GOiSCHE COUPANT^ BINNENLAND. WEERBERICHT. ZEELAND. NUMMER 273. TWEE BLADEN. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. De grens voor den Taalzuiveraar J. M. POLDERMAN, ZUID-BEVELAND. MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ing^z. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I5, regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Onze taal is een kostelijk bezit; zij vormt zelfs een der belangrijkste sa menstellende factoren van het Neder landsche volk als boven-persoonlijke eenheid gezien. Het is niet meer dan eenvoudige burgerplicht, dezen taal schat naar de mate onzer krachten te bewaken, te bewaren, te onderhouden, te verrijken zoo mogelijk; aanslagen op de schoonheid en de zuiverheid der taal dienen wij zooveel mogelijk te weer staan, aangerichte schade als 't nog kan te herstellen. Ten aanzien van dit vraagstuk zijn de Nederlanders te splitsen in een .aantal soorten: de overgroote meerderheid der onverschilligen, dan de matig war men, vervolgens de gezonde taalzuiver aars en tenslotte de overdreven puris ten. Op den voorgrond stellende wat wij in den aanhef dezes schreven zouden we nu willen trachten hier zoo onge veer te bepalen, waar degene, die prijs stelt op, en zich inspannen wil voor, het behoud van de zuiverheid onzer taal, de grens mag trekken achter welke het purisme, of het overdréven purisme dan, begint. Gemakkelijk is het bepalen van die grens n et; met .absolute zekerheid haar te trekken is zelfs gladweg onmogelijk. Maar een ietwat nadere bepaling mag daarom toch wel eens ondernomen wor den. Voorop zij gesteld, dat wij spel- en - schrijffouten buiten beschouwing laten niet, omdat die zonder bëlang zouden zijn, maar omdat ze op een ander ter- reén liggen. Wij bezien thans slechts taal en stijl. Al moge, op de grens van dit gebied, opgemerkt worden dat wij juist vandaag .aan den dag niet mogen nalaten op consequentie aan te dringen Wie De Vries en Te Winkelsch, Mar chantsch, Slotemakersch of wat dan ook voor soort spelling schrijft, die schrijve het dan toch in elk geval nauw gezet: slordigheid is in elke spelling uit den booze. Na de onder alle omstandigheden en bij elk der vele voorhanden systemen dus fe veroordeelen spel- en schrijffou ten volgen de eveneens te allen tijd: verwerpelijke taal- en stijlfouten. Hier onder versta men nog niet alle germa nismen, gallictsmen en .anglicismen, noch ook de aanvechtbare woorden en con structies, maar de volstrekte opvallen de en onbetwiste fouten. Om er eens enkele te noemen: tante-Datje en tante Betje. (Voorbeelden: „Wij ontvingen uw brief, en hebben wij de eer u te berich ten, wij niet in staat zijn", enz. enz.) Deze en soortgelijke fouten treft men nog veel aan. „Ch.arivarius" wijst er ge regeld op in zijn hoekje in „De Groene", en al vindt men dat wel eens vervelenc worden gelijk heeft-ie niettemin Neem bv. de „fnaffers en de fnuiters", het gebruik om te schrijven „vanaf de Oranjebrug" in plaats van, zoo als behoort, „v,an de Oranjebrug af". Hier ligt een zware maar mooie taak voor onderwijs en pers samen om dit soort taalzonden te vuur en te zwaard te be strijden. i» Behalve deze bepaalde fouten zijn er dan de -ismen. Hier is het reeds zaak eenige voorzichtigheid te betrachten: de grens waar de o.i. gezonde taalzuiver aar tot den overdreven purist nadert, komt hier reeds in zicht. Schoon: ver weg nog. Want veel, heel veel -ismen verdienen *och waarlijk met wortel en tak uitge roeid te worden. Er zijn er van alle drie soorten, misschien nog wel met een en kei Belgicisme er bij, in onze taal. Maar de germanismen hebben toch wel de overhand. Juist omdat ze zoo