ZEELAND. KUNST EN WETENSCHAP. I STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesingel D 197 - T el. 637 MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Uit de Middelburgsche Courant van vóór vjjftig jaar. taak van het egalisatiefonds om groote schommelingen te verhoeden en zeker niet om de goudwaarde van den gulden op te schroeven, Er is dan ook niets van dien aard geschied. Overigens kan met voldoening geconstateerd worden dat de koers van den gulden over 't geheel tegenover den dollar (goud) merkwaar dig weinig fluctueert. De invloed van de monetaire maatregelen op het bedrijfsleven. In hoeverre de gewijzigde monetaire omstandigheden invloed ten goede zullen uitoefenen op den bolei van 't bedrijfs leven valt nu nog niet te zeggen. De re geering zegt in dit verband in de me morie van antwoord nopens de rijks- begrooting dat men zal moeten afwach ten Wat voor uitwerking zij zullen hebben op den ondernemingsgeest en dus op de binnenlandsche conjunctuur. Of er in den gewijzigden monetairen toe stand aanleiding is van 'n vermindering van pensioenen af te zien, is nog in overweging. De staatscommissie inzake bezuiniging op 't bijzonder onderwijs. Dat de op 11 Februari jl. ingestelde staatscommissie welke de concentratie van het dbijzonder onderwijs zou bestu- deeren, nog niet met haar rapport ge reed is gekomen, moet zooals de regee ring in haar mem. van antwoord inzake de rijksbegrooting zegt uitsluitend toe geschreven worden aan het feit dat de behandeling van de haar opgedragen taak, heeft geleid tot velerlei onderzoe kingen en tot breedvoerige gedachten- wisselingen, die meer tijd hebben ge vorderd dan aanvankelijk werd ver wacht. Intusschen meent de regeering ge gronde reden te hebben om te verwach ten, dat de commissie bin nenkort totovereenstem ming zal komen. Middelburg Tarief per kilo en per stuk. (Ingez. Med.) Op 3 November 11. hield het Mid- delburgsch Homoeopathisch Zieken fonds onder voorzitterschap van den heer H. Oldeman zijn vergadering Uit het verslag van den secretaris bleek, dat Jiet ledental op 1 Juli 973 volwassenen en 349 kinderen bedroeg, en niettegenstaande de heerschende malaise kan de toestand van het fonds bevredigend worden genoemd, daar het ledental met 22 is toegenomen, hetgeen zeker is toe te schrijven aan de gelde lijke tegemoetkoming in het betalen der contributie. De finantieele toestand van het fonds is eveneens bevredigend. B. en W. stellen den Raad voor den heer R. P. van Miert, te Middelburg te benoemen tot tijdelijk leeraar in hout en marmerschilderen aan de Avond school voor N.O. Hoewel B. en W, bezwaar hebben tegen nieuwe subsidie uitgaven meenen zij een uitzondering te moeten maken voor een van f 25 voorloopig voor 1937 aan de Nederlandsche Vereeniging voor Internationaal Radio-amateurisme bij haar arbeid voor den luchtbeschermings dienst. B. en W. stellen den Raad voor 1,64,90 ha weiland aan den Breeweg op nieuw voor 4 jaar te verhuren aan J. Lorier voor f 135. Woning hoek Nieuwstraat en Korte Delft, Naar aanleiding vaii ëen opmerking van de Commissie van financiën inzake het lang leeg staan der bovenwoning hoek Nieuwstraat-Korte Delft deelen B. en W, den Raad mede, dat dit het ge val is sedert 16 December 1934 en dat zij bereid zijn meer bekendheid te geven aan de beschikbaarheid der woning als zij reeds deden en stellen zij voor de huursom te verlagen van f 450 tot f 350, het waterleiding abonnement inbegre pen, Capitulantenverordening. B, en W. bieden den Raad ter vast stelling' aan een capitulanten-verorde- ning', waarmede de directeur van het centraal capitul.antenbureau zich reeds heeft vereenigd. Ter toelichting deelen B. en W. mede, dat in de verordening uitsluitend „begin" functies behooren te worden aangewezen, zulks