BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. ROL maakt ze gaaf en zacht t NUMMER 267. TWEE BLADEN. WOENSDAG 11 NOVEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. de 3 staatsleening bijna zevenmaal volteekend. Naar wij van bevoegde zijde verne men, is gisteren op de 3 pet. Staatslee- ning ,ad f 100 millioen (waarvan f 50 millioen was geplaatst bij de rijksfond sen) ingeschreven voor plm. f 338 mil lioen. Dit beteekent derhalve dat de f 50 millioen voor vrije inschrijving bijna zevenmaal is volteekend. Omtrent de toewijzing op de inschrij vingen zullen nadere berichten volgen. Prinses Armgard weer in ons land, Deventer kreeg gisteravond plotseling hoog1 bezoek. De Koningin, Prinses Ju liana en Prins Bernhard hebben hier aan het station Prinses Armgard afgehaald, die met den D-trein uit Duitschland Je half acht aldaar is aangekomen. Het pu bliek heeft weinig van dit bezoek ge merkt. De Koninklijke familie keerde in drie hofauto's van Deventer via Apel doorn naar het Loo terug. het prijsverloop der levensmiddelen. Bet secretariaat van den Centralen Bond van Ned. Verbruikscoöperaties schrijft ons: Vier weken geleden gaven wij een ta bel, waarin het resultaat was neergelegd van een prijsenquête, welke het econo misch bureau van den bond bij 17 coöpe raties had ingesteld. Uit een vergelijking van de prijzen van 8 October met die j3® 24 September bleek, dat het gemid delde prijspeil voor 25 artikelen een ver hooging van 0,27 onderging. Het bu reau heeft dit onderzoek sindsdien voort gezet en verstrekt hieronder een tabel, waarin de prijzen van 5 November j.l. tegenover die van 24 September zijn ge steld. De opgaven zijn afkomstig van 18 coöperaties. Men ziet daaruit, dat de prijzen van bruine boonen, goudsche kaas en eieren in deze periode aanzien lijk verhoogd moesten worden, terwijl de prijzen van vermicelli, griesmeel, tarwe bloem en zachte zeep eenigszins gestegen zijn. De overige prijzen bleven constant of nagenoeg constant (witbrood werd zelfs lager). De gemiddelde prijsstijging is nu 1,16 Gemidd. prijs Prijsst. 24-9-'36. 5-11-'36. in Brood melkwit 19,7 19,7 ld. waterwit 16,8 16,6 1,2 ld. tarwe 15,6 15,7 0,6 Boonen, bruine 9,7 10,6 9,3 Erwten, capuc. 15,0 15,2 1,3 Erwten, grauwe 18,7 18,7 Erwten, groene 9,1 9,1 Vermicelli 14,8 15,3 3,4 Griesmeel 12,6 13,1 4,0 Havermout 10,9 10,9 Custardpoeder 18,5 18,5 Tarwebloem 9,2 9,5 3,3 Huishoudjam 26,7 26,7 Rijst 9,7 9,7 Kaas (Goudsche) 22,3 23,4 5,4 Eieren 4,7 6,3 33,0 Boter 82,4 83,1 0,8 Margarine 26,4 26,4 Sla-olie 77,0 77,0 Bak- en braadvet 43,3 44,1 1,8 Suiker melis 22,9 22,8 0,4 Zachte zeep 8,0 8,3 3*8 Vlokken zeep 9,7 9,7 Runderlappen 45,0 45,0 Varkenslappen 40,0 40,0 Totaal 588,7 595,4 1,16 (De prijzen zijn berekend van 't brood per 8 ons, voor de andere artikelen per Pond, half pond, pak, stuk of flesch.) de duitsch-nederlandsche handelsbetrekkingen. orgaan v,an de Nederrijnsch Westfaalsche kamer van koophandel „Rhein und Ruhr" schrijft het volgende over de ontwikkeling van de Duitsch- Nederlandsche handelsbetrekkingen Ongetwijfeld kon de Duitsche invoer n,aar Nederland nog beter zijn, indien de bestaande moeilijkheden geen ernsti ge hinderpaal vormden. Het lagere prijsniveau vooral van de Oost- en Zuid-Oost-Europeesche landbouwstaten is niet zeer bevorderlijk voor een leven diger handelsverkeer tusschen Duitsch land en Nederland, Aan den anderen kant klaagt Nederland over de prijzen der Duitsche industrie-producten, daar de koopkr,acht van de Nederlandsche landbouwers geringer is geworden. Bo vendien spreken bij de Nederlandsche koopers politieke en gevoels-overwegin Sen hier en daar wellicht een woordje mee. ontwikkeling van het Nederlandsche prijspeil nog onzeker is, kan deze vraag natuurlijk nog niet direcjt beantwoord worden. Het is echter mogelijk dat de handelsbetrekkingen tusschen beide landen beter