GOESCHE COURANT D. C. 3 »IBIS« BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 264. DRIE BLADEN. ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179c JAARGANG. komt'zaterdag en zondag niet naar vlissingen MIDDELBURG. die charme geven aan iedere vrouw. Witkam's Geschenkenhuis L GoésStr SOES. WALCHEREN. I ovmciHle MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteit!waar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Bezoek van de Koningin aan het Haagsche stadhuis. Vrijdagmiddag te 4 uur heeft H. M. de Koningin een kort bezoek gehracht aan het Haagsche stadhuis. De Koningin werd ontvangen door den burgemeester van 's Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy, met wien zij zich in de burge meesterskamer gedurende eenigen tijd onderhield. Vervolgens nam de Konin gin de burgemeesterskamer en de eerste klas trouwzaal in oogenschouw, waar het burgerlijk huwelijk tusschen Prinses Juliana en Prins Bernhard zal worden voltrokken. Kort voor half vijf is H. M. de Ko ningin naar het paleis Noordeinde te ruggekeerd. HET GOUDEN VREDESTAKJE. H.M. de Koningin protegeert de internationale vredeszegel. De markiezin van Saint-Vincent Bras- sac heeft in den wereldoorlog 32 leden harer familie zien sneuvelen: haar stam boom is hiermede van alle nieuwe loten beroofd. Zij richtte op „La brindille d'or" („het gulden sprietje") een organisatie van Fransche vrouwen, die hun sieraden, goud en juweelen, offerden voor 't va derland, later voor de oorlogsvermink ten. Deze vrouw wilde toen een interna tionaal werk beginnen, om de vredesge- dachte internationaal te bevorderen. Zij deed daartoe een internationale vredes zegel ontwerpen, De hertogin van Ven- dóme, prinses van België, werd bereid gevonden, zich voor de zaak te interes seeren. Deze wist de medewerking van reeds een groot aantal staten te ver krijgen. In antwoord op een brief van de hertogin van Vendöme schreef Konin gin Wilhelmina haar o.a. (wij citeeren uit Rives d'Azur" waarin een artikel over dezen vredeszegel voorkomt):.... „Ik haast mij u te verzekeren dat deze Vereeniging van Fransche Vrouwen, onder Uw beschermvrouwschap, mijn volle sympathie heeft, evenals het doel hetwelk zij zich stelt, en dat ik mij ge lukkig zou rekenen indien ook in mijn Land deze vredeszegel zou verschijnen" H.M, heeft nu de leiding van de jaar- lijksche actie in Nederland voor dezen zegel opgedragen aan P. gravin van Heerdt tot Eversberg-Quarles van Uf- ford, presidente van de commissie van moeders en opvoedsters uit de Ned. Ver, v. Volkenbond en Vrede. Deze zegel zal voortaan elk jaar in November verkocht worden; de netto opbrengst is uitsluitend voor de N e- derlandsc h e vredesopvoeding in harmonie met de Volkenbondsgedachte. Mevrouw Quarles van Ufford-bsse Mulert tot de Leemcule heeft voor Zeeland zitting in het comité van aanbe veling PRINS BERNHARD OP JACHT TE NOORDWIJKERHOUT. Prins Bernhard heeft gisteren deelge nomen aan een jachtpartij op de jacht velden „Paardenkerkhof" onder de ge meenten Noordwijk en Noordwijkerhout, toebehoorende aan jhr. mr. C. Dedel, kamerheer van H. M. de Koningin, en aan mr. K. J. G. baron van Harden- broek, burgemeester van Bennebroek. Omstreeks half tien kwam- de Prins per auto, vergezeld van zijn secretaris jhr. ir. W. G. Roëll, op het jachtgoed aan. Nadat men zich in het jachthuis in 'achtcostuum had gekleed, werd in drui- erig regenweer de jacht op klein wild begonnen De Prins toonde zich een goed schutter en had een belangrijk aan deel in de buit Honderdvijftig fazanten en eenige tientallen konijnen werden geschoten. Omstreeks vijf uur nam de jachtpartij een eind, waarna de Prins zich in gezelschap van baron van Har- denbroek naar Bennebroek begaf, waar Prinses Juliana ten huize van den bur gemeester haar verloofde