waar door zij de schrik te pakken heeft ge kregen. AMSTERDAMS BURGEMEESTER GAAT HEEN. Naar de Haagsche Crt. verneemt lig't het in het voornemen van dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, wiens ambtsperiode loopt tot 1938, om reeds in den zomer van 1937 ontslag aan te vragen. In 1921 aanvaardde dr. de Vlugt het burgemeesterschap van Amsterdam, zoodat hij dus straks terug zal kunnen zien op een 16-jarige ambtsperiode. NEDERLAND MOET NEUTRAAL BLIJVEN. Lord Rothermere over een ko menden oorlog, In een interview met de „Deli Cou rant" heeft de Engelsche krantenmag naat Lord Rothermere, tijdens zijn vacan- tietr'p, die ook naar Ned. Oost-Indië leidde, o.a. verklaard, dat hij wat Neder land en Indië betreft, de positie van 't Europeesche gebied uiteraard beter kent dan onze bez'ttingen in het Verre Oosten. Dit was zijn eerste bezoek aan Ned. Indië en derhalve wilde hij zich niet uitlaten over zijn indrukken v,an 't land, zoowel in politiek als economisch opzicht. „Nederland dent er echter in de eer ste plaats voor te zorgen, dat het neu traal blijft, zoo verklaarde Lord Ro thermere. Doet het dit niet, dan kan het er zeker v,an zijn de koloniën te ver liezen. „Op den dag, dat Nederland een oor log aangaat, is het zijn koloniën kwijt, luidde in het kort zijn oordeel. Ook dient Holland voorzichtig te zijn in Ge- vève, want de spanningen dreigen daar soms te hevig te worden. Wij moeten echter, ondanks alles, vasthouden aan den Volkenbond en daar doorzetten; het is onze eenige kans. De couranten-magnaat meende verder dat de band tusschen Nederland en Duitschland binnenkort hechter worden zal, hetgeen naar zijn oordeel Nederland slechts ten goede kan komen. Nederland zal aan zijn dijken en dijk jes, aan zijn waterlinie en dergelijke ver dedigingsmiddelen overigens niets heb ben wanneer de volgende oorlog uit breekt, meende Lord Rothermere som ber, want die s+rijd wordt uitgevochten met tienduizenden vliegtuigen. En u be grijpt, dan valt het belang van een door gestoken dijkje weg. Trouwens, dan valt ook het belang van België weg, bij een conflict tusschen Du'tschland en Frank rijk, waarvoor men in de toekomst overi gens volgens den heer Rothermere niet bang behoeft te zijn. Het groote gevaar dreigt ergens an ders, aldus de Britsche couranten-eige naar, namelijk in een botsing tusschen Duitschland en Rusland. Over enkele j.aren zal het rijk van Sta Ito worden vernietigd, profeteerde de Britsche krantenmagnaat. Lord Rothermere sprak verder over i Ji0°^zaak tot „her-distributie der ko omen hetgeen hij echter een moeilijke ?UifiC"le n°emde, waarvoor een „round- table conferentie noodig is met Enge land, Frankrijk Nederland en België als deelnemers. Wanneer dat niet binnen enkele jaren geschiedt en Duitschland geen n euwe koloniën krijgt is een we reld-oorlog naar de meening van Lord Rothermere volstrekt onvermijdelijk. INVOERRECHT POOTAARDAPPELEN IN FRANKRIJK VERLAAGD. De directie van den landbouw deelt ons mede, van den rijkslandbouwconsu- lent te Parijs bericht te hebben ontvan gen, dat het invoerrecht op pootaard- appelen in Frankrijk is verlaagd van frs 31, 20 tot frs 25 per 100 kg. Voor pootgoed van fabrieksaardappe len, mits ingevoerd met speciale ver gunning van het Fransche ministerie van landbouw, is een invoerrecht van frs. 15 per 100 kg vastgesteld. Bij beschikking van den minister van O,; K. en W. lis aan dr. J. G. Re- mijnse, chirurg in het gemeente-zieken huis aan den Coolsingel te Rotterdam. (Middelburger van geboorte), een op dracht verstrekt tot het opleiden van co-assistenten in de heelkunde, gedu rende het studiejaar 1936-'37. Rij- en nummerbewijzen bij verhuizing naar een andere provincie. Dagelijks blijkt