GOESCHE COURANT W.9 de l°I8I3 BINNENLAND. LEGER EN VLOOT. ZEELAND. BUITENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 261 TWEE BLADEN. WOENSDAG 4 NOVEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Handelsagenten en handelsreizigers. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. J. M. POLDERMAN, DUITSCHLAND. ENGELAND. RUSLAND. m. SPANJE. De burgeroorlog. OOSTENRIJK. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers- Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. DE INZEGENING VAN HET PRINSELIJK HUWELIJK. Naar de (A.R.) Rotterdammer ver neemt, zal het huwelijk van Prinses Ju liana en Prins Bernhard op 12 Januari kerkelijk worden ingezegend door den hofprediker prof. dr, H. Th. Obbink, hoogleeraar aan de iv./.isuniversiteit te Utrecht. GOEDKEURING VAN HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. Wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juli ana en regeling van de toelating van ge tuigen bij de voltrekking van dit huwe lijk, alsmede van eenige gevolgen van deze echtverbintenis. De memorie van toelichting luidt als volgt: Het ligt in de bedoeling van H. K. H. Prinses Juliana weldra gevolg te geven aan het voornemen, met Z. D. H. Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van LippeBiesterfeld in het huwelijk te treden. Alvorens deze echtverbintenis gesloten wordt, behoort met het oog op artikel 17 der grondwet, hiertoe bij de wet toestemming te worden verleend. Artikel 1 der tegenwoordige wets- voordracht strekt om aan het aange haalde grondwetsartikel te voldoen. Ingevolge artikel 2 blijven buiten toe passing de bepalingen van de artikelen 20 en 131 van het burgerlijk wetboek, krachtens welke het aantal huwelijks- getuigen tot ten hoogste vier is beperkt en buiten het koninkrijk gevestigde per sonen niet als getuigen worden toege laten. Artikel 3 verleent ten aanzien van naamsverandering of naamsbijvoeg'ing, welke de Koningin ten behoeve van den Prins of van de kinderen, die uit het huwelijk geboren mochten worden, zou willen toestaan, vrijstelling van de bij artikel 64 van het burgerlijk wetboek voorgeschreven openbaarmaking. Artikel 4 luidt: Overal waar in wettelijke voorschrif ten de uitdrukking „lid van het ko ninklijk huis", „leden van het koninklijk huis", „prinsen van ons huis",- „prinsen van het koninklijk geslacht", of „de vorsten van ons huis" voorkomt, zal daaronder mede begrepen zijn Zijne Doorluchtige Hoogheid. Deze wet treedt in werking met in gang van den dag na dien harer afkon diging. DE NATURALISATIE VAN PRINS BERNHARD* Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot naturalisatie van Prins Bernhard van LippeBiesterfeld en regeling van eenige gevolgen dier naturalisatie. Aan de memorie van toelichting tot dit wetsontwerp ontleenen wij het vol gende: Zal de voorgenomen echtverbintenis van Prinses Juliana voor H. K. H. niet verlies van het Nederlanderschap ten gevolge hebben, dan dient Z. D. H. Prins Bernhard voor de voltrekking van het huwelijk als Nederlander te worden ge naturaliseerd. Alzoo hebben redenen van staatsbe lang geleid tot de indiening van het hierbij aangeboden ontwerp van wet, hetwelk tevens gevolg geeft aan den door den Prins uitgedrukten wensch, ook rechtens tot de Nederlandsche ge meenschap te behooren. Door de voor gestelde naturalisatie zal ingevolge pa- ragraa 25 van de Duitsche nationali- teitswet voor Z. D. H, het Duitsche staatsburgerschap verloren gaan. art. 2 luidende „Z. D. H. is, van het oogenblik waarop hoogstdezelve de hoedanigheid van Nederlander verkrijgt, ingezetene van het rijk", wordt voorge steld op grond van de overweging, dat de gemaal der Prinses niet, zij het