GOISCHE COURANT W.9d€ PI6I3 BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 266. TWEE BLADEN. DINSDAG 10 NOVEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. WAPENSTILSTANDSDAG. MIDDELBURG. VLISSINGEN, ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I5 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Morgen is het achttien jaren geleden, dat het einde werd ingeluid van den vreeselijken gruwel, dien de rampzalige wereldoorlog 1914-1918 voor de geheele menschheid beteekend had! Op dezen dag gaan onze gedachten uit naar de millioenen, onverschillig hun ras en hun natie, welke in die noodlotsjaren hun leven gelaten hebben in Frankrijk, in Vlaanderen, in Rusland, in Italië, op Gallipoli en op nog zoove le plaatsen elders, niet minder ook naar de onnoemelijk velen, die psychisch en physiek, naar geest en lichaam, ge broken zijn door de vreeselijke botsin gen. Waartoe en waarom? Ook nu weten wij het nog niet. Mysterie, dat verslui erd ligt! En wederom is de wereld in deze da gen vol onheil-spellend oorlogsgeruchf en droevig wapengekletter. Men vraagt zich met ontzetting af of wij dan een herhaling van dat moord-gebeuren moe ten gaan beleven, de tempeesten op nieuw zullen losbreken. En dat, terwijl de Aarde verscheurd ligt en bloedt uit duizend wonden, de geesel der werkloosheid ons niet wil verlaten, de handelsverhoudingen nog wreed zijn gestoord en de monetaire chaos onontwarbaar lijkt. Laat dan deze treurige herinnerings dag ons de bezieling geven om, met be houd van warme liefde voor ons dier baar vaderland, aan hen, die met ons leven, ook over de grenzen heen, naar beste weten de vriendenhand te reiken, en de eeuwige en onsterfelijke Broeder schapsgedachte tot hoogere verwezen lijking te brengen! En moge bovenal de jeugd aan wie immers de toekomst is i zich toeberei den voor een eensgezinden kamp in dienst van den Vrede, opdat uiteindelijk het geweld zal wijken voor het Recht. M. van der Veur, Middelburg, 10 November 1936. EEN HULDEBLIJK VAN DE KONINKLIJKE LANDMACHT. Zooais reeds werd vermeld, zal door alle deelen van de koninklijke land macht een geschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard, bij gelegenheid van hun huwelijk worden gegeven. In dit geschenk zal zoowel wat de daaraan ten grondslag liggende symbo liek als wat de vervaardigers en de ge bruikte materialen betreft, de bijzonde re verhouding van het leger, zijn ge schiedenis en zijn materieel tot het Huis Varv 0ranie worden vertolkt. Be aanbieding van dit geschenk is evenals zulks destijds in 1879 het geval was bij het huwelijk van Koning Willem III en Koningin Emma 'n bui ten het nationaal geschenk staand sym bool, zoodat de kleine hiervoor vastge stelde bijdragen, niemand zullen behoe ven te weerhouden, vooral ook aan het nationale geschenk deel te nemen. Die gelegenheid tot deelnemen aan dit geschenk wordt niet alleen opengesteld voor allen van eiken rang die juist °P dit oogenblik actief deel uitmaken vaa de koninklijke landmacht en voor a le niet onder de wapenen zijnde re- erve-officieren, maar ook voor alle ge- rpii 'i?nneer<^e °fiïciererL onderofficie- rrfir,'or°rporaals en s<>ldaten en niet in 'i V00r n*e* onder de wapenen nK-,reSC,!Ve^ersoneeI en de dienst- mu en?den den rang van officier, m.a.w. allen, die gepensionneerd of met groot verlof zijn. De commissie, welke tot dit doel bij eengeroepen is, door en onder voorzit terschap van den luitenant-generaal jhr. W. Röell, commandant van het veldle ger, heeft in zich opgenomen vertegen woordigers van alle onderdeelen van de kon, landmacht, de kon. militaire acade mie en de protestantsche en roomsch ka tholieke geestelijke verzorgers inbegre- pen, terwijl zij voor de uitvoering wordt bijgestaan door een artistieke- en mili tair-geschiedkundige