één Groene Kruis Hoestbonbon iets dat smaakt. Onze smaakt smaakt elfs oed. oed, slechts kunnen raden: gebruikt J BUITENLAND. KERK EN SCHOOL. GEMENGD NIEUWS. LEGER EN VLOOT. i@£S. WALCHEREN. 3 of 4 inaal per dag beschermt U tegen hoest, verkoudheid en keelpijn. EURS- EN WISSELKOERSEN. ZUID-BEVELAND. OOSTENRIJK. ITALIË. SPANJE. De burgeroorlog. -m v - f '-IT.- - - - t I Haf r ï-e-K- A r - •- ."-J- fSTv*. 'L -v- - t;iN ;.:;c ij -• KM?:':/?'- r j -ÓÓ <vv -u: - Y": lat V/, -- Vil T J v=S^V; 'Sr"-r-*- ;:v: ".-'T' -J - -t ••i'-V'il f 3000, gerekend zijn in te gaan op 1 Juli 1936. Bi en W. willen niet zoover gaan en het salaris bepalen van f 2280f 2755, met dien verstande, dat de huidige se cretaris met ingang van 1 Jan, a.s. het maximum krijgt. De begrooting van het Armbestuur geeft een eindcijfer van f 151,058 en een subsidie bedrag van f 145,755 Inzake de begrooting' van den Armen raad zeggen B. en W. zich te vereenigen met 't voorstel om het salaris van den armenbezoeker te brengen op f 808 op f 950. Voor dekking van het exploitatiete kort der Godshuizen is hetzelfde bedrag als voor 1936 uitgetrokken. De na de vaststelling dier begrooting doorgevoer de bezuinigingen zouden een lagere ra ming wettigen, doch deze mindere uit gaven zullen worden opgevangen door het bedrag', dat als eerste termijn in '36 moest worden betaald wegens nog ver schuldigde pensioensbijdragen voor oor- sponkelijk niet onder de Pensioenwet gebracht personeel, Evenals bij de nadere vaststelling der begrooting 1936, is gerekend met een bedrag van f 9000 voor onvoorziene uit gaven. B. en W, zijn van meening, dat dit wel het minimum is wat mag worden geraamd. Door de reconstructie der aansohaf- fings- en boekwaarden van het Electri- citeitsbedrijf is de reserve geheel ge bruikt en de geraamde winsten van de 3 bedrijven worden niet aan de reserve toegevoegd, aangezien de eischen der regeering dit thans niet toelaten. Pogingen om de controlekosten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Ver, van Ned, Gemeenten te verlagen, bleven tot nog toe zonder resultaat. De financieele ge volgen, die zullen voortvloeien uit een eventueele reorganisatie wegens samen voeging van diensten, zullen in een af zonderlijke begrootingswijziging worden verwerkt. B, en W. zijn bereid een proef te nemen, met een aanbesteding van de in 1937 benoodigde voederartikelen voor de paarden der reiniging, teneinde een vergelijking te kunnen treffen met de kosten van directen aankoop, Opdracht Woningbouw, De op 24 October 11, aanbestede bouw van 16 woningbn voor „Ons Streven", onder architectuur van de architecten F G. C. Rothuizen te Goes en ir, A. Rot huizen te Middelburg kan, volgens be schikking v.an den minister van sociale zaken worden opgedragen aan de aan nemers Frenks en Barentsen te Goes en het schilderwerk aan Gebrs. Bruggeman te Goes. Onze oud-st,adgenoot, de heer N. Corstanje werd benoemd tot teekenaar aan de Rijkslandbouwhoogeschool te Wageningen. SOUBURG. Gistermiddag had op den Middelburgschen weg tusschen het Ron- (Ingez. Med.) EEN BELANGRIJKE REDE VAN EDEN IN HET LAGERHUIS. „Wij wenschen de leiding te nemen van de beweging ter verzekering van een kracütige en stabiele Eurcpeesche rege ling". De Engelsche minister van buiten- landsche zaken, Eden, heeft gisteren in het Lagerhuis, een groote rede gehou den. Van belang lijken vooral de passa ges, welke aan de betrekkingen van En geland met Duitschland en Italië wer den