BUITENLAND. KERK ER SCHOOL. LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. IN In Memoriam jhr. ir. R. R. L. de Muralt. SPANJE. De strijd om Madrid. Beroemd bedrijf adverteert in dagbladen. Dagbladreclame is niet te vervangen. BEURS- EN WISSELKOERSEN. BEURSTHERMOMETER DINSDAG. FRANKRIJK. ENGELAND. JAPAN. VER. STATEN. aangetoond, ten eerste dat deze Rijks kweekschool zoo in 't verleden als op den d,ug van heden volledig recht van bestaan heeft; ten tweede dat de geringe aangifte in de eerste klasse ten deele een gevolg' van oudervrees voor opheffing der school, anderdeels een over heel Nederland gelijkelijk waar genomen verschijnsel was; ten derde, dat de Schelde, een zee-arm en groote- scheepvaarl-water, zoo bij mist als stormgetij, een hoogst ernstige belemme ring vormt, die een „spoorstudentschap hier onmogelijk maakt; ten derde, dat Oostburgs kweekschool heel Zeeuwsch- Vlaanderen, Oost- en West, en van alle kerkelijke richtingen, tot opleidingsin stelling dient; ten vierde, hoe volslagen ongegrond minister Slotemaker de Bruïnes bewer'ng was, dat deze school i welker eerste klasse de laatste 11 ja ren, op één uitzondering na, meer leer lingen dan Middelburgs kweekschool tel de! „al reeds lang opgeheven had moeten zijn!"; 'en vijfde hoe, door de opheffing dezer kweekschool, in Zeeuwsch-Vlaanderen zoowat niets aan opleidings'nrichtingen overblijft; ten zes de hoe R.H.B.S. en Rijkskweekschool elkaar niet in den weg staan, en ten slotte: hoe hier in de n,a-annexatiedagen deze school genoemd werd de nati onale school als zichtbaar bewijs dat overig Nederland voor dit zoo uitzonder lijk gelegen deel van ons land wat over heeft. Er was nog gelegenheid te wijzen op den toenemenden Belgischen invloed in Zeeuwsch-Vfaanderen; op de groote hoe veelheid land in Belgische handen; op het feit dat men uit Zeeuwsch-Vlaande ren wel k nderen naar Belgische scholen of internaten zendt, etc. De Kamerleden gaven dóór het stellen van vele vragen blijk van hun belangstel, ling voor deze aangelegenheid: het zeer aparte karakter van dit vraagstuk is hun zonder twijfel duidelijk geworden en van het n .1 t i o n a 1 e element er in waren allen overtuigd. Ir. A. J. Ilcken te Zierikzee schrijft on?: Bij'het verscheiden van jhr. ir. R. R. L. de Muralt komt ons weer voor den geest al datgene, wat hij als waterbouwkun dig-ingenieur heeft tot stand gebracht. Na het verlaten der technische school te Delft, begon hij zijn loopbaan als ingenieur bij de B. 0. W. in Neder- landsch-Indië. Daar leert de jonge ingenieur, groo- tendeels aan zichzelf overgelaten, zelf standig in te grijpen in voor hem geheel en al vreemde omstandigheden, daar leert hij op datgene, wat anderen voor hem tot stand brachten, voort te bou- wen. Hij werd door een praktisch ingeni eur gevormd, en gewapend met de daar opgedane ervaringen, trad hij 11 Juni 1903 in dienst bij het Waterschap Schou wen, waar hij voor geheel nieuwe pro blemen werd geplaatst. Weliswaar was de toepassing van het gewapend-beton voor dijksbouw en oeververdediging toen niet meer geheel nieuw; echter moet men erkennen dat de door hem ontwor pen en uitgevoerde betonconstructies iets geheel nieuws en oorspronkelijks brachten. Zoo ontstonden dan de eerste dijks verhoogingen van gewapend-beton, de eerste zgn. trapjesglooiingen, spijker glooiingen, 'zinkstukken en strandhoof den. Het pleit zonder eenigen twijfel voor zijn menschenkennis en handigheid in den omgang dat hij zijn denkbeelden zoo spoedig beproefd en uitgevoerd kreeg. Het was dan ook van het Koninklijk in stituut van Ingenieurs zeer juist