COESCHE COUPANT - W.ode R WIENER WEERBERICHT. PIÖI3 BINNENLAND. Het huwelijk van r Prinses Juliana. ZEELAND. F A L C O N E G E N M N I E L S BANKETBAKKERIJ VAnMtliE GOES ^jgi NUMMER 263. TWEE BLADEN.VRIJDAG 6 NOVEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. 7 Januari. MIDDELBURG. Gemeentebegrooting 1937. MIDDELBURG middelburgsche courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni eg no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaacde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. Men meldt ons officieel, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard den 7den Januari 1937 in het huwelijk zullen tre den. Het prinselijk paar is voornemens, den 19den December aan te teekenen. Het burgerlijk huwelijk zal ten stad- kidze worden voltrokken en de inzege ning zul in de groote kerk te Den Haag geschieden. Het zal 7 Januari juist 58 jaar geleden zijn, dat wijlen koning Willem III in het huwelijk trad met wijlen Koningin Em ma. PRINS BERNHARD BIJ MINISTER COLIJN. Gistermiddag heeft Prins Bernhard Van Lippe Biesterfeld een bezoek ge bracht aan den minister-president dr. H. Colijn. De Prins arriveerde enkele ml nuten voor drie uur in een hofauto voor het departement van koloniën, in ge zelschap van zijn secretaris, jhr. ir. RoëlL Prins Bernhard werd bij den in gang van het departement ontvangen door den secretaris-generaal, jhr. mr. O. E. W. Six, die den Prins naar boven ge leidde. Minister Colijn ontving Prins Bernhard in zijn werkkamer. Bij het on derhoud tusschen den Prins en den mi nister-president was geen der andere heeren aanwezig. Het bezoek van den Prins aan het de partement van koloniën was allengs in de stad 'bekend geworden. Toen de Prins om 3 uur arriveerde, kon dit nog vrijwel onopgemerkt geschieden, doch na een half uur stond reeds een dichte menschenmenigte op het plein, om het oogenblik dat de Prins het ministerie zou verlaten, af te wachten. Het onderhoud, dat Prins Bernhard met minister Colijn had, duurde tot even over half vijf, waarna beiden zich naar den uitgang van het ministeriegebouw begaven, waar de hofauto gereed stond om den prins naar het departement van justitie te brengen. Minister Colijn begeleidde Prins Bernhard tot aan den uitgang. Een dichte menschenmenigte was op het Plein verzameld om een glimp van den toekomstigen Prins-gemaal op te vangen. Op het departement van justitie werd Prins Bernhard ontvangen door den secretaris-generaal mr. J. P. de Meyere, die den Prins bij minister Van Schalk binnenleidde. Het onderhoud, dat de Prins met den minister had, duurde ongeveer een half uur en was om 5 uur geëindigd. Mr. Van Schaik begeleidde toen Prins Bernhard en ir RoëlI tot aan den uitgang van het departementsgebouw, waar de beidy laatsten in de hof-auto plaats namen en naar het Noordeinde terugreden. DE RIJKSBEGROOTING 1937 EN DE DEVALUATIE. Verschillende ramingen zullen moeten worden herzien. In haar memorie van antwoord op 't Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens de rijksbegrooting voor 1937 (algemeene beschouwingen) deelt de re geering mede, dai! in verband met de veranderde monetaire politiek (de deva luatie van den gulden), de begrooting niet meer deugt, Tal van ramingen zul len veranderd moeten worden. Daar de gevolgen van de devaluatie echter nog lang niet overzien kunnen worden, valt aan een nieuwe raming voorloopig niet te denken. Het zal nog minstens eenige maanden duren, alvorens voldoende ze kerheid omtrent de nieuwe situatie is verkregen. De regeering verdedigt haar be leid. Wat betreft het beleid der regeering wordt opgemerkt, dat het kabinet, dat in Mei 1933 optrad, zich zag gesteld voor enkele verschijnselen die wezen op de noodzakelijkheid van straffer gezags- handhaving teneinde de gevolgen van allerlei gezagsondermijnende invloeden te weren, Ook was de financieele