opwachtte. Gezamenlijk werd hier het diner ge bruikt. Het nationale huwelijksgeschenk. Zooals men weet zal het nationale huwelijksgeschenk voor Prinses Juliana en Prins Bernhard in de eerste plaats bestaan uit een jacht. Uit de watersport wereld zijn van verschillende kanten stemmen opgegaan, dat door de geheele watersport een bepaald onderdeel van uit jacht zal worden gegeven# Het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk is m deze geraadpleegd en heeft zich di- ;ect met dit denkbeeld vereenigd. De kon. verbonden Ned. watersport vereenigingen, de kon. Ned. motorboot club; de Ned. roei bond, de Noord Ned, watersport bond en de Ned. kanobond hebben tot tolk gemaakt van dit plan en hebben een oproep gericht tot alle wa tersportbeoefenaren om voor het doel bij te dragen. IS MINISTER SLOTEMAKER NIET VOORTVAREND GENOEG In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen klagen verscheidene leden over een ge brek ,aan voortvarendheid bij den mi nister. Hoewel tal van zaken op een re geling wachten, zijn van dezen bewinds man in 1936 geen andere wetsontwerpen bij de Kamer ingekomen dan alleen de ontwerpen tot wijziging en aanvulling van eenige onderwijswetten. Verscheide ne leden in zooverre teleurgesteld, dat geen andere bezuiniging van beteekenis is verkregen dan die, welke 't gevolg is van het vervroegd invoeren van maatre gelen waartoe reeds onder het bewind van minister Terpstra was besloten. De minister is er derhalve blijkbaar n et in geslaagd, door reorganisatie van het on derwijs tot lagere kosten te komen. Of zullen de perspectiefbesparingen ad f 7,600,000, aangekondigd in de mllioe- nennota, worden verkregen door reorga nisatie? De spelling. Vele leden verklaarden, het beleid van den minister ten aanzien van de schrijfwijze van de Nederlandsche taai allerminst te kunnen bewonderen. In- plaats dat de regeering den laatsten stap doet op den weg naar de eenheid schrijfwijze door voor haar eigen publi caties dezelfde spelling te gebruiken als die, welke zij voor het opgroe'end geslacht voorschreef bij de regeling- Marchant, lokt zij het K. B. uit van 18 Juli 1936, dat den chaos, die vóór de besluiten van 1934 stond, opnieuw dreigt te doen ontstaan. Andere leden daarentegen juichten 't optreden van dezen m'nister op het ge bied van de spelling toe. Zij verwacht ten, dat de regeling-Marchant bij het onderwijs weldra geheel door de nieuwe zal vervangen. Eenige leden meenden dat het beste zal zijn, voorloopig terug te keeren tot de spelling-De Vries en Te Winkel, zoo als deze thans 'n gebruik is, omdat vol doende gebleken is, dal de maatschappij de nieuwe spelling niet wenscht. Werklooze onderwijzers. Vele leden achtten een regeling om trent de benoeming van werklooze on derwijzers, noodzakelijk, waarbij de on derwijzers, die in een bepaald jaar of in een bepaalde groep van jaren de akte behaalden in het algemeen, eerst kun nen worden benoemd nadat de voor be noeming in aanmerking komende onder wijzers, die de akte in een vroeger jaar verkregen, zijn geplaatst. De kweekschool te Oostburg. Van verschillende zijden gaf men uiting aan de klacht, dat door de ophef fing van de rijkskweekschool te Oost burg geheel Zeeuwsch-Vlaanderen ver stoken zal zijn van de gelegenheid tot opleiding van onderwijzers. NIEUWE WIJZIGINGEN VAN DE LAGER ONDERWIJSWET. