222ÜS GOISGHI COURANTE LOCA REITS BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 268. TWEE BLADEN. DONDERDAG 12 NOVEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. ÜDDEUIURG. iGES. VLISSINGEN. WALCHEREN. IUID-BEVELAND. Groene Kruis Hoestbonbons ROOR0-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. .Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 15 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. PRINS BERNHARB WttLDT C A V ALERIE-OFFICIER. Het ligt. n,aar wij vernemen, in de bedoeling, dat Prins Bernhard zoodra hij Nederlandsch staatsburger zal zijn benoemd z,al worden tot cavalerie- officier. Z. D. H. wordt ingedeeld bij het le half-regiment huzaren te Amersfoort. Na de plechtige installatie en beëedi- ging zal te Amersfoort door de geza menlijke officieren der cavalerie den Prins een feestmaaltijd worden aange boden. DE TOEWIJZING DER 3 PCT, STAATSLEENING 1936. Bij de Dinsdag gehouden inschrijving ap de 3 pet. st/aatsleening 1936 is in geschreven voor een totaal bedrag van f 338,392,500. De toewijzing op deze inschrijvingen heeft op zoodanigen voet plaats, dat ,alle gevraagde obl'gatiën van f 100 ten volle worden beschikbaar gesteld en dat op de inschrijvingen voor obligatiën van f 500, 20 pet. en op de overige in schrijvingen 14,15 pet. wordt toegewe zen. De nat, soc, groet. Minister De Wilde merkt in zijn me morie v,an antwoord nopens de begroo ting van binnenlandsche zaken het vol gende op: Dat een bepaalde groep meent, zich bij officieele plechtigheden en feesten op geen andere wijze te kunnen uiten dan door het bezigen van een groet of roep, welke een politiek karakter draagt, moge te betreuren zijn, maar dit moet voor rekening van die groep blijven. Het toezicht op de geldmiddelen van den B. V, L, De minister van binnelandsche zaken deelt in zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer o.a, het volgende mede: Wat betreft het toezicht op de geld middelen van den Bijzonderen Vrijwil- ligen Landstorm meent de minister, dat een voldonde verscherping daarvan thans is aangebracht. Het verheugde hem te vernemen, dat dit gevoelen blij kens hef voorloopig verslag door de Tweede Kamer gedeeld werd. Een „minister Deckers"-chrysant, Naar wij vernemen heeft mr. dr. L. N. Deckers, minister van landbouw en visscherij, in een persoonlijk schrijven zijn goedkeuring eraan gehecht, dat de handelskweekerij C. M. van Zaal Mzn. te De Kwakel, gemeente Uit hoorn, een harer nieuw gekweekte chrysanten den naam zal geven van „Minister Deckers". BESCHERMING VAN DE NEDERLANDSCHE GLASSLIJPERIJ, Tegen de snoode vernietigings- pogingen van 'n fctuitenlandsch kartel. Bij de Tweede Kamer is ingediend 'n wetsontwerp tot goedkeuring van het Kon. besluit van 28 Augs. 1936 tot het tijdelijk buiten werking stellen van het invoerrecht op ruw spiegelglas. Het bedrijf van slijpen en polijsten van ruw spiegelglas wordt in Nederland uit geoefend door een aantal kleine fabrie ken, welke zich mede met den handel m vensterglas bezighouden en door een belangrijk bedrijf, namelijk de n.v. Glas- maatschappij te Heerlen, een fabriek waJ?r ongeveer 140 man werk vinden. e toestand van bedoelde bedrijven is zeer precair te noemen, als gevolg yan de prijspolitiek van het interna tionaal glassyndicaat. ■l e betrokken ministers meenen uit de J\er beschikking staande gegevens te bedn r afIeiden. dat het blijkbaar in de nai!"tnVa\het syndicaat ligt, voor- maat^ Het drijf van de n v Glas- ouï d PP1J tC ï?eerlen' welke als eenig TevertW °P, d! Nederlandsche markt levert, te gronde te richten. daf-f ^°nd V00r het vermoeden dat t glassyndicaat in dit streven wordt gesteund door een regeling met andere ouitenlandsche producenten, volgens welke regeling deze producenten "zich van de Nederlandsche markt zouden hebben teruggetrokken, zoodat het syn