GOESCHE COUPANT^ LOCARBITS BINNENLAND. ZEELAND. De Nieuwe Oogst WEEBfiERKHT. NUMMER 258. TWEE BLADEN. ZATERDAG 31 OCTOBER 1936. EERSTE BLAD. 179e-JAARGANG. Bitter en wet Als gij den vrede wilt, bereidt u tot den vrede. De wet des levens is niet onderlinge strijdmaar het weder- zijdsch dienen. MIDDELBURG. Opleving, ISES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Groene Kruis Hoestbonbons is overal verkrijgbaar. MDMLBUBGSCHE COURANT 'i)»gblad Voor Middelburg, Goes en agent- jehsp Vliuinjen 2.30, elders 2.50 per wartaal Weelt-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. :$'f nöatr voor beide vee! Iaf?er> tar* °P aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ig no. 43250 Kantoor te GOES: lurfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetelglage* 1—1 regels, jF 2.10, elke r, es. 20 ct. Ruitrlah „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regefo, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. me® „Brieven" of „Bevragen bnrean dezer s*v rant" 10 ct. extra Bewfjsnommers 5 caa»f Gisteren is dan de geruchtmakende (zaak van de Viissinger malversaties voor de rechtbank in Zeelands hoofd" stad geweest. Ons houdende aan den ongeschreven wetsregel der Nederlandsche journali stiek zoolang een zaak sub judice is er niet over te schrijven, althans niet op een wijze welke een, zij het ook nog zoo ge ringen, invloed op de oordeelsvorming zou kunnen hebben, zullen wij over het verhandelde, over den indruk ervan op den belangstellenden toehoorder, met geen woord reppen. Slechts deze algemeene opmerking lijkt ons niet misplaatst.' dat de ver dachten in deze strafzaken zich er niet over zullen kunnen beklagen, dat ze geen correcte behandeling hebben ge had. Integendeel: van vooringenomen heid bleek nergens: de behandeling van de verschillende zaken was onzes be dunkens voorbeeldig van rustige zake lijkheid. Daar echter, en als gezegd, nu verder niet van. Een der vier verdedigers die gisteren aan het woord kwamen, heeft een door wrocht pleidooi gehouden dat door zijn breeden grondslag een aanzienlijk wij dere strekking had dan de verdediging van den betrokken verdachte alleen. Op hetgeen in dit pleidooi in den aanvang gezegd werd, en dan uitsluitend voor zoover dat gezegde van algemeene strekking was, zij hier een enkele op merking gemaakt Deze pleiter heeft namelijk, met nog méér kracht van 'redenen, uitvoeriger en met nog grooteren nadruk dan ook anderen wel deden, gewezen op de zijns bedunkens onjuiste sfeer van sensatie, welke er „door lawaai op wit en ge kleurd papier"; door de aanwezigheid van „velen die men anders in deze zaal niet pleegt te zien* en zoo nog een en ander meer, om deze zaken is gescha pen. Het was zijn goed recht en wellicht zelfs zijn plicht, als verdediger van zijn cliënt en dus ten behoeve van zijn cliënt, deze opmerking te maken. Wij beluisterden hier echter tevens in: het in 't openbaar getuigen tegen deze dus- genoemde sensatie. Dan moeten wij verklaren het daar siechts voor de helft mede eens te zijn. Men moet hier toch onderscheid ma ken tusschen publiciteit en sensatie. Het laatste is, bewust aangericht, ook onzes bedunkens ten scherpste te ver- oordeelen. Journalisten bv., die in zaken als deze onwaarheden schrijven, of het met de waarheid niet te nauw nemen, of de waarheid bepaald in een vorm gieten waardoor zij noodeloos kwellend voor den betrokkene, zij het dan „sap piger voor het lezende publiek wordt, verdienen daarvoor gehekeld te wor den. Maar: er is ook een sensatie die niet ontstaat door wat de journalist aan de waarheid toevoegt of er aan verandert, maar die haar ontstaan vindt in de nuchtere publicatie van de nuchtere fei ten zelf, of van wat de pers, op goed gezag, te goeder trouw als nuchtere, vaststaande of redelijk vermoede feiten mag of moet aannemen. Ook deze sensatie kan voor de be trokkenen