DE GOUDEN RAT KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCKE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 6 NOVEMBER 1936. No. 263. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ÏLEN naar [Delft G 11 Jernieuwste. ïes. Recht- leerentruien 1 Zie etalage Coniferen, Bloembol- raad, lagen Jtis geplant, 3, M'burg. b. h. Hos- voor Zon- od, als tul- rdt ook aan Hoofdkaas Rollade, ge lreuzel 70, 70 ct al- Ikripjes 104 iDam, Mbg, 16 ct. p. o. 20 ct. per |20 ct, p, Itterkoekjes ®iv. koekjes ;traat Mbg. ichtige sa- Irse model- Ir, Wit pit- naf 5.25. riele K 405 |Letterban- ct., Advo- oc. Batons 16 ct. Co- Bakkerij rdstr. Mbg mbbiTB"»* H-TAX?? Arnhem of ït men de e luxe rui- 206. Wij )om, Mbg. per, 21 j., B.) zoekt ïisje, liefst met foto, erd, onder lit Blad. den Boer, Het bezoek van kardinaal Faulhaber aan Hitier. Gisteren is gemeld, dat kardinaal Faulhaber uit München, een van de mi- litantste ihooge katholieke geestelijken in Duitschland, een onderhoud met Hit- Ier, op diens landgoed te Berchtesigaden heeft gehad De Berlijnsche correspon dent van de N.R.C., weet daar thans iets naders van te vertellen. Kardinaal Faul haber, zoo schrijft hij, heeft onlangs op een bisschops-conferentie te Fulda op zettelijk het voorzitterschap op zich ge nomen v'ji een commissie van vier bis schoppen, welke belast werd om pogin gen in het werk te stellen, om met de Duitsche autoriteiten tot overeenstem ming' te komen over de uitvoeringsbe palingen van het concordaat. Men ging daarbij terecht van de overweging uit, dat de oprechtheid van de wenschen tot overeenstemming van katholieke zijde in twijfel zou kunnen worden getrokken, indien die bisschoppen, welke als krach tigste vertegenwoordigers van de aan spraken der katholieke kerk bekend staan, buiten de zoogenaamde verzoe ningscommissie zouden blijven, Deze commissie was er tot1 dusver echter niet eens in geslaagd de onder handelingen goed op gang te brengen. Ten slotte vestigde zich zoowel in de katholieke kringen in Duitschland als op het Vaticaan de overtuiging, dat al leen onmiddellijk contact tusschen den Führer en 'kardinaal Faulhaber hierin verandering kon brengen. Het is aan de bemiddeling van Or- senigo, den Pauselijken nuntius te Ber lijn, dus feitelijk aan het Vaticaan te danken geweest, dat het onderhoud tot stand is gekomen. Het ligt voor de hand, er tevens de onderhandelingen tusschen Duitschland en Italië mee. in verband te brengen, welke haar hoogtepunt hebben bereikt in het bezoek van Ciano aan Berlijn, Het is mogelijk, dat er verband bestaat, maar welk verband, dat dan is, daarom trent is niets met zekerheid bekend. De bemiddeling van Orsenigo zou weinig zin hebben gehad, indien niet van te voren vaststond, dat Faulhaber bereid was aanzienlijke concessies te doen. Daartoe was dan ook van te vo ren besloten en dat juist Faulhaber zich daartoe bereid verklaarde, verleent aan die concessies bijzonderen nadruk. Welke zij waren staat niet volstrekt vast, maar de algemeene opvatting is, dat de kerk in beginsel bereid is toe te geven op het gebied der katholieke jeugd- en arbeidersorganisaties, d.w.z. deze zoo noodig geheel te willen ontbin den en te laten opgaan in de groote or ganisaties van staatswege op die gebie den, mits daardoor het behoud of liever de ontastbaarheid van de confessioneele katholieke school te redden valt, want ten opzichte van de school wil de kerk vast blijven. Dit verklaart hoe het bezoek van kar dinaal Faulhaber aan den Leider hier en daar wordt bestempeld als een gang naar Canossa (ditmaal echter niet een boetetocht van den vertegenwoordiger van de wereldlijke macht naar den ver tegenwoordiger van de geestelijke macht, maar omgekeerd). Deze ken schetsing is echter overdreven, al is niet te ontkennen, dat de kerk, gelijk ge zegd, reeds sedert geruimen tijd blijken gaf