dicaat zich eventueel geheel van het af zetgebied in Nederland meester zou kunnen maken. De ministers zijn van oordeel, dat genoemd Nederlandsche be drijf tegen de gesignaleerde pogingen beschermd moet worden, d{aar anders dat bedrijf, hetwelk als eenig outsider van een sterk kartel voor ,;ieb prijspeil van spiegelglas op de Nederlandsche markt van groote beteekenis is, het on derspit zal moeten delven. <a3TÏ. Afgewacht zal moeten worden, of de1 getroffen maatregel, waarvan de geldig heidsduur op het wettelijk maximum van één jaar is gesteld, afdoende is, Het is enkel de bedoeling, ruw spie gelglas van het gewoon invoerrecht vrij te stellen, voor zoover dit glas hier te lande verder moet worden bewerkt'. DE VERONTRUSTE PLUIMVEE HOUDERS. Door de vereeniging van broederijen en pluimveefokbedrijven werd het vol gende telegram aan den minister van landbouw gezonden: „Eierprijs heden 5 pet, hooger dan correspondeerende week van vorig jaar, Tarwe, mais en gerst resp. 83, 64 en ruim 100 pet. in prijs gestegen. Aanvoer op pluimveemarkt Barneveld heden dan ook weer ruim 30 pet, grooter dan vorig jaar. Door positie der binnelandsche en buitenlandsche markt werkt de restitu tieregeling zeer onvoldoende. Pluimvee houders ontvingen reeds twee jaren de toezegging, dat de niet gerestitueerde graanrechten voor de naar Duitschland geëxporteerde eieren, hetgeen zeer aan zienlijke bedragen is gaan vertegenwoor digen, hun alsnog ten goede zou komen. Tot dusver heeft men daarvan echter nog niets bemerkt. Vreezen, dat de ernst van den toestand voor de pluimveehou ders, die nimmer gesteund, doch wel belast werden, niet wordt ingezien. De steeds leeger wordende kippenhokken spreken hier een duidelijke taal. In breeden kring der pluimveehouders klim mende onrust waarnembaar, dringen bij U.E. met klem op een spoedig ingrijpen aan", DE MONOPOLIEHEFFINGEN OP GRANEN. Minister Deckers zet uiteen, waarom verlaging z.i. onmo gelijk is. De minister van landbouw en vissche rij heeft geantwoord op twee brieven van het comité van graanhandelaren te Rotterdam waarin aangedrongen werd op verlaging der monopolieheffingen op graan. De minister zegt dat men zich in het schrijven wel op een zeer eenzijdig standpunt heeft gesteld, door niet het geheele probleem van de landbouwcri- sispolitiek in de beschouwing te betrek ken, doch alleen een onderdeel, zijnde de monopolieheffingen op granen. Bij de veranderingen van de land- bouwcrisispolitiek tengevolge van de depreciatie van den gulden zijn in de eerste plaats maatregelen noodzakelijk waardoor mettertijd vereenvoudiging in kan treden die financieel verschillende bedrijfstakken van land- en tuinbouw voor verderen achteruitgang behoeden. De monopolieheffingen maken het op beperkte schaal mogelijk eenige ver eenvoudiging te bereiken. De .stijging van den wereldmarktprijs voor gerst heeft den bijslag doen vervallen, het geen vermindering van de binnenland sche controle en van administratieve maatregelen met zich brengt. Verlaging van monopolieheffing ech ter zou een zeer ernstige aderlating be- teekenen voor het landbouwcrisisfonds, deze heffingen dienen als een integree rend deel van de landbouwcrisispolitiek te blijven. De meening dat daardoor de autarkie in den landbouw zou worden bevorderd, of dat de graanhandel daar van ernstige schade zou ondervinden kan de minister niet deelen. De graanhandel, en wel speciaal de handel in voedergranen, heeft belang bij een voldoenden afzet en deze zal er zijn, indien een behoorlijke afzet van de veeteeltproducten. Dit hangt samen met de mogelijkheden van den export. De exportpolitiek is zeer zeker in het be lang geweest van den veevoederhande en dus ook in de eerste plaats van den importhandel van granen. Hoewel bij de vermindering van de afzetmogelijkheden die in weerwil van de regeeringsmaat