Echt en goed 't Verkeershoekje. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. FRANKRIJK. SPANJE. BEURS- EN WISSELKOERSEN. GOES. MIDDELBURG. XXII. Er kunnen wegen worden aangewezen waarop alleen door motorrijtuigen mag worden gereden waarvan enkel de stads lichten zijn ontstoken Dit zijn in het al gemeen wegen met een goede kunstver lichting, b.v. „Natrium" verlichting. Dit g'ebod wordt den automobilisten kenbaar gemaakt door een bij het begin van dien weg geplaatst (verlicht) bord met het opschrift „stadslichten". Is dus zoo'n weg niet als zoodanig aangeduid dan altijd, de koplichten aan. ter zand te doen brengen op het speel plein en een voetpad te Driewegen. De heer Du F o s s vroeg naar de werk verschaffing. De v o o rz, antwoordde, dat de voorbereidende werkzaamheden in vollen gang zijn. Ten slotte zei de v o o r z. dat verscheiden keeren naar de bestemming van het oude gemeente huis is gevraagd en dat toen steeds me- dedeelingen volgden in besloten zitting. Thans stelde hij er prijs op in openba re vergadering enkele mededeelingen te doen. Het staat vrijwel vast, dat de ver koopwaarde van het oude gebouw niet hoog is, terwijl B. en W. er alles voor voelen het in zijn huidigen vorm voor ftet gemeente-aanzicht te behouden. Een gedeelte kan voor gemeente-doeleinden bestemd blijven als stempellokaal en arrestantenlokaal. Het overige deel zou den B.'en W. gaarne bestemd zien tot oudheid-kfimer, streekmuseum bijv. voor Zeeuwsch!-V laanfleren met oude boerenkamer of iets dergelijks. Zelfs buiten de gemeente wordt daarvoor reeds belangstelling gevonden, bij parti culieren zoowel als vereenigingen. B. en W. stellen zich op het standpunt, dat al het mogelijke gedaan moet worden om jp deze richting' te slagen. De v o o r z hoopte ook in de gemeente voldoende belangstelling te vinden en dan met steun van Rijk en Provincie het oude typische gebouwtje te kunen behouden zonder financiëel nadeel voor de ge meente, die in een eventuëel te vormen stichting het gebouw inbrengt voor het genoemde doel. De Raad ging met deze zienswijze accoord. Teleurgesteld uit Rusland terug. De bekende Fransche schrijvers An- dré Gide en Roland Dorgeles, die een bezoek aan Rusland hebben gebracht, zijn teruggekeerd en hebben verklaard, door hetgeen zij in de Sovjet-Unie aan schouwden zeer ontgoocheld te zijn. Zij voelden zich genezen v,un hun bolsjewis tische sympathieën. Gide verklaarde, dat het leven in Rus land wel veel weg heeft van een nacht merrie. Het is er zeer moe'lijk iets te eten te krijgen. Verder leeft men onder den voortdurenden angst v,an verraad te worden beschuldigd. Ondanks pressie op hem uitgeoefend in Parijsche com munistische kringen deshz vbgkqvbgk munistische kringen zal de schrijver een boek publiceeren, dat een fel requisitoir zal inhouden jegens het bolsjewisme Dorgeles, de naar Rome is doorge reisd, verklaarde op zijn beurt, dat hij al even ontgoocheld uit Rusland was te ruggekeerd. Ik heb er n'eis kunnen vin den, zeide hij, dat ik zou kunnen be wonderen of waarmede ik ook zelfs maar mijn instemmng zou kunnen be tuigen. Rexistisch orgaan verboden. De Fransche regeering heeft den ver koop en de toezending aan de abonnè's van het (Belgische) rexistische blad „Le pays reël" verboden. HANDGEMEEN IN BE KAMER. Een „legende" om minister Sa- lengro. Het is gistermiddag zeer rumoerig in de Fransche Kamer geweest. De recht- sche afgevaardigde Henri Becquart hield een interpellatie over zekere geruchten over den (socialistischen) minister van binnenlandsche zaken Salengro. Deze is in den oorlog beschuldigd geweest van desertie (hij zou zich door