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de lager onderwijswet. Aan de memorie van toe lichting wordt *het volgende ontleend: Het Friesch op de lagere school. De minister acht den tijd gekomen voor het opnemen van een regeling, wel ke tegemoet komt aan den in de laat ste jaren van vele zijden uiigeoefenden aandrang om de mogelijkheid te openen, dat ook de lagere school d enstbaar kan worden gemaakt aan het aanleeren van het Friesch (natuurlijk alleen in Fries land. Red.) Vervoer van schoolkinderen. Inzake de tegemoetkoming in de kos ten voor het bezoeken van een school op meer dan vijf kilometer afstand van de woning worden eenige wijzigingen van art. 13 voorgesteld, welke de strek king hebben om de al te groote vrijge vigheid, die uit dat artikel spreekt, wat te temperen. O.m, wordt een aanwijzing gegeven v,an de wijze, waarop de afstand van de woning naar de school moet wor den berekend, nl. door dien te meten langs „den kortsten voor kinderen vol doend begaanbaren en veiligen weg". Voorts wordt voorgesteld geen steun meer te verleenen, indien de financi- eele toestand der ouders, voogden of verzorgers van de kinderen daartoe geen aanleiding geeft. Ook wordt de steun be perkt tot de vervoerkosten, waaronder Menigeen waant onverbeterbaar te zijn, terwijl Hij slechts onverbeterlijk ook de kosten van het gebruik en onder houd van een rijwiel zullen vallen. Tenslotte wordt een nieuwe bepaling voorgesteld, door de mogelijkheid te openen, dat van gemeentewege in het vervoer van de kinderen kan worden voorzien, indien geheele vergoeding noo- dig wordt ge,acht. De wenscheliikh' is namelijk gebleken, dat niet slechts vergoeding van kosten kan worden ver strekt, maar dat in plaa'ts daarvan ook lt,an worden aangeboden vervoer van gemeentewege, bij voorbeeld per auto bus voor alle kinderen gezamenlijk. Oudercommissies. Met betrekking van de oudercommis sies wordt voorgesteld, dat deze de be voegdheid zullen krijgen z ch tot B. en W, of den Raad te wenden met be1 rek king van alle belangen der school. In gemeenten, w,aar meer dan een ouder commissie bestaat kan n ouderraad in gesteld worden, welke de bovengenoem de bevoegdheid erlangt. Het leerplan. Ter tegemoetkoming aan het meerma len geopperde bezwaar, dat het init a- tief tot wijziging van het leerplan enz. bij het hoofd der school berust, en dat niemand kan ingrijpen, indien hij in ge breke blijft een noodige wijziging te ont werpen, wordt voorgesteld in dat geval bevoegdheid ,aan B. en W. te verleenen. Het aantal onderwijzers. Het leerl'ngental eener school vorm' den grondslag, waarnaar het aantal leer krachten, dat aan die school verbonden moet zijn, wordt vastgesteld. Dat men bij een zoo vlottende beVolking als vele scholen te zien geven niet tot een juist gemiddelde koriif, indien men de 'elling van het aantal leerkngen beperkt i vier data per j,aar, zoqals thans, behoef' geen betoog. Het komt den minister daarom aanbevelenswaardig voor, dat de bezetting per dag als maatstaf voor het jaargemiddelde wordt genomen. Deze wijze van tellen zal met een nieuw jaar moeten ingaan. Daarom wordt voorgesteld, de nieuwe bepal'ngen me' 1 Januari 1938 te doen ingaan. De rechtspositie van den onderwijzer. De minister heeft er bezwaar tegen, dat wel eens overplaatsing van een on derwijzer gebezigd wordt om hetzij den overgeplaatsten onderwijzer, hetzij een anderen onderwijzer, die door die over plaatsing boventallig wordt, te ontslaan. Bij de afvloeiing van onderwijzers we gens reorganisatie van het o. 1, onderwijs hebben sommige gemeenten in de laat ste jaren een of beide wegen ingeslagen. De onderwijzer, op wien zoodanige ir- reëele overplaatsing wordt toegepast heeft daartegen geen ander verweer middel dan een beroep op het ambte narengerecht. Mitsdien acht de minister het wenschelijk, dat hem tegen het raadsbesluit tot overplaatsing een recht van beroep op Ged. Staten (en daardoor recht van hooger beroep op de Kroon) wordt gegeven. Het is meermalen gebleken, dat de termijn, gedurende welken aan een on derwijzer eener openbare lagere school de toegang tot de school kan worden ontzegd, nl. ten hoogste een maand, te kort is. Daarom wordt thans voorgesteld te lezen: ten hoogste drie maanden. Instandhoudingskosten bijzon dere