gezien, toen het aan De Muralt de Conradpre- mie verleende. Natuurlijk ontmoetten zijne nieuwe denkbeelden bij tal van in het vak ver grijsde collega's in den aanvang geduch- ten tegenstand; men stond, zooals dit maar al te vaak het geval is, er eenig- zins wantrouwig tegenover. Uit dien tijd dateeren tallooze geschriften en artike len van zijn hand. Al strijdende voor de nieuwe gedach te vervolmaakte hij haar, en het is jam mer voor den waterbouwkundigen in genieur De Muralt, dat er toen een tij delijke stilstand in zijn scheppenden ar beid intrad; n.l. toen hij in October 1913 den dienst van het Waterschap Schou wen verliet, om zich verder aan de po litiek te wijden. Dat de gedachte aan zijn levenswerk hem echter niet losliet, blijkt wel uit het feit dat hij dadelijk na de beëindi ging van zijn zittingstijd in de Eerste-Ka- mer; zich wederom geheel aan hetzelf de vraagstuk gaf op de hem eigen ener gieke wijze. Zoo ontstonden in dien tijd o.a.: de waterdichte-betonmuren en de nastel- bare-betonmuren; waarover, van zijn hand, o.a. een artikel in „de Ingenieur" verscheen. Dat men in vele van zijn vindingen vertrouwen had, bewijzen wel de vele toepassingen, speciaal in de provincie Zeeland. Met De Muralt is een energiek en ge niaal ingenieur heengegaan. De legers der opstandelingen zijn er nog niet in geslaagd zich van de hoofdstad meester te maken. Er is gisteren aan de Westzijde van Madrid den geheelen dag hard gevoch ten. Veel wijziging hebben de gevechten; echter niet in de situatie gebracht. De oeide partijen zijn er in gesiaagd haar stellingen te behouden. Het is intus- schen zeer onwaarschijnlijk, dat de mi litietroepen, die Madrid verdedigen nog geruimen tijd stand zullen houden. Ze zijn veel slechter bewapend dan de le gers der generaals en veel minder goed geschoold. Bovendien maken de opstan delingen-troepen ten Noorden van, Ma drid nu ook snelle vorderingen, zoodat, ünnen enkele dagen ook van die zijde een aanval kan worden verwacht. Zwaar bombardement. Een correspondent van Reuter telefo neerde gisteravond dat de zware artil- erie der opstandelingen voortging Ma drid te bombardeeren. De granaten vie len met een gemiddelde snelheid van drie per minuut neer. Een der granaten is op 50 m van het ministerie van oor- og neergekomen. Tegen drie uur gistermiddag lieten vliegtuigen der opstandelingen 17 bom men op de stad vallen in de wijk Sala manca. Bij een bombardement van Val- ecas, een voorstadje ten Zuidwesten van Madrid zijn 27 dooden gevallen. Er heerscht een paniekstemming onder de Madrileenen tengevolge van het he vige bombardement. Verhaal van een ooggetuige. Een vertegenwoordiger van Havas heeft gistermiddag eenigen tijd kunnen doorbrengen te midden der verdedigers van de hoofdstad, „Van een heuvel konden wij", zoo verkla,art hij, „met behulp van een ver rekijker nauwkeurig het Z.W. deel van iet front van Madrid ter breedte van ongeveer dertig kilometer waarnemen. Ononderbroken klonk het gefluit van kogels en granaten. Verschillende kee- ren moesten wij ons plat ter aarde wer pen. De voor ons liggende dorpjes Le- ganes, Alcorcon, Pozuelo en Humbra verdwenen in wolken rook. Het bom bardement door de opstandelingen was hevig? Ook de luchtmacht der regeering zat echter niet stil Acht regeerings- vliegtuigen vlogen over ons heen en bombardeerden de loopgraven der Moo- ren. Hevige ontploffingen werden gehoord. Aarde en steenen vlogen door de lucht. De verdedigende regeeringstroepen uit ten juichkreten. Gedurende enkele se conden heerschte diepe stilte. Toen weerklonk het oorve(rdoovend lawaai opnieuw. De