gewijd. Wat de betrekkingen met Duitschland betreft, zeide Eden, dat er in Duitsch land herhaaldelijk verklaringen zijn af gelegd over den wensch tot nauwere vriendschap met Engeland, Deze wensch wordt door Engeland oprecht gedeeld. Er zijn echter twee voorwaar den onvermijdelijk verbonden aan iede re vriendschap, welke Groot Britannië zou kunnen aanbieden aan ieder land, of het nu Duitschland is of welk* ander land ook en die zijn, dateenzoo- danige vriendschap niet exclusief is en niet ge richt kan zijn tegen wie ook. (Applaus.) Spr. moest met klem protesteeren te gen de opvatting, die onlangs in Duitschland vernomen was, dat Enge- j land verantwoordelijk zou zijn voor de oeconomische moeilijkheden van dat land, doordat het zoowel zijn koloniën als zijn goud ontstolen had. Een derge lijke voorstelling van de feiten, die tot den overgang van de Duitsche koloniën tot Engelsche of andere mandaatsgebie- den geleid hadden, strookt in geen op zicht met de waarheid. Engeland wenscht de meest vriendschappelijke betrekkingen met Duitschland te onder houden, maar een eerste voorwaarde daarbij is, dat geen van beide landen min of meer officieele verdachtmakingen van den ander duit. Belangrijker dan het oeconomische aspect is het centrale probleem, dat wij onder de oogen moeten zien, nl. de mo gelijkheid den wereldhandel zoodanig te stimuleeren dat een verhóoging van de Duitsche exporten zoowel als die van andere landen het gevolg kan zijn. Ten aanzien van Italië verklaarde Eden, dat de minder goede verhouding tusschen Rome en Londen louter een gevolg is van de omstandigheden, die AMSTERDAM, 6 November. Het eerste getal is de vorige notee- mg, daarop volgt de oilicieele notee- ring van heden. Denemarken O'blig, 1926-5 99%100 Amsterdam 1934-4% 100%100% Zeeuws Hyp. B-4% 99% Cities Service Cy. P. 1958 5 5554 A Pref. Jurgens A. 124123 A Ned Gist- en Spïritusï. 480 A De Schelde N.B. 5653% C Am, Smelt en Ref. 73%74% C North Am, Cy. 23%24% A Born. Sum, H.M, 179%177 A Houth, Alberts 10099 C Union Pac. Rr. 105105 C Int. Nickel Cy. 49%48% Ned 1000-4 100%—100% O. Indie 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 88%—89 A Koloniale Bnk, 79%80%-82% A N.I. Hbk 1000 139%—142 C Ned. H.M, 1000 170% A v, Berkels Pat. 59%56 C Calvé-Delft 92—90%-92 A Ph lips Gem. B. atg. 285%—277-82%; C Unilever 177%—176-74%. C Am, C,ar en Foundry 39%40-39%. C Anaconda Cop, 4241%-40%, C Bethlehem St. 56%55%-56. C Kennec Copper 48%47%-%, C U, States St. C. 60%—59%-%. A Kon, Petr. Mpij. 409%—414-11 C Contin, Oil Cy. 28%—29-28%, C Philips Petr, Comp. 36%37%, C Shell Union O.C, 21%20%-21, C Tide Water Ass. Oil 15%—15%-%, A Ned. Scheepv, U, 9694-91, A H.V, Amsterdam 438%442-36. A Java Cult, Mij. 163170-62. A N.I, Suiker U. 130%—139-35. A Deli Batavia 261%253%-59. BEURSTHERMOMETER VRIJDAG. Suiker -Obl.Markt (Wettig H.V.A. Koninki. Philips Markt Tabak Amerika Rubber Unilever Schepen gedeponeerd C Deli Mij. 1000 325%—325-22 A Senembah 280 e.d,280-84, C Baltimore en Ohio 18%18%. C Southern Pac. Cy. 34%33%. A Southerfn Rlw. 17%17. A Amst, Rubb. C. 267267-63%. A Deli-Bat. Rubb. 148%—145. A Hessa Rubber 179%177-75. A Serbadjadi S.R. 125%121-23%, WISSELKOERSEN. Amsterdam, off'cieel. Giste?. Heden. Londen 9.09 9.09% Berlijn 74.90 74.85 Parijs 8.62 8.64% Brussel 31.50 31.42 New York 1.86% 1.86% Reismarken 51 51 de putje en Abeele een auto-ongeluk j zich voordeden bij den oorlog in Oost (Ingez. Med.) plaats. Door gladheid van den