de Duitschers gevangen hebben laten nemen), doch werd naderhand door den krijgsraad vrijgesproken. Den laatsten tijd fluis tert men echter, dat er een „luchtje' aan die vrijspraak zit en dat er uit het desbetreffende dossier stukken verdwe nen zijn. De heer Becquart zette uiteen, dat' het z.i. hard noodig is, dat er klaar heid in dezen komt. Men mag niet tole reeren, dat een minister over de tong gaat, zonder dat ernstig wordt onder zocht, wat er van de praatjes aan is Toen vervolgens de (socialistische) mi nister-president Blum aan het woord kwam, om Salengro te verdedigen, ren den plotseling verscheiden socialisten op de rechische afgevaardigden ,af en ruim vijftig leden van de Kamer werden hand gemeen. Het was een geregeld gevecht, waarin het onmogelijk was de strijden den te onderkennen. De president van de Kamer liet de tribunes ontrirmen. De strijdenden werden daarop uiteen gehaald, maar de rechtsche afgevaardig den en die. van het midden zetten de Marseillaise in, waarbij zij den arm uit gestrekt omhoog staken. De linksche af gevaardigden begonnen eveneens de Marseillaise te zingen, waarbij zij den gebalden vuist omhoog staken. Na een zijn rede voortzetten. Hij herinnerde er dan aan, dat Salen gro begin October 1915 bij de wielrij- dersafdeéling v.an het 233ste regiment infanterie was ingedeeld. Na hevige ge vechten prezen zijn superieuren hem als een dapper soldaat. Blum las vervolgens een r.apport voor van luitenant Derou, dat vermeldde, dat Salengro op een gegeven oogenblik de loopgraven verliet om een papier te ont nemen ,aan een soldaat die tusschen de lin es lag. Toen verdween hij. Zijn ba taljonscommandant en de generaal der brigade geloofden eerst ,aan zijn goede trouw, doch commandant Arnould ver nam, dat de „marraine de guerre" (dame die zich het lot v,an een poilu aantrek van Salengro uit Duitschland een brief had ontvangen, Arnould maakte daar rapport over en concludeerde, d,at Sa lengro schuldig was aan desertie 'voor het oog van den vijand. Op 20 Januari 1916 sprak de krijgsraad van Verdun Salengro echter vrij. Blum constateerde dan, dat men 20 jaar over deze zaak heeft gezwegen. Da' nu een legende is ontstaan. Becquart komt terug op feiten, waarvoor Salen gro definitief werd vrijgesproken. De campagne werd evenwel voortgezet en het was een gemeene campagne, (ap plaus). Nadat Salengro nog had gesproken, o.a. meedeelende, dat de Duitschers, nadat ze hem gev.angen genomen hadden, hem hadden willen la'en werken in een ijzergieterij, doch dat hij geweigerd had, om aldus tegen zijn e'gen land ,aan den vijand diensten te bewijzen, op 't gevaar af gefusilleerd te worden, diende Bec quart een motie in, waarin hij de benoe ming van een eere-r.aad vroeg. De Ka mer nam echter een motie van links aan, waarin zij haar vertrouwen in de regeering uitspreekt. Of de zaak hiermee nu van de b.aan is, staat te bezien. Er schijnen wel de gelijk omstandigheden te zijn, welke een ietwat eigenaardig licht op de krijgsgevangenschap van Salengro wer pen. Het Kamerdebat heeft tenslotte niet bewezen, dat alle gekonkel er over louter lasterpraat is. BLOEDIGE GEVECHTEN BIJ MADRID. De strijd om Madrid is gisteren op verschillende Jdeelen van het 10 km breede frtfnt ten Zuiden en ten Westen van de hoofdstad hevig geweest. De ar tillerie der rechtsche troepen heeft on ophoudelijk de stellingen der regee- ringstroepen aan den oever van de Manzanares gebombardeerd en aan de verdedigingswerken nog al schade toe gebracht. Verder heeft de zuivering van het door de opstandelingen bezette ge bied nog steeds voortgang. De regee- ringstroepen bieden moedig