ZEELAND. BUITENLAND. KUNST EN WETENSCHAP. KERK EN SCHOOL. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. SPANJE, Madrid nog steeds niet gevallen. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele nolee- ring van heden. BEURSTHERMOMETER VRIJDAG. ObLMarkt- Efc Markt - V'A'H - Suiker - Rubber Schepen flw Zpniiwpn komen tot rust' k,ai' Mijnhardt's Zenuwtabletten BELGIL FRANKRIJK. ITALIË. EGYPTE. DE KON. FAMILIE NAAR ZEELAND Kort na de huwelijksreis. Naar de „Vlissingsche Courant" meldt heeft de burgemeester dier stad in een vergadering van het Centraal Comité voor het organiseeren van feestelijkhe den ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard er op aangedrongen, dat na de feeste- lijheden de buurtcommissies i n s t a n d zullen b 1 ij ven en voortgaan met sparen. De burgemeester heeft name lijk bericht ontvangen dat binnen niet al te langen tijd na de huwelijksreis van het Prinselijk paar deKo- ninklijke familie Zeeland en dus ook Vlissingen hoopt te bezoeken, In verband hiermede is o.m. te Vlis singen besloten, dat het vuurwerk uit gesteld zal worden, ook met het oog op het ongunstige jaargetijde, tot bij die komst der Koninklijke familie. Vijf en twintig jaar leeraar aan de Ambachtsschool. Gisteren werd in de bestuurskamer van de Ambachtsschool het feit her dacht dat de heer H, A. Enkelaar 25 jaar als leeraar aan die inrichting ver bonden was. De voorzitter van het bestuur, de heer J, A. Vertregt, benevens de direc teur, de heer C. Doets en een der colle ga s de heer J, P. P. de Blécourt voer den het woord en schetsten de verdien sten van den jubilaris voor de school. Zoowe^door het bestuur, als door het personeel werden bloemstukken aange boden, terwijl als aandenken een fraaie ets van het Middelburgsch stadhuis in lijst werd aangeboden. HET PRINSELIJK HUWELIJK. Het bestuur der Vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" heeft in verband met het huwelijksfeest verzocht geen rechten te berekenen voor het plaatsen van v ersieringspalen in gemeente grond; geen huur te berekenen voor door de buurtcommissies in te nemen gemeentegronden de ter zake van de feestelijkheden te leveren electriciteit tegen zoo laag mogelijken prijs te bere kenen. B. en W. adviseeren den Raad zeer gaarne tot volledige inwilliging van be doeld verzoek te besluiten. Te liever doen zij zulks, waar de financieele toe stand van de gemeente niet toelaat de door gemelde vereeniging, in samenwer king met de Oranje-vereeniging te orga niseeren feestelijkheden rechtstreeks geldelijk te steunen door een subsidie. B. en W. merken nog op, dat zij de eventueele bestr^tingskosten dus ook voor rekening der gemeente zouden willen nemen, gelijk zulks in soortge lijke omstandigheden vroeger eveneens is geschied. Uiteraard zal dan t.z.t, de post „feesten" op de gemeente-begroo ting 1937 verhooging behooren te on dergaan. De electriciteit zouden B. en W, wil len berekenen tegen 10 cent per kwu en het monteursloon tegen 60 cents per uur, B. en W. hebben gegronde ver wachting, dat de P.Z.E.M. bereid zal zijn op de feestdagen de maximale be lasting buiten rekening te laten. Toezicht lager onderwijs. Voor de benoeming van vier leden van de Commissie van Toezicht op het 1. o. heeft die commissie de volgende aanbevelingen ingezonden: vacature-J. Lampert, de aftredende en H. Th. de Meijer; vacature-J. A. M. Lambermont de aftredende en L. F, Groosman; vaca- ture-P. Francois, mr. A. J. van der Weel en dr. P. J. Bouman; vacature-C. Or- baan, W. L. M. P. Thieme en W. Z. Ort. De beide eerste betreffen periodieke