SlapWijs en Géén Beleia HANDEL EN NIJVERHEID. BINNENLAND. RECHTSZAKEN. NUMMER 265. TWEE BLADEN. MAANDAG 9 NOVEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. WIRSERLIJKEN STAND, WEERBEBICHT. ^rovtnciale ÉI MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. BS contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUBANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17 Aangesloten bq bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bedragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewqsnommers 5 cent. De tegenwoordige minister van onder wijs is er bij de Kamer niet al te best afgekomen: zijn beleid werd als slap ge karakteriseerd en dat is voor een mi nister in deze dagen, die slechts sterke mannen vragen, een fnuikende ken schetsing. Er zou aanleiding zijn, een onderdeel van 's ministers algemeene beleid, waar aan wij meer dan eens, noodgedwongen, de aandacht moesten wijden die het, he laas, niet verdiende, nogmaals aan de orde te stellen, teneinde de merkwaar digheid van dit ministerieele beleid ook op dit punt nog eens nader te toetsen; wij zullen den lust daartoe echter in toom houden. Er is echter nog een andere eigenaar digheid aan het ministerieele beleid van professor Slotemaker de Bruïne: hij tracht de slapte van zijn beleid zoo nu en dan door een glad verkeerd vertoon van kracht te verbloemen. Dat is bijvoorbeeld, naar onze vaste overtuiging, het geval met Oostburgs Rijkskweekschool. Deze overtuiging be rust niet enkel op wat openbaar hier omtrent bekend is, maar ook, en meer nog, op wat voor de openbaarheid niet bestemd was. Met name uit en bij besprekingen bin nenskamers moet voor den opmerkza- men en scherpzinnigen toeschouwer een en andermaal gebleken zijn, dat de mi nister door de vele en inderdaad ter za ke dienende, vaak doorslaande argumen ten dergenen, die een huns inziens en ook onzes inziens rechtmatigen strijd voor het behoud van Oostburgs kweekschool voeren, niet overtuigd wilde worden, ja er zelfs nauwelijks naar wilde luisteren Om dan na elk nuchter en zakelijk, met cijfers ge steund betoog, te zeggen: gij hebt geen argumenten! Uit de heele behandeling van deze aangelegenheid kan degene, die haar van nabij volgde, geen andere gevolgtrekking maken dan deze: de minister wil hier den sterken man spelen. Hij: heeft ge zegd: „vort met die Kweekschool daar in dien uithoek des lands". En nu z a 1 ie-vort. Stelt men zich in Oostburg teweer: stil laten kakelen, Blijkt in Zeeland be noorden de Westerschelde, dat men ook daar met de provinciegenooten in Zeeuwsch-Vlaanderen medegevoelt: de minister lacht er hoonend om. Komt men in woord en geschrifte, in Den Haag en in Oostburg, met een keur van argumenten die den toets der kri tiek op 18 karaat kunnen doorstaan: de minister zegtdat het g'een argumen ten zijn 't Is kort en goed: ik heb besloten die Kweekschool op te heffen, en als ik al dus gesproken heb, dan past U slechts te zwijgen. Welnu: dat doen we vast en zeker niet. Ons is de ware of schijnbare reputatie van zekeren minister van onderwijs min der een halszaak dan het behoud van een bloeiende en nuttige instelling van onderwijs in dit eigenaardig gelegen maar goed-Nederlandsche-deel van Ne derland en van Zeeland. De op koppigheid gelijkende hardnek kigheid in deze zaak, waarin hij 't be paald bij het verkeerde eind heeft, siert dezen minister niet, en zal hem al lerminst alsnog den schijn eens sterken mans verleenen, Een erkenning van tot gekomen te zijn, een in trekking van het opheffingsbesluit, zou wijs beleid geweest zijn wat hier nu gesc ïedde lijkt bedenkelijk veel op hee- lemaal geen beleid. TPPCCfelCrVMZentliTngJ °,ctober 1936. IERSEKE. Naar Nederland 188.068 st België 465.751 Duitschland 105.435 Engeland 40.200 Frankrijk 3.000 and. landen 49.500 S.amen 851.594 st October 1935 881.593 Deze