BIOSCOPEN. BUITENLAND. m ZUID-BEVELAND. sEURS- EN WISSELKOERSEN. MIDDELBURG. GOES. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BELGIE. Het universeele Verfrisschings- middel in be roep, bij sport op reis. jGeeft Uw huid de zoo begeerde zacht matte teint I De beste onderlaag voor poeder. (Ingez. Med.) krijgen voor de plaatsing van een radio toestel om voor de menschen, die thuis niet in de gelegenheid zijn, daar het luis teren naar de uitzending uit Den Haag mogelijk te maken. Op Zaterdag 9 Janu ari zal het dan feest wezen in Domburg, waartoe de muziek- en zangvereenigin- gen zijn uitgenoodigd, zoomede het kin derkoor en de voetbalclub. Er zullen filmvoorstellingen zijn voor k'nderen en voor volwassenen, een gecostumeerde voetbalwedstrijd wordt in uitzicht ge steld, de schoolkinderen zullen vader- landsche liedjes ten beste geven. Voor de optochten, die zoowel in den avond als in den namiddag zullen plaats heb ben, zal de aangeboden assis'entie van de signaalafdeeling van „Achilles" te Middelburg gaarne worden aanvaard. Een étalagewedstrijd wordt overwo gen. Het bestuur der Oranjevereeniging houdt een nood-programma in petto voor 't geval, dat het weder de feesten in de buitenlucht onmogelijk zou ma ken, DOMBURG. Tot het comité „Nationaal Huwelijksgeschenk" zijn nog toegetre den mevr. Van Voorthuysenvon Stein Callenfels en de heeren H, Bimmel, Joh, Bimmel, Joh, de Visser Jz. en jhr. mr. R. L. Humalda van Eysinga, die het se cretariaat zal waarnemen. De heer J. de Jonge is penningmeester, OOSTKAPELLE. Vrijdagavond hield de Coöperatieve Kolenvereeniging „On derling Belang" haar jaarlijksche leden vergadering. De vereeniging telt 111 le den. Aangekocht werden in 1936 145800 kg kolen en 7000 stuks turf. Als be stuursleden werd herkozen de heer W. Back en gekozen de heer S. den Hollander in plaats van den heer J. Koo- man, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. De vergadering was slecht bezocht. WESTKAPELLE. De heer B. Louwer- se, die van Augustus 1918 tot heden raadslid is geweest en gedurende dien tijd 8 jaar en 9 maanden wethouder, heeft om gezondheidsredenen als raads lid bedankt. Als opvolger van de vrij zinnige partij is de heer J. Lous Lz. ver kozen verklaard, die zijn benoeming heeft aangenomen. RAAD VAN WESTKAPELLE. Toch in de 8ste klasse van de personeele belasting.. WESTKAPELLE. Vrijdag vergader de de Raad, onder voorzizterschap van burgemeester jhr.. mr. De Casembroot. Afwezig de heer B. Louwerse. Ingfekomen was een schrijven van den heer B. Louwerse, waarin deze me dedeelt, dat hij ontslag neemt als raads lid. De v o o r z. wijdde eenige zeer waar- deerende woorden aan het scheidend lid, daar hij steeds getoond heeft in zijn functie werkzaam te willen zijn in het belang der gemeente, en zulks in aan gename samenwerking met den Raad. Het speet spr. vooral, dat gezond heidsredenen den heer Louwerse no pen tot zijn ontslagaanvraag. Spr. uitte de hoop dat hij spoedig moge herstel len. Daarop deelde de v o o r z. mede, dat de geloofsbrieven van den opvolger van den heer Louwerse, nl. van den heer J, Lous Lz. reeds zijn ingekomen. Deze werden, na onderzoek, in orde bevon den, waarna tot toelating werd beslo ten. Ingekomen was een schrijven van den warenkeuringsdienst te Goes, waarin wordt medegedeeld, dat de gemeente 187 heeft bij te dragen. Ged. Staten hebben verzocht de ver ordening tot plaatsing der gemeente in de 7e klase der personeele belasting, in