EERT HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor IGct. DE GOUDEN RAT LANDBOUW. KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 3 NOVEMBER 1936. No. 260. Roosevelt of Landon? WALCHEREN. ZUIO-BEVELAND. RAAD VAN KRUININGEN, ER MOEDER'S P&RAPLUIE loopt Zus als een groote meid Stevige schoen tjes - warm inge pakt - haar deert geen regen! Geen vrees voor kou vatten. Moeder gaf haar Wybert tabletten. 50 - 35 - 20 ct. DE NAJAAR3HENGSTENKEURINGEN IN ZEELAND. ■ffisa Vandaag moest het Amerikaansche naar de stembus, om uit te maken, wie de komende 4 jaar president der Ver. Staten zal zijn. Zooals men weet gaat de strijd tusschen den huidigen democrati- schen functionaris, Roosevelt, en den republikeinschen candidaat Landon, die gouverneur van den staat Kansas is. Landon wordt beschouwd als een zeer conservatief en reactionnair man. De groote financieele en industrieele mag naten hebben millioenen voor zijn ver kiezingscampagne uitgegeven. De uitslag is ongewis. Weliswaar heeft men tot het laatst Roosevelt de beste kansen gegeven, doch verrassin gen (kunnen geenszins uitgesloten worden geacht. Temeer niet, nu vlak voor de verkiezingen een staking onder de zee lieden is uitgebroken. Roosevelt's te genstanders hebben niet nagelaten, dit conflict, dat op het Amerikaansche be drijfsleven in 't algemeen een nadeeli- gen invloed uitoefent, op rekening van zijn „half-communistisch" régime te boeken. Behalve Roosevelt en Landon, zijn er nog drie candidaten: de socialist Nor man Thomas, de unionist William Lem- ke, en de communist Earl Browder. Geen hunner heeft ook maar de gering ste kans. De verkiezing van den president ge schiedt niet direct. De kiezers moeten z.g. „kiesmannen" [bij meerderheid van stemmen in eiken staat van 't federale gemeenebest) aanwijzen. Deze kiesman nen beslissen dan later, wie president zal worden. Het spreekt intusschen van zelf, dat reeds in eerste instantie de keuze wordt bepaald. Immers men weet direct na de verkiezingen hoeveel de mocratische en hoeveel republikeinsche kiesmannen er zijn. Het aantal, dat elke staat afvaardigt, is n.l. in de grondwet vastgelegd. Een staat kan alleen kies mannen van één bepaalde partij afleve ren. In den staat, waar op de demo cratische lijsten de meeste stemmen woirden uitgebracht, zullen alle kies mannen dus democraten zijn. En omge keerd. Dus valt zoodra de uitslag be kend is, precies na te gaan, hoeveel kiesmannen er voor Roosevelt en hoe veel voor Landon zullen zijn, en valt de keuze dus met zekerheid te voor spellen. Het totaal aantal kiesmannen be draagt 531, als volgt over de verschil lende staten verdeeld: Alabama 11, Arizona 3, Arkansas 9, Californië 22, Colorado 6, Connectiecut 8, Deleware 3, Florida 7, Georgia 12, Idaho 4, Illinois 29, Indiana 14, Iowa 11, Kansas 9, Kentucky 11, Louisiana 10, Maine 5, Maryland 8, Massachusetts 17, Michigan 19, Minnesota 11, Mississippi 9, Missouri 15, Montana 4, Nebraska 7, Ne vada 3, New Hampshire 4, New Jersey 16, New Mexico 3, New York 47, North Carolina 13, North Dakota 4, Ohio 26, Oklahoma 11, Oregon 5, Pensylvania 36, Rhode Island 4, South Carolina 8, South Dakota 4, Tennessee 11, Texas 23, Utah 4f Vermont 3, Virginia 11, Washington 8, West Virginia 8, Wisconsin 12 en Wyoming 3. Te New York werd heden voorspeld dat de volgende 23 staten zich ten gunste van Roosevelt zouden uitspre ken: Alabama, Arizona, Arkansas, Cali fornië, Florida, Georgië, Kentucky, Louisiana, Maryland, Mississipi, Mis souri, Montana, Nevada, New Mexico, North Carolina, North Dakota, Oklaho ma, Oregon, South