werkcommissie, onder leiding van den gepensionneerden kolonel van den generalen staf J. W. van Oorschot. De bijdragen, die als een maximum moeten worden beschouwd, heeft de commissie, rekenig houdende met de tijdsomstandigheden, vastgesteld als volgt: voor opper-officieren f 2; hoofdofficie ren f 1,50; subalterne-officieren f 1; ou dere onderofficieren (adjudanten-onder- officier en sergeant-majoor, opperwacht meester) f 0.50, jongere onderofficieren f 0,25; korporaals f 0,15, minderen f 0,10. Geschenk van de Friesche schooljeugd. Men meldt* uit Leeuwarden aan de N.R.C.; Ter gelegenheid van haar achttienden verjaardag' is aan Prinses Juliana, uit bijdragen bijeengebracht door de Frie sche schooljeugd, een schrifftaifelgarni- tuur geschonken, welk geschenk H.K.H. zeer op prijs heeft gesteld Deze gebeurtenis gaf aanleiding tot het stellen der vraag, of ter gelegenheid der verloving niet opnieuw een geschenk door en namens de .Friesche school jeugd diende te worden aangeboden. Deze vraag' werd met' algemeene stem men bevestigend beantwoord. Bepaald is echter dat geen kind een hoogere bij drage mag geven dan 10 cent. In overleg met H.K.H. is besloten, dat een „knottedoosje" met doek zal worden geschonken. In vroeger jaren (zelfs nog in 'het be gin der vorige eeuw) bood degene, die naar de hand van een meisje dong, deze een doek aan waarin enkele dukatons (oude zilveren munten, ook zilveren rijders genaamd) waren geknoopt. Hij vroeg haar dan: „Wotte, ja wotte De knotte, de knotte?" Wanneer het verzoek in goede aarde viel, trok het' meisje aan een der uitein den van den doek en verwierf daardoor de dukatons in ruil voor het hart. In goed gesitueerde kringen werd een ziilveren knottekistje .gegeven. Hoe'wel deze kistjes zeldzaam zijn, is de com missie, welke zich met deze zaak bezig houdt, er in geslaagd om op zoon kistje de hand te leggen, waardoor zij dus in de gelegenheid is aan de verloofden een typisch geschenk aan te bieden. Aan hoofden van scholen in de pro vincie Friesland heeft de commissie nu verzocht om van een en ander mede- deeling te doen aan de kinderen en van hen een bijdrage te vragen. Nederïandsch-Engelsch huldeblijk aan Prinses Juliana. De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Londen, welke, ofschoon on der Nederlandsche leiding, een aantal Britsche firma's en personen onder hare leden telt, zal ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk een huldeblijk aan bieden aan Prinses Juliana. DE ECONOMISCHE POSITIE VAN NEDERLAND. De meening van den heer Graadt van Roggen over de uitwerking van de devaluatie van den gulden. De secretaris-generaal van de Neder landsche Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen, heeft op een vraag van den „Westdeutsche Pressedienst" naar zijn meening omtrent de economische po sitie van Nederland de volgende verkla ring afgelegd: Over de te verwachten uitwerking van de valutamaatregelen der Neder landsche regeering op de economische positie van Nederland, en in het bijzon der op den buitenlandschen handel van Nederland, valt thans nog moeilijk iets te zeggen. Daarvoor zijn de Nederland sche handelsbelangen in te groote mate van het buitenland afhankelijk. De in ternationale vraagstukken worden he laas nog al te zeer op onverwachte wij ze door invloeden van velerlei aard doorkruist, zoodat zelfs voor de naaste toekomst de vooruitzichten in het duis ter liggen. Om te beginnen is voor ons van het meeste belang de vraag welke reacties de „zwevende" gulden in het buitenland veroorzaken zal. Omtrent den aard en den omvang der reacties tast men nog volkomen in het duister. In ieder geval is het een gunstig tee- ken, dat de valutamaatregelen in Ne derland in een sfeer van vertrouwen tot uitvoering gebracht konden worden. Dit geldt