BLOOKER's CACAO KRONIEK van den DAG. DE GOUDEN RAT ZEELAND. Half elf - Itlookcrtijd TWEEDE BUD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1936. No. 267. MIDDELBURG. WALCHEREN. 't Is kwaliteit, al wat U proeft! Geen bons, geen cadeaux, maar cacao, puur en fijn! Eerst restauratie in Hongarije? De geruchten over een mogelijke her rijzenis der Habsburgsche dynastie, waarover we het gisteren hadden, wil len nu, dat aartshertog Otto binnen af- zienbaren tijd met prinses Maria, doch ter van koning Victor Emmanuel zal huwen en dan eerst koning van Honga rije worden; Niet dus dadelijk van Oos tenrijk. Voor de politieke spanningen in midden-Europa maakt dat weinig verschil. Het spreekt vanzelf, dat de Habsburgers, zoodra ze weer een troon onder zich hebben, naar een hereeni- ging van Oostenrijk en Hongarije zullen streven; al zou het dan voorloopig maar in den vorm van een personeele unie zijn; een vorm dus, waarbij beide landen onder denzelfden vorst staan, doch overigens aparte staten blijven met na tionale van elkaar onafhankelijke re geeringen. De geruchten, dat Hongarije het eerst een Habsburger terugkrijgt, worden in verband gebracht met een bezoek van graaf Ciano, den Oostenrijkschen mi nister van buitenlandsche zaken, aan Weenen. Zondag arriveerde hij in de Oostenrijksche hoofdstad. Officieel wordt weliswaar ontkend, dat zijn besprekingen iets met de Habs burgsche kwestie te maken zouden heb ben, doch bijzonder categorisch was die ontkenning niet geredigeerd. En boven dien is, zoowel te Rome als te Weenen met groote stelligheid gezegd, dat de pourparlers van uitzonderlijk veel be lang voor midden-Europa zullen zijn. Er kan natuurlijk tot allerlei belang rijks buiten de Habsburgsche kwestie om besloten worden; sensationeele be slissingen behoeven daarop niet per se betrekking te hebben. Maar uitzonder lijker van gewicht en sensationeeler van aard dan een herstel van het koning schap, hetzij in Oostenrijk, hetzij in Hongarije, is nauwelijks één enkele an dere aangelegenheid denkbaar. De geruchten inzake Habsburg wor den intusschen doorkruist door geruch ten nopens zonderlinge Duitsch-Oosten- rijksche afspraken. We hebben gisteren daarover een „onthulling" uit de „Daily Telegraph" gepubliceerd. Volgens dit Engelsche blad, zou er achter de scher men tot een innige militaire samenwer king tusschen Berlijn en Weenen zijn besloten; zou Oostenrijk's buitenland sche politiek voortaan min of meer door het Derde Rijk gedicteerd worden en zouden de Oostenrijksche nazi's zich weer mogen gaan organiseeren, zelfs met behulp van financieelen steun uit Duitschland. Dit alles klinkt tamelijk fantastisch. Wij schreven gisteren, dat er sinds eenigen tijd een politieke ver schuiving te Weenen plaats vindt in Duitsche richting. Maar dat deze al zoo ver gevorderd zou zijn, als de „Daily Telegraphbeweert, lijkt ons niet waar schijnlijk. Het zou trouwens den eersten keer niet zijn, dat dit Engelsche blad de geschiedenis een beetje vooruit is. Aan den anderen kant echter: het is in mid den-Europa een eigenaardige politieke warboel, waaruit van alles voort kan komen. Wellicht vindt achter de poli tieke schermen te Weenen momenteel een geduchten strijd plaats tusschen aanhangers van den Anschluss en aan hangers van de restauratie. Wie het zullen winnen valt met geen mogelijk heid te zeggen. De geruchten, dat aartshertog Otto en prinses Maria binnen afzienbaren tijd den troon te Boedapest zullen beklim men, hebben natuurlijk heel wat on rust in de landen der Kleine Entente gewekt. Tsjecho-Slovakije, Roemenië en Zuid-Slavië waren reeds geheel ontdaan van de redevoering, die Mussolini de vorige week te Milaan hield en waarin hij den Hongaren beloofde hen energiek in hun streven tot herziening der bij het vredesverdrag van Trianon vastgestelde grenzen bij te zullen staan. Men kan te Praag, Boekarest en Belgrado het ge voel hebben, op 't oogenblik in den hoek te verkeeren, waar de klappen vallen. Maar wie zetten het schande lijke verdrag van Trianon in elkaar? 