toe stand des lands zeer ongunstig', terwijl het bedrijfsleven sterk onder den druk stond van de door het buitenland geno men maatregelen van verschillenden aard en dientengevolge de arbeidsgele genheid in steeds toenemende mate af nam, Het waren vooral deze vier pun ten die het eerst en het meest de aan dacht vorderden. Voor wat het eerstgenoemde punt be treft behoeft het regeeringsbeleid geen verdediging. De resultaten spreken voor zichzelf. Met welk land men de toestan den ten onzent op dit gebied ook zou willen vergelijken, telkens zal men tot de gevolgtrekking moeten komen, dat we elke vergelijking met eere kunnen doorstaan, Natuurlijk zijn er personen, die op dit terrein nog iets anders wen- schen, die aan sommige uitingen geheel het 'zwijgen zouden willen zien opge legd, maar dezulken zien dan over het hoofd, dat zulks alleen maar te 'berei ken is, wanneer men onze aloude voor rechten 'van vrijheid van spreken en schrijven er voor zou willen prijsgeven. De regeering staat intusschen princi pieel op het standpunt, dat een vrije meemngsulting een nationaal goed is, dat niet mag worden prijsgegeven om 't in te ruilen voor kerkhofstilte, ook al -neemt ze nu en dan een onsmakelijken of vulgairen vorm aan. Houdt men hiermede rekening, dan meent de regeering te mogen staande houden, dat zij haar taak op dit punt naar behooren heeft volbracht. Ook ten aanzien van de andere pro blemen, kan Nederland over 't algemeen een vergelijking met het buitenland •doorstaan. Het is allerminst de bedoe ling, den ernst van het probleem der werkloosheid te verkleinen, Maar men behoeft, hoe diep men ook geroerd is door deze zedelijke en stoffelijke ramp, die een deel van ons volk treft, toch ook niet te verzwijgen, dat de actie van de regeering tot ondersteuning van het bedrijfsleven goede vruchten heeft af geworpen voor het behoud van werkge legenheid. Men denke, om slechts een enkel voorbeeld te noemen, aan de In dische contingenteeringen ten behoeve van Twente, die in de katoenindustrie werkgelegenheid schiepen en behielden voor een 7000 menschen. Door de aan den dag gelegde activiteit ten behoeve van het bedrijfsleven is zeer veel g'edaan voor behoud van werkgelegenheid, dat ontsnapt aan de aandacht van hem, die slechts op de publicaties van het aantal werkloozen let. De regeering wijst verder het verwijt, dat ze met' een „constructieve wel- vaartspolitiek" (waarvan b.v. het sd. „plan van den arbeid" een uitvloeisel is) verder zou zijn gekomen dan thans het geval is, van de hand. Kenmerkend voor een diergelijke politiek moet Ihe'eten kunstmatige stimulatie van den arbeid. De regeering gelooft dat daarin op den duur geen heil is te zien. Men leide hieruit intusschen niet af, dat de regeering geen oog zou hebben gehad voor de mogelijkheden van be vordering der binnenlandsche conjunc tuur binnen de door haar 'getrokken g'renzen van onderzoeken, voorbereiden en leiden Het tegendeel is juist, gelijk blijkt uit de genomen maatregelen, die hieronder vermelding vinden: le. Ingesteld is een economische voor lichtingsdienst. 2e. Daartoe door de regeering gesti muleerd, zijn in bijna alle provincies ex ploratiediensten in het leven geroepen, die o.m. nagaan of en hoe het industri- eele productie-apparaat kan worden uitgebreid. Het ligt in de bedoeling, de in de verschillende provincies gevestig de instituten ook in te schakelen in de industrieeje verdedigingsvoiorbereidingj. 