W.o de GOESCHE COURANT WEERBERICHT. Aan [U niet BINNENLAND. KERK EN SCHOOL LEGER EN VLOOT. ZEELAND. NUMMER 259. TWEE BLADEN. MAANDAG 2 NOVEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. PI 613 MIDDELBURG. BOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Het minste tandbederf, ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. 1 tfrwtnci&f* MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeeüsgen 80 ct. p. r. Sfe contr. voor beide veel lager; tar. cp aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en damkbatalghngOË J regels 2.10, elke r. n. 30 ct- Rnhrtsl „Kiel— Advertentiën'ten hoogste 8 rege!% a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. „Brieven" of „Bevragen bureau deser ssv- rant" 10 ct. extra Bewijsnommer* 5 twf Een goed vriend van ons blad en een -warm vriend van ons Vorstenhuis schreef ons dezer dagen; „Aan U behoef ik niet te vragen of U de deelneming aan het Nationaal hulde blijk voor de Prinses een en andermaal warm in de Courant wilt aanbevelen. Gij zoudt dat toch doen, maar ons werk comité besloot ook formeel dat nog aan U te vragen, hetwelk ik doe bij deze". Hetgeen voor dezen briefschrijver klaarblijkelijk vanzelf sprak voorzoo ver het onze gezindheid betreft vergist hij zich niet! heeft voor ons niettemin een punt van nauwgezette overweging uitgemaakt. En wanneer wij dan niettemin te dezer plaatse een aanbeveling schrijven, dan is dat voor eenmaal, en wij doen het niet andermaal. Hoe nu zal men vragen; is er een zaak waarvoor Gij met meer vreugde zoudt kunnen en willen werven, dan voor deze? En dan luidt ons antwoord: neen, maar werven, de groote trom roeren, dat kunner en willen wij voor dit doel niet. Dat geeft onzes bedunkens geen pas. En: dat moet ook geheel en al over bodig zijn. Welken rechtgeaarden vader moet men opwekken, een geschenk voor de verjaardag van zijn kind te koopen? Welke rechtgeaarde dochlter moet men op het hart binden, haar moeders verjaardag niet te veronachtzamen? Welk gelukkig oud'renpaar zou men een en andermaal moeten voorhouden, dat zij bij 't huwelijk van zoon of doch ter verheugd moeten zijn en daarvan ook in een geschenk moeten doen blijken? Dat is toch volkomen overbodig.... wijl het vanzelf spreekt immers? Welnu: heel Nederland leeft mede, heel Nederland verheugt zich eerlijk en oprecht om dit aanstaande huwelijk,. Zij, die eens onze Landsmoeder zal worden, is thans 'sLands Kind, aanstonds 's Lands gelukkige Bruid, met, in dezen zin, heel het Nederlandsche Volk symboliek als gelukkig oud'renpaar. En zouden wij onder deze omstandig heden de werftrom moeten roeren? Neen dat niet. Het gaat spontaan, en goed of het gaat niet, Maar als wij ons niet heel sterk mis rekenen, dan gaat het, met volle zeilen. En dan zal Zeelands schip vooraan ste venen in de varende vloot van het na tionaal huwelijksgeschenk. Aan U niet.Neen, aan de Zeeuwen hoeft er niet gevraagd t e worden! HET NATIONALE HUWELIJKS GESCHENK. Het Nationaal Jongeren Ver bond doet weer mee. Het Hoofdbestuur van het Nat. Jonge ren Verb, deelt nu 't comité tot aanbie ding van een nationaal huwelijksge schenk blijkens zijn communiqué van 29 Oct. 11 zijn houding ten opzichte van het vaststellen van een geschenk gewij zigd heeft, het volgende mede: In^ verband met het feit, dat de be slissing thans is gevallen inzake den vorm van het aan het prinselijk paar aan te bieden nationaal huwelijksgeschenk, en me e in verband met onzen princi- pieelen wensch onvoorwaardelijk gehoor te geven aan het uitdrukkelijk verlangen van het prinselijk paar om slechts één geschenk namens het geheele Neder landsche volk te ontvangen, spoort het hoofdbestuur van het Nat! Jongeren Verb, alle leden aan, om zooveel moge lijk behulpzaam te zijn en hun medewer king te verleenen bij de thans begonnen inzameling van gelden