DE PRIJSWINNAARS-SLIMMERIKKEN. MIJNHARDT'S tabletten AFLOOP VERKOOPING. STATEN-GENERAAL INGEZONDEN STUKKEN. RURGERLIJKEN STAND. ÜH Je Middelburgsche Courant van vóór vijftig jaar. SLIMMERIK VAN VANDAAG: G. B. te M. s ZUID-BEVELAND. AGENDA. We kunnen er haast niet meer aan wennen behoorlijk rijmloos Nederlandsch te pennen. Nauw zetten we de schrijfstift ten papiere, of ziehiere, onz' penne ontvKedt, wat ge nu volgen ziet: In de hoofdstad van Zeeland zat eene Redactie Die sorteerde twee weken, bij wijz' van attractie Een Rijsteberg Slimmerikken Zonder daarin te stikken, Als gevreesd gevolg van haar grap-versjes actie. Als reeds vermeld en daarom niet opnieuw hier verteld: het was me een baantje, en wie toch z'n haantje, zou koning hier kraaien en 't prijsje weggraaien? Men zond ze ons bij bossen, bij vaêmen, bij trossen; soms was 't een dozijn, soms moesten 't er meer zijn; uit alle districten, geschreev'ne, getikten; mooi gescandeerde en ook malgetraiteerde, geestige en flauwe en ook en'kle rauwe (waarvan men misschien wel zou houwen, maar die toch ook menigeen vast niet kan verdouwen en die we dus maar in 't kabelgat stouwen). We begonnen nu aldus, en zeiden: nee broertje, nee zus, of j'er nu één of tweehonderd ons zond, niet voor al het goud van den morgenstond! We zoeken van een ieder één ons inziens de beste, en beslissen daartusschen ten langen leste. Aldus hebben we gewogen en gemikt, beproefd en gemeten, gewikt en herschikt, langdurig gedelibereerd en ietwat gecontramineerd, tot tenslotte na rijp overwegen, 't besluit viel den hoofdprijs te gevenWat zei U, dat U dat reeds had gegist? Welaan dan: den dichtenden Vlasmarktbloemist! Alzoo: de le prijs uit de Slimmerikken-kudde Aan den Middelburgschen rijmelaar G. Budde voor den volgenden Dit schrijft U 'n jongen uit Koewacht die zich voor deze limmerik moe dacht, succes o Redactie met uw blad en uw actie als 't geluk mij dan ook maar eens toe lacht! In verband met het enorme aantal inzendingen besloten wij drie tweede prijzen uit te keeren. Een daarvan viel ten deel aan iemand die zichzelf in rijm aldus voorstelt: Ik woon in het dorp Koudekerke, Ik zal het U maar laten merken. Mijn naam is Van Lynden, Nu kun je mij vinden, 'k Wil graag nog wel eens voor u werken! De namen der drie tweede-prijs-winnaars zijn: Jonkvrouwe H. J. van Lynden, „Ter Hooge", Koudekerke; De heer G. Labrand, Korte St. Jansstraat C 114b, Zierikzee; De heer P. Francois, Nederstraat O 189, Middelburg, Deze drie prijswinnaars ontvangen een half jaar gratis abonnement op ons blad. Hun „slimmerikken" worden in de e.v. nummers van .ons blad gepu bliceerd, evenals die van de vier troostprijswinnaars: Jan Geensen, Westwal te Goes; R. Repko, Veere; Mej. J. Roelse, Westkapelle; A. P. Jongepier, Scheldestraat 41, Goes, die allen een kwartaal gratis-abonnement op ons blad krijgen. Voor die abonnementen wordt dezerzijds zorg gedragen; voor zoover de betrokken prijswinnaars gezinsleden zijn van een abonnee, wordt het abonnement in quaestie voor den bepaalden tijd gratis gemaakt, tenzij zij anders mochten wenschen. De Directie. tocht Cr zeker kOOcr (Ingez. Med.) zooals zij in het belang der gemeente achtte. Aangenomen werd het voorstel om goed te keuren, dat voor het restant van een geldleening 1932 groot 364.000 rentende 5Vt aangegaan met de N.V. De Centrale Arbeiders-Verzekerings- en Depositobank te Den Haag, de rente verlaagd wordt tot 41/,ö. Eveneens het voorstel tot verkoop van drie percee- len grond aan Singel en Bloemenlaan