aftredingen, de beide laatste in 1936 ontstane vacatures. De nieuwe politiekleeding. Bij de behandeling van de wijziging der gemeentebegrooting 1936 stelde de commissie van financiën de vraag of verhooging van den post voor kleeding en uitrusting der politiedienaars met 130 te danken is aan aesthetische overwe gingen wat de commissie overbodig zou achten of dat zij meerdere doel matigheid ten gevolge heeft. B. en W. deelen naar aanleiding van de vraag mede, dat de verhooging is voortgevloeid uit de wenschelijkheid om de verouderde politiekleeding een meer modern aanzien te geven. Daarbij is vooral gelet op een eenvoudiger uit monstering, die zonder twijfel een ver laging van den prijs voor nieuwe uni formen zal tengevolge hebben. EXTRA UITKEERING AAN ONDERSTEUNDEN. Van het Burgerlijk Ambestuur kwam bericht in, dat het overwoog om een ex tra uitkeering aan zijn ondersteunden te geven in verband met de Prinselijke ver loving, zulks gelet op de omstandigheid, dat te dier zake in de week van 13 tot en met 19 September aan alle steuntrek- kenden een extra-uitkeering van f 2,50 werd verleend. Het bestur voegde daaraan toe, dat de mogelijkheid zou bestaan van overschrij ding zijner begrooting als gevolg van zoo n extra-uitkeering, en vroeg mits dien aan B. en W. of, naar hun inzicht, de Raad geen bezwaar zou maken tegen verevenning eener zoodanige uitgaaf, omdat zij niet noodzakelijk is, doch op vrijgevigheid berust. Den precairen financieelen toestand der gemeente noopte B. en W., nadat zij ken nis ervan hadden gekregen, dat de Raad van Vlissingen besloten had tot het doen van een extra uitkeering ad 2 aan be doelde gezinnen en f 1 aan bedeelde, al leenstaande personen, zich tot Ged. Sta ten te wenden met de vraag of met een eventueele overschrijding der begroo ting van ten hoogste f 665 (231 maal f 2 en 203 m,aal f 1) zou kunnen worden in gestemd, Ged. hebben medegedeeld in beginsel tegen een extra-uitkeering op vorenvermelden voet geen bezwaar te hebben en B. en W. stellen daarom den Raad voor medewerk ;ng aan de voorge nomen extra-uitkeering te verleenen. Niet uitgekeken. Gistermiddag werd in de Korie Delft het 10-jarig meisje A. F., d,at zonder uit te kijken de straat overliep, aangereden door de 16-jarige wielrijdster W. v. S. De 10-jarige kwam zoo op de sfeenen te recht, dat een harer boventanden in tweeën brak. Het is de zooveelste waarschuwing te gen het roekeloos oversteken van de straten en wegen. Paard op hol. Hedenmorgen sloeg het paard v,an den heer V. in de Vlasmarkt op hol en ren de door de Krommeweele en de Seis- straat. Het scheen rechtstreeks op den winkel van den slager F. af te gaan, doch maakte ten slotte nog een draai. Eerst bij de Seisbrug werd de vaart minder omdat het paard tegen de .afrastering van het bolwerk liep. De voerman en 'n jongen die bij hem zat vielen hier van den wagen af. De jongen bad een bloe dende hoofdwonde, de voerman bleef on gedeerd, Het paard is afgespannen en naar den stal gebr.acht om verder te kal- meeren. GRIJPSKERKE. Donderdagavond is alhier op initiatief van burgemeester J. J. de Keijzer een bijeenkomst gehouden om tot oprichting van een Oranjever- eeniging te komen. Na besprekingen is een christelijke Oranjevereeniging opgericht met aan vankelijk 45 leden. Eere-voorzitter is de burgemeester; eere leden zijn de raadsleden. Het dagelijksch bestuur wordt gevormd door A. P. Rotte, voor zitter, D. Dronkers, secretaris en P. D. Sanderse, penningmeester. Besloten is ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana een kin derfeest en een plechtige