ook tijdelijk, van het ingezetenschap van het rijk verstoken mag zijn. Eventueel verlies van het Nederlan derschap door Z, D, H. is op den staat van de uit het huwelijk geboren kinde ren niet van invloed. De Eerste Kamer heeft gistermiddag na een korte bespreking het wetsont werp, houdende wettelijke bepalingen omtrent handelsagenten en handelsrei zigers z.h.s. aangenomen. DE KONINKLIJKE FAMILIE OP DEN KRUISER „De RUYTER". Om half twaalf vertrok het oorlogsschip uit Ymuiden. Onder enorme belangstelling heeft de koninklijke familie zich hedenmorgen in de Noordersluis te Ymuiden ingescheept aan boord van Hr, Ms. kruiser „De Ruyter", om daarmede naar den Helder te varen. Toen H. M, de Koningin, Prinses Ju liana en Prins Bernhard ruim elf uur aan de Noordersluis arriveerden waren er zeker tienduizenden menschen aan wezig. Een luid gejuich steeg uit de menigte op, toen de vorstelijke personen hun auto verlieten. Prinses Juliana en Prins Bernhard begaven zich eerst naar de Roode Kruis brigade, welke bij de statietrap jstond opgesteld. H. K. H. dankte den leider voor deze attentie. De hooge bezoekers werden vervol gens begroet door een commissie van ontvangst. Statig rezen de koninklijke en de prinselijke standaards omhoog toen de koninklijke familie het dek van den kruiser betrad. Allereerst werd het detachement ma riniers, dat onder commando van luit. Nass was opgesteld geïnspecteerd. Steeds weer steeg gejuich uit de menig te op. Men zong het Wilhelmus, waarbij de duizenden schoolkinderen, die in de voorste rijen stonden, den toon aanga ven. Slechts met moeite slaagde de ma rechaussee te paard er in de menigte op een afstand te houden. Omstreeks half twaalf werden de trossen losgegooid en spoedig kwam er beweging in den oorlogsbodem. Langs de kaden en de oevers van het buiten- toeleidingskanaal bij de semaphore en zelfs op de pier stond het zwart van de menschen. Van de sluis tot het uiter ste puntje van de pier gleed de kruiser als het ware door een haag van men schen, die spontaan uiting gaven aan hun liefde voor het koninklijk gezin. Aan boord van den kruiser bevond zich ook vice-admiraal Kruys, Niet alleen op de sluis en langs de ha ven maar ook langs de wegen, welke de stoet volgde, stonden veel belangstel lenden. Tijdige betaling 'boeten crisis tuchtrechtspraak. Aangezien de tenuitvoerlegging van uitspraken der commissies voor de cri- sis-tuchtrechtspraak in verhouding tot de bij die uitspraken opgelegde boeten v,aak zeer hooge extra-kosten voor den betrokkene medebrengt, wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat het in het belang der georganxseer- den is een opgelegde boete tijdig te vol doen. Als voorbeeld diene, dat onlangs zich bet geval heeft voorgedaan, dat execu tie v,an een vonnis, waarbij een boete van f 10 was opgelegd, uiteindelijk den veroordeelde op een uitgave van meer dan f 100 is komen te staan. EXPORT VAN AARDAPPELEN NAAR ZWITSERLAND. De directie van den landbouw vestigt de aandacht van belanghebbenden bi; den export van aardappelen op de om standigheid, dat de Fransche regeering in April 1932 zoowel den in- als den doorvoer van aardappelen uit Nederland heeft verboden. Van dit verbod wordt alleen voor den invoer v,an poot-aardappelen uitzonde ring gemaakt. Deze aangelegenheid is op dit oogenblik van belang voor den export van aardappelen naar Zwitser land, welke dus niet via Frankrijk kan pla,ats hebben. Het radiotelefoonverkeer met Ned, Indië. Zoowel de wijziging in de positie van den gulden als de tariefsverlaging van ongeveer 50 procent, welke 1 Oct. j 1. in het) radiotelefoonverkeer met Neder- landsch-Indië toepassing vond, zijn oor zaak geweest, dat dit een geweldige sprong naar boven maakte, In totaal werden in het radiotelefoon verkeer met Ned.