voor resp. 2547; 876 en 11.775. Gemeentebegrooting 1937, B. en W. hebben aan den Raad aan geboden de gemeentebegrooting 1937 alsmede die van de verschillende ge meentebedrijven. Evenals vorig jaar be hoeft de gemeente voor het sluitend ma ken de maximum extra-bijdrage van het Rijk. Deze bedraagt ongeveer 61.600. IERSEKE. Den 27 November zal de strafzaak tegen den heer E, Sterk te Ierseke dienen voor de Middelburgsche rechtbank, zulks wegens publicatie van verschillende artikelen, allen verband houdende met de geruchtmakende mos selaffaire. De tenlaste legging luidt, smaadschrift subs, eenvoudige "beleediging van den burgemeester van Tholen destijds voorz. van het Centraal Verkoopkantoor voor mosselen. De verdachte zal rechtskundig worden bijgestaan door mr. A; J. J. Dirven te Bergen op Zoom. KLOETINGE. De commissie der Koningin heeft vrijgesteld van dienst plicht wegens broederdienst: W. .de Braai, A. Deurloo, L. J. van Duijvenbo- de, J, Harinck, J. Oele, C. J, Straub, R. A. Straub, M. J. de Visser, C. Koie. Ten overstaan van notaris Beuningh te Groede werd te IJ z e n d ij k e ver kocht een huis met schuren, erf, zijkant dijk en bouwland, kadastraal bekend ge meente Biervliet sectie E nommers 331, 332 en 293, samen groot 36 a 73 ca, ei gendom van Ed. Menue te Biervl'et. Kooper P, C. Haerijens te Waterland- Oudeman voor f 850, MINISTER COLIJN VERDEDIGT HET REGEERINGSBELEID. In de Tweede Kamer werden gister middag de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting voor 1937 voortgezet. De voorzitter van den ministerraad, de heer C o 1 ij n, zeide dat enkele ge maakte opmerkingen beter bij een la tere gelegenheid kunnen worden be sproken, als bv. die over de grondwets herziening. Spr. deelde mede dat een wetsont werp betreffende de goudclausule in contracten reeds het departement van justitie heeft verlaten. Wat het defensie-vraagstuk betreft, het is de bedoeling, in de memorie van antwoord op hoofdstuk 8 uiteen te zet ten, wat er verder moet geschieden en omtrent reeds .getroffen maatregelen. Ten deele ware deze reeds lang door spr.'s voorganger aan het dep. van de fensie voorbereid. Verschillende maatregelen kunnen ook niet dadelijk effect sorteeren. Het gaat om het leggen van personeele las ten op de bevolking. Dat kost echter tijd. Aan andere maatregelen is met het oog op den tijd geen sprake voor dit ka binet. Daarom kan beter worden ge wacht tot na de verkiezingen. Wat den tijd betreft, maakt dit geen verschil Gesteld, dat spr. alsnog kwam met een voortel, om bv, het jaarlijksche contin gent te verhoogen met 10 tot 12 duizend man en den eersten oefentijd te verlen gen van 5 Y. tot 12 maanden, voor de in fanterie, zou de Kamer dat dan nog vóór de verkiezingen behandelen? En de kiezers moeten over vele din gen denken, niet alleen over het plan van den arbeid. Wat aangaat het beleid van het ka binet in de afgeloopen 3i4 jaar, er is o.m. critiek geoefend t.a.v. het hand haven van het gezag. De regeering zal er voor zorgen, dat ook in de komende maanden vergaderingen ordelijk kunnen verloopen. Ook verkiezingsvergaderin gen moeten zonder verstoring der orde kunnen doorgaan. Een absoluut verbod van colportage op straat, door wien ook, zou te ver gaan. Er is aanmerking gemaakt, dat de „Tribune" nog niet is verboden. Spr. kan daaraan toevoegen dat ook „Volk en vaderland'' nog niet is verboden. Men moet niet te bang zijn voor het vrije woord. Persvrijheid is een groot goed, waarmede men voor zichtig moet tewerk gaan. Bovendien geloofde