VOOR DE JEUGD, ond» redactie o;zoor ZEEUWSCHE KRONIEK. DAMMEN EN SCHAKEN. VOOR BEGINNERS. Mevrouw G. E. DE LILLE HOOGERWAARD. van 'S AVONDS IN BERENLAND. HET NEGERINNETJE. WIMPJE EN PLUT0. vier jaer doe, wa z' in 't leste jaer van den oörelog ook erg moste doe, da 's te zeien: oengerlie. De bedoelienge is om daedeur Duisch- land sterk te maeken, a zü de Duischers zelf daedeur erg ver- zwakke, J' iest er van, a j' er over dienkt, wat er gebeure za, as dae van de winter de griep uubreekt. Oe za die dae kunne moorde. En zü de Duischers, die ;noe volle vrieëid gekregen om te schelden, dan meuge vraege, of t'er mede plichtigen bin an die moord en zö jae, meuge 'ze dan naemen vrae ge? Mè vö de naeste maend bin z' in ielk geval onder dek oör, wan z' ebbe kool. En noe gaen ze voo 't middageten êest koolsoep eten en dan bie d' aerepels köolslae mi koölrollaode en in plekke van sause neme ze dan sop uut de kooien. En dat aoles moe vreêd lekker zien en ook zö gezond deur aol de vietemientjes. Je merk wè, Jan, a je vee kool eit, kü j' ook vee köol verkoöpe. 't Zou mien niks verwondere, of den oogsten in Itaolië eit ook meegedae an 'n kursus vö 't spre ken in 't openbaer. Joen, Jan, je moet er nie zot over dienke om dae nil zoövee tetteretet, boem- boelm .aol die menschen toe te spreken en.te zeien, wa z' al lank wiste. Mer één diengen wiste ze dan toch nie en dat was van dien olieftak, die d'n uut acht muljoen bajonetten zal opeffe. 'k Zou nie graog d' Iteljaonders be- leedige deu te zeien, da ze dat aolemaele g'loofde. Noe, 't is ook nie waere. De waereid is, dat den oogsten dienkt, dat Itaolië mi vree gelaete zal oöre omdat 't zö sterk bewaepend is. Mè wilt ;'n zelf ef- fetief den vrede? Kiek, ie zeit vlak uut, da zien land mi z'n ouwe, schitterende beschaevienge vee rechten op deze waereid eit. Wie zoö over rechten praot, praot over oörelog. Laete m'n ope, dat 'n nog is zoö beschaefd oört, dat 'n min der over rechten, mè meer over gerechtigeid praot. 'k Lezeaoltied de Zeeuwsche kroniek en omda 'k noe weet, dat jie dat ook doet, wi 'k je schrie- ve, dat er één mien gezeid eit, dat die geleerde meneer van die kro niek lillijk bezie de waereid is in 't gene, dat 'n schreef over de puie van 't staduus in Veere. Vol gens um zou d'er dan op die puie voo 1795 gestaen Gehoorzaem- heyt Godt en der wetten weert der menschen ongeluck. Mè dat deugde toen nie eêlemaele mi en in plekke van: der wetten wier toen in dat jaer gebeiteld: der overheyt. A weê volgens um wiere mit die wetten bedoeld de wetten Gods. En noe g'loof 'k wè, dat 'n z'n zin eit, as de lezers noe mè gedocht wat waere die Veere- naers in dat jaer toch goddeloos. Nog eêst: ie is êelemaele mis. De waereid is'/ dat in 1620 in de steen gebeiteld wier: Gehoor- saemheyt Godts ende der Over heyt, Weert der menschen onge luck. 't Is dudelijk, dat die ver- maenienge g'liek staet mit 't ge bod: Vreest God, eert den Ko ning. En noe wier in 1795 der overheyt veranderd in: der wet ten. Daemee wiere bedoeld de wetten van 't Land en de Stad. Die wetten wiere toen nog oöger gesteld as d' overeid. Laeter is t'er in plekke van der wetten wi ge zet: der owerheyt. Affijn, je weet 't noe J'eb aolebei de groetenisse van Jikkemien en je goeie vriend, Jewannes. 