PUROL LAATSTE BERICHTEN. KERK EN SCHOOL. a«i»yi£ stam. MARKTBERICHTEN. GEHEMD NIEUWS. Iters en overhandigde hun vervolgens de eere-teekenen. SPANJE. De burgeroorlog. De strijd om Madrid. Aan het front van Madrd hebben de te land opereerende opstandelingen- troepen gisteren volledig rust gehouden ter voorbereiding van den aanstaanden aanval op de hoofdstad. Het binnenrukken der opstandelingen te Madrid plaatst het mil taire opoerbe- vel voor veel vraagstukken, welke het wenscht op te lossen aleer toi den be- slissenden aanval op de hoofdstad zal worden overgegaan. Franco zou tevoren een civiele en mi litaire organisat e in het leven willen roepen, welke het mogelijk zou maken direct allen, die verantwoordelijke pos ten bekleeden en met de regeeringstroe- pen de stad zouden verlaten, te vervan gen. Hij wil dus voorzien in een orga nisatie, welke uit volledige ploegen tech nici bestaat ter voorziening in de openbare diensten. Vrachtwagens met levensmiddelen, brood en gedroogde groenten zijn reeds in de nabijheid der stad. Een twaalftal vliegtuigen der opstan delingen heeft gisteravond de dorpen en verdere omgeving van Madrid, die zich nog in handen der regeeringstroepen be vinden, gebombardeerd. De verded'ging der hoofdstad is voornamelijk geconcen treerd op het Zuiden en Zuid-Westen. De regeeringsartillerie zet onafgebro ken het bombardement voort op de stel lingen der opstandelingen bij Romanes en Getafe, De art llerie der opstandelin gen beantwoordt dit vuur. De straten van Madrid zijn nog steeds vol met vluchtelingen uit de dorpen der omstreken, doch ook met bewoners uer hoofdstad, die hun huizen hebben ver laten, omdat deze voortdurend onder vuur worden genomen. De barricades aan de voornaamste toegangswegen/wan Madrid zijn minstens een meter breed. Negen pantserauto's bew.apend met lach te kanonnen, inplaats van met machine geweren, zijn bij de barricades in stelling gebracht. Hoewel veel bommen der op standelingen in versch'llende deelen der stad zijn terecht gekomen, is de aange richte schade niet te bepalen. De bevol king van Madrid doorstaat het voortdu rend bombardement op kalme wijze. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft per radio een oproep gericht tot de miliciens der gevech'sbat.aljons, opdat deze zich aan hun kazernes aan melden. Aldaar zullen zij ter beschikk ng van het oppercommando blijven. Allen die zich niet aanmelden zullen als -e- serteurs worden beschouwd en volgens de krijgswetten berecht. Teneinde de normale broodvoorziening te verzekeren wordt in de bakkerijen dag en nacht gewerkt. De arbeid wordt onder de niet-gemobiliseerde personen verdeeld. De overige fronten. De activiteit van de opstandelingen op de overige fronten, o.a. nabij Bilbao, Malaga, in Asturie etc. is gering. Alles schijnt zich voorloopig op Madrid ge concentreerd te hebben en wel voorna melijk op het front Zuidelijk van de hoofdstad. Want de vorderingen die de opstandelingen aan het Noord- en Oost front van Madrid maken zijn tot nu toe niet groot. In eenige communiqués maakt de re geering melding van verschillende klei nere gevechten in den sector van So- mosierra, aan het front van Aragon en in Asturie. Ook meldt zij dat Navalcar- nero, dat gelegen is tusschen Toledo en Madrid, door de regeeringstroepen her overd is. Dit lijkt echter al zeer onwaar schijnlijk, daar dezen sector geheel in handen der opstandelingen is. Nieuwe beschuldigingen tegen Italië. De Spaansche ambassadeur te Lon den heeft het Engelsche departement van buitenlandsche zaken een nota toe gezonden van de Spaansche regeering betreffende Italiaansche hulp aan dé