mitrailleurs en kanonnen der regeeringstroepen verspreidden hun spervuur. De opstandelingen beant woordden dit en de granaten vielen in de onmiddellijke nabijheid en wierpen aardkluiten op. Tijdens onze terugtocht zagen wij hier en daar rookzuilen, met name in de nabijheid van het Nationale Paleis, on geveer drie uur in den middag, toen wij midden in Madrid waren verscheen een escadrille vliegtuigen der opstandelin gen. Kanonnen en mitrailleurs en zelfs revolvers openden het vuur op de toe stellen, die hun bommen lieten vallen. Een oogenblik heerschte groote verwar ring. De menschen vluchtten in hun hui zen. Zes jachtvliegtuigen der regeerings troepen vielen de vijandelijke toestel len aan. Een daarvan werd getroffen en viel in het Zuiden der stad neer, zonder schade aan te richten. De beide bestuur ders werden daarbij gedood. Nog' steeds vielen de granaten op de stad, met name in de Calla de Alcala, niet ver van het ministerie van oorlog. Verschillende straten in de omgeving daarvan werden voor het verkeer gesloten. Te acht uur in den avond werd het wat rustiger." Het goud van de bank van Spanje overgebracht naar Cartagena. De Spaansche ambassadeur te Parijs heeft medegedeeld dat de administratie van de bank van Spanje is overgebracht naar Cartagena en dat de goudvoorra den zijn ondergebracht op een onbeken de veilige plaats. De ambassadeur voegde hieraan toe „De aan een overvloed van vertrouwen lijdende crediteuren der opstandelingen zullen nooit één korreltje van het Spaansche nationale goud ontvangen. De roode terreur te Madrid. De terreur in Madrid is de laatste we ken, naarmate de opstandelingen steeds dichter de hoofdstad naderden in hevig heid toegenomen, en nu de oprukkend rebellen de buitenwijken zijn genaderc vreest men 't! ergste voor de honderden door de volksmilitie gevangen gefnomen personen, die verdacht worden fascis tisch gezind te zijn. Het was kort na het uitbreken van den burgeroorlog dat de eerste tegen standers van de regeering, meestal zon der vorm van proces, werden doodge schoten. Het gebeurde ook niet zelden dat de volksfronters hun wraak jegens bepaalde personen uitten in het bel,as teren, gevangen nemen en fusilleren van degenen, die ze vijandig gezind waren Het waren verschillende terroristenben 1.769.342 advertentie-regels méér in dagbladen verbruikte Ford vo rig jaar om zijn wagens in Amerika te plaatsen. Men schijnt wel zeer tevreden over het resultaat van deze dagblad reclame. Want een Ford-vertegen woordiger in Amerika, mr. A. G. Waddell, vertelde onlangs van de plannen voor een van de grootste advertentie-campagnes in de histo rie van dit beroemde bedrijf. Hij zeide o.a. nog: „De Ford Company zaf voortgaan met adverteeren en voortgaan met het benutten van dagbladen." AMSTERDAM, 10 November. (Ingez. Med.) ten de stad gebracht waar de moord partijen plaats vonden. Na eenige weken verminderden deze executies, waarschijnlijk mede als gevolg van de talrijke protesten van de te Ma drid vertoevende diplomaten der vreem de mogendheden. Sedert het eerste bom bardement van de hoofdstad door de vliegtuigen der opstandelingen evenwel zijn de benden terroristen weer actief geworden met het uitmoorden der zoo genaamde fascistische klasse. De perso nen, die geacht worden tot deze klasse te behooren worden door de terroristen uit hun huizen gesleurd en zelfs uit de gevangenissen gehaald, waarna zij op gruwelijke wijze worden afgemaakt. De ze afslachting v,an menschen heef' zelfs een dergelijken omvang aangenomen dat eenige ambassades hu'svesting verlee- nen aan honderden vluchtelingen, hoe