makkelijk in onze taal binnenglippen, is hier voort durende en scherpe waakzaamheid ge boden. Wil men enkele voorbeelden uit d gruwelkamer? Ziehier dan: Germanisme. beduidend daarstellen doorsnee meerdere feen generaal is de meerdere van een korpo raal!) neven-betrekking Nederlandsch, belangrijk, beteeke nend maken, slaan, bou wen, oprichten gemiddeld meer, verscheidene, verschillende, vele onderscheidene, een groot aantal bij-betrekking (ten zij ge het baantj van uw neef bedoelt ongeval rein-water rein kuisch, on schuldig!) eerstens tweedens toeslag ongeluk schoon-water ten eerste ten tweede bijslag het verenkelde en bijzondereI moet noodzakelijk vergaan. Daarom is\ het eeuwige van het leven slechts dit: het scheppen van steeds nieuwe waar- den. Zoo waren er nog heel wat meer op te noemen. De Nederlandsche journalist van eenige standing doet z'n best meer kan hij niet! deze en soortge- 'ijke fouten te vermijden. Al zal hij me nigmaal struikelen en al zal er ook over menig woord verschil van meening mogelijk blijven. Ook moet men hier al Jeginnen met voor overdrijving op z'n ïoede te zijn. Het taalgevoel, het beeldend vermo gen, de opgewekte voorstelling, de ge dachten-associaties mogen hier ook een woordje meespreken In gevallen waar de juiste vorm twij felachtig ofwel het -isme niet evident is, zouden wij, wie den gebruiker van zulk een woord voor taaischender scheldt, ïoe leelijk over 't algemeen terugschel den is, den scheldende d,an toch maar onder de overdreven puristen willen re kenen. En dan is er tenslotte de quaestie van de vreemde woorden ook wel eens Ae „stadhuiswoorden" genoemd. Dat is een heel moeilijke en een heel teere zaak. Over 't algemeen moet gezegd worden, dat wij in Nederland op dit punt den rechten weg nog lang niet ge/vonden hebben. Nog veel en veel te veel gebruiken wij in domme sleur maar Engelsche, Fransche en Duitsche, soms ook nog Latijnsche woorden, of uit deze taal ontstane woorden, op plaatsen, waar wij zonder ook maar bij iemanc aanstoot te geven, of den indruk van aanstellerij te wekken, net zoo goec echt-Nederlandsche woorden zouden kunnen gebruiken. Dat is fout. Dat moeten wij zoo wei nig mogelijk doen. Voortdurend moeten we in dit opzicht aan onszelf arbeiden, hetgeen wij schrijven herlezen en ver beteren, vooral datgene, wat ter perse g,aat, critisch bezien. Dit echter is tevens de breede strook waar de grens nimmer scherp en zui ver af te bakenen zal zijn. Hier moeten wij ons laten leiden door twee beginse len: een fier nationaal bewustzijn, in zijn uitingen getemperd door een zoo goed mogelijk ontwikkeld gevoel van bescha ving en wellevendheid, van niet expres willen prikkelen, v.an niet met eigen we ten en echte of schijngeleerdheid willen pronken, den eenen noch den anderen kant uit. Om dit met een eenvoudig voorbeelc duidelijk te maken: den jurist, die hee zijn studie door latijnsche rechtstermen hanteert, mag men er in 't geheel geen verwijt van maken, algemeen gangbare termen ook buiten den kring zijner vak genooten te gebruiken; dikwerf worden zulke uitdrukkingen, die een bepaald begrip vaak scherper omlijnen dan een Nederlandsche vertaling of omschrijving erv.an, dan gemeengoed en het zou glac verkeerd wezen, dit tegen te werken. Maar de ongeletterde, die in z'n taal te pas en te onpas meestal het laatste met het eene dikke woord na het andere schermt, doet dom en onbe schaafd. Hetzelfde geldt echter van den overdreven purist, die óók te onpas zijn medeburgers rusteloos op de vingers tikt om aanv.aarde en geheel ingebur gerde woorden van vreemden oorsprong vervangen te krijggn door bedenksels die ons volkomen