GOËSCHE COURANT - D PI8I3 Hoest en verkoudheid 1 BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 260. TWEE BLADEN. DINSDAG 3 NOVEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Wo «te MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ampOdaarlucht je van op IJ ZUID-GEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelbnrgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bi) het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. PRINS BERNHARD TE IJMUIDEN. Prins Bernhard heeft gistermiddag vergezeld van zijn secretaris, jhr. Roëll en mr, D. Crena de Iongh, president van de Ned. Handel Mij een bezoek ge bracht aan het hoogovenbedrijf in IJmui- den. Behalve dit bedrijf werd ooik be zichtigd de Noordersluis en de nieuwe buizenfabriek, waar de Prins een wan deling maakte langs de verschillende installaties. DE CRISISHEFFING OP KOFFIE VERVALLEN. De regeeringspersdienst meldt, dat de crisisheffing op koffie, welke op 6 Oc tober j.l, reeds was teruggebracht tot 6 ct. per kg, zijnde de helft der oorspron kelijke heffing, met ingang van Dinsdag 3 November geheel is vervallen. Tenge volge van dezen maatregel zal een prijsverhooging van het artikel, welke anders wellicht noodzakelijk zou zijn, voorshands achterwege kunnen blijven. VIJF JAAR K.L.M.-DIENST OP INDIë. Bij den aanvang van den winterdienst der K.L.M. heeft de directeur dezer maatschappij, de heer A. Plesman, in een persconferentie o.a. mededeelingen gedaan over de ontwikkeling van het luchtverkeer tussohen Nederland en zijn overzeesche gewesten. In de maand October was het juist 5 jaar geleden, dat de regelmatige week- dienst AmsterdamBatavia officieel ge opend werd. Er werd toen gevlogen met driemotorige Fokker-toestellen, van het F 12 en later van het F 18-type. In het derde kwartaal van 1933 be droeg het bezettingspercentage der vliegtuigen reeds 77,93 procent en in hetzelfde kwartaal van 1934 80.25 pro cent. Inmiddels was de K.L.M. overgegaan tot aanschaffing van de snelle Douglas- vliegtuigen van het type DC 2 en tot het instellen van twee diensten per week. Dit heeft een gunstig resultaat gehad want na een aanvankelijke daling in 1935, steeg in het thans achter ons liggende derde kwartaal van 1936 het bezettingspercentage tot 86,3 procent. Het spreekt vanzelf,, dat 100 pro cent bezetting practisch nooit te berei ken is, want niet alle passagiers, die te Amsterdam boeken, hebben Batavia als einddoel. Bij het thans bereikte bezet tingspercentage heeft men dan ook reeds een tekort aan plaatsruimte van circa 60 procent. Het in dienst nemen van de nieuwe Douglas-machines van het type DC 3 zal dan ook een belangrijke vooruitgang beteekenen en een dringend noodzake lijke vergrooting van de vervoerscapaci teit. Bovendien zal de K.L.M, zeker niet blijven bij een frequentie van 2 maal per week en een reisduur van 5 dag waar deze zeer gemakkelijk kan worden verminderd door regelmatig nachtvliegen. Indien de ontwikkeling zoo blijft als zij thans is zal de invoering daarvan te gen 1940 tegemoet gezien kunnen wor den, indien de omstandigheden althans niet voor dien tijd daartoe leiden. De K.L.M. in West-Indië. Toen, na de geslaagde oceaanvlucht van de „Snip" in December 1934 de K. L.M. in het begin van 1935 de eerste Nederlandsche luchtlijn in West-Indië opende met een dienst tusschen Cura- 9ao en Aruba, was dit het begin van een door de K.L.M. geopperd plan van een verbinding tusschen de voornaam- s*e J~araibische eilanden en de kust. hans heelt men in den dienst Cura sao ArubaMaracaibo een verbin ding met Venezuela, die in de eerste \00r «^reiding vatbaar is. De K.L M. heeft met deze lijn geen onbe vredigende resultaten geboekt. Naar het Westen zou zij deze lijn willen uitbrei den naar Baranquilla in Columbia, een belangrijk knooppunt van luchtwegen. In Oostelijke richting hoopt de K.L.M. binnen niet te langen tijd haar vleugels verder te kunnen