aanzienlijke concessies te willen doen. In katholieke zoowel als in politieke kringen overheerscht de opvatting, dat het resultaat van de besprekingen het predicaat „matig goed", of misschien wel „tamelijk goed" verdient. Omtrent de kansen op het spoedig tot stand ko men van uitvoeringsbepalingen, welke door de omstandigheden feitelijk de be- teekenis van een nieuw concordaat hebben gekregen, bestaat nog geen ze kerheid. NOG EEN GRIEF. Een Philippijn agent van 't C. V. K, te Yerseke. Onze correspondent te Yerseke schrijft ons: Gelijk men weet is de concurrentie in de Zeeuwsche mosselen tusschen Philip pine eener- en Ierseke anderzijds scherp de laatste jaren. Philippine stond sterk door zijn verkoopvereeniging „Phimos", waarin de grootste mosselkweekers zijn vereenigd. Ierseke ging den strijd indi vidueel aan, gesteund door zijn beste kwaliteiten. Philippine was sterk in 't Noorden van Frankrijk en West België. Ierseke was overal waar wat te verdie nen was, in Duitschland, Brussel en Parijs. Door de oprichting van het Cen traal Verkoopkantoor (C.V.K.) werden Brussel en Parijs toen in combinaties gegoten en de meeste andere terreinen werden gemonopoliseerd of aan belang hebbenden toegewezen. W,at tengevolge heeft dat alle afnemers van mosselen, al le handelsadressen ten kantore van het C. V. K. en bij de plaatselijke agenten bekend worden. Nu is de grief v,an de Ierseksche handelaren dat te Ierseke o. a. agent van het C. V. K. is iemand uit mosselexporteurskringen uit Phi lippine, en wel de zoon van den leider van Phimos, De Ierseksche kwee kers meenen, dat deze aldus alle han- deladressen kan leeren kennen. Er zijn verder te Ierseke nog twee agenten aangesteld (Iersekenaren) die geen be langen heebben bij de mosselikweekers of exporteurs. Te Philippine is als agent aangesteld een zoon van een kweeker-belangheb- bende bij „Phimos". Hoe kan dat nu goed werken? Reeds in 1935 is daarte gen geprotesteerd. Toen is gezegd, dat het zou veranderen. Dit is echter nog niet gebeurd. Daarom vraagt Ierseke gelijke behandeling, ook wat agenten aangaat en geen bevoordeeling van Phi lippine. Tot zoover onze correspondent. Bij onderzoek is ons gebleken, dat de be doelde plaatselijke agent v,an het Cen traal verkoopkantoor te Ierseke alleen weet naar welke plaats mosselen worden gezonden, maar niet na,ar wien. Dat alle afnemers van mosselen en al hunne adressen ook bij de plaatselijke agenten van het C. V, A. bekend zofl- den zijn, is dus niet juist. EEN FRUITTEELTSCHOOL TE WILHELMINADORP. Men schrijft ons: Door de groote vlucht welke thans de fruitteelt neemt, neemt ook het aantal vragen voortdurend toe. Deze vragen zijn in de eerste plaats van technischen aard: vragen over be mesting, over ziektebestrijding, snoei, variëteitenkeus, grondbewerking enz. Om aan deze behoefte tegemoet te ko men, is door den minister goedgekeurd dat in „Zeeland's Proeftuin" te Wilhel- minadorp een fruitteeltschool wordt in gericht. Deze fruitteeltschool heeft de bedoe ling om eenvoudig onderwijs te geven en daarbij theorie en practijk te vereenigen. De school wordt slechts één d'*g per week gehouden en wel vóór den middag theorie, terwijl na den middag praktij, gegeven wordt onder leiding van den chef van den Proeftuin. De theoretische vakken omvatten ui teraard in de eerste plaats de fruitteelt als zoodanig en verder iets over plant kunde en bemestingsleer, benevens een 35-tal lessen over plantenziekten, be schadigingen en hun bestrijding. De practische lessen omvatten werk zaamheden, zooals stekken, afleggen, enten, snoeien, uitzetten van boomgaar den, sproeien, sorteeren en verpakken en iets uit de bijenteelt, benevens enkele excursies. De geheele cursus, duurt één jaar, waar bij in het drukst van het seizoen enkele weken geen les wordt gegeven. Degenen, die zich aanmelden zullen zich