ons, aldus schrijft ons de A.N.W.B., dat men niet op de hoog te is van het voorschrift, dat bij ver huizing naar een andere provincie zoo wel een nieuw rijbewijs als een nieuw nummerbewijs moet worden aange vraagd. Wij vestigen hierop de .aan dacht, omdat degeen die deze bepaling overtreedt, bij aanhoud'ng de kans loopt op een bekeuring, wegens het rijden zon der geldig rij- en nummerbewijs. Boven dien kunnen hem geen internationale papieren verstrekt worden, zoolang men niet in hte bezit is van geldige Neder landsche papieren. Om deze redenen is dus opvolging van dit wettelijk voor schrift noodzakelijk. De crisis-heffing op vet, In haar vergadering te Utrecht heeft 't bestuur de reerste Nederlandsche ver eeniging van banket, biscuit en wafelfa brikanten besloten zich in een adres tot de regeering te wenden in verfcand met de steeds stijgende vetprijzen. Het be stuur dringt erop aan de crisisheffing op de vetten te verlagen in dezelfde verhou ding als de stijging der prijzen der laat ste weken. Zij ziet zich anders genood zaakt de prijzen der biscuits wederom te moeten verhoogen, DE FRANSCHE ZAAÏGESTERS. Aan de memor'e van antwoord betref fende de begrooting v.an financiën oni- leenen wij het volgende: Het met de aangekochte Fransche zaaioesters verkregen resultaat is bo ven verwachting gunstig geweest. De uitgezaaide oesters zijn goed gegroeid, terwijl zeer weinig sterfte voorkwam. Als gevolg hiervan wordt de waarde van hetgeen is uitgezaaid thans door deskundigen op het dubbele van den kostprijs geraamd. Het intusschen bekend geworden gun stige resultaat van de met de Fransche zaaioesters genomen proef heeft de re geering er toe doen besluiten, deze proef op ruimere schaal te herhalen. Daartoe zal alsnog een bedrag van 150.000 voor den aankoop van Fransche zaaioesters worden uitgetrokken. DE WINKELSLUITING. Nu St. Nicolaas reeds weder met rasse schreden nadert, herinneren wij er voor zoover noodig aan, dat van Woensdag 25 November tot en met Zaterdag 5 De cember de winkelsluitingswet niet van kracht is en men dus met uitzondering Zondag 29 November, de winkels zoo lang men wil geopend kan hebben. Verhuring vest voor IJsbaan. Het bestuur der Middelburgsche IJs club verzocht voor het winterseizoen 1936/1937 weder gebruik te mogen ma ken van de Langeviele-Vest. gelegen tusschen de Seisbrug en de Langeviele buitenbrug, zulks onder dezelfde voor waarden als hebben gegoldentijdens 't winterseizoen 1934/1935 en 1935/1936 B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen en ook nu weer f 75 als huur te bepalen. De nieuwe huisnuminering. Met bekwamen spoed is men deze week begonnen met het aanbrengen van de nieuwe huisnummering. In een deel der stad, sommige Singels, het Molen water, de Seislaagte, Klein Vlaanderen enz. is het werk reeds gereed. Eerst krijgt ieder pand naast de voor deur een wit vierkantje, kort daarop komt het huisnummer met eenvoudige zwarte cijfers, Zijn er aan een pand meer dan een voordeur, bijv. voor boven- en benedenwoning' dan komen daarbij twee verschillende nummers, zulks ter be strijding van misverstand bij het bezor gen van brieven e.d. In verband met een en ander vernemen wij, dat het adres boek ditmaal niet zal verschijnen. De groote wijzigingen, die het zal moeten ondergaan, konden niet worden aange bracht voor de nieuwe huisnummering geheel vaststaat. Zooals destijds gemeld is, blijven voor- loopig op de huizen staan, maar worden met een roode streep doorgehaald. Bestratingswerken. Bij de werken, die begonnen zijn voor de verbetering der bestrating op dat Die te veel lacht heelt een vossen- natuur; die niet lacht, heeft een kat- tennatuur. deel van het Molenwater, dat tot voor kort de naam