vreemd zijn moet het dan Nederlandsch zijn, of ver beelden. O O Is dus de, kort en goed gezeid, ver velende zeurpiet ons als taalzuiveraar een bepaald onwelgevallige figuur, onze conclusie moet niettemin luiden, dat de genen die in gedrukte en behoorlijke taa dag-in dag-uit tot ons volk moeten spre ken dat zijn onder anderen en voor 1 Verwerpt bv. de redactie van de N. R. C. die overigens in velerlei op zicht ,als een rots in de branding staat het woord „onderzeeboot" als een germanisme, hetwelk zij door „duikboot zou willen zien vervangen, ons dunkt eerstgenoemd woord zoowel burger recht verkregen te hebben (wat nog van twijfelachtig belang te achten ware als ook beter te zijn, in zooverre d,at bij de tegenwoordige onderzeeboot immers niet zoozeer de inleidende han deling van het duiken als wel het onder de oppervlakt der zee varen karakteristiek is. electro-technicus. een groot deel de dagbladschrijvers j nimmer te veel zorg aan die Nederland- sche taal kunnen besteden, en altijd er op bedacht dienen te zijn dat het goede Nederlandsche woord rech' I van voorrang op het uit den vreemde I gekomen stadhuiswoord behoort te heb-j >en. Met voorzichtigheid gewapend ten einde geen r,are Belgicismen (die er ookl zijn) in te halen, kunnen wij hier niette min nog wat van onze Belgische vak-1 broeders leeren: daar is men er heel wat meer op gebrand gallic'smen door be- ïoorlijk Nederlandsch te vervangen, dan I >ij ons. Tin daar zijn er, die een voor-1 treffelijk Nederlandsch schrijven bij-1 voorbeeld onze eigen Brusselsche cor respondent en onze briefschrijver van de Belgische kust beiden Vlamingen I die Ons beider taaT uitstekend han-| teeren. Goes. Erkende Philips' Service (Ingez. Med.) HOOGERE UITVOERCIJFERS VOOR| ZUIVEL-, LAND- EN TUINBOUW PRODUCTEN. Uit de gegevens v,an het Centraal Bu reau voor de Statistiek betreffende den uitvoer van zuivel-, land- en 'uinbouw- producten in de maand October blijkt dat vele producten hoogere, uitvoercijfers te zien geven. Nie' alleen de uitvoer van boter, eieren en aardappelen, maar ook die van vruchten en groenten is soms aanmerkelijk gestegen. De uitvoer van boter bijv. heeft m de maand October 4959 ton ter waarde van f 3,224,000 bedragen, tegen 3669 ton ter waarde van f 2,474,000 in Octobe van het vorige jaar. De gemiddelde prijs :s in October de eerste maand n,a de waardedaling van den gulden 65 cent per kg bru'o ge weest; in September was die prijs ruim 62 cent, in Augustus 64 en in October 1935 67,4 cent. Maar behalve de waarde van den gulden oefenen oo deze cijfers het seizoen en vooral de landen, waar heen de meeste boter 's uitgevoerd, hun invloed, Engeland heeft in de vorige m,aand 57 cent en Duitschland f 1.13 per kg bruto betaald, bij welke cijfers weer gedacht dient te worden aan de wijze van bemaling. De uitvoer van kaas heeft in October bedragen 5177 ton ter waarde van f 2,304,000 tegen 5096 ton ter waarde van f 2,352,000 in October 1935. De uitvoer van gesuikerde geconden seerde volle melk. is in de vorige maand zeer belangrijk geweest: hij heeft 6158 ton ter waarde van f 972,000 bedragen, tegen 4051 ton ter waarde van 658.000 n October van het vorige i.aar, en 5232 ton ter waarde van f 795,000 in Seüt. il. De uitvoer van versche eieren heeft in October bedragen 3097 ton ter waar de van f 1,561,000, tegen 2571 ton ter waarde van f 1,220,000 n October van het vorige j,aar. De uitvoer van koelhuiseieren is in de vorige maand ook van beteekenis ge weest; hij bedroeg 826 ton ter waarde van f 311,000, tegen 145 ton ter waar de van f 46,000 'n OcTober 1935. Aardappelen Ons land heeft in de vorige maand weer belangrijke