Carolina, Tennessee, Texas, Utah, Virginia, met tezamen 217 kiesmannen. Landon zal vermoedelijk de meerderheid hebben in Connecticut, Kansas, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island, Vermont en Wyoming met in total 53 kiesmannen. In 17 staten is van den uitslag van te voren niets te zeggen. Deze staten hebben 261 stemmen in het kiescollege. O. EN Wl SOUBURG. Zaterdag werd door het bestuur der Groene Kruisver- eeniging SouburgRitthem besloten den bazaar ten bate dezer vereeniging niet te houden op 1, 2, 3 en 4 December a.s. maar omstreeks half Februari 1937. Dit besluit is genomen in overleg met de bazaarcommissie en met de winkeliers- vereen. Nemidso alhier. Onder leiding van mevr. Van Doorn werd een dames comité geïnstalleerd uit de verschillende kringen onzer bevolking, om het vele werk aan den bazaar verbonden te hel pen steunen. HEINKENSZAND. Voor de betrekking van controleur bij de steunregeling der vereenigde gemeenten, kring Heinkens- zand hebben zich een zestigtal sollicitan ten aangemeld. IERSEKE. De bij de ontploffingsramp te Schiedam om het leven gekomen heer J, Nieuwenhuijsen hoofdopzichter van bestratingen en kringcommandant der Schiedamsche brandweer werd 14 Maart 1888 te Ierseke geboren, is in 1916 in Schiedams gemeentedienst getreden als opzichter bij de straatma kers en had zich opgewerkt tot hoofd opzichter. De begrooting vastgesteld. KRUININGEN. Maandagavond verga derde de Raad voltallig, onder voor zitterschap van burgemeester De Mul, Van den heer A. Kuzee te Hansweert was een verzoek ingekomen, om bij voorkomende gelegenheden met een patates-frites-wagen te mogen staan op gemeentegrond. De V o o r z, meende, dat het beter is, dat Kuzee op Hans- weert blijft. De heer B u r k u n k be treurde dit afwijzend voorstel. Het lijkt wel of B. en W. den plaatselijken ver- kooper Blok willen beschermen. De pu blieke meening, gaat zelfs zoo ver dat men van familierelaties spreekt tusschen Bloik en den hr, Frangoys, wat heele- maal niet de meening van spr. is. Daar voor acht hij den heer Franq:oys te hoog staand. Spr1. had liever, dat men den pa- tates-frites wagens staangeld liet beta len. Op deze manier maakt men de scheiding Kruin'ingenHansweert groo- ter. De V oor z. antwoordde hierop, dat Kuzee zeer soepel behandeld wordt. Blok is ook geweigerd te Hansweert, bij het gehouden muziekfeest. De heer De Witt e wees den voorz, op de marktgeldenverordening en meende, dat er staangeld moet betaald worden. De heer De G r o o f was het met den heer Burkunk eens en vond het gevaarlijk wat B, en W. nu doen. De Voorz. zeide toe, dat bij bijzondere gelegenhe den uitzondering gemaakt zal worden op den tot dusver gevolgden regel. Van Ged. St. was bericht ontvangen dat de jaarwedden van de hoofden der bewaarscholen moesten worden vastge steld, zooals ze vorig jaar waren, Op verzoek van den heer Witte zal getracht worden om den pensioengrond slag van de helpster aan de bewaar school te brengen van f 400 op f 556. Deze heeft begin van dit jaar f 156 laten vallen op haar salaris, omdat ze dan zou mogen blijven. Nu ze van 1 Oct af op wachtgeld is gesteld, zou dit onbillijk zijn, gezien nu ook de verhooging van de hoofden der bewaarscholen. Van de heeren J. de Jonge en J. Blaauwkamer was een verzoek om te gemoetkoming in de kosten van onder wijs als bedoeld in art. 13 der L. O.