Spaansche opstandelingen. De nota beweert o.m., dat volgens de verklaringen van een Italiaanschen sol daat, Siliberta genaamd, die door de regeeringstroepen gevangen genomen was op 1 November aan het front voor Madrid, vijftig niet-vrijwillige man schappen, onder wie zich Siliberta be vond, door den commandant van het tiende regiment artillerie van Italië aan gewezen zijn en scheep zijn gezonden naar Vigo, tezamen met 15 kanonnen en 50 kisten munitie. Siliberta heeft aan deze verklaringen toegevoegd, dat 15 Italiaansche gepantserde auto's door Italiaansche soldaten bestuurd werden. REEDS 200,000 SLACHTOF FERS? De verliezen van den thans bijna vier maanden durenden burgeroorlog wor den te Parijs geschat op 200.000 dooden. Een vierde deel hiervan zou op het slagveld gesneuveld zijn, de overige 150.000 menschen zouden zijn vermoord of gefusilleerd, dit laatste al dan niet na een voorafgaand vonnis. De schade die aan het bankwezen, de landbouw, industrie en scheepvaart door dezen oorlog is toegebracht, is enorm en valt bij benadering nog niet te schatten. Al leen reeds de handel met het buitenland lijdt een schade van 200 millioen peseta, terwijl het verlies van het volksvermo- gen op 20 milliard pesat'a wordt ge- scnat, FRANKRIJK. Groepen van deze luchtinfanterie zul len gestationeerd word te Reims en te Algiers. De inwendige organisatie be staat uit compagniën fuseliers en es cadrilles transportvliegtuigen. DUITSCHLAND. Versterking van het garnizoen van Aken? De „Nation Beige" publiceert 'n bericht van een correspondent die meedeelt, dat het garnizoen van Aken steeds wordt versterkt. Sedert de vorige week zijn 10,000 man in de stad aangekomen, nl 3 regimenten infanterie, 3 mitrailleur-compagniën en luchtvaarttroepen. In afwachting van den bouw van kazernes zijn de soldaten bij particulieren ingekwartierd. Leening van 500 millioen R.M. uitgeschreven. Gisteren is een nieuwe leening uitge schreven tot een bedrag van 500 mil lioen rijksmark. De opbrengst der lee ning is bestemd voor „de verzekering van de door de rijksregeering op zich genomen taken'\ In werkelijkheid aldus Havas moet de opbrengst die nen voor dekking van door het rijk uit geschreven wissels ten behoeve van de bewapening of uitrustingswerken. ENGELAND. STERK DALEND GEBOORTECIJFER. De „Daily Herald" wijst op de daling van het geboortecijfer in Engeland De geleerden breken zich het hoofd over dit vraagstuk, want zij vreezen, dat de bevolking van Groot-Brittannië bin nen 100 jaar tot slechts 4 millioen zielen zal zijn teruggeloopen. De oorzaken van deze daling van het geboortecijfer, aldus wordt verklaard, liggen niet zoo voor de hands als men wel zou denken, ofschoon economische zaken een voorname rol spelen. Een aantal geleerden heeft thans een commissie gevormd, om het vraagstuk te bestudeeren. POLEN. SPOORWEGONGELUK. 5 dooden 50 ernstig gewonden In de nabijheid van Warschau heeft gisterochtend 'n ernstig spoorwegonge luk plaats gehad. In dichten mist reed een electrische locaaltrein op een stil- staanden sneltrein, waardoor de achter ste wagens van dezen trein werden ver nield. Naar tot nu toe bekend is zijn vijf personen gedood en veertig tot vijftig ernstig gewond. Oaider de passagiers bevonden zich veel schoolkinderen en studenten. RUSLAND. Stalin is weer voor den dag gekomen. Uit Moskou wordt gemeld dat Stalin weer teruggekomep is in verband met de viering van den 19den verjaardag van de bolsjewistische revolutie, welke op Zaterd.ag en Zondag a.s. met groote feestelijkheden zal worden herdacht. Sinds midden Augustus is Stalin nergens in het openbaar verschenen. Zijn afwe