De fijnproever gebruikt VAN HOUTENS CACAO BUITENLAND. KERK EN SCHOOL INGEZONDEN STUKKEN. RECHTSZAKEN. KUNST EN WETENSCHAP. GEMENGD NIEUWS. SPANJE. De Burgeroorlog. DUITSCHLAND. ENGELAND. OOSTENRIJK. ITALIË. EURS- EN WISSELKOERSEN. BEURSTHERMOMETER DINSDAG. Unilever Markt Schepen H.V.A. Philips Koninkl. - Amerika Philips Rubber Suiker IObLMarkt (Ingez. Med.) den toestand van de visscherij verslech terd, de steun van de regeering betee- kent niets en de f 7000 van dit jaar zul len voor het volgend hard noodig zijn. Dit laatste ontkende de V o o r z., die zeide, dat bv. over Juni steun met terugwerkende kracht tot 'n bedrag van ongeveer f 100 aan Breskens ten goede gekomen is. Bij de artikelsgewijze behandeling stel de de heer V a s s e u r aanvankelijk voor de subsidie van f 15 aan de ver, van burgemeesters en secretarissen te schrappen, daar dit een vakvereen ging is. Van de zijde van het college betoog de men, dat de vereeniging ook wel het algemeene streekbelang bevordert (reis- belasting bv.) Bij den brandweer-post bleek uit de bespreking, dat de spuit onlangs uitste kend gefunctionneerd heeft bij een oefe ning. De heer Carels en Vas- s e u r vroegen zich af, of het advies van de Prov. Schoonheidscommissie nog wel ingewonnen worden moet, nu dit in den vervolge kosten medebrengen zal. Wethouder Bins betoogde hier de noodzakelijkheid van. Naar aanleiding van een vraag van den heer Notebaart verklaarde de V o o r z. dat geen straatwerk tegen werkverschaffingsloon uitgevoerd «wor den zal. Algemeene instemming vond het idee van den heer Vasseur, om een program voor eenige jaren voor openbare wer ken op te stellen. Nu constateerde'hij tegenstrijdigheden in de jaarlijksche voorstellen van het college. De V o o r z. deelde naar aanlei ding v.an een opmerking van den heer Brand, mede, dat aan den Steen oven niets verbeterd worden zal, zoo lang de eigenaars hun straatgrond niet willen afstaan. Uitvoerig bespr,ak men de huishuren. Men komt tot de slotsom, dat verschei dene woningen, komen zij leeg, afge broken moeten worden, terwijl het col lege nog eens zal nagaan, of sommige huren voor verlaging in aanmerking ko men, Bij de posten steunverleening, enz, herhaalde de heer N.o gebaart zijn opmerkingen over d® visscherij, waarbu k.» ondersteund werd door den heer Brand, dié betreurde, dat het college niet vertegenwoordigd was op de vergadering van kustvisschers in Den Haag. De V O r Z. Was van oordeel, dat de menschen beter hun reiskosten had den kunnen besparen en dat de regeling allengs verbeterd zal worden, Vodrts was hij van oordeel in tegenstelling tot deze leden dat men hier weigeren zou naar Hulst in de centrale werkver schaffing te gaan werken. Nadat nog langdurig de toestanden besproken zijn, werd het voorstel van den heer Brand met 8 tegen 3 stemmen verworpen om den steunpost weer op f 7000 te bren gen. Deze blijft dus f 4500. Het subsidie aan de Z. V. T. M. bleek den Raad nog steeds een doorn in het oog. Wethouder Bins toonde aan, dat er niets aan te doen valt en dat ook bij eventueele betere uitkomsten van 't bedrijf, er voor de gemeente niets veran deren zou. Nadat nog enkele opmerkingen ge maakt zijn, werd de begrooting op on veranderde cijfers aangenomen (ontvang en uitgaaf f 83219; goed slot f 4335), Bij de rondvraag deelde de V o o r z. mede, dat zoo noodig weer tot steun- j verleening overgegaan zal worden en bij