70) naar het Engelach van PAUL TRENT. Hij dacht, dat dit gebaar niet nalaten zou indruk te maken op het meisje en dat deed het ook inderdaad. Hij ver keerde echter in de meening, dat Des- brook zou weigeren om de vereischte belofte te geven, maar hierin vergiste hij zich, want Ralph was van meening dat hij zich, ter wille van zijn vrijheid, wel een kleine vernedering kon laten aanleunen. In zijn gevangenschap zou hij voortdurend gekweld worden door ge dachten over Jane en zich steeds weer afvragen wat er met haar gebeurde, ter wijl hij haar niet kon helpen. Als hij vrij vrij was, zou hij misschien de kans krij gen om toch iets voor haar te doen. Dus toen Taylor het luik weer opende en Jane hem vertelde wat Grafton gezegd had, stemde hij onmiddellijk toe „In orde. Ik zal geen vinger meer naar je uitsteken, zoolang wij aan boord van dit schip zijnriep hij tegen Grafton, VRIJSTELLING VAN DEN DIENST PLICHT. De Commissaris der Koningin heeft vrijstelling van den diensrphcnt ver leend aan de hieronder genoemde perso nen; allen van de lichting 1938 en allen wegens broederdienst: J. van den Berge, F. C. Broodman, C, J. Simpelaar, H, J\. Gutteling, H. P. Ha- riot, J. Heijstek, W. F. den Hollander, G, J. Holster, A. M. Homburg, G. M. Hubrechsen, H, Jansen, B. de Jonge, L, Polvliet, A. J. Kabboord, C. van Kleven, D, de Kuijper, P. Lampert, J, C, Mijn heer, W. JNijsen, Th. J. Petiet, C. van der Linde; M. P. Verburg, D. A. Steke- kee, J, Sturm, M. Vinke, R. Chr. A. van Voorst Vader, C. Vermeule, E. Visser, J. Wolf, W. Wisse, A. M. van Wijk, F. A. Reijnhoudt, Th. de Bakker, L. de Looff, S, Schout. De inspecteur van politie vestigt de aandacht van belanghebbenden voor zoover noodig er op, dat het ingevolge de bepaling van het Rustdag'besluit voor transportarbeiders te land 1920 verbo den is jeugdige personen (personen be den den leeftijd van 18 jaar) des Zon dags arbeid te laten verrichten, be staande in het aan huis bezorgen van melk. Oud-leerlingen Landbouwhuishoudcursussen. In de zaal „de Landbouw" alhier hield de ver. van oud-leerlingen der Landbouwhuishoudcursussen op Zuid en Noord-Beveland en Walcheren Dins dag jl. een zeer goed geslaagde verga dering. Na afdoening van enkele huis houdelijke aangelegenheden verleende de presidente, mej. De Regt het woord aan den heer L. van Dijk van Schoon- dijke, om een „causerie met lichtbeel den te houden over: „Ons dagelijksch brood door de eeuwen heen." Spreker gaf achtereenvolgens in een boeiend en pre tig betoog een overzicht van de wording der bakkerij, de beteekenis van het brood voor de menschhe d door de .'eeuwen heen, typische folkloristische bijzonderheden omtrent het brood, waarna hij besloot met een humoris i- sche schets uit de Vfaamsche bakkers wereld. Alles werd verduidelijkt door een keur van lichtbeelden, die evenals het gesprokene zeer den bijval der aan- wez gen genoten. Een warm applaus, beloonde dan ook den spreker voor zijn interessan'e en leerzame voordracht, welke zoo rijk van inhoud was en tot in de kleinste bijzonderheden was verzorgd. Ook aan een vroolijken lach heeft hij het niet doen ontbreken. Nog zij vermeld, dat de Z. L. M. be langeloos zorgde voor projectielantaarn met bediening. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand October werd aan het kantoor te Goes op spaarbank boekjes ingelegd f 94,857 en terugbetaald f 96,195. Derhalve m'nder ingelegd dan terugbetaald f 1,338. Het aantal nieuw uitgegeven boek jes bedroeg 50. DOMBURG, De mandolinevereeni- ging „Oefening kweekt Kunst" alhier, wier bestuur niet was vertegenwoordigd die achter Jane in de deur-opening stond en het tooneeltje met spottende blikken op nam. „Ik heb me misrekend", riep Grafton opgewekt uit, „Ik dacht, dat je me die belofte niet zou willen geven", zei hij lachend. ..De kwartier-meester kwam hem roe pen en hij ging naar dek, maar voor hij hen verliet, deelde hij Taylor mee, dat hij dien avond in de salon wilde dinee- ren en dat miss Fraser aan zijn rechter hand geplaatst moest worden. Brockdorf stond op de brug en wenk te hem en hij voegde zich bij den kapi tein, „Morgenochtend zullen wij Ierland omgevaren zijn en werkelijk ik wilde wel, dat u besluiten kon om dan van koers te veranderenIk voel mij heele- maal niet op mijn gemak over deze ge schiedenis. Ik verzoek u, mij uit uw dienst te ontslaan", vroeg Brockdorf re spectvol, doch met g'roote overtuiging. Grafton was ten zeerste verbaasd over dit verzoek, want hij had gemeend, dat zijn kapitein hem, onder alle om standigheden trouw zou blijven had hem als zijn trouwste sateliet beschouwd bij de feestbesprekingen, heeft haar me dewerking op den feestdag alsnog aan geboden. RAAD VAN NIEUW- EN SINT JOOSLAND. Begrooting goedgekeurd. Geen beiastingverhooging. NIEUW EN SINT JOOSLAND. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester voltallig. Aan de orde was een aangehouden voorstel van B. en W. tot beschikbaar stelling van 175 voor aanleg van een schietbaan. Aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heer en De Kater, Eikenhout en De Goffau. Aangezien onder de gesloten fraude verzekering ook de effecten der ge meente begrepen zijn, stelden B. en W. voor geen safeloket te huren. Aangeno men. Ingekomen was een adres van bieten verbouwers uit de gemeente, met ver zoek het kaaigeld te verm'nderen. In dit adres werd een overzicht gegeven van de tarieven uit verschillenjle andere gemeenten. De v o o r z. zeide dat de gemeenten in Schouwen, N. Beveland en St. Philipsland hier buiten beschou wing kunnen worden gelaten, aangezien we met plaatselijke omstandigheden te maken hebben. Hij las daarna enkele tarieven voor die lager zijn dan in on ze gemeente, doch wees er tevens op dat die gemeenten gelegen zijn aan een Rijkskanaal, met minder kosten aan de haven. In het adres is niet vermeld b.v. de gemeente Arnemuiden, die duurder is dan onze gemeente. Aangezien de geldigheidsduur der verordening op 31 December 1937 eindigt, stelden B. en W. voor, de verordening thans niet te wijzigen, doch met ingang van het jaar 1938 de tarieven weer onder het oog té zien. De v o o r z. merkte naar aan leiding hiervan nog op, dat hij in de vo rige vergadering gezegd heeft, dat de organisatie aan de haven te wenschen overlaat. Naar hem gebleken is, kan de toevoer van bieten soms zoo groot zijn dat de fabriek niet alles tegelijk kan verwerken, zoodat er stagnatie ontstaat. Natuurlijk heeft de organisatie van de fabriek hieraan geen schuld. De heer De Goffau zeide dat de landbou wers menschen kunnen aannemen om de bieten op een hoop te gooien, dat spaart kaaigeld. De heer Eikenhout zeide dat de bieten in de buitenhavens eerst wegge haald worden met het oog op water schade