'«J»- s f VAN HOUTENS CACAO KUNST EN WETENSCHAP. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. LËQH5 ÉN VLOOT. BELGIE. ENGELAND. DUITSCHLAND. OOSTENRIJK. SPANJE. De toestand te Madrid weinig veranderd. BALKAN. RUSLAND JAPAN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. MGGERLUKE STUNG. ,c vct\aa&d' Oe V*'** t is gebleven/' (Ingez. Med.) hedenmorgen tien uur op eigen kracht vlot gekomen. Het schip heeft de reis naar Rotterdam voortgezet. VEERE. Dinsdag en vandaag wordt in de zaal van de vroegere voorberei- dingschool een bijbeltentoonstelling vanwege het Nederlandsche Bijbelge nootschap gehouden. Burgemeester Huinink heeft deze ten toonstelling gisteren met een toespraak waarin hij de moeilijkheden van net werk der bijbelverspreiding schetste, geopend. Vervolgens werd een rondgang ge maakt langs de verschillende geëxpo seerde bijbels. Stormschade. HOEDEKENSKERKE. Tengevolge van den storm op 9 dezer is een vak Oude Vilvoordsche glooiing van den zeedijk van het waterschap Hoedekenskerke over pl.m. 150 m2 tot op het grondpro- fiel weggeslagen. Maatregelen zijn bereids getroffen oin de schade te herstellen. IER9EKE. M«jt het stormweer van Maandag is van de YE 46 (een mos selmotorvaartuig) de 18-jarige schip persknecht De Blieck met een rukwind ter hoogte van Colijnsplaat overboord geslagen. De jongen, die zwemmen kon, wist zich eenigen tijd boven te houden en kon door de overige bemanning door het toewerpen van een lijn bin nenboord worden gehaald. KRUININGEN. Dinsdagavond vierde de Vrouwenvereeniging „Wees een Ze gen", onder leiding van mevr. Mortier, haar tweede jaarfeest in het Zondags schoollokaal te Kruiningen. Met zang en tooneel werden de vele belangstel lenden aangenaam bezig gehouden. In de pauze werden een schilderstuk en verschillende andere geschonken prij- zen verloot. Ook werd een sjoelbak wedstrijd gehouden. De opbrengst van dezen avond werd besteed voor het aankoopen van stoffen, waarvan de leden der vereeniging aller lei kleedingstukken vervaardigen. Deze kleeren worden dan geschonken aan de behoeftige gezinnen. KLOETINGE. De inzameling voor 't huwelijksgeschenk voor H.K.H. Prinses Juliana heeft in deze gemeente opge bracht f 187. SCHORE. De alhier gehouden inza meling van gelden voor het Nationaal huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana bedraagt ruim 61. SCHOONDIJKE. Alhier zal te be ginnen 28 Nov. e.k. een winkelweek worden gehouden, waaraan vele winke liers deelnemen. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der re gistratie en domeinen H. R. Heerema verplaatst van de inspectie der directe belastingen te Amsterdam naar het kan toor der registratie en domeinen te Hulst. Zware straf. Zekere E. van R. te Axel is wegens het smokkelen van vee uit Zeeuwsch- Vlaanderen naar België door de Gent- sche rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf en 260,000 francs boete. Slauerhoff-herdenking. In de „Witte Zwaan" te Middelburg heeft mevr. E. J. v. d. Broeckede Man gisteravond de nagedachtenis van den onlangs overleden dichter J. J. Slauerhoff geëerd. Spreekster, die Slauerhoff persoonlijk kende, heeft een groote bewondering voor zijn werk. Zij noemde hem den geniaalsten Neder- landschen dichter van dezen tijd en wees er met bitterheid op, hoe bij zijn heengaan van eenigen nationalen rouw geen sprake is geweest. Een uitvoerige psychologische schets van dezen rusteloozen zwerver, dezen ongebonden zoeker naar het onvindbare geluk, werd afgewisseld met een voorle zing v;an verschillende zlijner gedich ten en fragmenten uit zijn proza. Ge boeid hebben de belangstellenden naar mevr. v. d. Broecke geluisterd. Maar de belangstelling was miniem. De luit. ter zee der 2e klasse J. J. C. Korthals Altes, onlangs uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is geplaatst aan boord van Hr, Ms. mijnenlegger „Douwe Aukes" te V 1 i s s i n g e