moeten onderwerpen aan een een voudig examen, waarbii vrijwel uitslui tend op de practische kennis gelet wordt, Verder moet men in het bezit zijn van een diploma van een land- of tuinbouwschool of van een alg'emeenen land- of tuinbouwcursus. Voor verdere bijzonderheden zie men elders in dit blad. Collecte voor het huwelijksgeschenk op Woensdag a.s. Gisteravond kwam onder voorzitter schap --in rar, P. Dieluaaxi in de trouw zaal op het Stadhuis het werkcomité voor de inzameling van gelden voor het huwelijksgeschenk voor de Prinses bijeen met vele der dames, die zich bereid had den verklaard om bij de inzameling haar medewerking te verleenen. Na een welkomstwoord, w.aarin hi, wees op de medewerking allerwege bij dit heugelijk feit, heeft de voorzitter uit eengezet, dat het de bedoeling is dat de dames twee aan twee op Woensdag a.s. hetzij des morgens, hetzij des mid dags in een der 25 wijken, waarin de stad dan verdeeld wordt, gelden inzamelen, waarvoor zij bons kunnen afgeven, die de geefster of gevers kan bewaren als een bewijs, dat zij of hij ook bijdroeg aan het geschenk. Spr. wees op de groo te wenschelijkheid te trachten alle be woners van een huis te bereiken en ook kantoren e.d. niet over te slaan, opdat ieder in de gelegenheid zal zijn te offe ren voor het zoo symphatieke doel. De bedragen, die men offert, kunnen in ge sloten bussen worden geworpen. Voor zoover aanwezig werden de da mes naar eigen keuze over verschillen de wijken verdeeld, aan de andere zal worden bericht dat h,a&r een wijk is aan gewezen. Mochten er dames zijn, die plotseling verhinderd zijn, dan hoopt men, dat zij een plaatsvervangster zul len kunnen vinden en in ieder geval er kennis van zullen geven. De bussen en bons kunnen des mor gens van 9 uur af op het stadhuis worden afgehaald en dit is des middags te half twee ook het geval. Meliskerke heeft de nieuwe brandspuit. Enkele weken geleden maakten wij melding van den aankoop door de ge meenten Grijpskerke en Meliskerke van twee spuiten van de gemeenten Drie bergen en Rijsenburg en deelden wij mede, dat deze brandspuiten eerst on der toezicht van den heer E. Visscher aan de ambachtsschool te 'Middelburg aan een grondig onderzoek zouden worden onderworpen. Terwijl men met de grootste der spuiten, die voor Grijps kerke, die over eigen tractie beschikt, nog bezig is, is die voor Meliskerke ge reed en kon deze Donderdagmiddag aan de Meliskerksche Brandweer, van de 13 leden was het grootste deel naar Middelburg gekomen worden over gegeven. De geheel opnieuw gestelde en keurig rood geschilderde motorspuit was on dergebracht in de kazerne van de Mid- delburgsche Branweer en reeds eenmaal met succes geprobeerd. Thans konden de mannen van Melis kerke de spuit zelf naar de kade rijden en spoedig daarop gaf deze eerst met twee daarna met drie slangen, volop water. Was dus het bewijs geleverd, dat deze spuit goed werkte, ook heeft men na een korte toelichting het perso neel dat haar in het vervolg zal moe ten bedienen, nog eens in de gelegen heid gesteld onder eigen commandant een korte oefening te houden, en dit ook met voorloopig goed resultaat. Het mag hier wel even bij vermeld worden, dat een leerling der ambachts school, afkomstig uit Meliskerke de spuit geheel uit elkaar nam en weder monteerde dus in staat is voorloopig wenken ten aanzien der bediening te geven. Een tweetal vrachtauto's zijn voor zien van een haak om de spuit er aan te bevestigen en een dier auto's was nu met de leden der brandweer naar de stad gekomen en trok de spuit in triomph naar de gemeente. Voor het ver-trek waren slangen enz. opgeladen en ook de helmen, die voor een zeer klein bedrag van dezelfde brandweren als de spuiten zijn overgenomen. De burgemeester, de heer J. J. de Keijzer, woonde de overdracht der spuit bij en was terecht voldaan over deze groote