enz. Daardoor is het z. i. ook te verklaren dat hier de bieten langer blij ven liggen. De heer Van Eenennaam wijst er op dat de ru'mte aan de haven steeds te klein is, elk jaar komt er een strook bij. Hij is het geheel eens mef den heer de Goffau en vertrouwde dat B, en W. met een voorstel tot verla ging der tarieven zullen komen, als ze (e hoog blijken te zijn. De heer V e r 1 a r e was het niet eens met de uitschakeling van de ge meenten in Schouwen, N, Beveland en St. PhJipsfand, Er zijn z.i, scherpe con trasten, hij waarschuwde voor de ge volgen van verminderde opbrengst van het havengeld als de boeren bv. hun bieten naar andere gemeenten zouden vervoeren. Hij stelde voor de tarieven met ingang van het jaar 1937 reeds te herzien. De heer Van Eenennaam ondersteunde dit voorstel en vroeg te vens voorlezing van de namen van de landbouwers die het adres ondertee kend hebben. Hieruit bleek dat een landbouwer heeft geteekend, die nooit bieten aan onze haven geleverd heeft. De heer Van Strien wees erop, dat de vervoersmogelijkheden 'n den laatsten tijd zeer veranderd zijn en d,at we rekening moeten houden met verschillende factoren, het weer e.d. Hij geloofde ook, dat de tarieven iets aan den hoogen kant zijn. De heer V e r 1 a r e wees nog op de motortractie en betoogt, dat er werkvermindering voor de arbeiders zal komen als de bieten naar andere Bovendien mocht hij den rondborstigen zeeman graag en zou het hem spijten den kapitein te zien heengaan. Hier was opnieuw een reden om zijn plan naar Leningrad te gaan, op te geven en de verleiding was groot, om op dat zelfde oogenblik bevel te geven om het jacht van koers te doen veranderen en naar het Zuid-Westen, naar Zuid-Amerika te varen. Zijn voorzichtige aard deed hem echter besluiten, hiermee te wachten tot den volgenden morgen. „Je hebt niet geheel ongelijk, Brock dorf Om je de waarheid te zeggen, voel ik het precies zoo als jij, Laat mij tot morgenochtend wachten met het nemen van een beslissing. Wat zou je zeggen van Zuid-Amerika? Heb je daar ook eenige belangen?" vroeg hij terloops. „Die heb ik er zeker. Ik heb alleen maar gewacht erheen te gaan tot ik ge noeg kapitaal bij elkaar zou hebben. Waarom besluit u er nu dadelijk niet toe?" vroeg Brockdorf kortaf, „Neen, ik zal je morgenochtend mijn beslissing meedeelen". Dien avond kleedde Grafton zich met de grootste zorg en trok zijn rok aan inplaats van zijn smoking Hij had zelfs gemeenten vervoerd worden. Het voor stel van B. en W. om de tarieven nie. te herzien voor 1938 werd daarna in stemming gebracht en aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Vërlare en Van Eenennaam. Een verzoek van de K.N.A.C. om vermindering van personeele belasting voor motorrijtuigen werd voor kennis geving aangenomen, aangez en de be grooting dit niet toelaat. Een verzoek van de Prov. Schoon heidscommissie om subsidie werd even eens voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd werd een regeling tot heffing van invoerkeurloon voor vee en vleesch, aan te gaan met de gemeen-s e Middelburg. Aan de orde was hierop de begrooting voor 1937. De V o o r z. zeide, dat de begrooting zoo sober mogelijk is opgemaakt. Hij wees op de belangrijke verlaging van de subsidie in de kosten van werkverschaffing en steunverlee- ning. Toch is beiastingverhooging niet noodzakelijk. Spr. ziet met vertrouwen de toekomst tegemoet. De heer Verlaere zeide, dat het hem genoegen doet, dat de begroo- ing is opgesteld zonder beiastingver hooging. Hij wees op de groote verant woordelijkheid van den Raad, dat tot voortdurende versobering