n. AFSCHUWELIJK. Een zekere Albert Geres, 24 jaar oud en ongehuwd, wonende in het gehucht Steinbach te Gouvy, in dienst bij den houthandelaar Bouchat, die tevens bur gemeester is te Marlote, was hout gaan afhalen in een zagerij. Daar het werk nog niet gedaan was, hielpen deze drie mannen de werklie den der zagerij. Tengevolge van een on bekende oorzaak gleed G. uit en kwam tegen de lintzaag terecht, die hem langs de achterzij begon door te zagen, onder de oogen der verschrikte werklieden. Men haastte zich den stroom af te snij den, maar de dood had reeds zijn werk verricht. Den ongelukkigen was den romp bijna heelemaal doorgezaagd. EEN WETSONTWERP TOT HAND HAVING VAN DE OPENBARE ORDE. Bij het Lagerhuis is in verband met het optreden der fascisten een wets ontwerp tot handhaving van de open bare orde ingediend. Het voorziet in de vervolging van iedereen, die in het openbaar een uniform draagt, waaruit zijn verbondenheid met' een politieke or ganisatie blijkt of in verband staande met een politiek doel. Verder voorziet de wet in vervolging van personen, wel ke organisaies vormen, die hen in staat moeten stellen de diensten van politie of gewapende macht aan zich te trek ken, of voor het ten toon spreiden van kracht -tot ondersteuning van poli tieke doeleinden: z.g. halfmilitaire orga nisaties. Ook voorziet de wet in een nauwkeu rige omschrijving van de bevoegdheden der politie bij het regelen van optochten en het eventueel verbieden daarvan, zelfs in het voor een bepaalden tijd ver bieden van eiken optocht of demonstra tie. Het dragen van wapenen tijdens een openbare bijeenkomst of langs den weg van een optocht zal als een misdrijf wor den beschouwd. In bevoegde kringen hoopt men dat deze wet voor het eind van dit jaar in werking zal kunnen treden en wijst men op de soepelheid van het ontwerp, dat geen definitie geeft ivan politieke uni formen. Het zal dus aan de justitie wor den overgelaten uit te maken wat een uniform van politieken aard is. In de wet! ziet men tevens den vasten wil van de regeering in Engeland zich geen half militaire organisaties te laten vormen, al heeft men dan ook niet den indruk, dat deze zich hier reeds zouden hebben ge vormd. Wederom relletjes in Bombay. Gisteren na het vallen van het don ker zijn te Bombay wederom relletjes ontstaan tusschen Hindoes en Moham medanen. Vier personen werden gedood en 40 gewond. HET VLOOTBOUWPROGRAMMA. Het binnenkort verschijnende jaar boek der Duitsche marine bevat interes sante gegevens over het Duitsche vloot- bouwprogramma. Uit de ter beschikking staande gege vens kan men opmaken, dat op het oogenblik de volgende schepen in aan bouw zijn: 1 slagschip v?n 35.000 ton, 1 vliegtuigmoederschip van 19.250 ton; 3 kruisers van 10.000 ton, 6 torpedo jagers van 1.811 ton, 12 torpedobooten van 600 ton, 10 duikbooten van 500 ton, 4 duikbooten van 250 ton, 15 mijnenve gers, en 4 snelle booten voor kustverde diging. Hierbij moet nog worden gevoegd een slagschip van 26.000 ton, waarvan de bouw reeds was aangekondigd. Dit schip, een zusterschip van de onlangs te water geiaten „Scharnhorst", zal waar schijnlijk „Gneisenau" gedoopt worden Er bestaan voorts plannen omtrent den bouw van een tweede vliegtuigmoe derschip, doch omtrent de grootte hier van is nog niets besloten. j Afnemende werkloosheid. Eind October 1936 telde men bij de arbeidsbeurzen 1,076,000 werkloozen, d.w.z. ruim millioen minder dan op denzelfden datum van het vorig jaar. De geruchten over een verloving van Otto van Habsburg met Maria van Savoye tegengesproken. Het gerucht als zou aartshertog Otto van Habsburg zich gaan verloven met prinses Maria van Savoye, wordt door baron Von Wiesner, den leider der Oostenrijksche monarchisten, ten stel ligste tegengesproken. De toestand te Madrid heeft gisteren weinig wijziging ondergaan. De aanval len en tegenaanvallen wisselden elkaar af met verschillenden afloop, 't