voor het na tionaal huwelijksgeschenk, DE PLUIMVEEHOUDERS EN DE GRAANRECHTEN. De vereeniging van boerderijen en Pluimveefokbedrijven heeft het volgende telegram aan den minister van landbouw en visscherij gezonden. „Namen met diepe teleurstelling van de pers-mededeeling kennis, dat bij de peering niet het voornemen bestaat, vooralsnog tot verlaging der monopolie rechten over te gaan. tegelijk namen wij kennis van de ver- an ering der restitutie, welke bij den eier-uitvoer wordt gegeven, waardoor e Peil van vóór de munt-depreciatie wordt bereikt. Maken er U E. met na druk op attent, dat in verband met de huidige positie op de Engelsche en onze binnenlandsche markt, de export-toe slag voor de pluimveehouders geen vol ledige restitutie der graanrechten be- teekent, zulks in tegenstelling met de in deze ontvangen toezegging, zoodat de pluimveehouders onder de graanrechten gebukt blijven gaan, Moge deze getroffen maatregel voor bepaalde export-coöperaties aangenaam zijn, zoo is die allerminst in het belang van onzen binnenlandschen afzet. Bo vendien wordt door dezen vorm van re stitutie het prijspeil kunstmatig ver hoogd, hetgeen niet in overeenstemming met het in deze door de regeering uit gestippelde regeeringsbeleid is. Het in de getroffen regeling schuilend dualisme komt dan ook scherp naar vo ren. Herinneren aan het onderhoud, dat wij reeds op 19 November 1935 met U.E. over deze materie mochten hebben, waarbij wij een practisch uitvoerbaar reehtstreeksch restitutie-stelsel aan de hand deden, waardoor de export onder dezelfde omstandigheden zal kunnen werken als met het thans gevolgde stel sel het geval is. Mocht dit laatste door sommigen worden betwijfeld of ontkend, dan staat dit gelijk met een veroordeeling van het thans gevoerde beleid, n.I. een erken ning, dat de voor de pluimveehouders bedoelde export-toeslag dan niet te be stemder plaatse zal komen. Voorts zal een rechtstreeksche restitutie 't prijspeil der eieren doen dalen, hetgeen in het onmiddellijk belang van de binnenland sche consumenten is. Verzoeken U.E. dan ook dringend, zoowel het belang der in de verdrukking gekomen pluim veehouders, als dat van onze consumen ten te willen bevorderen, door tot een rechtstreeksche restitutie over te gaan, zulks tot het tijdstip toe, dat het stelsel der monopolie-rechten kan worden ge- likwideerd". De restituties bij den invoer van kippen en eendeneieren. De minister van landbouw- en vis scherij heeft de restituties welke gege ven worden bij den uitvoer van kippen en eendeneieren, met ingang van 2 Nov. vastgesteld op resp. f 0,85 en f 0,50 per 100 stuks, Geen opgelegde schepen meer te. Amsterdam. In de haven van Amsterdam zijn per 1 November geen opgelegde schepen meer aanwezig. Een boek over „Prins Bernhard." Te Utrecht zijn gearriveerd Z.E. prof. dr. Georg Freiherr von Eppstein, oud minister en kabinetschef van het vor stenhuis Lippe en hofrat Max Staercke. Zij komen in samenwerking met dr. C. D. J. Brandt te Utrecht de laatste hand leggen aan hun boek „Prins Bernhard", dat binnen enkele weken zal verschijnen bij de N.V. A. B. Bruna en Zoon's Uitge vers Mij. Naar wij vernemen heeft vorst Leopold zur Lippe .aan de schrijvers van dit boek het alleenrecht gegeven tot ge bruikmaking van alles wat zich in het vorstelijk archief bevindt, zoodat zij spoedig een hoogst interessant boek over onzen nieuwen prins, zijn huis en de banden, die dit reeds zoovele eeuwen met ons land en vorstenhuis binden, kunnen verwachten. Jacht op het Loo. Morgen 3 Nov. zal in de omgeving van Het Loo een jacht worden gehouden, waaraan Prins Bernhard, diens broeder en diens neef, graaf Oeynhausen, bene vens enkele Nederlandsche en uit het buitenland overgekomen gasten zullen deelnemen. WERKVERRUIMING DOOR WEERMACHTSVERSTERKING. Men schrijft ons: In verband met de