zigheid werd toegeschreven aan ziekte. In den tijd dat Stalin zich teruggeti^'- ken had, publiceerde de Russische pers twee communiqué's die zoogenaamd van Stalin afkomstig zouden zijn, maar die niet gedateerd w,aren en geen plaats van herkomst vermeldden, zoodat men argwaan begon te koesteren. Gisteren zat Stalin echter aan bij een diner in 't Kreml, gegeven ter eere v.an den pre mier van Èuiten-Mongolië, die in Mos kou vertoeft. Ook Molotov en Litwinow zaten aan, CHINA. De spionnagedienst van een tiran. Op last van de centrale regeering te Nanking is de uitgebreide spionnage dienst, die den afgezetten militairen lei der van Kw,angtoeng, Tsjen Tsji-tang, ten dienste stond, opgeheven. De vroe gere „dictator van het Zuiden" koester de tegen iedereen verdenking en zelfs zijn intiemste medewerkers stonden on der voortdurende bewaking. De door hem onderhouden spionnagedienst zou hem per maand niet minder dan 60,000 Chineesche dollars (ca. 34,000 gulden) hebben gekost. Tijdens zijn „bewind", d,ut ongeveer 7 '<foo geduurd, zou hij meer dan 5000 personen hebben laten arresteeren onder beschuldiging van samenzwering tegen zijn regime. Van velen hunner heeft men nooit te weten kunnen komen, wat er van hen geworden is. PALESTINA. Arabieren zullen de koninklijke commissie boycotten. Het Hooge Arabische Comité heeft besloten de koninklijke commissie, die onder voorzitterschap van een En- gelschman een onderzoek zal instel len naar de Palestijnsche aangelegen heden te boycotten. Het heeft een manifest tot de Arabische bevolking gericht, waarin gezegd wordt, dat de commissie geen medewerking moet worden verleend, daar de Britsche re geering geweigerd heeft de Joodsche immigratie op te schorten. Eergisteren besloot Londen n.l., om gedurende het komende halfjaar 1800 Joden in Palesti na toe te laten. VER. STATEN Oproer in een gevangenis. Twee tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde gedetineerden van de strafgevangenis te Montgomery (Alaba ma) drongen het bureau van den chef ingenieur van de gevangenis binnen en dwongen hem met revolvers de sleutels van de kracht-installatie van het ge bouw te overhandigen. Hier sneden zij alle electrische leidingen en telefoon lijnen door, zoodat het gebouw geheel in donker werd gehuld en geen telefo nische verbindingen tot stand konden komen. In het donker slaagden 10 gevangenen er in te ontsnappen. De gevangenen, die in de katoen spinnerij van de gevangenis te werk wa ren gesteld, sloegen aan het muiten en vernielden de machines. Zij konden evenwel niet vluchten door het mitrail- leurvuur van de bewakers. DE MOSSEL-AFFAIRE. De heer Drop spreekt te Bruinisse, Men meldt ons uit Bruinisse: Gisteravond sprak in Hotel Storm al hier, voor een stampvolle zaal de heer W. Drop, lid der Tweede Kamer, over de moeilijkheden in het mosselkweekers- bedrijf. De heer Drop begon met te zeggen, dat hij al meer hier over moeilijkheden in 't mosselbedrijf had gesproken, daar toch reeds jaren aaneen de mosselcultuur in moeilijkheden verkeert. Door moorden de onderlinge concurrentie was 't reeds eerder zoover gekomen, dat men niet meer in staat was het bedrijf loonend uit te oefenen. Reeds in 1928 heeft spre ker gepleit voor het ingrijpen der re geering en toen de regeering in 1934 ein delijk ingreep en in 1935 het Centraal Verkoopkantoor werd gesticht, heeft spreker dat toegejuicht. Of nu echter de betrokken instanties het eens zijn met het rapport van de regeering zooals dat vervat is in het voorloopig verslag aan de Tweede Ka mer en waarin gezegd wordt dat, dank zij het optreden van het Centraal Ver koopkantoor de algemeene