6 NOVEMBER 1343. Jan van Beaumont, be zitter van de heerlijkheid Goes, zorgt voor meer veiligheid. Van de Zeeuwsche steden heeft Goes wellicht de meeste oproeren gehad, 't Scheen of de Goesenaars spoedig warm liepen en dan maar dadelijk tot handtastelijkheden overgingen. Die eigenschap moe ten zij reeds vroeg hebben gehad, want in 1348 nam Jan van Beaumont de volgende bepalingen: Niemand mag binnen het dorp Ter Goes eenigerhande soort wapens dragen, uitgezonderd knijven (knipmessen). Niemand mag 's- nachts zonder licht op straat loo- pen en alle vechtpartijen zijn ver boden. ^november"Ï65O7'^ Willem II, stadhouder van Holland, Zeeland en van vier andere gewesten sterft. Dit overlijden van een stadhou der melden wij, omdat Zeeland zich destijds tegenover 't huis van Oranje niet bijzonder gunstig heeft betoond. Toen Frederik Hendrik, de vader van Willem II op 14 Maart 1647 overleed, verkozen vijf gewesten nog in 't zelfde jaar Wil lem II tot stadhouder, terwijl de ze eerst in 1648 van Zeeland zijn lastbrief ontving. Zeer korten tijd heeft hij de functies van zijn vader bekleed, daar hij op 6 Nov. 1650 op 24-jarigen leeftijd aan de pokken stierf. Acht dagen later werd zijn zoon, de latere Willem III gebo ren. De Staten van Zeeland hebben na 't overlijden van Willem II da delijk aan den heer Joh. de Knuyt, den vertegenwoordiger van den prins in de Staten als Eerste Ede le, ontslag gegeven. Zij begeerden niet alleen geen stadhouder meer, maar ook het recht van Eerste Edele, door de prinsen van Oranje als heeren van Veere en Vlissin- gen bezeten, erkenden zij niet meer. En toch is Zeeland het eer ste gewest geweest, dat later naar een prins van Oranje verlangde. Het is bekend, dat Veere, dadelijk gevolgd door de andere Zeeuw sche steden, op 21 Juni 1672 het eerst Willem III tot stadhouder uitriep. Reeds vroeger, op 19 Sept. 1668, werd de jonge prins in de vergadering der Zeeuwsche Sta ten toegelaten als Eerste Edele. Hij werd te Middelburg met ge schut en muziek feestelijk ontvan gen. Van Middelburg ging hij naar Vlissingen. 9 NOVEMBER 1337. De Engelschen landen in Kadzand. In dit jaar was de honderdjarige oorlog begonnen tusschen Enge land en Frankrijk. De graaf van Vlaanderen Lodewijk II van Ne- vers koos met de Vlaamsche rid ders de zijde van Frankrijk. De meeste steden met haar machtige gilden verzetten zich hiertegen en kozen de zijde van Engeland. Daar Vlaanderen aan de noordelijke zij de open lag, landde een Engelsch leger op 9 November 1337 op 't eiland Kadzand. De Vlaamsche krijgsmacht, die hier de Engel schen afwachtte, werd door dezen geheel verslagen. Vele voorname edelen, waaronder Guy de broeder van graaf Lodewijk, werden ge vangen genomen. Het geheele eiland van Kadzand werd door de Engelschen geplunderd. 15 NOVEMBER 1775, Groote afname der dui nen bij Domburg. De duinen, vóór eeuwen door de zee aan de Walchersche kust opgeworpen, worden ook weer langzamerhand door de zee weg geruimd. Wat nu strand is, lag vroeger ver landwaarts. Door aan planting van helm en door andere middelen is de afname thans ge ring geworden. Vroeger, toen er niet zooveel aandacht aan werd geschonken, was 't vervliegen der duinen groot. In het midden der 18de eeuw b.v. namen de duinen aan het Noorderstrand van Wal cheren gemiddeld 3.5 m per jaar in breedte af. Dat storm en hooge vloeden die afname deden toene men, bleek op 15 Nov. 1775, toen de duinen bij Domburg in één nacht twee meter (7.2 m) waren afgenomen. 25 NOVEMBER 1304, Geheel Noord-Beveland door de zee overstroomd. Wel heeft geheel Zeeland alle eeuwen door van overstroomingen te lijden gehad, maar het eiland Noord-Beveland is wel het meest Wij laten hier voor beginnelin gen onder onze lezers de voor naamste spelregels volgen waar over bij ongeoefende dammers nog wel eens verkeerde begrippen be staan. 1. Het dambord wordt tusschen de beide spellers geplaatst zóó, dat de lange lijn van de bespeelde velden uitgaat van de linkerzijde van eiken speler. 2. De velden waarop men speelt worden gerekend van 1 tot 50 ge nummerd te zijn. Deze nummering is als volgt: Boven links 1 verder naar rechts 2, 3, 4 en 5. Tweede lijn links 6 enz. zoodat 50 onder aan rechts eindigt. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 3. Het spel vangt aan met twin tig witte schijven op de velden 31 tot 50 tegen twintig zwarte op de velden 1 tot 20. 4. De speler, die de witte stuk ken heeft doet de eerste zet. 5. Aanraken is spelen van elk eigen speelbaar stuk. Zoo lang een door watervloeden geteisterd. Op bovengenoemden datum werd het zeewater door een zwa- ren storm zoodanig opgedreven, dat de dijken op verschillende plaatsen doorbraken. De ellende van de ingevallen Vlamingen was nauwelijks voorbij of de waters nood bracht nog grooter ellende. 26 NOVEMBER 1868. Het graven van het ka naal van Arnemuiden naar de haven van Mid delburg wordt aanbesteed. Daar het Sloe voor den aanleg van den nieuwen spoorweg werd- afgedamd, werden ook dammen gelegd in het zoogen. Arnemuid- sche Gat, zijnde het voorwater naar Arnemuiden. Om de gemeenschap van deze plaats, welke bijna uitsluitend een visschersdorp was en grootendeels nog is, met de zee te herstellen, liet het rijk een kanaal graven door de oude Arne naar de ha ven van Middelburg. Onder deze haven moest toen verstaan worden het kanaal van Middelburg naar Veere, dat in 1817 was gegraven. Op 26 November 1868 werd het graven van het kanaal naar Ar nemuiden bij aanbesteding gegund aan P. J. Lienders te Middelburg. Waar dit nieuwe kanaal den ouden grintweg naar Middelburg snijdt en waar ook het voetpad naar de ze stad begint, werd door de ge meente Arnemuiden een pontveer aangelegd. R. B. J. d. M. (Nadruk verboden). schijf of dam nog niet is losgela ten,, staat het den speler vrij, deze naar links of rechts te verplaatsen, als daar open velden zijn. 6. Slaan is verplicht Men mag zoowel vooruit als achteruit slaan. Terwijl de schijven pas na den slag van het bord genomen worden. 7. Achteruit schuiven mag niet. Terwijl men niet twee maal over hetzelfde stuk mag slaan. 8. De meeste stukken moeten geslagen wórden, dam of schijf gelden daarbij als gelijke waarde en men slaat bij gelijk aantal op slag staande stukken, naar ver kiezing met dam of schijf. Kan men echter met een schijf twee of meer andere schijven slaan en met de dam maar één dan moet men met de schijf slaan, omdat meerslag vóór gaat Dus damslag gaat niet voor 9. Komen wij tot het diagram te rug dat ons doet zien de juiste lig ging van het bord, de nummering der velden en de plaatsing der zwarte en witte schijven. Om partijen en standen te no- teeren maakt men gebruik van de nummering. Daardoor is het mo gelijk de oplossingen van proble men, slagzetten of eindspelen op duidelijke wijze op te schrijven. Het schuiven wordt bij het no- teeren aangegeven door een lig gend streepje, het slaan meestal met een kruisje. Bij het noteeren, wordt het veld van herkomst ge noemd, benevens het veld, waar de schijf na verplaatsing of slag komen moet. Is er dus geschoven 32 naar 28 dan noteert men 32 28 is er geslagen 32 naar 23 dan noteert men 32X23. Men beware deze damrubriek 1 t In 't schemer-uur leest Moeder Beer Uit 't beren-sprookjes-boek. De kinders luist'ren allemaal; Niet ééntje is er zoek Ze zitten om hun moeder heen, Mooi als die sprookjes zijn Want ook een bere-kleuter vindt Een sprookje immers fijn Van 't prinsje, dat betoverd was, En van een kleine fee, Van bere-nimfjes, wonend in.... De grote, diepe zee. Tot eind'lijk Moeder Beer plots roept: Maar nu eerst thee gezet Een kopje drinken allemaal En dan heel gauw naar bed Zij kleedt de allerkleinsten uit, D?kt z' één voor één dan toe, In Berenland is 't als bij ons: De jeugd is 's avonds moe. Klaas Vaak komt bij beertjes ook, Strooit in hun oogjes zand. En