GOESCHE COURANT^ Als ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 270, TWEE BLADEN. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. MIDDELBURG. Witkam's GeschenkenhuisL' GoésStr' WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. HOQRD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MiDDElBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 3 0 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant' Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I5 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. EEN HEEL ANDERE LEZING Van het bezoek van 't prinse lijk paar. De verslaggever van de „Vlissingsche Courant" die de betrokken vergadering bijwoonde, waarin burgemeester Van Woelderen mededeelingen over het be zoek van prinses Juliana en prins Bernard gedaan zou hebben, had zeker slechte ooren of een rijke fantasie. Nu ontvangen wij, althans een verbe terde en héél andere lezing van 't geval: De burgemeester drong er nl. slechts op aan, naar ons thans door hemzelve wordt medegedeeld, „dat de gelden bij de buurtcommissies in ruime mate bin nenkomen, men desniettemin zuinig diende te blijven omdat binnen niet al te langen tijd nu de huwelijksreis g e- hoopt mocht worden dat het Prinselijk paar een rondreis door het laind zal maken, waarbij dan natuurlijk ook wel een bezoek aan Zeeland zal worden gebracht". Ook de „Vlissingsche Courant" van gisteravond bevat nu een herstel in de zen zin. Ged. Staten hebben ingesteld een Commissie van advies inzake de schat ting en de vaststelling van de pacht waarde der calamiteuze polders en waterschappen in Zeeland. Als voorzitter dezer commissie is aangewezen de heer C. P. Vogelaar, lid van Ged. Staten te Krabbendijke, ter wijl tot leden zijn benoemd de heeren: W. Kakebeeke te Goes, J. Padmos te Duivendijke, H. P. J. Rottier te St. Jans steen en A. H. de Milliano te Water landkerkje. Als secretaris is aan de commissie toegevoegd mr. J. I. van Doorninck, ad junct-commies ter Provinciale Griffie te Middelburg. Eindelijk dan! Het is niet alleen een lange weg naar Tipperary. Ook andere dingen kun nen lang duren. Meer dan zeven jaren hebben wij, met voldoende rustpoozen ertusschen om de zaak niet belangrijker te doen schijnen dan zij werkelijk is, aangedrongen op vervanging der ver ouderde wijknummering onzer huizen in de alom gebruikelijke straatnummering In den Raad werd deze wensch meer d,an eens tot uitdrukking gebracht door den heer P. Ph.. Paul. Nu is het dan zoover: Maandag wordt er mee begonnen. Eenigen tijd zal men dan nog de oude en de nieuwe numme ring naast elkaar op z'n deurkozijn heb ben staan; d,at kan ook niet anders, want men moet de gelegenheid hebben „over te schakelen". Adresboeken, te lefoongidsen, girogidsen, briefpapier, re- keninghoofden etc. etc. hebben nog het oude nummer. Pas wanneer het nieuwe voldoende ingeburgerd zal zijn, mvag 't oude weg. Maar: men moppere niet: het zal heusch blijken een groot voordeel te zijn. Wie iemand zoeken moet en weet, dat deze in de zoo-en-zoo of zo-en-zo straat nr. 113 woont, kan al in 't begin zien aan welken kant en hoe ver hij nog moet wezen. En dat was thans niet het geval: nu moest men maar afwachten of het den wijkindeeler van anno-wie- weet-nog niet behaagd h,ad hier of daar een grens te bepalen, waardoor men plotseling geheel stuurloos stond.... Huisnummers zijn geen historische rfljqieën die uithoofde van hun histo riciteit alleen recht op piëteit kunnen doen gelden: het zijn nuttigheidsvoor- werpen en meer niets. Daarnaast heeft Middelburg boven het meerendeel der Nederlandsche steden zijn wèl eerbied waard ge en schoone traditie der hui- zen-eigennamen, voor welker instand houding wij even gaarne pleiten als voor de opruiming der verouderde wijk nummering! Ged. Staten hebben met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tot commies verificateur ter Provinciale Griffie M. J. te Boekhorst, thans commies bij