vriezend weer de kolenbijslag ingevoerd zal worden. SLUIS. Door onachtzaamheid van groote kinderen had het 4-jarig twee lingdochtertje van den landbouwer V. alhier het ongeluk in een onbewaakt oogenblik van een wagen te valien, waardoor het ernstige hoofdwonden kreeg. Nadat het door den plaatselijken geneesheer verbonden was, kon het kindje thuis verpleegd worden. SLUIS. Zondag werd door de accor deon- en mondorgelmuziekvereeniging Vios uit Cadzand o. 1. van den heer B. P. de Ridder een goed geslaagde uitvoe ring gegeven in het hotel van den heer Fl. Dusarduijn alhier. De diverse mu zieknummers, welke zeer goed tot hun recht kwamen in de bij uitstek geschik te zaal, werden afgewisseld door tal van humoristische voordrachten, van den hr. E. van den Bussche uit Retranchemeni De zaal was goed bezet. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor vier gemachtigden in het kiescolle ge der Ned. Herv, Kerk te W e m e 1- d i n g e, werden herkozen de heeren F. Oudeman 112, Adr, de Schipper Adrz. 114, M, Schouwenaar Gz. 115, Jac. de Zeeuw 89, terwijl in de vacature van wijlen L. Dominicus werd gekozen de heer P. J. Keijzer met 96 stemmen. Van onwaarde 10 en blanco 10. Het aantal opgekomen kiezers bedroeg 121. De opmarsch naar Madrid. De opstandelingen melden dat de be drijvigheid aan het geheele centrale front voortgaat. In den sector van het Escuriaal trekken de opstandelingen troepen verder. Zij bezetten thans alle stellingen, welke de stad bestrijken. In den zuidelijken sector hebben de op standelingen gisteren de dorpen Pinto en Fuen la Brada bezet. Laatstgenoemd dorp ligt op 5 km afstand van Getafe het vliegveld van Madrid. De in den sector van Soria strijdende troepen zet ten haar opmarsch naar het Zuiden voort langs den rechteroever van de Dulce-rivier. Nieuwe bomaanvallen. Vliegtuigen der opstandelingen heb ben bommen geworpen op openbare gebouwen en kazernes van Madrid, Te vens werden in de straten van de hoofdstad een groot aantal proclamaties uitgeworpen, waarin de bevolking werd uitgenoodigd zich over te geven. In de Madrileensche voorstad Puente Vallescas viel een bom in een straat, vlak bij een groep vrouwen, die queue maakten voor een levensmiddelenwin kel. Drie kinderen werden gedood. Mededeelingen van de regeering. Gisteravond heeft het ministerie van oorlog medegedeeld dat aan het front van Aragon de troepen een aanvalspo- ging" 'eener opstandelingen-colonne en van een escadron cavallerie afgeslagen hebben. Van het Zuidelijk front valt niets bijzonders te vermelden. Aan het centrale front blijven de opstandelin gen-colonnes heftigen druk uitoefenen in den Noordelijken sector. De regee- ringstroepen, die stevig verschanst zijn, bieden op heldhaftige wijze weerstand aan de wanhopige aanvallen van den vijand. In den sector van Sierra heerscht absolute rust. De toestand te San Sebastian. De aan de Noordkust gelegen stad San Sebastian, dat zich in handen der opstandelingen beviflai< en welke plaats in normale omstandigheden meer das 80,000 inwoners telt, heeft er op het oogenblik niet meer dan 20,000. De han del ligt volkomen stil, behalve die in le- vënsmddelen. Geheel rustig is het in de stad echter geenszins, daar de carlisten en fascisten hun meeningsverschillen met vechtpar tijen beslechten. Zoo ontspon zich eeni ge dagen geleden een bloedigen strijd naar aanleiding van een affiche ten gun ste van prins