samenkomst te organiseeren. Voor het Nationaal Huwelijksge schenk is in deze gemeente een bedrag van 60 bijeengebracht. WEMELDINGE. Het ledig'e motor tankschip „Alpina 2" van Bazel, liep gistermiddag tengevolge van den hevigen wind bij het binnenkomen in de buiten haven uit zijn roer en kwam tegen den voet' van den Oostberm vast te zitten. Nadat geruimen tijd getracht was op eigen kracht los te komen, moest de aangeboden hulp van de sleepboot „Jo hanna" aanvaard worden. Het schip is door de sleepboot afgetrokken en voor de Oostsluis gebracht. Door het breken van een sleep- draad botste een Duitsch schip, dat juist de Oostsluis invoer tegen den Sluis muur tengevolge waarvan de vrouw van den schipper overboord viel. On middellijk werd haar van den wal een lijn toegeworpen. Daar zij een goed zwemster was, kon ze deze lijn g'rijpen, waarna ze spoedig aan boord van haar schip was teruggebracht. DUITSCH PROTEST TE MOSKOU- De Duitsche ambassade te Moskou heeft bij het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken geprotesteerd te gen de arrestatie van eenige Duitsche staatsburgers. Onder de gearresteerden bevinden zich ook de eenige evangelische predi kant te Moskou, pastor Streek, een on derwijzer van de Duitsche school, de rechtskundige adviseur der ambassade en de huisarts van eenige leden der ambassade. Zondag j.l, heeft men de godsdienst oefening in de evangelische kerk reeds moeten laten vervallen. Hi^x KANKERVRAAGSTUK. Japansche professor beweert een geneesmiddel gevonden te hebben. De Japansche professor dr. Kakoeisji Ando, van de Keio-universiteit m,aakt er aanspraak op een doeltreffend middel tot genezing van kanker te hebben ge vonden. Sedert Januari jl. zou hij met zi]n methode volledige genezingen tot stand hebben gebracht in 120 gevallen van kanker in den uterus, vijf gevallen van kanker in de keelholte, drie gevallen van maagkanker. NEDERLANDER WINT DEN NOBEL PRIJS VOOR SCHEIKUNDE, Hooge onderscheiding voor prof Debye, Aan den Nederlandschen geleerde prof. Peter Debye, hoogleeraar te Berlijn, is de Nobelprijs 1936 voor scheikunde toe gekend wegens zijn onderzoekingen over de structuur der moleculen. Prof. Peter Joseph Willem Debye is Limburger van geboorte en thans 52 j.aar oud. In 1910 werd hij lector aan de uni versiteit van München. Het volgende jaar werd hij hoogleeraar aan de univer siteit van Zürich, welk .ambt hij in 1912 verwisselde voor het hoogleeraarschap te Utrecht. In 1914 trok prof. Debye naar Göttingen, vanwaar hij in 1919 weer naar Zürich ging, om er aan de technische hoogeschool te doceeren. Inmiddels h.ad hij zich te Leipzig gevestigd, waar hij in 1917 benoemd was tot hoogleeraar in de natuurkunde aan de universiteit. Hier werd hij ook directeur van het natuur kundig instituut en redacteur v,an het „Physikalische Zeitschrift". Van Leipzig is prof. Debye naar Berlijn gegaan, waar hem thans aan het „Kaiser Wilhelm In- stitut für Pbysik" de hoogste weten schappelijke onderscheiding is ten deel gevallen. In den toestand* te Madrid is ook gis-j teren geen wijziging gekomen. De op standelingen hebben nog geen verderen aanval in de richting van het centrum v,an de hoofdstad ontketend. Zij hebben zich gisteren voornamelijk bepaald met het zuiveren van het terrein en het ver beteren van de stellingen met het oog op den komenden aanval, die den rech teroever van den rivier de Manzanares als uitgangspunt zal hebben. In een radiotoespraak zeide generaal Queripo de Llano dat Franco geen haast heeft Madrd te bezetten, hoewel alles voor den aanval gereed is. De troepen zullen