teneinde te voorkomen, dat bevorderingskansen van het bestaande personeel verloren zouden gaan. Als betrekkingen waarvoor capitulan- ten ïn aanmerking komen, noemt het voorstel op de gemeentesecretarie: bo den binder- kantoorknecht en contro leur der bevolking; gemeente-on!vanger en controleur der belastingen: klerk bij de belastingen en bode bij de belastin gen; gemeentewerken: kantoorbediende, opzichter-grafdelver, arbeider in alge- meenen dienst, brugwachter, grafdelver, plantsoenwerker en chauffeur-werkman, gemeentebedrijven: kantoorbediende, meteropnemer, magazijnmeester, terrein werker waterleiding, terreinwerker en hulpstoker gasfabriek, magazijnbedien de, lantaarnfltter en lantaarnpoetser; reinigingsdienst; werkman-ontsmetter, werkman in algemeenen dienst, baas reinigingsdienst; dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling: klerk, politie; agent, burgerlijk armbe stuur: schrijver-concierge. Schoolgeld avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Naar aanleiding van opmerkingen en vragen van de commissie van financiën en een correspondentie met den minis ter van onderwijs, deelen B. en W. den Raad nader mede, dat zij een reductie- bepaling voor het Nijverheidsonderwijs niet opgenomen hadden, omdat zij ver wachtten, dat die niet zou worden goed gekeurd, aangezien van Rijkswege reeds enkele malen op schoolgeld-verhooging werd aangedrongen. Er is thans geble ken, dat bij den minister geen bezwaar bestaat tegen een regeling, dat voor 't tweede kind 20 pet., voor het derde 40 pet., voor het vierde 60 pet., voor hel vijfde 80 pet. korting wordt toegepast, terwijl voor het zesde en de volgende kinderen geen schoolgeld verschuldigd is. Ook is gebleken, dat de minister de schaal, die< begint met f 2 bij een ge mengde hoofdsom v.an f 4 tot f 8 en zoo met f 2 opklimt voor iedere groep van vier maal een gulden tot een maximum v,an f 32 schoolgeld bij f 64 en meer ver mengde hoofdsom te laag vindt. De minister raadde de te Alkmaar bestaan de regeling aan en stellen B. en W. voor deze in te voeren. Deze geeft voor een vermengde hoofdsom v,an f 2 Tot f 4 aan f 2,40 en zoo voor iedere f 2 hoofdsom meer aan schoolgeld f 1,20 meer tot een maximum van f 36 school geld voor een vermengde hoofdsom van f 58 of meer, N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Zeeuwsche Voe der- en Kunstmesthandel te Middelburg is heden (Zaterdag) middag besloten om na ruime afschrijving en reserveering over het afgeloopen boekjaar 6 divi dend uit te keeren. Er was gisteren vrij wat belang stelling voor het verkeerslokaal van de Vereeniging voor veilig verkeer; velen hebben er hun kennis op het gebied van het verkeer weer belangrijk verrijkt. Goed op de hoogte! Dank zij het drukkere bezoek, dat in de laatste jaren Zeeland en met name ook W,alcheren van landgenoot en vreemdelingen krijgt, zijn de verkeerde voorstellingen over onze provincie en ons eiland zeer verminderd. Dat er zelfs in kringen waar men dit het allerminst zou verwachten, nog groote fouten kun nen worden gemaakt, bleek ons uit het nummer van „Reizen en trekken" van deze week, waarin een Kerst-autotocht naar Walcheren wordt aangekondigd. Daarin lezen wij o.a. „In Domburg is het de beroemde Zeedijk, welke de be wondering opwekt". De schrijver ziet blijkbaar in zijn verbeelding den dijk van Westkapelle reeds tot Domburg doorgetrokken. Het rijwielverkeer op den Noordweg, Ged. Staten van Zeeland hebben be sloten te verbieden zonder noodzaak met een rijwiel te rijden op het voor het algemeen rijverkeer bestemde gedeelte van den Noordweg tusschen St. Lau rens en Serooskerke," althans op die deelen waar een goed rijwielpad langs den weg is aangelegd. AAGTEKERKE. Donderdagavond vergaderde de afd. Aagtekerke van den C.B.T.B. Tot