Binnen trekken van de hoofdstad werpt voor de opstandelingen vele probleemen op. Men krijgt dan ook den indruk dat zij zeer voorzichtig en systematisch hun op- j marsch uit de buitenwijken naar het centrum van de stad voortzetten. De gebouwen, straten en wijken die ver overd zijn worden eerst nauwkeurig van tegenstanders bevrijd alvorens de opera ties voortgang vinden. De hevigste ge vechten hebben tot nu toe plaats gevon den bij de strategische punten langs de rivier de Manzanares. Bij de Floviabrug vooral waren de gevechten verbitterd. De Marokkaansche troepen en het vreemdelingenlegioen die voornamelijk door de opstandelingen voor den aanval op Madrid gebruikt worden blijven een zwaren druk uitoefenen op de stellingen der regeeringstroepen. De laatsten heb- ben versterkingen gekregen en hierdoor j was het gisteren mogelijk stand te hou- den. De vliegtuigen hadden ook nu een groot aandeel in den strijd. Verschillen de wijken van Madrid werden met bom men bestookt waardoor veel slachtof fers vielen. Ook de granaten van de ar tillerie komen in de stad neer. In den namiddag woedde de strijd voornamelijk in de wijk Casa de Campo, een beboscht gedeelte in het Westen van Madrid. Welke resultaten door de strijdende partijen hier werden bereikt valt nog niet te zeggen. Het Noorderstation bezet. Hedenmorgen heeft een afdeeling op standelingen onder commando van kolo nel Castejon het Noorder-station te Ma drid bezet, na de Manzanares te zijn overgetrokken. Het gros van de troepen der opstandelingen heeft de rivier nog niet overschreden. De aanval van de colonne van kolonel Castejon werd voorafgegaan door een hevig bombardèment door de vliegtui gen der opstandelingen. 16 bommenwer pers lieten tonnen springstof op de loop graven van de regeeringstroepen langs de Manzanares vallen. De radioclub te Teneriffe deelde me de, dat de anarchisten te Madrid pogin gen doen om het koninklijk paleis te ver nielen. Het scheen, dat zij hierin slaag den, want vlammen en rook stegen uit het gebouw op. Invoering van den vrouwendienstplicht in Turkije, Binnenkort zal een wetsontwerp in Turkije worden gepubliceerd, krachtens hetwelk cursussen voor militaire voor opleiding v,an jongelieden van 16 tot 20 jaar zullen worden ingesteld. De dienst plicht zal in de toekomst duren vein 't 20e tot het 60e levensjaar, terwijl zij thans van het 20e tot het 45e jaar duurt. Ook vrouwen zullen voortaan dienst plichtig zijn. Bij mobilisatie zullen zij v.an het 16e tot het 60e levensjaar op geroepen kunnen worden om dienst te doen bij de bureaux en sanitaire orga nisaties achter he't front. Joo^sche winkels geplunderd. Te Pnscani nabij Jassy (Roemenië) hebben een aantal deelnemers aan het congres der christelijk nationale partij bij hun terugkomst uit Boekarest ver schillende Joodsche winkels geplunderd en enkele personen lastig gevallen. Er werden verschillende arrestables ver richt. In een tweetal andere plaatsjes hadden soortgelijke voorvallen plaats. Fascistisch complot ontdekt. Van officieele zijde wordt gemeld, dat te Moskou een groot aantal personen, o.m. Duitschers, Oostenrijkers, Zweden en Polen, zijn gearresteerd in verband met een groot complot, dat ten doel had in Sovjet-Rusland het fascisme te orga- niseeren. ANTI-BOLSJEWISTISCHE ONLUSTEN IN DEN KAUKASUS j,Le Matin", publiceert een bericht uit Genève van het Georgisch pers bureau, volgens hetwelk ernstige anti- bolsjewistische onlusten zouden zijn ontstaan in Azerbeidsj.an, Armenië en den Noordelijken Kaukasus. De bewe ging zou zulk een omvang hebben aan genomen, dat ook de communistische organisaties w,aren aangetast. 