tegenstand* en op de vleugels van de opstandelingen doen zij telkens weer verwoede aanval len. Veel vorderingen maken evenwel geen der beide partijen en de rivier Manzanares vormt nog de frontlijn. Luchtgevechten. Gistermiddag is het boven Madrid verscheiden (malen tot luchtgevechten gekomen. Tal van jacht- en bombarde mentsvliegtuigen werden omlaag ge schoten. De opstandelingen melden dat gisteren zelfs 13 regeeringsvliegtuigen neergeschoten zouden zijn. Van regee- zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. (Ingez. Med.) ringszijde wordt medegedeeld dat des morgens bij een hevig luchtgevecht 6 vliegtuigen der opstandelingen omlaag zijn gehaald. Tegen 8 uur verscheen gisteren 'n tiental vliegtuigen der rechtschen boven de stad, die op groote hoogte vlogen, ten einde te ontkomen aan het vuur der mi trailleurs en luchtafweerkanonnen. Daarop stegen 15 vliegtuigen der re geering op, die den vijand tot een ge vecht dwongen. Tijdens het luchtge vecht, dat zich daarop ontspon, gebruik ten zoowel de opstandelingen als de regeeringsaanhangers al hun technische vaardigheid en verrichtten zij tal van acrobatische toeren om aan het vuur der mitrailleurs te ontsnappen: snelle duik vluchten, loodrechte stijgingen en snel le steile wendingen, alles uitgevoerd met een ontzaglijke snelheid en op een hoogte, varieerende van 2.000 tot 4.000 meter. Beneden in de straten volgden duizenden personen in angstige span ning dit schouwspel. Zij zagen hoe een tweetal vliegtuigen der opstandelingen werd neergeschoten, waarna dezen zich verwijderden, om echter onmiddel lijk door de regeeringsvliegers te wor den ingehaald. Een derde vliegtuig der rechtschen stortte daarop loodrecht naar beneden. Het verdere verloop van dit gevecht speelde zich buiten de stad af, en was daar niet meer te volgen. Om 9 uur deelde het comité van verdediging echter medé, dat 6 vijandelijke vlieg tuigen waren neergeschoten, terwijl de regeeringsescadrilles geen enkel vlieg- luig hadden verloren. Tegenslagen voor de opstan delingen in het Zuiden Een lid van het hoogere personeel der Rio Tinto-mijnen in Zuid-Spanje heeft te Gibraltar medegedeeld, dat meer dan 1500 communistische mijnwerkers, on der wie een honderdtal vrouwen, zijn gefusilleerd bij de zuiveringsactie, door de opstandelingen georganiseerd, nadat zij de mijnen hadden bezet. De execu ties geschiedden vaak in het openbaar, in het bijzijn van leden van het mijn- personeel. Sedert vijf dagen wordt aan het front bij Estapona en Malaga verbitterd ge vochten en volgens te Gibraltar ontvan gen berichten hebben de opstandelingen zich moeten terugtrekken. Gewonde op standelingen, die verpleegd worden in het ziekenhuis te San Roque, hebben verklaard, dat de militietroepen thans beschikken over veel veldgeschut, gra naten en allerhande wapenen van bui- tenlandsch fabricaat. Aan beide zijden zouden de verlie zen zeer zwaar zijn. De kruiser „Almi- rante Cerverablijft Marokkaansche troepen en munitie van Ceuta naar Al- geciras overbrengen. Deze troepen wor den naar Madrid gedirigeerd. Volgens 'n officier der rechtschen heeft Franco een versterking van 20.000 man noodig om Madrid te kunnen nemen. In de laatste zes dagen zijn reeds 10.000 manschap pen uit Ceuta aangekomen. AMSTERDAM, 14 November. Het eerste getal is de vorige notee- ing, daarop volgt de officieele notee mg van heden. Denemraken Oblig. 