uitslaan, en wel door van Maracaibo door te kunnen vliegen naar La Guaira, de haven van de hoofd stad Caracas, en nog verder naar Tu- meremo. Verder wil men de lijn Maracaibo La Guaira doortrekken naar de Britsche Antillen-eilanden Trinidad en Barbados. Hier zal de K.L.M. belangrijke pioniers arbeid kunnen verrichten. Een verdere mogelijkheid van uitbrei - ing, eveneens van groote internationa le beteekenis, ziet de K.L.M. in een lijn v?xl Ourayao via Haiti naar Miami, aan de kust van Florida, waar aansluiting wordt verkregen op de directe lijn naar New York. Voor deze komende uitbrei ding van diensten zal het vraagstuk van uitbreiding van personeel en materieel terdege onder het oog gezien moeten worden. WERK AAN DEN WINKEL. Een order van 11 a 12 mtllioen gulden voor onze scheepswer ven. Naar ons ter oore Icomt heeft de Ba- taafsche Petroleum Mij. dezer dagen bij verschillende Nederlandsche scheeps werven een groote order geplaatst voor den aanbouw v.an tankschepen. Deze order bevat opdracht tot den bouw van acht tankschepen. Besteld zijn bij; Wilton-Feijenoord 1 tankschip van 12000 ton en 1 tankschip van 900 ton; Nederlandsche Scheeps bouw Mij, 1 tankschip van 12000 ton; Maatschappij „De Schelde' 1 tankschip van 12000 ton; Rott. Droog dok Mij, 1 tankschip van 9000 ton; Fa. Van der Giesen 1 tankschip van 9000 ton. Deze order is een van de grootste en een van de belangrijkste, welke de Ne derlandsche scheepswerven ooit hebben ontvangen. Naar ons werd verzekerd is met deze opdracht gemoeid een bedrag van circa elf a twaalf millioen gulden. Het spreekt wel vanzelf, dat deze or der ,aan duizenden hand.en een geruimen tijd werk zal geven en daarom in de kringen van de scheepsbouwers met groote vreugde Is begroet en als een ze gen voor de Nederlandsche werven en industrie wordt beschouwd. Nader wordt gemeld, dat de motoren van de schepen zullen worden gebouwd door „Werkspoor" te Amsterdam, be halve die van de beide schepen, welke bij Wilton-Fijenoord op stapel zullen worden gezet. Deze zullen nl. op deze werf zelf wor den vervaardigd. De ontvangsten der Ned. Spoorwegen. De definitieve ontvangsten der Ned. Spoorwegen over de maand Juli van dit jaar bedroegen 9.036.215 tegen f 9,709,361 in 1935, Van 1 Januari af tot en met Juli; 54.942,542 [in 1935: 58.964.888). DE ZONDAGSOPENSTELLING VAN WINKELS. Een nieuw voorstel. B. en W. herinneren er den Raad aan, dat na vaststelling en inwerkingtreding van de verordening tot openstelling van winkels op enkele uren op bepaalde Zondagen in een bepaald deel der stad, de winkelier F. B. den Boer, werd ver- baliseerd en daarna door den kanton rechter të Middelburg veroordeeld we gens het, als hoofd van een winkel een winkel voor het publiek geopend heb ben gedurende den Zondag". Bij het von nis werd bepaald, dat in verband met de geringe beteekenis van het feit en de omstandigheden, waaronder het was be gaan, geen straf zou worden toegepast. In hooger beroep heeft de rechtbank te Middelburg het vonnis van den kanton rechter bevestigd. De Hooge Raad heeft bij arrest van 18 Maart 1935 de veror dening onverbindend verklaard evenals de kantonrechter en de rechtbank. Hadden de kantonrechter en de recht bank die onverbindendverklaring uitge sproken wegens verboden delegatie aan B. en W., de Hooge Raad liet dit punt onbeslist, doch grondde zijn arrest op 't feit, dat uit niets was gebleklen, welke „bijzondere omstandigheden" tot de verordening aanleiding hadden gegeven en mitsdien niet vaststond, dat de Raad vaststelling van de afwijkingsbepalingen bevoegd was. Tijdens den loop der vo- rengeschetste procedure werd de veror dening van 27 Juni 1934 op 1 Dec. 1934 opnieuw vastgesteld met gelijken inhoud doch met aanvulling van den titel Intusschen lag de zaak na het arrest dd. 18 Maart 1935 er zóó voor, dat, hoe- Raad in 1934 uitdrukkelijk den wil had te kennen gegeven in beperkte mate een openstelling