blootgestelde lig ging der Zuidelijke provinciën is het niet te verwonderen, dat daar het eerst de oogen zijn opengegaan voor de geva ren, waarmede men daar in 't bijzonder bedreigd werd tengevolge van de af takeling van onze weermacht. Sinds dien heeft men in steeds wijdere kringen begrepen, dat de verdediging van eigen land en overzeesche gewesten beter verzekerd moet' worden. Wat voor ons leger in de allereerste plaats noodig is om de geoefendheid den samenhang en de aanvoering op peil te brengen, is verlenging der eerste oefe ning en vergrooting van het contingent, welke samen leiden tot uitbreiding der vredesstrekte. Thans bedraagt de sterkte onzer jaar- lijksche lichting 19.500 man. Het groot- Verwacht in uw ouderdom van uwe kinderen, wat gij voor uwe ouders hebt gedaan. ste gedeelte hiervan heeft een eerste oefening van 5% maand, zoodat we ge makshalve zouden kunnen zeggen, dat de gemiddelde vredesstrekte aan dienstplichtigen .10.000 man bedraagt. Wanneer men weet, dat het aantal jongelieden, die den dienstplichtigen leeftijd bereikten, in 1936 ruim 77.000 beliep, dan zou het in vergelijking met hetgeen in andere landen b.v. België geschiedt, van de Nederlandsche bevol king zeker geen overmatige inspanning eischen, indien wij het jaarlijksch con tingent b.v. tot 40.000 man verhoogden en den gemiddelden eersten oefenings- tijd op 12 maanden brachten. Dit zou dan de gemiddelde vredessterkte aan dienstplichtigen van 10.000 op 40.000 brengen, terwijl ter encadreering hier van ongeveer 3000 man meer noodig zouden zijn aan onderofficieren en of ficieren van den laagsten rang, dus een totale verhooging der vredessterkte met 33.000. En een overeenkomstige ver mindering van het aantal jeugdige werk- loozen. Aangezien de werkloozen van dezen leeftijd over het algemeen geen steun genieten, leven zij op kosten van het gezin. De verhooging der vredesstrekte met 33.000 man beteekent dus feitelijk, dat de kosten van levensonderhoud voor een der gezinsleden van zelqer 25.000 gezinnen door den Staat worden overgenomen. Voor het wapen der artillerie zal de vergrooting der vredessterkte aan per soneel gepaard moeten gaan met ver grooting der sterkte aan paarden, tot een vrij belangrijk aantal. Daarbij is veel meer fourage benoodigd, terwijl het verbruik van leder- en tuigwerk etc, zeer zal toenemen. Verder is de bouw van nieuwe ma gazijnen noodig, terwijl waarschijnlijk ook nieuwe kazernes of althans oefen kampen gebouwd zullen worden. Een hoogst belangrijke zijde der contin gentsuitbreiding is dat men met een ge ringer aantal lichtingen dan thans noo dig is, het leger op voet van oorlog zal kunnen brengen en daardoor met jon gere soldaten te velde zal kunnen gaan, die minder lang geleden hun militaire opleiding hebben genoten. Maar ook is door de steeds toene mende behoefte aan specialisten en technisch personeel, reeds sedert jaren veel te weinig personeel bij onze infan terie ingedeeld. Aan dezen, welhaast onverantwoordelijken toestand, kan al leen door contingentsuitbreiding een eind worden gemaakt. Thans kunnen we met 15 onzer lich tingen waarschijnlijk 220.000 man mo- biliseeren. Bij verdubbeling dfer lich tingssterkte zou men met b.v. 11 lich tingen ongeveer 330.000 man kunnen mobiliseeren. Maar dit wil zeggen, dat dan ook in vredestijd inplaats van voor 220.000 man, voor 330.000 man kleeding, schoeisel, wapens, munitie en uitrus tingsstukken van allerlei aard moet zijn opgelegd om bij mobilisatie onmiddel lijk te kunnen worden uitgereikt. Het behoeft wel geen betoog, dat de bestellingen, welke hiervoor noodig zijn, in tal van bedrijven een zeer sterke op leving zullen veroorzaken. En wanneer op die wijze de gevolgen der devaluatie mede dienstbaar ge maakt kunnen worden aan de verhoo ging der nationale veiligheid, dan is on tegenzeggelijk