de verificatie van de gemeentefinantiën te Velsen. Auto gestolen. Toen de heer J. Sukkel autohandelaar alhier met zijn vertegenwoordiger te Axel een 5 persoons auto had gede monstreerd en men bij den heer v. B. over den verkoop zat te praten, is door een onbevoegde de auto medegenomen. Daar zekere J. W„ die in de omgeving was gezien, zijn rijwiel in den steek had gelaten en evenals de auto spoorloos verdwenen was, denkt men dat hij zich met den nieuwen auto uit de voeten heeft gemaakt. Zoowel in Nederland als in België is het signalement van den auto verspreid. Gebleken is reeds, dat de auto den -dag na den diefstal, nml. Donderdagmorgen in Gent was. Patates frites na het sluitingsuur. De commissie voor de strafverorde ningen stelt den Raad voor te bepalen, dat de winkels waar patates frites wor den verkocht alleen voor dat artikel en de kramen gedurende de eerste 5 da gen van de week tot 10 uur en Zater dags tot 11 uur geopend mogen zijn. DOKTOREN OP MARSCH IN ABESSYNIë. Het bestuur van de af deeling Walche ren der Nederlandsche Reisvereeniging heeft honderden aan zich verplicht door als eerste van haar ontwikkelingsavon den gisteren een causerie met lichtbeel den te doen houden door dr. G. M. H. Veeneklaas. Er was in de groote zaal van het Schuttershof geen plaatsje meer open en verschillende personen zijn teleurge steld. De heer C. C. Mantz, voorzitter der afdeeling der N.R.V., sprak woorden van welkom; in de eerste plaats tot en kele autoriteiten, met name den burge meester van Middelburg, dien van Vlis singen en dien van Goes; laatstgenoemde was aanwezig als kringcommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis; tot me vrouw Van Dusseldorp; tot de leden van het dagelijksch bestuur van de afdeeling Middelburg van het Roode Kruis, waar voor de netto-opbrengst van dezen avond bestemd was, omdat deze ver eeniging als vele andere geld hard noo- dig heeft voor haar arbeid. Spr. wekte ook op de biljetjes, die uitgedeeld zijn, te teekenen en zich zoo aan te melden als lid van het Roode Kruis. Van de verdere aanwezige autoritei ten noemen wij nog den garnizoenscom mandant, majoor Berghuijs en den onder commandant der marine te Vlissingen, den kapitein ter zee Van der Stadt met zijn adjudant. De Commissaris der Koningin had be richt van verhindering gezonden. Voor het openingswoord had het mu- ziekensemble, dat onder leiding van den heer Joh. H. Caro in het orkest had plaats genomen, geopend met het staan de medegezongen Wilhelmus. Dr. Veeneklaas, wien de voorzitter na tuurlijk ook hartelijk verwelkomd had, heeft op zeer onderhoudende wijze ver teld over het oorspronkelijke Abessy- nië, over het grootere, nadat verschillen de stammen waren onderworpen en over het leven der bevolking in Ethiopië in het algemeen. Het is z. i, niet te ver wonderen, dat volken, die door de eeuwen heen niet anders kenden dan on derling vechten, niet zoo makkelijk de beschaving kan worden bijgebracht. Ko mende tot den tocht van onze ambulan ce naar en door het land van den Ne gus, heeft spr. af en toe op humoristische wijze verteld over het wedervaren van hen, die de eer van Nederland en van het Nederlandsche Roode Kruis hebben hooggehouden en spr. deed dit mede om te trachten een einde te maken aan het smalen van menigeen op de zgn. misluk king van de ambulance. Zij die gisterenavond aanwezig waren, zullen met ons, zoo dit nog' noodig ware, de overtuiging gekregen hebben uit de onopgesmukte mededeelingen, dat onze doktoren en verplegers heel veel werk in het belang van de lijdende mensch- heid hebben gedaan. Dat zij door oor zaken buiten hun schuld het materiaal moesten achterlaten, doet daaraan niets af Het wachten in Addis Abeba eer men naar Dessié kon afreizen, het leven daar en onderweg en ook op den post in de rotsen passeerden de revue; even als het werk dichter bij het front met ten slotte de terugtocht. Na de pauze kwam een groote serie lichtbeelden