verbetering, terwijl een andere burgemeester van een onzer Walcher- sche gemeenten met niet geheel onder drukte jalouzie de spuit c.a. gade sloeg. ELLEWOUTSDIJK. Gistermorgen is bij het uitladen van een molenwiek, uit het ruim van het schip „Wester- sohelde" (schipper A. Huyzer) gelegen in de haven alhier, een gedeelte van 3 y2 a 4 m van den mast afgebroken. Het afgebroken deel kwam gedeeltelijk op het schip en gedeeltelijk in het water terecht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. YERSEKE. Het Centraal Verkoop kantoor voor mosselen te Bergen op Zoom deelt aan haar afnemers in Hol land mede, dat voor den invoer van mosselen in België de navolgende voor waarden zijn gesteld: (Ingez. Med.) 1. Voor elke zending mosselen, welke in België wordt ingevoerd, is een m- voermachtiging noodig, de afgifte van deze invoermachtigingen geschiedt door de vereeniging van Belgische mosselin voerders (,,'y/ermofsin".) .'Invoermachti gingen worden door „Vermosin" slechts afgeven aan in België woonachtige handelaren. De Belgische handelaren zullen hun mosselen krachtens de Belgische bepa lingen in het vervolg moeten bestellen bij „Vermosin". 2. Invoer geschiedt slechts over Bou- chaute, Selzaete, Lilo of Putte. Dus m.a.w. België is nu de baas en doet wat het wil en heeft de Nederland- sche kooplui uitgeschakeld. Over den prijs is nog geen overeen stemming bereikt. Dit zal binnenkort wel komen. Doel is den kweeker 1.80 per ton te betalen, ze krijgen nu 1.60 of 1.70. RAAD VAN 's-GRAVENPOLDER. De begrooting vastgesteld. 's-GRAVENPOLDER. Woensdagmid dag vergaderde de Raad onder voorzit terschap van burgemeester Van Meeren- donk. De heer Vermue was wegens ziek te afwezig. Aan mej. I. van der Burg werd over eenkomstig haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o, 1. school in verband met haar voorgeno men huwelijk. Een verzoek van de mondharmonica club „Bravo" om voor hare oefeningen een schoollokaal te mogen gebruiken werd ingewilligd, zulks tot wederopzeg- gens. Behandeld werd de gem. begrooting' vêoor 1937. De V o o r z. merkte op, dat 1937 voor de gemeente een duur jaar zal zijn omdat het B. A, niet meer in staat is om de verpleegkosten van een armlastige krankzinnige te betalen, zoo dat deze voor rekening van de ge meente komen. Verder moet de gemeen te in 1937 betalen de bijdrage voor de Rijks H, B. S. te Goes over 1936 en '37, waardoor de desbetreffende post op f 1300 moest worden gebracht. Dank zij het batig slot over het dienstjaar 1935 j konden deze uitgaven intusschen wor-jj den gedekt. Een voorstel van den heer! Blok, om aan de leden van stem- bureaux een presentiegeld toe te kennen! werd niet voldoende ondersteund enl e.B.17 c (Ingez. Med.) 66), naar het Engelsch van PAUL TRENT, :n waarbij het eene schip J..J 1 an e*- andere vaart, duurt an, dat dit ditmaal ook het geval zou zijn. Carruthers ging 2elf naar beneden naar de machmekamer om met zijn noordmachinist overleg te plegen. „We zullen de turbines er niet weer aan wagen," waarschuwde de „chef", „maar ik geloof, dat we veilig nog een knoop extra kunnen laten loopen." „Doe je best, maar zet niet alles op het spel. Met een beetje geluk krijgen we dat mannetje wel te pakken", ant woordde Carruthers en ging weer naar de brug terug. Tot zijn verbazing was Peggy daar ook en zij wierp hem een smeekenden blik toe, „Ik hoop, dat je het niet erg vindt, dat ik hier gekomen ben, maar ik zag dat sir Charles en inspecteur Graves er ook waren en toen dacht ik, dat ik ook wel zou mogen. Tenslotte zijn zij, evenmin als ik, bij de marine. Mag ik blijven?" vroeg zij op luchtigen toon. Carruthers aarzelde, doch knikte ten slotte toestemmend. „Een beetje frissche lucht zal je on getwijfeld goed doen. Je ziet er bepaald al beter uit." „Waarom ga je niet met sir Charles en Graves naar beneden en drink den