zullen worden, wanneer de Nederlandsche concurrentie er in zal slagen zich meer op de wereldmarkt te doen gelden en daardoor de koop kracht voor Du'tsche industrieproducten te verhoogen. Aan den anderen kant is het ook mogelijk dat Duitschland ter aanvulling van zijn eigen levensmiddelen-voorraad goedkooper geworden Nederlandsche landbouw producten zal invoeren. De brandstoffenhandel over het rapport- Verschuur, Naar aanleiding van het dezer dagen verschenen rapport-Verschuur heeft de bond van Nederlandsche handelaren in brandstoffen een .adres aan de Eer ste en Tweede Kmer der Staten Gene raal gezonden waarin gezegd word! wel met enkele denkbeelden van den rap» porteur te kunnen medegaan, doch waarin anderzijds critiek wordt uitgeoe fend op den inhoud van het rapport evenals op het feit, dat het eers! ruim een jaar na dagteekening gepubjiceerd is. Voor een beoordeeling van 'de hui dige situatie moet het nu als vrijwel waardeloos worden beschouwd. Ontkend wordt, dat de huidige sanee ring door het belang van den detail handel wordt beheerscht. Daartegenover wordt juist gesteld, dat de saneering voor,al tot stand is gekomen ten behoe ve van de Ned. mijnen, welke daarvan blijkens de jaarverslagen over 1935 reeds hebben geprofiteerd. Verder wordt den rapporteur het verwijt gemaakt, geen enkel argument le hebben aangevoerd voor zijn geheel willekeurig advies om de marge van de détailhandelaren met 50 cent per ton, d.i. 4 cent per hl. voor anthraciei en 25 cent per ton of 2 ct. per hl. voor eierkolen te verminderen. Niettemin is evenwel he[ denkbeeld lot verkleining van de winstmarge in middels al door de feiten achterhaald, aangezien de Nederlandsche mijnen voor de meest gevraagde soorten den hande laren in dit jaar in tegenstelling mei 1935 de omzetbelasting in rekening hebben gebracht, welke belasting circa 60 ct. per ton voor anthracieten 35 ct. per ton voor eierkolen bedraagt. Hierdoor is de toch al niet te hooge winstmarge van den détailhandel dus reeds aangetast. De prijzen zijn dan ook juist waar het rapport-Verschuur ze hebben wilde. Laatste gemeentelijk electriciteitsbedrijf verdwijnt. De gemeenteraad van Sas van Gent nam het onverwachte besluit het onder grondsche verlichtingsnet voor de elec- triciteitsvoorziening aan de P.Z.E.M. (N V. Provinciale Zeeuwsche Electrici- teits-Maatschappij) te verkoopen tegen den geboden prijs van 125.000 en zulks met ingang van 1 Januari 1937. De onderhandelingen hierover, waren reeds geruimen tijd loopende. Door den Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland werd op een spoedige afhandeling van deze transac tie aangedrongen. Nu de verkoop een voldongen feit ge worden is, heeft de P.Z.E.M. het laatste gemeentelijk electriciteitsbedrijf in Zee land in handen gekregen. Onder den moreelen druk, die van bo ven af op de gemeente is uitgeoefend, verliest deze met de overgave daarvan een bloeiende bron van inkomsten, die elk jaar ongeveer 2000 winst voor de publieke kas afwierp. (H.b.) DE OESTERCULTUUR WEDEROM BEDREIGD? Nu door de regeering (Van onzen correspondent te Yerseke) Gelijk bekend zijn dit voorjaar door de regeering drie miljoen Fransche zaai- oesters uitgezaaid, ter waarde van 64000.opdat de berooide oestercul tuur weer eenigszins van nieuw zaac zou worden voorzien en de oesterkwee kers weer oesters zouden kunnen kwee ken vrij van schelpziekte. ,Herha1alde malen is de regeering er op gewezen dat door de weersomstandigheden dit proces ten zeerste is geschaad en werf gevraagd om die Fransche oesters nog een jaar te laten liggen. Nu komt als een donderslag uit den helderen hemel het bericht dat die Fransche oesters van staatswege worden opgevischt. Met bange twijfel in 't hart vreezen we nu dat die Fransche oesters op de markt zullen worden geworpen en de oester kweekers zullen beconcurreerd worden van staatswege. Ze kunnen toch reeds moeilijk hun Zeeuwsch product kwijt en komen deze 2.000.000 nu weer aan de markt, dan blijven ze met hun eigen product, welke ook prima is zitten. 