hoeveelheden aardap pelen uitgevoerd. De uitvoer van kleiaardappelen heeft bedragen 28,930 ton ter waarde van f 944.000. tegen 10.373 ton ter waarde van f 248,000 in October van het vo rige jaar. De uitvoer van zandaardappelen be droeg 4986 ton ter waarde van f 149.000 tegen 276 ton ter waarde v.an f 6000. Verder zijn er deze hooge cijfers voor pootaardappelen: 42,574 ton ter waarde van f 2,616,000. tetfen 36,031 ton ter waarde van f 2,084,000. Vruchten en Groenten In October was de u tvoer van de voornaamste vruchten en groenten: Druiven: 3672 ton ter waard van f 813.000, teöfin 2939 ton ter waarde van f 555,000 in OctoFer van het vorige jaar Tomaten: 2381 ton ter waarde van f 269.000, tegen 1754 ton ter waarde van f 104,000. Bloemkool: 1989 ton ter waarde van f 138.000, tegen 299 ton ter waarde van f 20.000. Sla: 253 ton ter waarde van f 23.000 tegen 322 ton ter waarde van f 42,000. Uien en sjalotten: 21,251 ton ter waar de van f 479,000, tegen 15,431 ton ter waarde van f 370,000. Snij- en princesseboonen: 690 ton ter waarde van f 69,000, tegen 127 ton ter waarde van f 12,000, Schorseneeren: 417 ton ter waarde van f 35,000, tegen 388 ton ter waarde van f 31,000 in October 1935. STEUN AAN DEN TUINBOUW 3,790,000 voor fruit en war- moezerijgewassen, In de Staatscourant is opgenomen de crisis-steunbeschikking 1936 (fruit en warmoezerijgewassen X.) Blijkens deze beschikking zal uit hel Landbouwcriisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn .aangesloten bij de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale, steun ver leend worden tot een totaal bedrag van ten hoogste f 3,790,000. Deze steun betreft druiven, frambo zen, andijvie, augurken, bloemkool, pronk- en snxjboonen, spekboonen, dop erwten, kas-komkommers, platglas-kom- kommers, gele, roode, spits- en witte kool, meloenen, peulen, prei, radijs, sla en omaten. BIJDRAGEN VOOR HET NATIONALE HUWELIJKSGESCHENK VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK AAN ZIJN KROONPRINSES kunnen, behalve aan de penningmeesters der plaatselijke comité's, ook worden gestort in gesloten bussen aan de bu reaux van dit blad te Middelburg en te Goes, of worden overgeschreven on der vermelding van „Nationaal Huwe lijksgeschenk"! op de postrekening nr. 43255 ten name van de N.V, de Middel burgsche Courant. ARBEIDSCONTRACTEN IN HET VISSCHERMBEDRIJF OPGEZEGD. N.aar wij vernemen hebben de vier or ganisaties van werknemers in het v's- scherijbedrijf de met de reedersvereeni- ging afgesloten contracten van de zee- visschers en vischlossers opgezegd. De hoofdbesturen plegen thans nog overleg met de besturen van de betrok ken vakgroepen over de voorwaarden, waarop eventueel nieuwe overeenkom sten met de reeders zullen worden afge sloten. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige, later afnemende N. tot O. wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk nog kans op regen, kouder. Wo 18 Nov.: Zon op: 7 h 28; onder. 16 h 02. Licht op: 16 h 32. Maan op: 11 h li; onder. 19 h 26. E.K.: 22 November. Hoog- en Wo. Do. Vr. Hoog- 18 19 20 en Wo. Do. Vr. 18 19 20 Laagwater te November. Hoogwater. 3.22 15.38 3.57 16.18 4.36 17.04 Laagwater te November. Hoogwater. 5.19 17.28 5.51 18.04 6.25 18.46 Vlissingen i Laagwater 9.56 22.04 10.31 22.40 11.13 23.23 Wemeldingei Westkapelle is 28 min 23 min. vroeger; Veere (S springtij) Laagwater. 