hoogst onpleizierig zijn maar hiertegen is verzet onzes bedun kens toch misplaatst. Dit geldt in het algemeen, dit geldt zeer m het bijzonder voor de justitie. Hier is openbaarheid zelfs de wet erkent het noodzaak. En waar, door de inrichting der Nederlandsche rechts zalen, de publieke tribune als regel niet toelaat iets van de verhandelingen te volgen, is deze openbaarheid alleen door de pers te verwezenlijken. Het moge dan waar zijn, dat zulke persverslagen gretig verslonden zullen worden, en dat de bronnen, waaraan de belangstelling in dezen ontspruit, mis schien niet allemaal even diep en zuiver zijn dat zij dan zoo. Daar is niets aan te doen, dat kan de pers althans niet in een handomdraai verhelpen. De rechtbank mag en geen Neder landsche rechtbank zal zich storen aan de publieke atmosfeer: zij beraad slaagt in afgezonderde rust en oordeelt naar rechts- en plichtsgevoel en niets anders. Maar het publiek heeft, voorzoover het zichzelf niet boven den drang naar sensatie verheffen kan of wil recht op bijwoning van zulke schouwspelen. Hoe pijnlijk dit ook zij, zoo voor de verdachten als voor ieder ander, voorzoover hem aan verhooging van het cuitureele peil der menschheid wat gelegen is. En dan vergete men tenslotte, voor zoover dit het aandeel van de couran ten in de naar sommiger meening onge- wenschte publiciteit betreft, ook dit niet: dat tegenover het zoo nu en dan toebrengen van leed door de onver mijdelijke publicatie van arrestaties, straffen en verslagen van strafzittingen, ook staat de publicatie van onnoemelijk veelmeer vreugde en.... eerbetoon. Zouden de journalisten, gelijk sommi gen ten onrechte van hen schijnen te ver langen, bij de publicatie van berichten, verslagen en mededeelingen, deze be halve op hun feitelijke juistheid en jour nalistieke aanvaardbaarheid, ook nog toetsen op hunne i n n e r 1 ij k e op rechtheid, op de waarachtigheid van de gevoelens die er in tot uitdrukking wor den gebracht, en die er werkelijk aan ■ten grondslag liggengeen krant zou meer kunnen verschijnen, en heel wat publiek en door de betrokkenen ontzag lijk gewaardeerd openlijk eerbetoon bleef voortaan ook achterwege. Men heeft hier eenvoudig het bittere met het zoete der publiciteit te aanvaar den. DE NIEUWE VERKEERSVOOR- 'SCHRIFTEN. Wij brengen in herinnering, dat mor gen, 1 Nov., de nieuwe verkeersvoor- schriften in werking treden; uitgezon derd enkele bepalingen, waarvoor een andere datum is genoemd; b.v. die in zake het roode achterlicht op fietsen, welke op 1 Januari 1938 in werking treedt. KOOP GEEN DURE NUMMERPLATEN MEER, In de nieuwe wegenverkeerswet van 13 September 1935, welke wet door bei de Kamers der Staten Generaal werd aangenomen wordt bepaald, dat de nummerbewijzen in de toekomst niet meer door de provinciën zullen worden uitgegeven, doch door een centraal or gaan. Het uitgegeven nummer zal als dan uitsluitend bij een bepaalden wagen behooren en gaat dus bij verkoop aan den nieuwen eigenaar over. Het is de K.N.A.C. bij onderzoek ge bleken, dat het in het voornemen ligt na het inwerking treden der wet met een zekeren overganstijd alle thans bestaan de nummers door nieuwe te vervangen, weshalve zij automobielbezitters advi seert geen groote bedragen meer aan fraaie uitvoeringen van nummerplaten te besteden, daar deze toch slechts een kort leven is beschoren. De Nieuwe Waterweg jubileert. Het is vandaag feest te Rotterdam en in andere plaatsen langs den Nieuwen Waterweg. Men herdenkt het feit, dat 70 jaar geleden de eerste spade voor het graven van het geweldige Kanaal in den grond werd gezet. Minister Van Lidth de Jeude heeft t een groote rede de ge schiedenis van het werk gememoreerd. schadigd spatbord, dat blijkbaar kort te voren die beschadiging opgeloopen had. De auto bleek eigendom te zijn van deu hr W. H. v. d. B., die zijn wagen u t- geleend had aan (wee jongelui, waarvan de één, die zelf pas zijn rijbewijs had, was opgetreden als leermeester van den ander. De jongens hadden den heer v. d. B. verteld, dat zij in de Poel met een paaltje in aanraking geweest waren. In 't Rijielstraatje. In 't nauwe Rijfelstraatje, de vaste passage van de autobussen op Middel burg, had gistermorgen een aanrijd'ng plaats, welke bijzonder goed is afgeloo- pen. De wielrijder D. K, kwam daar in botsing met één der autobussen en viel met rijwiel en al onder de zware wa gen. Gelukkig w'st de chauffeur bijna 't zelfde oogenblik te stoppen, zoodat D. K. er met eenige niet ernstige kwet suren afkwam. Zijn rijwiel w,as echter flink gehavend. De ongehuwde chauffeur J. K. kreeg een bekeuring voor te hard rijden. De chauffeur, als voorzichtig rijder be kend staand, had te Goes in Witkam's Geschenkenhuis een cadeautje gekocht en was zoo naar z'n genoegen geslaagd, dat hij zoo vlug mogelijk het gelukkige gezicht van z'n meisje wou zien. Nader vernemen wij, dat hij wel zal worden vrijgesproken, gezien de zeer aanneme lijke verklaring van deze overtreding. (Ingez. Med.) Niet alleen heeft men deze week met bekwamen spoed de Meelfabriek in or de gebracht, maar men heeft er ook di rect het werk hervat met een 30-tal personen. Ook bij de N.V. „The Vitrite Works" worden den laatsten tijd" weer arbeiders te werk gesteld. In beide ge vallen dus opleving. Moge zijl van langen duur zijn. A la Sherlock Holmes. Deelden wij gisteren mede, hoe de politic een. verstrooide dame weer in 't bezit v,an haar eigendommen wist te stellen, ook het volgende is waard ge memoreerd te worden. Door een onbe kende auto werd de benzinepomp van garage Kooien in de 's-H. H. Kinderen- straat aangereden en beschadigd, waar na ooggetuigen alleen wisten te vertel len, d,at de wagen de binnenstad inge reden was. De politie vond bij de be schadigde pomp echter blauwe lakschil- vers en aan de hand hiervan wist zij 'n blauwe auto op te sporen, met een be Gesprek met een honderdjarige. Zaterdag 7 November, zal de oudsle inwoner van Goes, de heer Johannes Capello, 100 jaar worden. Hoewel de heer Capello tot voor en kele weken inwoonde bij zijn schoon zoon, den kapper Van Apeldoorn, aan de Koepoort, is hij op het oogenblik xver- pleegde in St. Joanna. Daar de heer Ca pello echter slechts lijdt aan een onge mak waarvan men verbetering verwacht, en dus niet ziek is, hoopt men dat hij volgende week weer temidden der zij nen zal kunnen vertoeven, daar de be doeling is zijn honderdsten verjaardag in „Slot Ostende" fe vieren. Gistermiddag hebben we in St. Joan na met den b'uia 100-jarige een onder houd mogen hebben. De heer Capello bleek wat hardhoo- rend te zijn, doch was nog goed van ge zicht, en hij maakte een frisschen en ge zonden indruk. Toen we langzaam en wat luider spraken kon hij ons goed vol gen. Zooals meestal met onze oudsten het geval is, bleek hij met zijn gedachten meer in het verleden, dan in het hedon te leven. Alleen bleek ons wel du'delijk dat hijzelf zijn honderdsten verjaardag ook met belangstelling verbeidt. Hij ver telde ons reeds bet-overgrootvader te zijn, en op het feest van zijn honderd sten geboortedag meer dan 100 nakome lingen te verwachten. Van zijn twaalf kinderen, zoo deelde hij ons mede, wa ren er nog vijf in leven, de oudste was 75, de jongste 55 jaar. Terugziend op zijn leven zeide de heer Capello ons, dat dit niet gemak kelijk geweest was. Toen hij als 24-jarige jongeman trouwde verdiende hij als kleermakersknecht 4 gulden in de week, en al was toen alles veel goedkooper dan tegenwoordig ook toen was 4 gul den te weinig om van te leven. Op ze keren dag had hij ioen de stoute schoe nen aangetrokken en zich naar den ou den heer Kakebeeke begeven, d e hem aan 100 gulden geholpen had om een kleine negotie te beginnen. Eerst met juk en korven, en later met den kruiwa