cijfers zijn niet onbevredigend Middelburg. Di- ey,a^en: M. C, Alma-Ooms, z., F Bhek-Meijer d. Getrouwd: L. Labruijère 25 j. en L. Adnaanse 27 j., L. Scheijbeler 29 j en L. Abrahamse 19 j. DE TOCHT VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR HET LOO, Soestdijk in oogenschouw ge nomen. Zooals reeds gemeld, vertrokken Za terdagmorgen om 11 uur de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard per auto uit de residentie naar Het Loo. De Prins chauffeerde. Zaterdagmiddag arriveerden de vor stelijke personen te Soestdijk, waar Prins Aschwin, de broer van Prins Bern hard zich bij hen voegde. Even van te voren waren hier vier rijwielen bezorgd. Daarmede heeft de koninklijke familie de omgeving van het Paleis te Soestdijk (voormalige residentie van Koningin Em ma) doorkruist. Vermoedelijk zal het Paleis een der verblijven van het Prin selijk paar worden. Na de bezichtiging werd de tocht naar Het Loo voortgezet, waar men 's avonds om kwart voor zes arriveerde. HET HUWELIJK VAN DE PRINSES. Een geschenk van den B. V. L Na het bekend worden van de verlo ving van Prinses Jul'an.a met Prins Bernhard van LippeBiesterfeld, kwam allerwegen in de kringen van den bij zonderen vrijwilligen Landstorm de ge dachte op om een geschenk bij het ko mende vorstelijk huwelijk aan te bieden namens de 84,000 vrijwilligers van den B. V. L. Onder voorzitterschap v.an den heer L. F. Dumaer van Twist, voorzitter van de nationale landstorm commissie heeft zich daarop een B. V. L.-huldigingsco mité gevormd, In dit combé heeft o.m. zitting de heer H. Bierman, voorzitter v,an de gewestelijke landstorm commissie „Zeeland" te Middelburg. Het huldigingscomité besloot een sch 1 derij te doen vervaardigen van H. M. de Koningin op den landdag van den B. V. L. te Barneveld, gehouden op 7 Juni 1935, het moment, waarop H. M. de Ko ningin, in gezelschap v,an vele autoritei ten, het défilé gadeslaat van de vrijwil ligers. Bij dit schilderij zal een album ge voegd worden, vermeldende de namen der leden van de gewestelijke landstorm- commissiën. Het huldigingscomité be noemde een kleine commissie, ter voor bereiding v,an dit plan, waarna de op dracht tot het vervaardigen van het schilderij gegeven werd aan den kunst schilder Willy Sluiter. EEN GOUDEN VEDER VOOR DE PRINSES. Het heeft Prinses Juliana behaagd een geschenk te aanvaarden van het Haag sche feestcomité, bestaande in een gan zenveder van goud, waarvan zij zich zoowel bij de aanteekening als bij het onderteekenen van de huwelijksakte zal bedienen. Nog een tapijt voor het prinselijk paar, De vrouwen van het eiland IJssel- monde zullen op Maandag 16 Nov. be ginnen een tapijt te knoopen, dat be stemd is als huwelijksgeschenk voor H.K.H. Prinses Juliana. CZK"v-TEV-rr -«N--v**-»»* -'•ï-jtrr a»- -y-i-'i; BEZOEK VAN PRINS BERNHARD AAN DE FOKKERFABRIEKEN. Te 10 uur hedenmorgen verscheen een groote gesloten auto, waarin behal ve Prins Bernhard, gezeten waren Prins Aschwin, jhr. Roëll en de heer mr. D. Crena de Iongh, president van de Ned. Handel Maatschappij, «voor den ingang van het directiekantoor der Fokkerfa brieken aan den Papaverweg te Am sterdam. Waar het hier een streng in cognito bezoek gold, was er voor de aankomst van den wagen, die door een chauffeur werd bestuurd, geen belang stelling van de zijde van het publiek, waarbij nog kwam dat tengevolge van het slechte weer de weinige voorbij gangers vrijwel geen opmerkzaamheid betoonden. Prins Bernhard en jzijn begeleiders hebben het geheele bedrijf van Fokker m oogenschouw genomen. Jhr. ir. R. R. L. de Muralt. f 1 ^f^Sndddag is te Den Haag over leden, in den ouderdom van 65 jaar jhr. ir. K R. L. de Muralt, oud-Kamerlid en oud-burgemeester van Borculo. De heer de Muralt werd in 1871 in Utrecht geboren en doorliep daar de H. B. S„ waarna hij in Delft voor ingenieur studeerde. In 