3e. Onlang's is opgericht de N.V. Maat schappij voor Industriefinanciering, in welker raad van bestuur naast ambte naren ook particulieren uit bankwezen en industrie zitting hebben. De gevolgen van de devaluatie. Over de gevolgen van de devaluatie valt nog weinig te zeggen. Er kunnen voordeelen uit voortvloeien, doch de regeering verheelt zich niet, dat deze mede afhankelijk zullen zijn van de hou ding (economische en financieele maat regelen et>c.) van het buitenland. net komt de regeering verder voor, dat de tijd nog niet rijp is, om nu reeds de nieuwe waardebasis van den gulden definitief vast te stellen. Het lijkt haar beter den ,','tzwevenden" toestand nog een tijdje te laten voortbestaan. Ordening. Omtrent het vraagstuk van de orde ning, zegt de regeering, dat zij van mee ning is, dat de maatschappelijke ontwik keling gaat in de richting van toenemende gebondenheid. Zij staat echter op het standpunt, dat de Overhield ten deze (Ingez. Med.) uiterst voorzichtig tewerk dient te gaan en den particulieren ondernemingsgeest niet te veel aan banden mag leggen. Dat zou op een gevaarlijk staatsabsolutisme neerkomen. K.L.M. bestelt nog drie Douglas- vliegtuigen. Naar wij vernemen heeft de K.L.M, besloten, haar bestelling van acht Dou- glasvlieg'tuigen van het nieuwe type D. C. 3 met nog drie vliegtuigen van dit type uit te breiden. De bijzonder gun stige ervaringen, welke tot dusver met de kortgeleden afgeleverde eerste ma chine is opgedaan zoo heeft deze gis teren een vlucht' van vijf uren boven ons land gemaakt heeft voor deze extra bestelling den doorslag gegeven. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Utrecht mr. J. J. Plugge te Rotter dam. Mr. Plugge werd in 1900 geboren woonde te O. e n W. Souburg en bezocht het gymnasium te Middelburg. Daarna studeerde de heer Plugge aari de universiteit te Leiden, waar hij in 1927 promoveerde tot meester in de rechten. Kort nadien werd de heer Plugge benoemd tot waarn. griffier bij de arr. rechtbank te Rotterdam, om in October van het jaar 1929 als substituut griffier te worden benoemd. Mr. Plugge maakt tevens deel uit van het bestuur van de Nederlandsche ver- eeniging tot bestrijding van de kwak zalverij. DE MOSSELAFFAIRE. Bij het .afdeelingsonderzoek der Twee de Kamer van de begrooting van Bin nenlandsche Zaken voor het dienstjaar 1937 stelden eenige leden de vraag, of de minister niet van meening is, dat een burgemeester, die zich als president van het Centr.aal Verkoopkanoor van Mosse len verrijkt door aanneming van grati ficaties, die deze leden qualificeerden als steekpenningen, uit zijn ambt behoort te worden ontheven. Andere leden kwamen op tegen deze qualificatie en betreurden de campagne, die het orgaan van de Staatkundig Gere formeerde Partij gevoerd heeft tegen be doelden burgemeester in zijn hoedanig heid van voorzitter van het Centraal Verkoopkantoor van morsselen Ge vraagd werd er zorg voor te dragen, dat deze burgemeester als zoodanig geen nadeel ondervinden van deze onrecht matige agitatie. Besmettelijke ziekten. In de week van 25 tot en met 31 Oc tober kwamen in onze provincie 5 geval len van roodvonk voor, nl. 1 te Driewe gen en 4 te 's-Heer Arendskerke. Het Rijk zal ruim 160,000 moeten bijpassen. B. en W. hebben aan den Raad aan geboden het ontwerp-gemeentebegi jo- ting 1937 c.a. B. en W. hebben deze begrooting slui tend kunnen maken door het ramen van een „belastingbijdrage" van het Rijk, groot 65.961 naast een „extra-bijdra; ge in de kosten van werkoosheidsvoor- zieningen" ten bedrage van 98.924. Laatstgenoemd bedrag is hooger ge raamd dan in de begrooting voor 1936, waarvan de oorzaak is te zoeken in ver schillende feiten. In de voornaamste plaats vindt de hoogere raming van de extrabijdrage haar oorzaak in het lagere subsidie-per centage voor de gewone bijdrage, Kon toch voor de begrooting 1936 aanvanke lijk gerekend worden met een gewoon subsidie van 79.4 later werd dit definitief bepaald op 79 voor 1937 zal dit percentage lager moeten worden gesteld als gevolg van de door de re geering in uitzicht gestelde gewijzigde berekening voor dat jaar. Bij deze be rekening toch moet worden uitgegaan van de kosten, uitgegeven voor „steun- verleening" en loonen c.a. werkver schaffing over het