zal moeten worden besloten. Hoewel de actie van de regeering tot ondersteuning van het oedrijisxeven <*oede vruchten heeft af geworpen, blijft toch de post voor werkloosheidszorg te groot. Hij vreesde, dat de „opgelegde" loonsverhooging in den landbouw dezen winter meer werk loosheid tengevolge zal hebben. Hét streven om de gemeentelijke hüishou- ding binnen de grenzen van het finan cieel mogelijke te houden, zoodat wij onze zelfstandigheid kunnen bewaren, doet ons met vertrouwen de toekomst tegemoet zien, aldus spr. De heer Van Eenennaa m sloot zich gaarne bij de woorden van den hr. Verlare aan. Toch denkt hij dat beias tingverhooging in de toekomst niet zal kunnen uitblijven, omdat het Rijk steeds meer op de gemeenten afschuift. Bij den post „Batig slot van het vorige dienst jaar "vroeg de heer De Goffau of hiervan niets gereserveerd kan worden waaroip de voorz. antwoordde, dat dit niet kan zonder beiastingverhooging. Bij den post „jaarwedde ambtenaar ter secretarie" deelde de voorz. mede dat hoewel de begrooting sober opge steld is, B, en W. toch met vrijmoedig heid voorstellen deze jaarwedde te ver- hoogen. Door de vele werkzaamheden, die de ambtenaar tot volle tevredenheid van B. en W, en den secretaris verricht, meenen zij dat deze verhooging gewet tigd is. Andere gemeenten als voorbeeld nemende, stelden B. en W, daarom voor zijn jaarwedde als ambtenaar te bepa len op f 361, zoodat hij met inbegrip van zijn jaarwedde als ag'ent der arbeidsbe middeling ad f 40 juist onder de Pen sioenwet, valt. Zijn dienstjaren, hier doorgebracht zullen dan ook later voor pensioen niet verloren zijn. Na ampele bespreking werd het voorstel aangeno men met 6 stemmen voor en 1 stem te gen. Tegen de heer De Goffau. Bij den post „rijwieltoelage voor den gemeenteveldwachter" stelde de heer De Goffau voor dit bedrag van f 25 op f 15 te brengen. Aangenomen met 4 tégen 3 stemmen. T'egen de heeren Klompe, Van Strien en Van Eenennaam. Bij den post „werkverschaffing aan werkloozen" vraagt de heer Van Eenennaam of deze post niet te laag geraamd is met het oog op de te verwachten werkloosheid. De voorz. antwoordde, dat B. en W. hopen dat van de geraamde f 4500 nog over zal blijven, dit met het oog' op de uitgaven ovei 1935 en de reeds be kende uitgaven over 1936. Oip een vraag van den heer De Kater wanneer met de werkverschaffing zal worden begon nen, deelt de voorz. mede, dat er mo menteel geen enkele werklooze is, doch zoodra het noodig blijkt, zal met' werk verschaffing worden begonnen. Bij den ontvangstpost „hondenbelasting" stelt de heer De Goffau voor het tarief een kleurig lintje van een Oostersche orde, in het knoopsgat, dat hij wegens bewezen diensten, niet aan het groote publiek bekend, ontvangen had. Hij sloeg zeer zeker geen slecht figuur, zooals hij daar aan het hoofd van die tafel stond en wachtte tot zijn gasten allen gezeten waren. De formaliteiten werden ditmaal strenger ir. acht genomen dan gewoon lijk. Het is waar, Grafton zag er niet op zijn voordeeligst uit, want zijn gezicht toonde duidelijk teekenen van de beide slagen, die hij ontvangen had. Desbrook nam onmiddellijk aan Jane's rechterzijde plaats, terwijl de Prinses aan de linker zijde van Grafton plaats g'enomen had. De uitgezochtste Iwijnen werden geschon ken, waarbij de oude gewoonte gevolgd werd om bij iederen gang een anderen wijn aan te biedert. De Groothertog' zat aan het beneden einde der tafel en nam met een grimmigen glimlach aan het maal deel Grafton en de prinses hielden het ge sprek gaande, de anderen stelden zich meest tevreden met