1926-5 100 100 Amsterdam 1934-4% 100%100%, Zeeuws. Hyp. B-4% 99% Cities Service Cy. P. 1958 5 52%49%. A Pref. Jurgens A 125125. A Ned. Gist- en Spiri usf. 470470, A De Schelde N.B, 47%47. C Am. Smelt en Ref. 74%71%. C North Am. Cy. 2322. A Born. Sum. H.M. 182180% A Houth. Alberts 9898 C Union Pac. Rr. 103%99 C Int. Nickel Cy. 48%47% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indië 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-904 88%88% A Koloniale Bnk. 84%81% A N.l. Hbk. 1000 139%—138% C Ned. H. M. 1000 168%—167 A v. Berkels Pat. 554-7% C Calvé Delft 8684, A Philips Gem, B. afg. 271% 269-63 C Unilever 163161%-60 C Am. Car Foundry 38%37%-37 C Anaconda Cop. 38%37%-% C Bethlehem St. 5351%-% C Kennec Copper 44%43%-% C U. States St. C. 57% A Kon. Petr. Mpij. 395%392-88 C Contin. Oil Cy. 28%27%-% C Philips Petr, Comp. 36%34% C Shell Union O.C. 19%—19%-18%' C Tide Water Ass. Oil 15%15%-14% A Ned. Scheepv. U. 91%—88%-91 A H.V. Amsterdam 424423-11 A Java Cult. Mij. 172169-71 A N.I. Suiker U. 140%—138%-35}£i A Deli Batavia 238%—239%-36%. BEURSTHERMOMETER ZATERDAG- Obi.Markt- Koninkl. Amerika - H.V.A. - Industrie Markt - (Wettig Tabak Rubber Suiker Schepen »- gedeponeerd- C Deli Mij. 1000 303%—301-298, A Senembah 263%262%-60. C Baltimore en Ohio 17%16%, C Southern Pac. Cy. 31%30%-%. A Sou hern Rlw. 1716%. A Amst. Rubb. C. 261%—262-58%. A Deli-Bat. Hubb. 159%155-54, A Hessa Rubber 182%175. A Serbadjadi S.R. 123%119-18. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Gister. Londen 9,05% 9,05% Berlijn 74,65 74,70 Parijs 8,61 8,61 Brussel 31,35 31,40 New York 1,85% 1,85% Twist met een scheermes beslecht. In de Janne Bouwensstraat te Rot terdam is gisteravond een twist voorgevallen, waaraan het scheermes is te pas gekomen. Toen de 35-jarige werkster W. J. om streeks half negen haar woning in deze straat binnenkwam, Trof ziji daar een man aan, die geen onbekende voor haar was. Het tweetal kreeg woorden en het werd spoedig ruzie. Plotseling haalde de man een scheermes te voorschijn, waarmede hij naar de vrouw st,ak. Hij trof haar in het achterhoofd. Op het gegil van de vrouw snelde 'n buurman, de heer K., toe, doch de mes- senheld gaf hem een snede over den wang. De dader heeft zich daarop uit de voeten gemaakt en is nog niet ge vonden. De wonden, welke de vrouw en de buurman hebben opgeloopen, zijn van n'et-ernstigen aard. Beide personen wer den ter plaatse verbonden. Verduistering door hotelchel. Naar wij vernemen is sinds enkele da gen een chef van een hotel in de* War moesstraat te Amsterdam voortvluchtig. De man zou zich schuldig gemaakt heb ben aan een ernstige verduistering', waarvan zijn patroon en eenige gasten van het hotel de dupe zijn geworden. Hierbij zou in totaal een bedrag van eenige duizenden guldens gemoeid zijn. In hoofdzaak zou het gaan om gelden, welke de man onder zijn beheer had, o.a. van een bekend buitenlandsch schrij ver, die sedert enkele maanden in het hotel zijn domicilie had. Voorts zou de voortvluchtige bedragen, welke hij voor zijn directeur had geïnd, niet hebben af gedragen, terwijl hij ook het kasgeld heeft meegenomen, Men vermoedt, dat de man, de wijk naar het buitenland heeft genomen. Vermoedelijk bevindt hij .zich te Brussel of Parijs. GRAND THEATER. Triomf der liefde. Deze film, van Jan Kiepura en Gladys Swarthout, is er een van een bijzonder karakter. Ze bezit zeer ver schillende en velerlei goede eigenschap pen. Een jonge Italiaansche visscher, die over een prachtige stem beschikt, ver stoort met zijn kornuiten een opera-uit voering, door den tenor, die meer eigen dunk dan stem heeft, met versche eieren te bekogelen. Op vlucht voor de politie komt hij in de kerk terecht, en daar ontdekt hij, onder het zingen, een jong, knap meisje, dat over een uitste kende stem beschikt. En zij ontdekt te gelijkertijd onzen jongen zanger. Daar