het gesprokene nog ver duidelijken en had dr. Veeneklaas aan de hand van de lichtbeelden weer gele genheid nader op verschillende onder deden terug te komen. Ofschoon het vrij laat werd, zal niemand zich een oogenblik verveeld hebben. Aan het slot van dien avond heeft de voorzitter van de afdeeling van het Roo de Kruis, jhr. F. Beelaerts van Blokland, hartelijk dank gebracht aan het bestuur der afdeeling Walcheren der N.R.V. voor het initiatief om met dezen avond de kas van het Roode Kruis te steunen Er is gelegenheid geweest de aanwezigen weer wat nader te brengen tot waar deering van het werk van zelfopoffering en naastenliefde van het Roode Kruis. Tot dr. Veeneklaas sprak jhr. Beelaerts Stel tegen drift geen drift, maar wacht uw tijd en duik, de hartstocht is geen kracht, maar krachtverhruik. ook woorden van waardeering en stelde hem en zijn makkers tot een lichtend voorbeeld van het Roode Kruis prin cipe. Tot de afdeeling der N.RV. uitte spr. ten slotte de hoop, dat het haar voorspoedig moge gaan. De heer Mants heeft den heer Bee laerts dank gebracht voor zijn woorden, de dames van het Roode Kruis voor het verkoopen der kaarten, dr. Veeneklaas voor zijn belangwekkende en pakkende inleiding en den heer Caro en de zijnen voor hun geheel belanglooze medewer king. Op verzoek v.an den hr. Mantz be sloot de muziek, die in de pauze nog va- derlandsche liederen had doen hooren met twee coupletten van het Lippische Volkslied, dat staande werd aange hoord Dit laatste als een hulde aan de voor zitter van Het Nederlandsche Roode Kruis, Prinses Juliana en Haar a.s, Prins- Gemaal. U nü gaat winkelen in onze etalagehal zult meer dan ooit uitroepen,,'n eenige zaak voor eenige cadeautjes". (Ingez. Med.) AANRANDINGEN OP DEN WESTWAL EN OMGEVING. (M) Hoevele personen gedurende den laatsten tijd op den Westwal en zijn om geving, zijn aangerand, zal bij de auto riteiten en politie niet bekend zijn, aan gezien de slachtoffers óf meestal er zoo spoedig mogelijk tusschen uit zien te trekken, öf door een gift verdere aan vallen zien te ontloopen. Inderdaad is het optreden aldaar, van een g'roepje dakloozen, zeer brutaal. Het is een harde noodzaak om zonder middelen van bestaan, voldoende levens behoeften te moeten bemachtigen! Bij velen is het feit al lang bekend en menigmaal komen er kijklustigen, zelf dan voorzien van een gift om aanrandin gen te voorkomen), in de hoop getuige te kunnen zijn van de brutaliteit van de bedelaars. De bewoners aldaar hooren reeds 's morgens vroeg de stakkers voorbijs- trekken of voor deuren post vatten, in de verwachting van het ontbijt wel iets t'e zullen krijgen, 's Middags meestal de zelfde schooipartij. En 's avonds trekken ze zich terug in het gras van de wallen, achter of tusschen de beplantingen, waar ze reeds verscheidene keeren paar tjes of andere late wandelaars hebben doen schrikken, door ze bij een been, broek, rok of jas te grijpen. 's Avonds vVordt dan ook meermalen de stilte verbroken door een doordrin gende gil, geslaakt van ang'st en schrik. En de politie zult gij zeggen, Die is daartegen machteloos, tenzij.maar ja, het behoort feitelijk toch meer tot de taak van een der werklieden van ge meentewerken om op geregelde tijdstip pen de eenden in de vesten van voldoen de voedsel te voorzien. Reeds zoolang de dieren het gedeelte vest tusschen Leger des Heils en het Dammetje bevolken, zijn ze hoofdzake lijk aangewezen geweest op de gaven van de bewoners aldaar of van de wan delaars. En thans nu de wandelingen over de wallen niet zoo druk meer zijn, de menschen niet meer dan noodig is zich in het gure weer begeven, lijkt het wel of de dieren soms uitgehongerd zijn Ze begeven zich tot zelfs in de Nieuw- straat. Het verkeer is daar druk en de gevolgen daarvan zijn voor de dieren reeds kenbaar geweest aan een ge kneusde poot en vlerk. Hopelijk zullen de gevolgen voor het verkeer en de menschen niet ernstig zijn. Hinder