van winkels in bepaalde stadsgedeelten voor den ver koop van bepaalde artikelen op Zonda gen gedurende het tijdvak 15 Juni tot en met 15 September te wenschen, de prac- tische verwezenlijking van dien wil ach terwege moest blijven. Bij schrijven van 18 Juli 1936 heeft het bestuur van „Handelsbelang" B. en W. verzocht aan Gelukkig zijn alleen zij, die zich zeiven vergeten, om voor anderen te leven. dien onbevredigenden toestand een ein de te maken en een nieuwe ontwerp-ver- ordening aan den Raad te willen voor leggen, waarin, met vermijding van de punten, welke tot onverbindendverkla ring hadden geleid, de gewilde openstel ling op Zondagen wordt mogelijk ge maakt. Vreemdelingenverkeer, de Hanze en de afd. Middelburg van den NederI Bond van Koffiehuis- restaurant-houders en slijters betuigden adhaesie met het verzoek. B. en W. achten dit' verzoek alleszins redelijk en stelden een nieuw ontwerp samen, met een uitvoerigen considerans en met weglating van de als verboden aangemerkte delegatie aan hun college. De overwegingen zijn als volgt gefor muleerd: dat het vreemdelingenverkeer op Zon- dagen gedurende het zomerseizoen, een belangrijken omvang heeft; dat Middel burg, als centrum van Walcheren, de plaats is waai-heen vreemdelingen, niet alleen uit overig Nederland maar ook uit de nabij gelegen Belgische badplaat sen en Noord-Frankrijk zich begeven om aldaar, ook op de Zondagen, tegen lunchtijd aan te komen en gedurende 'n tijdstip, dat gelegen is tusschen 11 en 3 uren, verblijf te houden; dat gebleken is, dat vreemdelingen zich alsdan gaarne willen voorzien van prentbriefkaarten, souvenirs en dergelijke reisherinnerin gen, die op de stad, als zoodanig betrek king hebben; dat bedoeld vreemdelin genverkeer zich hoofdzakelijk in het centrum der stad beweegt; dat mitsdien de wenschelijkheid naar voren treedt in dat centrum gevestigde winkeliers, die dergelijke artikelen verkoopen, ge durende een bepaald gedeelte van den Zondag in de gelegenheid te stellen hun ne zaken geopend te hebben. De verordening bepaalt, dat het,aan houders van winkels "gelegen aan de Markt, Lange Delft, Korte Delft, Lange Brug en Lange Noordstraat waarin uit sluitend of in hoofdzaak een of meer der navolgende war*en: Prentbriefkaarten, souvenirs, goud- en zilverwerken, byouteriën en foto-artikelen ten ver koop in voorraad zijn, geoorloofd zal zijn om hun winkels op de Zondagen, gelegen in het tijdvak van 15 Juni tot en met 15 September, van 11 tot 3 uur voor het publiek geopend te hebben, doch uitsluitend voor den verkoop van de ge noemde waren, Op de tentoonstelling van „He! Raskonijn" te Oosterbeek, gehouden op 31 October en 1 November, behaalde de heer P. J. den Hollander, met Ned. Ha- v.ana ram jong een eerste en twee eere- prijzen, met Alaska voedster jong een eersten en een eereprijs, en de heer A. A. Clement met witte Weener ram oud een derden prijs. Beide heeren zijn lid van de vereeniging „Nut en Sport" te Middelburg. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Middelburg en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand October ingelegd f 83.872; terugbetaald 108.833. «8E S. Inzameling Nationaal Huldeblijk. Het bestuur der Oranje-.vereeniging te Goes bericht ons, dat in de namen der commissie van aanbeveling een tweetal veranderingen komen, nl. A, Buijs ver valt en A. M, Simons moet worden ver anderd in L. de Koning. Zaterdag vergaderde .alhier de ring Zeeland van den Bond van Chr. Zang- vereenigingen in Nederland onder voor zitterschap van den hr. P. H. J. Wolte ring uit Vlissingen, Vertegenwoordigd wa.ren 26 vereenigingen. De penning meester, de heer V,an Belle, sloot de re kening 1935' met een batig saldo en die van het concours 1935 met een nadeelig saldo af. De vergadering noemde als le den van de jury voor het a.s. concours de heeren F, de Braai te Haarlem, J. Ponsen te Rotterdam en J. Wagenaar te Utrecht. Waar het