-wet ingekomen. B, en W. stelden yoor f 20 te vergoeden. De heer Blaauwkamer heeft geen vast bedrag genoemd, de heer De Jonge vroeg f 5,50 per maand. De heer Burkunk vond de ver goeding zooals B. en W. voorstelden wel wat laag, gezien de bedragen, die de ge meente moet betalen voor leerlingen van de H. B. S, De heer K o 1 e was juist van andere meening. Hij wilde het bedrag van B. en W. halveeren, het is toch zeker te veel voor J. de Jonge. De Voorz. zeide, dat naar zijn meening de bedoeling van de L. O.-wet is ge weest, ieder in de mogelijkheid te stel len uitgebreid onderwijs te genieten. Men heeft er van gemaakt: Er valt iets te trekken, en doe het dan ook. Spr. vond het een „eereplicht" voor de ouders, zooveel mogelijk de kosten zelf te betalen. De heer K o 1 e vroeg splitsing van het voorstel. Aangenomen werd, om De Jonge f 20 te vergóeden. De heer Blaauwkamer krijgt vergoed f 30. Tegen de heeren Franijois en De Bat. De heer v. d. Straaten bracht verslag uit namens de commissie tot 't nazien der gemeente-rekening over '35 en stelde voor deze goed te keuren. Spr, had echter bij het nazien der rekening van het B, A. nog posten gezien van '31, 32 en '33 van pacht van landerijen die nog niet waren voldaan en toch was aan diezelfde personen weer land ver pacht. Dit is niet in den haak. De Voorz. zeide, dat de bedoe ling van 't B. A. wel zal zijn, te trach ten hier nog iets te halen. De heer D e Bat zag gaarne, dat de personen, die nog pacht schuldig zijn, vooruit hun pacht betaalden. Ook was spr. ter oore gekomen dat door B. A. grond onder hands is verpacht. Mag dat? De Voorz. zeide, dat 't B. A. hiervoor toestemming moet hebben van Ged. itaten. Daarna werd de reken'ng goedgekeurd. Nu volgt de behandeling der gemeen te-begrooting voor den dienst 1937. De heer Burkunk informeerde naar den post abonnementen van dag-, week en maandbladen 125). De voorz. lichtte dit toe. Er werd besloten de Han delingen der Kamerverslagen bij de Raadsleden te laten circuleeren. De heer De G r o o f vroeg naar den post reis- en verblijfkosten 75) waar die uit be staan. De voorz,: voor eventueele dienstreizen, De heer De Bat kon er zich niet mee vereenigen, dat de zitting bij ver kiezingen voor niets moet gebeuren. Spr. stelde voor het presentiegeld voor leden van stembureaux op 3 te brengen. Dit werd aangenomen met alg. st. Den heer Burkunk leek den post onderhoud der lantaarns en kosten der verlichting 1200) zeer hoog, gezien de straatver lichting in de gemeente. Hieraan is niets te veranderen. Op verzoek van den heer Witte zullen B. en W, trachten een oplossing te vinden bij het station; des noods door aan de spoorwegen een klei ne vergoeding te geven voor het bran den van een lantaarn. De heeren Burkunk, K o 1 e, v. d. Straaten en Witte wensch- ten geacht te worden te hebben tegen gestemd tegen den post burgerwacht 25). Bij onderhoud wegen en voetpaden vroeg de heer Burkunk verbetering van het Stationsplein, De menschen heb ben daar zeer veel last van water. De voorz. zeide, dat aan Ged. St. is ge vraagd om den Stationsweg, Stations plein op het provinciaal wegenplan te plaatsen. De heer v. Hootegem vroeg, of de voorz. meent met 1000 toe te komen voor onderhoud wegen en voetpaden. De voorz. meende van wel en zoo niet, dan komen B. en W. wel bij den Raad, De heer Burkunk had zich ver baasd over den toestand van de gemeen tewoning, bewoond door het hoofd der School te Kruiningen. Spr. had daar eens 'n kijkje genomen. Het afgeleverde werk door de verschillende menschen is zeer slecht te noemen. Wanneer men bijna 400 huur per jaar betaald, vroeger 500, mag men beusch wel iets eischeu. De toestand in keuken en schuurtje is belachelijk. De Voorz. zeide, dat het vorige jaar ook al zooveel aan die wo ning is verwerkt, dat het moeilijk zal gaan meer uit