toestand in het mosselkweekersbedrijf belangrijk is verbeterd, is een andere vraag. De bemoeiingen met den handel en de regeling getroffen met de Vermosin en met de combinatie Parijs deden algemee ne ontstemming ontstaan. Het optreden van die combinaties leidde er toe, dat sommige handelaren ten koste van an deren werden uitgesloten. Willen de re- geeringsbemoeiïngen aan hun doel be antwoorden, dan moeten zij den kleinen kweeker een goed bestaan bezorgen, misschien zullen daarvoor dan door de grooteren eenige offers moeten worden gebracht al is het wenschelijk, dat bei den van een goed geordenden handel profiteeren. Dit is in den mosselhandel zeer goed te bereiken, maar een eerste vereischte daarvoor is eensgezindheid onder de kweekers zelf. Een krachtige eensgezinde organisatie van mossel kweekers, die toch allen eenzelfde be lang hebben, zou veel kunnen bereiken. Aan dit alles beantwoordt de regeling zooals die thans is getroffen niet, maar er kan wel worden gewerkt om ze in die richting te verbeteren. Mede naar aanleiding van wat uit de vergadering werd opgemerkt, drong spr. aan op het verstrekken van juiste gegevens. De mi nister vormt zich een oordeel, naar aan leiding van de ingekomen rapporten. Zijn deze rapporten onjuist, doordat geen goede opgaven zijn verstrekt, dan zijn zij waardeloos. De kweekers zullen dezer dagen moe ten opgeven, welk kwantum door hen de drie voorgaande seizoenen is verkocht. Juiste verstrekking der gevraagde ge gevens is aller belang. Dat het zoo langen tijd duurt, voor al gemeen gewenschte verbeteringen in de organisatie van het C.V.K. worden ten Uitvoer gebracht, vond volgens spr. zijn oorzaak in het feit, dat het mosselkwee kersbedrijf ressorteert onder drie depar tementen. Tenslotte besprak spr. de in „De Ba- niet" aan zijn adres gerichte beschuldi gingen. Hij heeft alleen aan den minister over sommige punten opheldering ge vraagd, omdat degenen, die over die kwestie met schrijven begonnen waren, wel beschuldigingen uitten in de pers, maar verder de zaak lieten rusten. Uit de gemaakte opmerkingen en de gehouden discussies bleek opnieuw, dat men te Bruinisse bijna algemeen behoud van 't Centraal Verkoopkantoor wenscht, men betreurt algemeen, dat ernstige fou ten zijn gemaakt, die den afzet niet heb ben bevorderd en die waarschijnlijk ook de jongste Belgische regeeringsmaatre- gelen hebben in de hand gewerkt, doch men is van oordeel dat wanneer een en ander anders zou worden geregeld, het Centraal Verkoopkantoor voor den mos- selhandel nog zeer goed werk kan ver richten. Van de gelegenheid om aan den heer Drop nog persoonlijke wenschen en grie ven bekend te maken na afloop der ver gadering, werd door enkelen gebruik ge- maakt. DE WERKLOOSHEID TE MIDDELBURG. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden -heden ingeschreven: geheel werkloos 862 maanen en 24 vrouwen; gedeeltelijk werkloos 18 mannen en 3 vrouwen; niet werkloos 3 mannen en 3 vrouwen. Algemeen totaal vorige week 905, bijgekomen 66, afgegaan 58, over 913, KONINGIN, PRINSES EN PRINS BERNHARD NAAR HET LOO. De Prins chauffeert zelf. Vanochtend te ruim 11 uur is H. M. de Koningin, vergezeld door Prinses Ju liana en Prins Bernhard, per auto naar Het Loo vertrokken. Zooals gewoonlijk, wanneer de ko ninklijke standaard van het paleis Noordeinde waait, stond eenig publiek tegenover het paleis te kijken, doch aangezien het voornemen van H. M. om uit te rijden niet bekend was, was de publieke belangstelling niet zeer groot, ook niet toen tegen elf uur een groote, zwart gelakte limousine voorreed, die geen enkele uiterlijke hofonderscheiding