concours op Hemel vaartsdag 1937 zal worden gehouden, zal later worden beslist. Aftredende be stuursleden en commissieleden werden herkozen. In 1938 zal ht 25-i,arig bestaan van den ring gevierd worden. Monden dicht! Door de politie werden bekeurd A. K. en A, de R. wegens het zingen op den openbaren weg zonder daartoe toestem ming te hebben. C, M. te Schore kreeg een proces-ver- baal wegens overtreding van het vloek- verbod. Even later werd hij nogmaals bekeurd voor het besturen van een rij wiel terwijl hij onder den invloed van sterken drank verkeerde. Lustrum „Volharding", De Goesche Gymnastiekvereeniging „Volharding" zal Zaterdag' as. met een receptie en een dual-meet in Schutters hof haar 45-jarig bestaan herdenken. De opdracht van de Bataalsche. De burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. Mmn Woelderen, was, tóen hij kennis kreeg van het bericht van de belangrijke opdr.acht van de Bataafsche Petroleum Maatschappij o.a. aan de maatschappij „De Schelde" zeer ver heugd. Er is wel werk op de werf, doch aldus de heer Van Woelderen „wij moeten ook voor de toekomst zorgen." De directie van de maatschappij ver klaarde ons, dat ook zij zeer ingenomen is met deze belangrijke opdracht. Welis waar, zal de werf „De Schelde" door de uitvoering van deze opdracht nog niet weer geheel in bedrijf komen, doch voor komen wordt, dat binnenkort opnieuw een deel v,an het bedrijf zou moeten worden stilgelegd. Uitreiking van medaljes en getuig schriften bij de Kon, Mij. „De Schelde". Maandag had op de Kon. Mij „De Schelde" de jaarlijksche uitreiking van medaljes etc. plaats bij de Kon. Mij. „De Schelde". Nadat de directeur, de heer Arie Smit, de jubilarissen op hartelijke wijze had toegesproken, waarbij de heer W. Ber denis van Berlekom namens het depar tement Middelburg der Mij. van Nijver heid en Handel zich aansloot, werden de volgende onderscheidingen uitgereikt: De gouden medalje met bijbehoorende gratificatie, voor 40-jarigen dienst aan 4 ambtenaren en 12 werklieden, n.l.: W. R. J. Ceulen, F. Mannaart, J. van der Peijl, J. A. Slager, J. J. Delvoije, B. M. Evers, P. Floresse, P. Goedhart, J. Heijkoop, C. M. Kole, J. J. Peters, J. van Son, J. Ph. J. J. Sorel, W. Verhage, J. J. de Waal en P. Wisse. De zilveren medalje met bijbehooren de gratificatie, voor 25-jarigen dienst aan 3 ambtenaren en 2 bazen, n.l.: C. H. Bouma, W. H. v. d. Schaft, D. Stok, W. Sohier en P. Visser. De zilveren medalje met vereerend getuigschrift van de Ned. Mij, voor Nij verheid en Handel, en gratificatie voor 25-jarigen dienst aan de volgende 26 werklieden: M. C. Abrahamse, H. G. van Beusichem, J. Brasser, G. de Bruijne, J. Dingemanse, J. Dingemanse, H. Elich, C. v. d. Endt, G. J. Folker, J. J. de Groot, A. A. Gue- quièrre, J. H. C. v. Houcke, J. W. Lu- wema, G, Marinissen, S. Meerman, L. Nonnekes, L. Pereboom, J. A. v. d. Plassche, J. H. Plasse, N. J. Rolfes, A. de Rijcke, J. J. Schuering, J. Schuur- biers, D. v. Soelen, P. Steendam en C. J. Steutel. WESTKAPELLE. Het comité voor moreele verzorging van jeugdige werk- loozen alhier hield Maandagavond in 't Evangelisatielokaal, onder voorzitter schap van ds. Reus, een vergadering, welke door veel jeugdige personen, die onder deze categorie gebracht kunnen worden, werd bijgewoond. De voorz. bracht in herinnering, wat in den vori- gen winter voor deze personen is ge daan en hoopte, dat ook dezen winter het comité moge slagen in zijn streven, hen te helpen bij het volgen van cur sussen, o.a. vakopleiding en algemeene ontwikkeling. Het resultaat van de be spreking van enkele vakken, waarvoor personen animo bleken te hebben, was, dat zich thans hebben opgegeven voor een vervolgcursus in auto-techniek 2, een nieuwe cursus daarin 2, autogeen- en electrisch lasschen 3, metselen 12 en houtsnijwerk 15 personen. De eerste cursussen worden gegeveij in Middelburg, die in houtsnijwerk le Westkapelle, De