scholen. De besturen der bijzondere lagere scholen vernemen veel te laat, soms zelfs jaren na afloop van het exploita tiejaar, hoeveel zij dat jaar aan instand houdingskosten mochten uitgeven. Ten einde hierin verbetering te brengen is het noodig, dat de wet den Raad de verplichting oplegt om elk jaar tegelijk met de vaststelling van de gemeentebe- grooting te bepalen, welke bedragen in het jaar, waarvoor de begrooting geldt, voor de verschillende soorten van open bare en bijzondere scholen voor de ex ploitatie beschikbaar gesteld zullen worden. Verhaal op buitengemeenten. De behoefte is gebleken aan een aan vulling van art, 86 der lager-onderwijs- wet 1920 in dien zin, dat het recht van verhaal op de buitengemeenten wordt uitgebreid tot de kosten van verbouwing van een school, als bedoeld in art. 205. Geen onderwijzers boven de 65 jaar. De minister is van oordeel, dat het niet in het belang van het onderwijs is, dat onderwijzers dié den leeftijd van 65 (Ingez. Med.) jaren hebben bereikt in dienst worden gehouden dan wel na het bereiken van dien leeftijd worden benoemd. Hij merkt hierbij op, dat par. 15 der wet van 22 Februari 1936 dit niet volstrekt onmo gelijk maakt. Voorgesteld wordt dit te voorkomen. De vergoedingen aan 't bijzon der onderwijs. De tegenwoordige wet bepaalt voor gemeenten, welke geen overeenkomsti ge openbare school hebben, dat de ver goeding voor het bijzonder onderwijs berekend moet worden naar de kosten per leerling van een openbare school in een gelijksoortige andere gemeente. De desbetreffende bepaling leidt echter toi veel administratieven omslag e n t o t willekeur bij de ke usvan de „gelijksoortige ge meente n". Eenvoudiger is het, dat de gemeente in dit geval een redelijk bedrag vaststelt, hetgeen wordt voorge- stèld. De gemeentelijke vergoeding voor vakonderwijzers aan bijzondere scholen, wordt berekend per lesuur, doch voor geen grooter aantal lesuren dan in het' afgeloopen jaar aan de openbare scho len der gemeente is gegeven. Met deze regeling is het aantal klassen der open bare school of scholen der gemeente feitelijk mede een factor voor het be rekenen van de maximale vergoeding, waarop de bijzondere school aanspraak kan maken. Het gevolg hiervan is een te ruim crediet voor kleine bijzondere scholen en een te gering bedrag voor groote scholen. Door die vergoeding te doen berekenen per leerling wordt te gemoet gekomen aan dit bezwaar. Akte handenarbeid. Een voorgestelde wijziging van de ar tikelen 133 en 136 der lager onderwijs wet 1920 beoogt de mogelijkheid te scheppen, de akte in handenarbeid te splitsen in twee akten, die afzonderlijk kunnen worden behaald en elk op zich zelf onderwijsbevoegdheid zullen heb ben. Staatsexamen onderwijzer. Een aanvulling wordt voorgesteld van artikel 210ter. De bedoeling daarvan is, dat aan het staatsexamen voor de on derwijzersakte een zekere oefening in de praktijk van het lesgeven zal moeten voorafgaan. BIJDRAGEN VOOR HET NATIONALE HUWELIJKSGESCHENK VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK AAN ZIJN KROONPRINSES kunnen, behalve aan de penningmeesters der plaatselijke comité's, ook worden gestort in gesloten bussen aan de bu reaux van dit blad te Middelburg en te Goes, of wordèn overgeschreven on der vermeld'ng van „Nationaal Huwe lijksgeschenk"! op de postrekening nr. 43255 ten n,ime van de N.V. de Middel- burgsche Courant. MEDIO EN DE FOLKLORE. Het plan van Medioburgum om haar afdeeling Folklore te versterken en uit te berieden wordt met kracht aange pakt en dames en heeren, die zifh onder de belanglooze leiding van den heer Chr. J. Mazure en S. Sanders in volksd,ars en dialectzang willen oefenen, zijn reeds opgeroepen. Taptoe. Zooals reeds terloops is aangekondigd zal aan het eind Van de feesten ter vie ring van den trouwdag