vóór hij 't weet, reist menigeen Dan vlug naar Dromenland. Carla Hoog. jiW Er was een negerinnetje, Een kleine, domme meid, Die dacht: Hoe raak ik toch mijn kleur, Mijn zwarte kleurtje kwijt Als ik mij eens goed waste en Met witte zeepschuim wreef 'k Geloof, dat 'k mij vandaag toch heus Een extra wasbeurt geef Zij schrobde, schrobde zich met zeep, Haar huid deed pijn er van Als die voortaan niet zwart meer was, Kwam d a t er niet op aan Maar h o e ze borstelde en wreef, Ze bleef zo zwart, zo zwart Daarvoor hielp 't warmste zeepsop niet, Al wreef z' ook nog zo hard Daarna heeft 't negerinnetje Zich ingesmeerd met krijt. Maar toen ze even speelde, och, Toen had z' ook daarvan-spijt Want witte druppels dropen wel Van beide wangen neer, Maar in de spiegel zag ze toch Haar zwarte vel al weer Tandpoeder nam ze, witte ook Een hele, dikke laag. Prcbee1 de 't zelfs uit Moeders fles Met poeder voor de maag Maar hoe dat negerinnetje Zich ook met wit goed wreef, Het wss een negerinnetje, Dat negerin steeds bleef Ze was toen toch zo erg bedroefd. Maar Moeder zei: Wat 's dat Ik wil je niet graag w i t zien hoor, Mijn kleine, zwarte schat Getroost was 't negerinnetje, Toen Moedertje dat zei. In 't zwarte snuitje stonden toen Twee oogjes weer heel blij O, o, wat kijkt die Sprietje boos Wat is er aan het handje De kleine muis lijkt erg van streek, Kreeg hij misschien een standje? Daar komt z'n moeder aangestapt, Die zal het wel vertellen. Ze zucht: „Och, och ik heb met Spriet Zo heel, heel veel te stellen Die ondeugd wil weer niet naar school 't Is steeds hetzelfde liedje: De school is naar, hij heeft geen zin, ,,'k Ga er niet heenzegt Sprietje. En of ik nu al mopper.neen, Stout Sprietje wil niet horen Aan al de standjes, die 'k hem geef, Wil d'ondeugd zich niet storen En of 'k al zeg: „een muisje heeft De school toch o, zo nodig Voor stoute Sprietje is zo iets, Naar 't lijkt, wel overbodig Want op de muizenschool kan hij Voor muisjes alles leren: Hoe hij zich tegen 't kattenkwaad Het beste kan verweren Maar als hij toch niet luist'ren wil, Moet hij het zelf maar weten Dan heeft hij kans, dat op een dag De poes hem op zal eten En als stout Sprietje dat nu hoort, Staat hij van schrik te beven. Hij piept heel angslig: „lieve Moes, Ik blijf veel liever leven Toe, brengt U mij maar vlug naar school, 'k Wil liever alles leren Dan in een poezenmaag misschien O, vrees'lijk te logeren!" Ro Frankfort Werkendam, Verhaalje op Rijm Wimpje lust geen bruine bonen, En hij wenkt vriend Pluut, de hond. Telkens rolt een klein, bruin boontje Heel toevallig op de grond. Wimpje denkt: Och, niemand zie het Niemand zegt ten minste wat Blij ben 'k hoor, dat Pluut ze wel lust O, als 'k Pluto toch niet had 'n Weekje later brengt Oom Karei Suikerboontjes voor Wim mee. Oom zegt: 'k Zou maar gauw eens snoepen, Wim Is dat geen goed idee Maar juist als de zak is open, Springt vriend Pluut er tegen op. Bonen rollen overal heen: Zelfs op Pluto's staart en kop Kleine Wimpje gaat aan 't huilen, Och, wat heeft hij een verdriet Moeder zegt: Ja, zie je, Pluto Kent 't verschil nog zeker niet Tussen lekk're bruine boontjes Endiefijn van suiker zijn. Wimpje snikt en snikt nog altijd, Ja, hij doet wel vrees'lijk klein! Maar nu heeft het trouwe vriendje Met het baasje medelij. Droef hangt 't staartje neer en Pluto s Grote ogen staan niet blij Wimpje raapt dan al zijn boontjes Van de grond heel haastig op. Vrolijk kwispelt Pluto's staartje; D' ogen schitt'ren in zijn kop, Als het baasje hem weer aanhaalt, Hem zijn „stout-zijn" maar vergeeft. Wimpj' is blij, als in het zakje Hij weer heel veel boontjes heeft

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 10