Xavier van Bourbon, neef van don Carlos, den troonpretendent van Spanje, die onlangs zonder direcVm troonopvolger is gestorven. De Carlisten, partijgenooten van prins Xavier hadden op de affiche gunstigen commentaar ge leverd, maar werden door een groep fas cisten hevig aangevallen. Verscheidene fascisten werden gewond en door de politje naar het ziekenhuis gebracht. Reorganisatie der Madrileen sche regeering. Volgens berichten uit Barcelona zal heden het Madrileensche kabinet gere organiseerd worden. Het nieuwe kabinet zou dan, evenals het Catalaansche, den naam „raad van verdediging der repu bliek" aannemen. In het nieuwe kabinet zouden zitting hebben vier vertegenwoordigers van de vakbeweging. Largo Caballero zou eer ste minister blijven en de portefeuille van oorlog' blijven beheeren. Het nieuwe kabinet zou uit 18 leden bestaan. De niet-inmenging. Te Londen heeft gisteren de subcom missie der niet-inmengingscommissie vergaderd teneinde de voorstellen tot instelling van een controle systeem tot verzekering van de ten uitvoerlegging van het accoord, verder te onderzoeken. Na langdurige gedachtenwisseling be sloot men dat de leden aan hun onder scheiden regeeringen instructies zouden vragen over een zeker aantal tijdens de beraadslagingen opgeworpen punten waarover nog beslissingen zullen moe ten worden genomen. Naar Reuter verneemt heeft men lang durig beraadslaagd over een Britsch voorstel tot het uitzenden van leden der commissie van onderzoek naar verse, lende punten in Spanje, teneinde de niet- inmenging doelmatiger te maken. DE STRIJD TEGEN DE KERK? Huiszoekingen en arrestaties. Uit Berlijn wordt gemeld: De geheime staatspolitie probeert te voorkomen, dat nog meer nieuws omtrent het ge schil met de kerk tot de buitenlandsche pers doordringt. Er zijn opnieuw huiszoekingen ver richt in particuliere woningen en op bu reaux. Personen, die er van verdacht worden de meening der kerkelijke op positie aan de buitenlandsche corres pondenten te Berlijn te hebben medege' deeld, zijn zonder formeele beschuldi ging gearresteerd. Zij worden langdurig ondervraagd. Eenige dominees bevinden zich nog steeds in arrest, of zijn buiten hun parochies verbannen. Labour lijlt ernstige verliezen bij de gemeenteraadsverkiezingen.. Gisteren zijn in de meeste Engelsche gemeenten raadsverkiezingen gehouden. De arbeiderspartij heeft daarbij ernsti ge verliezen geleden. In sommige ge vallen verloor zij haar overwicht in den Raad, terwijl in andere haar aantal vertegenwoordigers kleiner werd. In slechts enkele gevallen is zij erin ge slaagd haar vertegenwoordiging te ver- grooten. Vanmorgen waren 130 uitsla gen bekend, waarbij winsten en verlie zen als volgt verdeeld waren: conservatieven: winst 41 zetels; liberalen verlies 6 labour: verlies 77 onafhankelijken: winst 42 BEVOORRECHTING VAN HET KATHOLICISME, In de evangelische kerken van Oosten rijk is Zondag een schrijven van den Weenschen super-intendent Heinzel- mann voorgelezen, waarin o.m. gezegd wordt: „Terwijl de Roomsch-katholieke kerk als de in Oostenrijk bevoorrechte on middellijk een concordaat verkregen heeft ter regeling van haar betrekkingen met den staat, wacht de evangelische kerk sedert 234 jaar vergeefs op een dergelijke regeling. De protestanten loo- pen het gevaar, dat hun rechten verkort worden bij belangrijke zaken, zooals de opvoeding der jeugd en huwelijks- kwesties. Zij