en overlast wordt er zeer zeker reeds van ondervonden, Een goed bevolkte vest met eenden e.d. is prachtig, doch laat men deze be woners dan ook zoodanig van voedsel voorzien dat zij niet door gebrek zich ten koste van ongelukken voor zich zelf en mogelijk ook voor menschen, be- gen buiten de vesten of wallen. VROUWENPOLDER. De alhier ge houden inzameling van gelden bestemd voor het Nationaal huwelijksgeschenk voor H. K. H. Prinses Juliana heeft ruim 31 opgebracht. BÜRSbELE. De poging om in deze gemeente een kookcursus te geven voor vrouwen uit den werkenden stand heeft succes gehad. Donderdag is de eerste les gegeven met 35 deelneem sters. RAAD VAN HOEDEKENSKERKE. t HOEDEKENSKERKE. Vrijdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester J. M, Slegt, 'Afwezig de hr. C. Chamuleau met kennisgeving. De V o o r z. deelde o.a. mede dat "bij de Coöp. Boerenleenbank alhier 'n geldleening groot f 22000 a 414 pet. is aangegaan, en dat door den Commissa ris der Koningin met ingang van 1 Janu ari 1937 is benoemd tot gemeente-veld- w,achter A. Koole, thans in gelijke func tie te Baarland. Aan mej, G, van Ardenne te Goes werd een schoollokaal afgestaan voor het geven van een knip- en naaicursus. De gemeente-begrooting 1937 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 46546 met een post van onvoorziene uitgaven groot f 398. Een verordening op de heffing en in vordering v,an besmettelijke ziektegel- den werd overeenkomstig een missive van Ged. Staten vastgesteld. Eveneens werd vastgesteld een verordening op Ie heffing en invordering van een vergoe- d'ng voor het verstrekken van inlichtin gen of opgaven uit de bevolkingsregis ters. Met ingang v,an 1 Nov. 1937 zal zoo wel aan de georganiseerde als niet-ge- organiseerde steuntrekkers een steen- kolentoeslag berekend naar een gulden per week worden toegekend. Ook zal behoudens nadere goedkeuring van den minister van sociale zaken een toeslag op de uitkeering uit de werkloozenkas- sen ter zijner tijd worden verstrekt. Tot gemeente-bode werd benoemd A. Koole, zulks behoudens nadere goedkeu ring van den Commissaris der Konin- gin. Aan den rijksveldwachter Fruggink te Kwadendamme en Kooman te 's- Gravenpolder werd over 1935 en 1936 wegens extra bewezen politiediensten 'n gratificatie toegekend resp, van f 40 en f 15. De gemeente k,antonnier krijgt over datzelfde tijdvak een gratificatie van f 60, omdat hij gedurende dien tijd als gemeentebode heeft gefungeerd. De verordening op de heffing van keurloonen werd gewijzigd in dier voege d,at in het vervolg voor het keuren'van varkens slechts f 2,50 in plaats van f 3,50 keurloon verschuldigd zal zijn. Met alg. st. werd besloten adhaesie te betuigen aan het bij Ged. Staten de zer provincie ingezonden verzoekschrift van den heer Hendrikx te Goes, om hem opnieuw concessie te verleenen voor het exploiteeren van een autobus lijn HoedekenskerkeGoes vice versa. De Vo o r z. was hiertegen, de Raad moest z.i. in deze neutraal zijn, omd,at de eerste concessie bij Kon. be sluit werd ingetrokken. De Raad meen de echter dat het hier wel degelijk 'n groot gemeentebelang betrof en het dus haar plicht in het belang van de inge zetenen was om al het mogelijke te doen om dezen busdienst weer in het leven te roepen. Ernstig ongeval. KAMPERLAND. Vrijdagnacht onge veer 12 uur had alhier een droevig on- gev&l plaats. Bij het verlaten van de haven aan den Spierepolder ger,aakte de voet van den 32-jarigen schipper S. u't Ouddorp bekneld in een staaldraad, met het noodlottig gevolg, dat de voel tot onder de enkel werd .afgeknepen en in het water viel. Dr. Gelderman uit Kortgene verleen de de eerste hulp. Op zijn advies werd de patiënt, d'e bewusteloos was, naar een Ziekenhuis te Goes vervoerd. CDe Z.) BIERVLIET. De Commissaris der Ko ningin verleende vrijstelling van militai ren dienst wegens broederdienst aan de volgende personen: J. I. Boeye, G. P. Cortvriendt, J. P. Duijsserinck, M. P. Faas, J. den