te trekken zulks in verband met inge wonnen advies van den inspecteur der directe belastingen. De v o o r z. zette uiteen, dat Westkapelle te hoog staat in de 8ste klasse. Spr. is van oordeel, dat plaatsing in de 7e klasse voor deze gemeente gewenscht is. Spr, achtte de kans evenwel zeer gering zoo niet nihil dat de verordening bij eventueel hooger beroep, goedgekeurd zal worden. Ook de heer H. C ij s o u w kwam na een bespreking tot de conclussie, dat hij niet gelooft aan een goedkeuring. Na een uitvoerige toelichting, waarin de heer W. Huibregtse liet uitko men de onbillijkheid van de plaatsing van deze gemeente in de 8ste klasse deed spr. het voorstel in beroep te gaan bij den minister van binnenl. za ken en zoo noodig bij de Kroon. Dit voorstel werd verworpen, met de stem men van de heeren W. Huibregtse en P. Huibregtse voor. Een voorstel van den heer K. M i n nd e r h o d om de ver ordening niet in te trekken en de be grooting 1937 in te richten volgens het bedrag pers, bel. in de 8ste klas, werd met algem. st. aangenomen. De pensioengrondslag van den burge meester werd vastgesteld op 2050. Aangeboden werd de gemeentebe- grooting 1937. Besloten is tot aankoop van een cy- clostiel. Aangezien het vervoer over groote afstanden met vrachtwagens te duur wordt, werd na eenige bespreking be sloten, om in het vervolg het vervoer voor de gemeente te laten plaats heb ben met wagens, in dien het vrachten betreft, welke binnen kleinen aftsand van de gemeente of binnen de kom der gemeente zijn gelegen en met vracht auto's indien het vrachten betreft, wel ke van verren afstand moeten jvorden gehaald. Besloten werd ook om de ver deeling zoo billijk mogelijk te regelen. Bij de rondvraag vroeg de heer C. Minderhoudof het Noordkerke- pad ook verhard wordt, waarop de voorz. bevestigend antwoordde. De heer P, Huibregtse vroeg, hoe het komt, dat het lantaarnlicht in d'Arke zoo dikwijls uitgaat. De v o o r- z i t t e r zeide onderzoek toe. De hr. Polderman vroeg spoed voor de verharding van de Thijsweg c.a. waarop de v o o r z. de verzekering gaf dat spoed betracht zal worden, zoodra de verordening op de verharding goed gekeurd is, WEMELDINGE. Vrijdag vergaderde de afdeeling „Wemeldinge" van den Bond voor Staatspensioneering. Van de aftredende bestuursleden F. Wabeke Fz. en Joh. van Oosten, werd de heer F. Wabeke herkozen, terwijl in plaats van den heer Van Oosten gekozen werd de hr. J. Moelker, In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Jac. Hoogesteger werd gekozen de heer C. Zuijdweg. Besloten werd in het a.s. winterseizoen een propaganda-avond te houden. ONZE MOSSELEN IN BELGIë. Op onderzoek te Brussel. Wat de Vermosin wiL Dreigt er gevaar uit Duitschland? Onze correspondent te Ierseke schrijft ons: Teneinde een einde te maken aan de onzekerheid die onder de handeldrijven de mosselkweekers bestaat, heb ik ter bevoegde plaatse te Brussel een bezoek gebracht en inlichtingen ingewonnen. Het komt in 't kort op 't volgende neer: De Belgische handelaars voelden zich door de handelingen van 't Centraal Verkoopkantoor voor mosselen achter gesteld bij de Hollanders. Zij beschouw den deze actie als handelsbelemmerend en als ten nadeele van België, en zij gingen toen hun beklag doen bij 't Brus- selscihe ministerie van Economische za ken. Dat zond als deputatie de heeren Van Overshaeten, directeur van 't de partement van Econ. zaken, en den heer De Weert; als deskundigen in den mos- selhandel