-Indië in October 782 gesprekken gevoerd; waarvan 313 in Nederland en 469 in Indië werden aan gevraagd. In October 1935 waren deze aantal- ln^/esp' en 00 en in September 1936 resp, 251, 116 en 135, Hr, Ms, „Hertog Hendrik". Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is van Den Helder vertrokken voor een reis naar de Middellandsche Zee. Het schip wordt 22 December terugverwacht. Oprechte woorden zijn niet opge smukt, opgesmukte woorden zijn niet oprecht. Kapdemonstratie en tentoonstelling. Gisterenavond is en hedenavond wordt in St. Joris uitgaande van „Our Ladies Toiïetcliub" een tentoonstelling met kapdemonstratie gehouden. Men denke daarbij niet alleen aan de zaak van dien naam, maar ook aan de ver eeniging, die is opgericht en die volgens de inleiding van den heer J. P. J- Meije- ren reeds een 300-tal leden telt. Een 18- tal winkeliers sloten zich bij deze ver eeniging aan en de leden krijgen bij hen een exti-akorting. Van de 18 winkeliers hebben 6 in SI Joris een stand opgesla gen, De firma F. B. den Boer kwam met de modernste damestasschen, de heer J. A. Julianus met mooie meubels en klee- den; de hr. W. J. Camper met het nieuw ste in klokken, horloges enz., de firma A. A Mes Gz. met advocaat e.d.; de firma Sies-Wittentrop met de nieuwste modesnufjes en de firma de Jong en Co. met vele huishoudelijke artikelen en en kele andere uit haar grooten voorraad. Het was te begrijpen, dat deze firma's hun stands speciaal inrichtte voor de dames, want het hoofdpunt van deze avonden, de kapdemonstratie trok voor al vrouwelijke belangstelling Er is op dit gebied gewerkt door een drietal kap sters van de Toilet Club, maar ook door een driatal vrouwelijke en een manne- lijken leerling van den cursus, die hier met goed succes het resultaat van de lessen lieten zien. Met groote belang stelling is een en ander gisteren gade geslagen. Voorts is geluisterd naar de operette muziek van het Jesayes-ensern- ble en naar den zang -van den heer A, Meijeren. Van beide is door de vrij tal rijke aanwezigen zeer genoten. Brand in een paal van de tram. Hedennacht om twee uur werd door een voorbijgander brand ontdek; in 'n paal van de electrische gele ding der tram bij de L,angeviele binnenbrug. De politie, die telefonisch gewaar schuwd was, spoedde zich er heen en waarschuwde op haar beurt de brand weerkazerne en de PZEM. Hulp der brandweer was niet nood'g, personeel van de PZEM was binnen 'n half uur ter plaatse. Het bleek, dat boven in de paal kortsluiting ontstaan was de stroom was intusschen reeds afgesloten en dat een kabel geheel w,as weggebrand De monteurs legden een tijdelijke kabel aan, waardoor de tram van morgen di rect de brug weer kon passeeren, doch de brug kan voorloopig niet open. Overtreding winkelsluiting. De politie heeft gisteravond tweemaal procesverbaal opgemaakt wegens het verkoopen van etenswaar anders dan voor gebruik ter plaatse. Het eerste ge val was het afleveren van patates frites te kw.art voor 10 door C. v. B. in de Lange Noordstraat; het tweede geval had te kwart over elf plaats en betrof nierbroodjes, die C. B. in de Korte Delft mede gaf aan iemand, die van buiten zijn z,aak kwam. Beide betrokkenen zijn in het bezi van verlof, doch mogen hun waar „alleen verkoopen als deze in hun inrichting worden geconsumeerd. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal op 13 Nov, we derom bijeenkomen, De agenda bevat o.a. de verkiezing van een wethouder in de vacature-Laernoes. Aanrijding. Gisterenavond had op den hoek van de Gravenstraat en de Hendrikstraat een anrijding plaats tusschen twee auto's. Tegen den bestuurder van een der auto's is proces-verbaal opgemaakt, wegens het niet geven van voorrang, RITTHEM. Dinsdagavond kwamen in het gemeentehuis op uitnoodiging en on der leiding van den burgemeester eeni ge personen bij elkaar om 1 annen te bespreken voor een feestviering in de gemeente ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van Prinses Juliana. Een werk-comité werd gevormd be slaande uit de volgende personen: P. W. ter Haar, burgemeester; D. Korst,anje, opzichter Polder Walcheren; B. J. de Meij, hoofd der school; H. M. van de electro-technicus. Goes. Erkende Philips' Service (Ingez. Med.) Putte, A. Tange, A. Poelman en M, Lu- teijn. Het eere-comité bestaat uit het colle ge van burgemeester en wethouders en ds, G. de Ru, Ned. Herv, predikant. Het feest zal op twee achtereenvol gende dagen gehouden worden. Een voorloopig programma werd opgemaakt, waarvan de uitvoering voor een groot deel zal afhangen van de geldelijke in komsten, Voor deze laatste zal aan elk huis een lijst ter inteekening worden gepresenteerd. OOSTENRIJK EN DUITSCHLAND. Tegenover vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers heeft de Oostenrijk- sche staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Schmidt, medegedeeld, dat hij op uitnoodiging v,an den Diutschen minis lei- van buitenlandsche zaken, Von Neurath, in de tweede helft van November een bezoek aan Berlijn hoopt te brengen. Schmidt verklaarde verder, dat de verwachtingen, die gewekt, waren door de overeenkomst van 11 Juli, in ver vulling zijn gegïaan. Er is in de betrek kingen tusschen Oostenrijk en Duitsch- land een zichbare ontspanning ingetre den. Ook het reisverkeer is vooruitge- gaan, hoewel het nog de moeilijkheden der valuta ondervindt. De staatssecreta ris sprak nog over de rede van Mussolini te Milaan, die, n,aar hij zeide,_ de Oos- tenrijksche onafhankelijkheid Reeft on- terstreept. Nog meer dan 4 miilioen oorlogsgewonden. Uit officieele cijfers blijkt, dat van de soldaten, die in den wereldoorlog ge wond zijn, er meer na den oorlog aan hun verwondingen bezweken zijn, dan tijdens de gevechten, In den strijd zijn namelijk gesneuveld 8.538.000 soldaten, terwijl 15.000.000 na den oorlog aan de tijdens den strijd op- geloopen verwondingen zijn overleden. Van de soldaten, die 'n den wereld oorlog gewond zijn, zijn er 4.247.000 nog in leven, Von Ribbentrop gaat Hitier rapport uitbrengen. Von Ribbentrop, te nieuwe Duitsche ambassadeur te Londen, is voornemens over 14 dagen naar Duitschland te gaan, teneinde Hitier rapport uit te brengen over zjjn ontvangst te Londen. De Engelsch-Duitsche vlootbesprekin- gen zijn hervat met het doel een xolos- sing te vinden voor de moeilijkheden, die voortvloeien uit de Duitsche be- zwareli tegen het Engelsch-Russische ontwerp-vlootaccoord. DE ECONOMISCHE OPLEVING. Minister-president Baldwin hield een rede in het Lagerhuis, waarin hij spre kende over den handel, zexde, dat de in voeren in het derde kwartaal met een belangrijk percentage gestegen waren boven die van de overeenkomstige pe riode van het vorige jaar. Voor de ex porten kan hetzelfje geconstateerd worden, al is hier het stijgingspercenta ge iets minder. Het verheugt mij, aldus spr„ te den ken, dat de vooruitzichten voor den handel gunstig zijn. Een verbetering van de exporten van dit land kan echter niet worden verwacht, aangezien het hier gaat om internationalen handel en, ofschoon ik persoonlijk geen directe perspectieven zie betreffende een toe stemming der wereld tot het, nemen van maatregelen, die in dit opzicht behulp zaam zouden zijn, moeten wij voortgaan en doen wat wij kunnen, gelijk wij dit doen voor de zaak van den vx-ede, in de hoop, dat de wijsheid in de wereld de overhand zal krijgen. Japansch protest te Moskou. 