een nationaal belang der allereerste orde hiermede gediend. De heer I. G. de Meijer, onderwij zer aan de Christ. U.L.O. school te Hoofddorp, is benoemd tot leeraar aan de Chr. Kweekschool voor onderwijzers te Dordrecht. De heer De Meijer, af komstig van Oost- en West Souburg is een oud leerling der Chr. Kweekschool te Middelburg. Te Tilburg slaagde met lof voor het examen middelbaar paedagogiek mej, A. J. J. Edelman vroeger te V 1 i s- s i n g e ni. Luitenant ter zee der 2e klasse H M. van der Wall Bake zal 2 Nov. over geplaatst worden aan boord van Hr. Ms pantserboot Friso te V1 i s s i n g e n. TER AARDE BESTELLING VAN WIJLEN DEN HEER G. B. C. VAN SWERS. Op de algemeene begraafplaats al hier is Zaterdagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer G. B. C. van Swers, in leven ge- pensionneerd ambtenaar ter Prov. Grif fie en lid van den Kerkeraad der Waal- sche gemeente. Aan de groeve voerde het woord de predikant dier gemeente, ds. R. Blom- maert, die den overledene dank bracht voor wat hij gedurende zijn 52-jarig lid maatschap van den Kerkeraad voor de gemeente is geweest. Het oudste lid van den. Kerkeraad, de heer C. H.ack, dankte ook namens de overige leden van den Kerkeraad voor de broederlijke wijze waarop de overledene steeds met hen heeft samengewerkt. De zoon van den overledene, de heer W. G, van Swers, dankte voor de be langstelling en de gesproken woorden. ïn de Zondagmorgen gehouden gods dienstoefening herdacht ds. Blommaert den overledene, TEGEN DEN DOKMUUR GEREDEN. Zaterdagavond om ruim 9 uur kwam .de heer H. de V. uit Rijswijk met zijn auto uit de Schuitvlotstraat den D,am op rijden. Hij wilde achter de boompjes om rijden doch reed door onbekendheid Ier plaatse tegen den dokmuur op. De auto werd deerlijk gehavend, zoo dat zelfs controle van de remmen niet meer mogelijk bleek. De heer De V. en zijn broer werden door glasscherven ge wond, omdat de voorruit brak. De hier wonende ouders, die mede in den auto zaten, kwamen met den schrik vrij. Bestuurswisseling „Goes". In de dezer dagen gehouden alge- meene vergadering van de Goesche Voetbal- en At'hletiekvereeniging „Goes" werd, in de plaats van den heer K Bruel, de heer Joh, Crucq tot secre taris gekozen. De heer Bruel, die wegens persoon lijke omstandigheden bedankt had voor deze functie, had van bestuurszijde, en ook uit de leden, verscheidene compli menten in ontvangst te nemen, voor de voortreffelijke wijze, waarop hij het se cretariaat steeds vervuld had. De heer Kloosterman verzoekt ons ten aanzien van zijn ingezonden stukje, nog te melden, dat hij het woordje „men" in den zin. „Ik wist, dat men zich niet zou kunnen opheffen". etc., op vallend gedrukt had willen zien, opdat aldus zou blijken, dat schr. met „men" de publieke opinie bedoelde. VEERE. De bijzondere collecten over de maanden Juli tot en met October ten bate van het orgelfonds der Ned. Herv. gemeente voor de Groote Kerk alhier hebben een bedrag van ruim f 70 opge bracht'. Men vertrouwt, dat binnenkort het benoodigde bedrag bijeengebracht zal worden. VEERE, De voor Dinsdag uitgeschre ven raadsvergadering is uitgesteld tot Dinsdag 10 November. WESTKAPELLE. De mededeeling inzake de tarieven bij bestraling met hoogtezon, in het verslag der verg. van „Het Groene Kruis", eischt eenige ver betering. Bij den dokter aan huis, is het tarief 30 cent per gewone bestraling, 25 cent met Vita Lux lamp voor volwas senen en 15 cent voor kinderen. Bij de patiënten aan huis: 7 A cent per bestra ling YERSEKE. De minister van sociale zaken heeft de zoogenaamde steunvis- scherij met ingang van 1 November ge heel stopgelegd. Deze steunvisscherij had ten doel de oesterperceelen schoon te maken van slippers en andere on nutte zaken; een en ander met vergoe ding voor de werkloozen door den Staat. YERSEKE. De geheele