opmerking van een der aanwezigen, dat het leeren krammatfen zeker hier wel nuttig zou zijn, bleek wel juist te zijn; er gaven zich daarvoor dadelijk 21 personen op. Bovendien gaven zich 7 personen op voor jeugdwerk, hetwelk dezen winter zal bestaan in het maken van banken, om geplaatst te kunnen worden op de begraafplaats en den dijk. Voor den cur sus in algemeene ontwikkeling, welke eerst met 1 Januari a.s. gegeven kan worden, kunnen eventueele deelnemers Borst inwrijven met DampoJi Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten»]' (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: Matige W. tot Z.W. wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring, aanvan kelijk kans op regen, en zachter. O O O Di 3 Nov. Zon op: 7 h 01; onder: 16 h 26. Licht op: 16 h 56. Maan op: 20 h 11; onder: 11 h 52. L.K. 6 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwater Di. 3 3.34 16.01 10.15 22.35 Wo. 4 4.26 16.58 11.07 23.25 Do. 5 5.21 18.01 12.00 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Di. Wo. Do. 3 4 5 Hoogwater. 5.39 17.58 6.25 18.48 7.13 19.44 Laagwater. 11.16 '23.41 12.10 0.33 13.03 zich opgeven vóór Kerstdag. Hét aantal moet minstens 15 bedragen. De voorz. deelde nog mede, dat voor hen, die een cursus in Middelburg volgen, het tarief van vervoer per tram, waarvan alleen gebruik gemaakt mag worden, en niet van de bus, per persoon bedraagt 20 cent retour. Bovendien zal getracht worden ook dezen winter cultureele films te geven. De Voofz. deelde nog mede, dat een lokaal van de openb. school waarschijn lijk eerst in het begin van het volgen de jaar als ontspanningslokaal in ge bruik zal kunnen worden genomen. WEMELDINGE. Zaterdag herdacht mej. de wed. M. Houtekamer, geb. Zoe- teweij, haar 90sten verjaardag. De jari ge, die nog een goede gezondheid ge niet, mocht van verschillende zijden fe licitaties in ontvangst nemen. RAAD VAN BRESKENS. De begrooting goedgekeurd. BRESKENS. Maandagavond vergader de de Raad ter behandeling van de be grooting voor 1937, De **Vo or z. wees er op, dat door zijn ongesteldheid deze vergad.ering niet eerder belegd had kunnen worden en dat het hem, on der deze omstandigheden, raadzaam voorgekomen was geen andere punten op de agenda te zetten. De heer V a s s e u r opende de algemeene beschouwingen door op scherpe wijze de houding van de wethou ders te critiseeren, die op de commissie vergadering verschenen waren, terwijl zij wisten, dat de burgemeester onge steld was. Verder was dit lid van oor deel, dat de in overweging zijnde op- centenheffing voor de personeele belas ting, tengevolge van de declassificatie, zwaar op de minder-gesitueerden druk ken zal. Hij voelde dan ook niets voor de voorgestelde extra-schuldaflossing. Wethouder C a m b i e r deelde mede, den avond der commissie-verga dering plotseling verhinderd te zijn ge weest door beroepsbezigheden. Wethou der Bins had principieel bezwaar te komen, omdat de behandeling-in-com- missie verdedigd was geworden met het argument, dat op deze wijze de minder heidsfracties zich konden doen hooren en hij niet als ornament voor deze groep aanwezig wilde zijn. Met betrek king tot de personeele belasting bestreed hij de opvatting van den heer Vasseurj ook hij wil de kleine luiden ontlasten, maar het is niet mogelijk verder te gaan, volgens de gegevens waar het col lege over beschikt. De zg. extra-aflos sing moet gezien worden in verband met de groote inkomsten aan aanlegbelas- ting in 1935, waarvan het goed slot 1937 ten goede komt. Het zou niet juist zijn deze bedragen louter den gewonen dienst ten goede te laten komen. De heer Note 'baart onder schreef de opmerkingen van den heer Vasseur nopens de houding der wethou ders en noemde dit een schandaal, dat bewijst, dat het college niet bereid is, altijd voldoende de belangen der ge meente te behartigen. Voorts achtte hij

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1