moeten vreezen, dat de rechtsgelijkheid, die jden protestanten in 1861 „voor eeuwig en alle tijden" ge waarborgd werd, twijfelachtig wordt." Met nadruk wordt de staat er aan herinnerd, dat hij verplicht is, de evan gelische kerk eindelijk te geven wat haar toekomt. In de nieuwe wet, waar aan de evangelische kerk sedert lang bereid is mede te werken, mag haar positie niet ongunstiger zijn dan die, welke de roomsch-katholieke kerk door het concordaat verkregen heeft, Arbeiders naar Oost-Afrika. Aan boord van de schepen „Italia", „Colom bo" en „Ogaden" zijn gister 3500 Itali- aansche arbeiders uit Napels naar Oost- Afrika vertrokken. I. Afzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigere niet gevoerd. 3. De kopij wordt nief teruggezonden. 4. Maakt het kortl AMSTERDAM, 3 Nov, Het eerste getal is de vorige notee- ing, daarop volgt de officieele notee- ng van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 99% Amsterdam 1934-4% 100 Y—100% Zeeuws Hyp. B-4% 98% Cities Service Cy. P. 1958 5 57—57 A Pref. Jurgens A 121%123 A Ned Gist- en Spiritusf. 481484% A De Schelide N.B. 40%45 C Am. Smelt en Ref. 69%70 C North Am. Cy. 25%— 25 A Born. Sum. H.M. 173—176% A Houth. Alberts 90 C Union Pac, Rr. 104%106 C Int. Nickel Cy. 46%47% Ned. 1000-4 100%—100% O, Indie 34 1000-4 100%—100%-% Engeland 1960-90 4 88%—88% A Koloniale Bnk. 74%—75 A N.X Hbk. 1000 132%—135% C Ned. H. M. 1000 163-165%-% A v. Berkels Pat. 52 C Calvé-Delft 78%—82%-83% A Philips Gem. B. afg. 253%—256-65. C Unilever 162%—171-68%. C Atn. Car en Foundry 3938%-39. C Anaconda Cop, 36%—37%-38%. C Bethelhem St, 54%54%-%. C Kennec Copper 45% -46-47. C U. Stales St. C. 57%—58%-%. A Kon. Petr. Mpij. 403 —403 -405. C Contin. Oil Cy. 27%—27%-%e.d. C Philips Petr. Comp. 34%34%. C Shell Union O.C. 2020%-%. C Tide Wjater Ass. Oil 15%15%-%. A Ned. Scheepv, U, 8589%-92. A H.V. Amsterdam 416%412-24, A Java "Cult. Mij. 150%—150-51. A N.I. Suiker U. 123%—124-25%. A Deli Batavia 249%254-50, Wettig gedeponeerd. C Deli Mij. 1000 305-310-16. A Stnembah 270%— 213-12%. C Baltimore en Ohio 17%IS. C Southern Pac, Cy. 33%34-%. C Southern Rlw. 16%17%. A Amst, Rubb, C. 257%264-69%. A Deli-Bat. Rubb. 142%—144%-45%. A Hessa Rubber 177177-79. A Serbadjadi S.R. 124%—125-26%. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel, Heden. Gister, Londen 9.04% 9,05% Berlijn 74.45 74.45 Parijs 8.61 8.60 Brussel 31.23 31.23 New York 1.85% 1.85% Reismarken 51 50% ORANJE-VEREENIGING TE GOES. Onze Prinses is verloofd. Met buitengewoon gejubel heeft heel ons Volk die heugelijke tijding ontvan gen. Stormenderhand heeft Haar Verloofde, Prins Bernhard van Lippe, zich een plaats in de harten van het Nederland- sche Volk weten te veroveren. In de eer ste plaats als den a.s. Prins-gemaal van onze Prinses; in de tweede plaats door zijn ongekunsteld, prettig optreden. En nu volgt binnenkort het huwelijk. Daarbij behoort een daad van harte lijke belangstelling en medeleven; „het Nationale huwelijksgeschenk". Het dagelijksch bestuur der Oranje- Vereenging te Goes werd aangewezen als werk-comité, om de daarvoor benoo digde gelden in Goes te innen; dit be stuur weet zich daarbij reeds gesteund door een Comité van Aanbeveling uit onze stad, waarvan de namen reeds ijl dit blad werden vermeld; het weet zich verder gedragen door de warme belang stelling van heel de burgerij van Goes voor deze zaak. Daarom heeft ons