handel in mos selen op België is in de war, „dank zij" de reglementeering der Belgische over heid. Had men voorheen aan een uit voervergunning van het Centraal Ver koopkantoor voldoende om de grens te passeeren nu moet men ook nog een invoerconsent hebben. Ook over den prijs schijnt men het nog niet eens te zijn, maar dat zal eerstdaags wel aan de orde komen. Doel der Belgen is om de mosselen goedkooper dan tot nu toe te betrekken en alle leurders en kleine lilted Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z.W. tot N.W. of N„ later weer krimpende wind, tijdelijk opklarend, daarna weer toenemende be wolking, aanvankelijk weinig of geen, later weer toenemende regenkans, kou de nacht, later weinig verandering in temperatuur. Ma. 2 Nov. Zon op: 6 h 59; onder: 16 h 28. Licht op: 16 h 58. Maan op: 18 h 58; onder: 11 h 04. L-K. 6 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater, Laagwater. Ma. 2 2.46 15.08 9.22 21.44 Di. 3 3.34 16.01 10.15 22.35 Wo. 4 4.26 16.58 11.07 23.25 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Hoogwater. Laagwater Ma. 2 4.53 17.10 10.23 22.47 Di. 3 5.39 17.58 11.16 23.41 Wo. 4 6.25 18.48 12.10 indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 cl. Doos 20 ct. IVOROL (Ingez. Med.) negocianten te weren. Men vreest dat een en ander niet zal leiden tot groo teren omzet. De mosselkweekers gaan meer en meer overhellen naar een al- geheelen vrijen handel. Weg met alle regeeringsbemoeienissen. De geheele reglementeering door Bel gië is een gevolg van de. bemoeiing die onze regeering met den mosselhandel heeft genomen, zuiver een repressaille maatregel. Een week of tien geleden heeft de Bel gische regeering aan de onze gevraagd om overleg en samenwerking. De Ne derlandsche overheid verklaarde geen bemoeienissen te hebben met de mos selen. 't Was zuiver een particuliere instelling, het C. V. K., dat zulks deed. Met een particuliere instelling wilde de Belgische regeering niets te maken hebben. Nu zitten we met de gevolgen. Het comité van actie heeft den 21 Juli 1936 aan minister Deckers ge vraagd; le vrije handel, 2e eerlijke ver deeling der oesters. Een request door 70 der mosselkweekers ondertee kend is hem overhandigd. Notabene zegt de minister later tegen 't Kamerlid Drop (zie het antwoord op de vragen): Het is den minister onbekend dat de meer derheid der mosselkweekers voor vrijen handel is! De geheele nieuwe Belgische regeling is een gevolg van het verkeer de combinatiestelsel. ROOFOVERVAL TE KLOOSTERZANDE OPGEHELDERD? In verband met den roofoverval, ruim een week geleden gepleegd in de woning van den 84-jarigen landbouwer Ver- schueren te Kloosterzande, is thans op nieuw een arrestatie verricht. De Apel- doornsche politie heeft, op verzoek der justitieele ,autoriteiten, den 24-jarigen timmerman ur. P. uit Zutphen aangehou den. Van de drie gebroeders De W., die kort na den overval in arrest werden gesteld, heeft men weldra een tweetal moeten vrijlaten. De derde werd echter vastgehouden, aangezien men v,un zijn onschuld nog geenszins overtuigd was. Uit het onderzoek bleek, dat de arres tant eenige malen bezoek had gehad van den Zutphenaar P., o.,a. nog den avond vóór het misdrijf. Bij deze bezoe ken was ook een Hagenaar, zekere L tegenwoordig geweest. De justitie verspreidde daarop een be vel tot aanhouding van deze be'de per sonen. Zaterdag heeft de poli(ie te Apel doorn P. gearresteerd. Men tracht nu vast te stellen, of P. degene is, die enkele uren na den over val per boot naar Vlissingen is vertrok ken en verder per trein naar het Noor den is gegaan. De aangehoudene zal voorloopig naar Middelburg worden overgebracht waar ook de W. in het Huis van Bewaring zit. Hij zal daar door den officier van justitie worden verhoord. (Volksbl.)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1