te trekken. De Voorz. zal den toestand daar eens bekijken. De heer Burkunk vroeg den Voorz. of deze heeft getracht den f 11 per aan sluiting, die de gemeente aan de P.Z.E. M. moet betalen, te niet te doen. De Voorz. antwoordde bevestigend. Er heeft een conferentie plaats gehad met één der directeuren. En de directie voel de er wel iets voor, maar kon het niet doen tegenover de andere gemeenten, 'n Nieuwe conferentie zal hierover wor den aangevraagd. Subsidiën aan het B, A, 12000 (vorig jaar 9000.) De hr. Witte zag dezen post liever met 4000 verminderd en die 4000 gebracht naar den werk!oozensteun Hiervan krijgt men nog iets terug van 't Rijk. Ook zag spr. de steunregeling liefst niet stopgezet. De v o o r z.: wanneer de steunrege ling is stopgezet zijn er altijd menschen die veel vlugger werk hebben. Het B. A. hoeft niet zooveel uit te keeren als de steun. B. A. verricht een goed soci aal werk en er wordt met soepele hand gegeven De heer De Bat kon er zijn stem niet aan geven. Spr. vond het schande, dat de kerkbesturen niets meer voor hun armen doen. De men schen van andere kerken moeten dub bele lasten betalen. Het voorstel van den heer Witte den post te verlagen met 4000 en te brengen bij steunver- leening werd verworpen. De begrooting van het Burg. Armb. over 1937 werd aangenomen. Ondersteuning werkloozen. De heer Witte informeerde naar geschikte werkobjecten. De voorz. noemde er enkele op, hoofdzakelijk dempen van slooten. Hierbij stuit men op hooge kos ten voor aankoop materiaal en soms ook op tegenwerking der bewoners. De heer v. Hootegem wees op ruilver kaveling en de v o o r z. zeide dit onder het oog te zullen zien. Ook „De Weel" op Hansweert werd genoemd. De voorz. zeide dat de toestand daar al veel verbeterd is. Men weet niet waar het straatvuil te brengen. Toch zullen B, en W. hier hun aandacht aan schenken. De heer K o 1 e noemde de slooten aan den Grintweg. De voorz. zeide, dat hierover onderhandelingen gaande zijn. De heer Burkunk vroeg hoe het komt, dat iemand, die voor herhalings oefeningen op moest en zijn gezin moest achterlaten, maar 7 per week kreeg uitgekeerd? De reden hiervan zijn zeker de ambtelijke inlichting van hieruit ge geven. De voorz. zette dit uiteen. De toekenning geschiedt door den minister van defensie. De uitkeering geschiedt naar het bedrag wat per jaar wordt ver diend. Dit bedrag was hier 400. Nu trof het voor dezen persoon juist onge lukkig, dat deze herhalingsoefeningen in zijn drukste maanden vielen, waarin hij het meest verdiende. De heer Bur kunk verzocht B. en W. wat soepel te wezen in dergelijke gevallen. Omtrent een uitkeering aan de ge meente Goes ter zake gaslevering ad 6656 vroeg de heer Burkunk, wat de kosten zijn voor de door het Kanaal gelegde gasbuis. Deze buis is gelegd met het vooruitzicht gas uit Zuid Limburg te betrekken. De voorz. zal trachten met de burgemeesters van de gemeenten be trokken bij de gasfabriek Oosteinde over eenstemming te bereiken over deze zaak. Het moet niet worden: de één wel betalen en de andere niet. Daarna werd de begrooting aangeno men met aan inkomsten en uitgaven 63246 en een nadeelig slot van 1097. (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) 63). n*ar het Engelech van PAUL TRENT, De man keek haar eenigszins ver baasd aan maar aarzelde niet om haar opdracht te volvoeren. Toen hij terug kwam, verwijderde hij de kurk en stond op het punt om den wijn in de glazen te schenken, toen zij hem vroeg de flesch neer te zetten en heen te gaan. Eenige minuten later stak sir Charles zijn hoofd om het hoekje van de deur en