tijdvak 1 Juli 1935 1 Juli 1936, verminderd met 10 waar naast nog zal worden bepaald, dat, wan neer later blijkt, dat de werkloosheids kosten meer hebben bedragen dan het zooeven bedoelde bedrag, over dat meerdere slechts de helft van het be rekende subsidiepercentage wordt verstrekt. Bovendien zal bij deze nieu we regeling de betreffende schaal nog worden gewijzigd in voor Middelburg nadeeligen zin. Men zal nu kunnen re kenen op, een subsidie van 75.7 over een bedrag van ruim 266.000 en van 37.85 over een bedrag van ruim 60.000. Ware de voor 1936 geldende regeling ook voor 1937 geldig verklaard dan zou aan gewone subsidie een 33.000 hooger bedrag kunnen worden geraamd. Aangezien de gemeente reeds in aanmerking komt voor een extra bij drage tot een maximum van 99 van genoemde kosten, hebben B. en W. die extrabijdrage evenveel hooger kunnen ramen, waardoor de gemeente uiteinde lijke geen nadeel uit de nieuwe regeling zal ondervinden, tenzij de regeering nog verder gaande maatregelen terzake zou hreffen. De belastingbijdrage kan ten hoogste beloopen een som, welke noo- dig is te achten voor de verkrijging van evenwicht tusschen de gewone uitga ven en inkomsten van een dienstjaar, doch in geen geval meer dan de som der belastingopbrengsten, welke geacht kunnen worden ingevolge de bepalin gen der Wet van de gemeente naar het werkloosheidssubsidiefonds te zijn over gebracht. Van het maximum van deze bijdrage, voor 1937 berekend op ruim 106.000 hebben B. en W. 65.961 moeten ramen om de begrooting sluitend te krijgen, zijnde 10.699 meer dan de raming voor 1936 bij de hernieuwde vaststelling der begrooting voor dat jaar. De uitkeering uit het gemeentefonds moest 12.000 lager worden uitgetrok ken dan voor 1936 en het ten voordeele van deze begrooting komende batig slot (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige Z.O, tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt» later opklarend, tijdelijk regen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later iets kouder, Vr 6 Nov: Zon op: 7 h 06; onder: 16 h 21. Licht op: 16 h 51. M,aan op: 23 h 55; onder: 13 h 16. L.K. 6 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater Laagwater Vr. 6 6.24 19.10 0.22 13.02 Za. 7 7.36 20.29 1.29 14.16 Zo. 8 8.54 21.42 2.51 15.32 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Vr. Za. Zo. 6 7 8 Hoogwater. 8.09 20.45 9.15 21.58 10.27 23.08 Laagwater 1.32 14.03 2.38 15.14 4.00 16.28 (Ingez. Med.) van de laatst afgesloten rekening (1935) is bijna f 8000 lager dan dat voor 1936. De gewijzigde bepaling inzake uitkee ring van de hoofdsom der grondbelas ting op ongebouwde eigendommen brengt de gemeente een voordeel van 642, de verlaging van de opcenten op de vermogensbelasting een nadeel van 420, een nieuw ontwerpverordening tot heffing van 75 opcenten op de ge meentefondsbelasting ook na 1 Mei 1937 wordt overgelegd. De raming van de posten, op de poli tie betrekking hebbende, is geschied naar de thans nog bestaande formatie. De wijziging, noodig als gevolg van de binnenkort aan de orde te stellen reor ganisatie, zullen afzonderlijk worden aangebracht bij een begrotingswijzi ging- De subsidie voor de bijzondere be waarscholen is van 15 op 12 per leerling van 4 jaar en ouder gebracht en zal volgens voorschrift van Ged. Staten voor '38 en volgende jaren f 10 worden. Nu reeds zullen voor 1937 de besturen een begrooting hebben, die sluit met een tekort. Voor Kindervoeding wordt naast 1200 voor het jaar 19371938 nog ge raamd 600 als aanvulling voor 1936 1937 en al is dit volgens de gegevens feitelijk nog niet voldoende, toch hoo- pen B. en W., dat de vereeniging met dit bedrag zal kunnen uitkomen. Voor subsidie -aan het Handelsonder wijs is 30 pet. uitgetrokken der netto uitgaven, Of dit bedrag uiteindelijk zal

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1