regelen is opgetreden, niet anders te verwachten was en is, dan een uitbrei ding van andere takken van het land bouwbedrijf en dus ook van de teelt van granen en voedergewassen, heeft dit toch niet een dusdanigen omvang aangenomen, dat daardoor de graan handel zich ernstig bedreigd zou kun nen gevoelen. Eerder kan men zeggen, dat, indien niet van overheidswege op zoo krachti ge wijze de landbouwexport ware ge steund, de import van voedermiddelen dus ook van granen, een met de tegen woordige niet te vergelijken achteruit gang zou hebben doorgemaakt, indien er al van dezen import nog iets ware overgebleven. De dorst naar rijkdom en naar ge not is de ziekte van de maatschappij in haar tijdperk van verval. Laurent. Zonder eenigen twijfel ware tijdelijk misschien eenige verlaging van produc tiekosten te bereiken door een verlaging der monopolfe-heffingen. Zouden dan de tand- en tuinbouw niet in moeilijkhe den komen, dan zou het noodzakelijk zijn, op andere artikelen dan voedergra nen, en dat zouden dan consumptie-,ar tikelen zijn, heff'ngen te leggen, die voor het publiek uiteindelijk geen beter, mis schien eerder een slechter resultaat zouden beteekenen. De minister zal dan ook niet kunnen voldoen aan het verzoek om een ver laging der monopolieheffingen. Wel heeft de minister een beschikking doen voorbereiden, waarbij bepaald zal wor den, dat aan daarin aangewezen impor teurs bij eventueéle verlaging van mo nopolieheffingen en/of Vitaprijs, restitu tie z,al worden verleend over dé inge klaarde in Nederland aanwezige voor raden in eigendom toebehoorende aan bovengenoemde belanghebbenden. DE MOSSELAFFAIRE. Aan de memorie van antwoord op 't voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens de begroot'ng van binnenland sche zaken ontleenen wij het volgende: De minister heeft kennis genomen van de aantijgingen, welke tegen een burge meester, president van het Centraal Verkoopbureau van Mosselen, zijn ge richt en ook v,an het onderzoek, naar deze zaak ingeheid. Kennisneming van de stukken heeft den m'nister tot de overtuiging gebracht, dat er voor het nemen van maatregelen zijnerzijds tegen dezen burgemeester geen aanleiding bestaat. EEN FLINK BEDRAG VOOR HET NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK. Reeds gisterenmorgen om 9 uur, kwamen de eerste dames-collectrices in de trouwzaal ten Stadhuize bij de comité-leden en de helpers, die de da mes voorzagen van met Or,anje linten versierde busjes, een kaart en een hoe veelheid bonnen en dan trokken de col- lectrices met 2 of 3 naar haar straten- complex om gelden in te zamelen voor het huwelijksgeschenk aan Prinses Juli ana en Prins Bernhard. Met enkele der dames hadden wij na afloop van h.aar wandeling een kort on derhoud. Daaruit is ons wel gebleken, dat over het algemeen genomen, met graagte werd geofferd voor het huwe lijksgeschenk van het sympathieke prin selijk paar. Zeker er zijn stadsdeelen, waar het nog al eens was „Neen daar doen wij niet aan mee", maar daartegen over staan er, waar men hoewel er slechts met groote moeite in sommige gezinnen nog iets extra's van 't schamel inko men af kan, spontaan gaf. Maar wat ze ker te prijzen was is dat zij, die niet gaven, over het algemeen toch zeer be leefd bleven tegenover de dames. Ver schillende personen gaven, doch zeiden dat werkloosheid de oorzaak was dat men niet geven kon, wat men gaarne zou doen. Zoo zouden er meer staaltjes te mel den zijn, maar ten slotte komt het aan op het eindresultaat en dit was zeker zeer goed te noemen. Niet minder dan f 1102 kwam bijeen. De f 1100 zou niet gehaald zijn, als niet ju'st op het laats! nog f 5 werd bezorgd van een siadge- noot. Dit geeft ons de overtuiging, dat er wellicht nog meer personen zijn, die door overslaan, niet thuis zijn of welke andere reden ook, nog niet gaven en