droeg van Korte Heeren gracht, wordt het vrij breede trottoir langs de huizen eenigszins smaller ge maakt, waardoor de rijweg zal worden verbreed. Voor de huwelijksfeesten. Op het terrein van de Ambachtsschool heeft men de uit 1930 bekende zuilen weer neergezet en is men die g'aan op stellen, terwijl de leerlingen der schil- dersafdeeling bezig zijn hier practisch de resultaten van de lessen te toonen. Gratis rijden. Twee stadgenooten lieten zich per taxi van Vlissingen naar hier rijden. Op den Westhavendijk stapten ze uit en zei den den chauffeur, dat hij bij het Loods wezen de rekening kon presenteeren, Daar wist men echter van niets. Het ge lukte aan de politie spoedig de heeren op te sporen. Chr. Besturenbond, De Chr. Besturenbond Goes e.o. hield Woensdagavond een propaganda-avond die uitstekend geslaagd is en druk be zocht werd. De groote zaal van de Prins van Oranje was geheel 'bezet. De voorzitter, de heer A. de Lang'e wees er zijn openingswoord op dat men bijeen was voor bezinning over de Chr. vak- en sociale beweging, maar dan voor een bezinning die uitdrijft tot ar beid en noopt tot groote dankbaarheid Verder spraken de heeren C. van Baren uit Den Haag over: „De nood van dezen tijd" en de heer M. Ruppert te Utrecht over: „De eisch van ons beginsel". Het meisjeskoor Melodia (directeur de heer S. J. Tamminga) zong ter afwisseling een negental liederen, terwijl de heer C. van Gelderen declameerde. De heer Sinke te Kloetinge vertelde van wat hij meemaakte in het kamp voor jeugdige werkloozen te Chaam, terwijl ds. Hulsbergen te Hoedekensker- ke het slotwoord sprak. Aangewezen bij den Pers- en Pro pagandadienst der Posterijen, Telegrafie en Telefonie met standplaats Goes met ingang van 1 December 1936 de adjunct commies bij den post-, telegraaf- en tele foondienst G. A. van der Knaap, thans werkzaam aan het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Goes. KRUININGEN. Donderdagavond were in hotel „Het Wapen van Zeeland" een Pl.an-propaganda-avond van de S. D. A P., afdeeling Kruining'en-Hansweert ge geven met medewerking van „De Jon ge Spelers", onder leiding van Ben Groeneveld. De heer Burkunk heette allen harte lijk welkom, in het bijzonder genoemc gezelschap. Spr. wees het dreigende gevaar van vrijheidsbeperking, zie Duitschland, Italië en Oostenrijk. Er staat een nieuwe wereldoorlog voor de deur. Allen werden opgewekt paraat te zijn en niet te laten komen wat komt. Daarna hielden „De Jonge Spelers" 't talrijke publiek (plm. 100 personen) op zeer aangename wijze bezig met ver schillende schetsjes en voordrachten De groote schoonmaak; het versche ca detje e.a. vielen zeer in den smaak. Op een wedstrijd in het kleerma kersvak te Rotterdam, behaalde de heer A. Verhage te Kruiningen den tweeden prijs, een diploma met zilveren medail le. KLOETINGE. In een gecombineerde vergadering van de Oranje-Vereeniging met de besturen der buurivereenigin- gen werd gisteravond besloten den hu welijksdag van Prinses Juliana een feestelijk karakter te geven. De groote feestviering zal op een nog niet vast- gestelden datum plaats vinden. Het ligt in de bedoeling om op 7 Januari het volgende programma af te werken: 8 uur klokgelui; half tien kerkdienst; half 3 tot 4 uur: Oranjefilm voor de school jeugd met tractatie; 4 tot 5 uur: Oran jefilm voor leden der Oranjevereeni- ging; 5 tot 6 uur: Oranjefilm voor leden van buurtvereenigingen. Indien moge lijk dan nog van 6 tot 7 uur: Oranjefilm voor publiek. Deze filmvoorstellingen zullen gratis worden gegeven: 7 uur mm zikale rondgang door het dorp. Verder deelt men ons mede dat de mondorgelclub „Inter Nos" des avonds een leekenspel zal opvoeren getiteld „Wilhelmus van Nassauwe". WEMELDINGE. Tot