wijn op, die er nog staat? Als je het niet gauw doet, is hij aanstonds verschaald en dat is jammer van zulke lekkere champagne." „Geen slecht idee. Kom, gaat u mee sir Charles ga je mee Graves? Zij hebben mij voorloopig niet noodig op de brug", riep Carruthers en ging hen voor naar beneden. De beide anderen volgden hem en toen zij de hut bereikten, hield Carruthers de flesch omhoog om te zien hoeveel wijn er nog in was. Toen wierp hij een blik op het glas en trok zijn wenkbrauwen omhoog, want het was nog bijna heele- maal vol. Waarom had Peggy zoo weinig gedronken? Paste dat bij haar drank zuchtigen aard? Hij kon deze vragen niet beantwoorden en wederom zuchtte hij, terwijl hij den wijn in de glazen schonk. HOOFDSTUK XX. De prinses klopte om kwart voor zes aan de deur van Grafton's hut en werd verzocht binnen te komen. „Ik veronderstel, dat je wenscht dat ik tegenwoordig ben bij je onderhoud met miss Fraser?" zei zij, met een raad- selachtigen glimlach. „Ik heb gezegd dat je hier zou zijn en gewoonlijk houd ik mijn belofte, zelfs waar het onbelangrijke dingen betreft. Ik maak me ernstig bezorgd over iets, waar we het vanmiddag over gehad heb ben. Ik bedoel Antonio. Ik geloof dat ik een groote fout begaan heb, met hem weg te laten gaan. Ik weet niet wat er met mij gebeurd is, maar ik schijn de laatste dagen mijn verstand absoluut kwijt te zijn. Ik heb verscheidene dom me fouten gemaakt." „Men zegt wel eens, dat mannen, die verliefd zijn, dwaze dingen doen," merkte de prinses boosaardig op, „In elk geval heb jij nooit last gehad van dat soort dwaasheid," antwoordde hij. „Oh! Dat weet ik nog zoo net niet. Ik had nogal een zwak voor jou, Philip, toen je er jonger en knapper uitzag, dan je nu doet." „Dank je en je hadt ook een zwak voor Desbrook. Soms let ik wel eens op je oogen, als je naar hem kijkt. Als blik ken konden dooden, zou hij al lang een lijk zijn." j „Dat is hij toch zeker wel binnenkort, nietwaar?" vroeg zij. „Ik weet het niet. Ik begin genoeg te krijgen van de heele geschiedenis. Ik wou dat we ons met goed fatsoen er van af konden maken." „Dat is niets voor jou, Philip. Wat is er aan de hand?" vroeg zij, met een ern stig gezicht. „Ik weet het werkelijk niet. Eerlijk gezegd, geloof ik, dat ik Jane werkelijk lief heb," „Jij arme dwaas. Op mijn woord, ik ben geneigd om medelijden met je te hebben.Maar waar maak je je bezorgd over? Je kunt er tamelijk zeker van zijn dat zij je voorwaarden zal accepteeren en je zal belooven met je te trouwen. Of zij haar belofte houden zal, is wat anders." „Hoe kom je er bij om da te zeggen?" vroeg hij oogenblikkelijk. „Wel, ik heb mijn tijd nuttig besteed. Ik heb het meisje bestudeerd en ofschoon zij mij nogal verveelt, heb ik eenige ka raktereigenschappen bij haar opgemerkt, die ik niet nalaten kan te bewonderen. In de eerste plaats bergt zij een ijzeren wil onder haar kalm uiterlijk. Bovendien is zij wanhopig verliefd op Desbrook.' „Wel verduiveld, dat weet ik wel', onderbrak Grafton haar op heftigen toon. „Dat is de eenige moeilijkheid, die mij in den weg staat." „Maar liefde voor hem en voor haar broer zal Jane in je voorwaarden doen toestemmen. Ik kan mij haar heel goed voorstellen als een soort Jeanne d'Arc, die naar den brandstapel gaat voor iemand van wien zij houd't. Het is eigenlijk nogal zielig." „Houd je mond!" riep Grafton boos uit, „Tot nu toe hebben we nog niet be sloten wat we zullen doen als we in Leningrad zijn", vervolgde zij kalm. „Als we er ooit komen." „Je begint me te vervelen, Philip, Ver tel mij alsjeblieft wat ik weten wil, ik ben er werkelijk benieuwd naar." „Ik heb je ,al verteld dat alles wat ik te doen heb, is, mijn passagiers aan de Sovjet-autoriteiten uitleveren. Verder heb ik er niets mee te maken", zei hij op vermoeienden toon. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5