het is voor hen, dat wij nog een opwek king schrijv.en om alsnog te steunen. Penningmeester van het comité is de heer J. L. A, baron van Ittersum, di recteur van de Twentsche Bank. Ziekenfonds voor Zuid- en Noord- Beveland. Tot voorzitter van de Mij. Zieken fonds „Zuid- en Noord-Beveland (vaca ture mr. J. W. Goedbloed) is benoemd de heer mr. J. A. A. Fransen van de Putte. De vereen, voor Chr. Winterlezin- gen die gedurende 25 jaar tal van Chr. w.nterlezingen organiseerde, is wegens sterke daling van het ledental, ontbon den. Deze vereen, schreef eiken winter 4 a 5 lezingen uit, maar de belangstelling daarvoor was de laatste jaren sterk verminderd. Weer gelegenheid tot een bezoek aan de „De Ruijter." Ook bij 't tweede bezoek van den kruiser „De Ruijter" aan de haven van Vlissingen zal het officieele en ook hel officieuze bezoek niet ontbreken. Vrijdag wordt de kruiser verwacht, Zaterdagmorgen te half tien worden de burgemeester, de wethouders en eenige hoofdambtenaren der gemeente officieel ontvangen en te kwart voor elf zullen de leden v,an de afdeeling Vlissingen van de Vereeniging „Onze Vloot" den kruiser kunnen bezichtigen. Zaterdag van 13,30 tot 15,30 en Zon dag van 15 tot 16,30 zullen alle belang stellenden, voor zoover de tijd het toe laat aan boord worden toegelaten. SEROOSKERKE. Woensdagavond j.l. vond in de Ned. Herv. Kerk alhier van wege de Vereeniging tot Chr. Wijkver pleging op Walcheren's noordwestelijk deel een bijeenkomst plaats ter eere van de nieuwe wijkverpleegster Zr. Smit. De bijeenkomst, waarin verschillende genoo- digden aanwezig waren, stond onder lei ding van den waarn. voorzitter der ver eeniging, ds. W. Reus, te Westkapelle. Spr. wees in het bijzonder op het mooie werk der Wijkverpleging, dat nu al zoo vele jaren in stand gehouden wordt mede door de offervaardigheid van talrijke corporaties en personen. Het was voor de vereeniging een groote vreugde in staat te zijn Zr. Smit voor het ressort Se- rooskerkeSt. Laurens en Vrouwepol der aan te kunnen stellen. Het eigenlijke inleidingswoord werd gesproken door den secretaris der ver eeniging ds. J. G. Panhuise te Aagte- kerke. Spr. ging uit van de woorden uit Luc. 10 42a „Maar één ding is noo- dig". Tenslotte sprak ds. Ph. A. Warners, de plaatselijke predikant, een woord van welkom tot de nieuwe zuster. INZAKE DE FRANSCHE ZAAI-OESTERS Klakkelooze beschuldiging Onze correspondent te Yerseke zond ons gisteren een vrij sensationeel be richt inzake de Fransche zaai-oesters, waarmede de Nederlandsche regeering thans, naar 't heette, de Yerseksche oesterkweekers zelve zou gaan becon- curreeren. Thans schrijft onze correspondent ons: YERSEKE. „Naar wij nader verne men is de regeering voornemens de Fransche oesters die op het oogenblik worden opgevischt op de lerseksche Oesterbank in kleine partijen publiek a contant te verkoopen. Men zal probee- ren te verkrijgen, dat die verkoop wordt uitgesteld tot na Nieuwjaar, daar anders de markt van de Zeeuwsche oesters (welke de kweekers nu in voorraad hebben) zou ontwricht worden. Het voornemen bestaat om alleen de oesters boven de 70 kg per 1000 te verkoopen, De rest wordt nóg eens weer uitgezaaid. Dan zal in 1937 van regeeringswege een crediet van 177.000 worden uitge trokken, waarvoor weer zaaioesters in Frankrijk zullen worden aangeschaft, die op crediet aan de oesterkweekers denkelijk pondpondsgewijs zullen wor den gegeven. Deze zullen dan bij even- tueele verkoop moeten worden betaald. Een en ander zal zeer tot tevreden heid van de betrokkenen leiden." Tot zoover onze correspondent. Het komt ons nuttig en noodig voor hem publiekelijk hier er op te wijzen, dat zijn eerste mededeeling klaarblijkelijk wel lichtvaardig geweest moet zijn, wanneer na een alarmeerend bericht den volgenden dag reeds uit een heel ander vaatje getapt