't Is toch te hopen, dat de regeering dit niet doen zal, daar de oesterkwee kers dan geheel ten einde raad zijn. Moeten ze in hun zorgvolle omstandig heden nu nog hinder hebben van den Staat. Waar blijft dan de steun? Het wordt dan de omgekeerde wereld, in- plaats van hulp - concurrentie. Nog eenmaal wijzen wij erop dat op verzoek van burgemeester Gunning voor Yerseke in een request bijna door alle oesterkweekers uit Zeeland onder teekend aan den minister is gevraagd om die Fransche oesters nog een jaar te laten liggen. gfDDEUUM. Twee inbraakjes. In den afgeloopen nacht is door het vernielen van een ruit ingebroken, zoo wel in het kantoor van de Shell als in dat van de Texaco. In een geval werd f 10, in het tweede geval niets ont vreemd, het was dus duidelijk alleen om geld te doen. De politie stelde heden morgen een onderzoek in en zet dit voort. „LIBERALISME EN STORMGETIJ." Rede van het Tweede Kamer lid H., D, Louwes. Op de bovenzaal van de sociëteit St. Joris heeft gisteravond het lid der Tweede Kamer de heer H. D. Louwes voor de ,afd. Middelburg van de Libera le Staatspartij de Vrijheidsbond» een rede gehouden over „Liberalisme in stormgetij." Aajigezien deze rede door haar gehèe- len bouw, naar inhoud" en vorm, zulk een voortreffelijke kenschetsing van de l berale gedachte in dezen tijd is '11 overzicht hetwelk wij, behoudens wel licht enkele punten van niet fundamen teel belang, volkomen onderschrijven zullen wij, te beginnen met morgen, den tekst dezer weldoorwrochte en weloverwogen voordracht, bij gedeelten in zijn geheel publiceeren. Volstaan wij derhalve vandaag me de mededeeling, dat na afloop enkele vragen gesteld en beantwoord werden. Zoo vroeg mr. M. W. G. van der Veur o.a. of de spreker niet van oordeel was, dat, nu de ontwapening geen struikel blok meer was, samenwerking met de vrijzinnig democraten gezocht behoor de te worden, opdat men vereend meer kracht tegen opkomende dictatoriale stroomingen kon uitoefenen? Verder vroeg deze spr. hoe de liberale Kamerfractie over de Pachtwet dacht? De heer Albt. Jeronimus vroeg den spr. hoe hij en zijn.. fractiegenooten over den toenemenden invloed der coöpera ties oordeelden, ook wanneer deze bui ten hun terrein treden? De heer Louwes antwoordde den eer sten spreker, da,t waar de vrijzinnig democraten een loot van liberalen stam zijn, hij derzelver terugkeer tot het vaderhuis zeer zou toejuichen, dat hij de hereeniging te eeniger tijd stellig verwacht, maar dat de tijd daarvoor thansn og niet rijp schijnt. De liberalen hebben een open oog en oor hiervoor, m,aar bij de v.d. is men nog verre van willig. D.e pachtwet heef't de sympathie der liberalen niet, omdat zij het oeroude en veelomvatende probleem van het bo- demgebruik spr. verwees hier naar Leviticus XXV niet als geheel maar Incidenteel aanvat en het voornaam ste bezwaar der liberalen is wel, dat de rechten van den verpachter E.i. tè ver worden ingeperkt. Zelfs met Salo mo's wijsheid acht spr. het voor den Nederl.andschen rechter nog bijkans on mogelijk deze vaag, veel te vaag ge formuleerde wet richtig uit te voeren. Wat de coöperaties betreft: regee, ring en volksvertegenwoordiging moe ten hier niet teveel den neus in het zakenleven steken, doch wa't noodwen dig eri eerlijk groeit, laten groeien, het een en het ander. Dat de coöperaties zich op ongegronde wijze buiten hun ierrein zouden gaan bewegen, daar is spr., schoon zelf op velerlei gebied overtuigd coöperator, niettemin fel te gen. Dr. B. D. H, Teilegen, voorz. der afd., heeft den spr. recht hartelijk dank gezegd voor zijn boeiende voordracht. &0ES. LIBERALE STAATSPARTIJ DE V.B Mr, Wendelaar verhinderd, Dr, Smeding spreekt over; „Tusschen Marx