gen, ging hij toen „den boer op", en dit heeft hij tot zijn vijf en zeventigsten jaar gedaan. Toen wandelde hij met zijn nego tie nog heelemaal naar Wolfer'sdijk. „M,aar", zeide de heer Capello „breed hebben we het nooit gehad, al heb ik altijd ieder het zijne kunnen geven". En dat hij „ieder het zijne" Kad kunnen ge ven bleek hem nog een groote voldoe ning te zijn, want in ons verder gesprek wees hij daar nog enkele malen op, ook toen hij verteldp, hoe hij het van den heer Kakebeeke geleende geld geleide lijk af had kunnen lossen. Onze 100-jarige :'s altijd een liefheb ber van een pijp geweest, en een lief hebber van een snuifje. En ten bewij ze daarvan haalde hij zijn snuifdoos te voorschijn. Hij st,amt niet uit een ge slacht met langen levensduur, want zijn moeder was reeds op 44-jarigen en zijn vader op 47-jarigen leeftijd gestorven. Duidelijk nog aangedaan vertelde de bijna 100-jarige hierover. Met zijn echt- genoote had hij 58 jaar gehuwd mogen zijn. In het laatste jaar van den wereld oorlog, in 1918, was zijn vrouw overle den. Even later, toen het gesprek daar aan leiding toe gaf, bleek ons, dat de heer Capello, al heeft hij dan een leven van veel zorgen achter zich, daardoor toch geen somber man geworden is, want hartelijk lachend kon hij ook nog over vroolijke voorvallen uit zijn jeugd spre ken. Om dan weer zeer ernstig te wor den, toen hij ons vertelde over de ge dachten die hem vaak door het hoofd gaan, als hij bedenkt toch bijna 100 jaar en zeer dicht bij het einde te zijn VEERE, Dinsdagmorgen vergadert de Raad o a. ter vaststelling der beg'rootin- gen 1937 van de gemeente, het Godshuis en het B.A. WESTKAPELLE. Vrijdagavond hield de Vereeniging „Het Groene Kruis" al hier in de consistoriekamer onder voor zitterschap van ds. Reus haar najaars vergadering, welke bezocht was door 33 leden. Bij de opening drukte de voorz. zijn spijt uit, dat thans de pen ningmeester, de heer B Louwers, door ongesteldheid niet aanwezig was,een bestuurslid, altijd actief voor de Ver eeniging, die steeds met heel zijn hart zijn functie heeft waargenomen. Naar aanleiding van een schrijven van den Min. v. soc. zaken, werd het sa laris van den magazijnknecht met 5 pet. verminderd. Van het Zeeuwsche Melkpropaganda- kern was een schrijven ingekomen, waarin het bestuur van „Het Groene Kruis" in overweging wordt gegeven, om dezen winter in algemeene verga dering een lezing te doen houden, waar bij eens duidelijk gemaakt zou kunnen worden, dat melk en zuivelproducten een niet te onderschatten bron van ge zondheid zijn. Op voorstel van het bestuur werd be sloten te verzoeken, deze lezing in de a.s. voorjaarsvergadering te doen hou den. Daarop werd aangeboden de begr. „Groene Kruis" voor 1937 met een totaal aan ink. en uitg. van 1545. De begr. t.b.c. bestrijding sluit met een totaal aan ink, en uitg. van 665. Medegedeeld werd o.a. dat hierbij de post subsidie van de gemeente dit jaar is verhoogd met 25 en alzoo gebracht op 100. Bij de bespreking der tarieven bij het gebruik van de hoogtezon lichtte dr. Huygens nader toe, dat deze bedragen aan zijn huis 25 cent per keer voor vol wassen personen en 15 ct voor kinderen zijn. Daar dit jaar is aangekocht een speci ale lamp, welke ook bij patiënten aan huis gebracht kan worden, bedraagt het tarief bij gebruik in eigen woning 7J4 cent. Bij de bespreking van den post-bode- loon, merkte één der aanwezigen op, dat deze z. i, te hoog is. De bode ont ving tot heden 2% cent per uit te rei ken kwitantie. Hij stelde voor, het loon te stellen op 1% ct. per kwitantie. Naar aanleiding van dit voorstel ont stond een breedvoerige bespreking. Tenslotte werd het loon bepaald op 2 ct. per kwitantie. Voor den tijd van één jaar werd tot magazijnknecht herbenoemd de heer H. Lievense. Als bestuurslid werd herkozen ds. Reus. Na eenige bespreking werd besloten ook de benoeming van een bode voortaan slechts één jaar geldig te doen zijn. In verband met dit besluit werd door den voorz. gevraagd, wie zich als sol licitant voor bode wilden aanbieden, waarop zich beschikbaar stelden de heeren A. Gabriëlse Pz„ P. K. van Rooyen, A. Gabriëlse Stz. Bij de twee de vrije stemming werd met 18 st. be noemd de heer A. Gabriëlse Stz., de te genwoordige functionaris. RAAD VAN ELLEWOUTSDIJK ELLEWOUTSDIJK. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitter schap van den burgemeester, Afwezig de heeren Goetheer, Van der Hage en Meulenberg. (Ingez. Med.) f Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit N. tot W. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, aanvan kelijk nog kans op regen en iets kouder. m Za. 31 Oct. Zon op: 6 h 56; onder: 16 h 31. Licht op: 17 h 01. Maan op: 17 h 00; onder: 8 h 42. L.K. 6 Nov. Zo 1 Nov. Zon op; 6 h 57; onder 16 h 30, Licht op: 17 h 00; Maan op: 17 h 53; onder: 10 h 00. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; October. Hoogwater. Laagwater. Za. 31 1.17 13.30 7.43 20.16 November. Zo. 1 S 2.01 14.19 8.30 21.00 Ma. 2 2.46 15.08 9.22 21.44 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: October. Hoogwater. Laagwater. Za. .31 3.19 15.37 8.46 21.07 November. Zo. 1 S 4.07 16.24 9.31 21.58 Ma. 2 4.53 17.10 10.23 22.47 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) Namens de commissie belast met het onderzoek van de gemeentebegrooting dienst 1937 bracht de heer Bakker ver slag uit, o.m. opmerkende, dat het on derzoek tot geenerlei op- of aanmerkin gen aanleiding heeft gegeven. Spr. ad viseerde namens de commissie vast stelling der begrooting, zooals die in de vorige vergadering' den Raad is aange boden, t.w) met een gelijk bedrag in ontvang en uitgaaf van f 27018. De be grooting werd vastgesteld. Tenslotte werd vastgesteld de veror dening tot vijfjaarlijksche herziening van de strafverordeningen. ELLEWOUTSDIJK, Gedurende de predikantsvacature is als permanent lid van het Prumersfonds door de familie Van Hattum aangewezen de heer Johs, Verheijlke, zulks tengevolge van het ver trek yan den heer E. A. van der Bent. OUDELANDE, Vrijdagmiddag verga derde onder voorzitterschap van den burgemeester, voltallig. De voorz. deelde mede, dat de cij fers der aangeboden begrooting 1937 eenige verandering behoeven, aangezien in 1937 de bijdragen zullen moeten wor den betaald in de kosten van de R.H.B. S. over de jaren 1936 en 1937. Verder heeft het B. A. bericht, dat 't in 1937 300 zal bijdragen in de kosten van verpleging van een armlastige krankzin nige. De gemeentebegrooting voor 1937 werd daarna artikelsgewijze behandeld en na eenige wijziging goedgekeurd tot een bedrag van 22273 in ontvang en uitgaaf met een post van onvoorzien van 370. De post onderhoud school gebouwen werd aanmerkelijk verhoogd aangezien de lagere school van buiten zal worden geschilderd, eveneens zullen de torenwijzerbordpn worden bijge werkt. Voor steun werd een bedrag van 2300 uitgetrokken, waarin door het Rijk ruim 600 zal worden bijgedra gen. Het salaris van de schoonhoudster van het gemeentehuis werd met f 22 verhoogd, in verband met meer werk zaamheden. In principe werd besloten om een ge deelte weg van het dorp tot de hofstede van P. Claeijs te teren, zulks bij wijze van proef. De vergoeding, bedoeld in artikel 101, eerste lid, der L.O.-wet 192Q, voor de bijzondere lagere school alhier werd voor 1934 vastgesteld op 516, Op een verzoekschrift van den N.C.L.B. om brandstoffentoeslag werd gunstig be schikt, zoodat in het tijdvak van 1 No vember 1936 t, m. 3 April 1937 weder om 1 kolentoeslag aan de werkloozen zal worden verstrekt. Hierna kwam aan de orde het wijzigen van de verordening regelende de eischen van benoembaar- •heid en de bezoldiging van de veldwach-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1