werden bijgevoegd de heeren De Hooge van Antwerpen en B. Vlaming van Brussel. De voornaamste grieven der Belgen waren: dat de mossels te duur waren, de qualiteiten B en C kosten op den wal te Brussel f 3,45, (waarvan de kweeker slechts f 1,60 of 1,70 kreeg, de rest ging of in de kas van 't Verkoopkantoor voor onkosten etc, of was voor de handelaar in Holland). Bovendien leverden de kooplui uit Philippine de beste qualiteit mosselen 5 francs minder. Hoe kwam dat? Tegenover al de eischen die het Centraal Verkoopkantoor van mosselen stelde, stelden de Belgen hun eischen. Zij willen wel mosselen betrekken uit Holland en ze willen èn de mosselen èn het vervoer gaarne goed betalen; zij willen geven franco Brussel voor quali teit. A 1 visch gewicht 18-21 kg f 2,60. A 2 boven de 21 kg f 3. B 1 idem 14-18 kg f 2,15. B 2 boven 18 kg f 2,50. C 1 idem 18-21 kg f 2,15. C 2 boven 21 'kg f 2,50, alles per ton. Maten als de Centrale. Voor Mechelen 5 ets. minder, voor Antwerpen 10 ets minder. Vrijdagmiddag had de Vermosin nog geen antwoord ontvangen. De heeren uit Brussel merkten tegenover uw cor respondent' op, dat spoedige afdoening gewenscht is daar anders aanstaande week de boel in 't honderd zal loopen voor de kleine leurders in België, Dit te meer daar reeds uit Duitschland een mooi aanbod is gedaan, Wordt dit ge accepteerd, dan zal zeker geen invoer uit Holland meer worden toegestaan. AMSTERDAM, 7 November. Het eerste getal is de vorige notee- -ing, daarop volgt de officieele notee- -ing van heden. Denemr,aken Obl g. 1926-5 100100% Amsterdam 1934-4 100%100%. Zeeuws. Hyp, B-4% 99%99%. Cities Service Cy. P. 1958 5 5453%, A Pref, Jurgens A 123124. A Ned. Gist- en Spiritusf. 480 A De Schelde N.B. 53%50%. C Am, Smelt en Ref. 74%73%. C North Am. Cy. 24%24%, A Born. Sum. H.M. 177—178. A Houth, Alberts 9999. C Union Pac. Rr. 105 C Int. Nickel Cy. 48%48%. Ned. 1000-4 100%—100%. O. Indië 34 1000-4 100%—100%. Engeland 1960-90 4 89—89. A Kolonale Bnk. 81%—83%-85%. A N.I. Hbk. 1000 142—141%. C Ned. H. M. 1000 170%—171%. A v, Berkels Pat. 5658%, C Calvé-Delft 91%—90%-91%. A Philips Gem. B. afg. 279%277-79, C Unilever 175%—172%-74%. C Am. Car en Foundry 39%39. C Anaconda Cop. 41—40%-41. C Bethelehem St. 55%55-%. C Kennec Copper 47%46%-47. C U. States St. C. 59%—58%-59. A Kon. Petr. Mpij. 412%409%-11. C Con'in. Oil Cy. 28%—28%. C Philips Petr, Comp. 37%36%. C Shell Union O.C. 20%—20%-%. C Tide Water Ass. Oil 15%15%-%. A Ned. Scheepv. U. 92%91-96%. A H.V. Amsterdam 439433-38. A Java Cult. Mij. 166168-74, A N.I. Suiker U. 137—135%-42% A Deli Batavia 256%—254-55 BEURSTHERMOMETER ZATERDAG, Rubber ObLMarkt— H.V.A. - Schepen Markt Suiker Philips Amerika Olie KouinkL Unilever - Tabak Wettig gedeponeerd. C Deli Mij. 1000 323%—321-22 A Senembah 282281-82 C Baltimore Ohio 18%18 C Southern Pac. Cy. 33%32% A Southern Rlw. 1716%-% A Amst. Rubb. C 265%—269%-67% A Deli-Bat. Rubb. 145-148-52% A Hessa Rubber 176179%-81% A Serbadjadi S.R. 122%125-26% WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Gister, Londen 9,08 9,09 Berlijn 75.05 74.90 Parijs 8.64 8.62 Brussel 31.52 31.50 New York 1.86% 1.86% Volgens mijn Brusselsohen zegsman zullen de plannen van Vermosin leiden tot werkverruiming voor Ierseke daar vaartuigen zullen gevraagd worden van niet meer dan 100120 ton. Ik vroeg mijn zegsman nog, of de Ier- seksche kleine handelaar nu uitgescha keld zal worden. In 't geheel niet, was het antwoord, deze kunnen (indien ze dit andere ja ren reeds deden) voortgaan met leve ren, maar ze moeten aan Vermosin be stellen, doch ze moeten zelf varen. Ver mosin zal een heffing per 100 kg in nen. Gaat de handel dan gewoon door? Neen, een schipper die besteld wordt met b.v. 100 ton, weet niet voor- CITY. Rubber. Er zijn twee motieven te onderschei den in deze film: rubber en liefde. Aan de laatste is meer plaats ingeruimd dan aan het product waaraan de rolprent haar titel ontleent, maar dat neemt toch niet weg dat de romantische ont wikkeling van het verhaal haar voe dingsbodem vindt en gedragen wordt door dat brok Indisch leven hetwelk aangeduid pleegt te worden met de cul tures. Zoo is er een geheel ontstaan dat zeer belangwekkend is. Het zwoegende plantersleven in de rimboe, met al zijn lief en zijn leed, wordt met forsche trekken- geteekend. Het is in den tijd van hoogconjunctuur. De wereld roept om rubber. De produc tie en de aandeelen vliegen naar boven en dan is er geen gelegenheid om zich met eigen aangelegenheden bezig te houden. Maar de planter is ook een mensch al zou hij dat bijna vergeten in de wildernis en als zoodanig eischt hij zijn rechten op. John van Laar, een jonge employe, ziet op een goeden dag zijn verloofde in Indië komen. Zij trouwen en hebben il lusies. Doch het jonge vrouwtje kent het Indische leven niet. De arbeid eischt haar man op en zij voelt zich eenzaam. Gi en wonder dat dan een gevaarlijke crisis komt, wanneer een charmante jongen haar het hof gaat maken. Op dit punt gekomen, wordt de film belangrijk. Men gaat voelen dat er onheil dreigt, en dat culmineert zich in den amok- maker, die in de broeiende sfeer van een tropennacht en het uitgelaten So ciëteitsfeest elk leven vernietigt, dat hem in den weg komt en ook den char meur doodt, John's vrouw heeft zich echter reeds tevoren van hem los ge maakt en de gelukkige hereeniging is daar. De achtergrond van dit alles is evenwel hoe Indië leeft en zwoegt. Dat wordt uitstekend gesuggereerd en het trieste beeld van den Indischmanj op leeftijd die op de keien gezet wordt en niet meer terugverlangt naar zijn vader land is treffend van echtheid. Het spel en de gansche entourage is van goed ge halte. Zoodat er gesproken kan worden van een bij uitstek Nederlandsche film, die volle belangstelling verdient. Wie is de schuldige. Dit is wederom zoo'n Amerikaanscbe murder-story, waarvan men tevoren weet dat de vermeende misdadiger ten slotte een eerlijk mensch is en de oogen- schijnlijk nette man zich als de moor denaar zal ontpoppen. Een sympathieke detective zal het raadsel oplossen cn hij doet dat ook prompt. Maar niet c!au nadat hij een serie spannende avontu ren heeft beleefd. Het gaat daarbij op z'n Amerikaansch toe, met revolvers, loeiende politie-a'uto's en de noodige sensationeele wendingen, in het verloop van de historie met als knal-effect de niet vermoedde oplossing van het dra ma. ELECTRO. De ellendigen. Het bekende werk van den grooten Franschen schrijver uit de 19e eeuw Victor Hugo, de roman „Les misérables" (de ellendigen) hekelt op felle striemen de wijze de rechtspleging .in den Fran schen staat in dien tijd. En wel met na me het feit dat mannen en vrouwen, na een onderganen straf in de maatschap pij teruggekeerd, het stempel van hun eertijds gepleegde misdrijf blijven be houden. Het nieuwe leven dat zij willen beginnen wordt geremd door een onver biddelijke wet die van menschen, slaven en van dezen ellendigen