afgevaardigde en plaats vervanger naar den kring Walcheren werden gekozen de heeren J. Bosselaar en J. Moens. Medegedeeld werd dat de 2-jarige cursus aangevangen was met 20 leerlingen onder leiding van den heer Beukelman uit Meliskerke. AAGTEKERKE. De afdeeling Aagte kerke van den Bijz. Vrijw. Landstorm kwam in vergadering bijeen onder lei ding van den burgemeester. Naar aan leiding van een ingekomen schrijven om namens alle landstormers een huwelijk geschenk aan te bieden aan H. K! H. Prinses Juliana besloot men hiervoor een bedrag af te dragen aan het opge richte comité. Eveneens werd besloten een bedrag beschikbaar te stellen, ten einde den overste Bierman die als commandant van het Zeeuwsch verband afscheid neemt, een geschenk aan te bieden. KOUDEKERKE. De C. J. V. „Samen- en de C. J. C. „De Jonge Garde" te 't Zand hebben Donderdagavond gemeen schappelijk hun resp. 7e en 4e jaarfeest gevierd in den buitentuin van den' heer Van Hoeve. Ds. J. W. van Kooten had als eere voorzitter de algemeene leiding. He' goed verzorgde programma werd op keurige wijze uitgevoerd. De ruime zaal w,as geheel gevuld met belangstellenden. 's-HEER ARENDSKERKE. Donderdag werd alhier het nieuwe gebouw van de vereeniging „De Chr. Kleuterschool" in gewijd, een waardige viering van het koperen feest der school, die, 7 April 1924 geopend, gehuisvest was in een klein houten gebouwtje. Een groote schare belangstellenden vulde om 2 uur het nieuwe met bloemen versierde ge bouw aan de Poststraat. Wij merkten op den burgemeester, den secretaris, den oud-secretaris, oud-wethouder Jac. Nijs- se, de hr jhr. M. Quarles van Ufford, ver tegenwoordigers van kerker.aad, kerk voogdij, burg. armbestuur e.a. De Voorz., ds. C. van der Waa open de de vergadering, liet Ps. 68 vers 10 zingen, sprak een welkomstwoord en verrichtte na voorlezing van enkele schriftgedeelten de inwijdingsplechtig heid. Daarbij had hij tot uitgangspunt van zijn rede gekozen de bede van Koning Salomo bij de tempelinwijding: Dat U^jje oogen open zijn nacht en dag over dit huis. (1 Kon. 8 vers 29a). Uitgesproken werd een gebed om bescherming van 't gebouw en den arbeid daarin te verrich ten, waarna de voorzitter de school voor geopend verklaarde. De inspecteur van het L. O. in de insp. Middelburg, d'e niet aanwezig kon zijn, had zijn gelukwenschen schriftelijk ingezonden, welke werden voorgelezen. Hierna wenschte de burgemeester het bestuur geluk en sprak zijn blijdschap uit, dat niet de overheid, maar de bur gerij van Arendskerke het kleuteronder wijs draagt en haar ijver deze school heeft doen stichten. Mej. Behage, het hoofd der kleuterschool zette daarop uiteen het nut en het doel van het kleu teronderwijs. Nadat mej. Breel, hoofd der Christ, bewaarschool ie Goes haar ge lukwenschen had aangeboden, gaf de penningmeester een overzicht van de exploitatiekosten. Hij wekte op tot krachtigen steun. De kinderen voerden onder de zeer voortreffelijke leiding van de onderwijzeres mej Behage en haar hulp mej. Philipse eenige aardige spel letjes uit, tot groot vermaak van alle aanwezigen, die na de sluiting met het zingen van Ps. 72 vers 11 nog een poosje bleven napraten onder het genot van 'n kopje thee. Natuurlijk werden de kin deren met de tractatie niet vergeten. ELLEWOUTSDIJK. De tractatie der schoolkinderen op 6 November den jaardag van wijlen Vrouwe F. W. D. C. A. van Hattum van Ellewoutsdijk Prjüjmers s had gistermiddag wederom plaats. Alle kinderen werden op „tjok- lat" getracteerd, waardoor een ieder in het bezit zal komen van de prachtige groote verlovingsfoto van H. K. H. Prin ses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche Eilanden vergaderde gisteravond ten stadhuize te Middelburg onder voorzitterschap van den heer W. Berdenis van