Hamer, A. Jansen, J. P. Jansen, J. de Jonge, A. A. Kornelis, J. J. Mareels, J. A, de Meijer, D. Pladdet, J. Pladdet, Ch. H. F. Ploegaert, L. J. Verdeghem, M. W, Verplanke, en- M. J. Versluijs. BIJDRAGEN VOOR HET NATIONALE HUWELIJKSGESCHENK VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK AAN ZIJN KROONPRINSES kunnen, behalve aan de penningmeesters der plaatselijke comité's, ook worden gestort in gesloten bussen aan de bu reaux van dit blad te Middelburg en te Goes, of worden overgeschreven on der vermeld ng van „Nationaal Huwe lijksgeschenk"! op de postrekening nr, 43255 ten mme van de N.V. de Middel- burgsche Courant. Verwachting tot morgenavond'. Zwakke iot matige, Z. tot W. wind, aanvankelijk toenemende bewolking, la ter opklarend, weinig of geen regen, aanvankelijk iets zachter. - Za 14 Nov.: Zon op: 7 h 21; onder 16 h 08. Licht op 16 h 38. Maan op: 7 h 50; onder; 15 h 54. N.M.: 14 Nov. Zon 15 Nov.,: Zon op: 7 h 22; onder 16 h 06. Licht op: 16 h 36. Maan op: 8 h 52; onder: 16 h 33. E.K.: 22 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingeni November. Hoogwater. Laagwater. Za. 14 1.11 13.22 7.32 19.56 Zo. 15 S 1.43 13.54 8.04 20.27 Ma. 16 2.17 14.26 8.40 20.58 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei November. Hoogwater. Laagwater. Za. 14 S 3.03 16.16 8.40 20.53 Zo. 15 3.38 15.50 9.10 21.25 Ma. 16 4.14 16.22 9.44 21.59 Westkapeile is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) RAAD VAN BIERVLIET. Begrooting goedgekeurd. Wat er met het oude gemeente huis zal gebeuren. BIERVLIET. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester A P. Kostense, AlHvezig de hr. F. Cuelenaere. Ingekomen was een schrijven van Ged. Stalen met besluit tot wijziging van de verordening, behelzende de jaarwedde- regeling van burgemeester, secretaris, wethouders en ontvanger in dien zin, dat, indien door de Kroon is bepaald, dat in een gemeente de bediening van secretaris en ontvanger door denzelfden persoon wordt bekleed, het totaal der bruto-jaarwedden niet daalt beneden t bedrag, dat zou worden g'enoten, als al leen de hoogst bezoldigde betrekking zou worden bekleed. Wethouder M i- c h i e 1 s e n merkte hierbij op, dat naar zijn meening de cumulatie-aftrek in de bestaande regelingen in het algemeen te hoog is. Van de winkeliersvereniging „Willem Beukelsz,was een verzoek ingekomen om het venten te beperken. Dit werd in handen gesteld van B. en W. om prae- advies. Aan het verzoek van Th. Wijf fels c.& om een lichtpunt bij den tram wissel te plaatsen werd op voorstel van B. en W. voldaan. Een verzoek van J. A. Roose om vergoeding voor zijn leer plichtig kind werd afgewezen, omdat de afstand van zijn woning naar de school geen 5 km is Enkele bezwaarschriften tegen de hondenbelasting' werden afge wezen, iBij een Voorstel tot wijiziging der begrooting 1936, werd ten aanzien van een groote bijdrage in het nadeelig slot van den keuringsdienst voor vee en vleesch door B. en W. er op gewezen, dat maatregelen dienen genomen te worden, opdat' deze dienst in de toe komst zich zëlf bedruipt. Vervolgens kwam de begrooting 1937 in behandeling. Er werdt geen belas tingverandering voorgesteld. Op voor stel van Wethouder Michielsen werd besloten aan G. S. te verzoeken den post presentiegelden te verhoogen van 100 tot 125, B. en W. stelden voor den post schrijfloonen van 200 te brengen op 300. Na discussie werd dit voorstel verworpen met 42, (Mi chielsen en Du Fossé). De heer Michiel sen stelde vervolgens voor den post te verhoogen tot 250. Daarover staakten de stemmen, (voor Michielsen, jl>u rus- sé en De Dobbelaere). Overigens werd de begrooting onver anderd vastgesteld, voor den gewonen dienst tot een totaal bedrag van 74359 met een post voor onvoorziene uitgaven van 2534 voor den kapitaaldienst tot een bedrag van 8726. Bij de rondvraag vroeg de heer Put-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1