en Mussert De Bevelandsche groep van afdeelin- gen van de Liberale Staatspartij De Vreiheidsbond hield Dinsdagmiddag een druk bezochte huishoudelijke vergade ring harer voormannen in de Prins var Oranje. Op deze vergadering zou de voorzitter van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, mr. W e n d e 1 a a r, een rede houden over „Liberale moge lijkheden na de devaluatie", doch naai de voorzitter, de heer V anBommel van Vloten mededeelde, was mr. Wendelaar, geldig verhinderd. De eind stemming over de Pachtwet was nl. gis termiddag onverwachts aan de orde ge komen; de liberale fractie zou, na het afleggen eener verklaring, er t e g e n stemmen en het is goed parlementair gebruik dat alle fractieleden dan aan wezig zijn. Er worden nu eenige huishoudelijke zaken behandeld, waarbij o.a. de propa ganda op de Bevelanden besproken werd. Uit de rapporten bleek, dat deze propaganda met vrucht gevoerd wordt. Eén der leden wees in dit verband op de waarde der liberale pers, in 't bijzon der van de Middelburgsche en Goesche Courant, voor Zeeland. Een en ander had tot gevolg dat, na eenig overleg met den voorzitter, dr.'S. S. Smeding, die mede aanwezig was; zich bereid ver klaarde een korte redg uit te spreken over: Het Liberalisme tusschen Marx en Mussert, Spr. merkte op, dat hij, bij zijn reis naar Goes, er geen seconde aan gedacht heeft, hier het woord le zullen voeren. Men heeft hem echter uit zijn tent ge lokt, en nu wil hij enkele dingen zeg gen die hij in het hoofd heeft in verband met een voordracht, die hij binnenkort elders houden zal. Die voordracht zal tot titel hebben „De derde weg", en als ondertitel zou spr. er bij willen voegen; Niet Rusland, en niet Mus-land, maar Nederland! Spr. merkte daarbij op, dat hij als goed liberaal, die derde weg ziet loopen tusschen Rusland eenerzijds en de denkbeelden van Mus solini, Mussert, c,s. aan den anderen kant. De afwijking van den goeden weg, aldus spr., is begonnen bij Marx., en het is de fout en de schuld tevens van de liberalen geweest, dat ze het Marxisme hebben laten opkomen; dat ze er om ge lachen hebben, toen Domela Nieuwen- huis als eerste socialist zijn intrede in de Kamer deed. Nu heeft 'het socialisme, indien men daar bij op telt de socialis tisch gerichten onder de andere par tijen, bijkans de meerderheid in de volksvertegenwoordiging! De hoofdfout van het socialisme is, aldus spr., niet in de stof maar in den geest te zoeken: het historisch materialisme is zijn foutieve basis en zal tot zijn ondergang voeren. Door t8t de eenige dingen waarop het aankomt te stellen de enkel-m ate- r i e e 1 e en economische dingen, den ideologiscben bovenbouw te beschou wen als een vluchtige bijkomstigheid, zal het marxisme ten onder gaan. Spr. betoogde verder, dat, mèt de li beralen alle partijen bij de opkomst van het marxisme tekort schoten, mede, om dat ze niet voldoende wisten wat er in arbeiders kringen omging. Doelende op de sociale wetgeving, stemde spr. toe, dat het wel de liberalen waren, die de ze zaken aan de orde gesteld hebben, maar, aldus spr,, we hadden ze forscher aan moeten pakken, we hebben alles veel te lang op zijn beoop geaten, we hebben, bij de opkomst van het mar xisme de teekenen der tijden niet ver slaan. Spr. ging hierna over tot de opkomst van de nationaal-socialistische bewe ging in Nederland, en hij wees er op, dat de liberalen er opnieuw om lachten. Maar spr. kreeg zijn eerste waarschu wing, toen hij uit goede bron vernam onder welke omstandigheden deze be weging geboren werd; in welk een sfeer van idealisme en zelfopoffering daar ge werkt werd, vroeger. Daar leefde aldus spr,, wat wij missen. En spr. kreeg zijn tweede schok, toen hij op den Loosduinschen landdag van de N.S.B. 1 de leugen zag van de bewering; „dat BIJDRAGEN VOOR HET NATIONALE HUWELIJKSGESCHENK VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK AAN ZIJN KROONPRINSES kunnen, behalve aan de penningmeesters der plaatselijke comité s, ook worden gestort in gesloten bussen aan de bu reaux van dit blad le Middelburg en te Goes, of worden overgeschreven on der vermelding van „Nationaal Huwe lijksgeschenk"! op de postrekening nr. 43255 ten n,ame van de N.V, de Middel burgsche Courant. Verwachting tot morgenavond: Krachtige tot stormachtige Z, tot Z,W, wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met regen, later opklarend, aanvankelijk zachter, Di 11 Nov.; Zon op: 7 h 15; onder: 16 h 12. Licht op 16 h 42. Maan op: 4 h 30; onder: 14 h 38. N.M.: 14 November. Hoog- en Laag water te Vlissingen: November. Hoogwater. L&agweusr Wo. 11 11.40 5.45 18.14 Do. 12 0.05 12.17 6.23 18.53 Vr. 13 0.41 12.50 6.59 19.25 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Hoogwater. Laagwater. Wo. 11 1.04 13.23 6.54 19.13 Do. 12 1.47 14.03 7.32 19.51 Vr. 13 2.27 14.39 8.09 20.23 B Handen rood en ruw Jj (Ingez. Med.) het nationaal-socialisme niets is voor den Nederlander"; toen hij daar zesen dertigduizend menschen op de wenken van een klein kereltje als één man zag gehoorzamen. En daarnaast schetste spr. hoe men op dezen landdag een zeer gewaardeerd en hoogstaand Joodsche collega beje gende. Spr. wees er daarbij op, wat er thans voor het vrije Nederland op het spel staat, en hij sprak als zijn overtui ging uit, dat ook de liberalen gelukkig bezig zijn warm te worden. In verband hiermede noemde spr. van de tegen- stroomingen: de volksbeweging ^Een heid door democratie een beweging, waartegenover voorzichtige sympathie aanbevolen zij, verder; het Genootschap „De Rechtsstaat", dat ook sociaal-democraten onder zijn le den telt. Degenen die dit laatste als een bezwaar zien, wees spr. er op, dat het toch een belangrijk punt is, dat de soci aal-democraten door hun toetreding er blijk van hebben gegeven de idee van den rechtsstaat te aanvaarden, dus te er kennen, dat het Recht boven alles gaat, en dat dit recht niet altijd en over al is; de helft plus één. Tenslotte wees spr. nog op een in statu nascendi zijnde beweging „Het Nederlandsche Volks Verbond", dat geen politieke partij zal zijn, doch dat streven wil naar een over koepeling van onderscheiden politieke inzichten, teneinde deze, politiek onder scheiden, toch tot nationale samenwer king te brengen. Spr. schetste deze drie lichamen als een wig die gedreven wordt tusschen fascisme en communis me, en hij betoogde, dat mede de libe ralen in deze wig een krachtigen druk kunnen helpen uitoefenen naar den goe den kant, als zij beseffen wat deze tijd van hen eischt. (Applaus). De heer Van Bommel van Vloten zeg de hierna in 'n slotwoord den spreker hartelijk dank voor zijn korte politieke rede. VLISSIK6EN. Duitsch motorschip aan den grond. Het' Duitsche motorschip „Weser" van den Nörd Deutschen Lloyd te Bre men, op weg van Antwerpen naar Rot terdam, is in den afgeloopen nacht om twee uur te Vlissingen op de Nolle- plaat aan den grond g'eloopen en blijven zitten. Het! schip is vermoedelijk uit het roer geloopen. Vier sleepbooten zijn ter assistentie aanwezig. Nader wordt gemeld: Het Duitsche motorschip „Weser", is 1 tftwtnctKte MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. *2* GOESOHE COURANT£!2£ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant'; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no, 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 15 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met i „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Men vraagt zich af, welke terugslag de waardevermindering van den gulden op de Duitsch-Nederlandsche handels betrekkingen zal hebben. Doordat de Het groote rijk van het zwijgen gaat hooger dan de sterren en dieper dan de afgrond. k,:y

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1