bode van de ver eeniging „Het Groene Kruis" alhier, is benoemd, de heer Ary de Schipper. Donderdagavond is het sleepschip „Marie Louisse" uit Gent, schipper Bliek uit Terneuzen, bij het binnenva ren der buitenhaven op een drijver ge- loopen waaraan nogal wat schade werd .aangericht. Na borg gestort te hebben mocht het schip de reis voortzetten, RAAD VAN RILLAND BATH. RILLAND-Ï3ATH. Donderdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester P. J. Dominicus, vol tallig. De v o o r z. deelde mede, dat was ingekomen een concept-wijziging der salarisregeling in verband met gecombi neerde betrekkingen van Gemeente-se cretaris en ontvanger, waarbij wordt be paald, dat de bruto wedde niet beneden die van de hoogst bezoldigde der beide betrekkingen mag dalen. Verder deelde hij mee dat door Ged. Staten is goedgekeurd, het besluit van den Raad om een gedeelte van het nieuwe bouwterrein te verhuren aan de voetbalvereeniging. Voorts dat het be sluit tot het toekennen van een voor schot aan de Ver. tot het verstrekken van onroerend goed aan landarbeiders, eenigszins is gewijzigd omreden er nu meer plaatsjes komen dan aanvankelijk de bedoeling was. Van den B.V.L, was een verzoek in gekomen om wederom een kleine ver goeding te mogen ontvangen voor de te houden' schietwedstrijden. De heer Van Gorsel vroeg, of hier wel ge bruik van wordt gemaakt. De v o o r z. zeide, dat er hier wel gebruik van ge maakt wordt. Er zijn nog al enkele le den, bovendien zal er nog actie worden gevoerd, waardoor waarschijnlijk nog meer opleving zal komen. Besloten werd voor 1936 weer 10 subsidie te ver- leenen. J. Kalle en K. Buizert hadden verla ging van hun aanslag in het schoolgeld gevraagd. Beiden werden een klasse te rug gebracht. De begrooting van den vleeschkeu ringsdienst over 1937 werd goedge keurd. Door den heer Polderman was een borgstelling gestort groot 200 voor de radio-distributie. Op voorste! van den v o o r z. werd besloten dit be drag uit te zetten bij de N.V. Bank van Nederl. gemeenten tegen 3% De v o o r z. deelde vervolgens mee dat hij met den heer Boonman al hier heeft gesproken over een object voor werkverschaffing, betreffende het dempen van een kreek. Het Rijk zou hier voor 75 vergoeding willen beta len onder voorwaarde, dat er werklooze .arbeiders uit Krabbendijke, zouden wor den genomen, omreden Krabbendijke voor een steunregeling in aanmerking komt. De v o o r z. zeide, dat hij zich hier tegen krachtig had verzet. Ook de heer Boonman, was hier niet voor, en had hij zich bereid verklaard zelf 50 te willen betalen, indien de gemeente ook 50 betaald. De v o o r z. stelde voor in dien de Raad er op in wilde gaan, zelf te regelen wie, en hoeveel dagen ieder zal werken, en in 't vervolg elk geval op zich zelf te behandelen. De hr. VandeSande, voelde er veel voor om op het voorstel in te gaan, en ver koos werkverschaffing boven een steun regeling. De heer Dronkers vond het van den heer Boonman een mooi aanbod. Besloten werd om hierop in te gaan. B. en W. brachten een plan ter tafel om den oprit naar de haven te Bath te verbeteren. Hiervoor zou grond moeten worden aangekocht van den heer C. Kok. Deze vraagt hier voor f 2.50 per m2 wat de Raad nog al veel vond. Be sloten werd het plan aan Ged. Staten voor te leggen. Bij de hierop gehouden rondvraag vroeg de heer V a n G o r s e 1, of de heer De Koning architect reeds een vast plan heeft voor een ontwerp voor het nieuw te bouwen Raadhuis. De v o o r z. zeide dat er nog geen besluit over een vast plan is. Het is de bedoe ling, dat de heer De Koning eerst een paar gemeentehuizen in andere gemeen ten bezichtigt, om dan een plan aan te bieden. De heer Dronkers vroeg nadere inlichtingen over