150 per sonen zouden zijn gefusilleerd. SCHROEF VAN EEN VLIEGTUIG VALT IN EEN STRAAT. Drie dooden. Tijdens een luchtvaart-parade zijn de schroef en verschillende motoron- derdeelen van een der zware vliegtui gen die boven Moskou vlogen, losge raakt en in een straat trecht gekomen. Drie voorbijgangers werden daarbij gedood en acht licht gewond. Het toe stel kon de vlucht op de drie overige motoren voortzetten en landde op de gewone wijze op het vliegveld, Engelsche orders. Het blad „Asahi Shimbun" meldt, dat de Japansche verlichting-industrie o.a. de fabrikanten van lampions, ventila toren, gloeilampen en de fabrikanten van vlaggen, celluloid-artikelen, porse lein en zijden textielgoederen, in ver band met de a.s, kroningsfeesten in Engeland een zeer greót aantal orders AMSTERDAM, 11 Nov, Het eerste getal is de vorige notee- dng, daarop volgt de officieele notee- -ing van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 100%100 Amsterdam 1934-4% 100% Zeeuws, Hyp. B-4% 99% Cites Service Cy, P, 1958 5 53%—52% A Pref. Jurgens A 125121 A Ned, Gist- en Spiritusf. 480470 I A De Settelde N.B. 49%—49% C Am. Smelt en Ref. 74%75% C North Am. Cy. 23%—23% A Born. Sum. H.M. 180—179% A Houht, Alberts 9998% C Union Pac. Rr. 105104% C Int. Nickel Cy. 48%49% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indie 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 88%—88% A Koloniale Bnk. 92%91%-88 A N.I. Hbk. 1000 145%—144% C Ned. H.M, 1000 172%—171 A v. Berkels Pat. 62—60 C Calvé-Delft 88—89 A Philips Gem. B. afg. 286%—284-80% C Unilever 169%—167%-68%. C Am. Car en Foundry 39%—38%-%. C Anaconda Cop. 40%—40%-% C Bethlehem St. 54%^54%V55. C Kennec Copper 46%46%-%. C U. States St, C. 58%— 58%-%. A Kon. Petr. Mpij. 406403%-05. C Contin. Oil Cy. 28%—29. C Philips Petr. Comp. 36%36%. C Shell Union O.C. 20%—20%-%. C Tide Waier Ass. Oil 16%46%-%. A Ned. Scheepv.; U. 93%93-91%. A H.V. Amsterdam 445%437-40, A Java Cult. Mij. 183-175-79. A N.I. Suiker U. 150%—145-46. A Deli Batavia 258—257%-53. BEURSTHERMOMETER WOENSDAG* I— Rubber Suiker Tabak Koninkl. - (Wettig Unilever Markt Philips Schepen Amerika gedeponeerd C Deli Mij. 1000 319% A Senemb/ah 278268-70%. C Baltimore en Ohio 17%18. C Southern Pac. Cy. 33%33-%. A Southern Rlw. 17%18. A. Amst. Rubb. C. 269%—271 -75. A Deli-Bat, Rubb. 157%461-64. A Hessa Rubber 189%187%-89%. A Serbadjadi S.R. 126%—122-23. WISSELKOERSEN. Amsterdam, oficieel. Heden. Gister.- Londen 9,06% 9,06% Berlijn 74.75 74.85 Parijs 8,62% 8,62% Brussel 31,46 31,45 New York 1,85% 1,86 Reismarken 51 51 hebben ontvangen van Engelsche za kenlieden. Men herinnert eraan, dat voor de kroningsfeesten van wijlen koning Geor ge in 1911 twee millioen lampions naar Engeland werden gestuurd. BRUTALE BEROOVING DOOR 16-JARIGEN KNAAP. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur kwam een 14-jarige loopjongen aan het bureau van politie Van der Venne- straat te 's-Gravenhage, in overspannen toestand mededeelen, dat hij in een per ceel aan de Van Damstraat was be roofd van een portemonnaie inhoudende ruim 9. Uit een onmiddellijk ingesteld onder zoek bleek, dat een pl.m. 16-jarige jon gen bij 'n groentebal in de Brandtstraat een bestelling had gedaan ter waarde van ongeveer 60 cent en deze bestelling bad doen bezorgen aan een perceel in de Van Damstraat. Toen de loopjongen aan genoemd perceel in de Van Dam straat kwam, bleek dit een onbewoond huis te zijn, hetwelk te huur stond. De jongen, die de waren had besteld, kwam hem tegemoet en deelde hem o.a. me de, dat zijn moeder juist naar dit per ceel ging verhuizen. Hij gaf voor, dat zijn moeder in het huis was en hem had gezegd 10 voor de boodschappen te wisselen. Hij zond daarom den loopjon gen met de boodschappen weder terug met verzoek wisselgeld voor een bank biljet 10 mede terug te brengen, waar aan hij voldeed. Bij zijn terugkomst heeft de dader hem binnengelokt, hem op den grond geworpen en hem de han den met een das gebonden. Daarna heeft hij hem beroofd van de portemon naie met geld en is toen hard weggeloo- pen. De loopjongen kon zijn gebonden handen loswerken en is daarna zeer overspannen naar de groentehal geloo- pen. De