zij wenk te hem om binnen te komen. „Gaat u zitten. Wilt u den wijn maar inschenken en als u mij een dienst wilt bewijzen, drinkt u er dan alstublieft goed van. Ik houd niet zoo erg van champag ne, maar Robin moet denken, dat ik er dol op ben. Als u dus niet meer dan uw portie drinkt, zal ik er van weg moeten gooien en ik haat het om goeden wijn te verspillen." Zij nam een paar teugjes en stond toen weer op om den spiegel te raad plegen. Met wat rouge vertoogde zij haar natuurlijke gelaatskleur en zij maakte haar haar eenigszins in de war, zoodat zij er wat verwilderd uitzag. In tusschen had sir Charles één glas wijn gedronken. „U drinkt erg langzaam", merkte zij op, terwijl zij zijn glas nogmaals vulde. Toen nam zij de flesch en ledigde den inhoud in haar waschkom. Hierna belde zij nogmaals en droeg Stevens op nog een flesch champagne te brengen. De goed gedisciplineerde bediende toonde ditmaal minder verbazing dan de eerste maal en ging heen om den order ten uitvoer te brengen, maar nadat hij de tweede flesch op tafel had geplaatst, ging hij onmiddellijk naar de brug en vroeg Carruthers een oogenblikje te spreken. De commandant kwam naar beneden, met een ongeduldige uitdruk king op zijn gelaat. „Wat is er aan de hand Stevens Is er iets niet in orde?" „Wel, commandant, ik meende u te moeten vertellen dat de jonge dame, die in uw hut logeert, al een flesch cham pagne gehad heeft en dat ik haar zoo even nog een heb moeten brengen. Het is waar dat de oude heer bij haar zit te drinken, maar het leek mij toch beter het u te vertellen. Ik hoop, dat ik daar goed aan gedaan heb, commandant?" „Ja zeker, Stevens, en ga nu maar weer naar beneden", zei Carruthers kortaf en zag den man naar beneden gaan. Hij bleef eenige minuten doodstil staan en begon toen het dek op en neer te loopen. Plotseling scheen hij een besluit genomen te hebben en hij verliet het dek. Hij bleef staan voor de deur van zijn hut en het verbaasde hem Peggy een liedje te hooren zingen, ter wijl het hem toescheen dat haar stem eenigszins onvast was. Hij klopte luid op de deur. „Binnen," riep zij en een luid ge lach volgde op deze woorden. Hij ging binnen en zag haar op de divan liggen, haar haren verward, haar beenen tot de knieën zichtbaar, terwijl zij haar glas heen en weer bewoog op de maat van het lied, dat zij zong. Hij was hevig verbaasd over wat hij zag en hij bleef eenige oogenblikken onbe wegelijk staan, niet wetende wat te zeggen of te doen, „Kom naast mij zi-ten, lieveling", riep zij en haar stem klonk niet geheel hel der meer. Toen kniekte zij naar sir Charlse. „Je kunt wel gaan, oude jon gen. Het vijfde rad de rest weet je wel'. Sir Charles aarzelde, doch slechts voor een oogenblik. Tenslotte wist de vrouw wel, wat zij deed en misschien was het zoo wel het beste. Hij had zich bezorgd gemaakt over deze geschie denis en de waarschuwing, die hij Car ruthers gegeven had, scheen niet de minste uitwerking gehad te hebben. Sir Charles verliet de hut en nog bewoog Carruthers zich niet en staarde vol ver bazing naar Peggy. „Nu zijn we heelemaan alleen. Ga zitten, lieveling", vervolgde Peggy. Schenk eens in, Kom, laten we vroolijk zijn. Wat scheelt je vroeg zij schor. „Ik vraag me af wat jou scheelt", antwoordde hij, op koelen toon, ,,Ik vermaak mij allieen maar een beetje. Vooruit, doe mee. Robin, oude jongen, ik dacht niet dat je een spel breker zou zijn", riep ze, terwijl zij den inhoud van haar glas met één teug leeg dronk en het hem daarna toereikte. Schenk het vol en neem zelf ook wat. Kijk niet zoo treurig. Ga zitten, zeg ik toch." „Ben