bestuur zich dezen arbeid van heeler harte laten welgeval len en brengt het thans ter kennis van de ingezetenen van Goes dat in den loop van deze week door de medewerking van alle buurtvereenigingen een inzame ling langs de huizen zal worden gehou den door jonge dames, voorzien van ge sloten bussen. Ons bestuur rekent thans op de har telijke medewerking der geheele burge rij en beveelt daarom deze inzameling, waarbij het de bedoeling is geen enke huis over te slaan en waarbij de klein ste gift van den minvermogende even welkom is als de grootere gift van den welgestelde, ten zeerste aan. Het Bestuur der Oranje-Vereeniging tevens Werk-comité te Goes, Mr, R. M. van Dusseldorp, Eere-Voorzitter J. I. van Ballegoijen de Jong, Voorzitter F. G, C, Rothuizen, Secretaris. J. Donner, Penningmeester. J. v. d. Velde, 2e Voorzitter. C. Wisse, 2e Secretaris. G. Geifsen, 2e Penningmeester. W. 't Hooft, Algem. adjunct. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag waren de volgende personen gedagvaard: P. A. H., 33 jaar, landbouwer, Grijps- kerke, wegens het veroorzaken van let sel of pijn aan een koe, door een touw aan haar kop achter de hoorns en aan den linkervoorpoot te binden, dat slechts 50 cm lang was, waardoor die koe een wonde van ongeveer 10 cm lang en 3 cm diep onder den linkerhoorn heeft bekomen, te Meliskerke, op 3 Oc tober 1,1. Eisch en vonnis 20 of 10 d. h. L. B., 35 jaar, bakker en winkelier, Noordwelle, wegens het aanwezige pu bliek in zijn bakkerij gelegenheid te ge ven tot hazardspel, n.li 't spel: „De Zes- daagsche", waarbij de kans op winst van het toeval afhangt, te Noordwelle, op 26 Sept. 1.1. Eisch 10 of 5 d. h. Vonnis 5 of 5 d. h. lo. J. C. H., 41 jaar, zonder beroep, en 2o. J. A. H„ 38 jaar, varensgezel, bei den te Terneuzen, wegens diefstal van 2 zakken juin, toebehoorende aan J. D. Janse te Hoek, op 5 Sept.; lo. J. A. H. voorn.; 2o. J. H., 21 jaar, werkman, en 3o. J. C. H„ 41 jaar, werkman, allen te Terneuzen, werden ten laste gelegd dat zij op 19 Sept. te Hoek een hoeveelheid hout, toebehoorende aan een ander, hebben weggenomen en op 19 Sept. 1,1. te Hoek te zamen en in vereeniging heb ben weggenomen 3 zakken met aardap pelen, toebehoorende aan G. Pladet. Eisch voor ieder 25 of 20 d. h, en 1 maand voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd. Vonnis van J. C. H. 25 of 10 d. h., voor J. A. H. 20 of 10 d. h en voor ieder een maand voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en voor J. H. 20 of 10 d. N. K., 23 jaar, kellner, Vlissingen, we gens huisvredebreuk te Vlissingen in het Paviljoen van het wandelhoofd (pier) te Vlissingen, in den nacht van 4 op 5 Oc tober. Eisch en vonnis 25 of 20 d. h. lo. A. J. P., 29 jaar, betonwerker, Heinkenszand, en 2o. J. V„ 25 jaar, be tonwerker, 's Heer Arendskerke, wegens diefstal van een drietal konijnen, toebe hoorende aan Abraham Priester te 's H. Arendskerke op 10 Augustus. Eisch en vonnis voor P. 2 maanden voorw. met 3 jaar proeftijd, voor V. 5 of 3 d. h. J. A„ 43 jaar, kellner, Middelburg, wegens mishandeling van J. Janse te Souburg op 26 Sept. 1.1. door hem te slaan. Eisch en vonnis 10 of 5 d. h. A. B., 24 jaar, werkman, Middelburg, wegens diefstal van een litermaat, toe behoorende aan A. P. Quist te Koude- kerke, op 16 September. Subsidiair werd verdachte verduistering van die liter maat ten laste gelegd. Eisch 1 maand voorw., vonnis 10 of 