weg, ge volg van rottende bladeren, bietenver- voer en nat weder, slipte de fruit.auto van Bakker, en botste tegen een boom aan. De auto had heel wat averij. Een der twee inzittenden had een halswond die door een dokter verbonden werd. Alles liep verder zonder persoonlijke ongelukken af. KLOETINGE. Op initiatief van de wijkverpleegster is alhier opgericht 'n propaganda-comité voor uitzending v,an kinderen naar vacantie-kolonies, be staande uit de dames: mevr. Wouda- Boerma, presidente; mevr. Lenshoek- Dusseldorp, vice-presidente; mevr. Kou- semaker-Schnepper, penningmeesteresse; mevr. OosfinghB,akker, secretaresse. Mevr. ZandeeiCaboort; mej. S. J. Straub en mej. zuster G. Milhous. WAARDE. Donderdag vergaderde het Groene Kruis. In de vacature, ontstaan door het overlijden van het bestuurslid P. Schrier Hz., werd gekozen de heer J. J. Pieper, WEMELDINGE, Tn de Donderdag ge-| houden bestuursvergadering van de ver- eeniging „Het Groene Kruis", alhier, werden de bestuursfunctie',s als volgt verdeeld: P. J. Keijzer, voorzitter; A„ de Bruijn, secretaris; P. Werges, pen ningmeester; mevrouw De KoeijerMül-1 Ier, magazijn-meesteresse; W. F. Gnir- rep; A. Lindenbergh Pz. en P. Smit, com missarissen, Hoewel de vereeniging pas in de loop van deze week is opgericht, telt zij thans reeds ruim 150 leden. kunnen worden verstrekt, staat evenwel nog niet vast, aangezien terzake nog wel mededeelingen zullen wotden ont vangen van Ged. Staten Dit college toch schreef bij de opmerkingen over de begrooting 1936 zijn oordeel nog niet te kunnen kenbaar maken omtrent de uitgaven voor het handelsonderwijs. Tot op heden hebben B. en W, daaromtrent nog niets naders vernomen, Op de kosten van het sportterrein is f 660 minder geraamd, mede door ver laging van de jaarwedde van den direc teur van f 475 op f 350 en de belooning van den terreinopzichter van f 1000 op f 950. Inzake de subs'd:e aan het Burgerlijk Armbestuur deelen B. en W. mede, dat Hef Provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft geëxamineerd en toege laten tot den H. Dienst in de Ned. Herv. kerk, den heer H. A. van Loon, candi- daat aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Voor het Prov. kerkbestuur van Over- ijsel slaagde voor het proponents-examen Afrika, Besliste politieke tegenstellin gen tusschen Engeland en Italië bestaan echter niet. Alleen kan de Engelsche regeering het niet eens zijn met Mus solini's opvattingen aangaande de Mid- dellandsche zee. De Engelsche regeering betwist de Italiaansche opvatting niet, dat de vrijheid in de Middellandsche Zee van het allergrootste levensbelang voor Italië is maar dezelfde vrijheid is tevens van vitaal belang voor Engeland en het Engelsche Rijk. Engeland is niet van plan die vrijheid in de Middelland sche Zee te beknotten of zelfs maar in die richting te dreigen, mits Italië de Engelsche belangen mede wil erkennen. De betrekkingen tot Italië kunnen weer aanzienlijk verbeteren als Engeland en Italië beiderzijds hun bijzondere belan gen respecteeren en samenwerken om de vrijheid in de Middellandsche Zee te waarborgen- Eden besloot zijn rede tenslotte met de volgende belangrijke verklaring: „Ik geloof, dat de toekomstige vrede van Europa voor een groot deel afhan kelijk zal zijn van den rol, dien wij zul len spelen. Wij wenschen de leiding te nemen van de beweging ter verzekering van een krachtige en stabiele Europee- sche regeling, maar wij zullen een der gelijke regeling niet