toeluisteren. Nadat de koffie geserveerd was, liet' Grafton een oude flesch Toquet openen en het glas van iederen gast werd met den Het voordeeligsfe der voorname merken (Ingez. Med.) voor de losloopende honden van f 3 te brengen op f 4. Wethouder Van Strien stelde voor dit bedrag te bren gen op f 5 aangezien het tarief in vele andere gemeenten hooger is dan hier. Het voorstel Van Striien werd aange nomen met 6 stemmen voor en de stem van den heer De Goffau tegen. Het ta rief voor de waakhonden, vaststaande honden e.d. werd ongewijzigd gelaten. De begrooting werd daarna vastge steld z. h. st, op een bedrag van 41430 in ontvangsten en uitgaven, met een post voor onvoorziene uitgaven van 847. De hooge raming van kosten voor aan leg van een weg onder aan den Veerdam, gaven B. en W. aanleiding voor te stel len dit plan aan te houden om hun in de gelegenheid te stellen een nadere ra ming te laten maken. De Raad ging hier mede accoord. Ingekomen was een adres van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, inhoudende verschillende verzoeken om over te gaan tot .steunverleening, kastoeslag en werk verschaffing. B. en W. stelden voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, aangezien hieraan zooveel mogelijk wordt voldaan. De heer Van Eenen naam kon zich daarmede niet vereeni gen en stelde voor zoodra noodig, aan de landarbeiders steun of een toeslag op de kasuitkeering te verleenen tot het maximum van het steunbedrag, verhoogd met 1 kolentoeslag gedurende de maanden December, Januari en Febru ari. Aangenomen met alg. stemmen. Van den Walcherschen Plattelands- Bouwkring was een verzoek ingekomen tot deelneming in een op te richen borg stellingsfonds voor kleine middenstan ders enz. B. en W. stelden voor hierop niet in te gaan, aangezien dat in deze ge meente niet noodig is, waartoe met alg. stemmen besloten werd. Bij de rondvraag informeerde de heer De Kater naar de werkzaamheden aan de waterleiding. De Voorz. deel de mede, dat door een staking aan de leveringsfabrieken hierin eenige ver traging is gekomen, maar dat hij hoopte, dat hierin spoedig verandering zal ko men. RAAD VAN VEERE. Begrooting 1937 goedgekeurd. Geen kolentoeslag. VEERE. Dinsdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemees ter D. Huinink voltallig. Op verzoek van den minister van So ciale Zaken zal goed gelet worden op de distributie van margarine en gehakt in blik, dat alleen verdeeld mag wor den aan diegenen, die langer dan drie kostelijken wijn gevuld. Toen stond hij op en keek de tafel rond, waarna zijn blikken op Jane bleven rusten. Zich tot hen allen richtend sprak hij: „Uwe Hoogheid, dames en heeren, ik heb dit diner een eenigszins formeel ka rakter gegeven, daar dit een belangrijk oogenblik in mijn leven is. Ik ben altijd een zwerver geweest, die zich in aller lei avonturen stortte Ik heb de wissel valligheden van het leven leeren ken nen; soms was ik duizenden waard en op andere tijden bezat ik geen cent Al die jaren heb ik het denkbeeld om rustig te gaan leven g'ehaat, maar nu is mijn rusteloosheid plotseling verdwenen en ik geloof voor goed. Dit heb ik te danken aan het meisje hier naast mij, aan mijn toekomstige vrouw. Ik verzoek u op haar gezondheid te drinken", eindigde hij zijn speech. Toen verhief hij zijn stem en zei duidelijk, „Op mijn toekomstige vrouw". De toast werd met een grimmig stil zwijgen ontvangen en hij wierp een spot- tienden blik op zijn gasten, „Wil niemand op de gezondheid van mijn vrouw drinken?" vroeg hij glim lachend. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5