wel dit een schending v,an diplomatieke rechten en verplichtingen be'eekent. lederen avond patrouilleert de volks militie in de straten. Van 10 uur des avonds tot 6 uur des morgens mag de bevolking zich niet op straat vertoo- nen, zonder speciale vergunning. En ook dan nog blijft het gevaarlijk zich in dien tijd buitenshuis te begeven, Na 10 uur des avonds mag geen enkel raam ver- icht zijn. Op ieder raam dat verlicht is wordt door de patrouilleerende mili tiemannen geschoten. Men vreest het ergste voor de 15000 politieke gevangenen die nog in de ge vangenissen vertoeven. Jonge menschen leneden de 20 j,aar en ouderen van wie er velen zijn van boven de 70 jaar zijn geen oogenblik zeker van hun leven. le deren dag worden velen hunner uit de cellen gesleept en doodgeschoten. Klee ding en voedsel zijn bovendien zeer slecht. In Madrid zijn de levensmiddelen schaarsch. Alles wordt gedistribueerd en in kleine porties verdeeld. Steenkool is haast niet te krijgen en de banken uit kerken en kloosters leveren thans 't br,andhout. De stad gaat er steeds viezer uit zien, daar repareeren en schoonmaken niet meer gebeurt. Gebouwen, tuinen, trams, auto's etc. worden verwaarloosd. PREDIKANTEN VERMOORD. Het internationaal [centraal bureau voor kerkelijke hulpacties te Genève (leider prof. dr. Adolf Keller) verspreidt het volgende, bericht over den toestand der Protestantsche gemeenten in Spanje: „Volgens de laatste bijzondere mede- deelingen uit Madrid zijn daar de evan gelische bezittingen en de gemeente on bedreigd. Echter beginnen de berichten die van vervolging der Protestanten in het gebied der opstandelingen spreken, zich te vermeeirderen. Deze berichten moesten vanzelf de censuur passeeren en verdienen daarom met eenige voor zichtigheid gelezen te worden. Van betrouwbare zijde wordt bericht, dat de Protestantsche onderwijzeres Carmen Padin te Malaga eerst haar man zag neerschieten; nadien werd zij zelf in het ziekenhuis in bed doodgeschoten, nadat haar kind door de vroedvrouw gewurgd was. Te Granada werd niet slechts ds. Iniguez neergeschoten, maar ook zijn vrouw en zijn zes kinderen. Te Salamanca werd ds. Atilano Coco ge fusilleerd, nadat men voor zijn oogen zijn kinderen omgebracht had. Uit Tan- ger wordt gemeld, dat vijf predikanten neergeschoten en vijf anderen verban nen zijn. Te Sevilla werd ds. Patricio Gowez, toen hij in queue stond om brooc te halen, door een fanaticus neerge schoten, Ook zijn vermoord de Protestantsche onderwijzer Francisco Lobo te Puerto Real en de evangelist Manuel Moreno te Escorznar. Over ds. Simon Vicente te Calahoro, ds. Mauricio Lusa te Logrono en ds. Manuel Borobia te Valladolic ontbrgekt elk bericht, alsook over de onderwijskrachten Marta Martinez te Valladolid, Ramon Ruiz, Enrique To- mas en den colporteur Trujillo te Jerez De kerk te Jerez is verwoest De ge meente La Linea bij Gibraltar heeft vreeselijke toestanden doorgemaakt; de kapel werd reeds de 18e Juli verwoest de kosterin en drie andere vrouwen werden neergeschoten en wie niet naar Gibraltar vluchten kon, werd zonder er barmen omgebracht. Van Protestantsche zijde in Spanje wordt de treffende vraag gesteld: „Wat familie Het eerste getal is de vorige notee- ing, daarop volgt de oificièele nolee- ing van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 100—100%. Amsterdam 1934-4% 100%100%, Zeeuws. Hyp. B-4% 99% Cit es Service Cy. P. 1958 5 53%53% A Pref. Jurgens A 125—125. A Ned, Gist- en Spiritusf. 