je gek geworden?" vroeg hij streng. OOSTBURG. Goed weer, veel be langstelling uit binnen- en ook uit het buitenland, benevens goed fokmateriaal, ziedaar factoren om er bij onze fokkers de rechte stemming in te brengen, het geen nog verbeterde, toen meerdere Belgische fokkers en handelaren onom wonden verklaarden dat men in België momenteel er moeilijk zou in slagen om een dergelijke klasse zware dertigmaan- ders op één keuringsplaats bijeen te brengen, zooals te Axel en te Oostburg werden voorgebracht. Van de 72 ingeschreven hengsten ble ven 12 afwezig, 3 Belgen konden niet in 't Stamboek worden opgenomen, dus werden voor den dekdienst niet ge keurd, 4 hengsten werden uitgesteld tot de voorjaarskeuring, 15 werden afge keurd, 3 getoond die reeds eerder voor meerdere jaren waren goedgekeurd, terwijl 35 werden goedgekeurd, waar van 12 in het Keurstamboek werden op genomen. De goedgekeurden zijn: Moustic 74758, door Adriaan K 1036, uit Lotte K 9589, van J. A. Nortier te Oostburg; Avenir van Sluis 76125, door Priméra de Petit-Enghien K 1509, uit Fairanda K 14647, van André Wemaer te Sluis; Carlo van Veerhoek 74314, door Lion K 1512, uit Martha de Veerhoek K 16093, van Eug. de Badts te Oostburg; Brillant van Aardenburg K 1720, door Tsjaka K 1452, uit Hertmine d'Aarden- burg K 17835, van Wed. P. J. Lannoije te Aardenburg; Han K 1721, door Tsja ka K 1452, uit Hagra K 16055, van F. D'Hoore te Sluis; Cervantes 77156, door Lion K 1512, uit Bertha K 12493, van Eug. de Badts e.a. te Oostburg; Picar 75532, door Lion K 1512, uit Meg K 14307, van Iz. J. Nortier te Oostburg; Artist van Espoir 77458, door Espoir de la Barrière K 1476, uit d'Ahea K 14629, van L. J. M. Blondeel te Aardenburg; Tsjaka van Zuidzande K 1722, door Tsjaka K 1452, uit Cato K 13676, van D'Hoore voornoemd; Lion van Lida 75179, door Lion d'Or K 1463, uit Lida K 16854, van Edm. Deveneijns te IJzen- dijke; Albion K 1723, door Herseur II de Cognebeau K 1430, uit Robine K 16034, van Stallen de Dobbelaere te IJzendijke; Lion van 't Kerkje K 1724, door Lion d'Or K 1463, uit Lenora de Water K 16067, van F. C. Dieleman te Waterlandkerkje; Condé van Lion K 1725, door Lion d'Or K 1463, uit Clara K 15256, van C. A. Mabesoone te Aar denburg; Priméra van Firma K 1726, door Priméra de Petit-Enghien K 1509, uit Firma K 16847, van Gebrs. Aer- naudts te Sluis; Gablou d'Ahea K 1727, door Priméra de Petit-Enghien K 1509, uit Gaby d'Ahea K 15266, van Aer- naudts voornoemd; Buffalo 75806, door Diamant d'Ahea K 1310, uit Bertha K 15263, van Aug. Missiaen te Aarden burg; Carlo van 't Kerkje K 1728, door Mayeur de Gaesbeek K 1225, uit Lora K 13620, van F. C. Dieleman voor- „Neen, ik heb alleen maar pleizier"; zij stond op en wankelde naar hem toe, waarna zij zich steun zoekend, aan hem vast klampte. „Je lijkt nog al koppig. Waarom neem je ook niet wat? Ik houd er niet van om alleen te zitten drin ken." „Ik kan het niet gelooven. Een vrouw als jij!" „Je bent een domme dwaas, Jij kent de vrouwen niet. Je denkt zeker, dat ik een onschuldig jong meisje ben? Dat ben ik allerminst. Maar ik vind jou wel aardig, lieveling", riep zij en sloeg haar armen om zijn hals en kuste hem, doch Carruthers maakte zich ruw uit haar omhelzing los, greep haar bij de armen en drong haar naar de divan terug. „Je bent dronken", zei hij op kouden toon, „En waarom niet?" „Mijn hemel „Geef me een kus, lieveling. Het is nog niet eens zoo lang geleden, dat je me vertelde, dat je me lief had en nu wil je me niet eens kussen Zoo zijn de mannen", (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5