het meisje operazangeres is, en zij en de componist van een nieuwe opera zeer om een goeden tenor verlegen zijn wordt kennismaking met den jongen zanger gezocht. Hoewel Antonio achter de tralies terecht komt, krijgt hij daar toch gelegenheid om zijn talenten te tonen en het slot is, dat hij de opera zal zingen En één dag vóór de uitvoering komt dan de groote catastrofe. Want Antonio, die op Maria (de zangeres) ver liefd is, krijgt den indruk dat zij van den componist houdt. En dus gaat hij er vandoor. Als noodhulp zal de eerstge noemde met eieren bekogelde tenor in vallen, maar deze komt, als de groole avond daar is, dronken op het tooneel Echter juist op het critieke oogenblik verschijnt Antonio ten tooneele en zingt de opera, en zijn liefde, tot een dave rend einde. Er wordt veel gezongen in deze film en Gladys Swarthout toont zich daar bij een waardig partner van den groo- ten Jan Kiepura. Naast den voortreffelijken zang, het goede spel, de humor, en de boeiende handeling krijgt men ook nog van schit- hoop heibel, dat nog ongeveer Ten mi-1 terende Italiaansche dorps-en stadsbeel- nuten duurde, kwamen de gemoederen eindelijk weer to? kalmte, en kon Blum den te genieten. Het is een bijzonder aantrekkelijke film. Het voorprogramma bestaat uit een karakteristieke Wild Westfilm met Dick Foran, den zingenden cowboy twee zeer aardige teekenfilms, en het jour naal. ELECTRO. The Singing Kid, Al Jonson Cab Calloway en zijn band, revuegirls etc. wedijveren in deze film als 't ware met elkaar om toch maar zooveel mogelijk muziek, zang en dans te g'even. En de film vloeit er dan ook haast van over. Het verhaal heeft men voor al dit amusement in de steek ge laten. Al Jolson moet wel voor een be rooiden kerel doorgaan die behalve zijn geld ook zijn stem kwijt is, maar hoe zou men zich Al Jonson kunnen inden ken zonder zijn op overbekende wijze voorgedragen liedjes. Daarom is 't maar goed dat hij zijn stem weer spoedig te rugvindt en tevens ook 'n aardig meis je ontdekt. D,an is er weer volop aanlei ding te zingen, een show te vertoonen en Cab Calloway aan 't werk te zetten Liefhebbers van zijn muziek en zijn gri massen kunnen hun hart ophalen. En.. Al Jonson in negergedaante ontbreekt ook nu niet Amusement dus met volle teugen te genieten. De huifkar. Deze film behandelt het rustelooze le ven van de Amerikaansche p:oniers. De menschen die met den huifkar de onbe kende binnenlanden van Amerika in trokken om zich in vruchtbare streken te vestigen en een bestaan te verwer ven. De strijd die zij moesten voeren tegen de strijdlustige Indianen is ook hier een der hoogtepunten in de film Maar om de spanning op ie voeren is er bovendien nog een liefdesgeschiedenis ingelascht en is er een verrader onder de dappere pioniers. Het is een span nende geschiedenis met goed spel van de hoofdvertolkers Randolph Scott, Gail Patrick en het leuke jochie Sonny. CITY. Boccacio. Hoe Boccacio tot het schrijven van zijn amoureuze verhalen kwam en wat dat voor romantische gevolgen voor zijn woonplaats Ferrara en zijn particuliere en huwelijksleven had, daarover vertelt deze film. Het is een stuk fantasie na tuurlijk, dat van de historische feiten,] heel ver af staat. Men ziet den auteur van de Decamerone als klerk bij het ge recht. Hij heeft een schat van een vrouw, die hij naar zijn zin niet genoeg mooie kleeren en zoo kan geven. Een poging om lyrische gedichten aan den man te brengen, mislukt. Maar de uit gever doet hem een lucratief idee aan de hand. Hij moet pikante liefdesge schiedenissen schrijven. Die willen de menschen lezen; daar is geld mee te verdienen. De dichter