zoowel in nationaal als in inter nationaal opzicht. Het devaluatievraagstuk nam den laatsten tijd in Nederland hoe langer hoe meer den vorm aan van een strijd vraag, die met ongewone heftigheid werd besproken en zelfs naar politiek terrein werd verplaatst. Voor het Ne Wanneer men begeerig is om iets te weten, wordt men weetgierig genoemd, maarals men allerlei nieuwtjes wenscht te weten, dingen, waarmee men niets te maken heeft, dan heet men: nieuwsgierig. Het eerste is een deugd; het tweede een ondeugd. derlandsche zakenleven culmineerde het devaluatievraagstuk sedert gejrui- men tijd niet meer in de vraag: Wordt de gulden gedevalueerd? Veeleer dien de men te vragen: Wanneer en onder welke omstandigheden zal de gulden van het goud losgemaakt moeten wor den? Gelukkig waren de omstandighe den, waaronder de depreciatie geschied de, gunstig. Niettemin kwam de om zwenking in de valutapolitiek van Ne derland onverwacht. Desondanks was echter bij geen enkele bevolkingsklasse in geheel Nederland sprake van een pa niekstemming. Men kan zelfs zeggen, dat de koers wijziging der regeering in de valutapo litiek ook in kringen, die steeds op de bres gestaan hebben voor de verdedi ging van de goudwaarde van den gulden, instemming heeft gevonden. Ook de door de regeering-Colijn op krachtige wijze nagestreefde „aanpassing" heeft ertoe bijgedragen, dat, toen de depreci atie van den gulden een feit was gewor den, het algemeene openbare leven zich in de gewone banen kon voortbewegen. De regeering voerde controle in op de prijzen van de belangrijkste levens middelen. De onmiddellijk tegen prijsop drijving genomen maatregelen, die wel iswaar tamelijk overbodig schenen te zijn, oefenden een kalmeerenden in vloed uit. Zoo kon in 'n sfeer van ver trouwen de bevolking erop worden voorbereid, dat, aangezien Nederland voor de fabricage van Nederlandsche waren afhankelijk is van den invoer van buitenlandsche grondstoffen, geleide lijke prijsverhoogingen onvermijdelijk zijn en men hiermede wel rekening" dient te houden. Daar de mate der prijsverhoogingen voor een belangrijk deel afhankelijk is van de mate van de uiteindelijke waar devermindering van den gulden, vormen het vertrouwen in den gulden en de gunstige omstandigheden, waaronder de valutamaatregelen der .regeering zic'h voltrokken men beh'oeft slechts te wijzen op den grooten goudvoorraad van de Nederlandsche Bank een gun stige factor voor een rustige en kalme beoordeeling van de naaste toekomst. De regeering heeft reeds maatregelen genomen om de prijsverhoogingen zoo veel mogelijk te compenseeren. Voor den Nederlandschen handel met het bui tenland blijft het een punt van het grootste belang in hoeverre het mogelijk zal zijn, de stijging der kosten van le vensonderhoud binnen bepaalde gren zen te houden en de reeds tot stand ge komen daling van den rentevoet te be vorderen. In het algemeen beoordeelt de zaken wereld de toekomstige ontwikkeling van den economischen toestand met gematigd optimisme. Wat onzen buiten landschen handel betreft, is tusschen de Nederlandsche loonen en het niveau van het wereldloon reeds een zoodanige verhouding ontstaan, dat de mogelijk heid is geschapen, dat Nederland op de wereldmarkt beter kan concuarreeren. Het voortdurend krachtiger wordende internationale streven naar geleidelijke afschaffing van handelsbeperkingen en opheffing van tariefmuren wordt in Ne derland toegejuicht en bevorderd. De Nederlandsche regeering heeft reeds verschillende contingenteeringen in ver band met de valuta-maatregelen opge heven. In de exportindustrie kan reeds een grootere bedrijvigheid geconstateerd worden. Zoo zijn betrekkingen aange knoopt met landen, waar Nederlandsche goederen geheel van de markt verdwe nen waren, en opnieuw met lanflen, waar onze