480 A De ScEelde N.B. 50%49%, C Am. Smelt en Ref. 74%74% C North Am. Cy, 24%—23%. A Born, Sum. H.M. 179%180. A Houth, Alberts 99 C Union Pac. Rr. 105%105. C Int. Nickel Cy. 49%—43%. Ned. 1000-4 100%—100%. O. Indië 34 1000-4 100%—100%. Engeland 1960-90 4 88%—88%. A Koloniale Bnk. 94%94% -90. A N.I. Hbk. 1000 147% C Ned. H, M. 1000 173—172%. A v. Berkels Pat. 6162. C Calvé-Delft 90%—88. A Philips Gem. B. afg, 284289%-83% C Unilever 173%—169-70% C Am. Car en Foundry 39%39-% C Anaconda Cop. 41%40%-% C Bethlehem St. 5654%-% C Kennec Cooper 47%46%-"% C U. States St, C. 59%— 58%-% A Kon. Petr. Mpij. 411%404-08 C Conlin. Oil Cy. 29%28%-% C Phillips Petr, Comp. 37%36% C Shell Union O.C. 21—20%-20 C Tide Water Ass. Oil 16%16% A Ned. Scheep v. U. 95%94%-93 A HV. Amtserdam 447449-42 A Java Cult. Mij, 185186-80 A N.I. Suiker U. 151—152-49 A Deli Batavia 258-260-56 Philips ILV.A, - Unilever - Koninkl. - - Rubber - ObLMarkt (Wettig Amerika Markt Schepen Suiker Tabak gedeponeerd C Deli Mij. 1000 325%—323-16 A Senembah 284283-73 C Baltimore en Ohio 17%17% C Southern Pac, Cy. 3233% A Southern Rlw. 16%17% A Amst. Rubb, C 274%268%-71 A Deli-Bat. Rubb. 161157-58% A Hessa Rubber 184%187%-92 A Serbadjadi S.R 129%126-% WISSELKOERSEN. Amsterdam, oficieel. Heden. Londen Berlijn Parijs Brussel New York Reismarken 9.06% 74.85 8.62 31.45 1.86 51 Zaterdag. 9.08% 75.— 8.64 31.53% 1.86% 51 denkt de groote evangelische den die in de stad opereerden. De ge- der wereld voor haar Spaansche geloofs vangen genomen personen werden bui- genooten te doen, gezien hoe de arbei ders in het buitenland voor hun Spaan sche collega's millioenen bijeengezameld hebben?" Matrozen van 'n duikboot gearresteerd. De gendarmerie te Toulon heeft gis teren vijf matrozen, die deel uitmaken van de bemanning van een onderzeeër gearresteerd. Het grootste stilzwijgen wordt om trent deze kwestie in acht genomen. Men vermoed echter, dat ze iets met een communistische „cel" te maken heeft. Proeven met een nieuw bombardements-vliegtuig. Technici van het ministerie van lucht vaart doen te Radlett in Yorkshire proeven met een nieuw type bombar dementsvliegtuig, Dit toestel is uitge rust met een draaibaren toren met een klein kanon. De machine wordt voort bewogen door twee Pegaso-motoren van 2000 pk elk. Het toestel is in verschillende kleuren geschilderd, zoodat het bijna onzicht baar wordt, ook wanneer het op geringe hoogte vliegt. De onlusten in Britsch-Indië, De onlusten tusschen Hindoes en Mo hammedanen in Britsch-Indië duren nog steeds voort. Hedenochtend werd op nieuw gevochten in het district Kamati- pura. Een persoon werd gedood en 20 gewond, In totaal zijn bij de ongeregeld heden thans 71 personen gedood en meer dan 600 gewond. De bevolking telt 70 millioen zielen. Het bureau voor de statistiek te Tokio deelt mede, dat de bevolking van Japan 1 October 1936 70,258,200 zielen bedroeg. D.i. 1,004,052 meer dan het jaar daar voor. Van deze ruim 70 millioen zijn 35,224,000 mannen en 35.034,200 vrou wen, De steden Tokio en Osaka hebben een inwonertal van resp. 6,085,800 en 3,101,900. Vier dooden bij een treinbotsing. Bij een botsing tusschen twee goederen treinen nabij Georgetown (Louisiana) werden vier spoorweg-beambten gedood en zes gewond. Geref. Kerken. (H.V.) Ds, P. G. van der Hooff van Zaandam, die het beroep bij de Geref. kerken (H.V.) te Middelburg heeft aangenomen zal op Zondag 13 Dec. in den morgen dienst bevestigd worden door dr. J. G Geelkerken van Amsterdam-Zuid. Maandag 14 December des avonds 7 uur hoopt ds. Van der Hooff zijn intrede t'e doen. Ned. Herv, Kerk. Ds. E. A. A. Snijdelaar te Schoondijke is beroepen te Termunten en Borgsweer. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 6 Nov. bij de Kon. marine-reserve bevorderd: tot kapitein-luit. ter zee de luits, ter zee le kl. W. Gauw en C. W. Heringa; tot luit. ter zee 2e kl. de luits. ter zee 3e kl. S. N. Scheltema, J. Brommersma J. J. Plugge, tot officier van den mari nestoomvaartdienst le kl., de officier van den M. S. D. 2e kl. J. J. van der Eijk; tot officier van adm, le kl. de of ficier van adm. 2e kl. A. A. C. Bol. OVERVAL MET BEROOVING TE EINDHOVEN. Oude vrouw bewusteloos ge slagen. Een zelfde geval als te Schiedam, waarbij een vrouw, die in haar huis 18.000 verborgen hield, het slachtoffer van een oplichter is geworden, heeft zich thans te Eindhoven voorgedaan, met dit verschil, dat er, inplaats van een oplichting, een overval met geweldple ging aan te pas kwam. Sedert langen tijd woont in een huis aan de Poeyerschestraat 60 de ietwat zonderlinge 60-jarige weduwe M. van Luijkvan den Nieuwenhof. De vruuw leefde van steun en liet nooit iemand in haar woning toe. Zij woonde alleen. Een onverlaat moet thans op de ge dachte zijn gekomen, dat de oude vrouw, die in de omgeving als „Mieke" bekend staat, een aanzienlijke hoeveelheid geld in haar woning verborgen hield. Van 't feit, dat de weduwe .voor den huurop- haler, dien zij gisteren verwachtte, de voordeur openhield, heeft een onbeken de gebruik gemaakt, binnen te dringen. Toen de huur ophaler aan de woning verscheen, trof hij de vrouw in bewuste- loozen toestand aan. Zij was bloedend aan het hoofd gewond. De politie en 'n dokter werden gewaarschuwd en verna men van de vrouw, die inmiddels was bijgekomen, dat een onbekende haar huis was binnengedrongen, haar tegen den grond had geslagen en gepoogd had haar te worgen. De dader was echter, zonder dat iemand iets bemerkt, ontko men. Men weet niet, hoeveel de man be machtigd heeft. Het geld, dat voor de huur klaar lag, heeft hij onaangeroerd gelaten. Een kast werd echter openge broken en daarin werd niets dan rom mel achtergelaten. In het ziekenhuis, waarheen de vrouw op medisch advies werd overgebracht, heeft zij toegegeven, dat zij een som gelds in haar woning verborgen hield. Hoeveel dat was en hoeveel thans is buit gemaak, weet zij niet. De toestand van het slachtoffer was hedenmorgen gunstig. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Arbeider in het water gewaaid en verdronken. Op de werf van de firma R. J. Koker, houthandel en zagerij, gevestigd Lauwe recht te Utrecht, lag langs den w,aterkant een partij hout opgestapeld. In verband me den hevigen wind bestond gistermorgen gevaar dat dit hout in het water zou waaien, zoodat den 31-jarigen arbeider H. werd opgedragen het hout in een huisje op de werf te bergen. Toen H. zijn werk aanving en een plank optilde, werd deze door den wind gegre pen, waardoor H. zijn evenwicht ver loor en in het water viel. Eenige voor bijgangers slaagden er na eenige minu ten in den man met behulp van een dreg uit het water te halen. De levens geesten waren toen echter reeds gewe ken. Een rare ,>grap". De heer W. D, uit Smilde, was voor zaken te Assen, doch had zich door het slechte weer verlaat. Daarom telefoneerde hij zijn echtgenoo- te in het verkooplokaal van de Drent- sche Export Slacherij en deelde haar dit mede:. Dit gesprek werd afgeluisterd door eenige jongelieden, die; nadat de heer D. vertrokken was, diens vrouw opbel den en haar mededeelden, dat haar man een ernstig ongeluk was overkomen en wenscl zich z< ten ho in bla Zij aangeg haar neeskt roepee heer dat zij den. De aangif welke sonen: bijna leden. overkomst naar Assen dringend ge-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2