1897 verkreeg hij het di ploma van civiel ingenieur. Daarna trad hij in dienst bij den waterstaat en bij de spoorwegen in Nederlandsch-Indië. Na zijn terugkeer in Nederland werd hij ingenieur bij het waterschap De heeft begeerte om groot te schijnen menigeen klein gemaakt. Schouwen en vervolgens directeur van het technisch bureau „Zeeland" in Zie- rikzee. Hij was ook lid van den Zierik- zeeschen Gemeenteraad. In 1913 werd de thans ontslapene ge kozen tot lid der Tweede Kamer. Hij vestigde zich in Den Haag en was van 1916 tot 1922 lid van den Haagschen Gemeenteraad. Hij werd in laatstge noemd jaar benoemd tot burgemeester der gemeente Borculo, welke functie hij tot 1928 heeft vervuld. In 1923 werd jhr. De Muralt gekozen tot lid der Eerste Kamer, waarin hij tot 1929 zitting had. De heer De Muralt was de liberale beginselen toegedaan. Jhr, ir. De Muralt was ridder in de orde van den Nederlandsehen leeuw ter wijl hem door de Belgische regeering de gouden medaille van koning Albert met lint was toegekend. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats heb ben Woensdag a.s. om half twee op de eerste algemeene begraafplaats te Utrecht Roosendaal heelt 25900 inwoners. Op de gemeentesecretarie te Roosen daal werd Zaterdagmorgen de 25000ste inwoner ingeschreven. Het was Lamber- tus Anthonius Marie het 15e kind van het echtpaar Verbraak. Het gezin Verbraak waarvan de va der dikwijls werkloos is was in dubbel opzicht verheugd, want behalve 't spaar bankboekje dat de gemeente den kleine geschonken heeft, lieten verschillende Roosendaalsche firma's zich niet onbe tuigd en -vereerden het gezin met vele geschenken. Onrechtvaardig ontslag? Het Eerste Kamerlid de heer De Marchant et d' Ansembourg (n.s.b.) heeft eenige schriftelijke vragen ge steld aan den minister van sociale za ken. Hij vraagt, of den minister bekend is dat de te Weert wonende en van Ita- liaansche nationaliteit zijnde aannemer Demonte op 10 Oct. 11. den werkman J M. Janssen heeft ontslagen omdat hij, ofschoon geen lid der nat. soc. bewe ging, den Limburgschen volksdag t Valkenburg had bezocht. Verder zou den werkman, volgens den vragenstel ler, door de gemeente geen steun zijn verleend, omdat hij door eigen schuld (lid of althans sympathie voor de n.s.b. werkloos zou zijn geworden. Ook de r. k. bouwvakarbeidersbonnd, waarvan Janssen lid is, heeft geweigerd steun uit te keeren. De vragenstelier meent dat onmiddellijke uitwijzing uit ons land van den heer Demonte dient te geschieden. DE SCHEURING IN DE R.S.A.P. Zaterdag en Zondag heeft de revolu tionair-socialistische arbeiders partij (r.s.a.p.) haar derde congres gehouden te Amsterdam, onder voorzitterschap van het Tweede Kamerlid Sneevliet. In behandeling kwamen het beroep van den heer P. J. Schmidt en mevr. mr. Chr. de Ruyter-De Zeeuw tegen het door het partij bestuur uitgesproken royement. Nadat de genoemde perso nen hun standpunt ter kennis van het congres hadden gebracht, werden met ruim 1800 tegen 7 stemmen de uitge sproken royementen goedgekeurd. De heer Schmidt verklaarde daarop zijn mandaten in den gemeenteraad van Amsterdam en de provinciale staten van Noord-Holland te zullen neerleg gen. TEELTREGELING VROEGE AARDAPPELEN 1937. Omtrent de tuinbouwteeltregeling voor het jaar 1937 vernemen wij, wat betreft de teelt van vroege aardappe len, van bevoegde zijde het volgende: Ten einde deze teelt meer te 4oen aanpassen aan de door den binnen- landschen consument meer gevraagde soorten, ligt het in de bedoeling, dat van de op tuinbouwteeltvergunning toe gestane oppervlakten vroege aardappe len bestemd voor de consumptie, slechts 85 van deze oppervlakte met vroege aardappelen zal mogen worden beteeld. De andere 15 mogen beteeld worden met eigenheimers of paarspitten, of met van goedgekeurde poters te telen en ter keuring aan te bieden