droeg, terwijl de chauffeur ook niet in livrei was. Even later verscheen de Ko*- ningin op het bordes, gevolgd door de Prinses en Prins Bernhard. De Koningin nam achter in de auto plaats, en de Prinses zette zich voorin op de plaats naast 't stuur. Prins Bernhard nam plaats achter- het stuur en zonder eenige be geleiding reed de glanzende limousine weg, om zich geheel onopgemerkt door het stadsverkeer een weg te banen naar buiten, in de richting van Apel doorn. BURGEMEESTER DE MONCHY ZAL HET PRINSELIJK HUWELIJK VOLTREKKEN. Naar thans officieel wordt medege deeld, zal het burgerlijk huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard op 7 Januari a.s. door den burgemeester van 's Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy, voltrokken worden. OPDRACHT TOT MOORD? De Nunspeetsche politie heeft in een bosch nabij de Vierhoutenscheweg een 69-jarigen inwoner van Vierhouten ge arresteerd, die er van verdacht wordt een ander tot moord op 'n mede-inge zetene te hebben aangezet. De man werd gearresteerd op het oogenblik, dat hij op een door hem te voren afgespro ken plaats in het bosch een revolver wilde overhandigen aan een boerenar beider, die een belangrijke som gelds zou ontvangen, wanneer hij zijn vroege- ren werkgever een gezworen vijand van den opdrachtgever wilde ver moorden. Het moordplan was in de puntjes voor bereid en uitgewerkt, meldt het Volks blad. Afgesproken was, dat de aanslag zou plaats hebben, wanneer het slacht offer, terugkeerende van de automarkt te Apeldoorn, de hekken van het kroon domein onder Nierssen zou passeeren. Weggebruikers moeten deze hekken zelf openen en sluiten. Het doodelijk schot zou op deze plaats gemakkelijk van een hinderlaag uit kunnen worden afgege ven. Toen puntje bij paaltje kwam, kreeg de boerenarbeider, die de aanslag zou plegen, berouw en waarschuwde hij de politie. In overleg met de politie kwam de boerenknecht deze afspraak na, maar op het oogenblik waarop de ontmoeting plaats had, sprongen de politiemannen, die zich in de omgeving hadden schuil gehouden, te voorschijn om den misda- digen opdrachtgever te arresteeren. De man had meer dan één revolver bij zich. Hij beweerde slechts toevallig in het bosch te zijn en van eenige af spraak met den boerenknecht niets te weten. Hij blijft hardnekkig ontkennen. Een rinkelend protest tegen Mussolini's rede. Een koopman te Cluij* (Roemennië) heeft een ruit van het aldaar gevestig de Italiaansche consulaat ingeworpen. Na zijn arrestatie verklaarde hij ge handeld te hebben uit verontwaardiging over de jongste verklaringen van Mus solini ten gunste van het Hongaarsche revisionisme. Te Boekarest heeft de bond van democratische studenten een manifest gepubliceerd, waarin tegen de verkla ringen van Mussolini geprotesteerd worêK. Athene door hevig onweer geteisterd. De Grieksche hoofdstad Athene en haar omgeving zijn door een hevig on weer geteisterd. Een kwartier lang klet terde zware hagel omlaag. Twee perso nen zijn om het leven gekomen en de materieele schade wordt op 20 millioen drachme geschat 350 Personen zijn dak loos. DE SPAANSCHE REGEERING UIT MADRID GEVLUCHT. Volgens een bericht, dat hedenoch tend in buitenlandsche diplomatieke kringen te Londen is ontvangen, heeft de regeering Madrid verlaten en is zij naar Valencia vertrokken. Alleen de commissaris voor oorlog is te Madrid gebleven. KAPELLE. A. VAN LÏERE, Postweg B 23, Vingerkloven (ingez. Meel.) Doodelijk ongeval bij de hoogovens te IJmuiden,. Gistermorgen is de 36-jarige benzol destillateur W. C. B. uit Velsen Noord in de bijproductenfabriek der hoogovens te IJmuiden door benzoldampen be dwelmd geraakt. Door kunstmatige ademhaling werd gepoogd de levens geesten weer op te wekken, hetgeen echter helaas niet heeft mogen baten. B, was gehuw d en had geen kinderen. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Tilburg geeft belanghebben den in overweging om, alvorens in rela tie te treden met Philippus, Josephus van den Hoog, geboren te Gilze 12 No vember 1912, wonende te Tilburg, Tulp straat 88, bij hem inlichtingen in te win nen. Door electrischen stroom gedood. De 15-jarige R. de Boer te Nieuwe Pe- kela, kwam gisteren in den stal in aan raking: met een niet-geisoleerd gedeelte van de looplamp met het gevolg, dat de electrische stroom door het lichaam ging. De jongen was op slag dood. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Z i e r i k- 7. e e: W. L. H. Pieters te Roermond. Goes, Overleden: J. Lammers m. 4 mnd. te Heinkenszand, (D.Z.) Ierseke. Van 31 Oct.7 Nov. Getrouwd: A Onderdijk 24 j. jm. en N. C. Simonse 24 j. jd. Bevallen: M Dijkwel geb. Pëkaar z., M. Duinkerke, geb. Meijaard z. Overleden: P. Cupéx-ij 84 j, echt M, de Wit (I.C.) Kruiningen, Van 29 Oct.5 Nov. Ondertrouwd: J, Kole 31 j. jm. en J. C. Timmerman 25 j. jd. Overleden: N. v, Liere 75 j. wed. B. Coh. (I.C.) Wemeldinge. Getrouwd: J. Rouw 27 j jm. en J. de Schipper 24 j. jd. (Ï.C Kortgene. Ondertrouwd: L P. Wolse 24 j. jm. en J. Tramper 18 j. jd. (N.B) Co'ijnsplaat. Bevallen: A. Tazelaar, geb. Moerman z.,- C. M. v, d. Weele, geb, Haringman zoon. Ondertrouwd: A. A, Clement 24 j. jm. en Ch. Huige 23 j, jd. (NB.) Wissenkerke. Bevallen: L M. de Moor, geb. de Moor z., J. v. d. Moere, geb Tilius z. Ondertrouwd: L, P. Wolse 24 j. jm. en J. Tromper 18 j. jd (N.B.) Breskens. Over de maand Oct. Getrouwd: A, A. Fenijn 23 j. jm. en J, Pleijte 19 j. jd., A P, Haartsen 22 j jm. en M. A. v, d. Broecke 20 j. jd, J. Bouwman 24 j, jm. en F, de Jonge 23 i jd. Bevallen: M, J. Struylaert, geb. Eras mus d. A. A. C. Cijsouw, geb. Van Mel- le z., J. E. Jongman geb. de Kunder za Overleden: A E. Willemsen 65 j. echt. L. v. d. Wege, I v. d, Plassche 79 j. wednr A. de Hullu. (B.C.) Schcondijke. Over de maand Oct. Bevallen: M. E C. de Badts g'eb. Van Domme d., E. V. Steijaert geb, Schram z„ M J. Hamelink geb. de Kraker d,, M. Rijk geb, Vermue z. Overleden: S S. Wolfaart 47 j. echt. M. Beerens, A. Brugge 34 j. echt. J, M. Paillie. (A A.) Goes, 6 Noiv. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Groentenveiling. BI. Druiven: Black Alicante A 2931, idem B 1927, Tomaten 610, Stek Goud Reineten 912, Witlof 912, idem uit schot 5, Spruiten 913, idem lie soort 79, Wortelen 1,60, Rapen 1,80, Kroten 2, Wijnpeen 2/202.60; Uien 1,503, Aardappelen: 'Zeeuwsche Blauwe 2,40 2,80, Eigenheimers 2,10, Drielingen 1 1,70, per 100 kg; Kroten 2, Prei 26, Rapen 3, Wortelen 5, Pieterselie 1.10 1,60, per 100 bos, Bloemkool 58, idem He en Ille soort 1,506, Roodekool 1 4,20, Wittekool 1,501,70, Boerenkool 1,10, Gele Savoyekool 11.50, Groene idem 0,802,20, Knolselderij 22,20, Breedblad Andijvie 0.501.70, Krul idem 0,902,30, Uitschot Meloenen 1 2, per 100 stuks. Een „lucht-infanterie". In het pro gramma van de reorganisatie van de Fransche luchtmacht zijn een aantal maatregelen opgenomen tot oprichting van eenheden „lucht-infanterie Deze eenheden zullen tot taak hebben om in geval van oorlog met behulp van para chutes achter de linies van den vijand te landen en in den rug van den vijand te opereeren. ABONNEMENTEN en AD VERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent geneest ze vlug. Doos 30, Tube 45 d. Bij Apothekers en Drogisten

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 3