neemt de wenk ter harte en inderdaad: de verhalen worden gretig gekocht, zoo gretig, dat er bijna niet tegen te drukken is. Edoch, ze oefenen een ietwat bedenkelijken in vloed uit op de gemoederen der brave burgers. Het aantal processen in ver band met amoureuze perikelen neemt met den dag toe.... Tenslotte wordt ook de hertog van de stad in een er van gewikkeld, met het gevolg, dat Bocca cio zelf en zijn uitgever, mitsgaders hun lieve, jonge eegaden hevige avonturen moeten doormaken,. Maar alles komt aan 't eind natuurlijk weer op z'n pootjes terecht. Het is een amusante film, vol liefde en vrouwelijke schoonheid en teeder- heid. Willy Fritsch speelt de rol van Boc cacio. Paul Kemp zorgt voor de humor en Heli Finkenzeller, mitsgaders tal van andere charmante juffers voor de be koorlijkheid. Koning tegen wil en dank Voor de pauze draait een klucht met een verzekeringsagent, die tot majesteit gepromoveerd wordt en als zoodanig heele rare dingen presteert. Het ver hal is te gek om los te loopen, maar men moet er toch om lachen. DE ROUTE VAN DEN KONINKLIJKEN STOET OP 7 JANUARI. Bekend wordt gemaakt, dat op 7 Janu ari a.s., den huwelijksdag van Prinses Juliatna en Prins Bernhard de ko ninklijke stoet de onderstaande route zal volgen: Van het paleis Noordeinde langs het Noordeinde, de Heulstraat, den Kneu terdijk, den Vijverdam, het Buitenhof (rechtsom), de Gravenstraat, de Groen markt, naar den hoofdingang van het stadhuis tegenover de Nieuwstraat. Vervolgens van dienzelfden hoofdin gang rechtstreeks naar den ingang van de Groote- of St Jacobskerk aan de Riviervischmarkt. Tenslotte van dezen ingang der kerk langs de Riviervischmarkt, de Toren straat, De Bilderdijkstraat, de Vondel straat, de Elandstraat, het Piet Hein- plein (rechtsom), de Anna Paulownastr., de Laan Copes van Cattenburch, het Nassauplein, de Javastraat, de Alexan- derstraat, het Plein 1813 (rechtsom), het verdere deel van de Alexanderstr., de Parkstraat, de Oranjestraat en de Pa leisstraat terug naar het Paleis Noord einde. Bij de bepaling van deze route is in het belang van het publiek rekening ge houden met de wenschelijkheid smalle verkeerswegen en waterkanten te ver mijden, terwijl de niet-bebouwde ruim ten aan de Torenstraat en de Vondel straat en ook het Alexanderveld de ge legenheid bieden tot het plaatsen van ruime tribunes, die aan het verkeer en de opstelling van het publiek niet in den weg staan. De totale route is onge veer 5 km lang. NATIONALE FEESTDAG. Naar wij van bevoegde zijde verne men zal de dag van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard als een nationalen feestdag worden be schouwd. Op dien dag zullen derhalve alle rijks diensten, instellingen en -bedrijven ge sloten zijn voor zoover dit mogelijk is. De werkloosheid te Middelburg, Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden heden ingeschreven: geheel Werkloos 862 mannen en 23 vrouwen, gedeeltelijk werkloos 16 mannen en 3 vrouwen, niet werkloos 2 mannen en 2 vrouwen. Algemeen totaal vorige week 913, bijgekomen 50, afgegaan 55, over 908. ZWEEFVLIEGEN. Het komt tegenwoordig nu de Zeeuw- sche Luchtlijn opgeheven is maar zel den meer voor, dat wij op het redactie bureau van ons blad het ons overigens zoo aangename gezoem van een vlieg tuigmotor hooren. Maar hedenmiddag klokslag twaalf uur deed het geluid van een passeerend vliegtuig ons opzien: het was een toestel van de N.L.S. hetwelk het tweepersoons zweefvliegtuig sleepte dat hedenmiddag en morgen op het vliegveld te Vlissingen sleepvluchten zal houden voor de W.Z.Ci De sleeper

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2