tot stand brengen, noch zullen wij aan den Volkenbond het gezag kunnen hergeven, dat wij besto ten hebben hem te geven, tenzij wij vastberaden staan tegenover onze doel einden en over wapenen beschikken. Groote stijging der uitgaven vtoor het leger. Bij de thans ingediende begrooting is de post voor uitgaven ten behoeve van het leger 60 procent hooger dan in rde vorige begrooting, De arbeiders in Oost-Afrika. Van Januari 1935 tot 31 October 1936 zijn De strijd rond Madrid. De opstandelingen aan het front ten Zuiden van Madrid hebben zich er gis teren hoofdzakelijk toe bepaald de ver overde stellingen nabij Gelafe, Leganes en Alcorcon, welke plaatsen op een frontbreedte van ruim 20 km ten Zuiden van de hoofdstad liggen op een afstand van ongeveer 12 km van Madrid, te versterken om als basis te dienen voor de komende operaties. De regeeringstroepen waren op dit front zeer actief en vielen herhaaldelijk de nationalisten aan. Den geheelen dag heeft de artillerie der regeeringstroe pen de stellingen der opstandelingen ge bombardeerd. De luchtmacht had gis teren al een bijzonder actief aandeel in den strijd om Madrid. Tenminste de mededeelingen van beide partijen hier over wijzen op tal van bombardemen ten en luchtduels waarbij verschillende vliegtuigen omlaag zouden zijn gescho ten. De buitenlandsche strijdkrachten De verschillende radiostations der op standelingen deelen in hun communi- qué's over het verloop van den strijd om Madrid telkens weer mede dat de gelederen der volkstroepen danig ver sterkt zijn door een aantal Russische strijdkrachten. Gisteravond deelde ra dio-Cadiz mede dat bij de laatste ge vechten ten Zuiden van Madrid 1700 Russen meestreden. Radio Majorca meldt, dat twee Russische vliegtuigen gisteren te Barcelona zijn aangekomen met eenige Russische officieren, die in dienst zullen treden van de regeering te Madrid, Daarentegen vestigt de Madri- leensche regeering steeds de aandacht op het strijden van den kant der opstan delingen van Italiacinsche vliegers en vliegtuigen. Gisteren mieldde het (mi nisterie van luchtvaart dat bij Madrid de piloot van een neergeschoten vlieg tuig der opstandelingen een Italiaan, zekere Picoli, bleek te zijn. De man die een beenwonde had opgeloopen werd gevangen genomen. BIJDRAGEN VOGR HET NATIONALE HUWELIJKSGESCHENK VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK AAN ZIJN KROONPRINSES kunnen, behalve aan de penningmeesters der plaatselijke comité's, ook worden gestort in gesloten bussen aan de bu reaux van dit blad te Middelburg en te Goes, of worden overgeschreven on der vermelding van „Nationaal Huwe lijksgeschenk"! op de postrekening nr. 43255 ten name van de N.V. de Middel- burgsche Courant. DOODEN DAGBOEK VAN HET VERKEER. Teteringen: 1 doode. Gisteravond is de 24-jarige G, V. uit Etten, chauffeur bij de firm,a Loman te Breda, bij het laden van emballage op den weg van Teteringen naar Oosterhout door een vrachtwagen overreden. De ongelukkige, die gehuwd was,, overleed spoedig. Vrachtauto op onbewaakten overweg gegrepen. Gistermiddag heeft de onbewaakte overweg' wederom een slachtoffer ge- ëischt. Toen de ongeveer 40-jarige S. Hes, uit Amsterdam met zijn vrachtauto geladen met fruit den onbewaakten over weg bij den Nieuwlandschen polder te Hoek van Holland wilde oversteken, werd hij gegrepen door den electrischen trein, die om 2,06 uur v,an Hoek van Hol land vertrekt. De bestuurder van de auto werd op slag gedood, terwijl