de aanbeste ding der plaatsjes voer Eigen Erf. Hij meende te weten dat de minister had bepaald dat voor 65 in eigen gemeen- Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke veranderlijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, lich te vorst des nachts, temperatuur om het vriespunt overdag. Vr 20 Nov.: Zon op: 7 h 31; onder: 16 h 00. Licht op: 16 h 30. Maan op: 24 h 06; onder: 21 h 53. E.K.: 22 November. ft ft Hoog- en Laagwater te Vlissingen s November. Hoogwater. Laagwsf«r Vr. 20 4.36 17.04 11.13 23.23 Za. 21 5.20 17.59 11.59 Zo. 22 6.21 19.06 0.13 12.56 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei November. Hoogwater. Laagwater. Vr. 20 6.25 18.46 12.13 Za. 21 7.05 19.34 0.30 12.57 Zo. 22 8.00 20.35 1.20 13.51 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) te moet worden gewerkt. Hij ou er sterk voor zijn, dat de bepaling gemaakt wordt dat alleen door aannemers in de gemeente mag worden ingeschreven, daar er anders veel kans is dat het werk uit de gemeente gaat, en men dan met de werkloozen blijft zitten. Beslo ten werd om aan het bestuur te verzoe ken hiermede rekening te houden, en ook den sfeen aan de haven te Bath, te laten komen om dan door arbeiders uit Rilland te laten lossen. Het omhoog gevaren stoomschip. Het Nederlandsche stoomschip, dat boven eht schaar van Waarde omhoog gevaren is (zie 2e blad) blijkt, volgens nadere berichten niet de „Grootkerk" te zijn, doch de „Algorab". De „Algo- rab" is in den afgeloopen nacht van Rotterdam vertrokken op weg naar Antwerpen. Het schip, ligt op het oogenblik geheel droog, doch niet ge vaarlijk. Het is geladen met stukgoe deren. KORTGENE. Donderdagavond verga derde in „Hotel de Graaf van Buren" de „Kortgeensche Oranjevereeniging" onder voorzitterschap van den heer Th. Wol- se. Deze sprak bij de opening een bij zonder woord van welkom tot den eere voorzitter burgemeester mr. J. D. Kos ter en tot mej. Van der Most-Van Spijk, weth. Salomé was wegens een lichte on gesteldheid afwezig. De voorz. deelde mede, dat het ledenaantal plm. 230 be draagt en dat de contributie momenteel plm. 214 opbrengt. Er werd besloten, om op 7 Jan. a.s. feest te vieren; 31 Aug. 1937 zal het evenwel groot feest zijn. Het programma van het 7 Jan. feest werd als volgt opgesteld: Om 9 uur zal „E.M.M." een koraaluit voering geven. Van 9.3010.30 is het kerkdienst, in de Ned. Herv. Kerk, waar ds. Van der MostVan Spijk het woord zal voeren. Om 11 uur zullen de schoolkinderen zingen, het muziekgezel schap zal de zang begeleiden. Ieder kan dan meezingen. Er volgt daarna een rondgang door het dorp van de school kinderen met muziek. De kinderen zul len, evenals die uit de bewaarschool, getracteerd worden. Om 1.30 volks- en kinderspelen, alsmede rythmische dan sen door de gymnastiekvereeniging O. K.K. De voorz. deed daarna een beroep op de buurtvereenigingen om, zoo noodig hun assistentie te verleenen. In het gymnastieklokaal der O. L. school zullen de kinderen beneden de 13 jaar van 45.30 van een gratis film voorstelling kunnen genieten. Van 6.30 8.30 wordt een voorstelling voor per sonen tot 18 jaar gegeven. Door het dorp trekt dan een fakkeloptocht; waar na een filmvoorstelling volgt in de O. L. school voor volwassenen. De winkeliers zullen deel kunnen nemen aan een eta lage-wedstrijd, waarvoor 3 prijzen be schikbaar gesteld zullen worden. Het bestuur zal trachten, om des avonds een verlichting van den toren te geven. De vergadering ging accoord met deze plannen. Bij Kon. besluit is aan W. G. Boot Wzn. op zijn verzoek, met ingang van 6 Febr. 1937 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Burgh, sinds 23 April 1918.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1