spr. niet, dat communisme of nationaal-socialisme in Nederland een groote toekomst hebben. Spr. wees den heer Westerman op de bezwaren, om communistische groepen te verbieden of uit de Kamer te weren Revolutionairen vindt men ook niet al leen in de kringen der communisten. Zou het Niederlandsche parlement voorts wel te vinden zijn voor wettelijke regeling van het partijwezen met groote bevoegdheden van de regeering? Spr. gelooft niet, dat de regeenng ten aan zien van gezagshandhaving tekort is geschoten. Vooral niet als een vergelij king wordt gemaakt met het buitenland. De regeering heeft in de mem. antwoord erkend, dat de tegenwoordige regeling van benoeming en handhaving van ambtenaren niet bevredigend is. De heer Joekes heeft vervanging van de re geling door persoonlijke toetsing aan bevolen. Dat heeft iets aantrekkelijks doch ook weer bezwaren. Op het economisch beleid is o.a. dooi den heer Albarda critiek geoefend. Er kend is, echter ook door den heer De Geer, dat Nederland in sterke mate af hankelijk is van den export en onze welvaart van die in het achterland. Er is becijferd dat tijdens het beleid van dit kabinet de uitvoer van 755 tot 711 millioen is teruggeloopen. Doch daar de uitvoer naar Dultschland alleen met 70 millioen is gedaald, bewijst dit dat on danks de vele moeilijkheden het kabi' net er in geslaagd is, den nitvoer te doen toenemen. Daartoe is veel werk ver richt, ook door ambtenaren. Een ka- binet-Albarda had niet betere resulta ten bereikt. Thans in 1936 vertoont de uitvoer opnieuw een stijgende lijn. Het scheepvaartverkeer nam toe. Voor de depreciatie waren er al geen schepen meer opgelegd. Ook in andere landen was van de aanpassing iets goeds te zeggen. De te overbruggen klove met andere landen was in September al ver smald. Groote schokken bij de depre ciatie van den gulden konden worden vermeden. Vindt de heer Albarda de sociale toe standen in België zooveel foeter dan hier? Amerika heeft de laatste jaren f 7 y2 miljoen besteed aan „relief-work". Dat gelijkt iets op het plan van den ar beid. Omgerekend naar Nederlandsche verhoudingen, zou dat f 750 millioen zijn. Zou de heer Albarda als bewinds man over een dergelijke uitgave gerust kunnen zijn gelet op de schuldtoename uit andere hoofde? Het is onjuist dat, wat er door het werkfonds is verricht, op andere uitga ven is bezuinigd. Het is niet mogelijk, zonder roekeloosheid op financieel ge bied, meer te doen dan dit kabinet heeft gedaan. Spr. wees op de gevaren van crediet-inflatie, Productievermeerde ring is toe te juichen, doch alleen als er afzet voor is. Spr. dacht aan de uitbrei ding in den tuinbouw. Zonder deze ware het tuinbouw-pröbleem veel eenvoudi ger. De staat ook behoort zich te be perken in het aangaan van nieuwe ver plichtingen. Spr. waarschuwde tégen de gedachte, dat men in afzienbaren tijd van het volkseuvel der werkloosheid zoo goed als bevrijd zou kunnen zijn, O.m. wees spr, op de bevolkingstoename door meer vestiging dan vertrek. Nationalisa tie draagt ook haar deel bij in de stijging der werkloosheid. Een niet onbelangrijk deel van deze stijging ligt in oorzaken buiten de economische crisis. Een an dere regeering had niet anders kunnen en mogen handelen. Het kabinet heeft nog maar eenige maanden te leven over. De gevolgen der depreciatie kunnen zich niet in eenige maanden duidelijk aantoonen, Men moet zich niet over geven aan fata morgana. Wat de monetaire politiek betreft, alleen de dollar en de Belgische franc zijn niet zwevend. De gulden schommelt