vroege pootaard- appelen. De beperking van 85 zal niet worden toegepast ten aanzien van een teler, die in het bezit is van een vergunning voor het telen van vroege aardappelen tot een oppervlakte van 50 are of minder, terwijl ten aanzien van telers, die vergunning voor een grootere oppervlakte dan 50 are heb ben, de beperking slechts in zooverre zal worden toegepast, dat de toegesta ne oppervlakte niet beneden 50 are zal dalen. Telers van vroege aardappelen zullen goed doen met deze voor 1937 toe te passen regeling nu reeds rekening te houden. VOLKSONDERWIJS. De Alg. vergadering te Rot terdam. De vereeniging „Volksonderwijs" heeft Zaterdag en Zondag in de „Doelen" te Rotterdam haar algemeene jaarvergade ring gehouden. Er waren 328 afdeelin- gen met 400 afgevaardigden vertegen woordigd. De voorzitter, de heer N. Kropfeld, zeide in zijn openingsrede, dat het open bare onderwijs ter wille van de bezui niging groote offers heeft moeten bren gen, doch het bijzonder onderwijs, dat volgens een ministerieele circulaire van 1933 had moeten volgen, is nog steeds niet „geconcentreerd' Bij de algemee ne beschouwingen in de Tweede Kamer in November 1934 ontstond zooveel verzet tegen de bekende paragraaf 12 van de bezuinigingswet, waarin de con centratie van het bijzonder onderwijs werd geregeld, dat de regeering deze te rugnam. De concentratie van het open baar onderwijs werd tegelijkertijd stop gezet en de minister zegde toe een on derzoek te zullen instellen naar de reeds opgeheven scholen, en zoonoodig ver schillende scholen weer te openen. De betreffende commissie bestaat reeds ne gen maanden, doch op heropening van gesloten scholen kan men wachten tot St. Juttemis. Ook de opheffing van kweekscholen heeft aan het volksonderwijs geen goed gedaan. Spr. is echter van meening, dat men het volksonderwijs niet kan ver nietigen, onverdeeld en met groote lief de voor de openbare schooi staan we, aldus spr. op de bres voor het volkson derwijs. Uit het jaarverslag bleek, dat de ver eeniging 614 afdeelingen telt met 58.888 leden plus twee correspondentschappen met 275 leden; totaal dus 59,163 le den. Er werden eenige wijzigingen in de statuten aangebracht. O.m. is aanvaard een amendement op art. 6, waarin wordt bepaald, dat in plaatsen waar een afdeeling is, geen algemeene leden dit zijn leden, die niet tot een afdeeling behooren kunnen zijn. Het bestuur werd toestemming verleend stappen te ondernemen om de koninklijke goed keuring op de statuten te verkrijgen. Zaterdagavond heeft de heer Klaas de Vries, alg. secretaris, een inleiding ge houden over de nieuwe voorgestelde wijzigingen der 1. o. wet 1920. De posi tie van het openbaar onderwijs bespre kende, merkte spr. op, dat in 310 ge meenten van ons land geen openbare school bestaat, en dat slechts in enkele van deze gemeenten gelegenheid wordt gegeven het openbaar onderwijs elders te volgen. „Volksonderwijs" heeft steeds aange drongen en zal er op blijven aandringen dat het openbaar onderwijs zich kan ontwikkelen en uitbreiden zonder daar in belemmerd te worden van regeerings- zijde. Het hoofdbestuur acht het noodza kelijk, dat slechts rijkssubsidie wordt verstrekt aan op te richten bijzondere scholen, wier aantal leerkrachten in ge meenten met 25000 inwoners de vier en in gemeenten met meer inwoners de ze ven niet te boven gaat. Men verlangt voorts, dat alleen die vereenigingen te subsidieeren scholen kunnen oprichten, die zich dit blijkens hun statuten ten doel hebben gesteld en dat de aanvra gende ouders gedurende een bepaalden tijd lid zijn van deze vereeniging. Het bestuur uit voorts den wensch, dat geen te subsidieeren bijzondere school zal worden opgericht, wanneer binnen een kring van 4 km reeds een school van gelijke richting bestaat, en dat de datum van toelating tot de openbare en bijzon- i dere scholen zoodanig