maakt. De levensloop van den in het volle leven teruggekeerden galeislaaf J'ean Valjean is al eenige malen verfilmd. En telkenmale moet men erkennen dat de opvoering van de filmtechniek het werk nog machtiger schijnt te doen zijn. Het blijft ten allen tijde een dankbaar object, dat om zijn boeienden inhoud en zijn veeleischend spel van de acteurs veel filmgenot kan schenken. De film behelst drie episoden: de ge vangenschap als galeislaaf achter de rie men en de terugkeer in de maatschappij, waar na alle barbaarschheid het ont moeten van een vriendelijk welmeenend mensch een waren zegen brengt; het na moeizamen strijd bekleeden van een goede positie met macht, daarbij geliefd zijnde bij het volk, en het in bescher ming nemen van een kleine protégée; en tenslotte de wil om een vrij en onbe kommerd leven te leiden met zijn reeds tot huwbaren leeftijd gekomen bescher melinge, hetgeen door de onverbiddel ijk achtervolgende en om zich heen grij pende wet onmogelijk wordt gemaakt. Dit opjagen van een mensch die een rustig willend leven verstoord ziet door den telkens weer opduikende gendarme Javert (Charles Laughton) wien genade vreemd is en die de letter van de wet tot in de kleinste proporties doorvoert is uitstekend verfilmd. Het is een boei ende rolprent waarin Frederic March als Jean Valjean een goede vertolking geeft. Het valsche bankbiljet.. Dit is een kluchtige geschiedenis. Een valsch bankbiljetje dat van de eene hand in de andere gaat en veel onheil maar ook veel. vroolijkheid sticht. Ver makelijke verwikkelingen zijn het ge volg van dit circuleerende valsche „waardepapiertje". Het is vooral het frissche, buitengewoon aardige spel van Lucie English dat deze film draagt. Men zal er zich kotselijk mede amuseeren. GRAND THEATER. Mazurka. We hebben reeds vele films van Pola Negri gezien, en de meeste van deze bewonderd. Dat waren hoofdzake lijk de stille films uit het verleden, waarin ze zich een temperamentvol en een uitstekend spelend actrice toonde. Daarop volgden een paar jaren, waarin we niets of weinig van Pola Negri hoor den en er in elk geval geen films van haar verschenen. Pola Negri scheen af gedaan te hebben. En toen er eindelijk weer een film van Pola Negri uitkwam, bleek deze het laatste vermoeden te be vestigen: Pola Negri had afgedaan. Haar spel was zwak en weifelend geworden, overtuigde niet, boeide niet meer. Edochals derde etappe ver scheen nu „Mazurka", met Pola Negri, en daarin toont deze artiste, dat ze nog lang niet afgedaan heeft, maar dat haar talent met de jaren juist rijker en veelzijdiger geworden is. En zonder be denken durven we „Mazurka" zelfs de beste ooit van Pola Negri verschenen film te noemen. Waarbij we nog willen opmerken en dit als hoogste lof dat „Mazurka" mede moet gerekend worden tot de allerbeste dramatische films die de laatste jaren uitkwamen. Er is in de eerste plaats de mensche- lijke en boeiende geschiedenis, die aan „Marzurka" ten grondslag ligt, er is in de tweede plaats het sterke, steeds ont roerende spel van Pola Negri, en in de derde plaats is er de regiseur Willy Forst, die zich door deze film doet ken nen als een groot kunstenaar. Willy Forst zocht naast Pola Negri een keur van artisten uit, die elk een levensechte creatie geven, hij liet de scènes in een geraffineerde volgorde opnemen, in 't kort, hij laat ons een roman beleven, die van begin tot einde boeit en ontroert. Zoo is „Mazurka" een film geworden, die men niet licht