minder dan onder den gouden standaard het geval was. Het egalisatiefonds wordt niet gebruikt om den gulden in den een of andere richting een geforceerde waarde toe te kennen. De landbouw kan niet aan zijn lot worden overgelaten. Wat de industrie betreft, contingenteering geldt ook ,als handelspolitiek wapen, en is als zooda nig niet geheel te ontberen. Wat prijs opdrijving aangaat, er zijn in het gehet#- le land slechts 25 overtredingen ge weest. Spr, acht dit een verheugend blijk van het gezond verstand van ons volk. Binnenkort worden voor den N.O. Zuiderzeepolder werken aanbesteed, waarbij vele tientallen millioenen ge moeid zijn. Van verschillende door deze regeering genomen of voorbereide maat regelen zal eerst het volgend kabinet profijt kunnen hebben. Spr. gunt he! dit van harte: de moeilijkheden zullen nog groot genoeg zijn. Dit kabinet kan niet bespreken, wat er na de verkiezingen zou mo.eten ge beuren, Indien er economische verbe tering komt, dan zal er nog veel zijn uit te halen alvorens kan worden te ruggekomen op genomen bezuinigings maatregelen, die noodzakelijk waren. Besprekend de verhouding van kabi net en volksvertegenwoordiging, noem de spr. de hoofdzaak, of er vruchtbare samenwerking is. Men mag elk kabinet parlementair noemen, dat er in slaagt j in goede harmonie met de volksverte- 1 genwoordiging haar program ten uitvoer te brengen, hoe het kabinet ook is sa mengesteld, In Nederland regeert de Kroon, De ministers zijn dienaren der Kroon. Zij hebben zooveel mogelijk té handelen in den geest van het volksor gaan. Geestelijke verwantschap is daar bij onontbeerlijk. Nederland is een christelijke natie, wat zich weerspiegel! in bet staatsbestuur. Men mag de grenzen echter niet te eng trekken, daarvoor is er teveel ver splintering. In dezen tijd van geestelijke verwarring mug niet aan de u terlijke waarde van het Christendom worden vastgehouden, uit traditie. Een krachti ge christelijke levensovertuig ng is het eenige middel tegen de verwoestende, ontbindende krachten van dezen tijd. Ze is ook de basis voor een gezonde de- mocralie. Daarom worde er naar een heid gestreefd ook als straks de vor- m'ng van een nieuw kabinet aan de orde komt. Minister Oud aan het woord. De minister van financiën, de heer Oud, vergelijkt de budgetaire posi tie van 1934 met d e van nu, en wijst er op, hoezeer deze laatste beïnvloed wordt door de monetaire gebeurtenissen. Van verschillende zijden is spr. teveel optimisme verweten. Het is moeilijk, thans den invloed der monetaire gebeur tenis van 26 September reeds aan te wijzen. Maar wel is het waarschijnlijk, dat aan de catastrophale daling der middelen een einde is gekomen. Uit den binnenkort verschijnenden middelenstaat zal dat ook weer blijken. Geenszins heerscht er in de memorie van (ant woord een andere toon dan in de mil- lioenen-nota. Wel zullen, in betere tij den, de zwake plekken in de begroo ting weer moeten worden versterkt. De financieele verhouding tusschen rijk' en gemeenten is een onderdeel o.m. van de werkloosheidsbestrijding. Het streven is gericht op een zoo billijk mo gelijke verdeeling der kosten tusschen rijk en gemeenten Het werkloosheids- subsidiefonds moest steeds zooveel mo gelijk in evenwicht zijn met de daarvoor beschikbare middelen. Nu is een onjuis te stelling, dat een tekort in het fonds een tekort van het rijk zou zijn. Waar om zou het rijk alles voor zijn rekening moeten nemen? Bovendien moet er ten aanzien van de noodlijdende gemeenten het noodige onderscheid worden ge