wordt. Men kan te Yerseke weten, dat ons blad een open oog heeft voor bestaan de of op redelijke en voldoende gronden onderstelde misstanden. Maar hij, die een misstand in het algemeen belang wil wraken 't zij inzender of correspon dent, dat is ons om 't even heeft zich tevoren terdege van de juistheid zijner klachten te vergewissen. Anders maakt een correspondent misbruik van zijn positie, een inzender misbruik van het vertrouwen der redactie. Als het om de waarheid gaat ac- coord. Maar dan: niets dan de waarheid en de geheele waarheid. Voor geruchten BIJDRAGEN VOOR HET NATIONALE HUWELIJKSGESCHENK VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK AAN ZIJN KROONPRINSES kunnen, behalve aan de penningmeesters der plaatselijke comité's, ook worden gestort in gesloten bussen aan de bu reaux van dit blad te Middelburg en te Goes, of worden overgeschreven on der vermelding van „Nationaal Huwe lijksgeschenk"! op de postrekening nr. 43255 ten n,ame van de N.V. de Middel burgsche Courant. Verwachting to<t morgenavond: Matige tot krachtige tijdelijk nog stormachtige Z. tot Z.W, wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, re gen- of hagelbuien, kouder. Do 12 Nov, Zon op: 7 h 17; onder: 16 h 11. L:cht op: 16 h 41. Maan op: 5 h 37; onder: 14 h 58. N.M.: 14 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Do. Hoogwater. Laagwater. 12 0.05 12.17 6.23 18.53 Vr. 13 0.41 12.50 6.59 19.25 Za. 14 1.11 13.22 7.32 19.56 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei November. Do. Hoogwater. Laagwater. 12 1.47 14.03 7.32 19.51 Vr. 13 2.27 14.39 8.09 20.23 Za. 14 S 3.03 16.16 8.40 20.53 Het aangenaamste middel bij gevatte kou is nog altijd (Ingez, Med.) en praatjes is er in ons blad geen plaats. Red. VERDRONKEN. Hedenmorgen reed de 50-jarige K„ woonachtig te Rilland-Bath per rijwiel in den Bathpolder. Vermoedelijk tenge volge van den wind is hij met zijn rij wiel in een naast den wegMiggenden wa tergang geraakt. Ofschoon men spoedig er bij was, om den man op het droge te helpen, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Toepassing van kunstma tige ademhaling had geen succes meer. KATS. Woensdagavond werd in de Oude school, onder voorzitterschap van den heer M. Hansen een vergade ring, voor leden en niet leden, gehou den van de Oranjevereeniging. Het doel dezfer vergaidering was een be spreking van de te houden feesten bij het a.s. huwelijk va nde Prinses en Prins Bernhard. Er werd een feestco mité samengesteld dat verder zal on derhandelen hoe het feest gevierd zal worden. Dit comité bestaat uit de hee- f ren M. W. van Arenthals, voorzitter, A. P. v. d. Maas, secretaris, P« Priester penningmeester, D. Pjriester, M. H. Noordhoek, P. Remeens, P. de Wild, A. Platschorre en C, Overbeeke. Draden van radiodistributie doorgeknipt AARDENBURG. In deze gemeente is een radiodistributie gevestigd. De hier voor benoodigde draden zijn zooals ge bruikelijk aan de verschillende gebou wen bevestigd, waartoe de eigenaars mondeling toestemming hadden gege ven. Een dezer dagen kreeg een bewo ner van een dergelijke woning verschil van meening met den exploitant van het radiodistributiebedrijf. Hij schreef een aangeteekenden brief dat de draden aan zijn woning verwijderd moesten worden. Dit duurde blijkbaar te lang, want eeni ge dagen later heeft hij zelf de draden doorgeknipt, waardoor natuurlijk ver schillende luisteraars van radio versto ken werden. (V. C.) BIERVLIET. In de vergadering van het Oranje-Comité, onder voorzitter schap van den burgemeester, werd Dinsdagavond besloten, dat bij gelegen heid van het huwelijk van Prinses Juli ana en Prins Bernhard op 7 Januari a.s. de klok zal worden geluid, dat in de oude school, het oude gemeentehuis en in de school te Driewegen luidsprekers

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1