eenige dagen rust nemen geduren de welken tijd de stellingen versterkt zullen worden en wel voornamelijk die bij de Segovia-brug en de voorstad Car,a- banchel Bajo. De strijd om laatstgenoem de wijk is een der hevigste van het ge- heele front geweest. Aan beide zijden moeten eenige honderden slachtoffers gev.allen zijn. De regee.ringstroepen hebben gisteren op de rechter en linkerflank van de op standelingen verschillende aanvallen ge daan, gesteund door tanks en artillerie. De opstandelingen- konden evenwel alle aanvallen afslaan. Ook de strijd in het Casa da Campo schijnt nog niet beslist te zijn. Aan den rand van het bosch werden van beiden zijden felle aanval len gedaan waarbij velen sneuvelden, maar vorderingen hebben geen der par tijen gemaakt. Over den strijd in dezen sector meldt een correspondent v,an Havas dat de opstandelingen Woensdagnacht razende aanvallen deden, waarbij zij gebruik maakten van de beste elementen hunner infanterie, van cavalerie en tanks, met den steun van geschutvuur. Terwijl een fijne regen viel beten de regeeringstroe- pen zich echter vast in hun stellingen, waaruit zij een regen van mitrailleurko gels op de opstandelingen deden neer dalen en er aldus in" slaagden hun op- marsch tot staan te brengen. Tegen middernacht gingen de militie troepen met steun van d.e internationale colonne, die te hulp gekomen was, op hun beurt tot 't offensief over. Deze fel le, plotselinge aanval dwong de opstan delingen terug te trekken. Hun verlie zen waren zwaar. De lijken van Spaan- sche opstandelingen en Marokkaansche soldaten liggen gezaaid over 't veld. De regeeringstroepen maakten een duizend tal geweren buit, terwijl zij 200 opstandi ge leden der Guardia Civil krijgsgevan gen maakten. In Casa de Campo zit nu nog een groep Marokkanen en opstandelingen, die vol komen omsingeld zijn. Aangezien zij ech ter over automatische wapenen beschik ken, blijven zij zich verdedigen. Van een toren, die Casa de Campo be- heerscht, vuren groepen regeeringstroe pen zonder ophouden op de omsingelden, die, n.aar men verwacht, niet lang meer zullen wachten met zich over te geven of gevangen genomen te worden. Ook daalt een veelvuldiger artillerievuur op hen neer dan in de laatste dagen het ge val was, A,an den anderen kant van de Manza nares, tegenover de brug van Toledo, vu ren de mitrailleurs der loyale troepen en beletten zoodoende iedere samentrek king van hun tegenstanders. Gistermiddag regende het steeds en hing het wolkendek zeer laag, met het gevolg, dat de vliegtuigen der opstande lingen hun dagelijksche raids op de hoofdstad niet konden uitvoeren. De niet-inmengingscommissie keurt controle'plan inzake Spanje goed. De niet-inmengingscommissie heeft hef plan voor een controlestelsel in Sp.anje ter verzekering van de toepassing der niet-inmengingsovereenkomst goed ge keurd. Dit plan is van zekere amende menten voorzien. De onderscheiden re geeringen zullen er nog haar goedkeu ring aan moeten hechten. In het communiqué over de zitting van de niet-inmengingscommissie wordt me degedeeld d,at. tijdens de debatten een heftige woordenwisseling plaats had lus- schen de Italiaansche en Russische gede legeerden. De Italianen verklaarden, dat het Sowjet-systeem het systeem van oor log is. Italië neemt de uitdaging aan, want het is overtuigd, dat niet alleen de toekomst van Spanje, doch van geheel Europa op het spel staat. De Russen antwoordden hierop, dat. Italië thans blindelings de aanwijzingen van Berlijn volgt inzake het maken van onderscheid niet tusschen communisme en fascisme, doch tusschen vrede en oor log. AMSTERDAM, 14 November. Denemarken Oblig. 