maakt. Hierbij wees spr. op de extra hulp aan Rotterdam en Amsterdam. Spr, wil graag voor de gemeenten doen, wat hij kan, en als er ooit iemand de ge meentelijke zélfstandigheid een goed hart toedraagt, dan is het spr. Maar een goed werkende autonomie is alleen mo gelijk als een behoorlijke dosis der ver antwoordelijkheid drukt ook op de ge meentebesturen. Spr. zette uiteen, dat er in de afge loopen 3 Vi jaar heel wat is bereikt. Er is gezegd, dat de feiten ten nadeele van de aanpassing hebben beslist. Spr kwam daar tegen op. Onze financieele politiek heeft met al haar gebreken vertrouwen gewekt; dat bleek nog bij de jongste leening We hebben niet gedevalueerd zonder meer. We werden genoodzaakt, den gouden standaard te verlaten, met als gevolg depreciatie van den gulden. Dat is heel wat anders dan willens en wetens tot devaluatie over te gaan. El ders is door devaluatie het vertrouwen geschokt. Hier te lande is dit niet het geval. Spr. wilde het geen onbescheiden heid noemen, maar dit is toch een pluim op den hoed van het beleid der regee ring Om tot resultaat te komen, moeten we blijven voeren een voorzichtig fi nancieel beleid. Goudwinst voor de Ne derlandsche Bank is er nog niet. Maar mocht! die er komen, dan moet ze ge bruikt worden voor werken met produc tief karakter of om de gaten te dichten, die jaar op jaar in de staatsfinanciën zijn geslagen. In de gewijzigde omstandigheden zij men uiterst voorzichtig met verhooging der uitgaven. Men denke niet, dat we er al zijn. Spr. is erkentelijk voor den steun, door de overgroote meerderheid der Kamer verleend Lang niet alles is bereikt, doch men bedenke, dat de om standigheden ook wel uitzonderlijk zwaar zijn geweest. De vergadering werd hierop verdaagd tot Dinsdag. HOENDERLOO. Evenals het vorige jaar, zal weder vanwege de rechtz. prot. stichting „Hoenderloo", met vergunning van B. en W. een openbare collecte gehouden wor den te Goes, zulks ten bate van haar opvoedingswerk onder de jongens. Wij spreken hierbij den wensch uit, .dat de vrijwillige collectanten, die vorig jaar geheel belangloos hun medewerking ver leenden, met evenveel animo en moed hun mooie taak weer zullen volbrengen en dat er mild geofferd moge worden door alle ingezetenen, opdat deze zeer belangrijke jeugdarbeid, voor menigen knaap een toevluchtsoord, voortgang moge vinden. De collecte zal geleid worden door: Mej. C. Deurloo, den heer K. M. Gillis sen, mevr. De Kokde Lange en mej. H. Th. Roskes. Hartelijk aanbevolen door: ds. J. J. Homburg; ds. P. J. Steinz; ds. M. van der Vis. Amemuiden. Over de maand Oct. Bevallen: J. de Nooijer, geb. Janse d„ W. van Belzen, geb. Blaasse dJv an de Gruiter, geb. van Belzen d. D. Meul- meester, Dalen d<J* M# Franc- ke, geb. Lagendijk d., E, C. Theune, geb. Schroevers z, Huwelijken. Geen. Overleden: P. van den Broeke 74 j. wed. van C. Poppe. 46e week 1886. Binnen eenige weken zullen de alhier en te Vlissingen tehuis behoorende hout- vaarders van hunne laatste reizen in dit jaar teruggekeerd zijn en dan tot het be gin v,an het voorjaar in winterkwartieren blijven. De Walcheren is reeds 25 Oct. jl. van Kotka te Nieuwediep aangekomen en vertrekt vandaar in wintterkwartier naar een Noorsche haven, om in het volgend jaar tijdig ter plaatse te zijn en de reis kosten voor de bemanning (Scandinavi- ërs) te sparen. De Elisabeth ligt in Riga zeilklaar naar Dordrecht, de Lucie laadt te Gefle hout voor Middelburg en de Li- na te Kronstadt hout voor Nederland (ha ven nog onbekend); de Margretha is, na