van Prinses Ju liana met Prins Bernhard op de Markt een groote taptoe worden uitgevoerd. De leiding van deze taptoe zal berusten in handen van den directeeur van het Middelburgsch Muziekkorps, den heer Caro en den tambourmaitre der padvin ders, den heer Korstanje. Getracht zal worden alle vereenigingen en corpsen, die hiervoor in aanmerking komen, aan deze taptoe mede te laten werken. Medewerking zegden reeds toe de M'burgsche padvindersband, leden van den Vlissingschen padvindersband, de Leger des Heilspadvinders en het pijper en tambourcorps „Juliana". Zooals vo rige jaren, zullen ook thans v/eer de pij pers van de Berdenis van Berlekom- g^oep zich van de trans van den Choer- toren laten hooren. Aanrijding. Gisteren reed een motorrijder langs den Penninghoeksingel toen uit de St. Jorisstraat een wielrijder kwam, die 'n kind van 3 jaar achter op de fiets had zitten. Beide weggebruikers verklaren signa len te hebben gegeven; beide dat zij van den anderen niets hoorden. Zoo kon de motorrijder den wielrijder, die rechts van hem w,as geen voorrang geven, en ontstond een aanrijding. De beide rijwie- Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige Z.W. tot W. wind, gedeeltelijk bewolkt tot betrokken, re genbuien, iets kouder, Za. 7 Nov. Zon op: 7 h 08; onder: 16 h 19. Licht op: 16 h 49. Maan onder: 13 h 33. Zo 8 Nov, Zon op: 7 h 10; onder 16 h 17. Licht op: 16 h 47. Maan op: 1 h 03; onder: 13 h 50. N.M. 14 Nov. s» Hoog- en Laag water te Vlissingen t November. Hoogwater. Laagwater. Za. 7 7.36 20.29 1.29 14.16 Zo. 8 8.54 21.42 2.51 15.32 Ma. 9 10.06 22.45 4.03 16.39 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge:. November. Za. Zo. Ma. 7 8 9 Hoogwater. 9.15 21.58 10.27 23.08 11.39 Laagwater, 2.38 15.14 4.00 16.28 5.09 17.32 len werden beschadigd; de berijders kwamen vrijwel met den schrik vrij. Het kind was onzacht op de steenen terecht gekomen. In het gasthuis kon een medicus gelukkig geen ernstige ge volgen constateeren. 'n Ring, 'n Armband, 'n Collier Maar dan ook iets fijns, iets uit (Ingez. Med.) DE GROOTE MARKT. Zooals uit ons Raadsverslag van deze week reeds bleek moest de bestrating van de Groote Markt nog wat uitgesteld omdat de minister zijn goedkeuring nog niet hechtte aan de wijze van uitvoering, die zooveel mogelijk in werkverschaffing zal plaats hebben. Het staat thans wel vast, dat deze maand nog niet aan het werk begonnen zal worden, omdat dit moeilijkheden zou geven met de Toonda- gen. HET SPORTTERREIN. Er kwamen verscheidene klachten bij ons binnen over den toestand, waarin 't sportterrein geleidelijk komt te verkee- ren. En inderdaad bleek ons ook uit eigen ervaring, dat er heel wat aanmer kingen te maken zijn. Niet alleen, dat bv. de groote betonnen schutting op verscheidene plaatsen leelijke verzak kingen toont, en dat de gebouwtjes er verveloos bij komen te staan, maar wat voor het publiek het ergste is, is de toestand w,aarin de paden en de sport velden verkeeren. Bij regenachtig weer is een groot deel onbegaanbaar; men dient dan wel laarzen aan te trekken wil men zijn kleeding niet al te veel bederven. Er is één geluk bij dit alles.... dat het weer menig uurtje arbeid brengt aan de werkloozenals men er tenminste niet mede wacht tot de werklooshe:d tot het verleden behoort. DOMBURG. Vrijdagavond hield het bestuur van de Oranje vereeniging in het vereenigingsgebouw „Samenwerking" 'n vergadering met de besturen van ver schillende andere plaatselijke bonden. Uit de besprekingen is een feestprogram ma tot shand gekomen voor de viering van het huwelijk van Prinses Juliana en Pr:ns Bernhard. De 7e Januari z,al hoofd zakelijk als een wijdingsdag worden be schouwd; er wordt een kerkelijke dienst gehouden, men hoopt een lokaliteit te

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1