Berlekom. Aanwezig waren 15 leden. Afwezig de heeren Kakebeeke, Jeronimus, Mas- see, Mes, Van Raalte en Anker. Onder de mededeeling was er een, dat de heer P. G. Laernoes ontslag neemt als lid der Kamer. De voorzitter sprak als volgt: Met leedwezen hebben wij van deze me dedeeling kennis genomen. De heer P. G. Laernoes heeft sinds 1 April 1922 deel uitgemaakt van deze Kamer en had zitting in de afdeeling kleinbedrijf. Persoonlijk heb ik slechts korten tijd het voorrecht gehad met .'hem samen te werken, maar aan die periode behoud ik in elk geval de herinnering van een objectief en levendig aandeel, dat hij in ons werk en onze discussie nam. Ik wil hem dan ook van deze plaats dank zeg gen voor wat hij in het belang van het district onzer Kamer heeft gedaan. De heer Stofkoper, voorzitter van de afdeeling kleinbedrijf bracht dank voor deze woorden aan het afgetreden lid en sloot zich namens de leden zijner af deeling daarbij aan. De voorzitter deelde nog mede, dat de verkiezing (candidaatstelling) in de ze cacature is bepaald op Woensdag 6 Januari a.s. Z. h. st. vereenigde de Kamer zich met het voorstel om de jaarwedde van den ambtenaar der Kamer ingaande '37 met 200 te verhoogen nadat de voor zitter gezegd had met volle overtuiging dit voorstel aan te bevelen. Economisch instituut voor den middenstand. Hierop kwam aan de orde het voor stel om de bijdrage van het Economisch Instituut voor den Middenstand te ver hoogen van 10 tot 100. De commissie van financiën vond 501 voldoende, 'doch de voorzitter zeide, dat het bureau besloot 100 te hand haven. De heer Stofkoper wees erop, dat het instituut reeds zeer veel goeds heeft ge daan voor verschillende branches uit den middenstand, zooals bijv. het sla- gersbedrijf en het wasscherijbedrijf Er is dan ook alleszins reden 100 toe te kennen. Men geeft bijv. aanwijzing hoe de zaken voordeelig kunnen gedreven worden en, wat de wasscherijen betreft, wees men op de mogelijkheid van be sparing op brandstoffen. De heer Olthoff stond eenigszins ver baasd dit laatste te hooren prijzen door den heer Stofkoper. Spr. zou gaarne ook de motieven hooren van de com missie van financiën. De heer Stofkoper zeide deze kwestie niet te bekijken als brandstoffenharide- laar doch van het standpunt van den handel in het algemeen. Spr. verzeke/de nogmaals, dat het instituut zeer nut ting werk verricht. De heer Enzlin zeide, dat men des tijds ed bedoeling had blijk te geven van belanstelling in het streven van de in stelling, het bedrag kwam op de twee de plaats. Toen is een voorstel om 100 te geven verworpen. Als men eenmaal met geven begint stijgt het makkelijk en dat zal nu wellicht ook het geval zijn. De heer Menheere wees op de versla gen van het instituut, die hij steeds met aandacht leest, en die wijzen op het groote nut dat het instituut met zich brengt. Het geven van 100 is dan ook volkomen gerechtvaardigd en men moet het op prijs stellen op die wijze te kun nen medewerken in het belang van den middenstand, vooral den kleinen. De heer M. Laernoes zeide dat men destijds twijfelachtig tegenover het nut van het instituut stond en ten slotte iets gaf als b'ewijs van sympathie. Nu is het bewijs geleverd, dat het instituut nuttig werkt en is 100 niet te veel. De heer Bosman zeide dat het zoo moeilijk is te zeggen wat het instituut noodig heeft. De voorzitter: Men heeft willen zien hoe de instelling werkte en nu weet men dat. De heer Machgeels weet ook, dat het instituut goed werkt en dan is 100 niet te veel. Het voorstel om 100 te geven werd aangenomen z.h.s. Nederland in den Vreemde. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel om aan de „Vereeniging Neder land in den Vreemde" voor 1937 10 toe te kennen. De v o o r z. zeide, dat deze vereeni ging reeds jaren goed werkt en het hier nu gaat om een bewijs van symphatie te geven. De heer Stofkoper gaf een urgent op treden der vereeniging met een lezing over de Zuiderzeewerken als bewijs van haar groot nut. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Begrooting 1937. Bij de behandeling van de begrooting 1937 gaf de heer v. d. B e r g uiting aan zijn groote tevredenheid over het werken van het bureau in de richting van voorlichting van de leden en van den middenstand zooals verleden week bij den koffiemaaltijd. Spr. zou voor zulk werk een post op de begrooting willen zien uitgetrokken. De voorz. dankte voor deze waar- deerende woorden en zeide, dat post 26: „werkzaamheden der Kamer", welke post pro memorie is uitgetrokken, zulk een optreden omvat. Spr. zeide verder, dat een der leden van de Commissie van financiën den post Vreemdelingen verkeer wilde verhoogen van f 520 op 750, doch dat hij dit nu moest ontra den om dat het bureau met een heel nieuw voorstel ter zake zal komen. De heer W esseling vroeg of de 200 voor de uitkeering aan de ge meente Haamstede voor de exploitatie van het vliegveld nog wel noodig is, nu de dienst met den winter is stop gezet. De voor z. en de heeren Stof- koper, Klok, en Enzlin ver dedigden met klem handhaving van den post, waarmede allen ook de heer Wes- seling zich ten slotte vereenigden. De begrooting werd gewijzigd in ver band met de thans aangenomen voor stellen en daarna aangenomen. De warenwet. Tenslotte was er nog een voorstel om een schrijven te richten tot den minis ter van sociale zaken, teneinde hem er op te wijzen, dat de regeling van de retributie voor de Warmenwet, zooals deze thans geldt, tot vele onbillijkheden aanleiding geeft. De voorz. zeide, dat men met waar deering vernomen heeft, dat de mi nister reeds besloten heeft de inning over 1937 op te schorten tot dat de werking over 1936 bekend is, maar toch zal men de bezwaren naar voren moe ten brengen. De heer Menheere meende te kunnen vaststellen, dat in zijn omgeving groote zaken zijn, die niet in het han delsregister zijn ingeschreven en daar om maar 1 voor de warenwet moeten betalen, terwijl kleinere zaken wel zijn ingeschreven en veel meer, tot 5 zelfs moeten betklen. Spr. zou in deze over leg met de ambtenaren van de waren wet willen zien plaats hebben. De secretaris zeide, dat hij niet kan gelooven dat er te 's Heerenhoek zaken zijn, die niet staan ingeschreven. Het is mogelijk dat iemand is ingeschre ven en bijv. zijn zaak over doet aan een zoon die dan niet met het oog op de belasting in de termen valt voor in schrijving. De heer V e e n i s vroeg of men al leen afgaat op de aangifte van de men- schen zelf. De secretaris verzekerde, dat er geregeld ieder jaar een deel van het district gecontroleerd wordt mede in overleg met den inspecteur der belastin gen. De heer V e e n i s merkte o.a. nog op dat de lasten maar steeds hooger wor- De heer Menheere wilde advies inwinnen van middenstandsinstanties en met de menschen van de warenwet de zaak onder de oogen zien. Tegen de wet als zoodanig heeft spr,. ten slotte geen bezwaar. Z.h. st. werd besloten het schrijven te verzenden. 45e week 1886, Het Gron. W eekblad meldt, dat het voornemen bestaat in Februari a.s, een reusachtige manifestatie ten gunste van het algemeen stemrecht te houden. Ditmaal zou Amsterdam daar voor worden uitgekozen. Het bouwen van woningen buiten om onze gemeente zoo schrijft men ons uit Goes wordt steeds voortgezet. Als men de wallen rondwandelt ziet men in den laatsten tijd veel nieuwe meest arbeiderswoningen verrijzen. Aan dergelijke woningen is er nog voortdurend behoefte. De arbeiders wil len liever buiten wonen, dan in de op gepropte buurten, en er wordt dan ook nog steeds door ambachtslieden naar ge schikte