producten in verband met den hoogen koers van den gulden geen afzetgebied meer konden vinden. DE NIEUWE GEZANT TE ROME- Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van dr. J. B Hubrecht, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Boekarest, in gelijke hoehanigheid te Rome. Dr. J. B. Hubrecht, die als opvolger van mr. J. A. N. Patijn tot gezant te Rome is benoemd, is 13 April 1883 te Utrecht geboren. Aan de Universiteit van zijn geboorteplaats studeerde hij wis- en sterrekunde. Voorts studeerde hij aan de universiteit van Cambridge. Na zijn promotie koos dr. Hubrecht de diplomatieke loopbaan. Als gezant- schapsraad ging hij naar Madrid en in 1927 naar Londen, Tijdens zijn verblijf te Londen was hij commissaris van de Nederlandsche vereeniging (Dutch club) aldaar. Zijn benoeming tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister bij de re geering van Brazilië volgde op 2i Fe bruari 1930. Na Rio de Janeiro kreeg dr. Hubrecht in 1934 Boekarest als stand plaats toegewezen. Op 24 October van dat jaar werd hij namelijk benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Roemenië, tevens geaccre diteerd bij het hof van Zuid-Slavië, De nieuw benoemde gezant te Rome is ridder in de orde van den Nederland schen Leeuw en officier In de orde v.an Oranje-Nassau. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW- Naar het „Handelsblad" verneemt, zal de regeering zeer binnenkort een derde uitkeering aan den tuinbouw doen. Dit steunbedrag zal liggen tusschen 3 en 3J4 millioen. IKasgeldvloorziiening B. en W. stellen den Raad voor te be palen, dat ook in 1937 tijdelijk gelden opgenomen zullen worden in rekening courant, dan wel op schuldbekentenis of promesse, tegen een rente van ten hoog ste 2 pet. boven het promesse-disconto van de Nederlandsche Bank en tot ten hoogste f 150,000. mm. Aanrijding. De koopman C. J. G. den B., werd gisteren, toen hij iper rijwiel uit de St. Adriahnstiraat kwam, aangereden door een in de Nieuwstraat passeerende auto. Den B. viel doch bekwam slechts eenige onbeteekenende kneuzingen. Het stuur van zijn 'rijwiel wérd verbogen, 'doch ook hieraan was de schade zeer gering. De auto is doorgereden. Waarschijnlijk heeft de bestuurder niets van het onge val bemerkt. Het nummer werd echter door een voorbijganger genoteerd. De collecte voor het fonds voor bij zondere nooden bracht deze week 43 op. De werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs staan thans inge schreven 770 werkloozen tegen verle den week 775. Bij de werkverschaffing zijn 106 per sonen te werk gesteld. HOEDEKENSKERKE. Gisteravond had de heer Van de K, te Goes, het on geluk door te slippen met zijn auto, in de sloot aan den Kwadendamschen Grint weg te geraken. Hij bekwam lichte ver wondingen aan gezicht en handen. De auto werd licht beschadigd, IERSEKE. Maandagmorgen had de landbouwer D. v. d. Velde, die tarwe wilde leveren, het ongeluk door het stuk gaan van een wagen in de zoogenaamde Kuilk te rijden, 3000 kg tarwe geraakte te< water. Geen persoonlijke ongelukken. In den nacht van Zondag op Maan dag is tegen de werkgevers van een 4050-tal jongens en meisjes, die den 18-jarigen leeftijd nog niet bereikt hadden, proces-vertbaal opgemaakt we gens het doen werken in nachtarbeid. Dé mosselexporteurs beginnen Zondag nacht bij eenige drukie te werken opdat de orders vlug uitgevoerd kunnen wor den. AXEL. De alhier gehouden collecte voor het nationaal huwelijksgeschenk heeft opgebracht f 255. IJZENDIJKE. Zondagavond half zeven werd vanwege de Vereeniging voor Val lende Ziekten te Haarlem-Heemstede 'n filmavond gegeven in de Ned. Hervorm de kerk. Het bezoek was flink te noe men. Dé avond was belegd met het doel belangstelling te wekken voor het schoone werk der Vereeniging. Na af loop werd aan