1926-5 100100%. Amsterdam 1934-4% 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 99%99%. Cities Service Cy. P. 1958 5 52%52%. A Pref, Jurgens A 124125, A Ned. Gist- en Spiritusf. 470.470. A De Schelde N.B, 49%47%. C Am. Smelt en Ref. 75%74%. C North Am. Cy. 23%23. A Born, Sum. H.M. 180%182. A Houth. Alberts 97%98. C Union Pac. Rr. 104%103%. C Int. Nickel Cy. 49%48%. Ned. 1000-4 100%—100%. O. Indië 34 1000-4 100%—100%-%. Engeland 1960-90 4 88%88%. A Koloniale Bnk. 87%84-%. A N.I. Hbk. 1000 142%—139%, C Ned. H. M. 1000 170—168%. A v. Berkels Pat, 58%55. C Calvé-Delft 8886. A Philips Gem. B. afg. 276%—270%-72% C Unilever 167%162.64 C Am, Car en Foundry 38%38% C Anaconda Cop. 40%38%-% C Bethlehem St. 54%53-% C Kennec Copper 46%44%-% C U. States St. C. 58%—57%-% A Kon. Petr, Mpij. 403%397%.94% C Contin. Oil Cy. 2928%-% C Phillips Petr. Comp. 36%36% C Shell Union O.G 20%—19%--% C Tide Water Ass. Oil 16%15%-% A Ned. Scheep v. U. 92%90%-92% A HiV. Amsterdam 434%427.21 A Java Cult. Mij. 175%—170-74 A N. I. -Suiker U. 144%—142%-38 A Deli Batavia 242236%-41 Koninkl. - Amerika - (Wettig Philips Unilever gedeponeerd C Deli Mij. 1000 304%—301%-05 A Senembah 264%262-65 C Baltimore en Ohio 17%17% C Southern Pac, Cy. 33%31%-32 A Southern Rlw. 17%17 A Amst. Rubb. C. 272%—259%-63% A Deli-Bat. Rubb. 165159-60% A Hessa Rubber 187%182.83 A Serbadjadi S, R. 127123% WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Londen Berlijn Parijs Brussel New York Reismarken 9,05% 74,70 8,61 31,40 1,85% 51 Gister. 9,06% 74,75 8,62% 31,42% 1,85% 51 wtt iauiiuTrwii meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog (Ingez, Med.) Mijnwerkersstakty\g in Henegouwen, In de Marie José mijnen te Maurage is staking uitgebroken. Tegen den raad der vakvereenigings- leiders in, hebben van de 780 mijnwer kers er zich 463 niet op het werk ge meld. Electriciens bezetten 12 werkplaatsen.. Electriciens te Parijs hebben een staking afgekondigd uit solidariteit met collega's, die wegens een staking op Za terdag j.l. waren uitgesloten. Een 12-tal werkplaatsen is door hen bezet. HET VLIEGONGELUK NABIJ ROCCAGORGA, Reeds 20 dooden. Het vliegongeluk, dat Woensdag te Roccagorga heeft plaats gevonden, heeft 20 menschen levens gekost. Toen alle dorpelingen zich op de plaats des onheils bevonden, ontplofte eensklaps de ben zinetank, waardoor talrijke aanwezigen in vlammen werden gehuld. Behalve vier van de zes inzittenden van het vliegtuig, die reeds bij den val waren gedood, zijn inmidels 16 dorpelingen aan hun brandwonden bezweken, terwijl 30 anderen nog min of meer ernstig ge wond zi-'n. 14 dooden bij scheepsongeval. In de nabijheid van de haven van Alexandrië is een Egyptisch vracht schip gekenterd en gezonken. Slechts een passagier kon door visschers wor den gered. De overige 14 opvarenden verdronken. Buitengewone Classisvergadering te Goes, Gisteren had te Goes een buitengewo ne vergadering van de classis Goes der Ned. Herv. kerk plaats, die uitsluitend gewijd was aan de Zending, Dr. D. Crommelin, zendingsdirector, sprak 'n rede uit. De Zendingsmoeilijk heden komen volgens spr. niet voort uit financieele oorzaken of uit een verkeer de organisatie. Hoofdfout is, dat de ge meente haar Zendingstaak niet ziet maar de zending beschouwt als liefhebberij van een paar Zendingsvrienden, De Zen ding staat te veel buiten de kerk. Dat de kerk dit begint in te zien is een hoopgevend verschijnsel. De Herv. kerk begint haar fout in te zien, wat van belang is voor de Zending, maar ook voor de kerk zelf. Met alg. stemmen werd besloten bij 't Classicaal Bestuur aan te dringen op op richting van een classicale Zendingscom missie. Een commissie van negen perso nen werd gekozen, die op een komende buitengewone classicale vergadering ad vies inzake de taak en de organisatie van een classicale Zendingscomuiissie zal uitbrengen. Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 13 November. Ruiten vernield. J. G. C 51 jaar, granietbewerker, te Breskens werd ten laste gelegd, dat hij op 13 September 1936 te Breskens op zettelijk met een steen of hard voorwerp heeft geworpen of geslagen tegen twee vensterruiten, toebehoorende aan Daniel Pieter Ekkebus, en door deze handeling die ruiten heeft vernield. Eisch f: 20 of 10 dagen hechtenis. Minderwaardige margarine. J. V., 50 jaar, werkman te Oostburg werd op 24 September 1936 door den kantonrechter aldaar veroordeeld tot 20 of 10 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring der inbeslag genomen margarine, terzake van vervoer van mar garine, welke zetmeel bevatte, gepleegd te Oostburg op 25 April 1936. Verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch bevestiging vonnis kantonrech ter. Gestolen fietsplaatje gekocht. S, V., 41 jaar, logementhouder, te Breskens was ten laste gelegd, dat hij op 13 October 1936 te Breskens opzettelijk van Jan van de Kreke heeft gekocht een door diefstal, althans door misdrijf verkregen rijwielbelastingmerk in étui. Eisch 1 maand gevangenisstraf. J. v. d. K., 25 jaar, liedjesventer te Kruiningen werd ten laste gelegd, dat hij op 13 October 1936 te of nabij Cadzand met het oogmerk tot wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen een rij wielbelastingmerk, geheel of ten deele toebehoorende aan A. Cappon althans aan een ander dan verdachte. Eisch 20 of 20 dagen hechtenis; en 2 maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met proeftijd 3 jaar. DE MALVERSATIES TE VLISSINGEN. De vonnissen, De rechtbank te Middelburg deed he den uitspraak in de zaken betreffende de malversaties bij het Plaatselijk Cri siscomité en het Bureau voor Maat schappelijk Hulpbetoon, waarvoor op 30 October 7 personen hebben terecht ge staan. De rechtbank veroordeelde den 47- jarigen kraandrijver C. R. wegens dief stal meermalen gepleegd tot 3 maanden gevangenisstraf, bij een eisch van vier maanden; den 44-jarigen werkman H. V. wegens diefstal, den 35-jarigen Chr. G., zonder beroep, den 34-jarigen scheeps bouwer A. B. beide wegens diefstal meermalen gepleegd, ieder overeenkom stig den eisch tot een maand gevange nisstraf. De 41-jarige J. P. L., commies ter se cretarie en secretaris van 't Plaatselijk Crisiscomité, tegen wien 2 maanden ge vangenisstraf Was geëischt, werd veroor deeld wegens verduistering meermalen gepleegd, verduistering twee maal en verduistering drie maal gepleegd, tot 3 maanden voorwaardelijke gevangenis straf met 3 jaar proeftijd en 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. De administrateur van Maatschappe lijk Hulpbetoon, de 43-jarige W. de W. werd wegens heling tweemaal gepleegd, het doen plegen van valschheid in ge schrift en verduistering, bij een eisch van 6 maanden, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Ten slotte is de oud-wethouder vein Vlissingen, de 55-jarige P. G. L„ tegen wien de Officier 8 maanden gevangenis straf had gevorderd, veroordeeld wegens het door misbruik van gezag tot twee maal toe uitlokken van verduistering en eenmaal van valschheid in geschrifte tot 6 maanden gevangenisstraf.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2