vergeten zal, die Pola Negri met een grooteren luister omge ven heeft, dan ooit het geval was, en die men moet gezien hebben! Het geheim. De eerste hoofdfilm, volledig gehee- ten „Het geheim van den Indischen Oli fant", wordt wat in de schaduw gesteld door de geweldige film die er op volgt, maar dat neemt niet weg, dat ook deze in haar genre zeer goed genoemd moet worden. Het is een mysterieuze detec tive-film, met tal van komische momen ten, en zeer goed spel. Van eenige jeug dige artisten, die er in optreden, zullen we in de toekomst nog wel meer hoo ren! dat hij te Lilo komt, waar hij naar toe gaat, 't kan zijn naar Antwerpen maar ook naar Mechelen of Brussel of Leu- ven. Bemoeit uw invoervereeniging zich nog met de mossels als ze ingevoerd zijn? In 't geheel niet. Een handelaar uit Mechelen b.v. kan na mosselen ge ïmporteerd te hebben, deze her-expor teeren naar Parijs; dat deden ze vroeger ook wel. Ook zal nauwlettend worden nage gaan of de ingevoerde mosselen voldoe» aan streng hygiënische eischen, m.a.w. waar ze verwaterd worden. Er zijn ver- waterterreinen waarop de bacteriologi sche dienst wel aanmerking zal moete» maken. ZUIDZANDE. Aan de ingeschrevenen voor den dienstplicht der lichting 1938, P. Fremouw en W. Quaak is vrijstelling wegens broederdienst verleend. EEN VRIENDELIJKE DUITSCHE PERSSTEM OVER DE REDE VAN EDEN. De „Deutsche diplomatische Korres- pondenz" (een orgaan, dat de meening van den Duitschen minister van buitenl. zaken pleeft te vertolken) schrijft naar aanleiding van de rede van Eden, dat in Duitschland de eendrachtige wensch bestaat, met het Engelsche volk in* vriendschappelijke betrekkingen te le ven. Het woord van Hitier, dat de eeni ge ernstige twist in de geschiedenis der beide volken zich niet mag herhalen, geeft den eerlijken wensch van 'het ge- heele volk weer. Het feit, dat Engeland iedere politiek van omsingeling van Duitschland afwijst, heeft in Duitschland dan ook voldoening gewekt. Terecht aldus het blad heeft Eden gezegd, dat een vriendschapsver houding niet exclusief mag zijn en niet tegen een andere mogendheid gericht mag zijn. De vriendschapsverhoudingen, waarin Duitschland een rol speelt, heb ben geenszins het karakter van een frontvorming, maar moeten juist be schouwd worden als uitgangspunten en étappes van en op den weg naar een algemeene pacificatie, Anders is de si tuatie echter bij de vriendschapsverhou dingen, waarbij de eene partij, naar dui delijk bewezen is, als onruststoker en gevaarlijk lid der statengemeenschap beschouwd moet worden. In een derge lijk geval kan niet verzwegen worden, dat zoowel vriendschapsverhoudingen van dezen aard als ook reeds het toe stemmend aangaan van die verhoudin gen zeer bedenkelijk moet lijken. Wat de Volkenbond betreft, in Duitschland staat men daar anders te genover dan in Engeland. Niettemin zal men het toejuichen, dat Eden opnieuw den wensch naar een beteren Volken bond, die meer is dan beschermer van het eigenbelang, heeft geuit. Koning Leopold ontvangt mijnwerkers. Koning Leopold heeft 64 mijnwerkers die him leven waagden bij het redden der slachtoffers van de ramp te La Bouverie, ten paleize ontvangen. Dit^ is de eerste ontvangst door den Koning sedert den dood van Koningin Astrid. De ontvangst vond plaats in aanwezig- beid van Prinses Josephine, Charlotte en Prins Boudewijn. De Koning onder hield zich geruimen tijd met de mijnwer-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2