'De krijgsraad te Wladiwostok heeft dezer dagen een bediende van een Ja- Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z.W. tot Z. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen neerslag, weinig veran dering in temperatuur, Wo 4 Nov. Zon op: 7 h 03; onder; 16 h 24. Licht op: 16 h 54. Maan op: 21 h 28; onder: 12 h 28. E.K. 6 November, Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwater Wo. 4 4.26 16.58 11.07 23.25 Do. 5 5.21 18.01 12.00 Vr. 6 6.24 19.10 0.22 13.02 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Hoogwater. Laagwater. Wo. 4 6.25 18.48 12.10 Do. 5 7.13 19.44 0.33 13.03 Vr. 6 8.09 20.45 1.32 14.03 pansche scheepvaartmaatschappij, we gens spionnage ter dood veroordeeld. Naar aanleiding van dit bericht, heb ben zoowel de Japansche ambassade te Moskou als het Japansche consulaat te Wladiwostok een protest ingediend. De ter dood veroordeelde zou in de verboden zone te Wladiwostok foto's hebben gemaakt. De opstandelingen naderen Ma drid. In een officieel communiqué, dat het -hoofdkwartier der opstandelingen he denochtend heeft gepubliceerd wordt o. a. medegedeeld, dat na de bezetting van de dorpen Villa Viciosa, Deodon en Mostoles, de opstandelingen oprukken in de richting van Alcorcon, dat op on geveer 10 km ten ZW. van Madrid ligt. Deze oprukkende troepen staan onder commando van generaal Varela. Zij heb ben na de inname van Navalcarnero ge leidelijk aan in haast rechten lijn hun opmarsch naar Madrid voortgezet. In het Zuiden zijn dus de opsfandelin- gen wel heel dicht de hoofdstad gena derd. De regeeringstroepen zoudeix bij het verlaten van Mostoles en Villa vicios talrijke dooden hebben achtergelaten, terwijl velen krijgsgevangenen werden gemaakt. In dezen sector zouden volgens radio- Coruna 1.600 Russen aan de zijde der regeeringstroepen hebben gestreden. Aan het front ten Zuiden van Madrid zijn de regeeringstroepen gisterochtend een heftig tegenoffensief begonnen, dat in hef centrum steunt op het dorp Ge- lafe, aan den rechterkant op Fuen La- brada en links op Pinto. Ook de lucht macht nam een levendig aandeel in den strijd. Verder wordt medegedeeld, dat alle bouwvakarbeiders werken aan loopgra ven en stellingen in de omgeving van de hoofdstad. De vliegtuigen der opstandelingen hebben boven Madrid pamfletten uitge worpen, waarin de bevolking werd me degedeeld, dat niets te vreezen was bij het binnenrukken der troepen te Madrid. Slechts de leiders van het verzet zul len ernstig worden gestraft. Overigens hebben de rechfsche lucht strijdkrachten gisteren weer een be langrijke rol gespeeld bij de operaties der opsiandelingen. Talrijke strategische punten in en om de hoofdstad werden gebombardeerd. In Madrid is bijna geen kazerne of openbaar gebouw, dat niet door bommen is getroffen. Ver, Staten. EEN NIEUW KABINET. De Oostenrijksche regeering is giste ren onverwachts afgetreden. Eenige uren later werd een nieuwe lijst van ministers gepubliceerd. Daaruit bleek, dat er vier van de oude functionarissen waren ver dwenen; alle vier eertijds voortgekomen uit de burgerwachten. Von Schuschnigg blijft natuurlijk bondskanselier. De kabi netswisseling heeft zijn positie opnieuw versterkt. In de plaats van de afgetre den ministers zijn menschen gekomen, op wie Von Schuschnigg ten volle staat meent te kunnen maken. Nader wordt gemeld, dat benoemd zijn tot: vice-kanselier, luit. veldmaar schalk Ludwig Huelgerth, opperbevel hebber der front-militie; Minister van justitie; dr. Adolf Pilz,

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1