een vlugge reis van 5 dagen, van de We- ser met een lading cokes in Gothenburg aangekomen. Voor rekening van den heer Sommer- hoff te Fr.unkfurt a/M zal door de firma W. van Uye en Zoon alhier te Domburg een villa worden gebouwd. De teeke- ning daarvoor is van de hand van den heer J. A. Frederiks. Naar men ons heden meldt, zullen door de vereeniging Evangelische Voor uitgang alhier, op voorstel van den heer T. Kielstra, pogingen worden aangewend tot oprichting van een koraalvereeniging. Een commissie van vijf leden uit die ver eeniging is benoemd, om dit plan zoo mogelijk, tot uitvoering te brengen. Beroepen bij de Nea. Herv. Kerk te Zoutelande de heer J. van den Bergen, pred. te Cortgene. De heer A. W. Howe te Queensbo- rough, pachter der buffetten, resp. res taurateur op de mailbooten der Zee land, is door den gemeenteraad dier stad tot Mayor gekozen. Het bestuur van den algemeenen Ne- derlandschen Vredesbond heeft zich bij gemotiveerd adres tot de Tweede Kamer gewend, om aan te dringen op een wijzi ging van art. 56 der grondwet, zoodanig, dat geen oorlogvoeren door een Neder landsche regeering zal zijn toegelaten, zonder de voorafgaande toestemming der staten-generaal. Men heeft nu ook zeeremmen uitge vonden, teneinde botsingen van stoom- vaartuigen te voorkomen, 't Zijn twee uitslaande vleugels, die gewoonlijk tegen de boorden v,an het schip aanliggen, maar in een oogenblik kunnen lossprin gen, daardoor het vaartuig tegenhouden en doen stilstaan. Tengevolge van den hevigen storm uit 't Zuid Zuid-Westen moest de gezag voerder der stoomboot van Rotterdam naar Vlissingen, Zaterdag op den steiger te Zijpe 400 balen mosselen achterhalen, die voor Londen bestemd waren. De oesters met dezelfde' bestemming, naar men zegt 300,000 stuks, kon hij nog me- denemen. Zr. Ms. schroefstoomschip Koningin Emma der Nederlanden vertrekt binnen enkele dagen uit 't Nieuwediep naar Vlissingen. Na aldaar de kompassen te hebben geregeld, wordt koers gezet naar Lissabon, om vervolgens na een week verblijf aldaar, naar Curasao de reis te vervolgen. van geadverteerde of te adverteeren ver gaderingen, voorstellingen, uitvoeringen e* andere bijeenkomsten. MIDDELBURG, ZA 14 Nov, Prop. Av. Walch. Zweef- vliegcl. Causerie m. film, sprs. de hr, de Lange en Slot; „De Verge noeging" 20,00 h. ZA 14 Nov, Uitv. Crescendo Muz. en Toonëeï, St Joris 20,00 h. ZA 14 Nov, Alg. Leden verg. Ned. Prot- Band Geb. V.H. 16,30 h. ZA 14 Nov, Padv. demstr. L. d. Heils, ZO 15 Nov. Inst. v. Arb. Ontwspr. Lode van Gent uit Antwerpen; „De Gouden Poorte" 20,00 h. ZO 15 Nov- Openb. Spirit. Wijd. m. afd. Walch, Ned. Ver. Spirit. „Har- monia", spr. J, Havinck, Den Haag, St. Joris 10 h. MA 16 Nov. Openb. Psych. Séance Av, afd. Walch. „Harmonia", spr. mevr, dr. J. Akkeringa, St. Joris 20,15 h. MA 16 Nov, Verg. C.B.B., Schuttersh. MA 16 Nov, Lez. Natuurk. Gezelschap, spr. W, F. J. M. Krul, 's Graven- hage; „De Vergenoeging" 20,15 h. GOES, ZA 14 Nov ZO 15 Nov- le Lustr. Uitv. G. Arb. Zang- Ver. „De Stem des Volks Pr. v. O. 20,00 h. MA 16 Nov. Hoofdbestuursverg. der Z.L.M Prins van Oranje 14,00 h. BIOSCOPEN. ELECTRO, Midb. VR 13DO 19 Nov,: „The Singing Kid" en „De Huif kar", 20,00 h., ZO 15 h. matinée. Wo aanv. 20,30 h. CITY, Midb. VR 13DO 19 Nov,: „Boccaccio" en „Koning tegen wil en dank", 20,00 bZO 15 h. matinée. Wo speciaal matinée 14,30 h. GRAND THEATER, Goes VR 13—Dl 17 Nov,: „Triomf der Liefde en „Het Uur der vergelding", 20,00 h., ZO 15 h matinée.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6