5 d. h. J. C. G., 21 jaar, chauffeur, Middel burg, wegens diefstal van een rijwiel, toebehoorende aan A. W. Dekker te Middelburg, op 8 October. Eisch en vonnis 20 of 10 d. h. en 3 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. M. F. B„ 23 jaar, handelaar te Thou- rout, was op 22 September door den Politierechter te Middelburg wegens diefstal van een autolamp, toebehooren de aan H. Picavet te Hulst, op of om streeks Maart of April 1.1. veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De ver dachte was tegen dat vonnis in verzet gekomen. Eisch en vonnis vrijspraak. Mr. Dieleman Jr. sloot zich bij dezen eisch aan. Concert-vereeniging Middelburg. Men verzoekt ons opname van het volgende: Middelburg's Concertvereeniging opent Vrijdag a.s. het muzikale seizoen met 'n concert van het befaamde Calvet-.kwar- tet. Dat is eenigen tijd later dan vorige jaren. Helaas heeft ook deze vereeniging met den nood des tijds te kampen ge kregen. Om de moeilijkheden zoo moge lijk het hoofd tle bieden, besloot ze tot een drastische verlaging dei" abonne mentsprijzen. Weliswaar is tegelijkertijd het aantal concerten van 4 op 3 terugge bracht, doch dat behoeft maar voor één winterhalfjaar te zijn. Als muzieklievend Middelburg aan den oproep van het be stuur der vereeniging in ruime mate ge hoor geeft, zullen in den vervolge weer 4 concerten gegeven kunnen worden. Alles hangt hiervan af. De abonnements verlaging brenge dus een groot aantal nieuwe leden aan. Dan kan de vereeni ging haar mooie cultureele werk, dat Middelburg, hoofdstad der provincie, niet mag ontberen voortzetten. Het Calvet-kwartet komt met een prachtig programma: op. 64 no. 5 van Hay dn, het bekende A-dur-kwartet van Mozart en het D-dur van César Franck. Arbeidsongeval met doodelijken af loop. Hedennacht te omstreeks één uur, is de 50-jarige havenarbeider C. Berkhof,, toen hij werkzaamheden ver richtte aan boord van het in de Merwe- dehaven te Rotterdam liggende stoom schip „Ubène" bekneld geraakt tusschen een o.mvallenden knijper en den wand van het schip. Hij bekwam ernstige in wendige kneuzingen en was vrijwel op slag dood. Door een op hol geslagen paard ge dood. Te Zuilen is een 4-jarig jongetje, dat op straat met een autoped aan het spelen was, door een op hol geslagen paalrd ondersteboven geloiopen en ge dood. Het ventje heeft vermoedelijk een trap van het paiard tegen het hoofd gekregen, waardoor de dood vrijwel ter stond intrad. Bandjir op Sumatra. De resident van Benkoelen (Sumatra's Westkust) seinde dat door een bandjir van de rivier Aar Lais 22 inheemsche personen zijn mee gesleurd. Hierbij zijn 12 personen ver dronken, drie gered, terwijl er nog ze ven vermist worden. Varensgezel verdacht van diefstal gearresteerd, In den afgeloopen nacht is door de ge- meente-politie te Heerde aan boord van het schip „de Risico", gearresteerd J. K varensgezel aldaar, als verdacht van diefstal van een bedrag van f 600. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek te huize van familie van K. en van zijn verloofde te Kampen, alwaar hij veel vertoefde, stapelde de bezwaren tegen hem zoonadig op, dat hij aan een streng verhoor werd onderworpen. Er werden een bedrag van f 360 en nieuw gekoch te kleeren voor hemzelf en zijn meisje in beslag genomen. Tenslotte kon K. niet anders dan een volledige bekentenis afleggen.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2