den uitgang der kerk ten bate der vereeniging gecollecteerd. BIJDRAGEN VOOR HET NATIONALE HUWELIJKSGESCHENK VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK AAN ZIJN KROONPRINSES kunnen, behalve aan de penningmeesters der plaatselijke comité's, ook worden gestort in gesloten bussen aan de bu reaux van dit blad te Middelburg en te Goes, of worden overgeschreven on der vermelding van „Nationaal Huwe lijksgeschenk"! op de postrekening nr. 43255 ten name van de N.V. de Middel burgsche Courant. Verwachting tot morgenavond: Krachtige tot matige W. tot Z.W. wind, afnemende bewolking, aanvanke lijk nog kans op regen of hagelbuien en iets kouder. Di 10 Nov; Zon op: 7 h 13; onder 16 h 14. Licht op: 16 h 44. Maan op: 3 h 22; onder: 14 h 21. N.M.: 14 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwater. Di. 10 10.59 23.28 5.00 17.32 Wo. 11 11.40 5.45 18.14 Do. 12 0.05 12.17 6.23 18.53 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei November. Hoogwater. Laagwater Di. 10 0.14 12.36 6.07 16.28 Wo. 11 1.04 *13.23 6.54 19.13 Do. 12 1.47 14.03 7.32 19.51 DE STRIJD OM EEN KWEEKSCHOOL. Vergadering met Kamerleden. OOSTBURG. Na een stormachtigen overtocht der Wester-Schelde, (waarbij de van boven den Moerdijk gekomenen terdege bemerkten, dat de tocht Vlissin genBreskens geen rivierpont-overg'ang maar een echte zee-arm overtocht is) arriveerden hier gisteren vertegenwoor digers van een'ge Tweede Kamerfrac ties teneinde met het Oostburgs comité tot behoud van de Rijkskweekschool en het Zeeuwsche comité benoorden de Westerschelde tezamen te beraadslagen over dit Zeeuwsch-Vlaanderen zoo na aan het hart liggende onderwerp. Tegenwoordig waren de Tweede Ka merleden: mevrouw mr, B. Bakker-NorL namens de vrijzinnig-democratische frac tie; mr. J. A. H. Coops, namens de li berale fractie en de heer. Th. J. Thijssen namens de soc.-democratische fractie, 't Boven-Scheldes comité was vertegen woordigd door de heeren J. L. Dregmans van Koudekerke en dr. S. S. Smeding u t Middelburg. Dat slechts Kamerleden der zgn. lin kerzijde waren gekomen, bleek zuiver toeval te zijn; de C.H. en R.K. hadden bv, bericht van verhindering gezonden, maar daarbij blijk .gegeven zich toch zeker" ook voor de zaak te interesseeren. Eerst is een bezoek gebracht aan de Kweekschool zelf, waar de gasten wer den ontvangen en rondgeleid door den directeur die thans, tengevolge van de omzetting der nog bestaande klassen rondloopt met den titel van tijdelijk leer- aar aan de Rijkskweekschool te M i d- d e 1 b u r g nota bene! en waar zij met belangstelling kennis namen van de eenvoudige doch doeltreffende inrichting dezer onderwijsinrichting, met boven de leslokalen voor de kweekschool, beneden de aan de kweekschool verbonden open bare lagere school. De directeur legde er daarbij echter den nadruk op, dat slechts de a.s. openbare onderwijzers hun praktijk aan deze openbare leer school" opdoen: de a.s. bijzondere on derwijzers gaan daartoe naar de r.k. of de prot,-chr. school. Dit deugdelijke schoolgebouw heeft 'n tiental jaren geleden, bij de omzetting der normaallessen in een Rijkskweek school, der gemeente omstreeks f 30,000 gekost. Oosiburg getroostte zich dit of fer: het Rijk huurde de lokalen voor "zijn kweekschool, voor 10 jaar. Dat loopt 1 September 1937 af en dan. kan men er een turfpakhuis van maken! Zou de gemeente deze f 30,000 hebben gevo teerd, indien zij had kunnen bevroeden, da+ het Rijk na 10 jaar de huur zou op zeggen en een haar 55-jarig bestaans recht bewezen hebbende instelling maar mir nichts dir nichts zou opheffen? Des middags te twee ure vond ten Raadhu'ze de vergadering van comilé's en Kamerleden plaats. Uitvoerig, gede gen en met helder cijfermateriaal is daar

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1