dader had zich onder voorwend sel, dat zijn moeder een woning zocht, bij den huisheer van het perceel Van Damstraat vervoegd en zich zoodoende tolegapg tot het onbewoonde perceel verschaft. De recherche heeft onmiddellijk een signalement van den dader verzameld en de stropdas, waarmede de loopjon gen was gebonden inbeslaggenomen. Deze das zou tot opsporing van den da der leiden. Bij een uitgebreide controle op het hoofdbureau van politie, werd in de portrettenverzameling een foto gevonden, waarop iemand met een soortgelijke das voorkwam. Deze geluk kige greep bleek de juiste te zijn. Gis teravond werd de dader, een 16-jarige jongen gearresteerd en door den loop jongen herkend. De dader heeft reeds een bekentenis afgelegd. Door electrischen stroom gedood. Vanochtend vroeg was de leerling machinist, H. M'ooy uit Amsterdam, op het station te Alkmaar bezig met het bijvullen van de watertank van een lo comotief, De man kwam met een pook, welke hij daarbij gebruikte, in aanra king met de bovenleiding van het elec- trisch net. M. was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Twee lijken aangespoeld. Gistermiddag zijn aan het Noor- derstrand teCallantsoog twee lijken aangespoeld, die in verren staat vjan ontbinding verkeerden. Men meent hier te doen te hebben met twee leden van de bemanning van de dezer dagen vergane logger „Sch. 179". Onder een brandkast geraakt en omgekomen, In een kantoorgebouw op den hoek van den Zwanenburgwal en Lange Hout straat te Amsterdam is heden morgen bij het verplaatsen van een brandkast deze voorover gevallen. Een der vervoerders, een man van ongeveer 40 jaar, kw,am onder de zware kast en werd daardoor zoodanig gewond, dat hij kort daarop is overleden. DOODEN DAGBOEK VAN HET VERKEER. Enschede: 1 doode. Te Enschede is gistermiddag de 15- jarige wielrijder J. Bokhove in botsing gekomen met een vrachtauto. De jongen werd op slag gedood. Het ongeluk schijnt een gevolg te zijn van het plotseling naar links uitwijken van een wielrijder. Groningen: 1 doode. Gistermiddag is de 83-jarige oud-no taris P, Drenth, wonende .aan den Hee- renweg te Groningen, bij het overste ken van den rijweg, doordat hij aarzel de, door een personenauto .aangere den, De heer D. werd zoo ernstig ge wond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis aan zijn verwondingen is be zweken. Hoogeveen: 1 doode. Te Hoogeveen reed gisteren de 25- jarige H. Wolting met een landbou werswagen. Plo'fseling schrok het paard, dat voor zijn wagen gespannen was, voor een naderende vrachtauto. De wa gen kwam zoodanig in beweging, dat W. op de keien werd gesmakt en ver schillende verwondingen bekwam. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht,- waar hij kort na aankomslt overleed. Middelburg. Bevallen: E. C. G. Brabers-Roland d.r P. van der Weel-Kerkhove z., L. C. Sim- pelaar-v. d. Welle z. Overleden: G. P. Brozius 63 j. wedn, L. M. Verduijn. Aardenburg. Over de maand Oct. Bevallen: R. C. Vermeire, geb. de Reu zoon. Getrouwd: B. R. Boelens 26 j. jm. en M. J. Balleg'eer 21 j. jd. Overleden: S. Omon 85 j. jm. en F. B Cuelenaere 77 j. wedri. V. de Smet, (A.A.)' Oostburg. Over de maand Oct. Bevallen: S. W. Brevet, geb. Ocké z„ G. E. Modde, geb. Buijsse d., E. Ver sprille, geb. Goethals d. Getrouwd: J. P. Maas 23 j. jm. en L. Cauwels 20 j. jd., C. C. de Cock 23 j. jm. en M. M. Cauwels 21 j. jd. Overleden: C. J. Bleiker 70 j. echt. van M. J. Crince, H. van den Ameele 84 j. wedn. W. M. Hoste, E. M. S. Fij- naut 31 j. jm., G. J. Dieleman 17 j. jd. (A.A.) IJzendijke. Over de maand Oct. Bevallen: L. P. Neve, geb, Van Meele z„ M. L. v. Vooren, geb. Haers d, F. P. Neele, geb. de Reu z., R. M. v. Kerk- voorde, geb. Sijnesael d. Getrouwd: T. F. Swartelé 28 j. jm. en L. V. de Boever 28 j. jd. Overleden: J. C. Neele 1 d. z., P. Onghenae 70 j. wedn, M. L. Wout. (IJz.)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2