terreinen uitgezien om zulke woningen te bouwen. De villa van den heer Salberg is bijkans afgewerkt. Het gebouw met zijn bonte kleuren, smalle ramen, torens en leien dak, maakt wel. een aardigen indruk. Een bewijs hoe tegenwoordig naar werk gezocht wordt is wel dat het aanbod gedaan is den herbouw van het Kurhaus te Scheveningen uit te voeren voor 400.000 of 150.000 beneden het ramingsplan, naar hetwelk de opbouw zal worden ondernomen. Naar de correspondent uit Veere aan de N. R. Ct. meldt heeft zich voor de betrekking van hoofd der openbare school aldaar, op eene jaarwedde van 800, en vrije woning en tuin slechts één sollicitant aangemeld. Benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij dje kantonge rechten te 's Hertogenbosch, Oss, Heus- den en Waalwijk jhr. mr. Van der Does de Willebois, thans ambtenaar van het Openb. Ministerie in het arrondissement Middelburg voor Oostburg, Terneuzen en Hulst ter standplaats Middelburg. Op verschillende plaatsen in Zeeland, ook in onze gemeente, werd gisteren avond een schitterend licht waargeno men, geheel verschillend van dat van een gewonen bliksemstraal. Daar de lucht nog al bewolkt was meent men, dat het een uitstrooming van electriciteit is ge weest van een zwaar beladen wolk. De klein kaliber geweren, behooren- de aan de d. d. schutterij te Vlissingen, waren tot nu toe opgelegd in de wapen kamer te Middelburg onder beheer van den garnizoenscommandant aldaar en mochten alleen op last van het depar tement van oorlog worden uitgereikt. Thans is bepaald dat die geweren aan het gemeentebestuur van Vlissingen zul len worden overgegeven, en in bewa ring en onderhoud komen bij de dienst doende schutterij aldaar. Concertvereeniging te Middel burg Calvet-kwartet. Het Calvet-kwartet zal een groote tournée door ons land maken. Te Mid delburg is ze gisteravond onder aus piciën van de concert-vereeniging be gonnen. Op het programma stonden Haydn (op. 64 no. 5), Mozart (K. V. 464) en César Franck. Het kwartet van den laatste behoort tot de beroemdste en gedegenste speci mina van dezen sonate-vorm. „Père Franck" schreef er maar een, maar het is er dan ook een geworden. Calvet c.s. genieten een bijzondere vermaardheid om hun vertolking er van. Wie hen gis teravond heeft gehoord, zal de redelijk heid van die faam erkennen, of opnieuw hebben geconstateerd, dat er niet veel op af te dingen valt. Er zat inutsschen een element van verrassing in de eminente vertolking van het prachtige werk. Haydn en Mozart waren, voor de pauze, over 't geheel ook goed gespeeld, doch toch niet zoo, of er bleef nog wel iets te wenschen. De hee ren lieten zich vooral de eerste viool soms wat te veel gaan, waardoor te zware accenten optraden en het samen spel een enkele maal wrong. Verder werd het tempo in het laatste deel van Haydn's kwartet voor ons gevoel' te snel genomen, met ,als gevolg een gebrek aan duidelijkheid. Van al deze kleine tekortkomingen merkte men bij Franck echter niets meer. Formidabel moo: is zijn kwartet gespeeld. De wonderlijke bewogenhe den er van klagend, bespiegelend, glimlachend en zegevierend, en d.at alles dan telkens opnieuw subtiel genuan ceerd in het va-et-vient der hoofd- en bij-motieven werden tot mtens leven gewekt. Dil musiceeren was tooveren met beheerschten klank. Men hoorde geen tonen en accoorden meer. Men hoorde stemmen, die in de abstracte taal der muziek de aandoeningen van een gebenedijde meedeelden. Het had iets van een aangrijnend verhaal, uit welks ban men tenslotte ontwaakte als u t een droom van een bovenzinnelijke wereld. Zoo, met z'n vieren te kunnen spelen.. De concert- en gehoorzaal was tame lijk goed bezet. Maar bevredigend? wij hopen, dat het bestuur der concert-ver-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6