wordt geregeld, Idat concurrentie op dit punt niet langer mogelijk is. In de zitting van Zondagochtend zijn 1 eenige principieele wijzigingen in het huishoudelijk reglement aangenomen; de andere voorstellen ten deze werden aan gehouden. Tot hoofdbestuursleden werden geko- zen dr. M. W. Marsman, dr. F. W. Bon net en de heer F. van Dijk; herkozen BIJDRAGEN VOOR HET NATIONALE HUWELIJKSGESCHENK VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK AAN ZIJN KROONPRINSES kunnen, behalve aan de penningmeesters der plaatselijke comité's, ook worden gestort in gesloten bussen aan de bu reaux van dit blad te Middelburg en te Goes, of worden overgeschreven on der vermelding van „Nationaal Huwe lijksgeschenk"! op de postrekening nr. 43255 ten name van de N.V. de Middel burgsche Courant. Verwachting tot morgenavond: Stormachtige tot krachtige, later wel licht afnemende Z.W. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen, aanvankelijk nog regen- ol hagel buien, weinig verandering in tempera tuur. m Ma 9 Nov. Zon op: 7 h 12; onder: 16 h 15. Licht op: 16 h 45. Maan op: 2 h 14; onder: 14 h 05. N.M.: 14 November. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwater Ma. 9 10.06 22.45 4.03 16.39 Di. 10 10.59 23.28 5.00 17.32 Wo. 11 11.40 5.45 18.14 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Hoogwater. Laagwater. Ma. 9 11.39 5.09 17.32 Di. 10 0.14 12.36 6.07 16.28 Wo. 11 1.04 13.23 6.54 19.13 werden de heer J. van Dijke en pastoor W. J, de Vrij. Huldiging Klaas de Vries, Na afloop van de algemeene vergade ring is de aftredende secretaris-penning meester, de heer Klaas de Vries, op har telijke wijze gehuldigd. De voorzitter van een huldigingscomi té, de heer R. van Gaesbeek, roemde den respectabelen staat van dienst van den heer De Vries, die sinds 1898 deel heeft uitgemaakt van de leiding van „Volks onderwijs". In 1922 nam de heer De Vries de leiding van het comité van ac tie tegen de verslechtering van het open baar onderwijs en sindsdien heeft hij nog op vele wijzen zijn krachten gegeven voor de verbetering van het openbaar onderwijs. In tal van comité's en op tal van congressen deed Klaas de Vries zijn voortreffelijk werk. Voorts schreef hij verschillende brochures en artikelen in het vereenigingsorgaan en meer dan eens ging hij op audiëntie bij den minister, om de belangen van de openbare school te bepleiten. Zonder den heer De Vries zou, aldus spr., „Volksonderwijs" niet geworden zijn, wat het thans is. Het vertrek van den heer De Vries zal in de vereeniging een groote leegte geven. Spr. bood den heer De Vries een enveloppe met inhoud aan op een zilveren blad met inscriptie. De heer W. Priester uit Borsselen, die sprak namens de kleine afdeelingen, ge waagde van het vele belangrijke werk, dat de heer De Vries heeft verricht voor het volksonderwijs in de kleine gemeen ten.. Nadat nog verschillende andere spre kers het woord hadden gevoerd, werd de heer De Vries benoemd tot eere-lid der vereeniging. Tenslotte zeide de heer De Vries groo te dankbaarheid te voelen voor de vrien delijke woorden, die tot hem gesproken waren. Ik ga heen, aldus spr,, maar mijn hart blijft bij u. Spr. dankte zijn medewer kers voor den steun die hij altijd van hen heeft ondervonden. Hij eindigde met de beste wenschen voor het openbaar on derwijs en de vereeniging „Volksonder wijs". De doodelijke aanrijding tusschen Hulst en Walsoorden. De rechtbank te Middelburg veroor deelde onlangs den 24-jarigen chauffeur L. J. de W. uit Hulst, die op 21 Maart j.l. met een door hem bestuurde vracht auto op den straatweg tusschen Hulst en Walsoorden een 9-jarig meisje heeft aangereden tengevolge van welk: aan rijding het kind is overleden, tot een maand hechtenis. Het gerechtshof te Den Haag heeft heden dit vonnis bevestigd.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1