de heer L. Springer, eveneens uit Amsterdam, die naast den heer Hes zat, licht werd gewond. De auto is geheel vernield. in de Herv. kerk de heer A. Faber, theol. I door bemiddeling van het comm:ssariaat candidaat te Oostburg Bij beschikking van den minister van staat, minister van defensie a.i. is met 9 November de luit, ter zee le kl. A. A. Fresco geplaatst aan boord van genoemd bestuur het salaris van den; Hr. Ms. „Wachtschip" te V 1 i s s i n- secretaris wel brengen van f 2470 op g 's n. voor landverhuizing en kolonisatie te Rome 134,238 arbeiders naar de ïtafïaan- sche koloniën in Oost-Afrika vervoerd Rekening houdend met hen, die na af loop van hun arbeidscontract zijn gere patrieerd, bedraagt het aantal Italiaan sche arbeiders, dat thans nog in Oost Afrika vertoeft, 84,824, behalve de 12,000 soldaten, die in Abessynlë hebben ge streden en verzocht hebben, in Afrika te mogen blijven werken. De regeeringstroepen actief Uit Gibraltar wordt gemeld dat de regeeringsmilitie gisteren aan het front van Estepona een offensief heeft ontke tend, Het kanon- en geweervuur werd -gisteren nog den geheelen dag te Gi braltar gehoord. Twee vrachtauto's ge heel bezet met gewonde Marokkanen, zijn te San Roque aangekomen. Te La Linea heerscht een paniek. M.en gelooft, dat de militie bij Estepona 20.000 man sterk is, terwijl de opstandelingen over 1000 man zouden beschikken, die zich terugtrekken op Guadiaro. De haven van Alicante gebom bardeerd. Uit Alicante wordt gemeld, dat twee vliegtuigen der opstandelingen vannacht de stad hebben gebombardeerd. Een aantal groote torpedo's werd omlaag ge worpen, waarbij vooral op de haven werd gericht. Een steenkoolschip werd beschadigd, terwijl twee bommen in de nabijheid van den Argentijnschen krui ser „25 de Mayo" vielen. De kruiser opende het vuur uit zijn luchtafweerge schut om de vliegtuigen te verdrijven. Medegedeeld wordt, dat alleen de Duit sche en Italiaansche schepen in de haven hun lichten niet doofden toen het alarm „luchtgevaar" werd gegeven. Afd.. Walcheren van den C. B. T. B. Dezer dagen vergaderde op het bu reau te Middelburg het bestuur van de afd. Walcheren van den Chr. Boeren en Tuindersbond, Naar aanleiding van de notulen deel de de heer Koster mede, dat er 17 per sonen deel nemen aan den ploegwed- strijd. De algemeene vergadering van de afd. zal gehouden worden op Dinsdag 8 Dec. Besloten werd ir. Bouman as sistent-secretaris van de Landbouw- Crisis-Organisatie te vragen alsdan een uiteenzetting te geven van de uitvoering der verschillende maatregelen. De voorzitter, de heer G. v, d. Putte te Vlissingen die aan de beurt van af treding was, stelde zich, gezien zijn hoo- gen leeftijd, niet meer herkiesbaar. Herinnerd werd aan de leiding, welke de hr. v. d. Putte gedurende ruim 17 jaren aan de afd. heeft gegeven. Bij de rondvraag besprak de afgevaar digde van Veere de schade, welke voor sommige landbouwers is ontstaan door leveren aan een on-solide graanopkoo- per. Gewezen werd op de wenschelijk- heid om niet af te lev enen tenzij tegen contante betaling, daar het nu reeds herhaaldelijk gebeurde, dat de landbou wers de dupe werden, van een te ver gaand vertrouwen. Middelburg. Ondertrouwd: A, C. Schaalie 21 j. en F. D. Huijbregtse 21 j.; C. J. Priester 30 j. en M, Flipse 25 j. Getrouwd: Th. C. Verswijveren 33 j. en A. J. Koeman 28 j. Overleden: E, Evertse 57 j, geh, met 4. J. J. Metzger.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2