10.59 23.11 11.33 23.47 12.13 en Domburg 38 min. later Crisis-Organisatie-besluit 1933.. De Minister van Landbouw en Vis- scherij heeft in de Commissie van Ad vies van het Crisis Organisatie Besluit 1933 voor deVisscherij o.a. be noemd dr. J. G. Ramaker te Breskens en de heer F. J. L. M. Dhooge te Philip pine. MUgLËgjRg. OPLETTEN. Een jongen, die gisteren van het schoolplein aan de Ververijstraat die straat in liep, werd door een wiel rijder aangereden en kwam te vallen. Binnen gedragen bij een der omwonen den bleek hij niet te kunnen staan en werd de jongen daarop naar het Gast huis overgebracht. ALG. NED. VERBOND. De ledenvergadering van de afd. Mid delburg van het Alg. Ned. Verbond heeft den afgetreden voorzitter dr. L. A. J. Burgersdijk benoemd tot eere lid dier afdeeling. Als nieuw bestuurslid is gekozen de heer P. W. ter Haar, burgemeester van en te Ritthem. Bij de bespreking van het winterpro- gramma werd besloten als eerste avond op 15 Dec. te doen vertoonen de Bor neo-films van den heer H. F. Tillema. Deze oud-Ipdische apotheker en hy giënist heeft eenige maanden in het hartje van het zoo weinig bekende bin nenland van Borneo, de Apo-Kajanri- vier op, vertoefd en daar veel bijzonder belangwekkends gefilmd; onder deskun dige medewerking van Polygoon te Haarlem is uit dit documentaire mate riaal een interessante film vervaardigd De heer Tillema, die het zich tot levens taak gesteld heeft in Nederland meer belangstelling voor „den Oost" te wek ken, komt de film zelf toelichten. Als tweede avond werd overwogen de aandacht te vestigen op Vlaanderen, West-Indië, Zuid-Afrika of Nederland, het stamland zelf. De eerste Toondag. De kermis exploitanten hebben het wegens 't slechte weer, niet getroffen met den eersten dag der kermis. Er was vrijwel geen volk op de been en de meeste exploitanten hadden dan ook niets te doen. DIEFSTAL VAN GAS. De politie maakte proces-verbaal op tegen A. de K. wonende in de Smalle- gangersbuurt wegens diefstal van gas. K. had de aanvoerbüis, buiten zijn me ter om, afgekapt. De brand in de Oude Kerk, Het is nog niet gelukt om de oorzaak van den brand in de Oude Kerk op te sporen. De laatste auto is er omstreeks 10 uur ingebracht en daarna moet er niemand meer in het gebouw geweest zijn Gisteren zijn, onder groote belangstel ling van het publiek, de muren, die nog overeind stonden, grootendeels neerge haald. De nieuwe burgemeester. BORSSELE. De nieuwe burgemeester, de heer G. A. Bax, is n et zooals uit het bericht van gisteren, was op te ma- 1911 geboren. De heer Bax behoort politiek tot. de anti-rev, partij en is lidmaat van de ken 35 jaar, doch 25 jaar. Hij is 25 Maart Geref. Kerk. In dit verband wijzen wij er op, dat de gemeente Borsselen geen anti-rev. ge meente is; van de zeven raadsleden is er slechts één anti-rev,, en bezet dan nog een restzetel. Waar blijft de beroemde formule v.an het departement van Binnenlandsche Zaken?? WEMELDINGE. Heden, Woensdag is het 50 jaar geleden, dat de Chr. Kna- penvereeniging „Samuëlalhier werd opgericht. De feestelijke herdenking van dit voor de de gemeente zoo heugelijke feit, zal plaats vinden op Woensdag 25 Nov. a.s. met een herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk waarbij als sprekers hopen op te treden: de heer J. A. Do- minicus, oud-leider der K. V., met als onderwerp „wat was"; ds. De Bruijn, voorzitter van de commissie van toe zicht op de K. V., over „Wat is" en den heer C. Tabak, algemeen secretaris van het Nederlandsch Jongelingsverbond te Amsterdam, die spreekt over „Wat we zen zal". Een koor onder leiding van den heer H. Dekker zal ter afwisseling zangnummers ten gehoore brengen. Ds. P. Werges zal het slotwoord spreken. Vrijdag 27 Nov. d.a.v. heeft, met de ge- noodigden een feestvergadering plaats van meer intiem karakter. Hier zal bur gemeester P. J. Keijzer namens het

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1